Naar nieuwe aanpak van epilepsie Onderhandelingen over vrede Israël en Egypte Twee jaar voor lid Rode Jeugd W atergate- inbrekers veroordeeld Aanstaande zondag zwaardere straffen uw luxe ambcuwlieufien vanKeller voor een buitengewoon gewone prijs: NIEUWS LEKTE VOORTIJDIG UIT IN TOKIO mco NS-Minitrips naar het buitenland Opdracht f«H >h Leyland.J Werkklimaat verbeteren Lange weg nog OVERTREDERS RIJVERBOD MET 500,- BESTRAFT binnenland buitenland IS b.g.g. 40530 iw. 01152-684 [schenhoek 36566/ commentaar V erontwaardiging Kaas met ster-allures voordelig uit met NS 11 B ?pru Zaterdag 10 november 1973 van een ruime inwerk- bedrijfsgebeuren, ig en bekwaamheden, ehartigen. indidaat (25 30 van SPD of HEAO. alleen een aan- mbitieuze en lekomstmogelijkheden. ran een overzicht ■||gSS;g;P:ïr MT. tin-',, il* ,r NT. lP;r P::;-:: - Land-Rover - Range S"®* (Van een onzer verslaggevers) BREDA Het wordt hoog Hid dat in de behandeling van eüil'epsie het inzicht door breekt dat er op zoveel moge- liik terreinen iets gedaan moet worden om het leven voor de cDilepticus dragelijk te maken. Nok te veel zweert de een bij ten behandeling met medica menten en houdt de ander het 0D psychotherapie. Pas wan neer beide verenigd worden mag worden verwacht, dat er werkelijk iets tot stand kom» ten gunste van de patiënt. Dat was de tendens van de discussies en inleidingen op de epilepsie-dag, die gisteren in de Dr. Hans Bergerkldniek (de Klokkenberg) in Breda is gehouden. Een van de inleiders stelde deze kwestie nogal schrijnend aan de orde. Een meisje kwam bij hem op school, had regel matig epilepsie-aanvallen, maar kon op school heel be hoorlijk mee. Gaandeweg werd de hoeveelheid medicij nen opgevoerd om het kind ranvalsvrij te krijgen. Dat lukte, maar het meisje werd als maar suffer kon zich niet meer concentreren, isoleerde zich. Ze was „genezen", maar ten koste van wat, aldus d( vraag van de inleider. Waarop geen duidelijk antwoord kwam. Want de medici in het gezelschap vonden dat het streven naar het voorkomen van aanvallen zeer nastre venswaard is en de maat schappelijk werkers, psycholo gen en anderen uit de sociale discipline vonden, dat het niet aangaat om ten koste van alles de patiënt medisch te genezen, maar hem menselijk in de kou te laten staan. Vandaar, dat o.m. op de Hans Bergerkliniek gezocht wordt naar allerlei vormen om t.p trachten door het voorko men van spanningssituaties waarin epilepsie gemakkelijk tot uiting komt, de patiënt zich meer mens te laten voe- 'en. Dat gebeurt niet alleen door het creëren van leefgroe pen van patiënten zelf, het wegnemen van stresssituaties of het afleiden van die stress naar bezigheidstherapieën, het beoefenen van joga, etc., maar ook door gespreksgroepen waarin de ouders de gelegen heid krijgen om hun proble men te bespreken. Een vrij nieuwe behande lingswijze is die van de opera tie. Tot voor kort werd daar-j voor het mes gebruikt (een aangetast gedeelte van de her senen werd weggehaald). Thans is een andere methode in opkomst. Daarbij wordt een naald gebracht in een bepaald deel van de hersenen; via deze naald wordt elektriciteit ge- bruikt om het zieke deel weg te branden. In Nederland! wordt dat alleen in Breda ge daan. De resultaten zijn niet m alle opzichten bevredigend: op zes patiënten zijn veertien van deze operaties uitgevoerd. In een geval was sprake van spectaculaire verbetering; in de overige gevallen kan nog geen verbetering worden ge constateerd, hoewel in één ge val het aantal epilepsie-aan vallen is verminderd. Een aannemer uit Vught heeft (zie deze krant van gisteren) in zijn eigen bedrijf een