Slechte start Van Bracht en De Wilde Middelink hardere lijn volgen 27 landen bij w.k. ritmische gymnastiek Zet'm voortaan niet meer zo in z'n hemd. GERT BALS BIJ FC UTRECHT Centrifugeer kreukvrij de nieuwe Ruton wasautoi Cox's. Die smaakt. Post niet rond met Raleigh CRISIS IN DE WIELERSPORT DOOR: ROB VAN DEURSEN sport RuToh SPID0 BLIJD0RP EUROMAST Vrijdag 2 november 1973 (Van onze sportredactie) OOSTERHOUT De „killers" heetten Henny de Ruyter en Piet de Jong, de slacht offers niemand minder dan Rini van Bracht en Joop de Wilde. De Ruyter en De Jong deelden de eerste mokerslagen uit in het Nederlands kampioenschap ereklasse drieban den, in de gesoigneerde Oosterhoutse sporthal Oosterheide. Als dreunen kwamen ze aan, vooral voor de jonge, talentvolle Rini van Bracht. Van Bracht kreeg van De Ruyter, !jjn Waalwijkse clubgenoot, een ruime 6046-nederIaag te incasseren en dat was de grootste verrassing van de openingsronde, naast dan natuurlijk de zege van De Jong op ijjn veel rustiger en sterker geachte clubgenoot De Wilde. „Je weet dat je kunt verlie zen in dit speltype. Vooral van Henny de Ruyter. We kennen elkaar door en door. Je weet precies wat je aan elkaar hebt. Met mij lukte het niet. Een beetje fortuin moet er ook bij komen. Als je dat niet hebt ga je helemaal de pan in", zei een wat teleurgestelde Rini van Bracht. Van Bracht had zo graag goed willen starten. Een lekker ruggesteuntje in de vorm van de eerste matchpun- ten is nooit weg, maar Van Bracht kwam er totaal niet aan te pas. „Het is ook het wennen aan het materiaal. Het materiaal is voortreffelijk, dat wel. Maar het moet .eerst even ingespeeld zijn", aldius Van Bracht, die daarom toch min der snel kon acclimatiseren dan zijn opponent. De Ruyter begon overweldigend. Ai na zes beurten leidde hij met 132. „Het liep lekker", zei De Ruyter na afloop stralend. De Ruyter had Van Bracht twee weken geleden ook al geklopt in de proloog van het Nederlands kampioenschap in Utrecht en wellicht gaf die zege hem vleugels. Van Bracht kwam nog wel terug, liep zelfs uit tot 2119 in zijn voordeel, maar moest toen De Ruyter definitief laten gaan. Sterk punt van De Ruyter, die mentaal sterk genoeg bleek de tegenaanval van Van Bracht te pareren. De Ruyter bleef con stant een tiental caramboles voor op Van Bracht en zijn overwinning is niet in gevaar geweest. De tweede sensationele par- tij was die tussen Piet de Jong en Joop de Wilde. De twee clubgenoten die elkaar tactisch weinig meer te leren 9 Jan Doggen, die dankbaar profiteerde van de misstap van Van Bracht in de eerste ronde. 9 Harm Ottenbros ontvangt uit handen van Rini Wagtmans de Rini-Wagtmanstrofee, als regel- nuitigste renner in de Nederlandse beroepswielerwedstrijden. Ottenbros kreeg als winnaar van het klassement tevens een bedrag van 1250 gulden. Volgend jaar komt er voor de Nederlandse profs een klassement over internationale wedstrijden en een klassement voor nationale wedsrtij- den. Voor beide klassementen is een bedrag van 5000 gulden aan prijzen beschikbaar. (ADVERTENTIE) no-iron uerforafaai|J ziet een een „1 erhemd e™t a's 't uit ee» gewone centrifuge komt. gen hef vi ïs en je wel gedwon- Da'«imap1anstig0.Ptehangen- de C*nt.;Paarom brengt Ruton nu konhnu asautomaat met 'n 'leid H J ,g lbare .centrifugesnel- nntwomer, e van de nieuw "Wtor fe regelbaar van'naBnetiSChe 120 tot 700 p/min. Hierdoor is het mogelijk iedere textielsoort met de juiste snelheid te centrifugeren: wol, nylon, katoen, zijde, iedere tex tielsoort zijn eigen centrifugesnel heid. Bovendien is de Ruton Centriluxe een raswasser. Met 18 thermisch ge stuurde basisprogramma's, sop- verdunning na de hoofdwas, vijf spoelgangen, twee waterniveaus, drie trommelritmen, drie inspoelbakjes. tandelaar de n,euwe kuton brochure met de komplete kollektie 1973/74 of vraag deze dokumenütie aan bij Radoma B.V. Postbus 4002, Amsterdam. hebben. Normaal gesproken moet De Wilde zo'n partij nooit behoeven te verliezen. De Wilde is trefzekerder, speelt rustiger, traint meer dan zijn tegenstander en heeft in de laatste confrontaties met