frlpe Zeeuw MEESTE ZEEUWSE AUTO'S IN BESLAG GENOMEN OP STILLE BINNENWEGGETJES aanklacht tegen advocaat Actiegroepen en politieke partijen gaan demonstreren tegen kerncentraleplannen Openbaar vervoer kon drukte aan Roadies l per Opel van een zondagsrijder positie van lateuristische nst in IJzendijfce at goed aan Popgroep met huifkar naar concert ZVTM- WIJZIGING DIENST REGELING f stad streek Zaamslag Normaal ZZ ,normaal' Max- Sas van Gent Goes BELGISCHE FIETSERS SOLIDAIR Mooie dingen in hei Isi'envooi slechts 22 cent: Catastrofe Maandag 5 november 1973 :rt dioor Audré d. VXN GENT erij jhilde zegem en van Ver. Uilenspiegel, exp jhilderijen v.an Mi-a Den,i (B.) geopend 9j» 13.30-18.00 13.30-21.00 van 14.00-18.00 dag gesloten (t.m, ,J GEUZEN idlandtheater, 20.00 uur zevende gebol, steel »at er. Luxor, 20.00 UUP k =n Eva 18 j. iSINGEN hambra, 20.00 uur: Dracu. lustige vampiervrouwen TDORPE lerie Troutzaerte, Singel lareike Geys, schilderijen end di. t.m. zat. van g.oj! uur, zonid. van 14.00. uur (t.m. 21 nov.), 'WERPEN N.S., 20.00 uur: De ratten- ger van Hameien. K.V.O.. uur: De herhaling oi e gestraft (toneel), minuiijk Museum voor ■lie Kunsten, retrospectie- tentoonstelling 1958-1973 het werk van leden van Hessenhuis, geopend )-16.00 uur, tot 14 nov. en 1-15.00 uur, na 14 nov. Op ndag gesloten (t.m. 30 Nationaal Bouwcentrum, van Rijswijckiaan 191, enbeurs voor Vlaanderen en boekenweek, geopend dag van 10.00 tot 19.00 (t.m. 12 nov.). Volkikun- Museum, Gildekamerstraat, actie Wiegersma, Neder- Ise volkskunst (t.m. 5 Dag. behalve op ma. 10.00-17.00 uur. IT .N.S., 20.00 uur: Het jaar de cup. n een onzer verslaggevers) JZENDIJKE Ruim 50 oekers konden afgelopen ïkeinde worden genoteerd r de zaterdag opengestelde toonstelling van amateuris- he kunst in IJzendijke, :n zeer behoorlijke belang- ling", aldus de heer H. van Vijver, voorzitter van dt aniserende commissie. De mensen blijken erg en- usiast en wij zijn tevreden de opzet, die door coordi- _r Ernst-Joachim is ver- gd. Alles komt erg goed tot 1 recht". Eigenlijk hadden WJ oopt dat in verband met de oloze zondag meer ™aascl! streekmuseum als einddoel 1 een fietstochtje zouden zen, maar al met al valt de angstelling niet tegen.'ai de heer Van de Vijver, e expositie blijft tot halt ruari in het streekmuseum bezichtigen. „Alleen de de weekeinden. Het 1 tentoonstelling die vooral bedoeld voor de Zeeuwsen- lamse bevolking en ons 1 gebleken dat de bela™J lling door de week te gen s om de expositie open iden. Daarom dat wi] vo weekeinden hebben go ppij De Stem B.V. 150-7920 (4 ljjnen): HULS^ jnen); GOES: Klokstraat J. 3.30-17.00 uur. -2100 uur, tel. 01600-22,^ 1900; zondag 20.00-22.00 '51 of 01150-6297; Mid1301, tijn, Kantoor Nieuwst»®* 01150-5745. algemeen reu oor Kromme Weele ,en. 180-7438. redacteur Mm „00-3405. kam Klokstraa Ihof 35 Goes: redacteur rkel. kantoor NreuW3 01150 4866: redacteur pnstraat 14 Hulst, tel ir W Z -Vlaanderen: ntie ;el. 01170-3370; sportred tel 01155-2237 l. 01150-6297. 01100 - 4316 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG/GOES/TERNEUZEN De autoloze zondag toeft in Zeeland tot gisteren 23 uur veertien mensen het fiasco van een inbeslagname van hun voertuig opgeleverd. Verreweg het grootste deel van de „schenners der zondagrust" werd betrapt op stille binnenweggetjes tussen de „berkdorpen" in Zeeuwsch-Vlaanderen in De Bevelanden. sen gemeentepolitie contro leerden intensief. Elke auto die gisteren door Zeeland reed is naar onze schatting min stens eenmaal aangehouden. In Middelburg