Jeer schone lucht bij meer bossen" Slag rond opvolger Cox op vijf fronten Kemo wil bod van l en D. accepteren NEKSCHOT-MYSTERIE NA DRIE JAAR OPGELOST SM Amazone-indianen komen in opstand SCHERPE KRITIEK OP REGERING-iMEIR Politie van Nice stal als de raven KAMERLID VERBURGH (GPV): binnenland buitenland CHAUFFEURS CANADA SYRIË BEPERKINGEN Gratis kopstuk bij SUPRA KOFFIE bovendien elk 2e pak Dinsdag 30 oktober 1973 9 (Van onze parlementaire redactie) PEN HAAG Er moet een nationaal herbebossingsplan komen voor meer schone lucht Staatsbosbeheer zou daartoe de boomaanplant ver der moeten stimuleren. Deze suggestie deed gisteren het Tweede-Kamerlid Ver- bnrgh (GPV) tijdens de ver gadering van de vaste Twee de-Kamercommissie voor Mi lieuhygiëne. Hij werd hierin bijgevallen door minister Vor- rink (Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne). die voor zijn plan veel voelt. Met haar (nieuwe) collega van Land bouw wil zij hierover nader overleg. Momenteel verleent Staatsbosbeheer al gedeeltelijk subsidie voor de aanplant van jonge bomen. Het GP V-Kamerlid zorgde gisteren nog voor meer verras sende opmerkingen. Hij pleitte ervoor dat de industrieën hun gebruikte warme koel water niet in kanalen en ri vier lozen, maar gaan bestem men voor de centrale verwar ming van huizencomplexen. Geheel nieuw is dit idee niet, maar zijn voorstel werd In dank aanvaard door de be wlndsvrouwe. Enkele bedrij ven in ons land gebruiken hun afgewerkte koelwater of stoom al voor eigen verwarming of voor de warmte van woon blokken. Gemeenten mogen industrie ën pas een hinderwetvergun ning voor diepe ondergrondse lozingen van afvalstoffen ver lenen na overleg met het mi nisterie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne dat deeide minister Vorrink ook mee tij dens de vergadering. (Van onze redactie buitenland) NICE Een rechter in Nice gaat 17.000 politiedossiers na pluizen om ei achter te komen hoeveel politiemannen tussen februari 1971 en juli 1972 precies hebben gestolen. Vijf dagen geleden kwam de zaak aan het licht. Het is nu bekend hoe de politie-inbrekers werkten. Wanneer zij te hulp geroepen werden bij gevallen van inbraak of over lijden maakten zij gebruik van het feit dat zij alleen waren op de plaats die zij moesten bewaken om zich meester te ma ken van al het geld en de voorwerpen van waarde die zij maar konden vinden. De buit werd naar een politie-auto gebracht voordat zij onder de medeplichtigen werd verdeeld. In de processen- verbaal werden deze diefstallen dan op naam van verdachten uit Nice gezet. Collega's herinneren zich nu dat de gearresteerden politie mannen zich soms vreemd gedroegen. Sommigen stopten voordat zij bi„ een plaats van misdaad aankwamen, om hun mede-dieven de gelegenheid te geven hun slag te slaan. (Van onze correspondent) WASHINGTON. De slag om de Watergate-geluidsban- den, die vorige week een cli max bereikte in een storm van eisen om afzetting van de pre sident en een beperkte capitu latie van Richard Nixon, wordt deze week overschaduwd door Bezorgdheid in Israël over lot van evangeiien (Van onze redactie buitenland) CAIRO/JERUSALEM Tien met medicijnen en levensmiddelen geladen Egyptische vrachtwagens zijn gisteren door de Israëlische linies naar de ooste lijke oever van het Suez-kanaal gereden om het ingesloten derde Egiptische leger te bevoorraden. In Israël zelf nam ontstemming hierover sterk toe. Pers, oppositie en gewone man trekken de wijsheid van het Israëlische regeringsbesluit om voedselconvooien door te la ten zonder dat de uitwisseling van krijgsgevangenen geregeld