Boeiende biografie van Pellenaars Belastingheffing op opbrengst benefietduels (Öj amro bank X Doping is moeilijk uit te roeien Russen weigeren in Chili te spelen i Een eigen huis kopen? rrico PAARDE- SPORT OKKFE KLOPT ARTHUR ASHF QUARRY WIL TEGEN FOREMAN Amro Woninghypotheek vooru! Steun aan jonge trainers r CRISIS IN DE WIELERSPORT DOOR: ROB VAN DEURSEN sport ra Kaas met ster-allures Zaterdag in as I bij Inerdeur I ing veel liperatuur lig staan I rmte- net een lalt veel ist door izijde ator en sen licht g 3 november 1973 mamm DOGGEN BOVEN DEEEN (Van onze sportredactie) OOSTERHOUT „De banden zijn te hoog. Er klopt niets van". Kreten van Bert Tegelaar, die pijn deden voor de or ganisators van het Nederlandse kampioenschap ereklasse 1 driebanden. Kritiek was er ook van de kant van Rini van Bracht, de jonge Waalwijker, die aast op de titel in sporthal Oosterheide in Oosterhout. De DCB-organisators voelden zich diep gegriefd. Al die kritiek op het materiaal werd on der tafel geveegd door Raymond Ceulemans, de veelvou dige Europees en wereldkampioen, die belangstellend toe schouwer was in Oosterhout. „Als je hier op deze biljarts niet kunt spelen, dan verdien je geen plaats in de ereklasse. Dan moet je een paar klasse lager spelen", beet Ceulemans hen toe. „Het materiaal is voortreffe lijk. We spelen er straks in Eeklo in het Europees kampi oenschap ook op. Dan hoor je daar niet thuis. Dan kun je daar ook niet meekomen", meende de verontwaardigde Ceulemans. Het gekanker was te herleiden tot het slecht ac cepteren van een of meerdere nederlagen. Van Bracht zat het verlies tegen De Ruyter kennelijk hoog en Tegelaar la gen de nederlagen tegen Bro- sens en De Jong te zwaar op de maag. Het gezeur over het materi aal is een geliefkoosd onder werp bij de biljarters, die naar een excuus zoeken om hun falen te kunnen recht vaardigen. Dit werd duidelijk bewezen in de partij tussen „klager" Tegelaar en Jan Dog gen. Doggen, de titelhouder, een man die nooit -klaagt, draafde in 49 beurten naar de 60 caramboles. Zijn derde overwinning in successie met een algemeen moyenne van 1.034 „daar heb ik respect voor", merkte Ceulemans op die hem meteen tot titel kandidaat nummer één bom bardeerde. Tegelaar, die tij dens de partij kritiek uitte kwam slechts drie caramboles te kort. Een moyenne van dik boven de een in die partij. Het is logisch dat als het krachtsverschil gering is, zoals In de ereklasse, er verdedi gend gespeeld wordt. Logisch ook dat de moyennes een touw krijgen. Dat behouden de spel is er de oorzaak van dat er door verschillende spe lers beneden de maat gespeeld wordt. Tegelaar durrde tegen Dog gen omdat hij toch al kans loos geworden was wel vol uit te draaien. Toen ging het wel. Pas in de slotfase kwam het karotte-wapen even te voorschijn. Doggen toonde zich de meest nuchtere. Hij kwam uit ogenschijnlijk hopeloze po sitie fraai terug en won ten slotte nog door de serie van zes in de 58ste beurt. Met Jan Doggen behoren "iet de Jong, Rini van Bracht en wellicht Hennie de Ruyter "og tot de kanshebbers. Piet de Jong bleef ook in de derde ronde nog ongeslagen tezamen wet Doggen. De Jong maakte korte met ten met Tiest Brosens. De Jong zegevierde met 60—53 in T>e minister en Visserij DEN HAAG - von Landbouw ci. neeft de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport (NBR) schriftelijk zjjn bereidheid "oen blijken, te bevorderen "»t financiële steun besehik "Mr komt voor jonge trainers 'I nieuwe vestiging of uii- g van een entraineinent !sl?' met heid). trainingsgelegen- j?aa'b'j ban gedacht women f .porgsteUing en-of rente- ubsidieverlening aan de en- ESmw* onder nader te r;„L°9n voorwaarden. Ais Jllnon heeft de bewinds- vra-r °es^Pu'eerd, dat de aan- WorrfJ1 Vla de NDR kunnen line 7 ln®edien-J ter beoorde- InifJSJ efn commissie, die is gesteld door het onder het Vi«5erie van Landbouw en NeSj ressorterende fonds ""uerlandse veefokkerij. 