DAMSTMJD ONTBRANDT TE LAAT VICTORIA NOVY GAAT DOOR MET WIELERPLOEG Tom Smits i„Het debuut is me erg meegevallen" goud en zilver Rel rond Dynamo- Bayern een miljoen gulden aan prijzen Berrevoets maakte rapport op HARDER GEEN SPIJT mm Bert Broere ploegleider 3ïhet^^s tuMtew Qljjnicok'-: sport v nicarijnders Schot' Dinsdag 30 oktober 1973 13 GOETHALS HEEFT ALLES MEE BRUGGE Bondscoach Raymond Goethals is momenteel zowat de meest be sproken figuur in België. Goethals is namelijk de man waarop heel voetbalmin- nend België zijn hoop heeft gevestigd. Hij zal de Rode Duivels immers langs de wat overschatte klip Noorwegen moe ten leiden om tenminste de kans op W.K- kwalificatie te behouden. Journalisten hangen aan zijn lippen om de lezers iedere simpele uitspraak met veel tamtam als een nieuwe tover spreuk voor te schotelen. Ie dereen klampt zich aan hem vast en bombardeert hem tij delijk tot een nieuwe afgod. Of Goethals inderdaad de ma- giér is die men van hem maakt? Ach het valt niet te ontkennen dat de Belgische voetballers onder zijn leiding de afgelopen jaren tot indruk wekkende prestaties kwa men. Geroemd is hij om zijn succesvolle taktische ingrepen, maar om de uitstekende resul taten van de Belgische voet balploeg uitsluitend aan zijn trainerscapaciteiten toe te schrijven is toch lichtelijk overdreven. Integendeel daar zijn andere oorzaken voor aan te wijzen. De clubs doen nooit moeilijk wanneer zij hun spelers voor de nationale ploeg moeten af staan en die spelers zijn op hun beurt bereid bij iedere interland te werken tot ze er bij neervallen. Niet omdat ze Goethals zo'n toffe kerel vin den, of vanwege de overwin ningspremie (veel lager dan voor de Oranje-spelers) maar vóór alles omdat een selectie voor de Rode Duivels voor hen het absolute einde bete kent. Dat geluk heeft de ove rigens tactisch begaafde Goet hals. Jammer voor hem dat het ge luk over fitte spelers te kun- OOST-BERLIJN (ANP). Het ministerie van Buiten landse Zaken van Oost- Duitsland heeft maandagavond protesten van Bayem München tegen de beperking van het aantal journalisten voor de wedstrijd Dynamo Dresden - Bayem, van de hand gewezen. Het is slechts tien Westduitse journalisten toegestaan op dinsdag voor de wedstrijd naar Dresden tc reizen, de an dere 16 journalisten en foto grafen die de tweede wed strijd tussen de twee Duitse kampioensploegen willen bij wonen, mogen pas op de dag van de wedstrijd Oost-Duits land binnen. Het Oostduitse ministerie voegde er aan toe dat er nog besprekingen zijn met de Westduitse organisatie van sportjournalisten om tot een oplossing te komen. Bayern München heeft overigens niet alleen geprotesteerd bij de Oostduitse instanties, maar ook bij de Europese voetbalu nie. Daarbij werd zelfs min of ■neer geëist, dat wanneer de beperking op de toelating van Westduitse journalisten bleef Sehandhaafd, de wedstrijd op neutraal terrein zou worden gespeeld. Naar aanleiding van tet protest uit München beeft de secretaris van de UEFA, Hans Bangert, de Oostduitse voetbalbond om inlichtingen gevraagd. De Oostduitse voetbalbond heeft nl laten merken onaan genaam getroffen te zijn door de stappen van Bayern München. Hans Seidel, be stuurslid van Dynamo, zei dat over belgisch voetbal nen beschikken hem voor de wedstrijd tegen Noorwegen in de steek heeft gelaten. Het is namelijk onwaarschijnlijk dat libero Van den Daele zal kun nen spelen. De