en Goes verrichte de politie honderd controles, in Vlissingen 160. Dat bete kent praktisch, dat men alle verkeer heeft aangehouden, uitgezonderd bussen, taxi's en andere officiële en herkenbaar gen van degenen die een proces-verbaal kregen en hun auto meteen mochten laten staan, was een Duitser. Hij werd door de gemeentepolitie van Goes van de uitgestorven straten gehaald. I)e man werd bekeurd omdat hij hoewel rijdend in een Duitse auto n Zeeland woonachtig is. De rijkspolitie en de korp- vrijgestelden. Ongeveer 800 Zeeuwen reden gisteren met een ontheffing. Het aantal aanvragen bedroeg viifdui- zend. De rijkspolitie te water hield zich intensief bezig met de controle op de pleziervaart, die verboden was, ook voor buitenlanders. Zo werden in Breskens enkele Belgen die met hun bootje de Wester- schelde op wilden, „tegenge houden". Alles in de beste harmonie, zegt de waterpolitie. Niettemin kregen negen wa tertoeristen, acht Belgen en een Duitser, een bekeuring wegens „verboden vaartocht jes". In Zeeuwsch-Vlaanderen deed zich een opmerkelijk ge val voor, door de inbeslagna me van vijf motorfietsen, ei gendom van evenveel motor liefhebbers die aan een motor festijn in België hadden deel genomen. Zij dachten aan spraak op ontheffing te kun nen maken, omdat zij uit het buitenland kwamen. Het verkeersbeeld over het afgelopen weekend in Zeeland was grillig. Zaterdag was er een duidelijke toename van het verkeer. Gisteren was de fietser koning en waren de autowegen leeg als verbeurd verklaarde biljarttafels. Tegen de avond echter deed zich op de doorgaande wegen in Zeeuwsch-Vlaanderen een op leving voor, die veroorzaakt werd door een groot aantal Belgen, die de gemakkelijke „doorgaande route" die Zeeuwsch-Vlaanderen tijdelijk bood, van ons, noorderburen, „leenden". Uit heel Zeeland kwamen gisteren meldingen over merk waardige vehikels, zoals tan dems en reeds afgedankte So lex-brommers, die opeens weer op de weg verschenen. Ook paard en wagen, een ezel (zie voorpagina) een man op een soort circusfiets en andere wonderlijke verschijnselen werden waargenomen. pp!hi Verkeersborden In de Temeuzensestraat -'Piein-Veer- straat te Zaamslag zijn nabij de voetgangersoversteek plaatsen verlichte borden bo ven de weg geplaatst. Op deze maatregel is indertijd aange drongen door het actiecomité 'aamslag, het contactorgaan en de VVV. Voorts zijn bij alle veetgangersoversteekplaat- sen nieuwe modelborden aan- Sebracht. n, dinsdag 6 nov. Bergen op Zoom 12.14 Hansweert 11.15 en 23.58 terneuzen 10.44 en 23.26 Vlissingen 10.17 en 22.54 "emeldinge 12.04 ooruitzichten voor dinsdag het Opgesteld door uur °P zondag om 18 Spèraturen?" 138616 ™S°?i,uitzichte" in cijfers middeld over Nederland. zon'0? ,dinsdag. Aantal uren onspvi 5' Min- temp-: van boS normaal tot 3 graden nol™aal- Kana °P stens i?ge Pe„ri°de van min- op uu,r: 60 procent. Kans procent dr°°g etmaal zon-r 5W(°e.nSr?ag- Aantal uren ong'ev 7- Min. temp. van onder P normaal tot 3 graden omstreeks"11331' Max' temP-: (0* dri no™aal- Kans op 'lens 10 Periode van min- op e uar: 99 procent. Kans 1,8 Procent 1 dr00g etmaal (Van een onzer verslaggevers) GOES-'s-HEERENHOE K De popgroep Melrose Abbey die zondag in bar-dancing Kiekieris te 's-Heerennoek moest optreden maar geen ontheffing van het rijverbod op zondag kreeg, heeft tenslot te maar van de nood een deugd gemaakt. In plaats van met hun busje trokken de le den van de popgroep met hun instrumenten en met paard en wagen naar 's-Heerenhoek. De startplaats was Kloetinge omdat daar drummer