Tank en vliegtuig hebben na 60 jaar „glorietijd" gehad Herfst is weer in het land KEN-BOEKEN-BOEKE Een nieuw huis voor Daan Drum Geen geld voor kankerlab zou nationale schande zijn Oost en West in Wenen: toetssteen voor ontspanning Inform c OOK NOS-TV AANDACHT Ai ik Gribbel geneest konijntje PRESENTATIE „NEDERLAND SOLIDAIR MET VS" Fans kleine stem Vierde oorlog in Midden-Oosten bewijst: Prof. Muntendam bij opening „van Leeuwenhoek" PRTET PRAAÏ Woensdag 31 oktober 1973 Woensdag 31 oktober 1973 Uit de vele boeken, die de laatste tijd zijn verschenen hebben we er weer een paar genomen, waarover we hier onder het een en ander zullen vertellen. We hopen, dat jullie het zodoende iets gemakkelij ker krijgen bij het kiezen van een boek voor Sinterklaas of een ander feest- Het eerste boek waar we het over zullen hebben is ter gelegenheid van de kinderboe kenweek beloond met de gou den griffel. Het gaat over een Siamese kat, die is kwijtge raakt en over een Marokkaan, die zonder vergunningen naar ons land is gekomen. Het is een spannend, grappig en avontuurlijk boek waarin het probleem van de buitenlandse werknemers wordt verteld. Het boek heet „De Marok kaan en de kat van tante Da", Henk Barnard schreef het en Heintje Venema maakte er de tekeningen bij. Van Holkema en Warendorf geeft uit. Voor wat oudere kinderen twee boeken over de beleve nissen van tiener Tsabel. De beide delen gaan over een meisje, dat haar ouders heeft verloren en vanaf haar zesde jaar bij de journalist Rein Boeckel en zijn vrouw Linda, die verpleegster is, woont. In het eerste deel gaat Isabel naar Parijs. Ze leert daar de jongen Zoltan uit Hongarije kennen. Deze is op zoek naar zijn vader. Het tweede deel heet „Isabel van De Witte Wimpel". Hierin vraagt het meisje zich af of de Boeckeis het eigenlijk wel zo leuk vin den om met haar opgescheept te zitten. Ze gaat er vandoor. beleeft veel avonturen, maar alles loopt toch weer goed af. Johan Bruineman schreef de boeken over Isabel en De Fon tein uit De Bilt geeft ze uit- „Jack Holborn" heet het boek waarvoor schrijver Leon Garfield een zilveren griffel kreeg. Het is een vrij inge wikkeld verhaal over een von deling, die later als versteke ling allerlei avonturen beleeft en tenslotte zijn moeder terug vindt. Het boek is nogal moei lijk en ouderwets Het zal waarschijnlijk vooral door jon gens en meisjes van veertien jaar worden gelezen. Leon Garfils schreef „Jack Holborn", Leopold geeft het uit. Heel veel mannen en vrou wen en ook wel jongens en meisjes schrijven kinderverha len. Er worden er zoveel ge maakt, dat het onmogelijk is om ze allemaal te lezen. Toch zijn er een paar, die iedereen kent. Dat zijn de hele goede kinderverhalen. Ze zijn vaak al heel oud, maar worden, om dat ze zo goed zijn, toch nooit vergeten. Iets wat met veel andere boeken, die niet zo goed zijn, wel gebeurt. Een voorbeeld van de verha len, die iedereen kent en nie mand vergeet zijn de Sprook jes van Grimm. Wie kent er bijvoorbeeld Roodkapje niet, of de Wolf en de zeven geit jes, of Tafeltje dek je? Deze verhalen zijn zo mooi, dat de meeste jongens en meisjes een boek met die verhalen erin op hun verlanglijstje zetten. Om dat de boeken daardoor iedere keer op zijn, moeten er steeds weer nieuwe worden gemaakt- DEN HAAG (ANP) De| vierde Israëiiseh-A r xbische oorlog heeft na bijna 60 jaar het antwoord gegeven op de tank en 11a Guernica het ant woord op het luchtwapen. DE TANK, onder welke co denaam het pantseivupsvoer- tuig op het eind van de eerste wereldoorlog door de