tijden op zondag ONTHEFFING GEEFT GEEN VRIJBRIEF De Ruyter- school krijgt nabootser ZEEUWSE VVV GEEFT AUTOLOZE ZONDAGTIPS Verantwoordelijkheids gevoel onder de mensen neemt toe PvdA-Zeeland ageert tegen tweede kerncentrale Gedeputeerde Staten en Zierikzee in de clincli stad streék 1mBHBBIW Enkele buien 5 J' ^ttersdorf 347 min 5- J. Hoekstra niet naar Tweede Kamer Paardetram Sas Gent m van Spel Onbekend Ontdekking Busdiensten voor zieken bezoek in Goes H. IJssel verlaat Provinciale Staten Conferentie van Zeeuwse Vrouwenraad inbardstraat). 2atPr, O, zondag 10.30 en 19 0n s paris tieviering. KerkC[.0; kerk Middelburg n leksteen, 11.30 lur èuch? Jstieviering. tburg, H Eligius, 0-2003. Zaterdag in 5 lag 8.30 en 10.30 u 00' jzande, O.L.V. rt, tel. 01195-214, zoï' I en 10.00 u. ZOn<ljt lippine, zaterdag 19 on [dag 7.30 en 10.00 u. and-3ath (kerk Hom .at). Zaterdag 7.00. zondag van Gent. H. Maria H. vaart, tel. 01158-1661 z!' lag 19 15, zondag 8.30 dm 1.00 u. put: zaterdag 17.00 u z™ dag 9 UÜ uui on' onndijke: Zaleidag 19.00 a ondag 10.00 u. ikplaat, hulpkerk Zaterdu jü, zondag 8.30 u. s, St.-Jan de Doper, tel '8-208. ZaterdaE 19 00, zon! 8.00, 10.00 en 19 UÜ uur Iskil, Ant. van Padua, tel 57-418 Zaterdag 19,00, zon. 9.00 en 10.45 uur. neuzen, H. Willihrordui foon 01150-2327. Binnenstad dag 11.45 u. rrimteitskerk irdag 19.00 u., zondag 9.00 10.15 u. Kruiskerk: (Hoek) >ndag 10.00 u. Opstandings- k: zaterdag 19.00 u., zondae en 11.00 u. isingen, Parochiekerk Sin- Zaterdag 19.00 en zondas 10.00 ei 12.00 u. Open Pauwenburg, zondag 1100 .9.00 u. burg, Martinuskerk. Zater- 19.00, zondag 10.30 u. itdorpe, H. Maria Visitatie 01158-527 Zaterdag 19.00,' lag 8.00 en 10.00 u. mdijke, O.L.V. Tenhemel- eming, tel. 01176-234. Za- lag 19.00, zondag 8.30 en 0 u. dstraat, zaterdag 19.15 u. seke, H. Anna. Zaterdag '3 en zondag 9.45 u. Voor 0-1363 (Hansweert, zon- 10.00 u). ddorpe, zaterdag 17.15 u. 04 uilf hfoof W"* f-r' Goes-ziekenhi^ hie Goes, parochie L. -Beveland J ^^'qjiOO- ht 32, Goes, W- van Zuid-Beveland- ent, Burg. Lewestra®1 dorp. tel. 01196-12336- it. chr. NDAG 11 NOVEMBER 0. hebv. kebk. denburg: 10.30 uur de heer A. de Vries. il: 10 uur Ds. P. J. Pen- ings. vliet: 11 uur Ds. W. Meeu- skens: 9.30 uur Ds. Ph. J. eenmans. zand: 9.30 uur Ds. J. W. chokking. ede: 9.30 uur Da. fi. alk. :k: 10 uur Ds. W. J. van leeuwen. itenisse: 10.30 uur Da H. B, e Neeling'. fdpiaat: 10 uur Ds. L. de liefde. ,st: 9. uur Da. H. B. de 'eeling. uwvliet: 11 uur Da. H. alk. tburg: 10 uur Ds. G. X eurtsen. lippine: 9.30 uur Ds. E. X ietveld. ranchement: 11 uur Ds. J. 1. Schokking. van Gent: 11 uur Ds. J. L, d. Eijk. oondijlte: 9.30 uur Ds. P. L. Brinkman. Anna ter Muiden: 11 uur s. C. Balk. Kruis: 9 uur de heer J. A. Vries, is: 9.30 uur Ds. Balk. Ski): 9.30 uur Ds. J. L. r. Eijk. reuzen: Grote kerk: 10 uur i. A. J. Mooy. Goede Her- „rkerk: 10- uur Ds. X :holten. 19 uur Ds. G. L- ijzelaar. OpstandingskerK. .30 uur Ds. G. C. Vijze- ar. Waterlandkerkje: ir de heer I. Verduijn. mdi.ike: 9.30 uur Ds. eeuse. inslag: 10 uur Ds. A. n einum. H.D. Izanie: 9.30 uur de heer L erduijn. tEF. KERK. leuzen: Noordstraat: lya tr Ds. P de Ruig. Opst®- ngskerk: 9 en 17 uur l> de Ruig. 1EF. keek (Vrijm aakt). 1: 10 en 15 uur Ds. a sefkind. t. GEREF. kerk. nslag: 10 uur en 14.30 ;esdienst. ef. gemeente, k: 9 30 en 14 uur Lees- 'euzen: (VlooswijkstraaD- 10. 