'edst^7B»AL De heker- toort J EC sc Amers" vernh»,. V00r zondag ii no- vastgesteld, wordt tondaeJt)a'1<i me' de autoloze „°.n:laS reeds «terds-t 10 67 beurten. Brosens mag dan conditioneel honderd procent zijn, aan het moreel ontbreekt het nog. Brosens is iets te snel aangeslagen. Technisch is hij een knappe speler, maar kei harde slagen kan hij niet ver werken. Bijv beeld de mo kerslag, die Rinie van Bracht hem donderdagavond toedien de (6027). Er zijn nu betere partijen van de Bredanaar te .verwachten, nu hij bevrijd is van de dwang te moeten win nen. De sensatie van OosterUout werd gisteravond compleet, Rini van Bracht werd name lijk praktisch gesproken uitge schakeld door na een slopende partij van meer dan twee uur de verliezen van Joop de Wil de: 60 tegen 58 in 68 beurten. Joop de Wilde, die daarmee zijn eerste zege boekte. Theoretisch bleek er nog veel mogelijk na van Brachts tweede nederlaag de onge slagen Doggen en de Jong kónden immers nog verliezen op dat moment maar geen mens in de fraaie sporthal te Oosterhout, die dat nog geloof de. Want dan zou Hennie de Ruijter gisteravond een ze ge van 6046 in 61 beurten op Teegelaar met evenveel verliespunten ook nog alle kansen hebben DERDE RONDE gen. Doggen 60 49 6 1.224 Teegelaar 57 49 7 1.163. Brosens 53 67 4 0.791. De Jong 60 67 6 0 895. De Ruyter 00 75 5 0.800. De Wilde 58 75 4 0.760. V. Aart 44 63 4 0.693. V. Bracht 60 63 10 0 952. VIERDE RONDE Uitsla- Teegelaar De Ruiter De Wilde Van Bracht 46 60 60 58 61 61 68 0.754 0.983 0.882 0.852 TON KOOMEN. 0 VOETBA LIn een wed strijd voor de voorronden voor het toernooi om de Euronese beker voor amateurslanden teams heeft Spanje met 30 gewonnen van Griekenland. 0 Jan Cottaar (links) overhandigt Kees Pellenaars het eerste exemplaar van „Daar was (Van onze sportredactie) BREDA Gisteren is een door Pierre Huyskens geschre ven boeiende biografie van Kees Pellenaars, getiteld „Daar was 't (de titel is afge stemd op de woorden die Pel lenaars liuis draagt: Hier is 't), op de markt verschenen. Het eerste exemplaar werd gisteren in hotel Boschhek in Breda overhandigd aan de ex- renner en ploegleider door NSF-directeur Jan Cottaar on der belangstelling van perso nen uit de wielerwereld van het heden en het verleden. Het boek, dat bestaat uit drie delen (De Renner, De Ploegleider en Proeve van een testament), geeft een goede schets van de mens Pellenaars, zijn rechtlijnig denken, zijn reoht-op-de-man-af-mentali- teit, en onverzettelijkheid als ploegleider van zijn wils kracht als actief rennea- (ook ail voordat hij tegen de zin van zijn ouders op de fiets klom), van zijn slim heid, zijn nukken. Huyskens heeft de met veel successen omgeven loopbaan van De Pel (in 1934 wereldkampioen op de weg bij de amateurs, een uitstekend pi-stier en van grote betekenis voor de Nederlandse wegsport geweest als ploeglei der) op pakkende wijze be schreven, de zijde van Pelle naars kiezend bij o.a. contro verses met renners over uitbe talingen (Huyskens: „Na het doornemen van de betalings bewijzen, die Pellenaars mij heeft laten zien"). Wat zijn carrière betreft, is het boei endste hoofdstuk ongetwijfeld „Met Wals op oorlogspad", waarin onthullingen worden gedaan over Wals een tijd lang koppelgenoot van Pelle naars die als ex-SS-er na de Tweede Wereldoorlog ver scheidene jaren detentie on derging. Het boeiendste deel van het boek is „Proeve van "^erg esSpe^: DEN HAAG (ANP) De inspecteurs van de directe be lasting hebben het verzoek ge kregen de opbrengsten van benefietwedstrijden te belas ten. Dat verzoek is uitgegaan van staatssecretaris Van dei- Stee van financiën (voordat hij benoemd werd tot minister van Landbouw en Visserij). Aldus blijkt uit het antwoord, dat gegeven is op schriftelijke vragen