zijn rivaal steeds aangetoond meer in zijn biljartbagage te hebben dan zijn concurrent. Het pakte in Oosterhout ech ter anders uit. De Wilde: „Ik zat vast. Het liep niet zoals ik dat graag wilde". De Jong bleef beheerst spelen, bleef vrij constant produceren in dit marathonduel, dat maar liefst 77 beurten in beslag nam. De Jong ging als eerste door de finich. De Willdte moest de na- stoot nog maken. Nof vier ca ramboles had hij nodig om een remise te kunnen forceren. Het werden er drie..Een te weinig, en dat maakte het verlies nog zuurder Goed, er kan nog van alles gebeuren, de strijd is nog maar net begonnen, maar voor het favoriete duo De Wilde- Van Bracht betekende dit toch een geduchte afknapper. Man nen, die er in eerste instantie van profiteerden waren Jan Doggen en Tiest Brosens. Bro- sens deed dat door een over tuigende 6056-overwinning in 66 beurten op Teegelaar. Brosens: „Een mooi begin. Teegelaar is altijd een moeilij ke tegenstander. Een ouwe rot in het vak. Hij verdedigt ster ker dan iemand anders ip dit gezelschap. Ik ben blij dat het (ADVERTENTIE) (Van oze sportredactie) UISTER WIJK Peter Post Is nog steeds niet rond met Raleigh, het Engelse fietsen- merk, dat de Amstelvener heeft aangezocht als ploeglei der. Post kon maandag een lucratief contract tekenen, maar deed dat niet omdat de Engelsen een naar zijn mening te chauvinistische opzet voor ogen hadden: een Britse ploeg, waar op korte termijn succes uit moet komen. Post, die verklaart dat het geld helemaal geen strijdpunt is, wil wel met een stel Engel sen beginnen op bescheiden niveau. Maar hij wil dan wel de zekerheid hebben van een grote ploeg voor 1975 en 1976 met een hoofdmoot aan Neder landers of Belgen. Post is nu in afwachting van het feit of zijn eisen worden ingewil ligd. erop zit". Brosens heeft zijn winst voornamelijk te danken aan zijn rappe start. Hij liep uit tot 3216 en dat gaf hem een veilig gevoel. Toch slaag de Teegelaar erin een fors deel van zijn achterstand goed te maken. Brosens: „Op zo'n moment moet je uitkijken. Ik moest de zaak gesloten hou den. Geen kansen weggeven. Dat kost wat beurten, maar met dit moyenne ben ik toch dik tevreden voor een ope- ningspartij". De overwinning van Jan Doggen, de titelhouder, die juist in een nationaal kampi oenschap kan vlammen, kwam niet onverwacht. Puck van Aart, die aan zijn vierde fina le in de ereklasse bezig is, is van minder gehalte dan de geroutineerde Doggen. Doggen liep meteen ver weg van zijn tegenstander. Van Aart: „Ik zat muurvast. Daar doe je niets tegen. Ik kwam nog wel even dichterbij, maar ik voel de dat het niet ging". Doggen had alleen verrassend veel beurten nodig voor de laatste tien caramboles. Hij was met zijn gedlaohten waarschijnlijk teveel bezig met de partij op de andere tafel, die tussen De Ruyter en Van Bracht. sensaties bleven ook tte tweede ronde niet uit. De Ruyter, zo spectaculair win naar tegen Rini van Bragt, ging nu even spectaculair ten onder tegen Puck van Aart. Dat toonde weer eens aan hoe gek het kan lopen in een drie bandenkampioenschap. Zeven tig beurten had Van Aart, een typische underdog, nodig om De Ruyter naar een regelmati ge en kansloze 6050-neder- Iaag te spelen. In die eerste partijen van de tweede ronde bleven slechts twee man ongeslagen. Piet de Jong, eerder op de dag win naar tegen De Wilde had geen pardon met routinier Bert Teegelaar. Hoge gemiddelden kwamen er ook nu niet uit, Maar dat is minder belangrijk op dit moment. De matchpun- ten gaan voor. In 77 beurten ging Teegelaar voor de bijl: 6056. Teegelaar kwam in de slotfase evenals in de partij tegen Brosens stevig opzet ten. Na 72 beurten had De Jong een florissante positie (59-47) maar Teegelaar beet fel terug. Tch kwam hij vier caramboles te kort om de rol van De Jong te kunnen ver storen. TON KOOMEN (ADVERTENTIE) VOETBAL De film „Nummer 14" over het leven va,n Johan Cruyff gaat op 27 november in Barcelona in pre mière. De opbrengst van deze gala-avond gaat naar de slacht offers van de recente over stromingen in Zuidwest- Spanje. De toegangsprijs voor de