Johnny de Witte woont. En die stond om halfdrie klaar. De boeren kar met musici en verdere at tributen alsmede een inwoner van Borsele die de teugels strakhield trok tijdens de pas sage in enkele dorpen natuur lijk de nodige belangstelling en verwekte hilariteit genoeg. In 's-Heerenhoek werden de favorieten door hun fans uit bundig ontvangen. Het optre den werd ondanks de ongewo ne rit een groot succes. Zater dag treedt de popgroep op in het dorpshuis in Wemeldinge tijdens de miss-Canal verkie zing. Succes voor T.H.O.R. De gymnastiekvereniging T.H.O.R. heeft tijdens de kringwedstrijden van de Zeeuws-Brabantse Turnkring in Vlissingen een mooi succes behaald. De vereniging nam aan deze wedstrijden deel met een meisjes- en een jongens, team. De meisjes behaalden in groep A een tweede rpijs en de jongens zelfs een eerste. Tevens behaalde de jongens groep de derde ereprijs. Hengelen De Eerste. Goe- se Henigelsportverenigmg houdt voor het eerst in haar bestaan een kabeljauwwed- strijd voor haar leden. Dat ge beurt op zaterdag 17 novem ber van 12.00-16.00 uur op het strand nabij Valkenisse. In schrijvingen kunnen geschie den bij secretaris D. Slabbe- koorn, Goeman Borgesiuss-traat 16 te Goes. Kosten f 3,-. Opga ven voor 14 november. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Een aantal actiegroepen op het gebied van milieubescherming en de linkse politieke partijen in en om Middelburg hebben elkaar gevonden op een demon stratief programma, waarmee zij komende zaterdag krach tig de buitenwacht tegemoet willen treden. De vereniging milieuhygiëne Zeeland ontbreekt in het rij tje, maar verwacht wordt dat deze alsnog met haar meer dan tweeduizend leden achter de actie zal gaan staan. Tezamen met de commissie Borssele ad hoe, het Moratori- umkomitee en de stroomgroep „Stop Kalkar", heeft de VMZ wel een protest ondersteund tegen mr. J. F. van Deinse, voorzitter van het bureau voor kosteloze rechtsbijstand in Middelburg. Mr. van Deinse zou de actie groepen onvoldoende service hebben gegeven, toen deze een kort rechtsgeding tegen de staat der Nederlanden wilden aanspannen op grond van het feit dat er (in strijd met de wet op de kernenergie) geen BB-hulporganisatie is opge bouwd die de kerncentrale Borssele moet bewaken en voor noodmaatregelen moet zorgen als zich een calamiteit voordoet. Namens het Moratoriumko- mitee is een klacht tegen mr. Van Deinse bij de president van de Middelburgse recht bank ingediend. Namens het bestuur van de VMZ is aan de Nederlandse orde van advoca ten gevraagd om mr. Van Deinse, zolang de klacht tegen hem loopt, uit zijn functie van voorzitter te ontzetten. Beslis singen omtrent beide verzoe ken zijn nog niet genomen. Mr. Van Deinse ontkent met kracht dat hij de vertegen woordigers van de milieugroe pen niet terwille zou zijn ge weest. „Het feit dat zij even moesten wachten om mij tijd te geven informaties in te winnen, was voor hen blijk baar aanleiding om onwil bij mij te veronderstelen", zegt mr. Van Deinse. Het programma heeft de volgende punten: De NV PZEM mag niet ondergaan in de SEP (organi satie van samenwerkende elektriciteitsproducenten), om dat Zeeland daarmee alle in vloed van democratisch geko zen organen en van de bevol king op het energiebeleid uit handen geeft aan anonieme machten. Er mag geen tweede kern centrale in Borssele worden gebouwd. In de komende weken gaat een klein aantal bestuurders en technocraten de toekomst van Zeeland voor vele jaren bepalen. Het is noodzakelijk dat deze bestuurders (via de gekozen