van de Tweede-Ka merleden Notenboom (K.V.P), Scholten (C.H.U) en Vermaat (A.R.P). De bewindsman achtte het niet bevredigend indien voor de toekomst de opbrengsten van benefietwedstrijden zon der meer niet aan de heffing van de inkomstenbelasting kunnen worden onderworpen. De Kamerleden hadden ge vraagd of de staatssecretaris net uit een oogpunt van een rechtvaardige verdeling van fiscale lasten juist achtte dat oeroepssportbeoefenaren geen inkomstenbelasting betalen over aan lien toevallende op- iireugsten van te nunnen be- i noeve georganiseerde benefiet-1 wedstrijden. Indien belang hebbenden zich met de belas tingheffing niet Kunnen vere nigen, Kunnen zij het geschil onderwerpen aan het oordeel van de administratieve reenter m belastingzaken. Langs deze weg, aldus de bewindsman, wordt het mogelijk na te gaan of en in hoeverre de recht spraak, op grond waarvan in een recent geval tot onbelast baarheid werd geconcludeerd, tot richtsnoer moet worden ge nomen. FARIJS (AFP) Tom OK- ker heeft vrijdag de lialve fi nales van het internationale tennistoernooi in Parijs be reikt. Voor '2000 toeschouwers won de Nederlandse prof in drie sets van de als nummer vijf geplaatste Amerikaan Ar thur Ashe. De cijfers waren: 61, 36 en 63 een testament", waarin Pelle naars het profiel van zijn op volger schetst. Een profiel, waar hij Piet Liebregts, de ploegleider van Frisol, het meest op vindt lijken Pelle naars raadt hem echter niet aan in zijn voetsporen te tre den. „Want", stelt Pellenaars o.a., „ik zou je niet willen aandoen, wat ik als ploeglei der heb meegemaakt". Pelle naars zelf is uiterst tevreden over het werkstuk van Huys kens. „Er hadden wel meer fouten vermeld kunnen wor den. Maar dan was het boek veel te dik geworden. Moge lijk dat bet boek niet zo ge schikt is voor de gewone sport man. Huyskens heeft niet po pulair willen schrijven, wat met de meeste sportboeken wel het geval is" waren de enige bedenkingen, die De Pel er min of meer tegen had. Pierre Huyskens: Daar was 't, uitgeverij J.F. Duwaer en Zonen Amsterdam. Prijs f 12,90. TAMPA (UPI). Gil Clan cy, de manager van de zwaar gewicht-bokser Jerry Guarry heeft de World Boxing Asso ciation (WBA) verzocht we reldkampioen George Foreman op korte termijn te dwingen tot een gevecht met zijn pupil Clancy meent dat WBA-voor- zitter Bill Brenman bereid is de regel dat de regerende kam pioen binnen een jaar zijn ti tel moet verdedigen in wer king te laten treden. Joe Frazier en Muhammed Ali komen in dit geval niet in aanmerking, omdat zij tegen elkaar uitkomen op 28 januari aanstaande. Foreman verover de de wereldtitel op 21 janu ari 1973 in Kingston (Jamaica) op Joe Frazier. (ADVERTENTIE) Bij het kopen van een eigen huis doemen vaak ingewikkelde vragen en problemen op. Niet alleen smeken vaktermen om uitleg, zoais het verschil tussen k.k, en v.o.n., erfpachtscanon, overdrachtsbelasting, enzovoort. Maar vooral ook de mogelijkheden en de grootte van de hypotheek zijn vragen van de eerste orde. Is hypotheek mogelijk? Hoeveel? Hoeveel kost dat per maand? Wat zijn de fiscale mee- en tegenvallers? Welke hypotheekvorm is in een bepaald geval de meest geschikte? Het verdient aanbeveling om in ieder geval informatie in te winnen bij een van de kantoren van de Amsterdam-Rotterdam Bank. Want er is een In vele vormen, dus tal van mogelijkheden. Om te beginnen zou u onderstaande coupon kunnen invullen en opzenden. U ontvangt dan een handig vraagbaakje over allerhande zaken die het kopen van een eigen huis meebrengt, getiteld „Het kopen van een eigen huis", plus informatie over de Amro Woninghypotheek. i i i i i i i i i i Graag ontvang ik de brochures „Het kopen van een eigen huis" en „Amro Woninghypotheek". Naam: Adres: DS 8 Woonplaats: Kan in open envelop ongefrankeerd verzonden worden aan Daane-Amro Couponburo, Antwoordnummer 