Middenstand Sas happy met plan Plannen voor krijgen gestalte Boeregat wordt steeds stiller De Stem/De Vrije Zeeuw RECONSTRUCTIE BINNENSTAD Gemeenten sturen brief over luchtvervuiling ONA stopt mogelijk met toto Koopavonden in Terneuzen Bomen rooien aanbesteed WEEKENDDIENSTEN APOTHEKERS BLIJVEN GEHANDHAAFD stad Te weinig belangstelling 35®!°" de dUbkaS te EXPOSITIE IN STADHUIS VAN HULST Successen voor Terneuzense zwemmers Terneuzen in zeeland INBRAAK IN LEVENSSCHOOL Woensdag 31 oktober 1973 (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT De middenstand van Sas van Gent is enthousiast over het plan tot reconstructie van de binnenstad. „Het is prachtig", aldus gisteravond de heer W. Reinery tijdens de vergadering van de commissie van advies en bijstand voor het midden- en kleinbedrijf. Wel droeg hij een paar sug gesties aan, die tijdens voor besprekingen met de plaatse lijke winkeliers naar voren waren gekomen. „Gezien het huidige winkelbestand vinden wij de parkeerruimten voor het gedeelte ten noorden en dat ten zuiden van de markt niet in overeenstemming", al dus de heer Remery. „Als dit plan zo wordt uitgevoerd als voor ons ligt, wordt de par keerruimte ten zuiden van de markt, waar zich het meeste aantal winkels bevindt, ver kleind", De heer Kemery pleitte er voor als compensatie een ge- deele van het kanaal (de sluis) te dempen en hier een langgerekte parkeerstrook te realiseren of tot bepaald hoog te het kanaal in zijn geheel te dempen en een soort parkeer- plein te realiseren. ,,De geplande parkeerruimte hij de walzenmolen is geen voldoende compensatie voor de weggevallen ruimte", zo betoogde hij. De middenstand Is unaniem blij dat er met de binnenstad iets gaat gebeuren, zo werd de heer Remery bijgevallen. Voorzitter W. Colsen wees er op dat het plan een praatplan was en dat misschien toch be paalde opofferingen getroost moesten worden. Met het idee van een promenade in de bin nenstad kan de middenstand zich verenigen, „mits er vol doende parkeerruimte is", al dus de heer Remery. Een deputatie van de Sasse winkeliers zal proberen een gesprek te krijgen met leveran ciers vam verschillende arti kelen, die en gros leveren aan bepaalde fabrieken in Sas van Gent. Op hun beurt verkopen deze bedrijven de artikelen door aan hun personeel. Tegen deze gang van zaken Is protest aangetekend. De economische controledienst is op de hoogte gesteld. Toch vroeg de heer Witte gistera vond hier nog eens de aan dacht voor. „Het is een zeer verontrustende zaak", zo meende hij. Hij vroeg zich af of deze bedrijven de plaatse lijke middenstand de das wil de omdoen. Het idee, geopperd door een reclamebureau, om een speci- (Van onze correspondent) SAS VAN GENT Tijd» I\s ™e jaarvergadering van de personeelsvereniging O.N.A. van de Glasfabriek in Sas van Gent is meegedeeld dat de vereniging mogelijk gaat stop- Pen met de voetbaltoto als de leden hiervoor in de nabije Wekomst niet meer belangstel mig tonen, in 1971 namen er nog mensen deel aan de toto. 0»^ het er notg maar 343 Dit 197. v x" net er no® maar 197. oor O.N.A. is er dan weinig DlAftn tw,«_ ai,. ver van .U, iS cr aa,n V, hiJ P8 w s ïmaiicieel jaarverslag erd door een der aanwezigen Pgemerkt dat de uitgaven °F v<mtt>al zo hoog zijn in ^-houding met de uitgaven V*? andere sporttiviteiten. tafoi zi^de van de bestuurs- voliWerd meegedeeld dat wJj voor de vereniging een ten is belan®riikste activitei- Jjjiifens deze «en de heren vergadering Jansen en Var,neren Jansen en Z» o* ,°fsum af als bestuurslid. kiesKai z'ck niet meer her- leden»'^ ,nieuwe bestuurs- Va„ r et'den nenoemd die heren «iLoo en Van de Berghe. werri ?S deze vergadering Na m®eëedeeld dat O.