vertegenwoordigers) een indruk krijgen van de me ning van de bevolking. De bijeenkomst van 10 no vember, die onder meer een demonstratieve optocht omvat, begirut om twee uur achter het stadhuis te Middelburg. Er zullen leuzen worden meege dragen, die betrekking hebben op de doelstellingen van de actie, waaronder verzet tegen de zogenaamde drie-procents heffing op het elektriciteitsta rief ten behoeve van het Kal karproject. Vrijdagavond hebben de ac tiegroepen en de linkse poli tieke groeperingen elkaar ge vonden op een aantal gemeen schappelijke standpunten. De betrokken groeperingen zijn: de PvdA- en D'66 afdelingen Middelburg, het gewest Zee land van de PSP, het district Zeeland van de CPN, de Zeeuwse PPR, het KWJ-dis- trict Zeeland, de stroomgroep „Stop Kalkar", de commissie Borssele ad hoe en het Mora- toriumkomitee Nederland. (Van een onzer verslaggevers) SLUIS Niet alle Belgen verplaatsten zich gisteren naar Zeeuwsch-Vlaanderen per au to. Een groepje wielrijders toonde zich solidair met de Nederlandse autobezitters, die noodgedwongen thuis moeten blijven en bezochten Sluis per fiets. Achterop hun fietsen waren kaartjes gezet met de tekst: wij zijn solidair met Nederland, wij fietsen- (Van een onzer verslaggevers) AXEL Met ingang van zondag 11 november zullen bij de Z.V.T.M. een paar wijzigin gen in de dienstregeling wor den doorgevoerd. Op het traject Biervliet- Breskens (werkdagen) zal de laatste verbinding via Oost burg rijden. Om 23.17 zal bij de halte van de S.B.M. in Oostburg en om 23.24 bij de S.B.M.-halte Schoondijke ge stopt worden. Reizigers van Oostburg naar Schoondijke en verder mogen van de E.Z.V. T.M.-bus op een S.B.M.-trajeet gebruikmaken. Doordat hiervan praktisch geen gebruik wordt gemaakt komen op werkdagen de dien sten op de lijn Axel-Zelzate van 6.00 en 21.55 vanuit Axel te vervallen, evenals de dien sten vanuit Zei-zate om 6.30 en 22.30 uur. Op zon- en werkdagen komt voorts te vervallen op het tra ject Axel-Terneuzen de dienst die om 22.50 op werkdagen en 8.45 uur op zondagen vertrekt. De diensten op werkdagen om 23.28 uit Terneuzen en 9,29 op zondag komt eveneens te ver vallen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG-GOES- TERNEUZEN De toekomst zal het leren, zeiden gistera vond de professionele vervoer ders in Zeeland: de spoorwe gen, de autobusdiensten en de taxibedrijven. Zij verwachten dat toekomstige autoloze da gen pas zullen uitwijzen hoe mobiel de Zeeuwse bevolking eigenlijk wenst te zijn. Giste ren wandelde en fietste men rustig en ontspannen of keek men naar de televisie. Volgend weekend, vooral bij slecht weer, kan dat weleens anders zijn. De spoorwegen in Zeeland hadden (met langere treinen dan normaal) geen moeite om het overaanbod aan passagiers op de korte trajecten te ver voeren. De Zeeuwse autobusbedrij ven reden met een bezetting die gemiddeld honderd pro cent hoger lag dan op een gewone zondag. Alleen de n.v. Streekvervoer Walcheren reed met een extra dienst: van en naar het ziekenhuis. De taxibedrijven hadden ge rekend op een geweldige vraag. Dat is bitter tegenge vallen (of meegevallen, het is maar hoe je het bekijkt). Er waren gisteren in elke Zeeuw se stad van enige betekenis nog wel taxi's te krijgen. In het openbaar vervoersnet namen de Provinciale Stoom bootdiensten een wat zotte plaats in. Zij lieten de schepen in uurdienst tus-sen de beide Schelde-oevers varen, maar kregen nauwelijks Nederland se auto's aan boord. Het aan bod van fietsers en voetgan gers was belangrijk groter dan op een normale