Bouwvolume voor Oostburg 65 w oning wet woningen Aandacht voor toeristische voorzieningen Oostburg heeft een nieuwe verpleeginrichting nodig zeeuws Mogelijkheden tot omscholing zijn nog onvoldoende bekend MEJ. JURRY IN TERNEUZEN: Op visite" VERWACHTING VOOR 1974 «JR PPR BESPREEKT GEMEENTELIJKE PROBLEMEN IN OOSTBURG Brandweerkazerne in Hoofdplaat wordt jeugdcentrum Heeft u al een NS-gezinskaart? Vaderen Moeder betalen-de kinderen gratis mee! stad streek INBRAAK IN WESTDORRE IJzendijke Doorstromen Toerisme URGENTIESCHEMA OOSTBURG Variatie Voorlichting door NETTY VAN ZALINGE Aardenburg Westdorpe voordelig uit met NS Woensdag 31 oktober 1973 w (Van onze correspondent) WESTDORPE Door tot nu toe onbekenden is in het weekendhuis van de familie van Waes aan de Graafjans- dijk te Westdorpe een brutale diefstal gepleegd. Er werd een bedrag van 4500 Belgische franken gestolen uit de tas van mevrouw van Waes. De bewoners lagen te slapen en hebben de inbraak pas nadien ontdekt. De rijks politie stelt een onderzoek in. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Dinsdaga vond 6 november houdt het Zeeuwsch-Vlaanderen een po litieke bijeenkomst in de Ka- ri-bar in Schoondijke, waarop diverse gemeentelijke proble men uit de streek worden be sproken. Onder meer beeft men het dan over de consequenties van de grondaankoop in het plan Oostdijke. Verder wordt gesproken over de enquête van de drie progressieve par tijen in West-Zeeuwsch-Vlaan- deren en de leden zullen moe ten beslissen over de vraag ol de partijen ieder met een ei gen lijst of met een gezamelij- ke lijst moeten komen. Ook de functie van de P.P.R. in ver band met het gemeentelijke beleid in de toekomst komt Ier sprake. (Van onze correspondent) HOOFDPLAAT De Jon geren Vereniging Hoofdplaat is ai twee weken bezig met het verbouwen van de voor malige brandweerkazerne van Hoofdplaat tot een jeugdcen trum. De Jo.Ve.Ho. werkt in dit verband samen met de dienst gemeentewerken van de gemeente Oostburg. De vereniging heeft samen met de hoofdambtenaar en de opzichter van de dienst ge meentewerken een plan sa mengesteld, dat uit drie fasen bestaat. Bij het bepalen van het interieur zal de vereniging een dikke vinger in de pap hebben. De opzichter van de dienst gemeentewerken is te vreden over de inzet van de jongelui. Men is nu al voor op het werkschema. Volgende week hoopt men te beginnen met fase twee van het plan. Men is nu zover dat aan de werkelijke verbouwingswerk zaamheden begonnen kan wor den. Collecte De in de r.k. kerk gehouden missiecollecte heeft 625,75 opgebracht. Toneeluitvoering De to neelgroep van de plaatselijke E.H.B.O. zal dit jaar zaterdag 10 november 's avonds om acht uur in het jeugdgebouw een uitvoering geven. Opge voerd wordt de kucht in drie bedrijven van A. van der Lugt: „De rose pyjama". De regie is in handen van de heer J. Marteijn uit Oostburg. Een verloting in de pauze zal de kas van de vereniging wat steviger moeten maken. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Het Oostburgse college van b. en w. spreekt in zijn begeleidingsbrief bij de begroting 1974 de verwachting uit dat voor dat jaar een bouwvolume van 65 woningwetwoningen beschikbaar komt. In totaal is aan West-Zeeuwsch-Vlaanderen een 80-tal woningwetwonin gen toegewezen. „Een goede samenwerking met de beide woningbouwverenigingen zal noodzakelijk zijn om te kun nen komen tot de bouw van deze woningen, waarbij onze gedachten uitgaan naar goedkopere woningen", aldus het Oostburgse college. Voor de bouw van deze en andere woningen zal bouw