geallieer den ui de strijd tegen de Duitsers werd geworpen, be leefde zijn glorietijd -n dc tweede wereldoorlog. Behalve het anti-tankkanon had de in fanterie geen antwoord en tankslagen als die bij El Ala- mein, waar Montgomery Bom mels Afrikakorps versloeg, waren veelal beslissend voor het verloop van de oorlog aan de fronten. Ditmaal echter had de Egyp tische infanterie het antwoord klaar, de draadgeleide SAG- GER-RAKET die dodelijk bleek voor de Israëlische pant sereenheden. Volgens Israëli sche tankcommandanten leek het er af en toe op dat elke derde Egyptiscne en Syrische infanterist was uitgerust met de Russische Sagger. Hoewel militaire deskundigen dit overdreven achten, zijn zij wel van oordeel dat vooral in het begin van de oorlog de Sagger de Israëliërs enorme verliezen heeft toegebracht. Een ander nieuw element waardoor vooral in het begin van de oorlog Israël het lucht ruim niet beheerste- de, al weer van Russische makelij zijnde SA-6 en SA-7 LUCHT DOELRAKETTEN waren met hun trefzekerheid ook op aagvliegende doelen verant woordelijk voor 80 procent van de Israëlische verliezen aan vliegtuigen. In tegenstelling tot de juni- oorlog van 1967 moest het Is raëlische leger ditmaal aan vankelijk de 1-uchtparaplu ont beren en koniden de Egyptena- ren hun bruggehoofden op de oostelijke oever van het Suez- kanaal versterken. De Spaanse burgeroorlog was het pi-oefter- rein voor de luchtmacht. Voor al dank zij Hitiers Stuka's (jachtbommenwerpers) en het massale bombax-dement van de Duitse strategische luchtmacht op Guernioa, hadden Franco's troepen het overwicht. Ook in de tweede wereldoorlog bleek het overwicht in de lucht van doorslaggevende aard. Nu be schermden de accurate lucht doel-raketten de Egyptische gi-ondstrijdki-achten aanvanke lijk afdoende. Voor dc strategen is een derde wapen overeind geble ven, de inlichtingendienst. Niet de spionnen achter de linies, maar de SPIONAGF-- SATELHETEN waren het die de strijdende partijen een stroom van tactische inlichtin gen bezorgden. Zo zou de Israë lische staf door foto's van een Amerikaanse spionagesatelliet de zwakke plek in de Egypti sche linies hebben gevonden, waardoor de zo broodnodige uitval naar de westelijke oe ver van het Suez-kanaal kon worden gedaan. Broodnodig om de Sa-raketten te kunnen uitschakelen. „Dit is de eerste maal in de militaire geschiedenis dat een grondstrijdmacht te kunnen la- om het terrein te zuiveren, opdat luchtsteun kon woi-den aangewend om diezelfde grondstrijdmacht te kunn-sn la ten opereren onder een para plu van luchtdekkirag" zo heeft een militaire attaché in Tel Aviv de operatie gety peerd. In westelijke militaire krin gen is men voorts zeer be nieuwd naar de uitrusting van de Israëlische genie. Israël moet zeer gepex-fectioneerd materiaal hebben voor het slaan va-n bruggen om in zo korte tijd zoveel materieel en mans-chappen op de westelijke oever te krijgen, zo zegt men. De Israëliërs zouden voorts de Egyptische staf hebben misleid met hun tan-ks. De Egyptische commandanten, vertrouwend in de superiori teit van de Sovjet T-62, lieten zich door de Irsraë-liërs. die sehijna-anvallen deden en dan weer snel tex-ugtrokken, buiten het bereik van de Sa-raketten lokken, waarna de hoog ma- noeuvreerbare Fouga Magis ter-straalvliegtuigen, van Franse makelij, ze met hun antitan-kraketten konden uit schakelen. Militaire deskundi gen zijn van oordeel dat deze les niet lang zal opgaan. Onge twijfeld zal de Sovjet-Unie nu zeer mobiele lanceerstellinigen bouwen die met de tanks