zondag. De PSD vaart in uurdienst op grond van een vervoersplicht. Deze week wordt bekeken of er beperking in het aantal vaarten mogelijk is. Een specia le aanmoediging vormt de door de regering gewenste be perking van 15 procent van de oliebehoefte van de PSD, waartegen de commissaris der koningin, zoals gemeld, heeft geprotesteerd. Op de Zeelandbrug, zo meldde ons de tolgaarder, was het een dooie bedoening. „Ik heb me nog nooit zo ver veeld", aldus de tolgaarder. Het wegenwachtstatior bij de Zeelandbrug stond (met afge zette mo ;ören) paraat om de weggebruikers in nood op te lefonisch verzoek te helpen. Dat gebeurde zondag driemaal. Twee Belgen en een Duitser vroegen de glimlachende mon teurs om hulp. Die waren blij dat ze er eens even uit moch ten. Over het geheel genomen, zo zeggen alle politiewoordvoer ders, heeft het publiek gedis ciplineerd en sportief op de autovrije zondag gereageerd. Opmerkelijk was, dat ver voersbedrijven, die veel toe loop verwachtten voor speciale ritten naar de ijsrevue in Ant werpen, gisteren geen spoor van extra animo voor een dag je uit bemerkten. (ADVERTENTIE) Je club van Ajax zien winnen en een Aranda opsteken. De senoritas Aranda van Velasques. MIDDELBURG Zondag middag, omstreeks één uur, vertrok er uit één van de Mid delburgse nieuwbouwwijken een witte Opel. Aan het stuur: uw verslaggever, voorzien van een knalgele ontheffing van het rijverbod. De gele brief geldt voor geheel Zeeland. Hier is dan ook iemand aan het woord, die gisteren maxi male bewegingsvrijheid bad, een witte raaf in het rijk van fietsers, wandelaars en rol schaatsers op de asfaltwegen. Een witte raaf te zijn is niet leuk. zoals u bij het lezen van deze roadtest zult ontdek ken. 13 uur: Feilloze start voor huisdeur. Buren en omwonen den kijken stomverbaasd lichtelijk geërgerd. 13.15 uur: Langs gedoofde of knipperende verkeerslichten, moederziel alleen de binnen stad in. Oppassen voor fietsers en brommers. Ze rijden ge zwind met vieren naast elkaar op de weg. Ze schieten soms ook onverhoeds uH zijstraten te voorschijn. Er riid-< een jon gen met een grijze vlag aan een lange stok op een oucle fiets. Waarom grijs? Ik west het niet. 13.20 uur: Ik passeer het politiebureau en verwacht aangehouden te vi orden er ge beurt niks. Ik zie de wacht commandant een krant 1» zen. 13.30 uur: Op weg naar Vlissingen. Ik ontdek opeens dat de mussen, kraaien en meeuwen zich hebben aange past. Ze zitten midden op de weg en wijken pas uit na herhaalde lichtsignalen. Ils moet een paar maal remmen voor een hond- Mensen, de dieren denken dat we de au-ti hebben afgeschaft. Denk daar vandaag vooral om. 13.35 uur: De Pres. Roose- veltlaan in Vlissinen is bloed link. Dat gevaar wordt ge vormd door mijn eenzame au to en de twee taxi's die ik tegenkwam. Niemand ver wacht ons. Uit net eindeloze aantal zijstraten schieten bromfietsers als alleenheersers te voorschijn. Op oen zebrapad stopt een verbaasde oude heer met oversteken ais hij een au to ziet naderen. Hij krijgt voorrang van me. Dat hoort ook op autoloze zondagen- 13.40 uur: Ik rij de boule vard op. Lege parkeerplaatsen. Wandelende en fietsende men sen. Erg weinig volk trouwens op de been. Twee kinderen schreeuwen mij toe: „Hee, je mag niet rije". De boulevard' ziet eruit als op een negentiende eeuwse zondag- 13.50 uur: De directeur van hotel „Britannia" G- van der Veen, toont mij m zijn kan toor misnoegd de lijst van ho tel-annuleringen van dit week end. „Het kost de zaak zeker zo'n vijfduizend gulden", stelt hij vast. „De strop van volgen de week komt zeker op 10.000 gulden. Toch heb ik aardig geïmproviseerd. Gratis taxi vervoer voor mensen die van daag komen dineren. Gratis verlenging van de golden tu- lipweekemds... Het heeft geen barst geholpen. Ze moeten no dig Joop den Uyl lachend op een fiets in de kranten afbeel den- Wat valt er eigenlijk te Lachen? Het is een catastro fe". 