statistiek je bijgehouden van het ziekteverzuim. Hij is toen tot de conclusie gekomen, dat de veelgehoorde beschuldiging, als zouden werknemers en met na me dan weer bouwvakkers misbruik maken van sociale voor zieningen niet juist is. Deze werkgever deed nog een ontdekking: als er in een bedrijf of een afdeling opvallend veel mensen ziek zijn, dan is er iets niet in orde met de werksfeer. Als daar dan iets aan gedaan wordt zakt het ziektepercentage. Geen opzienbarende ontdekkingen. De theorie was bekend. Interessant is wel die theorie in de praktijk bevestigd te zien. Het is alleen erg jammer dat er in een aantal bedrijven nog onvoldoende gedaan wordt aan de verbetering van de werk omstandigheden. Maar ja, kankeren (op de gevolgen van een slacht werkklimaat) is dan ook veel gemakkelijker. Pje beurs heeft in eerste instantie optimistisch gereageerd op 'J de vredesmissie van Kissinger. Aandelen, die door de olie boycot flink omlaag waren getuimeld, schoten weer omhoog. Er werd kennelijk op gegokt, dat de olie op korte termijn weer royaal zou gaan vloeien en dat de industriële landen als van ouds zouden kunnen produceren en consumeren. Dat optimisme lijkt ons rijkelijk voorbarig. Afgezien van hel feit, dat de energieverspilling (ook door het particuliere ver bruik), die de meer ontwikkelde landen zich tot voor kort veroor loofd hebben, ook zonder olieboycot niet meer kan worden ge tolereerd, is er geen enkele aanwijzing, dat de Arabische landen bereid zouden zijn hun zo effectief gebleken oliewapen nu niet meer te gebruiken. Zij hebben immers nog lang niet, wat ze willen hebben. Kissinger, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, beeft tot nu toe niet meer bereikt en dat is overigens geen geringe zaak dan dat de vijandelijkheden tussen Egypte en Israël niet zijn hervat. Er is wat meer tijd gewonnen om beide Pertijen naar de onderhandelingstafel te praten. Maar of ze aan werkelijke vredesonderhandelingen zullen toekomen is nog steeds onzeker. En over die afloop van eventuele onderhande lingen is helemaal geen zinnig woord te zeggen. In feite moet daar in het Midden-Oosten het onverzoenlijke verzoend worden. Israël eist veilige, erkende grenzen; de Ara bieren staan er op, dat Israël alle na 1967 bezette Arabische gebieden weer teruggeeft, dat wil zeggen die eis van veilige grenzen Iaat varen. In 1967 was de Jordaanse grens slechts 16 km verwijderd van Tel Aviv, de grootste stad van Israël. Jordaanse artillerie bad Tel Aviv toen binnen schootsafstand. In het noorden wer den Israëlische nederzettingen regelmatig beschoten vanaf de Golanhoogte en in het zuiden had Egypte steunpilaren, van waaruit het Israël op ieder gewenst moment in de houdgreep bun nemen. Dat toen onverdedigbare Israël is''door een preventieve oor- °g en door de superieure kwaliteit van de Israëlische striid- <rachten behoed voor een totale ondergang. Zou Israël nu op grenzen van toentertijd moeten terugtrekken, dan zou het ie hraël, dat dan weer overblijft, mede gezien de op enbarende verbetering van de Arabische gevechtskracht even- vee' overlevingskansen hebben als een winkelier, een kleine .t'ndige, die een supermarkt naast zich ziet verrijzen, als 'PPen in een ren waarin een vos is binnengedrongen. "et probleem van veilige grenzen is er overigens maar één van de reeks, die opgelost moet worden. Het vraagstuk van de thiljoen Palestijnse vluchtelingen en de status van Jeruzalem 6veneens geweldige barrières op de wea naar duurzame ê- Daarom is het wat voorbarig om nu al over vrede te Paten. Daarom ook getuigt het van weinig realiteitszin de hui energiecrisis