Kerken hopen deltabewoners te activeren TWEEDE ATOOMCENTRALE WORDT „ZAAK VAN HET ZUIDEN" ZEEUWSCH-VLAANDEREN NIET OPNIEUW PASSEREN RU BAALHOEKTRACTAAT }EN IN Hopelijk blijven Belgen komen Boven verwachting Twee bezwaarschriften tegen Total Expo van Canadees in Middelburg stad streek Laad gaat )estemmings- )lan Kwaden- damme lehandelen Weer enkele belasting verhogingen in Borsele met oog op toekomst Confrontatie weer Organisatie G. H. Watkins benoemd tot directeur in Amerika Restaurateur: Mr. van Aartsen opent Thools museum Brief Y.M.Z. aan minister: Vraag C. van Waterschoot (PPR) aan G.S Laat nacht boten varen op Westersclielcle UNIEBOEK- TOP-Tl EN Zeeuwse diensten voorzien van noodvoorraad brandstoffen Woensdag 31 oktober 1973 mverdieping (de vroegere -.positieruimte) zal in die issentijd als boekhandel en ntgeverij worden ingericht, k bovenruimte zal tot expo. rtieruimte worden omge- >uwd. Carel Damstè Is van piau de overgangsperiode, net pór de verbouwing, in de be- idenruimte een expositie in richten met foto's van jeeland van de fotograaf 'yndel Jongens. De opening d vermoedelijk op zaterdag november vallen, wegens beperkte ruimte overigens rader verdere ceremonieel, kezelfde dag gaat in de ver- |ieuwde, Colijnsplaatse „Verf- ïolen" een expositie van tart met pentekeningen-in- [leur van de Goese kunst- ïhilder Mathisse. De even- lens Goese kunstschilder |rams Dirkse zal van deze ratoonstelling (vijf weken) opening verzorgen. (Van een onzer verslaggevers) HEINKENSZAND Het bestemmingsplan „Kwaden- damme 1973" is ter vaststel ling aan de gemeenteraad van Borsele aangehouden. De raad behandelt dit plan op dinsdag 6 november. Het bestemmingsplan Is enerzijds een aanpassing aan het reeds bestaande maar is anderzijds ook een uitbreiding. Die uitbreiding beslaat een ge- I bied ten noorden van de Witte Dam. De capaciteit van deze '.uitbreiding bedraagt 5 bunga- flows, 39 eengezinswoningen (maximaal 6 woningen aan el- Ikaar) en 13 autoboxen. Tegen het bestemmingsplan «„Kwadendamme 1973" is een bezwaarschrift ingediend, na melijk door de heer I. A. van Royen uit Baarland, raadsW voor de Partij van de Arbeid. De heer Van Royen noemt plan een plan van tegenstellin gen. Het Borselse college sten echter daar tegenover, dat heer Van Royen die tegenstel lingen niet duidelijk maakt. De heer Van Royen maant verder onder meer bezwaa tegen het feit dat er in Kwa- dendamme een boomgaard ge rooid wordt ten behoeve van huizenbouw terwijl in s Gra venpolder juist een boomgaard werd opgenomen als groen voorziening in het P™' zag graag dat in Kwaden®®' me de huizen werden ge bouwd naast de bestaand boomgaard. Burgemeester en wetJroud® stellen hiertegenover dat tegenstelling met 's Grav®"_ polder in Kwadendamme sp ke is van een vrij jonge, laag of hailfstaim boomgaard, ue- heeft geen enkele historisc_^ of recreatieve waarde. S0Ie dien werd behoud in s "f venpolder door een scnenB mogelijk gemaakt. Het college acht d-e bezwa ren van de heer Var R°ye" ieder geval allemaal o®8 grond. De raad wordt voorg steld het plan als zodanig aanvaarden en vast te s len. (Van een onzer verslaggeverS' HEINKENSZAND ®C„ sloot de gemeenteraad Borsele in juli van dit J reeds tot belastinsIfvereade' in de komende raadsverPJ^, ring van dinsdag 6 no staan weer enkele eB. verhogingen op de raad Oorzaak van deze veYb*?meii gen zijn de minimI*2"telijlte van het peil der geme teU belastingen die A gin- zijn door de minister v nenlandse Zaken. „,nrAen De reinigingsrechten w 36 in 1974 verhoogd Yf"dige naar f 42 per .f Siting huishouding. De ri'naaf gaat omhoog van f 6 onder de gaai, uiiuiuwö 70H' f 75 per aansluiting zuivering. De opcenten v be, hoofdsom van de Per?