film, die wordt gedraaid in het congresgebouw bedraagt f 45,-. tvan onze sportredactie) ARNHEM Gert Bals keert weer terug in het be taalde voetbal. Per 1 december zal Bals die aan het einde van het seizoen '72-'73 een punt zette achter zijn glanzende carrière, het doel verdedigen van FC Utrecht. TENNIS Tom Okker heeft de vierde ronde van het internationale tennistoernooi van Parijs bereikt. Hij ver sloeg in de derde ronide de Argentijn Vilas itn twee sets: 01 en 61. (ADVERTENTIE) rondvaarten verhuur schepen catering diergaarde levenslustig een hoogtepunt Van Nederlandse zijde wordt aan de individuele wedstrijd deelgenomen door Grietina Molenbuur (Quick-Huizum, Leeuwarden), Berthy van Mid den (Attila, Utrecht), Janny Oost (Quick-Huizum, Leeu warden). Reserve is Annelies van der Linden (Attila, Utrecht). Aan de groepsoefe- ning nemen behalve boven staande vier dames nog deel Anneke Blewanus (HGV, Hil versum). Petronella Rooden- burg (Attila, Utrecht). Reser ves zijn Mar ja Schiedon (At tila, Utrecht) en Jolanda Sap (HGV, Hilversum). De ploeg staat onder leiding van Akke Smit. Het programma voor de we reldtitelstrijd ziet er als volgt uit: Donderdag 15 november om 20.00 uur wordt de groeps- oefening (6 turnsters) afge werkt. Het voorgeschreven ge reedschap hierbij is het spring touw. Vrijdag 16 november om 19.00 uur: individuele oefe ningen, te weten een voorge schreven oefening met knot sen en de hoepeloefening naar keuze. Zaterdag 17 november om 17.00 uur: individuele oefe ningen, te weten een voorge schreven oefening met knot sen en de hulpoefening naar keuze. Zaterdag 17 november om 17.00 uur: individuele oefe ningen, te weten lint- en bal oefening naar keuze. Zondag 17 november om 14.30 uur be ginnen de finalewedstrijden. Daarin zullen uitkomen de 6 beste groepen als-mede op elk ondp-'deel de zes beste indivi duele turnsters. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Joop Middelink, KNWU's aller vriendelijkste wegcoach heeft nooit te klagen ge had. Hij kreeg van de „big bosses" uit Den Haag in te genstelling tot Frans Mann juist wel de volle mede werking om tot een uitge kiende selectie te komen voor de belangrijkste eve nementen in het wielersei- zoen. Immers* juist de KNWU voer altijd op ama teursuccessen op de weg, terwijl het prof- en baan- gebeuren bewust naar de achtergrond werd gescho ven. Joop Middelink de vriende lijke. Meer een oom voor de aan hem toevertrouwde topama- teurs dan 'n regerende coach. Een man, die altijd pro beerde met een paar grappen zijn pupillen een bepaalde richting in te sturen. Die nooit met zijn vuist op tafel sloeg om iets gedaan te krij gen. Sloeg, want die tijd is hoogst waarschijn lijk voor bij. Joop Middelink, de vrien delijk is niet meer. Volgend seizoen zal hij een ander be leid gaan voeren, daar is een ieder van overtuigd. Want speciaal Joop Middelink voelde zich in Barcelona van dit jaar in zijn door zijn lichamelijke proporties flink uit de kluiten gewassen hemd gezet door de Neder landse topamateurs. Vertwij feld riep hij daar in Barcelo na uit, dat hij zijn jongens niet meer in de hand had. Dat ze eigenwijs waren en zij-n adviezen niet meer op volgden. Direct gevolg daar van, het lekrijden in de be ginfase van de strijd van s werelds beste amateur Fedor den Hertog, die tegen het advies van Middelink in, ver trok met lichte tubes. Midde link kwa mdaar tot de con clusie dat het oompje spelen door de veranderde mentali teit van de amateurs in Ne derland niet opgaat. In Barcelona is Joop Mid delink namelijk gaan twijfe len. Middelink: „Ik heb al tijd volgens mijn eigen ka rakter gewerkt. Ik be schouwde de renners als mijn vrienden. Maar in dit seizoen is het wel eens voor gekomen, dat het onmogelijk bleek. Dat ik met straffe hand moest regeren en niet met een paar woorden de zaken voor elkaar kreeg". Volgens Joop Middelink is het grootste probleem het feit, dat sommige amateurs te lanig in deze categorie blijven hangen. Dat hij hen onbewust de gelegenheid heeft gegeven over hem heen te lopen. Vandaar die straf fere aanpak voor het volgend