is, in twijfel. Het Israëli sche parlement houdt vandaag al een buitengewoon debat over de kwestie van de krijgsgevangenen. Vandaag ook zullen Israëli sche en Egyptische officieren opnieuw bij elkaar komen ter bespreking van „brandende kwesties" voortvloeiende uit de wapenstilstand. De Israëlische regering heeft inmiddels laten weten dat het besluit om bevoorrading van het derde Egyptische leger toe te staan slechts is genomen na zeer zware druk van Amerika. De Israëlische bevolking eist van Amerika meer bezorgd heid over het lot van de Israë lische krijgsgevangenen. Zoals bekend hebben zowel Syrië als Egypte nog geen namen bekend gemaakt van Israëli sche krijgsgevangenen. Mili taire woordvoerder Chaim Herzog zei: „Israël is door Washington onder druk gezet om concessies te doen ten aan zien van de Egyptische strijd krachten, dit o mde Egyptena- ren te bewijzen diat Amerika kon wat de Russen niet kon den. Maar de Amerikaanse re- (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM Vroom en breesmann B.V. zal een bod van f 350 jn contanten uit brengen op de gewone aande len van N.V. Kemo. Dit hebben directie en commissarissen van kemo, exploitant van 67 win deis voor dameskleding (Hunkemöller-Lexis 49 en dor 18) meegedeeld. Na bespreking met Vroom oLlfsm,ann zi3n z« t°t het deel gekomen dat een fusie Vroom en Dreesmann in bertiflang is va" de Kemo- n" en hun onderne mers. Daarom zullen directie dit ?"5missarissen van Kemo va' D™> waarmee een bedrag moed mili°en golden ge- bcm 01?dersteunen. Het het i aanzienlijk hoger dan aanvoü°r ,Sears Holdings Ltd. ^gekondigde bod van f 300,- Wg f1 D. zal het bod op de i miin uitbrengen. Over ditw J,2e waaroP, bij aanvaar- O Van het hnrt jan het bod. huidigerieidir8enheid onder de \vorriol°°m en Dreasmann zal al STpast' is in beginsel directti overeenstemming met KemnÜ eV commissarissen van «-emo verkregen Van He6?.- ,de beer Eolgerin te>i bond11 NVV aangesl°" toomer d Van winkel- en kan- fe1, Mercurius heeft teven duidehjke garanties het ii V00r de positie van SooEsh.«SOne,el van Kemo. all. om schl3nlijk kunnen Werk kni, personeelsleden hun bus zitn Naast Merau" in de °°,k de Decom, waar- ia de l'™emersorganisaties ken j ^ai'handel samenwer kte Zak mster van Economi- Vaa de wd de fusiecommissie Voor i. df Vereniging licht. Effectenhandel inge .gering moet wel inzien dat Israël een democratie is, dat de Israëlische regering afhan kelijk is van de openbare me ning. De Amerikanen zullen ons geen dienst bewijzen als zij onze regering te ver willen drijven". De vrachtwagens met voed sel en geneesmiddelen werden pas doorgelaten nadat chauf feurs van de VN de plaatsen in hadden genomen van de Egyptische chauffeurs. Generaal-majoor Samuel Ey- al van de Israëlische generale staf pleitte gisteren voor de uitwisseling van naar schat ting 350 Israëlische krijgsge vangenen in Egypte voor bijna 7.000 Egyptische krijgsgevan genen in Israëlische handen. Egypte zet inmiddels zijn koortsachtige activiteit op het diplomatieke front tijdens het voortduren van de broze wa penstilstand met kracht voort. Waarnemend minister van buitenlandse zaken Fahmi werd met een boodschap van president Sadat voor president Nixon naar Washington ge stuurd. De boodschap zou het verzoek bevatten erop toe te zien dat Israël zich aan de wapenstilstand houdt en uit voering geeft aan de resolutie van de veiligheidsraad van 1967. Pahmi zal waarschijnlijk een dag of drie in Washington blijven en er besprekingen voeren met minister Kissinger van buitenlandse zaken. Kis singer heeft de ontmoeting van