°no4 ge lasting worden op gaat bracht. Alles bij elka jjj de gemeente Borsele f 76.745 meer opleveren. in( Tegelijk wordt de ie. op de reinigingsrechten ze zm gewijzigd dat dt niet meer por ha'f 1aar Kwrar- hemeend maar Per taot (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Binnenkort zal er in het deltagebied in een oplaee van 100.000 exemplaren, een z.g. „Delta-krant" verschij nen. Deze krant heeft een doel, de bevolking uit te nodigen tot een stellingname, met betrekking tot de gewenste toekomst van de delta en haar'bewoners. De drie grote kerkgenoot- minee Strating zegt: „Het is schappen in 't delta-gebied, ge formeerd, hervormd en katho liek zijn de voornaamste ttuwgroepen achter het proces tot bewustwording inzake de delta-toekomst. Behalve de krant hebben zij door middel van een brochure „kleurce kennen in de delta" en een massa ander voorlichtingsma teriaal de trent aangegeven voor een bewustwordings-pro- ce9 in Zuid-West-Nederland In bijbelsperspectief, aldus kan men het inhoudend samenvat ten, is het niet alles goud wat er in de delta bi.nkt. „Maar er kan ook best een andere opinie uitrollen. Men mag zieh voor of tegen voort gaande industrialisatie uitspre ken, als men het maar gemoti veerd en bewust doet", zegt dominee H.M. Strating, voor zitter van de Zeeuwse werk groep van het Interkerkelijk Delta-beraad, dat de actie voert. Gisteren startte de Zeeuwse werkgroep officieel met haar actie, die in de ko mende maanden zal Leiden tot de stichting van z.g, „Delta- denkgroepen" overal i-n Zuid-West-Nederland en die zal eindi-gen met een slot manifestatie, waarvoor men o.a. oud-minister Klom-pé wil uitnodigen. Deze slotmanifestatie wordt in maart gehouden, vermoede lijk in Dordrecht. Het is niet dat op de mand- geen „stem des kcsrk- zal opklinken, die sterk van wat de verkie- amma's van de evangelische partijen, met na me in Zeeland, zeggen. Dur ven de kerken in zo'n gev-al de confrontatie tussen hun „Dordse Synode" en de partij programma's voor de komende Statenverkiezingen aan? Do graden Vooruitzichten voor donder- °ag en vrijdag, opgesteld door het KNMI op dinsdag om 18-00 uur: Droog Weer met opklaringen w in de nacht plaatselijk mist. Weinig verandering in temperatuur. Weersvooruitzichten in cljrers gemiddeld over Nederland. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 9. temp.: 0 tot 4 Jjjder normaal. Mix. temp.: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van- minstens 12 uur: 95 pro cent. Kans op een geneel droog et maal: 90 procent. t oor vrijdag: Kantal uren zon: 1 tot 1. Mla temp.: 0 "ader normaal. ax- temp.: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode muistens 12 uur: 95 pro- maül- Sn een Scheel droog et maal. 90 procent. tot 4 graden fj°nst„a„nz 322 min 2, Rhein- 198 n m'n Straatsburg mi» "ï"1 4' Plittersdorf 367 -!n 3, Maxau 425 min 15, hi??'11»!® 132 min 4, Mann- 123 13- Steinbach 425 Willi" min 7, Mainz 25 min 11, mïn 7n t 5 min 8- Kaub 181 bienz 'l8fiUer- 240 min 6' Ko" mm B 3 Keulen 151 Lohith' oioU 312 mi" se Ko 2 min Pannerden- »43 ou ,°„9 min 13. Nijmegen 12 v'f. 12> Usselkop 861 min Ceveof oFsse' 392 6- 8446 nT min 4, Monsm plus 27 b ?i Borgharen 3831 Gtavo LBelfeld 1099 Plus 12- 3 ben. de sluis 504 plus Morgen vember donderdag 1 °P Zoom 7.08 «rgen 19.27 Hansw6ert 6 lr en 18 43 Vlfe&V,'19 en 18.48 Wernou n 5'19 en 17.47 emeldinge 6.58 en 19.17 inderdaad best mogelijk dat er straks een heel ander geluid klinkt dan er in de confessio nele programma's te horen is. Dat r-isico moeten en willen wij nemen. Het is welliswaar de eerste keer dat de kerken keiharde, op de actuele leefsi tuatie toegespitste vragen on der de mensen