seizoen. Middelink ziet als een van de oorzaken van zijn gedwongen andere benade ring het gegeven, dat de 0 Joop Middelink: met straffe hand regeren. amateurs tegenwoordig ver schrikkelijk veel gein kun nen verdienen in de criteri ums. Middelink: „Ze gaan door dat geld niet meer ge motiveerd naar een evene ment als de wereldkampi oenschappen. Ze vatten de zaken veel te gemakkelijk op. Voor de wedstrijd in Barcelona waren ze veel te luidruchtig. En ook te non chalant in het kiezen van hun versnellingen. Eaht, door het geld is de mentaliteit van de Nederlandse amateur een stuk gedaald. Er zijn toch jongens, die niet eens zoveel gepresteerd hebber, die na een criterium met ze ven, achthonderd gulden naar huis gaan. Dat is toch een klap in het gezicht voor al die profs, die voor een grijpstuiver moeten rij den". Ondanks het feit, dat Joop Middelink het geld ziet als de „grote vervuiler" van de Nederlandse wielrennerij, heeft hij toch overwegende bezwaren tegen de Nieuwe reglementen van de KNWU, die bepalen, dat in 1975 een renner tot zijn 24ste jaar ge sponsord mag worden. Mid delink ziet in de nieuwe reg lementen een rechtstreeks gevaar voor zijn selectie. Zijn bezwaren komen op het volgende neer: vele renners, die zonder sponsor verder moeten verliezen de zin in het rijden van klassiekers, die voor Middelink bepalend zijn voor selectie-keus; er ont staat een rotzooi, omdat ren ners in de koers in een witte trui gaan rijden, maar voor de start en na afloop met reclame gaan lopen van een sponsor die zij zelf opge snord hebben; Nederland komt in een slechte concur rentiepositie voor de grote buitenlandse koersen, want daar moeten onze amateurs hef opnemen tegen de staats- amateurs; Olympia's ronde van Nederland komt in ge vaar, want als daar Neder landse amateurs van 19 tot 23 het moeten opnemen te gen buitenlandse ploegen, die geen leeftijdsgrens kennen, dan kan de KNWU het wel vergeten, Nee Joop Midde link is het duidelijk niet eens met de nieuwe bepalin gen van de KNWU, Vindt dat de unie het ergens an ders moet zoeken om de ge daalde mentaliteit van de Nederlandse topamateur weer op het peil van de be wuste prestatie-investering te brengen. Volgens Midde link maakt de KNWU de fout door in het midden van het wielergebeuren te kap pen. Middelink: „Je moet bij het begin beginnen. Bijvoorbeeld bij het premiestelsel tijdens de amateurcriteriums. Het is toah te gek, wat sommige coureurs daar verdienen. Het is geen wonder dat ze dan geen zin meer hebben om een grote, buitenlandse wed strijd te rijden. Hier kunnen ze in die periode veel meer verdienen en dan blijven ze thuis en ik zit met de brok ken. Voor de komende Jaren ziet Joop Middelink veel heil in een selectie van jonge amateurs. Want ook hij Is er van overtuigd, dat het in Ne derland aan echte talenten beslist niet ontbreekt. Talen ten echter die volgens hem dan wel bij elkaar gehaald moeten worden voor een ge degen opleiding voor de Olympische Spelen van 1976 in Montreal. Maar hij weet ook, dat daar geld voor nodig is. En geld heeft de KNWU niet te veel. Vandaar dat het wel aanmodderen zal blij ven. ritmische gymnastiek gehou den. Na de Europese turnkam- pioenschappen van 1967 en de wereldkampioenschappen trampolinespringen is dit het derde grote evenement binnen een paar jaar dat het KNGV organiseert. Er blijkt en geweldige be langstelling te bestaan voor dit gebeuren, Zo hebben bijvoor beeld 27 landen (waaronder ook Israël, dit in tegenstelling tot eerdere berichten) inge schreven met een totaal van ongeveer 200 deelneemsters. Dat is beduidend meer dan in 1971 bij de laatstte wereldti telstrijd in Cuba. Toen ver schenen er slechts 44 turnsters. Tot de deelneemsters behoort zeker ook de Bulgaarse meer voudige wereldkampioene Ma ria Guigova, die vergezeld wordt door een aantal andere turnsters, dat ook zeker tot de wereldtop behoort. (Van onze gymnastiek- medewerkr) ROTTERDAM. Van 15 tot en met 18 november aanstaan de worden in liet Rotterdamse Sportpaleis Ahoy de wereld kampioenschappen moderne (ADVERTENTIE)

de Stem | 1973 | | pagina 17