grond beschikbaar moeten ko men. Zodra goedkeuring is ontvangen voor de aankoop van de gronden in bestem- mingisplan-Oostdijke zal er een raadsvoorstel komen de le fase van dit plan bouwrijp te maken, omdat de kern Oost burg geen bouwgrond meer heeft. Voorts wil men de eer ste aanzet maken voor een be stemmingsplan tussen de Van Houtestraat en Verlengde Zuidwal in Oostburg. Voor de kern Breskens wordt er niaar gestreefd een bestemmingsplan vast te stel len voor het gebied tussen het Molenwater en de Boskreek. waarvan men in 1974 al gron den wil aankopen. Het college wil voorts een beperkte uit breiding geven aan de Kleine Jonkvrouw in Uz ndijke. Een paar woningen wil men ook gaan bouwen op de voormalige Spuikom in Hoofdplaat. In de overige kernen van de ge meente is, aldus het college, nog genoeg bouwgrond voor handen. In het kader van het wo ningbouwbeleid wil het colle ge de doorstroming zoveel mo gelijk bevorderen. „Nu duur dere woningwetwoningen zijn gereedgekomen lijkt het ons wel gewenst dat huurders van de goedkope woningen, die daarvoor geacht worden in aanmerking te komen, ook daadwerkelijk doorstromen", vinden B. en W. Uit planologisch oogpunt zal ook spoedig duidelijkheid moe ten komen in het standpunt van Rijkswaterstaat met betrek king tot de aankoop van de huidige sportvelden in Bres kens, eventueel benodigd voor de uitbreiding van de veerha ven. De aanleg van de nieuwe velden in Breskens moet vol gens het college voortgang vinden. Heeft rijkswaterstaat de oude velden niet nodig dan zal hiervoor een andere be stemming gevonden moeten worden. In het kader van de toeristi sche infrastructuur acht het college het wenselijk dat plan nen worden voorbereid voor de aanleg van een complex - ergens langs de kust- met zwembad, sportvelden, speel terreinen etc., waarbij in dit geval ruimte wordt gelaten voor het particulier initia tief. Door bij het toeristische zwembad in Breskens een speelterrein, midgetgolfbaan ete. te creëren wil het college ook hier een toeristisch steun punt verwezenlijken. In ver band met het toenemende toe risme dienen ook de toevoer wegen naar de kust verbeterd te worden. Hiertoe zal contact worden opgenomen met het waterschap Het Vrije van Sluis om te bezien welke maatregelen op korte termijn kiunnen worden getroffen. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Op het ur gentieschema 1974 van de ge meente Oostburg zijn ook een aantal werken opgenomen voor verbetering van de toe ristische infrastructuur, de zo genaamde bovenwijkse voor zieningen. Te vinden zijn op de lijst de aanleg van wandel paden op de duinen 94.000), aanleg voetpad, uitwijkplaat sen en verlichting van de Zee dijk in Nieuwvliet 60.000) en dezelfde voorziening bij de Adorniswijk in Nieuwvliet (S 100.000). Bij de presentatie van de begroting werd opgemerkt dat hiervoor de gelden gebruikt zullen worden die de camping houders voor bovenwijkse voorzieningen 1,50 per m2) betalen. Zij worden dus be steed in de onmiddellijke om geving van hen die deze voor zieningen betalen. Dit geldt niet voor de toeristenbelasting volgend jaar begroot op ruim twee ton die wordt toege voegd aan de algemene midde len. In de toeristische sector zijn nog enkele objecten in het ur gentieschema opgenomen. Het betreft de aanleg van een par keerterrein in Cadzand-bad en Groede, toiletgebouwen op parkeerterreinen en aanleg ri oolgemaal en persleiding in wijk „De Hoogte" te Cadzand. Het aantal Oostburgse strand- bewakingsposten zal niet wor den uitgebreid. Wel wordt in meente Sluis een stradpost meente Sluis- een strandpost. gebouwd nabij het Zwin. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De toestand van de enige verpleeginrich ting in West-eZcuwsch-Vlaan- deren, ondergebracht in het ou de gebouw van het Sint-Anto- niusziekenhuis- wordt door het Oostburgse college van b. en w. in zijn begeleidingsbrief bij de begroting 1974 „vrijwel onhoudbaar" genoemd. „Er is", aldus het college „dan ook dringend behoefte aan een nieuwe inrichting, waarop bij de minister zowel door het bestuur van het zie kenhuis als ons college is aan gedrongen". Erop gewezen wordt dat in het nieuwe zie kenhuis al voorzieningen zijn getroffen ten behoeve van de nieuwe verpleeginrichting. „In medisch opzicht zou een stuk je „gesloten circuit" gereali seerd kunnen worden", zo merkt het college op. In het hoofdstuk sociale zorg en maatschappelijk werk van de begeleidingsbrief wordt het experiment van het project open-bejaardenwerk geslaagd genoemd. „Het werk moet worden voortgezet gezien het nu be reikte resultaat en gelet op de wenselijke ontwikkelingen om tot een gecoördineerd dien stenpakket te komen". Er is thans een werkgroep gevormd om de stichting Dienstverle ning Bejaarden in Breskens en het project Open-Bej aarden- werk onder te brengen in een stichting Dienstverlening aan bejaarden in West-Zeeuwsch- Viaanderen, met als werkge bied Aardenburg, Oostburg en Sluis. Erop gerekend wordt dat het rijk voor 80 procent hierin subsidieert en de drie deelnemende gemeenten naar rato van het aantal inwo- Het Oostburgse college ls voorstander van een regionale opnemingsadviescommissie ten behoeve van het opnamebeleid der bejaardenoorden. Op deze manier is een kostenspreiding over de deelnemende gemeen ten mogelijk. ,,Als je nu je leven opnieuw zou mogen beginnen, zon je dan weer hetzelfde beroep kiezen?" Dat is een vraag, die kinderen graag aan hun ouders stellen. Meestal barst er dan een discussie los, waarbij de ene vader heel ge decideerd zegt: „Ja, ik zou weer schilder, monteur, dok ter, journalist of machinebankwerker worden". Maar er zullen ook vaders en moeders aan het denken slaan die zeggen: „Als ik dat of dat beroep had gekozen, dan zou ik er nu heel wat beter voorstaan". En dit laatste standpunt komt de laatste tijd steeds vaker naar voren. Mej. J.S. Jurry beroeps keuze adviseuze van het ar beidsbureau in Terneuzen, krijgt hee, veel met dit soort mensen te maken. „Eigenlijk is het jammer", zegt ze, „dat de mogelijkheid tot omscha kelen dep. omscholing of studie, voor de wat oudere werknemers, nog niet vol doende bekend is. Het kiezen van een ander beroep kan een mensenleven vaak hele maal veranderen". De meeste mensen onder schatten hun eigen mogelijk heden. Waarom zou je je he le ieven lang werk blijven doen, waar je door een foute beroepskeuze in je jonge ja ren, als het ware toe ge dwongen werd? Het was zo'n 10, 15 jaar geleden allemaal nog heel anders. Als je vader timmerman was, dan werd jij dat ook Kinderen die he lemaal geen zin hadden m een administratieve funktie, werden via de Mulo of de H.B.S. toch die richting in gedwongen, terwijl zijn hart uitging naar de techniek en hij daarvoor de meeste aan leg had. Maar ja, dat nette pak, deed toch ook wat". Zo zijn er veel mensen op een heel verkeerde plaats te recht gekomen. Ze balen van dat nerte pak en als ze even de kans krijgen liggen ze onder hun auto te sleutelen of doen graag iets heel an ders. dan ze van beroep ei genlijk zijn. Nu die mentali teit van vroeger is verdwe nen en het zoontje van de dokter, al willen pa en ma het nog