Broers van de Moosdijk donderdag voor rechtbank in Den Bosch SHARON ZONDER TOESTEMMING SUEZ-KANAAL OVERGESTOKEN 900.000 GULDEN ZOEKNA OVERVAL OPBANKLOPER binnenland buitenland "ffü umakë Wfiü! Voortvarend Aanval Gekwelde man Israëlische generaals vechten om politieke kluif '^l?ikhlaSrUe2-kanaal ?e' Clar\?ensuur °m vanuit papiep uw pen Telefoonmisère Defensief biljarten Tractors (4 en slot) Olieboycot II Chirurgen wél paraat Zaterdag 10 november 1973 13 %-jÉÈÊ I wÊsÊr I (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Kruidendokter Willem van de Moos dijk (46) houdt zijn mond. Met geen woord rept hij over de verblijfplaats van de meer dan 900.000 gulden, die nog over zijn van de overval op de kassier van het Eind- kovense kantoor van de grenswisselkantoren, waarvan deze „ex-weldoener van de mensheid" samen met zijn broer verdacht wordt. Een en een kwart miljoen gulden levert die overval op 10 novembei van het vorig jaar de gebroeders op. Slechts een klein deel daar van is teruggevonden, maar naar meer dan 900.000 gul den speurt de politie nog steeds. Tot nog toe zonder resultaat. Ook een recente reis naar Spanje er gingen geruchten dat het geld bij een bank in Alicante was gestort levert niets op. De enige die met de verblijf plaats van het geld op de hoogte is, zwijgt. Willem wacht af. Wacht af wat de Bossche rechtbank, waar hij donderdag 15 november sa men met zijn broer voor moet verschijnen, met hem gaat doen. Ongetwijfeld staan hem ja ren opsluiting te wachten. Maar negen ton zo is mis schien zijn redenering is het wachten waard. De straf uitzitten, het geld opnemen en wegwezen, is wellicht in zijn 'gen een niet zo'n onaantrek kelijke toekomst. Of hij daarmee wegkomt, zal die zelfde toekomst moeten uit wijzen. Vrij algemeen wordt aange nomen dat broer Frans niet weet waar het geld zit. Frans duidelijk een zwakkere persoonlijkheid dan zijn broer zou allang gezegd hebben, waar het geld is. Het begint in 1960 allemaal zo mooi voor de toen 34- jarige Willem van de Moos dijk, die op dat moment zijn dagen slijt als kantoorbe diende bij de gloeilampenfa briek in het zuiden van het land. DE MET HET GE TUIGSCHRIFT VAN DE LAGERE SCHOOL GEBRE- VETEERDE Willem krijgt een „goddelijke ingeving", die hem bewust doet worden van zijn sluimerende „godde lijke gaven". Is het wellicht een visioen? „Nee", aldus Willem in het weekblad Vrij Nederland. „Nee dat niet di rect. Meer een ingeving. Ik wist al jaren dat ik die ga ven had, maar het is een in geving geweest van Onze Lieve Heer dat ik dit werk moest gaan doen. Ik werd er van binnenuit herhaaldelijk op gewezen, dat ik de mensen moest beter maken". En Willem gaat aan de slag als kruidendokter. Zeer voortvarend aan de slag, want hij wordt snel rijk. Op het hoogtepunt van zijn praktijken rijden er 22 Volkswagen-bestelauto's kriskras door Nederland om de pakketten met kruiden af te leveren. Prijzen van 150,— tot 250,— gulden voor een pak van een jaar- kuur. Willem: „Een mengsel van zo'n 22 geneeskrachtige kruiden, door mijzelf samen gesteld. Heel veel mensen, tienduizenden hebben er baat bij gehad". Op 13 december 1963 wordt de grote aanval op van de Moosdijk ingezet door de Hilversumse M. Eerenberg- In de „Vuist" van Willem Duys houdt Eerenberg een vernietigend requisitoir, daarbij gesteund door Wil lem Diuys, die spreekt over de „soepgroenten" van Van de Moosdijk. De kruidendok ter over die uitzending: „In een tijd van twintig minuten ben ik door het slijk gehaald in Nederland. Ik