Bruggeling liep tijdens de training een verrek king op in het dijbeen. Zijn plaats zal misschien worden ingenomen door Dockx van Anderlecht. Keeper Piot is ook geblesseerd. Hij zal wor den vervangen door Sanders van Club Brugge, bovendien staan Van Moer en Thissen (beiden Standard) al lange tijd op de ziekenlijst. Vandaar dat de Belgen met een nogal vertimmerd elftal de wedstrijd tegen Noorwegen zullen beginnen. Al stelde Goethals clichématig de Noren niet te onderschatten toch zal Belgié niet al te veel moeite hebben om tot een ruime overwinning te komen. Nieu we internationals als Van Herp (K.V.Mechelen) en Jans- sens (Beveren) zullen ruim schoots de kans krijgen hun schotvaardigheid te tonen. Ze ker wanneer men weet dat de Noren in uitwedstrijden heel wat minder waard zijn dan in eigen land. onmogelijk was alle West- ouitse journalisten die met ayern wilden meereizen visa e geven die van dinsdag gel- zlJn. „In de periode dat ayern naar ons komt, hebben ■J in Dresden een internatio nal artsencongres. Met 1200 anwezigen bij dat congres is v.;:m Zesden geen bed meer vnj voor een journalist. Het ge dat wij voor de West- ouitse journalisten kunnen I ls 20rgen voor onderdak den omgeving van Dres- De organisatie van de West- mutse sportjournalisten heeft P zijn beurt ook ten scherp- maaWPi°testeerd tegen de maatregelen in Oost-Duitsland, de arbeidsmogelijkheden BEN HAAG (ANP) Ruim vier uur hebben SiJ- brands en Andreiko hèt weini ge publiek bezig gehouden met de negentiende partij om het wereldkampioenschap dammen alvorens tot remise te besluiten. De stand werd hier door 21-17 in het voordeel van Sijbrands, maar dat is niet meer interessant. Nu het niet meer nodig is zijn de beide grootmeesters bereid om er een volledige partij van te maken. Na een flankspel-opening, waarin bei den de voorpost kregen, was die van Aradreiko ai snel ver dwenen en hield Sijbrands een gunstige aaiwalssteliing over- Toen die Rus zien in het cen trum losmaakte kreeg Sij brands een overwicht op het middenbord, dat resulteerde in een zeer gunstig eindspel. Ge jaagd door de wedstrij dklok gaven beiden snel hun zetten af en moest Andreiko heel sü- cuur spelen om een nederlaag te ontgaan. Na de tijdconitrole vonid hij in een lastige positie een geestige remise die wit niet meer kon vermijden. Negentiende partij Wit: Sijbrands Zwart: Andreiko 1- 32-28 19-Z3 2. 28x19 14x23 3. 37-32 10-14 4. 35-30 20-25 5. 33-29 14-19 6. 40-35 5 10 7. 41-37 10-14 8. 45-10 16 21 (in deze veelgespeelde ope ning een ongebruikelijke voortzetting) 9. 31-26 11-16 10. 30-24 19x30 11. 35x24 14-19 12. 40-35 19x30 13. 35x24 21 27 14. 32x21 16x27 15. 37-32 17-21 16 26x17 12x71 17. 42- 37 '1-26 18. 3'2x21 26x17 19. 37-32 17-22 20. 32-27 22x31 21. 36x27 18-22 22. 27x18 23x12 (zwart krijgt nu terreinnadeel en komt in de verdediging) 23. 39-33 13-19 24. 24x13 8x19 25. 33-28 15-20 26. 46-41 12-18 27. 41-37 9-13 28. 44-40 20-24 29- 29x20 25x14 30. 38-33 4-10 31. 43-38 2-8 32. 50-45 7-12 33 49-44 6-11 34. 40-35 1-7 35. 44- 40 3-9 36. 37-32 11-17 (de korte vleugel van wit is zo opgesteld dat deze zwart di rect uit het centrum kan ver dringen) 37. 34-29 19-23 3D. 28x19 14x34 39. 40x29 18-23 (na deze ruil heeft zwart wel een schijf iin het centrum, maar de witte stelling biedt meer mogelijkheden) 40. 29x18 12x23 41. 45-40 9-14 42. 40-34 13-19 43. 32-27 19-24 44- 48-42 (dreigt 33-29) 8-12 45. 