kun nen optrekken. De herfst is weer in het land gekomen. De bladeren vallen van de bomen. Als ik nu naar school moet gaan trek ik hoge laarzen aan. En wie komen er weer de paddestoelen voor de honderdduizendste keer. En kinderen hoor je in de bossen roepen, Die zijn weer aan het kastanjes zoeken. En tot besluit. Is nu mijn gedichtje uit. Anita v. d. Broek, Sprundel. Voor jongens en meisjes, die voor een feestje, of zomaar iets leuks willen maken hier een ideetje. Het enige wat je er voor nodig hebt is stevig, gekleurd papier en goede plaksel. Om te beginnen knip je van het papier smalle repen. Dan worden deze repen net zoals op de tekening hierboven op allerlei manieren gevouwen en ingeknipt. Ver volgens plak je de repen, weer zoals op de tekening, aan elkaar. Je hoeft je natuurlijk niet aan de zes voorbeelden te houden. Jongens en meisjes met wat fantasie kunnen vast nog wel andere dingen verzinnen. Zo is er kort geleden weer een nieuw boek verschenen met de oude sprookjes van Grimm. Rie Cramer heeft bij de sprookjes hele mooie teke ningen gemaakt. Het boek, dat „Sprookjes van Grimm" heet kost f 19,90 en wordt uitgegeven door Van Goor en Zonen ha Den Haag. In het midden van het bos staat een klein huisje. In dat huisje woont kabouter Grib- bed. Overal in zijn huisje lig gen boeken. Hele oude boe ken. Wel hondeid van tover- spx-euken. Wel honderd van to verdrankjes en noem maar op. In het bos was een konijntje ziek, al heel lang hoor. Niemand wist raad met het konijntje- Kabouter Pim dacht opeens aan Gribbel. Hij wou Gribbel gelijk gaan halen maar hij dacht eerst aan de andere kabouters gaan vertel len. En dat deed hij. De ande re kabouters vonden het plan goed. Ze zeiden dat hij Grib bel meteen moest gaan halen en dat deed hij. Toen hij bij Gribbel aankwam, zei hij met een een toverspreuk en gaf het k-onijntje een toverdrank je. En na een week was het konijntje weer betex Irene v d. Meulen Breda, jiiiiiiliiiiiliiiiiilliilliiii! Marina Berbers, Oosterhout, 5 jaar. DOOR PIM KAMP LAATSTE AFLEVERING PANG PANG en er vielen twee dieven neer. Ze pakten de dieven. Na een minuut of 4 waren ze bij het Grand Luxe hotel. Ze liepen naar een kamertje en belden naar een buschauffeur. „Aha" daar kwam de bus ai aanrijden. Ze stapten in en de twee avonturiers gingen achterin zitten om de gevangenen in de gaten te houden. Er zaten nog meer mensen in de bus die ook naar Holland moesten. 0 We krijgen veel tekeningen en gedichten over de herfst bin nen. Natuurlijk kunnen we ze niet allemaal plaatsen. Daarom moesten we kiezen. Een van de mooiste gedichten kwam van Anita v. d. Broek. Voor wat de tekeningen betreft was het nog moeilijker dan bij de gedichten om er de beste uit te kiezen. Twee hele mooie werkstukken kwamen van Helen en Hans van de Gijp. We wilden ze eigenlijk alle twee plaatsen, maar daar was geen ruimte voor. Daarom hebben we moeten loten. De tekening van Hans van de Gijp uit Oosterhout heeft ge wonnen. Een man van de Blacken Dackers liep naar de uitgang en opende hem, de andere lie pen ook naar de uitgang en de twee Daans sliepen. „Hé, jon gens jullie vrienden vluchten!" Ze i-enden ook al naar voren en voor de buschauffeur iets had kunnen zeggen waren ze al uit de bus gesprongen. Ze gingen liftend en na een uur of twee stopte er een auto. „Waar moeten jullie naar toe?" „Naar Venitimiglia alstu blieft" Nou, nou jullie treffen het want ik moet ook toevallig naar Ventimiglia. Ik heet Huckso Jackens en noemen jullie mij maar Huck. Later keken ze televisie In het