te bagatelliseren. mep blSSo)0p van Den Bosch in w j ,uyssen, die vandaag Nederland terugkeert van in h t °n ,aan R°me, heeft v«W Yat(caan ondermeer stand meebracht over de tone tT /aken met betrek' zoaf, j? d? godsdienstcursuf scholen lkt wordt op de nderwit «a?ns middelbaar- ""SDrnnt r? en die in "We k™ I opzet geen ge" caan ik h K in het Vati" heb ze op de congre gatie voor de clerus vertelt, dat we druk bezig zijn met de nieuwe tekst voor de cursus. „Mgr. Ernst en ik zullen het werk van de catecheten in eerste instantie bekijken, maar ik verwacht nu geen moeilijk heden meer". aldus m£r Bluyssen. LAND- en tuinbouw krijgen één maand langer dan aanvan Selijk de bedoeling was, glo- oale compensatie voor de na delige gevolgen van de op waardering van de gulden. Het totale compensatie-bedrag wordt daardoor met f 20 mi! toen verhoogd tot f 150 mil joen. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON De regering van de V.S. heeft gisteren bekendgemaakt dat Israël en Egypte een akkoord van zes punten hebben aanvaard met het oog op het openen van vredesonderhandelingen. Vandaag zullen vertegenwoordi gers van Israël en Egypte het akkoord tekenen. Israël was overigens gis teravond bijzonder veront waardigd over de onver wacht vroege bekendmaking van het bereikte akkoord. Zeven uur voordat de tekst van het komende akkoord over de vredesonderhande lingen bekend zou worden gemaakt in Washington, Tel Aviv en Cairo, lekte het nieuws uit in Tokio. Israël werd heel boos en de Israë lische premier Golda Meir riep haar kabinet in spoed zitting beijen en zag af van een rede voor de televisie, waarin zij haar visie op het akkoord zou geven. Het zag er overigens gister avond laat naar uit dat het Is raëlische kabinet alle protesten ten spijt, niets anders zou reste ren dan zich neer te leggen bij de voorwaarden die de Ameri kaanse minister van buiten landse zaken Kissinger voor stelde, zo niet dicteerde. Na het voortijdige nieuws uit Tokio veranderde de sfeer in Israël op bijna dramatische wijze. Men wenste, na een aanvanke lijk aanvaarden van het ak koord, „ophelderingen" over bepaalde punten. In Washing ton bleef de sfeer overigens op timistisch. Kissinger maakte nog tijdens zijn missie in diverse Arabische hoofdsteden bekend, dat de overeenkomst voorziet in het volgende Egypte en Israël stemmen er mee in zich angstvallig te houden aan het bestand waartoe de Veiligheidsraad van de V.N. opriep. Beide partijen gaan er mee akkoord dat zij onmiddellijk besprekingen zullen begin nen ter regeling van de kwestie van de terugkeer naar de posities van 22 ok tober in het raam van over eenstemming over de los making en scheiding van strijdkrachten onder auspi ciën van de V.N. De stad Suez zal dagelijks voorraden voedsel, water en medicijnen krijgen. Alle ge wond burgers in de stad zullen worden geëvacueerd. Er zullen geen belemmerin gen in de weg worden ge legd voor het vervoer van niet-militaire goederen naar de oostelijke oever van het Suezkanaal. De Israëlische inspectiepun- ten aan de weg Cairo-Suez zullen worden vervangen door inspectiepunten van de V.N. Aan het Suez-einde van de weg kunnen Israëlische officieren met de V.N. deel nemen aan het toezicht op de niet-militaire aard van de te vervoeren goederen op de oever van het kanaal. Zodra de inspectiepunten van de V.N. zijn ingesteld aan de weg van Cairo naar Suez zal er een uitwisseling zijn van alle krijgsgevange nen, met inbegrip van de gewonden. In de zes punten werd niet gesproken over een toestem ming van de Arabieren tot op heffing van de blokkade in de straat van Bab El Mandeb aan de ingang