14 en 18 uur hees gemeente (Sy"0' 1 'io en 14.30 uur Lees- leuzen (Frans Halslag' en 25 uur Leesdienst. GFIRFF. riïSMEENTIJ. euzen: 9 10. 14 en 18 «ur A de Reuver. er des HE1LS. j. -.-en: 9.30 uur en 19.30 uur »am mst. Zaterdag 10 november 1973 (Van onze correspondente) MIDDELBURG - De econo mische politierechter in Mid delburg, mr. P. van Empel, heeft de vijf overtreders van 5 zondagsrijverbod vrijdag- mnrzen zonder uitzondering veroordeeld tot f 500,- boete onvoorwaardelijk. In totaal 'ln er zeven verdachten voor de economische politie rechter moeten verschijnen. T_vee dagvaardingen waren echter niet betekend, zodat «ipchts vijf overtreders kon- In worden berecht. Onder die vijf waren twee mensen die nog enigszins een veront schuldiging konden aanvoeren voor hun rijden op zondag. Dat waren chef-monteur R.A.N. uit Axel die zondag morgen aangehouden werd, terwijl hij een chauffeur van een vrachtwagen naar huis in Axel bracht. Voor de service wagen was ontheffing ver leend. In de ontheffing stond volgens de officier van justitie uitdrukkelijk vermeld, dat de auto niet gebruikt mocht wor den voor het wegbrengen van personen. De tweede was veehouder J.B. uit 's-Heeren- noek. Hij werd door de politie aangehouden, terwijl hij op weg was om zijn varkens te voeren. Daarna wilde hij zijn koelcellen gaan controleren. Volgens de officier van justi tie had de zaak anders gelegen als B. zich alleen tot het voe ren van de varkens had be perkt. Maar de controle van de koelcellen valt buiten de algemene beschikking, die de minister gemaakt heeft voor degenen, die hun auto nodig hebben voor de verzor ging van mens en dier. Heel anders lag de zaak voor de 27-jarige L.J.K. uit Zierikzee, die gewoon geen zin had om te gaan lopen. Hij reed zondagmorgen vooi de grap een rondje over het Ha venplein. De al zes jaar in Nederland wonende Italiaan P.G. uit Vlissingen reed zon dag ook. Zaterdagavond had hij zijn auto na een avondje boemelen verstandig voor het café achtergelaten en was lo pend naar huis gegaan. Zondag avond om 10.00 uur haalde hij zijn auto op om hem 's morgens bij de hand te heb ben als hij naar zijn werk ging. Het café lag drie straten van zijn huis verwijderd. Als de man 's maandagsmorgens tien minuten eerder van huis was gegaan, dan had hem dat f 500- bespaard. Mevrouw G.J.P. uit Axel dacht slim te zijn door zater dagavond laat naar België te rijden om grammofoonplaten te halen. In de krant had ze gelezen, dat Nederlanders die uit het buitenland kwamen met een stempel van de doua ne op zondag in Nederland mochten rijden. „U begrijpt natuurlijk wel, dat deze maat regel niet voor mensen zoals u bedoeld was", voegde de eco nomische politierechter haar toe. Bovendien raad ik u aan bij dit soort belangrijke zaken niet alleen af te gaan op een s krantebericht, maar zelf bij de desbetreffende instantie op in formatie uit te gaan". De officier van justitie, mr. J. Blok, ging in zijn requisi toir uitvoerig in op de noodza kelijkheid van de naleving van het zondagsrijverbod. Wil dit soort maatregelen optimaal effect hebben, dan moet dit verbod strikt nageleefd wor den. Des te groter is de bespa ring en des te makkelijker wordt de controle op overtre ders. De officier zwaaide lof toe aan de politie, die door volledige inzet een optimale controle heeft kunnen uitvoe ren. Het solidariteitsgevoel dat getoond wordt van de zijde van het publiek en de politie, moet gesteund worden door de