hotel in Ventimiglia met Huck én opeens werd het raam omhoog geschoven zon der één geluidje. De boef was er eentje van de Blacken Dac kers. Hij pak-te een gouden lijst en probeerde te vluchten maar toen hij bijn,a weer be neden aan de trap was, strui kelde hij. Plof!!!! De jongens sprongen naar beneden. De boeven renden als gekken een deur binnen en Daan Drum en de anderen renden er ook als gekken binnen. Waua-uw, Wat was dat? Ze zaten in een heel grote grot. De dieven sprongen weer weg maar ineens was de deur verdwenen. „Kijk" daar loopt die man „zei Daan plot seling. Ze renden als gekken. Opeens hoorden ze de sirene gaan. De schurk liet per onge luk zijn mitrailleur vallen. Daan Drum was er het eerste bij. „Handen omhoog", riep hij. Daar kwam de politie al aan. De volgende dag zei Huck: •.Vandaag gaan we er voor de laatste keer op uit". Ze gingen naar net zwartgeschilderde huis. Ze werden gevangen ge nomen. Een week zaten ze zo opgesloten totdat Daan en de andere twee begonnen te roe pen. Na een uur hoorden ze de sirene van de politie. Al gauw brak er een vuurgevecht uit tussen de politie en de Black en Dackers en de Black en Dackers moesten al gauw de strijd opgeven. Daan vertelde zijn gele avontuur. „Ik wou dat ik jou was", zei de commissaris. Want jij krijgt een grote belo ning. „Wat voor beloning dan?" Jij krijgt f 3.000.000,- en jullie twee hetzelfde". Na tien minuten vertrok een vliegtuig naar Nederland. Na een lange terugreis kwamen ze weer in Rijsbergen. Daan Drum zijn verjaardag zou bij hen thuis worden ge vierd. Natuurlijk was Daan Molenbroek daar ook bij. De moeders waren heel de dag al aan het giechelen en de twee Danen vonden het zo raar dat er nog niets klaar stond, Tring, tring, daar kwam de eerste al. Daan zag in de verte twee bussen komen aanrijden. De bussen stopten al. De moe ders lieten iedereen instappen, Na een half uur rijden stopten de bussen voor een hele grote bungalow. „Hier gaan wij wo nen". Een voor een werden ie binnen gelaten. Eerst de twee Danen, toen de twee moeders, Huck, de commissaris Cornf Fokkema. Court Eijk, Klas Hak, Hugo Zool, Jan Schoen Leen de Groot, oom Kees, tan te Kit, tante Marleen en ooi nog zij,n peet oom, oom Daan en nog een heel stel. Na een half uur was iedereen binnen. Lex Domino was er niet bij want die was nog op vakantie. De tijd vloog om en om hall negen ging iedereen naar huis toe. „Maar moeder, één ding be grijp ik niet, hoe komt u aan het geld voor dit huis?" „Dat had ik van jullie geld gekocht, en nu snel gaan slapen want Daan Molenbroek slaapt a! lang". „Nou welterusten, dag" EINDE ZEIST (ANP) In Zeist heett zich de „Stichting Solidariteit en Verbondenheid Neder land-Verenigde Staten" gepresenteex-d. Dit ge beurde via een informa tieve bijeenkomst met als sprekexs VVD-sena- tor Van Riel, de politiek commentator mr. G. B J. Hilterman, kolonel b.d. S. Pataiani cn prof dr. A- den Hollander. Het doel van de enke le maanden geleden op gerichte stichting is: „Het besef te bevorde ren dat bet (NAVO) bondgenootschap met de V.S. van evidente bete kenis is voor het waar borgen van de vrijheid en de onafhankelijkheid van de gehele westerse wereld. AMSTERDAM (ANP) Bij de opening van het nieuwe Antoni van Leeuwenhoekzie kenhuis in Amsterdam door koningin Juliana heeft prof. dr. P. Muntendam, voorzitter van het Koningin Wilhelmina- fonds, gezegd dat het een nati onale schande zai zijn als in 1974 niet met de bouw van het bij dit ziekenhuis horende kankerreseai-chiaboratorium kan worden begonnen. Door