van de Rode Zee. De militaire commandanten van beide partijen zullen elkaar vanmiddag om 2 u. G.M.T. ont- noeten voor de ondertekening en de uitwisseling van brieven van akkoordverklaring en om te beginnen aan het aanpakken van de dringende problemen. Het akkoord tussen preside: - Sadat van Egypte en de Ameri kaanse minister van buiten landse zaken Kissinger en het herstel van de diplomatieke betrekkingen tussen Egypte en de Verenigde Staten hebben verontwaardiging gewekt in al le andere Arabische landen, die in de oorlog tegen Israël al hun hulpbronnen ter beschikking van Egypte hebben gesteld. Dit meldt het Libanese blad L' Orient Le Jour" uit Arabi sche diplomatieke bron in de Libanese hoofdstad. Egypte had het besluit de banden met de V.S. te herstellen eenzijdig ge nomen en geen vooroverleg ge pleegd met Irak, Syrië, Algerije en Zuid-Jemen. Volgens het Libanese blad steeg bij genoemde landen de verbittering ten top toen zij op de hoogte werden gesteld van het compromis ten behoeve van het omsingelde derde Egypti sche legerkorps. „Het ging niet meer om een terugkeer naar de linies van 22 oktober, maar eenvoudig om een corridor ter bevoorrading van het derde Egyptische legerkorps", aldus L'Orent. (ADVERTENTIE) niet vergeten.-Frico eten LEIDSCHENDAM Deze spiksplinternieuwe ruige mat vormt een goed bewijs dat een gehaast gegeven opdracht grappi ge gevolgen kan hebben. Een autobezitter uit Leid- schendam vond het inge sleten gat van zijn kokos mat geen gezicht en gaf een stoffeerder opdracht een nieuwe te maken. Hij gaf de oude mat a*s mo del en vergat te vermel den dat in de nieuwe geen gat behoorde te ko men. Het is niet bekend, of de uitvoerder van de opdracht nog op het matje moet komen BIJ negen kledingdiefstallen de afgelopen week is voor in totaal bijna een half miljoen gulden aan kostuums en suède jassen gestolen. Dit is bekend gemaakt door majoor K. .de Maat, de leider van het speci ale politieteam voor kleding diefstallen. De diefstallen wer den o.a. gepleegd in Leende f 85.000,- Krabbendijke f 60.000,- en Veldhoven f 100.000 -, (Van onze correspondent) DEN BOSCH Nadat de ad vocaat-generaal bij het Bossche gerechtshof twee weken gele den tegen een lid van de Rode Jeugd de 22-jarige L. van H. uit Eindhoven bevestiging had ge- eist van het vonnis van de Bos sche rechtbank, waarbij hij tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest was ver oordeeld wegens overtreding van de vuurwapenwet en het in bezit hebben van materialen waaruit bommen vervaardigd kunnen worden, heeft het hof hem gisteren veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Het hof achtte in beide feiten de schuld van verdachte bewe zen. Ten aanzien van de door verdachte en diens raadsman geuite veronderstellingen dat (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON De federale districtsrechter John Sirica heeft gisteren Howard Hunt, één van de twee leiders van de in braak en afluister-affaire in het Watergate gebouw, veroordeeld tot een gevangenisstraf tussen 30 maanden en acht jaar en een boete van 10.000 dollar. De vier ondergeschikten, allen destijds in Miami gerecruteerd door de „sergeant" Bernard Baker kregen straffen van een tot zes jaar. De regering had de aanbeve ling gedaan om tegen James McCord en de vier soldaten lankmoedig op te treden. McCord was de eerste van de Watergate samenzweerders, die zijn medewerking heeft ver leend aan het onderzoek naar de Watergate-affaire. De andere vier mannen die deelnamen aan de inbraak in het Watergate-gebouw zouden dit hebben gedaan: „uit een misplaatst gevoel van vader landsliefde", zo