Nieuwbouwwoningen in Eede en Aardenburg West-Zeeuwsch-Vlaanderen grauw eenheidsprodukt Slechts één bakker bakt nog echte „Bossche Pielen" BB- Dr. R. de MelkerGroede Stoel? FILMS IN ZEELAND Kent u se nog: De Bressiaanders Drumband en zwemclub houden bazar Verlies voor Verduijn bij zaalvoetbal Instuif Oostburg enquêteert de schooljeugd Hoofdplaat ïnosheideriSinga t0fl mach^e' stad ans, sportieve ranse pi3P met HULST De koning van Engeiand: Ook in dit theater nu de iflm van Pim de la Para en Wim Verstappen; Frank en Eva, het erotische verhaal met Willeke van Amroeirooy, Hugo Metsers. Lex Goudsmit, Sylvia Kris tel, Elsje de Wijn n en Ron nie Bierman. Tot en met vol gende week woensdag, be halve zondag. Toeeang 18 jaar. Voor de film When dino saurs ruled the aerth schijnt wel zoveel belangstelling te zijn, dat hij zondagmiddag nog eens wordt vertoond. Een tilm waarin primitieve volksstammen en voorwe reldlijke monsters de hoofd rol spelen. Toegang 14 jaar. TERNEUZEN Luxorthe- Ier: vertoont voor de derde week Frank en Eva. Voor nadere gegevens zie Hulst. Coegang 18 jaar Zondagmiddag Schots en Scheef, met het beroemde duo Stan Laurel en Oliver lardy. Dat is dus lachen ge blazen met dit vermaarde 'ilmdiuo. Toegang alle leeftij len. OOSTBURG Ledelthea ter: De film van Pim de la Parra en Wim Verstappen Frank en Eva, draait de ko mende week voor de achtste week i.n dit theater. Zie voor nadere gegevens Hulst. Toe gang 18 jaar. Het schijnt dat Blue Mo vie die nu voor de 79e week wordt vertooond, afscheid gaat nemen van het Ledelthe- ater. Toegang 18 jaar. MIDDELBURG Citythe- iter: vertoont de komende dagen de ophefmakende film Cabaret met Liza Minnelli, waar alle kranten vol lof over waren. Toegang 18 ia ar. De vier vuisten van de duivel (Trinity is still my name) met Terence Hill en Bud Spencer in de hoofdrol. Een western, de het midden houdt tussen een vrolijke slapstick en een complete veldslag. Toegang 14 jaar. VLISSINGEN' Alham- bra: Mazurka der liefde. Het erotische vervolg op Slaapka- mermazurka. Een orgie van sex dan de lopende band. Toegang 18 jaar. Dracula's lustige vampiervrouwen met als voornaamste ingrediënten sex en griezelen. Toegang 18 jaar. GOES Grand theater: Kung Fu cie ijzeren man. Toegang 14 iaar. Vrijdag 2 november 1973 (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG In Aardenburg mogen 22 nieu we woningwetwoningen ge bouwd worden. Het ge meentebestuur heeft belicht gehad dat goedkeuring voor een ingezonden plan is ver kregen. De totale aanne mingssom bedraagt onge veer 9 ton. De huizen zul len gebouwd worden door L.A.B- uit Sluis. De huizen krijgen een huur tussen 181,95 en 202,60 per maand. Van deze woningen zouden er 7 in Eede en 15 in Aardenburg gerealiseerd kunnen worden. Aanvankelijk zou de verdeling j.14 zijn. „Het is echter geble ken" aldus het college in een voorstel aam de raad die vol gende week dinsdag bijeen komt, „dat aan de Mgr. de Backerestraat tussen de be staande woningwetwoningen en de aldaar gebouwde bejaar- denwoningem slechts ruimte is voor 7 nieuwe wooiingwewo- ningen gezien de breedte van de nieuwe huizen". De 15 woningen in de Van der Sluisstraat in Aardenburg kunnen daar wel gebouwd worden, waardoor een afge rond gehaal wordt verkregen. De raad wordt nu gevraagd de veldeling der woningen aldus te wijzgen. De stichting „Gerust Le ven", die thans een aantal be jaardenwoningen in Eede bouwt, had aanvankelijk ook een tweetal premiewoningen in Sint-Kruis willen bouwen. Daartoe werd vorig jaar au gustus grond aangekocht. „Omdat er moeilijkheden zijn gerezen met betrekking