Israëlische en Egyptische officieren op zondag „een be moedigende stap voorwaarts op weg naar een vredesver drag" genoemd. Kissinger zei verder dat de grote mogendhe den zich niet door fysieke aanwezigheid in het conflict in het Midden-Oosten moeten mengen, „omdat ze het gebied dan tot een arena voor hun eigen conflicten zouden ma ken". De Egyptische minister van buitenlandse zaken Moham med el-Zayyat verklaarde maandag tijdens een tussen landing in Rome dat Israël bij onderhandelingen van meerge noemde resoluties zal moeten uitgaan. Een Libanese krant heeft gisteren geschreven waartoe deze onderhandelingen uitein delijk zullen moeten leiden naar de mening van de Vere nigde Staten en de Sovjet Unie: terugtrekking van Israël uit het schiereiland Sinai ter wijl vredesoverleg bepaalt of en waar gedemilitariseerde zo nes ingericht moeten worden, b) blauwhelmen van de Vere nigde Naties moeten gestatio neerd worden in de streek van Golan tn het Israëlisch-Syri- sche grensgebied Het op Is raëlisch grondgebied gelegen terrein zou tot „Israëlisch vei ligheidsgebied" verklaard moeten worden; c) op de wes telijke Jordaanoever moet een staat Palestina worden opge richt die ook Gaza en Oost- Jeruzaleta omvat. In New York stelde secreta ris-generaal Waldheim van de Verenigde Natie® maandag voor dat Ierse en Canadese soldaten aan het uit Oostenrij kers, Finnen en Zweden be staande V.N.-leger in het Mid den-Oosten worden toegevoegd en dat dit uiteindelijk zal be staan uit 7.000 man. In een verslag voor de vei ligheidsraad over de vooruit gang die tot nu toe bij het inzetten van een V.N.-leger is geboekt, verklaarde Waldheim dat d e sterkte van het leger blauwhelmen sinds zondag drie dagen nadat de veilig heidsraad toestemming voor zijn vorming gaf 585 offi cieren en manschappen be droeg. Aan de Canadese regering heeft Waldheim gevraagd de logistieke kant van het V.N.- leger in het Midden-Oosten op 1 zich te willen nemen. Die Io- gistiek zal voornamelijk het transport te land en door de lucht en de verbindingen om- j vatten. Het verzoek aan Canada heeft enige verrassing gewekt, omdat Canadese troepen dien den in de V.N.-vredesmacht die van 1956 tot 1967 in Egyp te gestationeerd was en die door president Nasser wegge stuurd werd. De houding van de Canades e regering in de jongste oorlog zou in Cairo boze reacties hebben opge wekt. Met name zou minister van buitenlandse zaken Sharp hebben afgelegd. Niettemin verklaarde Sharp zondagavond dat zijn regering het verzoek van Waldheim in welwillende overweging zou nemen. Daar toe arriveerden zondag in New York vijf ambtenaren van het Canadese ministerie van de fensie en een van buitenlandse zaken, voor overlag met de secretaris-generaal van de V.N. Volgens het rapport van Waldheim heeft de comman dant van het V.N.-leger in het Midden-Oosten, generaal-ma joor Siilasvuo van Finland, contact op hoog niveau opge nomen met beide partijen en worden met de Egyptische en Israëlische autoriteiten coör dinerende regelingen getrof fen. Siilasvuo „en alle betrok kenen", voor de snelheid en doeltreffendheid van hun eer ste optreden in het Midden- Oosten. Een Israëlische jeep van het hoofd van de rij vrachtwagens, in de buurt van de bestands lijn. 