- houdt niet aljIeen bezig- ah «J!? vaste activiteiten vissen re, volleyba,l, kaarten, ?e"; tafeltennis, bollen, ten- We seiVinaar dat in het nieu- ivorden 20k aandacht zal boiling |®sclFonken aan gaai- eolaóo' v,ermg van St-Ni- faeitavnN h°uden van een lovenibef' Jerd? wordt op 8 houden n ,a'avond ge- aal boekje ter beschikking te stellen van een nieuwe ingeze tene van de gemeenten, sprak de commissie gisteravond wel aan. „Vooral omdat dit boekje met medewerking van de ge meente tot stand kan komen", aldus de heer Remery. Wel plaatste hij een kanttekening ten aanzien van de te voeren advertentie-acquisitie. De heer Remery wilde het informatief houden. Met ruime informatie over de plaatselijke midden stand. Hij wees erop dat art sen ook gratis vermeld wer den. „De meesten van hen voeren een huisapotheek en zijn dus ook een soort mid denstanders". (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De stichting Serviceflat Oostburg i.o. gaat door met plannen voor de bouw van 60 koop- en huur- flats voor bejaarden. Aanvan kelijk was het de bedoeling in zee te gaan met de Nederland se centrale voor huisvesting van bejaarden in Amsterdam, die echter geen kans zag de wensen van de Oostburgse stichting te realiseren. „De statuten verzetten zich tegen het bouwen van koop flats", aldus mevrouw M. van Cruyningen-Erasmus. „Wij gaan nu contacten leggen met andere gegadigden om dit plan toch te realiseren, want er be staat animo voor". Desgevraagd zei mevrouw Van Cruyningen dat zich mo menteel ongeveer 50 kandi daat-kopers en —huurders had aangemeld. Over de huurprijs kon zij nog geen indicatie ge ven. De prijzen voor twee- en driekamerflats schatte zij op een bedrag tussen 65.000 - 75.000 gulden. (Van een onzer verslaggevers) HULST Vrijdagavond 2 november opent burgemeester P. Molthoff van Hulst in de burgerzaal van het Hulster stadhuis een expositie van schilderijen van Felix do Boeck. Na de opening zal de heer Aradré Demedts een inleiding houden. Deze expositie komt tot stand door samenwerking van het gemeentebestuur van Hulst met het C.V. Kunste- naarsverbond en het tijdschrift Vlaanderen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Als de ad viezen van H.C.T. (Handels centrum Terneuzen) opge volgd zullen worden, dan zul len er dit jaar in Terneuzen koopavonden worden gehou den op 28 en 29 november en 3 en 4 december voor de Sin terklaasinkopen en 21 decem ber voor de kerstinkopen. Vrijdag 30 november is op zich al een koopavond. Ook 21 december is een vrijdag. Voor het doen van de kerstinkopen acht de Terne» zense middenstand zo bleek althans uit een enquête die vrijdagavond voldoende. Men voelt dus Jiieit voor koopavon den op 19 m 20 december- De winkeliers dn de non-foodHsec- tor hebben zelfs de gedachte geopperd om maandag 24 de cember de gehele dag te slui ten. Hot bestuur van het H.C.T. zou graag hierover wait meer meningen hebben van de Terneuzense winkediiens alvo rens hierover een advies te kunnen uitbrengen. (Van een onzer verslaggevers) AXEL De gemeentebesturen van Terneuzen, Axel en Sas van Gent gaan in samenwerking met dr. A. Adriaansen, de inspecteur voor de volksgezondheid in Zeeland, een brief sturen naar diverse Belgische gemeenten in het grensgebied om in navolging van de gemeente Hulst te wijzen op de luchtverontreiniging, die vanuit