bi enigen. We zullen ook wel hee! wat fou ten maken, maar dat hebben we er voor over. Het gaat erom, de grote massa aan het denken te krijgen. Voor dat streven heeft het interkerke lijk delta-beraad, naast kri tiek, ook lof geoogst -niet alleen van b.v. de bisschoppen, maar ook van prinses Beatrix en prins Claus, de minister van CRM en vele andere auto riteiten". Dominee Strating vervolgt: „We willen de discussie be slist niet tot de in het delta- beraad samenwerkende ker ken en hun leden beperken. Wij proberen aan te sluiten op de profetische functie die een stuk van onze kerkelijke op dracht is, door wereldsituaties waarvan wij in de delta zeke re aspecten zien, dit laten toetsen op hun rechtvaardig heid. Je kunt, kiikend naar deze probleöien, zeggen: „het zal mijn tijd wel duren" Je kunt echter ook veronderstel len dat het bijbals is om „nee' te zeggen tegen b.v. de komst van gastarbeiders- Wika D. Hien-seh xet uiteen, dat er een goed gestructureerde organisatie is opgebouwd om de campagne kleur bekennen in de delta", waartoe ook een follow up behoort, gestalte te geven. In alle regio's in Zee land zijn of worden er denk- groepen opgercht, die eigen begeleiders hebben. Deze be geleiders zijn: voor West Zceuwseh-Vlaand eren de heer J. Wielak-kers, Sassenstraat 7 te Aardenburg, voor Oo<- Zeeuwsch-Vlaanderen de heer J. Hulshof, Carme'.weg 2 te Huist, vior de Kanaalzone Zeeu-wsch-Vlaanderen de heei A. v.d. Berg, Beethovens-traal 29 te Terneuzen en voor Noord- en Zuid-Beveland, de heer C. van Woerkom, Schans- straat 21 te Baarland. De actie op Walcheren wordt begeleid door de heei P. Smit, p.a. Provinciaal Kerk centrum voor Zeeland, Singel 17 te Middelburg- Er zijn in tussen al acht a tien denkgroe- pen aan de gang. Men ver wacht in Zeeland tot 20 van deze groepen te kunnen kc men. (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM-MIDDEL BURG De raad van be stuur van de N.V. PZEM zal op 12 november a.s. met een unaniem advies aan de aan deelhouders van het provin ciale energiebedrijf komen, om met ingang van I januari a.s. als lid toe te treden tot de SEP (Samenwerkende Elektriciteits Producenten in Nederland). Tevens zal goedkeuring worden gevraagd op een machtiging die de raad van bestuur reeds aan de directie van de N.V. PZEM heeft ge geven, om de technische voorstudies te beginnen voor de bouw van een tweede kerncentrale te Borssele. Zo als wij al eerder hebben ge meld, zal deze centrale een capaciteit van 1000 Megawatt moeten krijgen ruim tweemaal zoveel als de hui dige kerncentrale. Bij de SEP te Arnhem beschouwt men duizend Megawatt op dit moment als de meest wenselijke produktiecapaci- teit voor een atoomcentrale. De brandstofcrisis die West- Europa bedreigt heeft op de ze raming van gewenste ca paciteit (nog) geen invloed gehad Wel was de brand- stofcrisis er oorza-ak van dat het voorstel van het lijks bestuur van de PZEM om het SEP-lidmaatsehap, met al-s consequentie de bouw van een tweede kern centrale aan te gaan, zonder siag 01 stoot door de raad van bestuur werd aanvaard Principiële bezwaren, die wel wer-den geuit, werden door een overgrote meerder heid weggestemd. De directie van de N.V. PZEM heeft formeel op dracht gekregen om een kos ten- en batenberekening op te zetten voor een tweede nucleaire centrale gevestigd te Borssele. Het terrein, dat weet men al sinds de aan koop er van, is berekend op een totaal opgesteld vermo gen van 5000 tot 6000 Mega watt. Dat is bijna het tien voudige van hetgeen er nu reeds staat. Met de cijfers in de hand, en met de energiecrisis als spook op de achtergrond, is vrij eenvoudig aan te tonen hoe dwingend de noodzaak van uitbreiding van het nu cleaire