33-29 24x33 46. 38x18 12x23 47. 42-38 7-12 48. 38-33 12-18 49. 35-30 10-15 50. 47-42 14-19 51. 33-29 23-28 (zwart staat moeilijk en doet de enig juiste zet) 52. 42-37 remise op voor stel van wit (zwart kan name lijk geestig remise forceren door 18-23 29x18 19-24 30x19 17-22). 0 Jan Jaspers: „Ik wil de ploeg zoveel mogelijk op West-Brabant afstemmen. (Van onze sportredactie). ST.-WILLEBRORD De Victoria Novy-wielerploeg wordt niet opgeheven. Sponsor Jan Jaspers is op de beslissing om te stoppen, die hij een paar weken geleden nam na een bijeenkomst van tie spon sors en de sportcommissie van de K.N.W.U., teruggekomen Jaspers: „Aanvankelijk zouden er tien of elf ploegen stoppen, maar op de algemene vergade ring van de B.V.A.S. bleken er nog maar drie over te zijn, waarbij ik ook was. De ande ren waren teruggekrabbeld. Ik dacht toen: Waarom zou ik dan ook niet doorgaan?" Jaspers heeft zaterdag de renners die hij voor volgend jaar graag in zijn formatie wil hebben in St.-Willebrord ont boden. Al die renners voelden er veel voor volgend jaar deel (Van onze sportredactie) BREDA Naast de twee winstpunten, die NAC afge lopen zondag in de wedstrijd tegen Roda JC behaalde, was er voor trainer Henk Wullems nog een lichtpuntje: Tom Smits. Met genoegen zal de NAC-trainer geconstateerd hebben, dat de ex-Waspik-speler (derde klas amateurs) een voortreffelijk competitiedebuut maakte in NAC's hoofd formatie. Smits over zijn debuut: „Het is me erg meege vallen. Ik geloof wel dat ik het redelijk goed gedaan lieb. Vooral in de eerste helft voetbalde ik lekker". (Van onze sportredactie) BREDA Scheidsrechter Berrevoets heeft rapport uitge bracht aan de KNVB naar aan leiding van het feit dat NAC mensen op de reservebank zich zondag tijdens de wedstrijd NACRoda JC bemoeiden met het spel (NAC-verzorger Geert van der Wiel ging o.a. een paar keer het veld in, terwijl het spel niet „dood" was). Scheidsrechter Berrevoets: „Ik moet nu eenmaal van elke onregelmatigheid op het speel veld rapport uitbrengen. Zo heb ik in het rapport ook ver meld dat er een bierflesje ge gooid is. In het betaalde voet bal zijn dit seizoen voor het eerst waarnemers bij de wed strijden aanwezig die werken voor de strafcommissie. Die moeten ook rapporteren. En dat moet natuurlijk parallel lopen. Als ik dan geen rapport in stuur, sla ik een gek figuur." Bij NAC was er niemand op de hoogte van het feit dat Ber revoets rapport zou uitbrengen. Berrevoets: „Ik heb er in de bestuurskamer wel over ge sproken. Mensen van het NAC- bestuur zelf zeiden mij dat het nergens op leek. Maar ik hoef ook niemand officieel In ken' nis te stellen." „Na rust ging het wat minder. Maar dat is ook wel begrijpe lijk. We gingen toen veel be houdender spelen. Daarom was het ook moeilijk om de ballen die je kreeg, af te spelen. Daarbij komt dan ook nog dat ik een tegenstander tegenover me had, die er vrij fel inging. Dan passeer je veel gemakke lijker. In de tweede helft nam hij wat meer afstand. Het is dan veel moeilijker om er voorbij te komen". Voor Tom Smits was het geen verrassing, dat hij tegen Roda JC in de basisopstelling stond. Dat hij op de linksbui tenplaats zou spelen, had hij echter niet verwacht. Smits: „Op de trainingen had trainer Wullems al wat laten door schemeren. Maar het was een complete verrassing voor me toen ik hoorde dat ik linksbui ten stond. Van nature ben ik een aanvallend middenvelder. Toen ik nog in Waspik speel de, stond ik ook steeds op die plaats". (ADVERTENTIE) 'Hooesee^11 ~0 -?f3r /ynrrvrry V/estrh -t beperken. De estdmtse organisatie heeft ,™tl0nale federatie ^estdmtse organisatie ?e internatii ■«"doen^ten ?