bestraffing van de overtreders. Deze straf moet dan natuurlijk zodanig zijn, dat deze niet wordt ervaren als een kleine duurte-toeslag boven de nor male autokosten van het tóch rijden op zondag. Daarom zal slechts bij hoge uitzondering een afwijkende straf gevor derd worden, meende de offi cier, die voor geen van de vijf verdachten verzachtende om standigheden aanwezig acht te. Volgens mededeling van de officier zijn er in Zeeland 15 processen-verbaal opgemaakt In verband met het overtreden van het eondagsrljverbod. Zes personen zullen niet vervolgd worden, omdat zij een zeer geldig excuus konden aanto nen. Twee processen-verbaal worden voor nader onderzoek aangehouden. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De hogere zeevaartschool „De Ruyter" te Vlissingen krijgt op 30 november de beschikking over een der modernste radar-simulators in Europa. Het gaat hier om een in strument waarmee men waarnemings- en navigatie situaties, die zich in de praktijk van de scheepvaart kunnen voordoen, kan nabootsen. De zeevaartschool bezat reeds een radar-simulator, maar deze voldeed niet meer aan de eisen van perfectie, die men tegenwoordig aan deze instrumenten stelt. Radio Hol land N.V. heeft nu een nieuwe simulator gebouwd, die op 30 november met enig officieel vertoont zal worden geïnstal leerd. Oe apparatuur is geschikt voor het gebruik van twee z.g. „eigen schepen". Dat wil zeg gen, dat twee leerlingen onaf hankelijk van elkaar kunnen handelen alsof ze ieder met een eigen schip manoeuvreren. Vooruitzichten voor zondag en maandag, opgesteld door het KNMI op vrijdag om 18.00 uur: Enkele buien, afgewisseld door opklaringen en iets lagere tanperatmiren. Weersvooruitzichten in cij- krs gemiddeld over Neder land. Voor zondag: aantal uren ion; nul tot 4. min. temp: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal, max. temp: ,an ongeveer normaal tot 3 Sraden boven normaal, kans op een droge periode van min- nens 12 uur: 60 procent, kans bp een geheel droog etmaal: procent. maandaS'- aantal uren ibn; 1 tot 5, min. temp: om- weeks normaal, max. temp: omstreeks normaal, kans op J». ,„oge Peri°de van min- ens 12 uur: 80 procent, kans P een geheel droog etmaal: Procent. rlen°5f,anz 309 onv> Rheinfel- mi! o „,™v- Straatsburg 178 134 nü S m'n 7' Plochingen 6 efas, Mannheim 216 plus St inbach 122 min 2, Mainz Kun1' ®ingen 102 P'us 4' min Ou o-p 3> Trier 227 Keulen 93 b-l8nz 153 plus 5' onv i ?Lmin 5- Ruhrort 245 nërdon i 874 min 1. Pan- gei oo? 850 onv, Nijme- V'f2' 'Mop 824 C'ter 2|p S'6l o54 Jin 2' 5445 2- Monsin ™ln 17, Borgharen 2846 Belfeld 1098 min 4, beneden de sluis 501 De eigenschappen van het schip (variërend van die van een kustvaartuig tot een su pertanker) worden door de si mulator „onthouden", waar door het b.v. niet mogelijk is een groot vaartuig te stoppen of van koers te laten verande ren alsof het slechts om een klein scheepje zou gaan. In dien nodig dienen de leerlin gen te reageren op eikaars verrichtingen. Deze manoeuvres kunnen bovendien plaatsvinden in een vooraf gekozen, doch geïmi teerd vaarwater b.v. de Wes- terschelde. In dat vaarwater bevinden zich, behalve de ton nen, ook nog maximaal zes „vreemde schepen", dat wil zeggen, radar-echo's van vaar tuigen. die ieder met bepaalde koers en snelheid varen. Om het geheel nog wat in gewikkelder te maken, kan de leraar koers en vaart van de zes laatsgenoemde „vreemde