tot deze voorgenomen bouw, ziet de stichting van de bouiw af", aldus het Aardemburgse colle ge, dat een voorstel indient de verkoop terug te draaien. Als nieuwe gegadigde voor de girond heeft zich de heer H. van Soolingen uit Retranche- ment gemeld, die het perceel van 375 m2 kan kopen tegen f 17,50 per m2. Na enkele maanden voorbe reiding kunnen de leden van de Aardenburgse raad zich dinsdagavond uitspreken over een nieuwe politieverordening. Thans wordt nog gewerkt met een aparte verordening voor alle drie kernen van de ge meente. „Dit geeft voor de politie bij de uitvoering van zijn taak regelmatig moeilijkheden", zo staat in heit betrokken raads voorstel te lezen. „Er is zelfs een streven ontstaan bdj de acht Zeeuwsoh-Vlaamse ge meenten eenzelfde politiever ordening te hanteren. Daartoe hebben de raadsle den ad enkele maanden het ontwerp van de Axelse ge meente in him bezit, die vrij recent is vastgesteld. Wel heeft de commandant van de Rijkspolitie groep Aardenburg maakt. Over het sluitingsuur van de horecabedrijven zal de raad zich nog moeten uitspre ken. BIJ verbetering van de weg St.-Krnls-st.-Laureijns zijn en kele stroken grond gebruikt, die geen eigendom van de ge meente waren. Alsnog wil men deze stukjes grond kopen, waarvoor de raad dinsdaga vond zijn goedkeuring moet geven. De stichting Katholiek On derwijs in Eede zal, als de raad geen bezwaren heeft, een nieuw televisietoestel krijgen. Voorts is er een voorstel de laatsélijke winkeliersvereni ging f 250,- subsidie te geven voor het jaarlijkse Sinter klaasfeest, bij welke gelegen heid de winkeliers ook onthef fing van de winkelsluitingswet zullen krijgen. 0 Een foto uit het nieuwe boekje. In de serie „Kent u ze nogvan de Europese Bi bliotheek in Zaltbommel is on langs het deeltje De Bressiaan ders verschenen. Het boekje, kosten f 21,90, werd samenge steld door Jaap Keijmel, die met veel wetenswaardigheden van deze visserij gemeente op de hoogte is. 38 foto's, voorzien van een veel verklarend onderschrift, geven een beeld- van de Bres siaanders die dioor de jaren heen Breskens bevolkt heb- be Met vertedering kan ge keken worden naar een klas sefoto van de christelijke be- waairsohool in 1891, Sinds dit jaar kent Breskens geen verla- dingsmogelijkheid van bieten meer. Hoe dit met de hand geschiedde - ver voor de oor log - laat bijgaande foto zien. Voorts ontbreken foto's van het personeel van Van Melle's snoepfabriek niet, evenmin als plaatselijke verenigingen waarbij het elftal van Bres kens Vooruit, gekiekt in 1920. (Van een onzer verslaggevers) IJZENDUKE Door een goede samenwerking zijn de drumband IJzendijke en de zwemvereniging Zij erin ge slaagd op zaterdag 3 en zon dag 4 november een bazaar te organiseren. Tijdens deze bazaardagen kan men een wafel eten, een biertje drinken en het geluk beproeven bij de verschillende spelen die gehouden worden. Tevens zullen 200 werkstuk ken, door de IJzendijkse schooljeugd vervaardigd onder leiding van hun vakleerkrach ten, tepto ongesteld worden. Een jury zal deze werkstuk ken beoordelen. De jury, be staande uit mevrouw Janszen en de heer Jaspers zullen de werkstukken in drie groepen beoordelen. De prijsuitreiking vindt zon dagmiddag plaats uit handen van wethouder G- A. Claeijs. Onnodig te zeggen dat het eventuele batig saldo van de bazaar ten goede komt aan de kassen van de organiserende vereni gingen. (Van onze correspondent) OOSTBURG In de sport hal De Veerhoek leed in de a-klasse van het zaalvoetbal Verduijn zijn eerste nederlaag. De Bressianen verloren met 52 van Oktopus (Groede). Administratief