Ethiopië erger dan Biafra lekker thuis zelfgebakken patat friet eten.. Staatssecretaris denkf over personeels stop in ziekenhuizen VLAAMSE BOEKENBEURS da's pas patat t „Ranselpartijen in Namibië" NOTÜ wil hogere tarieven voor opinieweekbladen :ou wellicht twee ritten te n één auto int uit moet, gebruiken automatisch, nen lopen of en benzine, ezond ook, )eten ïigen, t het kunnen en en lezen* ing dringt ^sparing van n daarvoor hoogste tijd, er een tekort at wel vast, rt aan produkten, v aan gas iciteit, ger aandoen het zeker dat ijkheden s energie be- s allemaal lak, u nog kan ng. En zonder pend wijzigen* ve wel nu we wel alle- obilist in zijn ir huis, derneming* ein bespaart, ;root besparen* IEDERE WEEK WEER 500 STERFGEVALLEN Complot tegen Boliviaanse regering opgerold Paus ontvangt Chileense kardinaal ICJ: binnenland buitenland J. 15 okals erniets goed te maken is, kan je als man wel eens een aardigheidje meenemen. Doe es wat terug. Schenk haar Bols Crème de Cacao. Likeur enf^ Advies van BOLS COZ LAAT MINIMUMNORM BEZETTING ZIEKENHUIS BEDDEN LOS DUIDELIJK SAAAV 155- Vrijdag 2 november 1973 m Een vader staat bij zijn pas overleden kind, de jeugd rent naar de plaats waar voedsel uitgedeeld zal worden. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG In een brief aan minister-president Den Uyl heeft de Nederlandse Organisatie voor Internationale Ontwik kelingssamenwerking (NOVIB) naar aanleiding van de hon gersnood in Ethiopië een dringend beroep op de Nederlandse re gering gedaan om met de grootste spoed met de Ethiopische re gering te overleggen over mogelijkheden om ogenblikkelijk fi nanciële en materiële assistentie te verlenen, teneinde mensen levens te redden. De NOVIB wil ook, dat de Nederlandse regering de lid staten van de Europese ge meenschappen ertoe beweegt gemeenschappelijk het Ethio pische volk bij te staan en met de Ethiopische regering een plan voor noodhulp te ont wikkelen en uit te voeren. De NOVIB heeft zich tot de collega-organisa ties in Europa gewend en in het bijzonder tot die orga nisaties die samen met de NO VIB de Euro-aktie '73 S.O.S. Sahel voeren, teneinde hen te suggereren bij hun regering gelijksoortige stappen te on dernemen. De Euro-aktie '73 S.O.S. Sa- ADVERTENTIE) Zélf thuis patat friet bakken naar eigen smaak: haal zo'n zak voorgebakken Dam-Friet in huis even frituren en... het hele Sezin kan smullen! Dam-Friet is een diepvries- produktvan Dam-Chips en verpakt in 't zakje met de rode ruit. hel is voornemens uit de be schikbaar komende fondsen ook Ethiopië te steunen bij het uitvoeren van middellange en lange termijnplannen. Berichten over de al drie jaar durende droogte in Ethio pië, werden pas goed een maand geleden bekend omdat keizer Haile Selassie de pers over deze tragische toestand het zwijgen oplegde. De Zwitser Kax-1 Gahwyler, voorlichter van de Zwitserse Caritas-organisatie was een van de eersten die (omdat hij als geestelijke werkzaam was) foto's kon maken van de mens- ontwaardige taferelen. Pas daarna kreeg een BBC- filmploeg de gelegenheid de waarheid aan de wereld te tonen. Ethiopië is erger dan Biafra. ra. Tussen de 50.000 en 100.000 mensen zijn sinds april in het noorden en midden van Ethio pië gestorven aan de gevolgen van de heersende droogte, al dus een rapport van Unicef, het kindernoodfonds van de Verenigde Naties. Twee miljoen mensen lopen gevaar hetzelfde lot te onder gaan als er niet binnen een half jaar hulp wordt geboden tot een bedrag van circa 27 miljoen dollar, zegt de direc teur van een interkerkelijk comité. Elke week zijn er 500 sterfgevallen door ondervoe ding. De droogte duurt al drie jaar. In het eerste jaar aten de boeren hun voorraden graan op, in het laatste jaar hun zaaigoed en hun levende ha ve. De FAO (wereldvoedselor ganisatie) heeft 10.000 ton graan toegezegd en internatio nale hulporganisaties en rege ringen beloofden ook hulp. Unicef meldt dat de eerste 5.000'ton graan vorige maand zijn aangekomen. Op de deze week gehouden vergadering van het Christian Relief Committee in Addis Abeba, waarin hulporganisa ties