't kort President Hafez 'al Assad van Syrië heeft maandagavond in een toespraak voor de radio en televisie verklaard dat zijn land weer zal gaan vechten als „de verwachtingen niet ver vuld worden bij de politieke onderhandelingen die op het bestand in het Midden-Oosten moeten volgen". De Syrische president zei dat hij pas op dracht had gegeven het vuren te staken toen president Sadat van Egypte hem verzekerd had dat de Sovjet-Unie zich garant had gesteld voor de te rugtrekking van de Israëlische strijdkrachten uit alle bezette gebieden. De resolutie van de veiligheidsraad, jyaarin aange drongen wordt op een bestand in het Midden-Oosten, was een volkomen verrassing voor Sy rië geweest. Zijn regering had dan ook met Egypte en de Sovjet-Unie van gedachten ge wisseld over deze resolutie. Ook de Sovjet-Unie had laten weten dat baar standpunt met dat van Syrië overeenstemt. „Wij hebben definitief aange nomen, aldus Assad, dat de resolutie van de Veiligheids raad de volledige terugtrek king van de Israëlische troe pen uit alle bezette Arabische gebieden en toekenning van het zelfbeschikkingsrecht aan de Pales tij nen inhoudt". TWEE Afrikanen zijn om het leven gekomen toen zondag een rel ontstond onder 80 Af rikaanse arbeiders uit Trans kei in een werkkamp in het stadje George. ONGEVEER 150 Studenten en professoren zijn in de nacht van zondag op maandag in Montevideo, de hoofdstad van Uruguay gearresteerd. Zij worden verdacht van onder mijnende activiteiten. MINISTER Westerterp ziet geen enkele aanleiding om te komen tot een transportverbod voor giftige stoffen over wa ter. Volgens de bewindsman bestaat er reeds een reeks vei ligheidsvoorschriften die op korte termijn nog zullen wor den verzwaard. HET aftellen voor de lance ring van de derde beman- ningsgroep voor het Ameri kaanse ruimtelaboratorium Skylab is in de nacht van zondag op maandag om vier uur Nederlandse tijd begon nen. De lancering vindt plaats op 10 november. HET solidarlteitscomlté voor de joden in de Sovjet-Unie heeft berichten ontvangen dat de afgelopen weken in Mos kou onbeveer 15 joden, meest al voor korte tijd, zijn op gepakt. EEN schilderwerk van de ze- ventiendeeeuwse Vlaamse meester Rubens is in New York in een pakhuis onder een dikke laag stof gevonden. Het schilderij, waarvan men dacht dat het verloren was, is verzekerd ter waarde van één miljoen dollar. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM De lange tijd onbekend gebleven schut ter, die op nieuwjaarsdag van 1971 om vijf uur in de och tend in de rosse buurt van Amsterdam de 36-jarige op Soesterberg gestationeerde Amerikaanse sergeant James Locket Hosea met een af standsschot dodelijk in de nek trof. is na bijna drie jaar ont maskerd. De groep ernstige delicten van de Amsterdamse recherche heeft hem vorige week gearresteerd. Het is de 41-jarige kamerverhuurder C.W.J.P., die inmiddels heeft bekend. De dood van Hosea ls niet zoals de recherche destijds geneigd was te veronderstellen veroorzaakt d-oor een ver dwaalde kogel uit een wa-pen dat ter verhoging van de vuurwerkvreugde werd afge schoten. De Amerikaan werd doodgeschoten door een man, die wilde gaan slapen en zich ergerde aan het la-waai, dat de sergeant met zijn maat en twee prostituées maakte in de steeg achter zijn woning, ge naamd het Wiingaardestraat- je. Hosea had de Jaarwisseling gevierd met een Amerikaanse vriend, de destijds voor een Nederlandse basketbalclub uit komende Carlton F. en met de twee Amsterdamse prostituées. Toen zij 's ochtens om vijf uur het café „Centrum" aan de Warmoess-traat verlieten, wa ren ze alle vier dronken en maakten flinke ruzie. Geër gerd schoof de kamerverhuur der, die zelf net thuis was gekomen en wilde gaan sla pen, op de eerste verdieping aan de achterkant van zijn woning het raam open en schreeuwde naar het viertal dat het zich koest moest hou den. Het sorteerde geen enk-el effect. Woedend geworden haalde P. daarop zijn 