Personeel en Jansen Sport deelden de pun ten via een 2—2 gelijk spel. De stand: Veiocitas 3-5, Ok topus 4-5, M.C. Fiehuiqua 2-4, Verduijn 3-4, Van Hal en Ka reis 4-4, Jiansen Sport 5-3, Adm. Pers. 5-3, Leraren KWL 2-2, Amro Bank 4-2 In de b-afdeling won Winke llers overtuigend met 102 van Blijf Fit en moest Ver duijn 2 met een 42 neder laag zijn meerdere erkennen in Alheo. Hier is de stand: Peugeot 4- 8, WIK 3-6, Hof ter Mude 4-6, OBV 4-6, Alheo 4-3, Winke liers 5-3, Riemens 2-0, Ver duijn 2 3-0, Blijf Fit 3-0. Het programma voor 5 no vember is: OBV - Peugeot, WIK - Hof ter Mude, Veioci tas - Van Hal en Kareis. Amro Bank - M.C. Fiehuiqua. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De school jeugd van Oostburg is aange schreven door het bestuur van de Instuif Oostburg. Hierin wordt de jongelui gevraagd hun mening over het werk van de instuif op papier te zetten. De kinderen kunnen blijk geven van speciale wensen met betrekking tot activiteiten die op de instuif moeten plaatsvinden en voorts kunnen op welke dag' of avond naar zij hun voorkeur uitspreken hun mening het instuiven moet kunnen gebeuren. Mo menteel is dit zaterdagmiddag, „maar misschien is dat een beetje moeilijk voor jullie", aldus de Instuif Oostburg. De kinderen kunnen hun wensen, aan- en opmerkingen op schrift stellen en afgeven aan hun klasse-onderwijzer(es). Bingo-avond De reisver- eniging voor ouden van dagen in Hoofdplaat houdt zaterdaga vond 3 november een bingo- avond in café Westend. De opbrengst is bestemd voor de financiering van het jaarlijkse uitstapje van deze vereniging. (Vin een onzer verslaggevers) GROEDE In een brief san onze redactie heeft dr. R. Melker uit Groede zijn misnoegen geuit over gevaren aie zijns inziens west- «euwsch-Vlaanderen bedrei- SM. Wij laten de brief hierna onverkort volgen: „"Hethe®ft lang geduurd, ™ar Bffldelijk is het dan zo- r- Lang ij west-Zeeuwsch- gespaard gebleven JS Monster dat in ver- ulende gedaanten her en I?, opdikt. Soms manifes- ri zich als: moderaize- sJL als samenvoeging. kauJ: streekplan, herver- eang of schaalvergroting. liitJ .man vóór de gemeente- in 8 §™oemü, thans zien difaeifommerc®®'e sector han en Jongens °f maatschappij- de'M' In de PubHeke sector schoon"16 overboder. hun kans maan ?m een zachtaardige, volkin 8 °°'c Pass'eve be- feiten voor enkele voldongen stuurs» zetten. Nieuwe be- PartijtipS i!ejben se'eerd hun blazen "hodermteit mee te rings' P?et :'lrispraak", „hea- 'istandh Prietpraat over het tien nouden van dorpsker- Pige^knn"386*1 de voolio~ en nm-j Contracter, getekend tfokken jn recbte strepen ge land Van°°n kaarten van het landschan t u Za?d' waar het P toch al duchtig ge havend is. De eerste stappen worden gezet in de richting van het grote ideaal van de fantasieloze kleinburger, het Waterstaatparadijs (te bezich tigen in de Zuiderzeepolders): rechte wegen, kanalen en slo ten, vierkante vlakken en blokken met eenvormige wo ningbouw en overal de een- soortige en saaie beplantin gen- Wat is er feitelijk aan de hand* Ik constateer de volgen de noodlottige „verbeteringen" (geplanned of al uitgevoerd): aanleg van een volkomen nut teloze weg tussen St.