ben er van overtuigd, een geweldig goed medicijn aan het Nederland se publiek te brengen, dat nog nooit gekend is. Duizen den, ja honderdduizenden mensen drinken mijn won derbaarlijk geneeskrachtige kruiden". Eerenberg, later in 1970: „Er zijn tien mensen overleden, doordat ze wel kruiden slik ten, maar nalieten naar een echte arts te gaan. Er zijn me op dit moment 240 slacht offers van dè Casterense kruidendokter bekend". De tv-uitzending ruïneert van de Moosdijk. Steeds Willem v. d. Moosdijk meer ontevreden kruiden-ge bruikers melden ioh. Hij verlegt zijn werkterrein naar België en Frankrijk, maar ook dat kan het getij niet keren. De justitie neemt de krui dendokter op de korrel. Pro cessen volgen, waarbij van de Moosdijk wegens „onbe voegd uitoefenen van de ge neeskunde" veroordeeld wordt. In maar 1972 wordt zijn faillissement uitgesproken. Er wordt voor bijna een half miljoen gulden aan vorderin gen ingediend. Van de Moos dijk: „Gezondheid gaf ik, nou willen ze mijn geld". Het definitieve einde kondigt zich in oktober 1972 aan. De kruidendokter moet dan in hoger beroep terecht staan in Den Boseh. Er komen getui gen, slachtoffers die heilig geloofden in wat hij zelf ve le malen tijdens de zitting herhaalt: „Mijn zesde zin tuig". Er is die Belgische vrouw, die aan evenwichtsstoornis sen lijdt. De dokters kunnen haar niet helpen. Zij hoort van de wonderdoener uit Casteren. Deze offreert haar een zakje van 2,5 kilo krui den (kilo-gramwaarde 19,50) voor de som van 34.000 Bel gische frank, bijna 2400 gul den. Binnen drie maanden zouden die haar beter ma ken. De vrouw heeft wat be zwaar tegen de hoge prijs. Van de Moosdijk: „Ge wilt beter worden? Venkoop Uw huisje dan". Er is die debiele jongen. Niet meer te genezen zeggen de specialisten. Van de Moos dijk ziet er voor 5000 gulden wel kans toe. Het blijkt weggegooid geld. Van de Moosdijk wordt tot negen maanden veroordeeld. Verdediger mr. N. van Ba- kel: „Heel deze affaire is mosterd na de maaltijd. Maar we kunnen nu zien hoever haat het kan brengen. En we kunnen er aan toevoegen: de operatie is geslaagd en de patiënt is overleden. Hier zit een gekwelde man, die de laatste jaren door een hel is gegaan". Op liO november 1972 on - biedit van de Moosdijk een bankbediende van het grens wisselkantoor om een trans actie tot stand te brengen. In de woning van de krui dendokter wordt de man op gevangen en neergeslagen met een rubber hamer door de kruidendokter en zijn broer Frans. De broers ma ken zioh met 1,25 miljoen gulden uit de voeten. De banfcloper wordt gewond op genomen in het ziekenhuis. Een paar dagen later wordt de kruidendokter in zijn ei gen huis gegrepen. Weer een tijdje later volgt de arresta tie van broer Frans in het Duitse Neurenberg. Een klein deeltje van de buit wordt in de bossen rond Cas teren teruggevonden. Aanstaande donderdag ko men de broers voor de Bos sche rechtbank. Of het doek dan definitief valt? Willem van de Moosdijk, in betere dagen: „Ik ben net een worm. Ik wordt tienmaal doorgestoken, maar ik blijf doorgroeien. De groeten aan Uw familie". Het is toch ongehoord, dat een generaal zijn opperbevel hebber openlijk van fouten be schuldigd en hem via de New York Times laat weten dat al leen generaal Dayan begrip had voor zijn „geniale zet" het Suez- kanaal over te steken. En wat moet de opperbevel hebber wel niet denken van de ernstige beschuldiging van ge neraal Sharon dat het opperbe vel hem in eerste instantie maar wat aan de andere kant van het