zo graag, niet naai' atheneum of gymnasium kan en dus ook geen dokter kan worden, omdat hij gewoon de capaciteiten niet heeft en nu de zoon van een onge schoold werkman, niet meer, net als zijn vader onge schoold hoeft te blijven, bre ken er voor ons allemaal an dere tiiden aan. Er zijn zoveel nieuwe be roepen bijgekomen de laatste jaren, dat de keuze, zij het wat moeilijker, maar toch veel gevarieerder is gewor den. Het nieuwe selectiesys teem op de scholen, de vele mogelijkheden tot het onder gaan van testen, maken de keuze voor onze kinderen al veel minder moeilijk. Het nieuwe systeem vraagt wel veel van het aanpas singsvermogen van de ou ders, Net zo goed als een putjesschepper het nu zelfs nog moeilijk vindt te aan vaarden, dat zijn zoon thuis hoort op het gymnasium, zal de doKter het moeilijk heb ben als hij hoort dat zijn zoon thuis hoort od de teeh- niscne school. „De houding van de ouders is in deze toch zo belang rijk" zegt mej. Jurry. Veel ouders hebben vaak te hoga verwachtingen van hun kin deren. Dat is helemaal niet erg, als ze dan ook maar steun geven aan hun kinde ren als ze aan die hoge aspi raties met kunnen voldoen Ouders kunnen moord en brand schreeuwen, als hun kinderen naar een techni sche of een huishoudschool worden gestuurd. Maar ze vergeten, dat deze scholen geen eindpunt, maar de start voor een vee) verder voeren de opleiding kan zijn. Tegen woordig wordt vooral ook gekeken naar de aspiraties en de ambities van een kind. Deze twee facetten zijn soms nog belangrijker dan capaci teiten Juffrouw Jurry werkt nu al elf jaar als beroepskeuze adviseuze in Terneuzen. Ter- neuzen ls aangewezen als ar beidsbureau nieuwe stijl, een experiment dat eind van dit jaar van start gaat. Daarom zijn er nu naast de twee adviseurs, (mej. Jurry heeft nog een mannelijke collega) ook twee beroepenconsulen- ten aangetrokken. Deze laat- sten geven alleen beroepen voorlichting. Juffrouw Jurry eii haar collega testen de kinderen in b.v. de derde klas van de mavo's en de havo's. Aan de hand van deze test wordt dan het vakkenpakket geko zen. Duizenden kinderen heeft ze in die elf jaar aan zich voorbij zien gaan. „Kin deren van 14 en 15 jaar kun nen vaak nog zo ongemoti veerd zijn. Als ze b.v. een hekel hebben aan de leraar Frans, dan zullen ze alles in het werk stellen, om het op te nemen. Anderen kiezen Frans met in het leerpakket, een vak waar ze helemaal geen aanleg of inzicht voor hebben. Wij proberen dan met ze te praten, over hun toekomstplannen, hun ideeën en hun gedachten. We probe ren ze te laten zien, dat iets wat ze nu erg naar vinden, maar heel tijdelijk is, dat zoiets overgaat, ma-ar dat jp wel door je kop te laten hangen, kansen die voor jou zeker zijn weggelegd, ge woon op de schroothoop gooit. We zeggen ze ook: Jongen je hebt b.v. aanleg voor wiskunde, waarom heb je daar dan een onvoldoende voor? Leg er eens een schep je bovenop, want wij kunnen advise~en wat we willen, als zo'n iongen of meisie met rot ciifers aankomt, dan mag zo'n vak niet in het keuze Pakkpt" Ik probeer de jongelui die voor een onderzoek komen zo objectief mogelijk te be naderen. Er zijn er ook bij die op voorhand dwars zijn, hun uiterlijk Spreekt soms boekdelen, maar als je dan 0 Mej. Jurry. met ze aan de praat raakt, blijken het meestal zulke fij ne lui te zijn, met zo'n ob jectieve levensopvatting, dat het gewoon heerlijk is om met ze te praten". „Daar moeten wij het ook van hebben. Je moet een soort vertrouwensband scheppen. Ze moeten besef fen, dat het om hun toekomst gaat. Als het uiterlijk