22-vuur- buks tevoorschijn en loste er naar zijn zeggen eerst nog een schot mee in de lucht. Door het vele vuurwerk, da-t nog steeds narom-melde, viel dit schot niemand op. Daarop richtte P. zijn buks naar beneden en schoot over een platje heen he.t. Wijngaar- destraatje in. Het lijkt niet onwaarschijnlijk, aldus de re cherche, dat de kogel eerst een muur raakte en toen de straat inkets-te. Het werd in leder gev-al een dodelijke toe valstreffer: Hosea werd in de halsslagader geraakt, strom pelde nog n-a-a-r de Warmoes straat, zakte daar ineen, werd ijlings naar het Binnengast huis gebracht en bleek bij aankomst reeds te zijn overle den. J.P. heeft hm wapen ge demonteerd ergens in het water gegooid. Uiteindelijk is hij in de val gelopen omdat het aan somma-ge omwonenden bekend was, dat hij een buks had gehad. P heeft verklaard zeer geschrokken te zi-jn van het bericht in de kranten over de dood van de Amerikaan. een oorlog om een onafhanke lijke Watergate-vervolger. Deze slag kan lang duren en gaat waarschijnlijk op vijf fronten woeden. 1) President Nixon wil een „onafhankelijke" vervolgin-gs- ambtenaar die door zijn waar nemende minister van justitie, Robert Bork wordt benoemd. De opvolger van Cox, zoals de president die ziet, zal afhan kelijk zijn van het Witte Huis. Hij zal geen „visexp edities" mogen ondernemen in presi dentiële documenten, die hem door het Witte Huis zullen worden geigeven. 2) De commissie voor justitie van de Amerikaanse Senaat beraadt zich deze week over een statuut, waarbij rechter John Sirica een volledig van het Witte Huis onafhankelijke Watergate-vervolger zal kun nen benoemen, die niet door de president kan worden ont slagen. De commissie begon met dit onderzoek maandag in de na middag, na een halve dag uit stel als gevolg van een hart aanval van een congressionele politieman in de zaal. Cox zet te voor de commissie uiteen hoe belangrijk het is nu een Watergate-vervolger te benoe men die „vuurvast" is en die zal pogen de documenten uit te grav-en die Nixon weigert af te geven. Er staan 53 sena, toren achter dit voorstel. 3) De senators Edward Gur- ney (Florida) en Charles Per cy (Illinois), twee republikei nen, zullen pogen het wets voorstel te ammenderen. Percy meent dat het plan op grond wettelijke bezwaren zal stui ten en kan vastlopen in juri dische procedures. Gurney en Percy stellen voor dat de Se naat toestaat dat Nixon of Bonk een Watergate-vervolger benoemen onder voorwaarde dat d'eze volledig onafhanke lijk zal zijn en alleen door de president kan worden ontsla gen met toestemming van de Senaat. 4) Robert Bork, die deze week op last van president Nixon een Watergate-vervolger zou benoemen, lijkt in conflict met president Nixon over de graad van onafhankelijkheid die de opvo-lger van Cox zal moeten hebben. Nixon heeft vrijdag een aantal beperkingen gefor muleer-d, die zondag door zijn chef-staf, generaal Alexander Haig werden onderstreept. Bork heeft vorige week met aftreden gedreigd als de onaf hankelijkheid van de nieuwe Watergate-vervolger zou wor den verdund. 