kanaal liet aanmodderen en hem zelfs geen tanksteun gaf. Al te vinnig is de vergelij king die generaal Sharon trekt tussen het onbenul van het Egyptische en Israëlische op perbevel die beide geen raad wisten met de betekenis van do Israëlische oversteek. Veel duidelijker had generaal Sharon de wereld niet kunnen laten weten, dat hij op eigen gezag zonder raadpleging van het opperbevel het Suez-kanaal liet oversteken door de onder zijn commando staande eenho den. ^"'bevelhebber van hei Is..'"li he leger generaal David Elazar (rechts) en zijn T QS11GTÜ.CL1 Rnr—T.ai (inten-ot lirt wc\ generaal Bar-Lev uiterst linns). Als het niet allemaal zo ern stig was en ondermijnend werkte op de moreel van be volking en leger, zou het te zot zijn om waar te zijn. Maar generaal Erik Sharon is behalve een bejubelde generaal daardoor ook een politieke per soonlijkheid die zelfs niet door de opperbevelhebber kan wor den aangepakt. Voordat hij de rechtse oppo sitie twee maanden geleden tot de Likoed-oppositie smeedd" was hij nog commandant van het zuidelijke front. Kennelijk ter neutralisering van de positie van generaal Sharon heeft opperbevelhebber Elazar zijn tweede man gene raal Tal tot commandant van het zuidelijke front benoemd zodat de militaire activiteiten van generaal Sharon van nabij kunnen worden gecontroleerd. Maar generaal Sharon is on gevoelig voor de militaire hië rarchie. Hij is uit op politieke winst en vecht tegen de generaals en politici die zijn militaire succes sen. die Israel's onderhande lingspositie flink hebben verbe terd, aan het oog van de publie ke opinie willen onttrekken. Het is een hard gevecht dat veel Israëli's pijn doet, omdat er in deze oorlog zo verschrik kelijk veel bloed is gevloeid, omdat er zulke onvoorstelbare fouten zijn gemaakt. „De oorlog der joden" is ech ter niet meer te stoppen. Gene raal Chaim Bar Lev die zijn ministerspost inmiddels weer heeft ingenomen kruist ook via pers en radio de degens met zijn politieke en militaire te genstanders. Hij heeft vrijdag in Maariv geschreven, dat het leger een (Door onze correspondent) aaSf* srote politieke afrekening van de grote ver- ]sn?sï'00r'OS 's begonnen. Gedekt door de betrekkelijke rust ss ae grenzen hebben de op politieke loopbanen beluste gene- tuan zclf,>e,,eersing verloren Het zijn geen in Tel Aviv op vria gen r°4delpraatjes meer die de ronde doen, maar keiharde liik»!°freltl'en, die generaals aan de internationale en lande- Pers geven. ^Sejijk dat de itepk i ïsraelische over- terview2VSaaron na "J" m- »es L vet de New York-Ti- 4e Bfflta- en de macht van Md rln„ w York werd ge- beraal Da$frp7eUlebber ge' functie Elazar m zijn gehandhaafd blijft. .„.SSgSSSSSSffiK IV Generaal Mosje Da jan. ■HM onderzoek zal instellen naar de fouten die voor en tijdens de oorlog zijn gemaakt. Een andere opperbevelheb ber generaal Rabin, die deze oorlog watertandend aan de kant heeft mogen staan, heeft tegenover Haaretz verklaard dat de „gemaakte fouten niet mogen worden verdoezeld". Al dit wapengekletter moet gezien worden tegen de achter grond van de algemene verkie zingen. Iedere Israëli voelt dat het er op 31 december op aan komt. Die dag moet Israël voor vrede of oorlog te kiezen. Die dag kan het volk de sluier afnemen, die de leiders haar zes jaar lang hebben voorgehouden. Die dag klinkt de uitspraak vam gene raal Dayan dat hij het bezit van Sjarm el Sjeich boven vre de verkiest vals. President Sadat heeft de door generaal Dayan, mevrouw Meir en minister Galili