van deze of gene nou volgens ons helemaal uit de hand loopt, dan zeg ik wel eens: Jongen, ik heb er uiteindelijk niets mee te maken, maar je moet er rekening mee houden, dat je op grond van je uiterliik niet plaatsbaar bent in be paalde bedrijven. Een enke ling wordt dan kwaad, maar de meesten grinneken een beetie en geven je geliik" Als juffrouw Jurry zo zit te vertellen, dan zit ze in zichzelf een beetje te glim lachen Tk vaag: ..TT moet toch veel van mensen hou den. anders kun le nooit m'n optimistische kük hebben op de mensen waar ie mee in aanraking komt" „Ja", zegt ze volmondig, „als je niet van mensen houdt, kun je dit vak niet doen. Je moet ook altijd voor ogen houden, dat de mensen, die hier komen en daar be doel ik vooral de ouderen mee, die een andere baan ol ander vak willen, al een tijd rond lopen met hun twij fels". „Ze hebben je advies no dig. Ze komen toch niet voor niets. Vaak doet een gesprek al wonderen. Soms zit er veel meei achter dat onbeha gen over het werk, en blijkt het een psychische kwestie. Dan verwijzen wij zo ie mand, met zijn toestemming uiteraard door, naar de aan het bureau verbonden psy choloog". De beroepskeuze-adviseurs houden iedere woensdagmid dag van twee tot vijf uur open huis Dan kan iedereen zomaar binnenstappen. Je kunt ook bellen voor een af spraak Adviezen zün altijd gratis en een particulier be roepskeuze-advies kost 55,- Dat is toch eigenliik geen pe'rl als ie daarmee de ban' kriigf een heel ander Ier® te beginnen. Eindredactie Bas Augustijn Hanenschieting Aan een door de Handboogmij „Sint Sebastiaan" georganiseerde „hanenschieting" bij café 's Lands Welvaren" te Aarden burg namen 59 schutters deel. De uitslag: eerste hoogvogel: V. Verstrijne uit Eede; twee de hoogvogel: G. Maenhout uit Maldegem; eerste zijvogel: G. Maenhout; tweede zijvogel: E. Laureijns uit Maldegem: eer ste kal: J. Jansen uit Aarden burg; tweede kal: G. van Poelvoorde uit Maldegem. Be ker W. Deconinck uit Malde gem. Hanen: A. Liereman uit Knokke. R. van Landegem uit Maldegem, J. Herwegh uit Aardenburg, O. Puijenbroek uit Aardenburg, R. van Lande gem, Th. Roets uit Maldegem, R. Neyt uit Knesselaere, D. van Hermon uit Aardenburg, A. vd Bossche uit Maldegem, C. Debuek uit Sint Margriete en Ant. Hosten ook uit Sint Margriete. Prijsvogels: V. Ver- strijnge uit Eede, F. de Sauter uit Dudzele, A. Ruebens uit Knokke en R. Wille uit Mal degem. Ouderavond Nadat de ou ders van de eerste klassers van de r.k. basisschool te Aar denburg gedurende een gehele dag in de gelegenheid waren gesteld de lessen rekenen, taal en schrijven bij te wonen en aldus wat kennis op te doen met betrekking tot de tegen woordige leermethoden, werd voor dezelfde ouders een avondbijeenkomst in het schoolgebouw gehouden onder leiding van hoofdonderwijzer L. Ducheine en klasseonder- wijzer P. Scherbeijn. Na een inleiding door de heer Duchei ne over het schoolgaande kind en de relatie school-ouders, ging de heer Scherbeijn wat nader in op de onderwijsme thodes. De ouders konden daarbij vragen stellen en er ontspon zich een geanimeerde discussie. Topbiljart De topbiljart- club Het Raedhuys" van Westdorpe speelt aanstaande zaterdag een wedstrijd tegen „Het Centrum" uit Hulst. De ontmoeting wordt gehouden in de zaal bi.i J. van der Goes en begint om 20 uur. (ADVERTENTIE) Toch dik het overwegen waard. Zo'n kaart kost maar f 50.-. Daar krijgt u een héél jaar voordeel voor. Plus één dag gratis reizen voor 't gezin. Haal de folder aan 't loket. d.w.z. alle kinderen t/m 19jaar.

de Stem | 1973 | | pagina 8