schepen" ook nog wijzigen of kunstmatig een getij-beweging opwekken, waardoor alle sche pen worden beïnvloed. Het hart van de simulator wordt gevormd door een com puter, die geschikt is voor meer doeleinden dan alleen het verwerken van simulator informatie. De hogere-zee- vaartschool heeft met de komst van het nieuwe appa raat dan ook de mogelijkheid om de nodige ervaring op te doen met computers aan boord van schepen. Meer en meer routine-werk zaamheden op schepen worden de mens nl. door de computer uit handen genomen. 5?»rgen 'Sen op Zoom" 3.50 en 16.00 3.05 en 15.14 2.24 en 14.33 1.52 en 14.01 3.40 en 15.59 Ma 8eS z°ndaS 14 nov, d'Sen op «atisweert geuzen ■Ilss'ngen "emeldiugg 12 nov, n °P Zoom «answeert fe6Uzen Mm gen emel(Hnge 4.35 en 16.52 3.44 en 15.57 301 en 15.15 2 31 en 14.44 4.25 en 16.42 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het VVD-Statenlid J. Hoekstra uit Oostburg zal geen lid van de Tweede Kamer worden, hoe wel liet daar lange tijd wel naar heeft uitgezien. De heer Hoekstra stond nl. als nummer 24 van de landelijke lijst ge noteerd als vervanger van mr. Geertsema. Deze laatste is, zoals be kend, tot commissaris der ko ningin in Gelderland benoemd- hetgeen zou inhouden dat de heer Hoekstra de openvallende kamerzetel van mr. Geertsema zou gaan overnemen. Naar de heer Hoekstra ons desgevraagd mededeelde, is er als gevolg /an de verwikke lingen rond de kabinetscrisis, waarbij een soort kanselruil heeft plaatsgevonden tussen de heren De Koster en Geert sema geen vacante Kamerzetel voor de heer Hoekstra meer beschikbaar De heer Hoekstra was vervanger voor mr. Geertsema zolang deze als kandidaat van zijn „oude" kiesdidstrict in de Kamer zit. Door de ruil van kiesdistricten tussen mr. Geertsema en de heer De Koster, op grond van de kieswet, wordt de vervan ging van mr Geertsema op andere wijze geregeld. Straatbeeld van een autoloze zondag. (Van een onzer verslaggevers) <b so MIDDELBURG De provinciale Zeeuwse VVV is begonnen met het ver garen van informatie, die ten doel heeft een toeris tisch pakket ter wereld te brengen, speciaal voor de autoloze zondagen. Mejuffrouw M. Hovestadt van de provinciale VVV, die voor de blijkbaar moeilijke taak staat om toeristische ac- ,Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Zon dag rijdt er in Sas van Gent een paardetram, waarvan men, voor twee kwartjes per rit, gebruik kan maken. De initiatiefnemer is de heer R. van Tol, en de midden standsvereniging „Sas '70" is garant voor eventuele finan ciële tekorten. Koetsier is de heer E. de Smit, de instruc teurvan de Sasse Brugrui- tertjes. Om 13.00 uur vertrekt de eerste „Tram" naar Westdor- pe (kerk) en rijdt om 13.30 uur terug naar de Markt te Sas van Gent. Om 14.00 uur vertrek vanaf de Markt naar de Europalaan en Benelux- straat, dm 14.30 uur dezelfde weg terug. Om 15.00 uur vertrek vanaf de Marki naar de Witte Wijk, om 15.30 uur retour Markt. Om 16.00 uur opnieuw vertrek naar West- dorpe (kerk) en om 16,30 uur terug naar de Sasse Markt. Om 17.00 uur op nieuw naar de Witte Wijk en om 17.30 uur terug naar de Markt. Om 18.00 uur vertrek vanaf de Markt naar de Eu ropalaan en tenslotte, om 18.30 uur terug naar de Markt, Een aantal winkeliers te Sas van Gent heeft laten weten dat zij zondag hun' zaak gesloten zullen houden, andere daarentegen zijn ge woon open. tiviteiten te bedenken, waar aan geen auto te pas komt, zegt: ,-Nu merk je pas hoe gevoelig de verbindingen van Zeeland met overig Neder land liggen. Je kunt b.v. nauwelijks verwachten dat er mensen uit de Randstad op een mooie zondag per trein naar Vlissingen zullen willen reizen. Sommige grote verbindingsroutes, waarvan Zeeland afhankelijk is, zijn per definitie auto-routes. Dat geldt ook voor de toeristische verplaatsingsdrift binnen Zeeland zelf. Wie zou het b.v. in zijn hoofd halen om van Goes een dagje naar de kop van Schouwen te gaan, zonder daarbij van een eigen auto gebruik te maken?", vraagt mej. Hovestadt zich ai'. Voor de „Zeeland-genieters zonder auto"-programma's gaat de provinciale VVV dan ook uit van het feit, dat Zee land op de benzineloze zon dagen weer als vanouds uit eilanden bestaat. Het maxi mum bereik van een toerist is in die constellatie onge veer 30 km voor een brom fietser, 10 km voor een fiet ser en 5 km voor een voet ganger. De steden en dorpen vor men in het toeristische voor zieningenpakket het ideale do mein van de voetganger, die (dat is de ervaring van allen die zich met toerisme en re creatie bezighouden) bij de eigen inwoners veelal onbe kend domein zijn. Menige Middelburger heeft wel de Eifeltoren beklommen, maar van zijn eigen Lange Jan kent hij alleen de naam. Zo ligt dat. volwassenen, kinderen half Sóld. ,a. Al mag u dan niet autorij den, u kunt op zondag wei- vliegen! De rondvluchten vanuit het vliegveld Arne- muiden, een kwartiertje ped delen vanaf Middelburg, een half uur vanaf Goes, mogen namelijk normaal worden voortgezet. Een retourtje met de veerboot Vlissingen-Bres- kens is ook gezellig en voo,r veel mensen goed te doen. Er zijn diverse leuke fiets routes, zoals de Kreken- en Dijkenroute in West- Zeeuwsch-Vlaanderen, de grenspalentocht in hetzelfde gebied en een fietsroute over Zuidwest Walcheren. De plaatselijke VVV's hebben kaarten van deze routes. Het is ook mogelijk bepaalde de len van de toeristische routes van de ANWB, die voor au to's bedoeld zijn, per fiets of bromfiets te berijden. Deze routes zijn met witte, zes- kantige schilden aangege ven. toestand 'die bepaald niet wordt toegejuicht, maar door de provinciale WV waarin misschien verande ring wordt gebracht als de autoloze zondag tot een tra ditie gaat worden. De Stichting Spel en Sport heeft het initiatief genomen om samen met de Nederland se Sportfederatie een klapper met speisuggesties voor auto loze (zon)dagen uit te geven. Het is natuurlijk niet moge lijk om alle spelen hier te vermelden daarom het adres van de Stichting Spel en Sport: Plein 1940-1945 1, Amsterdam-Slotermeer. Daar kan men het losbladige werkje (dat de volgende we ken vervolgen krijgt) bestel len. In de z.g. herfstvakantie- tips van de provinciale VVV ligt toevalligerwijze al heel wat informatie-materiaal op getast, dat zich prima leent voor gebruik op autoloze zondagen. Daar zijn allereerst voor degenen, die toch snelheid willen beleven, de speciale dag-rondreisbiljetten, geldig in heel Zeeland, die de AMZ te Goes en de NV Streekver voer Walcheren te Middel burg aanbieden voor resoec- tievelijk f 4.50 en f 4,- voor Voor de meeste steden en dorpen bestaan er wandel routes, die het begin van ontdekkingsreizen in eigen omgeving kunnen zijn, (vraag de VVV's). Enkele recreatie-objecten, die men gewoonlijk over het hoofd ziet, liggen er ook op de autoloze zondagen aantrekke lijk bij. De provinciale VVV noemt de