gekoesterde vaas der status-quo gebroken. Israël heeft zijn grootste poli tieke nederlaag uit ziin bestaan geleden. Afrika en Europa hebben het land in de steek gelaten. De V.S. hebben het bestand bemid deld en zullen Israël ongetwij feld in een later stadium van het Israëlisch-Arabisch vredes overleg tot verregaande territo riale concessies dwingen. Voor het nemen van die historische verantwoordelijkheid zullen nieuwe Israëlische leiders moe ten opstaan. In kringen van de Arbeiders partij is al sprake van front vorming van de duiven Sapir - Allon-Bar-Lev tegen de door generaal Davan geleidde havik ken. Het thans ingeleide vredes- moment in het Midden-Oosten kan de arbeiderspartij ten goe de komen. Indien de Israëlische kiezer op realistische wijze met het begrip „duurzame vrede" wordt geconfronteerd zal de rechtse oppositie de tijdens de oorlog gewonnen winst op de Arbeiderspartij wel weer moe ten prijs geven. De Israëli's zijn zo moe van de oorlog, dat als ze ditmaal kiezen moeten tus sen vrede of gebieden zij hun stem aan een verantwoorde vre despolitiek zullen geven. Door het bloed van 1854 gesneuvelde soldaten heeft Israël het pla fond van zijn mogelijkheden gezien. generaal Dayan geleidde havik dag dat de „Arabieren anders zijn dan in 1967". Hij had er aan toe moeten voegen: ,,de Is raëli's ook". SALOMON BOUMAN (ADVERTENTIE) B V. HOTEL DE KROON BREDA Ruime zalenaccommodatie; onbeperkte parkeerruimte Gelegen in centrum Breda Boschstraat 28 Tel. 01600 - 32687 ■w Brieven voor ceze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatfe zullen dez» vermeld wordin. Slechts bij hoge uit* zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bi| de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactte het In alle gevallen •ens is met Inhoud, c.q. strekking. Op de oprit bij Gilze, rich ting Breda staat een heer uit Sprundel met een defecte vrachtauto. De man houdt mij aan, geeft me een kwartje en vraagt bij het nabijgelegen Shell pompstation zijn garage in Breda te bellen. De pomp bediende verwijst me naar een PTT telefooncel. Uit de serie telefoonboeken zoek ik onder Breda naar de bewuste garage. Het nummer is 47850. Na dit nummer gedraaid te hebben volgt ae toon van „afgesloten". Ik draai het nummer dat er onder staat. Eveneens afgeslo ten. Spoedig blijkt dat hier nog telefoonboeken hangen van jaren geleden. Sinds Bre da nieuwe telefoonnummers kreeg en dat is ruim 2 jaar geleden zijn hier op deze in ternationale weg vermoedelijk nimmer nieuwe boeken komen hangen. Maar het nummer van de wegenwacht dat op een grote plaat in de telefooncel voor noodgevallen duidelijk is weggehangen zal wel uitkomst brengen. Na me eerst bij de pompbediende van een gulden nieuwe kwartjes te hebben voorzien draai ik de wegenwacht. Ik vertel de man mijn verhaal en vroeg hem voor mij de garage even te bellen om de pechvogel uit de puree te halen. Maar nee, de wegenwacht meende dat ik de situatie ter plaatse beter ken de en ik kon volstaan met het juiste telefoonnummer van ge noemde garage. Om de chauf feur niet langer met zijn vehi kel in de trubbel te laten zit ten belde ik de garage. Krijg ik iemand aan de telefoon met 5 cijfers die alle vijf totaal anders waren dan de opgege ven 77850. Mijn volgende kwartje gaat er aan. Ik krijg iemand in Moerdijk aan de telefoon. Nog maar een kwart je er tegen aan gegooid. Nu zat ik naar ik meen in Zee land met iemand aan de lijn. Omdat mijn kwartjes weer bijna op dreigden te raken bel de ik wéér de