3333, Amsterdam W II. (Van onze sportredactie) BREDA Tot nu toe is het woord doping angstval lig vermeden. Maar toch kun je er niet onderuit bij een serie over de „Crisis in de wielersport". Immers, vaak ook hebben de stimu lerende middelen een in vloedrijke rol gespeeld bij het wel of niet slagen van jonge coureurs in het kei harde metier. Doping daii vooral bg het niet slagen, want juist door het slikken en spuiten zijn veelbelo vende carrières drastisch verwoest. Renners zelf ha len hun schouders op als er gevraagd wordt of zij ooit doping hebben gebruikt of gebruiken. Ze willen er niet over praten. Maar ge bruikt wordt er. Aan alle kanten. Johnny Verbeke, de veel belovende Zeeuwse coureur getuigde daar pas nog van Hij zette een streep onder zijn sportcarrière, omdat hij het niet meer ana kon zien, wat er door de amateurs in de diverse koersen gebruikt werd om tot goede klasserin gen te komen. Verbeke zag, dat hij moest kiezen: of ook slikken of de ongelijke strijd opgeven. Verbeke koos voor het laatste en daarmee ver loor de Nederlandse wieler sport een talent. En zo zijn er meer geweest. Aan de andere kant zijn er ook talenten, die finaal naar de bliksem zijn gegaan door het feit, dat zij op een be paald moment wel wilden meedoen. Meedoen aan het Slikken van die vage pille tjes, die ren-ners vaak diep verstopt in hun bagage heb ben. Zelfs koffers met dub bele oodem bestaan er om doping te vervoeren naar de koersen, want er zit ook han del in voor de heren cou reurs, die geld nog als het belangrijkste zien en niets voelen voor prestatie-inves tering via „schone" sport. Johnny Brouwer is er een voorbeeld van. De kleine Rotterdammer is als coureur totaal kapot gegaan aan het slikken,. En dat dank zij ver keerde adviezen van mensen, die zonodig rond een coureur moeten zwerven. Brouwertje heeft in een Nederlands weekblad eens uit de doeken gedaan wat hij allemaal uit haalde om aan doping te komen. En speciaal om aan de dopingcontrole te ontko men. Brouwertje zat in de tijd dat er in België een hetze werd ontketend tegen het dopinggebruik. Tegen woordig is die strijd geluwd. Tenminste de heren coureurs hebben de strijd voorlopig in hun voordeel beslist. Via hormoonpreparaten en via een middel dat direct na af loop van de koers moet wor den ingenomen en dat dan alle sooren van dopingge bruik uitwist. Want inventief zijn ze wel, die coureurs. En ze krijgen steun in hun strijd van allerlei duistere fi guren, die geld zien in de doping. Zo is er bijvoorbeeld in Dutsen 'een adres, waar coureurs doping kunnen ko pen. Maar daar moeten ze wel uiterst „voorzichtig" zijn., want er wordt amfeta mine verkoct die geen en kele stimulerende werking heeft. Tegen de handelaar moet dan ook gezegd worden dat je echte wilt hebben en dan komt de doos boven ta fel. Anders krijg je wat wit achtige rommel, die nog geen dubbeltje kost, terwijl er toch honderd gulden voor gevraagd wordt. En betaald, want de heren leven nu een maal met het idee, dat do ping noodzakelijk is om tot prestaties te komen. En dat terwijl elke sportarts kan vertellen, dat het soms meer het idee is van „ik heb geno men en nu rijd ik harder" dan dat het werkelijk effect sorteert. Door het slikken zijn sommige profs al zover dat er „hard drugs" genomen worden om de gevolgen van het veelvuldig slikken tegen te gaan. En ook, dat er tij dens de koers rustSg een spuit wordt gezet als de fi nale -laar is. En juist die verziekte coureurs zijn een groot gevaar voor het aan stormende talent. Hoe vaak gebeurt het niet. dat een jon ge coureur in aanraking komt met doping omdat hij het zijn „grote voorbeeld" ook ziet nemen. En als een renner eenmaal geslikt heeft dan komt hij er moeilijk van af. Joop Zoetemelk, Neder lands naar vedette neigende coureur, heeft ooit eens toe gegeven. dat hij eenmaal do ping