kinderboerderij aan de Oteensekreek in Terneuzen, de Hertenkamp te Groede, het recreatiebos te Axel. het park Toorenvliedt in Middel burg en... de vele torens, die beklommen kunnen worden. Deze torens zijn de oudste, maar tevens degelijkste trimbanen die wij kennen. Torenklimmen op zondagen mag men o.a. in Veere (Gro te Kerk), in Vlissingen (de Gevangenpoort, inclusief consumptie in het restau rant), Aardenburg, Hulst, Oostburg (ronde, witte wa tertoren) en Sluis. In bijna alle gevallen moet men zich even melden bij een adres dat op of bij de toren staat aangeduid. De meeste musea en oudheidkamers in Zeeland zijn op zondag dicht een (Van een onzer verslaggevers) GOES Met ingang van zondag wordt de dienstrege ling van de autobusonderne ming A.M.Z. te Goes gewij zigd op het traject Goes - Kloetinge - Rapelle - We- meldinge - Yerseke. De wij ziging gebeurt in verband met de autoloze zondag. Door de wijziging wordt er een betere aansluiting be reikt na het middagbezoek uur in de Goese ziekenhui zen. Tot de aankomst in Goes op 13.56 uur blijft de dienstregeling hetzelfde. Daarna vertrekken er bussen uit Goes om 15.35 uur, 17.35 uur en 19.35 uur, Tot aan het vertrek in Yerseke om 13.25 uur blijft alles ook. hetzelfde, maar daarna vertrekken er bussen vanuit Yerseke om 16.22, uur. 18.25 uur tot Goes en 20.35 uur tot Wemeldinge. Alle bussen rijden tot en vanaf het station Kruiningen - Yerseke. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG/BREDA Als de autoloze zondag een langdurige kwaal gaat worden, dan zullen vooral in de Zeeuw se horeca de zwaarste klappen vallen, zo luidt de verwachting van de Provinciale Zeeuwse VVV. Ook elders kan de situa tie moeilijk worden, met name voor de restaurantbedrijven, maar in Zeeland zal zich spoe dig het feit wreken dat, het openbaar vervoer, hoewel goed. allesbehalve frequent is ais ge volg van de spreiding der woonkernen die bovendien al lemaal betrekkelijk klein zijn. „Een omgeving als die van Breda", zegt directie-assistente mej. M. Hovestadt van de Zeeuwse WV „heeft in elk geval het betrekkelijke voor deel van een redelijke bereik baarheid omdat Breda een ver keersknooppunt is". Adjunct-directeur Jos Hor sten van de Westbrabantse VVV zegt: „Je moet je niet verkijken op de.gezllige druk te van de afgelopen zondag in stadszaken en in de horecabe drijven in de bossen. „Kopjes koffie en pilsjes zijn heel iets anders dan diners en ik zie de mensen nog niiet op de fiets kruipen 's avonds al of niet in het zondagse pak om bui tenshuis te gaan dineren. En juist op dat punt vallen de fi nanciële klappen. Dat maken de kopjes koffie van wande laars en fietsers niet goed. Het verantwoordelijkheids gevoel en een zeker gevoel voor sportiviteit groeien onder de bevolking. Op de wegen is dat nu dagelijks te merken. Ook i>n de woonwijken waar steeds meer gordijnen worden gesloten. Een paar voorbeelden van dergelijk verantwoorde lijkheidsgevoel in de reis- en tochtiessector: Mej. M. Hovestadt van de Zeeuwse VW: „Onze week- enidairrangementen zijn naar de maan,. Pogingen, bijvoor beeld van Brittannia in Vlis singen, om ze te redden door er een gratis overnachting van zondag op maandag aan toe te voegen, halen weinig uit omdat er veel automobi listen zijn die er principieel bezwaar tegen hebben 's maandagsmorgens te versto ken wat ze op zondag heb ben bezuinigd. Dat is geen bezuinigen maar verschuiver van benzineconsumptie, re deneren zij". Vorige week zondagnacht in Chaam (waar zich gewoon lijk zeer veel „weekenders" ophouden) werd gezien hoe veel mensen na middernacht de campings kwamen afrij den om weer naar huis te gaan in het Rotterdamse. Verschuiving van consumptie dus, maar gisteren meldde adj.