wegenwacht welk nummer kennelijk wél bereikbaar was. Omdat men daar meende dat ik de situatie van de vrachtwagenchauffeur beter kende dan zij heb ik de man toch maar duidelijk ge maakt dat ik het toch wel zeer op prijs zou stellen als hij nu de garage maar eens wilde bellen. Uiteindelijk is het niet mijn schuld dat de boeken van de dure PTT op onze over drukke verkeersweg nog van het jaar nul zijn. Ook niet dat die telefooncel kennelijk niet deugt. De wegenwacht dient te weten dat ze hulpverlening niet moeten afschuiven naar iemand die ten behoeve van een gestrande automobilist kwartje voor kwartje staat te verdraaien ten bate van een PTT die zelf helemaal ondeug delijk materiaal heeft wegge zet. Wellicht wil de PTT de moeite eens nemen eens naar die cel en wellicht ook de anderen te gaan kijken. Wel licht wil ook de wegenwacht bij een verzoek om zo'n gara ge even te bellen niet zo moeilijk meer doen. BREDA W. LIJNZAAD In een commentaar in uw blad van 5 november 1973 op het in Oosterhout gespeelde nationaal kampioenschap ere klasse driebanden, wordt de suggestie gedaan uit te zien naar een nieuwe formule, waarbij met name het moyen ne, zwaarder zou moeten tel len. Dit zou dan een middel moeten zijn om defensief spel zo veel mogelijk te voorko men. Naar aanleiding daarvan wil ik het volgende opmerken. Op de eerste plaats betwijfel ik of dit invloed zou hebben op het resultaat, immers door defensief spel drukt men het moyenne van zijn tegenstan ders stijgen de eigen kan sen. Op de tweede plaats wil ik opmerken dat defensief spel in een driebandenpartij onontbeerlijk is. Ook indien men bij een matig driebanden speler niet op de defensie let zal men bemerken dat hij de partij in een minimaal aantal beurten beëindigt. Over de overbrugging van het verschil met België ben ik pessimis tisch. Bij een Belgisch drie banden-kampioenschap wordt zeker zo defensief gespeeld als in Nederland het geval is. Dat de prestaties daar desondanks hoger liggen is gelegen in het feit dat men daar het serie- spel over het algemeen beter beheerst. Men produceert er evenveel niullen. maar indien men de carotte doorbreekt worden 6 a 7 caramboles ge maakt, waardoor uiteindelijk toch een hoog gemiddelde wordt bereikt Dat dit moge lijk is komt omdat de Belgi sche topmannen in het drie- bandenspel beter zijn, waar mee ik bedoel dat zij a'l- round zijn. Zowel Ceulemans, Dielis als Boulanger behoren in alle kaderspelen, het libre en het bandstoten tot de we reld-top, en daarvoor is een zeer groot technisch vermogen vereist, wat hen in staat stelt in het driebandenspel, ook bij defensief spel, tot grote hoogte te reiken. Ook onze Neder landse topspelers Doggen on Van Bracht hebben bewezen dat zij het antwoord weten op defensief spel, hun moyennes mogen er zijn. Tenslotte nog dii: afdalend naar een lager niveau ziet men, dat veel biljarters welke in het libre nauwelijks een gemiddelde van 1,5 a 2 spelen zioh in het driebandenavon- tuur storten. Velen doen dat met plezier en accepteren de voor hen meestal onoplosbare carotte en passen het op hun beurt ook toe. Zo behoort het ook als men driebanden wil spelen. Zeer dikwijls hoort men dergelijke spelers echter klagen over de slechte posities die voor hen op het biljart worden nagelalen en woixlt de tegenstander onsportiviteit verweten. Dit laatste is zeer misplaatst. Daarvoor is de ca rotte in het driebandenspel een te belangrijk facet. Bo vendien is het zo dat men dtxyr mede te spelen aan drieban denwedstrijden