financieringsproblemen bleek het niet mogelijk zie kenhuis en laboratorium ge lijktijdig nieuw te bouwen. Klinisch directeur dr. I.S. Sin-dram besteede in zijn rede bij de opening nog aandacht aan het ernstige tekort aan gediplomeerde verpleegkundi gen. „Een voldoende grote vex-pieegstaf van uitsluitend gediplomeerde verpleegsters is slechts met moeite bijeen te krijgen en door de va-a-k zware psychische belasting moeilijk bijeen te houden", zo zei hij- Hij wees erop dat recent in de Verenigde Staten een groot nationaal kanker programma is opgezet, met een budget dat omgerekend per hoofd van de bevolking twee do-l-lar be draagt. In Nedex-land wordt aan kankex-on-derzoek jaaxiijks tachtig cent per hoofd van de bevolking uitgegeven, zo is volgens dr. Sindram eens uit gerekend. Overigens zei hij niet te ge loven dat een ru'mer budget een zodanige versnelling van het onderzoek za-1 geven, dat de huidige generatie nog za> beleven dat het kankervraas- stuk is opgelost. Dr. Sindram stelde eerder tegenover de pers. dat de vor deringen op het gebied van kanker de laatste jaren niet spectaculair zijn. „Er zijn", zo zei hij, „geen zodanig princi pieel nieuwe mogelijkheden ontdekt, dat daardoor de kans op genezing met sprongen om hoog is gegaan. Nog steeds zal voor vele vormen van ka-xker een goede kans op genezing vooral gelegen zijn in een vroege ontdekking an het pro ces. Maar ook voor de patiënt bij wie het proces a: verder is voortgeschreden, !s er vx'.gem dr. Sindram veel meer hoop dan vroeger. Dat is een gevolg van de verbeterde chiru -gi- sche mogelijkheden, Joor de ontwikkeling van bete 'e appa ratuur voor bestraling ~n dom de ontwikkeling van chemi sche preparaten die de kwaad aardige cellen Kunnen bestx-xj- den door hun groei te rem men. „De voornaamste vorde-"n- gen moeten echter worden go zocht", aldus dr. Sindram, .,10 de resultaten van het team work van artsen en onderzoe kei-s in een hoog gespecia:-, seerd ziekenhuis als het Anto ni van Leeuwerik oekziekM' huis. Door de gebundelde keM" en ervaring biedt men de ra- tiën-t meer kans op genezi»2 dan in algemene ziekenhui zen De stiehtingskosten van nieuwe ziekenhuis, waar'3" de bouw in 1989 n-a ongeves' negen jaar voorbereiding 1! begonn-en, bedragen inctasia de inventaris f 58,5 miljoen. Voor de psychologische te gel eidin-g van de patiënten f het ziekenhuis is onlangs te" psycholoog aangesteld, wis® taak het is de artsen en de ver pleegkundigen wegwijs te m3' ken in een zo goed mogen'1)' psychische begeleiding van dc patiënten, Speciale aandacM moet ook worden besteed aa» de ongeneeslijke patiënten, aan wie in de laatste fase va» hun ziekte s-tervensbegeleid1"" dient te wox-den geboden. DEN HAAG (ANP) —De onderhandelingen over weder zijdse en evenwichtige ver mindering van strijdkrachten, bekend door de Engelse afkor ting MBFR (Mutual Balanced Forces Reductions), zijn giste ren in IVenen hervat. Deze onderhandelingen tussen „West" en „Oost" zijn, zo meent men in Den Haag, een toetssteen voor de echtheid van de ontspanning, en des te interessanter geworden na de vorige week dreigende con frontatie tussen de VS en de Sovjet in verband met de oor log, c.q. het bestand in het Midden-Oosten. Sinds 1968 hebben de NA- VO-landen er naar gestreefd met de landen van het War schau pact in onderhandeling te treden over de MBFR. Een benaming overigens die alleen door het westen wordt ge bruikt. Oost-Europa spreekt van e^n „wederzijdse vermin dering van strijdkrachten en bewapening en bijbehorende maatregelen in centraal