-directeur Horsten van de VVV in Breda: „Weekend verblijf neemt af. De mensen beseffen dat ze ook in eigen vlees snijden als ze na het rijverbod toch de rit maken die ze eigenlijk hadden moe ten uitsparen. Slecht is het rijverbod ook voor het garagebedrijf en de autohandel. De verkoop van gebruikte en nieuwe auto's be gint te stagneren en de répara tie-opdrachten nemen, vooral in het begin van de week. sterk af. Beter gaat het nu met het openbaar vervoer. De BBA vervoerde vorige week zondag driemaal zoveel mensen als normaal. BBA, ZVTM en Spoorwegen ontkennen overi gens dat er ook door de week meer gebruik wordt gemaakt van openbaar vervoer dan an dei's. Er gaan geruchten dat dit zo is maar bij de NS in Utrecht mat men gistermiddag om 4 uur „een normale bezettings graad over de gehele week". Er bestaat bij de elektrici teitsmaatschappijen nog geen inzicht in het effect van indivi duele bezuinigingen, waarom in grote advertenties is ge vraagd (lampje minder aan. gordijnen dicht, thermostaat wat lager en korter in bad of onder de doüche). PNEM en PZEM stellen dat het wei even kan duren voor men dat effect ais het ware kan gaan „afle zen". Adjunct-directeur De Jong van de PZEM: Een bezui nigingseffect is nu nog niet te meten. We zitten immers net in de periode dat het ook dage ïyks vroeger donker wordt. Bovendien hebben er uitbrei dingen plaats in het bedrijfsle ven. Oorzaak en gevolg zijn op die manier moeiljjk uit elkaar te houden". Er wordt, zo bevestigt de PZEM, overigens positief gere ageerd op de bezuin-igiogsop- roep: „Er zijn enkele niet on belangrijke industrieën die cij fermateriaal hebben opge vraagd om in staat te worden gesteld bij het bespreken van bezuinigingsmaatregelen-, de bedrijfsstaven aan de hand van cijfers te kunnen laten zien wat het effect zou kunnen zijn van bepaalde bezuinigingsmaat regelen". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De heer H. IJssel, die sinds 1958 lid van Provinciale Staten van Zeeland voor de CHU is, heeft besloten zich niet langer meer beschikbaar te stellen. Na de komende Statenverkiezingen zal men hem niet meer in de Statenzaal terugzien .De heer IJssel, die in zijn fractie o:m: zaken betrefende verkeer en waterstaat en milieuhygiëne behartigt, heeft om een aantal persoonlijke redenen zijn be slissing gefundeerd. Gezond heids-overwegingen hebben daarbij een belangrijke rol ge speeld. (Van een onzer 4 verslaggevers) MIDDELBUkG Het ge west Zeeland van de PvdA vindt een tweede kerncentrale bij Bossele niet nodig voor de provinciale elektriciteitsvoor ziening. Het bestuur zegt dit in een verklaring, die uitgege ven is naar aanleiding van de protestdemonstratie tegen de tweede kerncentrale vanmid dag in Middelburg. Volgens het gewestelijk be stuur van de PvidA is de bouw vap nieuwe kerncentrales on aanvaardbaar zolang geen op lossing gevonden is voor de verwerking van de radio-ac tieve afvalstoffen. Een herbe zinning op het totale energie verbruik is dringend noodza kelijk, aldus de Zeeuwse soci alisten, ook los van de huidige moeilijkheden met de olie voorziening, Het PvdA-bestuur vindt, dat