was van rege ringszijde meegedeeld. Een andere leider van de groep, Gordon Liddy, werd eer der dit jaar veroordeeld tot een straf van zes jaar en acht maanden tot 20 jaar. Hunts advocaat had in zijn pleidooi gewezen op het feit dat zijn cliënt 30 jaar trouw overheidsdienst had gedaan in de inlichtingendienst (CIA) en gedacht had in het nationaal be lang te werken. De maximum straf waartoe Hunt veroordeeld had kunnen worden bedraagt 35 jaar en 40.000 dollar boete. De vier „soldaten" zitten al elf maanden in voorarrest, het geen tot gevolg heeft dat Baker over negen maanden in aan merking komt voor invrijheid stelling op erewoord en de an dere drie over een maand. Bü zijn strafbepaling zei rechter Sirica in aanmerking te nemen dat de vier als „slachtoffers" konden worden beschouwd. McCord en Liddy zijn de eni gen die niet schuldig hebben gepleit. MAASTRICHT (ANP) De economische politierechter in Maastricht, mr. H. Steen bergen, heeft de eerste over treders van het zondagsrijver bod tot een geldboete veroor deeld. Een inwoner van Terneu- zen. die 's zaterdagsavonds zijn auto over de naburige Belgische grens had gebracht, omdat hij voor een dringende bespreking in Noord-Duitsland moest zijn, en onwetend in de buurt van Aken op een Neder landse autoweg was terechtge komen, werd veroordeeld tot f 400 boete. De officier van justitie, mr. C. Ficq, beloofde dat „bij her haling uit een ander olievaatje getapt zal worden". Vijf van de zeven automobi listen die in het arrondisse ment Dordrecht het rijverbod op zondag hadden overtreden, hebben van de economische politierechter te Dordrecht de eenheidsstraf van f 500 boete, subsidiair 20 dagen hechtenis gekregen. Een glasmaker was met een roeibootje voorzien van een buitenboordmotor gaan vissen. Hij was ingegaan op de bewe ring van kennissen, dat varen geen rijden is. Politierechter Muller dacht daar anders over. V De economische politie rechter in Den Haag heeft vier overtreders coniform de eis tot f 500 boete veroordeeld. Een van deze vier zei geen kranten of televisie te hebben gevolgd en dhet daarom niet precies geweten te hebben, dat hij niet mocht rijden. Hij toonde zich verbaasd toen de politierechter hem voor de ko mende zondag waarschuwde. „Is het zondag dan weer"?, vroeg hij verbaasd. De officier van justitie, mr. J. van der Bruggen, waar schuwde dat vanaf komende zondag strenger aan de begin en eindtijden van het rijver bod zal worden vastgehouden- en dat ook opgetreden zal worden tegen mensen die met hun motorrijtuig buiten de openbare weg crossen, bijvoor- Deeld in het bos of op het strand. Ook zal erop gelet worden, dat invaliden niet, zoals afge lopen zondag is voorgekomen, misbruik van hun ontheffing maken, door als vervoerder anderen rond te rijden. het pakket met de explosieven enzovoorts hem door een agent provocateur van de BVD in handen zou zijn gespeeld wijst het hof op de aangetoonde over eenkomst tussen de metalen pij pen die in het pakket zijn ge vonden en die welke gebruikt zijn bij de bommen die in Utrecht en elders zijn neerge legd. Zelfs zo dat de snijkanten van de pijpen op elkaar aanslo ten. Dit zou moeten leiden tot de door het hof absurd genoemde veronderstelling dat ook die bommen door agenten van de BVD zouden zijn gelegd. Ten aanzien van de veronder stellingen inzake de bemoeiin gen van de BVD met Anny Mulders overweegt het hof dat die bemoeiingen niet alleen be wezen zijn, maar dat, zelfs als ze bewezen zouden zijn, niet aannemelijk is gemaakt dat ze enige rol zouden hebben ge speeld met betrekking tot de samenstelling en inhoud van de in verdaehtes bezit