5) Een mogelijk vijfde front in de slag om de onafhankelij ke Watergate-vervolger, kan ontstaan wanneer Bork deze week zijn benoeming afkon digt en de Senaat, daar geen genoegen mee nemend, met een tweede vervolger voor de dag komt. Wat er dan precies gaat gebeuren is nog niet te overzien, maar een gevecht voor de rechtbanken en uitein delijk het Hooggerechtshof lijkt dian verre van uitgeslo ten. EEN botsing tussen twee bus sen op de hoofdweg van Istan boel naar Ankara heeft aan 22 mensen het leven gekost. (ADVERTENTIE) "V - - 02-528 (Van onze redactie buitenland) BRASILIA Func tionarissen van het Braziliaanse bureau van indiaanse aangele genheden (Funai) heb ben meegedeeld dat zij een toegenomen span ning tussen indianen en blanke kolonisten in het Amazonegebied hebben waargeno men. Eerder deze maand hebben vier deskundi gen op het gebied van minderheidsgroepe ringen in Groot-Brit- tannië liun bezorgdheid uitgesproken over het lot van de in aantal afnemende indiaanse bevolking van Brazi lië. Funai had daarop echter ontkend dat de indianen door blanken van hun land af zijn gezet. Volgens de jong ste berichten zouden de indianen van de Xa- vante stammen in de gebieden rond Sao Marcos en Sangraduro zich gereed maken voor een oorlog tegen de blanke kolonisten. Onlangs zijn het hoofd der Xavantes en enkele adviseurs in de hoofdstad geweest om het indianen-probleem te bespreken met pre sident Emilio Garrasta- zu Medici. Overleg met de Braziliaanse presi dent werd toen gewei gerd. In plaats daar van werden de india nen naar de minister van buitenlandse zaken gestuurd, die hen mee deelde „dat de regering hun land zou bescher men". Momenteel worden 18 blanke families door de Xavantes bedreigd Zaterdag zou reeds een familie, zonder dat daarbij geweld werd gebruikt, van indiaans land zijn verdreven. De indianen hebben te kennen gegeven dat zij bereid zijn geweld te gebruiken als dit nodig mocht zijn om wat zij zien als hun ei gen land van blanke kolonisten te ont doen. Het is in het afgelopen week einde kennelijk vrij druk ge weest op onze autowegen. Dat heeft zo ongeveer dan ook twintig doden geëist. Hoevelen zullen er onder die duizenden automobilisten geweest zijn die geredeneerd hebben: kijk, vandaag kan het nog, volgende week mogen we er misschien niet meer met de auto op uit. -t? Dan moet de heilige koe op stal blij ven. Benieuwd wie er harder boehhhhó roept, de koe in kwestie of de boer. Mijnheer Vijg van het NVV- bestuur, district Zuidwest-N e- deiTand, schiet wel in de roos met zijn vaststelling dat het gaat om een botsing tussen „het heilige principe" en „de heilige koe". Het oliestoTcende volksdeel kan er minder warmpjes bij komen te zitten. Maar laten we niet in paniek raken, vrienden. Gisterochtend heeft minister Lubbers via de radio gezegd dat een autoloze zon dag al het komende weekein de niet uitgesloten moet wor den geacht. Maar in de loop van de och tend blijkt mij dat verschil lende mensen er al gewoon vanuit gaan dat die autoloze zondag ook a.s. zondag al ze ker is. Ja, dat is natuurlijk paniekpraat. Ofschoon, het kan gebeu ren, Het sjeikdom is niet zo olie dom als het eruit ziet. Het zit niet Botlek-ker. Directeuren van oliemaat schappijen zijn eigenlijk olie- raffinaderijkelui. Nixon zou gezegd hebben dat West-Europa, wanneer de Amerikanen met hun wapen leverantie Israël niet te hulp hadden gesneld, „doodgevro ren" zou zijn. •fr Het ziet er naar uit dat de Amerikaans-Eu-ropese verhou dingen toch langzamerhand het nulpunt naderen. Nixon kan onderhand beter opschieten met Breznjev dan met de meeste Westeuropese politieke leiders. •ft Dat geeft te denken. En dankzij het feit dat Nixon in Amerika woont, is hij nog niet met zijn gatje in het Water-gate gevallen. Die Richard Milhouse toch. Hij weet wel huis te houden in zijn States. Daar heeft-ie dan ook de nodige dure huis jes voor. Richard Nixon. By! Millionhouse MER1JN (ADVERTENTIE) Er is onlangs iemand in Scheveningen bekeurd omdat hij met een Philips batterij in zijn zaklantaarn de vuurtoren stond na te doen.

de Stem | 1973 | | pagina 9