samenwerken voor de miljoenen hongerende Ethio- piërs spraken de vertegen woordigers van de hulporgani saties over de grote omvang van de epidemieën. Zoals cho lera, pokken, typhus, dysente- Vel over been; nog enkele uren wachten op de dood. rie, malaria enz. Er is een enorm tekort aan geschoold medisch personeel en aan me dicijnen. Verpleegsters, die naar de getroffen gebieden vertrekken zijn vaak binnen een week ziek. De Ethiopische regering die nog steeds niet openlijk om hulp heeft ge vraagd, prijst wel het werk van de Nederlanders, pater De Lange, mgr. Teuben en mej. Mariëtte van de Loo. Caritas Nederland wijst erop dat het rampennummer giro 1111222 ten name van „Mensen in nood" voor de hulpverlening geopend blijft onder vermel ding Ethiopië. De foto's bij dit artikel zijn van de Zwitser Gahwyler, de man die zelf in Ethiopië was, zoals we hierboven al schre ven. Het fotomateriaal dat hij op tafel brengt zegt meer dan vele woorden. Hij wil er West- Europa mee mobiliseren om hulp te verlenen aan Ethiopië, het land van een keizer die zich er kennelijk voor schaamt toe te geven dat zijn volk in een erbarmelijke toestand ver keert. (ADVERTENTIE) lll«M UTRECHT (ANP) Staatssecretaris J. Hendriks van Volksgezondheid wil op korte termijn komen tot maat regelen om de sterk stijgende curve van de kosten van de gezondheidszorg wat „af te buigen". Hij denkt in dit verband aan een personeelstop voor de ziekenhuizen (geen verdere uitbreiding van het huidige personeelsbestand) en aan beperking van de stijging van lonen en salarissen, die in de ziekenhuizen de laatste jaren aanzienlijk boven de gemiddelde loonstijging in Nederland heeft gelegen. De staatssecretaris meent ook, dat de honoreringsstruc tuur grondig moet worden herzien omdat er „scheefgroei" in zit. In dit verband noemde hij aanpassing van de kosten vergoeding aan de huisartsen indien blijkt, dat die vergoe ding niet meer in overeen stemming is met de werkelijk gemaakte kosten. Verder over weegt hij maatregelen ter be perking van de in sommige gebieden ver boven het ge middelde uitkomende genees middelenconsumptie. Het aantal ziekenhuisbed den, op het ogenblik 68.000, zou geleidelijk met 13.000 moeten worden teruggebracht als men uitgaat van de norm vier bedden per 1000 inwo ners. LA PAZ (RTR) De Boli viaanse regering heeft be kendgemaakt dat er opnieuw een complot om de regering van president Hugo Banzer omver te werpen, is opgerold. Het is al de vierde poging tot een staatsgreep sinds de mili taire machtsgreep van Banzer in augustus 1971. Het ministerie van binnen landse zaken van Bolivia zegt dat de leiders van het complot zijn gearresteerd. Het zijn de vroegere minister van econo mische zaken Julio Prado Sal mon, de voorzitter van de op- positievoerende Christen-De mocratische Partij Benjamin Miguel en Anibal Mitchell, vooraanstaand lid van de MNR, de nationale revolutio naire beweging", een van de twee coalitiepartijen in de re gering. De christen-democra ten verklaarden eerder dat hun partijvoorzitter was gear resteerd omdat hij de enorme stijging van de kosten van le vensonderhoud had bekriti seerd. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven heeft besloten, de minimum norm voor de bezetting van ziekenhuisbedden, die tot nu toe op 90 procent stond, vrij te laten. Dat heeft de directeur van het COZ, drs. J. Wagner giste ren in Utrecht meegedeeld. Er zijn wel enkele voorwaarden verbonden aan het loslaten van de minimumbezettings graad. De ziekenhuizen zullen daarover binnenkort nader be richt ontvangen. Drs. Wagner zei dat door afschaffing van de norm een bestaand beddenoverschot aan het licht kan worden gebracht „Maar", aldus drs. Wagner, „om een dergelijk overschot op te heffen, zal de centrale overheid de bevoegdheid moe' ten hebben om ziekenhuizen te sluiten. Ook zal het polikli nisch werk moeten worden bevorderd en daartoe is een wijziging in het honorerings- systeem nodig". (Van een onzer verslaggevers) tot v? °el is te Antwerpen november de Boeken- l>ezieoVT Vlaan<!eren 1973 te «mvoo Ee" beurs mct «on flerlanl ?oa,s