energiepark in Ne derland (inclusief eventuele randapparatuur, zoals een opwerkingsfabriek voor splijtstofelementen) is. De procedure die gevolgd gaat worden om dit energiepark in Borssele gevestigd te krij gen ligt nog in de nevelen der toekomst. De gedachten- gang bij de aandeelhouders van de PZEM is tot dusver deze; de SEP bestelt bij een van de twee grote bouwcom binaties die op kernenergie gebied in de markt zijn, een atoomcentrale, die vervolgens (voor rekening van de SEP) in Borssele kan worden ge- borawd. Maar ook, bij voor beeld, aan de Lauwerszee of op de Maasvlakte. In SEP- kringen denkt men anders. De bouw van de nieuwe kerncentrales zo zegt men daar, zal weliswaar onder de zegen van de SEP plaatsvin den op grond van het lande lijk elektriciteitsplan, maar de exploitatie gaat een zaak worden van de drie zuidelij ke energiemaatschappijen. Deze vormen (zoals wij vori ge week publiceerden) een samenwerkingsregio en zijn op weg gegaan naar nauwere aaneensluiting. Ook daarvoor zijn principebesluiten genu- men door de PZEM. De be paling van de plaats voor de nieuwe kerncentrales (men moet stellig aan een meer voud denken!) binnen de werKgebieden van de drie zuidelijke energiemaatschap pijen, hangt uitsluitend af van de aanwezige koelwater- capaciteit. Limburg en Bra bant hebben deze capaciteit met ine er beschikbaar. De derde partner m net spel, Zeeland, heeft dit koelwater wel! Dank zij de Wester- schelde. Het besluit tot de bouw van een tweede kern centrale wordt omstreeks de laarwisseling reeds verwacht. Welingelichte kringen ver wachten dat er eerst een principebesluit over de bouw van een tweede kerncentrale te Borssele zal worden geno men. waarna ln tweede in stantie oe capaciteit van die centrale zal worden bepaald. De bestuursleden van de PZEM lenen momenteel met verzegelde lippen rond- De voorzitter van het dagelijks bestuur, mr. J. Schlingemann veinst zelts niets concreets ove- ue plannen voor een tweede kerncentrale te we ten. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De heer G.H. VVatkins, produktie-di- rekteur en lid van de raad van beheer van Dow Chemical (Nederland) b.v. is benoemd tot algemeen direkteur van de Louisiana Divisie van Dow Chemival U.S.A. De heer Watkins, die 23 jaar bij Dow werkt, is sinds 1968 produktie-direkteur van Dow Chemical (Nederland) b.v. De Louisiana divisie behoort tot de grootste vestigingen van Dorv in de Verenigde Staten. Vermoedelijk zal de heer Wat kins voor het eind van het jaar zijn nieuwe funktie aan vaarden. (Van onze correspondenten) PHILIPPINE „Alle liagen schudden wind", is een rasechte uitdrukking uit Philippine, die de heer G. Wiskerke sr. ge bruikte, toen wij vroegen wat hij van de autoloze zondag ver wacht. Hij bedoelde ermee dat er altijd wel enig nadeel aan zo'n maatregel vastzit. „De bui tenlanders zullen wel blijven komen, tenminste als zij nu maar niet denken dat de zaken in Nederland gesloten zullen zijn", aldus de heer Wiskerke. „Je weet het maar nooit". Het zijn lang niet alleen Bel gen en Fransen die in het be faamde mosselrestaurant in Philippine mossels komen eten. „Er komen de laatste tijd steeds meer Nederlanders, zelfs vanuit Den Haag. Die bellen dan op zaterdag om 's zondags mos sels te komen eten en die zul len nu natuurlijk wel wegblij ven". Hij zei te hopen dat de maatregel spoedig zal worden opgeheven. Restauranthouders te Sluis vonden het wel een vervelende maatregel, hoewel sommigen verklaarden dat 's zondags ne gentig procent van hun klanten uit Belgen bestaat. „Maar di tien procent Nederlanders wil len wij even goed graag hou den", zo was hun commentaar De autoloze zondag is in ver scheidene bedrijfstakken