14.25 uur: Op hei veerplein te Vlissingen wachten 4 (vier) auto's, twee Belgen en twee Fransen. De kaartjescontroleu» leest in zijn hokje een roman netje. „Ik krijg dit boek wel uit, denk ik", zegt hij geme lijk. In het kantoor bij de „fuik" zegt een PSD-ernployé We hadden vandaag aan één boot genoeg gehad o-m alle verkeer over te zetten. Maar we varen toch in uurdienst Ben benieuwd of dat volgende week zondag ook gebeurt" Zijn walkie talkie kgt stom en overbodig te wezen op die tafel. 14.35 uur: De taxi's bij het station Vlissingen wachten op publiek dat gek genoeg, niet komen wil- „Doo-e boel" zeg gen de chauffeurs. Er rolt een trein binnen em meteen begint het te regenen. De zes taxi's zoeven binnen tiei seconden weg, dik beklant ineens. 14.40 uur: Ik pik een jongen op die zich met behulp van een kruk voortbeweegt en bied hem een iift aan. Mocht ik dat doen, Joop of mocht dat niet? Enfin, ik deed het toch, al was het maar om die kreupele jongen het idee te geven dat hij g'steren de eni ge ir. Zeeland, wellicht Neder land was, die ongevraagd een lift kreeg. De jonger, wil mij per se betalen, denkt dat ik amateur-taxichauffeur ben. 14.45 uur: Iedereen staart me na in de Paul Krugerstraat in Vlissingen. Nooit een auto gezien? Maa-r ik voel mc schuldig en a-socaal bij een auto-showroom staat een mail, somber, fiets aan het handje naar het tot immobilis me gedoemde blik te kijken. 14.50 uur: Verrek, politie Midden op rijksweg 08 word ik staande gehouden. Gewoon op de weg. Ik hoef de berm niet in. Het gele papier ont slaat mij van de folteringen, gevolgd door executie die ze in Den Haag voor overtreders in petto hebben. De rijkspoli tieman zegt monter: wat een gezicht, hè, zo'n lange, ie ge weg". Hij heeft nog niemand betrapt. In mij had hij wel fiducie, dacht ik. Maar dat ging anders. 15 uur: In het dorp Nieuw en Sint-Joosland kijkt de op geschoten jeugd, verzameld rond de fritestent, mij somcer na. Ik zie een met meubilair beladen handkar, die door drie jongens wordt voortgetrokken. Net iets uit de oorlog, zo'n evaouatiebeeld- 15.15 uur: Onder een via duct word ik weer door de politie aangehouden. De agent houdt ook twee Duitsers aan. „Soms zitten er mensen in die in Nederland wonen. En dar. zijn ze d-e klos", zeg' de agent opgewekt. „Duitsers, buiten landers die in Nederland woon- en verblijfplaats heb ben, mogen zondags ook niet rij den." 15.25 uur: Ik rijd mijn wijk weer binnen. Het regent en de montere fietsers van vanmor gen kijken nu chagrijnig naar de televisie. De poes van mijn buurman zit midden op de straat waar zij drie weken ge leden werd aangereden door een auto. Thuis moet ik verslagen constateren, dat de Zeeuw zich thuis toch wel happy voelt- Het geeft te denken Jat veel Middelburgse slijters vrij dag al record-verkopen aan sterke drank noteerden. De Zeeuwen komen zo'n zondag wel dooi. denk je dan. Glaasje »p? Je mag toch niet rij den... Tenzij je het doet zoals ik, om u te kunnen meiden dat het een dooie boel op de we gen was. De 800 1000 ver- gunn'nghouders in Zeeland (waar zaten ze in 's lemels- naam?) hadden het rijk alleen. Net als oliesjeiks TOM KOOraiAN ■w

de Stem | 1973 | | pagina 3