-Kruis en Waterlan-dkerkje; het neerha len van prachtige bomenrijen in een stukje Oud-Zeeland tus sen Sint-Kruis en Aardenburg; de wegverbetering aldaar; in Oostburg de Tragel-miskleun; de nieuwe miskleun in de vorm van aankoop van nog meer bouwgrond bij het Grote Gat; de verkwanseling van grote stukken kuststrook voor tijdelijk gewin; douw van identieke vakantiebungalows waar eens de akkers waren Vlak achter de duinen. In éér woord: herschepping van de streek tot een grauw eenheid sprodukt, onaantrekkelijk vooi mensen met gevoel en smaak Gratis konden we wandeler en fietsen in het mooie land schap, voor geld nemen bui tenlanders in grote getale be zit van het verkreukelde land schap en van wat eens de mooiste plekjes waien. En dan nu de laatste dwaas heid. Een mooie historische binnenweg verdwijnt. De weg Groede-Ooetburg met de zes tien bochten. In ruil voor onze dierbare binnenweg, voorna melijk gebruikt docr schoot gaande jeugd en landbouwers, krijgen we een racebaan met viaduct en fietspad. Een weg die weldra het zware verkeei zal aantrekken via wegwijzers bij de watertoren. Een weg die niet meer in de eerste plaats de lokale belangen za1 dienen. Ja, welke belangen zijn hiei in het spel? Werkverschaf fing? Een manier om aan sub sidie te komen (verandering van een binnenweg in een tei tiaire weg) Statussymbool' Andere belangen? Of heeft men die rechte weg nodig om de laatste Groalenaars die hun huisje aan Duitsers of Belgen willen verkopen de weg naar de leegstaande nieuwbouw in Oostburg te vijzen? Waarom investeert de (emeenteldjke overheid zijn ;eld en mensen niet in ver- terking van de kernen, bij voorbeeld door oude huizen op e kopen (na afkondiging van erbod tot verkoco aan twee- le-huiseigenaars In de be huwde kom) en na een op- napbeurt weer te verhuren tan mensen uit de streek? Het lijkt wel of men angst vallig het algemene patroon wil navolgen: nieuwbouw zon- ier enige charme in vierkante blokken neergepoot omdat het zo hoort, omdat het bij de buren ook zo gaat en dit alles zonder enige fantasie of visie; fantasie en visie om handelen in dienst te stellen van de werkelijke behoeften van de streek of gemeente. Men spreekt van toerisme. Weet men eigen-lijk wel wat mensen hier aantrekt? Men wil dat mensen van boven de Schelde zich hder blijvend vestigen- Weet men waarom die mensen hier graag willen komen. Zou het eer en ander niet te maken hebben met het karakter van de streek? Heeft men zich bezonnen op de vraag of zich laten voor lichten door mensen met visie en fantasie over wat het ka rakteristieke van deze streek is? Heeft men weieens gespro ken met sociologen of psycho logen? Kennelijk niet, want deze zouden direct gewezen nebben op de gevaren die een gezonde samenleving bedrei gen, wanneer door bouw en aanleg van te grote niet in de bestaande structuren (land schap, dorp) passende bouw sels en werken, de harmonie van die samenleving verstoord en het milieu geschaad wordt. Laten we de elders gemaak te fouten niet herhalen. Dat zou met recht achterlijk ge noemd moeten worden. Laat de Oostburgse gemeenteraad zich nog eens serieus bezinnen op wat het stadsbestuur van plan is met de binnenweg vóór het te laat is. Dr. R de Melker Eindredactie Bas Augustijn 0 „Bosse Pielen" gereed voor de handel. meest gedurfde polyesterzit. Wan' de hele Europese markt afsnune te brengen. Daarom heeft Meu en gaat zitten in een van ijgen willen met zitkomfort. V°e' ^werking da's pas kwaliteit.uc isMeublo: Jofel sfeertje. Je loopt er b"tne" auiten. Je drinkt 'swat aan de Da <ortom, je bent er thuis. Kollossale keuze. Meubelen, keukens, vloerbekleding, 9°,' verlichting, tot kado-artikelent 3ehalve meubels, ook prijzend' lekker zitten! Bij Meublo krijgt u procent méér voor uw geld. Z'n service:vrijblijvend advies e ontwerp, stipte en vakkundigs ring, gratis kontrolebeurt na afspraak, eigen financiering- VIEUBLO HOME DESIGN Darnotstraat 105, Antwerpen Open van 9 tot 20 u s Zondags gesloten MEUBLO HOME CENTER Roodendijck 18, Zoersel (Belg®) Open van 10 tot 20 u ..,.t-i9u Zaterdag en zondag van 10 to 's Vrijdags gesloten Reuze pa ■jj,. prachtige Hebt u weieens gehoord van Bossche Pielen? Weet u dan misschien ook wat er mee bedoeld wordt? Ik hoor de het woord voor het eerst van een klein meisje in Bo chkanelle, dat net als de rattenvanger van Hameien met een hele stoet kinderen achter zich aan het school plein op kwam rennen. Ze bleek grote aantrekkings kracht te bezitten en dat werd nog beter toen ze be gon te roepen: >,Ik trakteer op Bossche Pielen!" Mijn nieuwsgierigheid was gewekt, zodanig dat ik even in de zak keek, die ze bij zich droeg. Het waren specu laasjes zo groot als een hand in de vorm van vogeltjes. De kinderen waren maar wat gepikeerd dat ik niet wist, dat deze vogeltjes een speci fiek Zeeuwsch-Vlaamse lek kernij waren. „Er is maar een man in het hele land, die die vogels maken kan", zon gen de kinderen me plagend toe. Nou da's te gek. Wel op rle hoogte zijn met Zeeuwse Boterbabbelaars en geen be nul hebben van Bossche Pie len, dat is een onvergeeflijk misverstand, dat onmiddel lijk opgehelderd moet wor den. B=kker A. J. v. Leuven uit de Kerkstraat in Boschkapel- le, is de enige echte Bossche Pielen bakker. „Waar het woord vandaan komt, weet ik niet", zegt hij, „maar het is wel een specialiteit, die door onze familie is ontwik keld. Het recent staat niet op papier, maar het werd steeds van vader op zoon overge dragen". Aan deze traditie drijgt een eind te komen. Bakker Van Leuven heeft twee dochters, een van 19 en een van 12. Deze dames schijnen zich niets aan te trekken van de traditie, want ze willen geen bakker wor den. „Wat heeft het dan nog voor nut om het recept aan hen over te dragen?". We hebben bakker van Leuven een hart onder de riem we ten te steken, door hem voor te houden, dat er met een eventuele schoonzoon, mis schien nog wat te versieren valt. Vroeger bakte de broer van bakker Van Leuven ook Bossche Pielen, maar sinds deze zijn bakkersmuts aan de kapstok heeft gehangen, heeft hij het alleenrecht. Per week komen er zo'n 500 a 600 vogeltjes uit de bakkerij. Hij bakt ze op dinsdag en don derdag. Hij kneedt het deeg. zo'n 12 kg per keer nog met de hand, ook het vulsel komt uit eigen bakkerij. De prijs is traditioneel laag gehouden. De vogeltjes kosten nog steeds 14 cent. Door de ver koop van andere lekkernijen, wordt er nog steeds geen geld op toegelegd. De Bos sche Pielen reizen het hele land door. Moeders nemen een zak vol van deze vogels mee naar getrouwde kinde ren. Bossche Pielen zijn on danks het feit, dat ze van een speculaasachtig baksel zijn, niet Sinterklaas gebon den. Bij bijzondere gelegen heden vliegen ze met 11 tot 12 honderd per week de winkel uit. Bakker Van Leuven die nu 47 jaar is staat al vanaf zijn veertiende jaar in de bakke rij. Hij zegt: „Ik weet niet of een eventuele opvolger nog wel zin en tijd zal hebben om deze Bossche Pielen te maken. Het kost nl. veel tijd. De vogeltjes worden in af zonderlijke vormpjes gebak ken. De baktijd is precies 25 0 Bakker Van Leuven schuift een bakplaat met „Bosse Pie len" de oven in. minuten, dat kan gewoon niet missen", want het Bos sche Pielen bakken is voor bakker Van Leuven een tweede natuur geworden. Voorlopig zal Zeeuwsch- Vlaanderen nog niet van zijn specialiteit beroofd worden. bakker Van Leuven kan nog Jaren mee, en misschien vindt hij intusen een andere vogel, die zijn vogels wil blijven bakken, to meerdere glorie van het nageslacht. NETTY VAN ZALINGE. 0 Met het stansmes ponst de bakker de „Bosse Pielen" uit het deeg.

de Stem | 1973 | | pagina 9