wil die in Ne- halro ,.n,e' raeer kennen. Be- Ws net,/.eit flat °P deze landse ft alle Neder- zijn, vin ?evers aanwezig Vlaamff -Je er ook alle ndgeverijen. Daar- voeri™ wel het mcest "it- van waf overzicht te krijgen Nederland t momenteel op de hge l>ockenmarkt to'jbeürf8 '"omlijkheid van Wen het if' ie door de Maar ri„ niet me®r ziet. heid waarmfnei?encIe ^ulzig- jaren de vu ln de laatste foei Nedef, !Tgen- m?ar 00k Nederlanders, naar deze Vlaamse boekenbeurs getrok ken zijn, getuigt dat er wel een behoefte aan bestaat. De beurs wordt gehouden in het bouwcentrum aan de Jan van Riebeecklaan en biedt een zeer verzorgd en interessant programma. Het scala van voordrachten spreekbeurten en manifesta ties tijdens de boekenbeurs, vermeldt onder andere de vol gende punten; Zaterdag 3 november van 13 tot 16 uur; de presentatie van -en aantal sportboeken door o.a. Stan Laurijssens en Jean Melissen; talrijke sportvedet- 'en uit de wereld van voetba1 on wielrennen verlenen daar bij hun medewerking. Zondag 4 november van 14 tot 15 uur; lezing over de bedreigde dierenwereld; van 15.15 tot 16.15 uur Ward Ruys- linck leest voor uit zijn nieu we verhalenbundel „De ver liefde akela"; van 16.30 tot 17.30 uur: Wie is er nog bang voor mij?, debat tussen de roemruchte arts Herman le Compte en een tiental journa listen; de bende van le Comp te en Begga D'Haese, bijge naamd de tijgerin, zullen aan wezig zijn. Maandag 5 novem ber van 16.45 tot 17.45 uur; ..Het leger op de helling", de bat met pro en contra promi nenten. Dinsdag 6 november; 14.30 uur; Het ballet van Vlaanderen geeft een initiatie- balletvoorstelling. Woensdag 7 november van 14.30 tot 17.30 uur Mirreille Cottenjé spreekt over „Het grote onrecht", haar veelbe- soroken jeugdboek, en Jos Vandeloo stelt Joseph van Torre voor, de 41-jarige arbei der uit Zeebrugge, en auteur van de bestseller „De Kavi- jaks". Donderdag 8 november van 14 tot 17.30 uur; Aan het woord komen de auteurs Ste- faan Beyst, Jan Melis, John Wilms, (De parochie van mi serie), en Jack de Graef (Ant werpen bij nacht). Vrijdag 9 november 14.30 uur: Het Ko ninklijk Jeugdtheater speelt „Waarom is ma zo boos?", eer modern stuk voor moderne ieugd en ouders in verband met opvoedingsproblemen. En van 14.30 tot 15.30 uur spreekt Tan de Hartog over het „Ko ninkrijk van de Vrede". Zaterdag 10 november: van 11 tot 12 uur: Hubert Lampc over zijn nieuwe boek „Bij benadering"; van 15.15 tot 16.15 uur een gesprek over nieuwe wegen tot intimiteit, naar aanleiding van het boek Pairing. Zondag 11 november van 10.30 tot 12.00 uur literaire galgenmarathon met muzikale intermezzi, waaraan tien au teurs meewerken; van 14 tot 15 uur een debat met tentoon stelling rond het thema „het geweld en de gevolgen hier van". Van 15.15 tot 16.15 uur Jaap ter Haar zal speken over luders-boeken-kinderen. 16.30 :ot 17.30 uur Hugo Raes en Paul de Wispelaere nodigen de eraren uit de nieuwe bloemle zing „Wereld in teksten" te gaan gebruiken. Maandag 12 november van 16.30 tot 17.30 uur supersport-flash op drie Antwerpse voetbalploegen met nedewerking van prominente oetbalfiguren. Dit is nog maar een kleine opsomming uit het nog veel vollere programma, dat rond de duizenden uitgestalde boe ken van 65 uitgevers opge bouwd is. De sterke groei van het aan tal specialisten vindt de heer Hendriks „vrij verontrustend". Hij heeft berekend, dat er bij een ongewijzigd beleid in 1982 vijftig procent meer specialis ten zullen zijn dan nu en hij vraagt' zich af, of daaraan werkelijk behoefte bestaat. In ieder geval heeft hij niet de neiging, toe te geven aan de drang naar meer opleidings plaatsen voor specialisten. Volgens hem moet de nadruk worden gelegd op de opleiding van huisartsen. Drs. D. J. Wagner, directeur van het Centraal Orgaan Zie kenhuistarieven, noemde de uitspraken van de heer Hen driks „de meest forse taal die hij ooit heeft gehoord van een bewindsman ten aanzien van de ongerustheid over de kos tenstijging in de gezondheids zorg en de maatregelen die hij denkt te gaan nemen". Desge vraagd deelde de heer Wagner mee. dat