vestiging van elek triciteitscentrales voortaan plaats dient te vinden onder verantwoordelijkheid van de regering, en met name van de ministeries van Milieuhygiëne, Ruimtelijke Ordening en Eco nomische Zaken, Uiteraard zou het parlement het laatste woord moeten hebben Toetre ding tot de SEP acht het PvdA-bestuur verwerpelijk, als zij zich daardoor de be voegdheid verwerft de bouw van (kern-) centrales bindend voor te schrijven. Aan het eind van de demon stratie vanmiddag zal een viertal sprekers de deelnemers toespreken. Deze sprekers zijn Henk Hofman, voorzitter ad de commissie Borssele Ad hoe. Leo Jansen, tweede ka merlid voor de PPR, Aad de Leeuw, tweede kamerlid voor de CPN en PSP-senator Henk van Wijk. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In het CNV-vakantieoord te Oostka- pelle organiseert de Zeeuwse Vrouwenraad op 15 en 16 no vember een studie-conferentie over „aspecten van het wel zijnsbeleid in Zeeland". Op de eerste conferentiedag spreken twee praktijkmensen over het opbouwwerk. Die zijn de heren C. van Leuven, directeur van de stichting Ge- meenschapswerk Hulst en H.J. van der Linden, opbouwwer ker in Vlissingen. De inleidin gen worden gevolgd door een discussie onder leiding van drs. F. van Grunsven van de stichting Zeeland. De „dagslui ting" wordt verzorgd door de heer G.A. de Kok, hoofdredac teur van de Provinciale Zeeuwse Courant. Vrijdag spreekt mr. J.J. van der Weel over het werk van de Zeeuw se Culturele Raad, waarvan hij voorzitter is. 's Middags geeft gedeputeerde J. Stenvert een beschouwing over taken en mogelijkheden voor een wel zijnsbeleid op provinciaal ni veau. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het Zeeuwse college van G.S. en het gemeentebestuur van Zie rikzee met elkaar in de clinch geraakt. De inzet daarbij is een supermarkt van Albert Heijn. De grote Albert wil in een voormalige grasdrogerij te Zierikzee een winkel vestigen van 770 m2 oppervlakte. Deze vestiging zou echter een vorm van wildgroei kunnen inlui den. Met het bestemmingsplan, waarin de grasdrogerij staat, zou dan echter het handje ge licht moeten worden. Daar aan wensten G.S. van Zeeland, toen het gemeentebestuur van Zierikzee erom vroeg, echter niet mee te werken. De vesti ging zou alleen kunnen wor den toegelaten, zo vond men in Middelburg, als het gehele bestemmingsplan zou worden gewijzigd. Alleen in dat geval n.l; zouden de beroepsrechten van de omwonenden tot in hoogste instantie gehonoreerd kunnen worden. Er zijn bij de omwonenden nogal wat be zwaren tegen de komst van de supermarkt, maar deze bezwa ren vormen in de huidige situ atie een slag in de lucht. Niettemin, tegen de wens van G.S. in, hebben B. en W. van Zierikzee toch een ver gunning aan Albert Heijn ge geven om de grasdrogerij om te bouwen tot supermarkt. G.S. hebben daar op hun beurt geen (gedroogd) gras over la ten groeien en hebben nu bij de Kroon aangedrongen op vernietiging van het besluit van de gemeente Zierikzee. De bezwaren die G.S. heeft zijn o.m. dat de wegenstruc tuur niet is ingericht op de komst van een supermarkt, dat er 59 bezwaarde midden standers met angst naar de komst van Albert Heijn uitkij ken en dat het bestaande win- kel-appar at in Zierikzee zal worden ontwricht. Alles bij elkaar een reden om uit oog punt van algemeen belang d« komst van de supermarkt on mogelijk te maken, vinden G.S.

de Stem | 1973 | | pagina 3