België het Zeeuwsch-Vlaamse gebied binnendringt. Dit deelde wethouder D.J. Offel van Axel gisteren mee tijdens de wekelijkse perscon ferentie van het Axelse ge meentebestuur. Een andere mededeling van hem betrof het feit dat een deel van de Kerkstraat veranderd is in een loopstraat, waar geen auto's kunnen komen. Wat er in dit verband met de rest van de Kerkstraat en de Passage gaat gebeuren is nog niet bekend. Zolang nog bestelwagens het postkantoor moeten bereiken kan men dit gedeelte nog maar moeilijk autovrij gaan maken. Verder deed de heer Oggel de volgende mededelingen: -Op verzoek van het Wit Gele Kruis in Koewacht zal de gemeente de kosten van het aansluiten van de water leiding in het wijkgebouw be talen. Van de bijkomende kos ten wil de gemeente een derde deel bekostigen. -Zaterdag 17 november wordt Sinterklaas officieel in Axel ontvangen. Hij wordt op het stadhuis officieel welkom geheten door loco-burgemees ter Oggel. -Bij het gevaarlijke kruis punt Drie Schouwen zijn al stopborden geplaatst. Provinci ale Waterstaat is nog aan het onderzoeken op welke wijze in de toekomst dit kruispunt - waar al enkele dodelijke onge lukken gebeurden - nog beter kan worden beveiligd. -Met het controleren van de bedrijven om te zien of de eisen, die in verband met het uitreiken, van de hinderwets vergunning zijn gesteld, ook worden nageleefd, heeft men een achterstand op het schema opgelopen. De oorzaak hiervan is een personeelstekort bij de technische dienst. -Het aantal leegstaande wo ningen in Axel was op 1 okto ber minimaal. Van de achttien goede woningen die op de lijst voorkwamen, zijn de meeste inmiddels weer bewoond. 0 Een deel van Boerengat is op de dijk gebouwd. (Van onze correspondent) BOEREGAT Het onlangs verschenen ETI-rapport: „Terneuzen, problemen van een groeipool" vermeldt dat het inwonertal van Boeregat, één van de buurtschappen, in 1970, 170 inwoners telde en dat er tussen 1960 en 1971, 126 bewoners wegtrokken. Volgens de afdeling Bevolking van de gemeente Terneuzen wonen er momenteel niet méér dan 70 a 75 mensen. Het is steeds stiller geworden in het Boe regat. Vanaf de dijk, waarover het viaduct loopt, kijk je op de huisjes van het Boeregat. Wat vermoeid van ouderdom leu nen zij tegen elkaar. In een tuintje zitten wat kippen in de late herfstzon, twee katten steken spelend de veriaten weg, vóór de huisjes, over. Verder geen levend wezen. Sommige van die huisjes zijn opvallend wit geverfd, maar verder afgesloten. Dat zijn er die door Belgen en Duitsers als vakantiehuisje werden ge kocht. Als je op een buurt schap als Boeregat zo'n huisje hebt, kun je er dik geld van maken. Niet ver achter het Boere gat, staan, groot en alles-over- heerserad, de Dow-f abrieken. Aan de andere kant van de dijk, in de Lovenipolder, staat, vlakbij een hoge, stijle dijk, noig een rij woningen. Er loopt een smalle asfaltweg voor. „Dit gedeelte werd vroeger het tweede Boeregat ge noemd", zegt de 64-jiarige Piel de Rittar die, komende vanaf Terneuzen in het laatste huis (B 89) woont. Piet de Ritter woont er al vanaf 1938. Hij heeft het daar toen zelf laten bouwen. In het jaar van zijn trouwen „De mensen trekken hier al lemaal weg", zegt hij. „Op het ogenblik zijn het allemaal mensen van zestig- vijf en zestig jaar die hier nog wonen. Er is maiar één uitzondering. Nog niet zo lang geleden Kwam er een jong gezin hier vlakbij wonen. Als er mensen weggaan, naar een bejaarden tehuis. of sterven, dan wordt het huisje in de meeste geval