in en rond Goes zeer verschillend ontvangen. De bedrijfsleider van hotel Terminus te Goes zegt bijvoorbeeld: „Ik verwacht geen nadeel van de maatregel, bij een eerdere crisis in het Suez-kanaal is er ook zo'n be slissing genomen en toen ging het juist erg goed met ons be drijf omdat iedereen in Goes bleef. Ik verwacht nu dus ook eerder meer mensen". Dit in tegenstelling tot me vrouw Leijs, eigenaresse van motel De Caisson te Kapelle, die zegt: „De maatregel is voor ons een strop, wij blijven zon dag wel open en we zullen het dan wel aanzien. Het kan best zijn dat de mensen op donder dag met allerheiligen komen en dan maandag weer weggaan, we moeten maar afwachten". Ook de fietsenhandelaren den ken verschillend over de ge volgen die de maatregel zal hebben. „Bij de meeste mensen staat de fiets al jaren stil", meent de Goese fietsenhande laar M. J. Jeremiasse, „zodat die opgeknapt moet worden. Misschien zal de fiets wel wat populairder worden. „Rijwiel handelaar M. W. Jacobusse denkt daar anders over. „Ik verwacht niet dat iedereen nu ineens gaat zeggen van nou moeten we ineens fietsen. Mis schien wel op de lange duur, maar nu nog niet". (Van een onzer verslaggevers) THOLEN Het streekmu seum voor Tholen en St.-Phi- lipsland zal donderdag 8 novem ber door mr. J. van Aartsen, commissaris van de koningin in Zeeland officieel worden ge opend. Dit streekmuseum is geves tigd in het voormalige ge meentehuis van Sint-Anna- larid. In verband met de ope ning wordt een tentoonstelling gehouden onder het motto .Van Napoleons tijd tot he den". Deze tentoonstelling duurt drie weken. (Van een onzer verslaggevers) IJZENDIJKE „Boven verwachting". Dit is de kwali ficatie van beeldhouwer Ernst- Joachim over de kwaliteit van de ingezonden stukken voor de tentoonstelling van amateuris tische kunst in IJzendijke. Momenteel is Ernst-Joachim coördinator van deze expositie, druk in de weer het materiaal te rangschikken en de exposi tieruimte voor deze tentoon stelling in het cultureel cen trum te IJzendijke in te rich ten. „Het gaat echt leuk wor den", zo meende hij. De expo sitie zal zonder enig officieel vertoon vanaf drie november voor het publiek geopend zijn. Te zien is dan werk van een 25-tal amateurkunstenaars uit heel Zeeuwsch-Vlaanderen. (Van een onzer verslaggevers) HEINKENSZAND In to taal twee bezwaarschriften blijken er te zijn ingediend bij de gemeente Borsele sinds het einde van de officiële ter mijn van de ter visie legging van de Total-olieraffinaderij op 89 oktober. Er komt nu nog een hoorzitting op 5 november waar nog bezwaren kunnen worden gemaakt. De bezwaarschriften zijn In gediend door het Borselse raadslid A. de Jager (VVD) uit Nieuwdorp en de Vereni ging Milieuhygiëne Zeeland (VMZ). Gebleken is nu ook dat het bruik te hebben gemaakt. De „populaire rapport", dat speci aal werd samengesteld opdat iedere belangstellende begrij pelijke informatie zou krijgen, geen grote aftrek heeft gekre gen. Ongeveer 20 personen hebben de moeite genomen dit rapport bij de gemeente af te halen. „Teleurstellende gezien de moeite en kosten die hier aan werden besteed", zo luid de het commentaar van ge- meentezijtie. Van de drie ex tra zaterdagen, dat het ge meentehuis voor de Total-zaak speciaal was opengesteld, blij ken ook niet veel mensen ge- eerste zaterdag kwam er nie mand, de tweede zaterdag vijf personen en de derde zaterdag een persoon. Het gemeentebestuur van Borsele is overigens wel van mening dat. de officiële ter mijn voor de ter visie legging voor dit soort aangelegenheden verlengd dient te worden. Daartoe is echter een wetwij- ziging nodig. De gemeenteraad heeft enige tijd geleden hierop reeds aangedrongen bij de be treffende minister. Vergezeld van een advies van burgemeester en wethou ders gaan de stukken en de bezwaarschriften nu naar Ge deputeerde Staten van Zee land die moeten beslissen over de verlening van een hinder wetvergunning. Grote publieke belangstel ling blijkt er wel te zijn ge weest voor de twee open da gen, die de Total-olieraffina derij zelf heeft gehouden. Bij na 1200 personen hebben een bezoek aan het bedrijf ge bracht. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Naar aan leiding van de provinciale be groting voor 1974 heeft het P.P.R.-statenlid C. van Water schoot aan G.S. de vraag ge steld of het mogelijk is om ook 's nachts enkele keren de veerboten op de Westerschelde te laten varen. De heer Van Waterschoot zou graag willen weten wat hiervan de finan- veerdiensten op de lijn Perk- ciële consequenties zijn. Verder wil hij weten waar uit het college van G.S. de conclusie trekt diait het terug lopen van het vervoer van de veerdiensten op delijn Perk- polder-Kruiningen te wijten zou zijn aan de verminderde bedrijvigheid in Zeeuwsch- Vlaanderen. „Is dit niet het gevolg van het toenemende gebruikmaken van de route via Antwerpen"?, merkt de heer Van Waterschoot op. Verder stelt de heer Van Waterschoot de vraag waarom de S-bocht in de weg Cad- zand-Potjes moet worden ver beterd „Zal een kaarsrechte weg, die tot hogere snelheden zal uitlokken het beruchte kruispunt Potjes niet nog ge vaarlijker maken"? is ziin vraag. Tevens verzoekt hij G.S. om de statenleden in te lichten over de ruilverkavelingsplan nen voor de Braafemanpolders, waarbij het hem dan vooral gaat om een inzicht te krijgen in het verschil tussen de oude situatie en de geplande veran deringen. De heer Van Waterschoot brengt ook ter sprake de stu die van de Vlissingse h.t.s. over het zuiveren van het af valwater van vlasroterijen via recycling. Hij vraagt G.S, om na te gaan of aan de hand van deze studie de vlasnijverheid en daardoor ook de werkgele genheid in Zeeuwsch-Vlaande ren kan worden bevorderd. Verder wil de heer Van Wa terschoot weten of G.S. den ken aan maatregelen om de vervuiling door de bio-indus- trie te beperken door samen met deze industrie naai- oplos singen te zoeken. De heer i Van Waterschoot stelt tevens aan de hand van de begroting vragen over de personeelsbezetting op de pro vinciale griffie, verwachtingen ten aanzien van het waterver bruik in Zeeland, het Valke- nisseplan, het niet voldoende naleven van de hinderwetsver- gunningen en vraagt verder G.S. om zich ook open te stel len voor de milieutechnische aspecten van het afsluiten van de Oosterschelde en de alter natieven voor de beveiliging van het gebied rond de Oos- tersohelde. (ADVERTENTIE) De tien meest gekochte boeken in ok tober 1973 1. Henk Barnard: „De Marokkaan en de kat van tante Da" 7,90 (Van Holkema Warendorf) 2. Leonard de Vries: „De dolle entree van automobiel en velocipee" 9,90 (De Haan) 3. Dick Laan: „Pinkeltje en het ver dwenen kindercircus 5,95 (Van Holkema Warendorf) 4. Dr. J. Buitkamp: „De geschiedenis van Israël" 9,90 (Fibula-Van Dishoek) 5. H. J. van Nijnatten-Doffegnies: „Moeder Geerte Omnibus 1", „Moe der Geerte Omnibus 2" 19,90 per deel. (Van Holkema Warendorf) 6. Jaap ter Haar: „Koning Arthur" 9,90 (Fibula-Van Dishoeck) 7. Ria Holleman: „Uit grootmoeders keuken" 12,90 (Van Dishoeck) 8. Theo Thijssen: Kees de Jongen" 12,50 (De Boer) 9. A. Palmer: Rusland in oorlog en vrede" 39,50 (Fibula-Van Dishoeck) 10. William Burroughs: „Wilde jongens' 12,50 (Agathon) Verkrijgbaar in elke boekhandel. (Van een onzer verslaggevers) MIDDEI L'.'JRG Heeft de brandstofcrisis waarin Neder land terecht is gekomen ook gevolgen Vf. r