eigenlijk te kennen geeft er prijs op te stellen moeilijke stootbeelden op te lossen, dan moet men niet klagen als men deze in derdaad gepresenteerd krijgt. OOSTERHOUT J. ANSEMS Het jammere van de stukjes van J. J. M. Veltman in uw krant is, dat deze persoon geen antwoord kreeg op de vraag waarom landbouwers vrijstelling van belasting heb ben. In de historie is het maatschappelijk verkeer aan gepast aan het economisch verkeer. Onze wederzijdse voorouders trokken of duwden handkar, kruiwagen of trek schuit. Omzetting van energie door mensenkracht, ossen, wind of water kreeg concur rentie van stoomkracht. Door foktechniek lukte het paarden fokkers een enorme evolutie van het paard te bewerken zodat dit voor alle soorten ma chineaandrijving en wegver voer toonaangevend werd. De culturele, politieke, economi sche, ontwikkeling schiep be hoefte aan contact en vlot ver voer van mensen. De oude na poleonswegen werden gefinan cierd door tol, overeenkomstig het profijtbeginsel. De primai re en secondaire wegen van rijk en provincie worden uit belasting gefinancierd. Ge meenten en waterschappen als derde bestuurslaag zitten ver der van dit vuurtje af. Tolhef fing is hun verboden. Ze moe ten snelheidsmonsters op hun wegen dulden, de wegen goed onderhouden. Ambulance, poli tie, zieken- en dodenhuizen moeten ter beschikking staan. Hun kosten moeten geheel of gedeeltelijk uit straat of we genbelasting komen. Het be- kaaist komen er de landbou wers af die openbaar wegver voer op hun wegen moeten duldien terwijl ze de belastin gen van andere moeten beta len zonder tegemoetkoming uit de belastingopbrengst. Ze moeten zich gelukkig prijzen (nog) geen minister J. J. M. Veltman te hebben die tractor belasting invoert tot last van 's-Rijksbelastingdienaars. ROOSENDAAL C VAN TIL BURG. (Discussie gesloten (redac tie). Een verstandig besluit van onze regering om zo snel de autoloze zondag in te voeren. Alle Nederlanders zullen moe ten meewerken om onze ener giebronnen zo zuinig mogelijk te gebruiken. Via krant, radio en televisie werden de huisge zinnen opgewekt om de huizen zo efficiënt mogelijk te ver warmen en te verlichten. Ver der zou een grote besparing van energie kunnen opleveren een verbod, waardoor in alle winkels 's avonds na 19.00 uur (en bij openstelling tot 21.00 uur dan om 22.00 uur) etala ges en lichtreclame onverlicht zouden blijven. BREDA VAN OORSCHOT Sedert Jaar en dag nemen de chirurgen in Zeeuwsch- Vlaanderen elkaar zodanig Waar dat in elk der vier zie kenhuizen chirurgische hulp binnen de kortst mogelijke tijd gegarandeerd is. De titel van het artikel in uw dagblad van 7 november j.l.: „Chirurgen hadden geen dienst" doet dan ook onrecht aan de naar mijn mening ab soluut gegarandeerde paraat heid van de chirurgen in Zeeuwsch-Vlaanderen. De zinsnede: „Noch in het Oost- burgse Antoniusziekenhuis, noch in 't Sluiskilse Eilsabeth- ziekenhuis kon hij geholpen worden." is in strijd met de werkelijkheid wanneer het gaat om dringende hulp. Het is dan echter wel noodzakelijk dat de betroffen operatieka merafdeling een juiste mel ding ontvangt. Een echte mel ding van het ongeval van M.C. vond niet plaats. Het slachtof fertje was namelijk al onder weg naar het ziekenhuis te Sluiskil toen zijn komst aldaar werd aangekondigd. Ter plaat se bleek toen de ouderlijke bezorgdheid en niet de des kundige opinie de enige reden te zijn geweest voor een verder en overbodig transport naar Hulst HULST W. EYSINK, HUIS ARTS

de Stem | 1973 | | pagina 13