len verkocht aan een Belg of een Duitser., die er veel geld voor geeft". Als Piet de Ritter over vroeger begint te vertellen, dan herinnert hij zich hoe de mensen van het Boeregat zo'n vijftig, zestig jaar geleden, midden in de polder woonden, boerderijen, land, dijken met populieren zo ver je kijken kon. De mensen vormden één hechte gemeenschap. Als er iemand ziek was, dan was er altijd burenhulp en als hij heel erg ziek was, dan kwa men zij er 's nachts bij wa ken. „En die mensen moesten de andere dag toch ook weer heel vroeg aan het werk", zegt hij. De meesten werkten bij de boer en alleen 's zaterdags gingen de jongelui in Terneu zen wat vertier zoeken, 's Zondags kwamen zijn naar Hoek, om naar de kerk te „Zelfs als er een kindje ge boren werd, ging de vader het meestal niet zelf aangeven", weet hij zich te herinneren. „Hij kon daarvoor niet verlet ten, want dat betekende die week minder geld en dat kon den zij, juist in die omstandig heden minder missen dan an ders. Die goeie ouwe tijd", zegt Piet een beetje sma lend. „Dikwijls moesten de men sen de helft van hiun geslachte varken verkopen om de dok tersrekening te kunnen beta len. Meesal was het de postbo de die op het gemeente huis de geboorte van een kindje ging aangeven. En daar wer den wel eens fouten mee ge maakt". D.at Piet de familienaam De Ritter heeft, schrijft hij ook aan zo'n fout toe. „Mijn groot vader heette De Riddei-", zegt hij. Hij kent nog zo'n geval van eigen broers en zusters, waarvan er een paar Buyze en de rest Dcmze heten. Hij ver onderstelt dat dit gekomen is doordat de postbode op het gemeentehuis de eigen naam van de moeder noemde en als die dan b.v. Donze heette en de vader Buyze, werd het kind onder de niaam Donze ingeschreven. „Vroeger werd daar zo niet op gelet", veron derstelt hij. Als ik hem vraag of hij veel last van de fabrie ken heeft zegt hij dat het nogal meevalt op de plaats waar hij woont. „Soms, bij westenwind, dian ruikt het hier net naar petroleum", zegt hij. Hij veronderstelt dat die lucht van de waterfabriek komt, maar zeker weet hij het niet. „Het gebeurt ook niet zó dikwijls", zegt hij. Piet vertelt verder: „De mensen van 'Boeregat werkten vroeger allemaal bij de boer. Ik heb nooit bij de boer ge werkt. Ik was stratenmaker. In '29 ging ik bij een aanne mer werken, die de fabriek op Sluiskil bouwde en daarna ben ik naar de fabriek zelf gegaan. Ik heb er altijd graag ge werkt. Maar enkele jaren ge leden ben ik ziek geworden en een paar jaar geleden is mijn vrouw gestorven. Ik wil hier zo lang mogelijk blijven. Vol gend jaar maart word ik ge pensioneerd. Tja, zegt hij, „vroeger was het allemaal veel eenvoudiger. Wij leefden veel meer samen. Er was hier een schoenmaker, Jan den En gelsman, bakker Kense, die nog niet zo lang geleden ge storven is en vier kruide niers". Dat oude mensen n-aar een bejaardentehuis gaan of er doodgaan en de jongeren lie ver in een grotere plaats gaan wonen, is een gang van zaken, die niemand kan tegenhou den", zegt hij berustend. „Maar ik blijf hier zo lang ik kan", zegt hij tenslotte Hij gaat met me mee tot aan de weg. Boven op de dijk lopen een paar koeien. Achter de dijk, aan de Schelde, de dreigende moderne industrie, maar rond zijn huis, gelukkig nog landerijen, waarop een la te herfstzon schijnt en mensen met een rood monster bicten rooien. Het is alsof Piet de Ritter er niet goed raad mee weet. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Het water schap „het Vrije van Sluis" hield gisteren een aanbeste ding voor het rooien van 3249 zieke populieren in West- Zeeuwscli-Vlaanderen. Perceel 1: nabij Ede en IJ zendijke, 708 bomen voor ƒ54.190 gegund aan de firma M. den Doelder uit Axel, per ceel 2: nabij St. Kruis, 758 bomen voor ƒ5.800 gegund aan van der Kelen te Clinge, per ceel 3: nabij Sluis en Aarden burg, 426 bomen, voor ƒ4.100 gegund aan Engels te St. Lau rens (B), perceel 4: nabij Re- tranchement, Nieuwvliet en Groede, 853 bomen door het waterschap het Vrije van Sluis bij te betalen 4.700, gegund aan de firma J. den Doelder uit Axel, perceel 5: nabij IJ- zendijke en Philipipine, 504 bomen voor ƒ13.400 gegund aan de firma Braet te Basse- velde (B). Achter Boerengat verheffen zich de constructies van de Dow-fabriek. AXEL De Halle 20.00 uur, „Die lustige Witwe" door de Hoofd stad Operette. „Jeugdhaven Axel" 14.00 uur, teken- filmfestival BERGEN OP ZOOM Roxy 14.00 uur, Sjors en Sjimmie en de toverring, a.l. 20.00 uur, Dolle liefdesavontu ren van 3 apothekersdochters, 18 j. GOES Museum van Noord- en Zuid-Beveland expositie Egypte dodenkunst als levens kunst (t.m. 12 nov.), di. t.m. zat. van 10.00-12.00 uur en van 13.30-17.00 uur. KLOETINGE De Verfmolen expositie werk van de edelsmid Alfred Tempelman uit Gouda (t.m. 2 nov.). MIDDELBURG Zuiderbaken 14.30 uur, Kindertheater (voor 8 jaar en ouder) Poppentheater Hinde- rik. ROTTERDAM Schouwburg 20.15 uur, Pubüieksitiheater. Piccolo Thea ter 20.15 uur, Thema Thea ter met „Thyestes". Hofplein theater 20.15 uur, „Pas de Deux" van Hugo Claus. De Doelen (igrote zaal), 20.15 uur, Rotterdams Operakoor. Thea ter De Lantaren 20.30 uur, Union Jack. Toneel. WESTDORPE Galerie Troutzaerte Sin gel 45, Mareike Geys schil derijen, geopend di. t.m. zat. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Op de lan delijke zwemwedstrijden geor ganiseerd door scouting Ne derland in het Brabantbad te 's Hertogenbosch behaalde R.B. v.d. Ploeg van de Ter neuzense Doormangroep op de vijfentwintig meter vrije slag een gedeelde tweede plaats met een tijd van 14 secon den. E. Orneck, van de Terneu zense St.-Hubertusgroep werd op de vijfentwintig meter schoolslag vijfde in een tijd van 21,6 sec. Uit alle delen van het land namen padvin ders aan deze wedstrijden deel. Uit Zeeuwsch-Vlaande- ren waren er groepen uit Ter ne:/ en, Sluiskil, Hulst en Oostburg. Jubileumvakantie Na vier onvergetelijke dagen en boor devol plezierige herinneringen zijn 46 Terneuzenaren uit het Spaanse vakantiedorado Torre- molinos teruggekeerd in de Scheldestad. Het gezelschap voor het merendeel bestaande uit medewerkers van het Ter neuzense makelaarskantoór J. R. Rouw, het passage en reis bureau Reburo en het assuran tiekantoor Scaldis, vierden in Zuid-Spanje op kosten van het bedrijf, dat vijftien jaar be staat. Men logeerde in het vijfsterrenhotel Triton. Zater dagavond was het Terneuzense gezelschap te gast op een mas sale barbecue op een Spaanse boerderij in de naburige berg streek en zondag deed men de rijsttafel in restaurant Hong Kong in het vermaarde win kelcentrum van Torremolinos alle eer aan. van 9.00-18.60 uur, zond. van 14.00-18.00 uur (t.m. 21 nov.). ANTWERPEN Sportpaleis 20.00 uur, „Holiday on Ice". Volkskunde Museum Gil- dekaimerstraat, collectie Wie- gersma, Nederlandse volks kunst (t.m. 5 nov.), dag. be halve op ma. van 10.00-17.00 uur. GENT Koninklijke Opera 20.15 uur, Exploration du monde, „De la Perse a l'Iran". Centr. van Kunstambachten, St.