gevonden pakketten. Tenslotte wijst het hof erop dat het onderhavige strafproces er niet toe dient om aan ver dachte en/of de Rode Jeugd ge gevens te verschaffen omtrent de personen welke ten behoeve van de Binnenlandse Veiligheid nun taak uitoefenen en de wij ze waarop zij zich in dit ver pand bezig houden met het ge drag van leden van de Rode Jeugd, doch wel ten doel heeft te onderzoeken of en in hoe verre verdachte het hem ten laste gelegde begaan heeft. De raadsman van Van H. heett meegedeeld tegen het ar rest van het hof in cassatie te zullen gaan. (ADVERTENTIES) 2 dagen Brussel 3 dagen Hamburg 4 dagen Londen v.a.f 66.- v.a.f 114.- va f 105- v.a.f 128.- v.a. f 150.- Alle informatie in de brochure „Toeren met NS" op het station. Het woord „vrede" duikt weer op in de berichtgeving over het Midden-Oosten, al is het nog zeer voorzichtig in de samenstelling „vredeskansen". Maar ook dat mag reeds tot hoopvolle gedachten stem men. Jaja, die Kissinger heeft het toch maar weer tussetr een pyramidebeklautering en een slok kamelenmelk door versierd. Jaja, maar de historie maant tot reserve, en niet alleen olie reserves. In dit verband zou ik me aan een stelling willen wa gen. Nu is het zo, dat door gaans slechts een of andere stelling bij het proefschrift van een promoverende docto randus in de publiciteit komt. Het proefschrift zelf is meest al of te onbelangrijk of alleen nog te volgen door de profes sor die de drs. tot dr. promo veert. Afgezien van het feit dat ik niet eens drs. ben, zou desol- niettemin een proefschrift van mijn hand niet zozeer niet be langrijk zijn maar vooral niet te volgen zijn, zelfs niet door mijn prof. Dat is de reden waarom ik mij maar meteen beperk tot het van ti'r'd tot tijd weggeven van een stel lino. Daar issie dan: Het voort woeden van de (burger)oorlog in Vietnam geruime tijd na de gunstig verlopen vredesbe sprekingen tussen twee, met de Nobelprijs voor de vrede on derscheiden toponderhande laars, doet vrezen voor een dito situatie in het M.-Oosten na het welslagen van een vredesmis sie door een van de twee voornoemde vredesprijswin- naars. Mevrouw Rose Mary Woods heeft een boekje opengedaan over de bandjes van de man die zij reeds 20 jaar als secre taresse dient, King Richard. Die bandjes zijn vaak onver staanbaar, zei zij. En waarom? Haar baas blijkt een herrie schopper te wezen Mevr. Woods zei o.m.: „Als de president zijn voeten op het bureau legde, zoals hij vaak doet, dan klonk dat alsof er een bom ontplofte". Te oordelen naar het aantal hommen aat alleen al in Viet nam e.o. is ontploft, moet de man zijn voeten niet van zijn bureau af hebben gehad Een bewijs (toegegeven „in absurdum") voor de stelling dat King Richard: A. zelden met beide benen op de grond stond (en staat), B. nogal wat fatsoensregels met voeten treedt. Maar niet hij, doch NAVO- chef Luns wordt deze week onzer doordraver, gezien de brutaliteit waarmee hij op de stoel van Van der Stoel meen de te kunnen gaan zitten. Voor de rest laat ik het wereldgeDeuren weer over aan de heren die als goede (di- plolmaatjes onder malkander hun broodheren dienen. En als het morgen niet zo'n mooi weer is dan vorige week zon dag. moet u de dag toch maar zonder auto en mopperen door zien te komen. Sterkte. MERIJN deze luxe Keiler keuken bijvoorbeeld bestaat uit een breed roest vrijstalen aanrechtblad (18/8 chroom nikkel), wafelmotief afmeting 152x55 cm. drie ruime kasten waarin twee kunststof laden plus twee extra wandkasten. \*T~ïr i A I Kellc Tel. Keller Keukenfabriek B.V. - Sprundclseweg 37 kucphen (N.Br.) Tel. (01654) - 658.

de Stem | 1973 | | pagina 11