Euro pa". Jarenlang hebben de Oos- teuropese landen terughou dendheid in acht genomen en geaarzeld of en hoe zij aan de steeds herhaalde oproepen van de Noordatlantische verdrag sorganisatie gehoor zouden ge ven. Volgens de NAVO moet de uitkomst van de troepenver minderingen een evenwichtige militaire krachtsverhouding te zien geven. De bestaande ver houding in centraal Europa is namelijk niet evenwichtig, zo stelt men. Wanneer men de volledige parate eenheden vergelijkt van de Warschaupartlanden en de NAVO-Ianden, dan is er volgens het ministerie van Buitenlandse Zaken, al geen sprake meer van evenwicht. Daarbij komt, zo voegt men er aan toe, da+ de Warschaupact- landen met name de Sovjet- Unie, veel sneller strijdkrach ten kan aanvoeren dan de Verenigde Staten. Over de duur van de onder handelingen in Wenen zegt men in Den Haag rekening te houden met vrij langdurige onderhandelingen. Het we<kr' zijdse vertrouwen is n™ slechts een teer plantje en ct etappe-gewijze aanpak va, onderhandelingen zal vveln® de meest doeltreffende w zijn om dit vertrouwen niet schaden, aldus de Nederla)"1 regering. De Nederlandse delegatieJ" Wenen wordt geleid door J» 1 mr. B. E. Quaries van E««°; de generaal B D .Von Ba' seek, kolonel De Regt b het ministerie van Defcns en flrs. x-. W Veenendaai. r»e verzameling verhalen nologische volgorde de Dylan zijn geschreven p Rolling Stone en Playbox in opgenomen over de v ene kant de folkpuristen, den als rockzanger als ve de progressieve beweging den) en aan de andere kail naar het grote publiek ji Zo is er in het boek artikel te vinden van de van de zich „dylanoloog" mende A. J. Weberman, Dylan als hoofd van het Ianbevrijdingsfront tot in vuilnishoop achternazit wiens vreemde confrontati- met Dylan steevast uitlop op scheldpartijen, waarbij 1. Dylan woorden als „gewoi 1 1 hai no D zi; ,leli h< hi U J lail ito kapitalist", „varken" en ke multi miljonair" naar hoofd gooit. De interview®, die in hoek zijn opgenomen late bijna allemaal zien hoe Dyl de verslaggevers met een kluii je in het riet weet te sturen, hoe hij zich steeds weer meesterlijke wijze op weet stellen als de eigengereide dividualist, die bij geen enk le beweging betrokken zijn. De artikelen in het boek ten de reacties zien op manier, waarop Dylan zi; fans steeds weer weet schokken door de mythes, d Er zijn plotseling twee bo1 ken over Bob Dylan in Nederlandse taal verschenc en hoe kan het anders iets wat met Dylan te make heeft dat heeft meteen gt zorgd voor tweestrijd. Ni over de omstreden liedjeszai ger zelf, maar dit keer over 1 auteursnaam, die vermei staat op „Dylan bij benadt ring". Dat hoek is namelijk vo gens het opschrift samen me Jan Stroop geschreven dot ene Jan Donkers. Voor „echte" Jan Donkers (beken (Van onze r.t.v.-redactie) HILVERSUM Statistieke over de verkeersonveiligheii tonen aan dat de Haarlemmer meer het gevaarlijkste gebie van Nederland is. De gemeente Haax-lemmei meer (18.535 ha. met 66.000 ir woners) is doorgetrokken m< een strak patroon van kaars rechte wegen. Dat nood-t tot hard rijden, wa zeer gevaarlijk is wegens he grote aantal platvloerse knii sxngen ter pl-aatse. In 1972 vi< :K. er 33 doden bij in tota« f)U4 aanrijdingen. In de eerst| negen maanden van 1973 vie len er 22 doden. Aan deze situatie wordt aar dacht besteed in het prograir» ma „Van Gewest tot Gewest' mJ" extra afleveriri wordt s Sportpanoramd streel Vanavond een recht voetbnf linage van d Amerlll" StTijd Europa-Zui bracht °P het scherm /S3?-

de Stem | 1973 | | pagina 16