de heer Hendriks met het COZ (er is wel regel matig overleg) nog niet over concrete maatregelen heeft ge sproken. Zover moet het even tueel wel komen, want het COZ is de instantie die de tariefstelling van de zieken huizen moet goedkeuren en erop moet toezien, dat bepaal de normen niet worden over schreden. Mr. L. C. Wesseldijk, direc teur van de Nationale Zieken huisraad, zei: „De staatssecreta ris weet wat hij wil en zegt het duidelijk". Ook mr. Wes seldijk meent, dat voor een echte bezuiniging een vermin dering van het aantal zieken huisbedden nodig is. Om dat te bereiken moet het honore ringssysteem worden veran derd, aangezien dat de „con sumptie" bevordert. „Iedere specialist betekent meer bed den", aldus mr. Wesseidijk. Het honoreringssysteem leidt er volgens hem bovendien toe, dat studenten in de medicij nen een grotere neiging heb ben om specialist dan huisarts te worden. Een verkleining van het aantal bedden is ovarigens een „geweldige" ingreep. Mr. Wes seldijk zei, dat de staatssecre taris er dan ook grondige ar gumenten voor op tafel moet leggen. Bovendien zal de rechtszekerheid van alle be trokkenen, ook van de patiën ten moeten worden beschermd door regels, nonnen en een beroepsmogelij kheid. VATICAANSTAD (CIC) Kardinaal Silva Henrlquez, aartsbisschop van Santiago in Chili zal morgen door de paus in bijzondere autiëntie worden ontvangen. De kardi naal, die op een soort informa tieve reis door de V.S. en Europa is om zoals hij heeft gezegd, „de ware toe dracht der gebeurtenissen in Chili te schilderen", kwam dinsdag in Rome aan. Woensdag is hij zijn bespre kingen in Rome met de cen trale bestuursinstanties der kerk begonnen. Hij heeft zich lang onderhouden met kardi naal Villot, pauselijk staatsse cretaris, en met kardinaal Baggio. De laatste was nuntius in Chili van 1956 tot 2959 en is momenteel voorzitter van de Vaticaanse commissie voor Latijns-Amerika. De Italiaanse beweging van progressieve priesters, „de be weging van de 7e november" heeft ter gelegenheid van de komst van kardinaal Si'lva Henrique?, een open brief ge publiceerd, waarin zij van hem eisen, dat hij duidelijk zegt hoe hij tegenover de mili taire junta van Chili staat. Met name willen de pro gressieve priesters van de Chileense kardinaal weten waarom de paus dan zo slecht geïnformeerd zou zijn ge weest, toen hij de geweldda digheden in Chili veroordeel de. De priesters verwijten de kardinaal, dat aan zijn dubbel zinnige verklaringen het „bloed van onze broeders kleeft". AMSTERDAM (ANP) De Nederlandse Organisatie van Tijdschrift-Uitgevers (NOTU) heeft de opinieweekbladen met klem aanbevolen om, in navolging van de aangekon digde verhogingen bij de dag bladen, de abonnementsprijzen met 15 pet. en de advertentie tarieven met 12 pet. te verho gen. Het bestuur van de NOTU acht genoemde verhogingen noodzakelijk ter handhaving van de, ook door de regering gewenste diversiteit van opi nieweekbladen. GENèVE (Rtr.). De in Genève zetelende Internationale Commissie van Juristen (ICJ) heeft haar afkeer uitgesproken van „barbaarse ranselpartijen" die tegenstanders van de apart heid zouden hebben moeten ondergaan in het Ovambo-gebied van Namibië. De ICJ zegt dat de Zuidafrikaanse regering ver antwoordelijk is voor het onlangs in het openhaar afranselen van meer dan 100 Ovambo's, onder wie vrouwelijke studenten in de verpleging. Het stamhoofd en de stamraad van Ovambo- land, beiden benoemd door Pretoria, zouden de „ranselopdrach ten" hebben uitgevaardigd en Zuidafrikaanse regeringsfunctio narissen waren er getuige van geweest. Erg schandelijk waren volgens de juristen de omstandig heden waaronder Johannes Nangutuuala een aantal slagen moest incasseren. Nangutuuala is de geweldloze leider van de oppositionele democratische samenwerkings- en ontwikkelings partij. Hij kreeg 21 zweepslagen op het naakte achterwerk en moest in een ziekenhuis worden behandeld. Hij heeft nu op dracht gekregen Ovamboland te verlaten, aldus de commissie. (ADVERTENTIE) aparte modieuze vormgeving gerhodineerde uitvoering

de Stem | 1973 | | pagina 15