het functioneren van de provinciale diensten, oals de veerdiensten? Deze vraag, gesteld aan het eind van de vergadering van de statencommissie voor de fi nanciën, door het CHU-staten- lid P. G. v. d. Bosse, zal binnenkort door G.S. van Zee land worden beantwoord. Dit antwoord, zo vernemen wij, zal stellig geruststellend zijn'. Zowel voor de veerdiensten als voor de diverse gemalen in Zeeland zijn royale voorraden voorhanden, zodat men bere kend is op een noodvoorraad in verband met mogelijke oor logshandelingen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Öp maan dag 5 november «al ln het Zeeuws Museum te Middel burg een tentoonstelling wor den geopend van foto's van de Canadese fotograaf Yousuf Karsq. De expositie, die getiteld is „Men wno made your world" (Mensen die uw wereld schie pen) zal worden geopend door gedeputeerde A. van Geesber- gen. De tentoonstelling die fasci nerend fotomateriaal omvat, staat onder het beschermheer schap van de Canadese ambas sadeur. De expositie wordt ge houden onder auspiciën van de Peter Stuyvesant Stichting, die zich onder meer ten doel stelt, de banden tussen de Verenigde Staten en Neder land in stand te houden en te verbeteren. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het mag niet gebeuren dat de bevolking van O.-Zeeuwsch- Vlaanderen ten tweede male wordt gepasseerd in ver band met de plannen rond Baalhoek. Het is nodig dat deze bevolking over de in houd van het Baalhoektrac- taat wordt ingelicht, nog voor de tractaatvoorwaarden zijn vastgelegd. Een inspraakprocedure waarbij de inspraak nog effect kan hebben, namelijk in de beleidsvoorbereidende fase, is een van de punten uit „Keer punt 1972" waarop het kabi netsbeleid van Den Uyl gro tendeels stoelt. Dit wetend heeft de Vereniging Mileuhy- giëne Zeeland een request aan de minister van ruimtelijke ordening gezonden, met de dringende vraag, de bevolking van Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren in een zo vroeg mogelijk stadium te betrekken bij de gedachtenvorming van Neder landse kant over de inhoud van het Baalhoektractaat. „Re cente persberichten maken melding van vorderingen in het overleg tussen Nederland en België over Baalhoek en de bochtafsnijding bij Bath", zegt de VMZ. „Wij zijn verontrust over het uitblijven van de ge legenheid voor de bevolking van Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren om in een vroeg stadium te kunnen meespreken over de inhoud van het tractaat. Wij willen u wijzen op de voor stelbare gevolgen van de uit gebreide industrialisatiedrift die op de Antwerpse linkeroe ver van de Schelde woedt", aldus de VMZ in haar brief aan de minister. Tenslotte komt de VMZ tot de conclu sie: het Nederlandse grensge bied en de rest van Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen zullen nadelige gevolgen gaan onder vinden, met name door de grensoverschrijdende luchtver ontreiniging. In een brief aan G.S. en Provinciale Staten van Zee land heeft de VMZ de argu menten die pleiten voor een vroegtijdige en zinnige in spraak van de bevolking nog eens herhaald. Er wordt in dat verband herinnerd aan het feit, dat toen de keuze voor een kanaaltrace van Baalhoek naar Antwerpen aan de in spraak werd onderworpen, de principiële keuze als zodanig (namelijk: er zal in elk geval een kanaal komen!) reeds was gemaakt. „Er kan alleen spra ke van een goede inbreng van de zijde der bevolking zijn als er niet reeds uitgewerkte en overeengekomen voorwaarden ter algemene kennis worden gebracht, zo meent de VMZ. De vereniging heeft G.S. van Zeeland en Provinciale Staten gevraagd haar argumentatie bij de regering te willen on dersteunen.

de Stem | 1973 | | pagina 3