heeft uitgeprobeerd. Zoetemelk: „Ik gihig er geen meter harder door en daarom heb ik het nooit meer geno men" Zoetemelk heeft wel een andere manier om zich tijdens een zware etappe koers voor te bereiden. Hij gaat relaxed zitten en eet wat hapjes. Joop Middelink heeft al gezegd, dat hij graag wil be ginnen met eem groep jonge coureurs, die hij dan wil be geleiden tot aan de Olympi sche Spelen in Montreal van 1976. Speciaal om hen van de kwalijke invloeden van de huidige wielersport te vrij waren. Een van die invloe den is de doping. Het wordt steeds duidelijker dat de wielersport een verziekte zaak is, die niet alleen te redden valt door nieuwe re glementen. Ook het doingge- bruik zal grootscheeps aan gepakt moeten worden. Nu moet onmiddellijk toegege ven worden dat juist het ge bruik van stimulerende mid delen in de wielersport een uiterst oncontroleerbare zaak is. Het wordt de jongens in feite met de paplepel ingege ven. Vandaar dat het plan van Middelink door de KNWU gehonoreerd moet worden met geld. Want het blijft ten gegeven, dat talen ten een te grote kans lopen met doping in aanraking te komen via de oude rotten in het metier. Ze zien het ge bruiken en als dan zo'n ou dere coureur een vette prijs rijdt dan grijpen de jongeren al snel na-ar de pillen en poeders. Vandaar dat Middelink een kans verdient om zijn jonge selectie bijeen te roepen en bijeen te houden tot aan Montreal. Want doping is een ziekte In de wielersport die niet uit te roeien vaP vla waarschuwingen. Daarvoor verdienen te veel mensen er te veel geld aan. En eenieder moet het er toch over eens zijn, dat de Nederlandse wielersport het zich in de komende jaren niet meer kan permitteren om nog meer talenten te verliezen. En vooral niet aam do ping. JOOP ZOETEMELK. MOSKOU (RTR) De Sov jet Unie loopt de kans te wor den uitgesloten van verdere deelneming aan het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal. De Russische voetbal bond maakte vrijdag bekend, dat het nationale elftal geen toestemming zal krijgen de laatste kwalificatiewedstrijd te gen Chili te spelen in Santiago. Dr. Helmut Kaser, secretaris generaal van de FIFA, ver klaarde hierop in Zürich, dat volgens de reglementen de Sovjet Unie zal moeten worden gediskwalificeerd. De Russische voetbalbond zegt in een verklaring dat het sta dion in Santiago, waar de wed strijd zou moeten worden ge speeld, „is veranderd in een concentratiekamp en een are na, waar martelingen en te rechtstellingen plaatsvinden". „Op zedelijke gronden kan men van Sovjet-sportlieden niet verwachten, dat zij spelen in een stadion dat bevlekt is met bloed van Chileense vrijheids strijders", gaat de verklaring verder. „Met het bevel de wed strijd in Santiago te spelen en nergens anders, steunt de FIFA op werkelijk onbegrijpelijke wijze het Chileense reactionis- me. De verantwoordelijkheid voor het niet doorgaan van de ontmoeting berust dan ook ge heel bij de FIFA." De Sovjet Unie had de we reldvoetbalbond al eerder ver zocht de wedstrijd op neutraal terrein te laten spelen. De FIFA of liever voorzitter sir Stanley Rous, organiseerde daarop een telegrafische rondvraag onder de 21 leden van het organisatie comité. Van de in eerste instan tie binnengekomen zestien ant woorden waren er veertien pro Santiago. De FIFA heeft de Sovjet Unie vrijdag per tele gram van de uitslag van de en- quête op de hoogte gesteld, en dit land tevens gewezen op de gevolgen van de weigering op 21 november in Santiago jn ac tie te komen. RUITERSPORT Vandaag vindt in manege Smt-George een ruiterinterland plaats tus sen Zeeland en België. De beste Belgische ruiters zullen vanavond aan de start ver schijnen. Ook uit Zeeland ko men enkele prominente ruiten- naar Absdale. De weefctrijd begint om 19.00 uur. (ADVERTENTIE) I rW niet vergeten.JPrico eten

de Stem | 1973 | | pagina 27