-Pietersplein 9, exposities Jan van Eyk en Piet Killaars, twee Nederlandse kunstenaars uit Brabant en Limburg. Jac ques Grinberg, kunstpromotie COPAL-miniatuurcircussen. Koninklijke fotoclub Lux Nova, alle dagen van 14.00- 18.00 uur, zon- en feestdagen van 10.30-12.30 uur en van 14.00-18.00 uur (t.m. 4 nov.). (Van onze correspondent)' TERNEUZEN .A's op het einde van februari of begin maart van het Volgende jaar de nieuwe apotheek van de heer Klaassen in het plan Zuid, nabij de zelfbedienings zaak van Albert Heijn, klaar is, zullen de inwoners van Terneuzen goed op de avond en weekenddiensten van apo theek Hamann en Klaassen moeten letten"- Hierop wees de heer Ha- maran maandag toen hij, op de plaats waar vroeger zijn apo theek stond, zijn geheel nieuw pand betrok. „Het spreekt vanzelf dat de mensen volko men vrij zijn in het kiezen van hun apotheker. Sommigen vroegen mij of de verhuizing van apotheek Klaassen bete kent dat, als men in het nieu we gedeelte woont dan naar zijn apotheek moet gaan en de mensen, die in het oude ge deelte wonen, op mij zijn aan- gewlzen". Met de werkzaamheden aan het nieuwe pand werd op 23 januari van dit jaar begonnen. Zowel de oude apotheek als woonhuis werden tot de grond toe afgebroken. Het resultaat is nu een zeer royaal interieur dat, de kelder, waarin labora torium en magazijn voor lege emballage, inbegrepen een op pervlakte beslaat va-n bijna tweehonderd vierkante meter. Het parad waarin thans apo theek Klaassen (nog) is on dergebracht, zal, na sedert 1896 als zodanig dienst te heb ben gedaan, leeg komen te staan. De heer Klaassen weet nog niet welke bestemming er aan zal worden gegeven. (Van onze correspondent) TERNEUZEN In de nacht van zondag op maandag werd ingebroken in de Levensschool aan de Wafetraait te Terneu zen- Er werden twee fototoes tellen gestoten. De dieven kwamen het gebouw binnen door het wegnemen van een ruit in de voordeur. Uitgave: Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Editie Zeeland: RAYONKANTOREN: TERNEUZEN: Nieuwstraat 9. tel. 01150-7920 (4 lijnen); HULST: Steenstraat 14. tel. 01140-3751 (3 lijnen); GOES': Klokstraat 1, tel. 01100-8030 (3 Rjnen). KANTOORUREN: Maandag t.m. vrijdag 8 15-12.30 en 13.30-17.00 uur. BUITEN KANTOORUREN: ADVERTENTIE-EXPLOITATIE: Breda: maandag t.m. vrijdag 19.00-21 00 uur, tel. 01600-22341; zaterdag 9.U0-12.00 uur, tel. 01600-49900; zondag 20.00-22.00 uur. tel. 01600-22341. BEZORGKLACHTEN: Zeeuwsch-Vlaanderen: tel. 01140-3751 of 01150-6297; Midden- Zeeland 01100-4944, HUISAANSLUITINGEN: REDACTIE: Chef Zeeuwse redactie: S C. Augustijn, Kantoor Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel 01150-7920. privé tel. 01150-5745; algemeen redac teur Zeeland: A F Koopman, kantoor Kromme Weele 4, Mid delburg, tel. 01180-7764. privé tel 01180-7438; redacteur Midden- Zeeland- drs. J Bouwmans tel. 01100-3405, kant Klokstraat 1, Goes. tel. 01100-8030. privé Coliinshof 35 Goes: redacteur te r'erneuzen en Kanaalzone: G van Berkel, kantoor Nieuwstraat 9 Terneuzen, te! 01150-7920, privé tel. 01150-4866; redacteur O.Z. Vlaanderen: A Verlind, kantoor Steenstraat 14. Hulst, tel 01140- 3751, privé tel. 01140-3103; redacteur W Z.-Vlaanderen: R van der Helm, Melkweg 40. Oostburg. tel. 01170-3370; sportredactie Zeeiand: T. Koomen, tel. 01155-2594. FOTOJOURNALIST ZEELAND: C. J. de Boer. Trumanlaan 10, Axel. tel. 01155-2237. ABONNEMENTEN-EXPLOITATIE: Inspecteur Zeeland: P. Konings, tel. 01150-62ET. ADVERTENTIE-EXPLOITATIE: Tnspecteur Zeeland: C. Menu, tel. 01100-4316

de Stem | 1973 | | pagina 5