®V*aa®d stappen lossing te k ten behoeve ÏÜ»j0!K7la!'sten te inverveni lowiüi'V",1 einde tot een op- tcn i v. komen en verzocht >e de Westduit- eren ÏÏ?aJIsten te inverveni- verensportjournalisten- het m-"? van de en bij (ADVERTENTIE) Daar krijgt een vrouw nooit genoeg van. Daarom moet een man het met mate geven! De grote overgang van het amateurvoetbal naar het eredi visievoetbal heeft Tom Smits niet al te veel problemen op geleverd. Smits: „Natuurlijk is het tempo veel hoger dan hij de amateurs. En het is veel harder. Al ben ik toch wei het een en ander gewend. Zo erg vind ik dat nou ook weer niet. Je moet kunnen nemen en ge ven. Volgens mij heb ik nu ook wei voldoende conditie om een hele wedstrijd te spe len. NAC was niet de enige ere divisieclub, die belangstelling toonde voor Tom Smits. Ook PSV en FC Den Bosch (toen nog uitkomend in de eredivi sie) waren geïnteresseerd. Smits: „PSV kwam al een tijidje terug bij mij. Daar heb ik toen ook nog een oefenwed strijd voor gespeeld. Maar tenslotte heb ik het toch maar niet gedaan. Toen NAC belde was ik met FC Den Bosch al voor 50 procent rond. FC Den Bosch degradeerde toen echter naar de eerste divisie. De keus was dus niet zo moeilijk meer". „En ik heb er geen spijt van. Ik hen door de andere jongens erg goed opgevangen. De sfeer is momenteel on danks de wat mindere resulta ten uitstekend". Over zijn voetbaltoekomst 0 Tom Smits: „Ik was al een beetje voorbereid dat ik mee moest spelen. Trainer Wullems had dat op de training wat door laten schemeren. Het was echter een complete verrassing voor mij dat ik als linksbuiten werd opgesteld." merkt de 20-jarige Tom Smits tenslotte nog op: „Ik heb het nu best naar mijn zin. Momen teel ben ik i-n militaire dienst. Ik krijg alle gelegenheid om met NAC te trainen. Daar naast zit ik ook nog bij de selectie van het militaire elf tal. Mijn conditie hoeft tijdens de diensttijd dus niet minder te worden. Misschien verander ik later nog wel eens van vereniging. Maar dan moet ik er wel goed op vooruitgaan". uit te maken van de Victoria Noivy-ploeg. Vaststaat al dat Johnny Konings (Sprundel), Toon van der Steen (Etten- Leur), Johan Roks (St.-Wille- brord), Bram Geense (St.-Phi- lipsland), Rini Jongenelen (Oudenbosch) en de dames Henny Jongenelen (Ouden bosch) en Ria Cornelissen (Bladel) voor Victoria Novy uit zullen komen. De renners Vester Aarts, (Roosendaal), Peer Maas (Heerle) en Jan Damen (Ulvenhout) die dit seizoen ook reeds voor Victo ria Novy reden, wil Jaspers ook graag hebben, maar daar is de medieweTking van Trico Noble voor nodig. Jaspers: „lk had de renners al hun ontslag aangezegd en Maas, Aarts en Damen tekenden toen voor Trico Noble. Ik heb de K.N.W.U. nu gebeld en daar hebben ze me toegezegd via de sportcommissie te zullen bemiddelen om te proberen dat ik die drie renners terug krijg. De renners zelf willen graag voor mij blijven rij den". Jan Cooremans (Breda) en Cees van Bragt (Lage Zwalu- we) staan ook op de nominatie opgenomen te worden bij Vic toria Novy. De twee coureurs zullen trachten bij de ploeg waar zij nu nog aan verbon den zijn Cooremans aan De Koning en Van Bragt aan Drinkwaard weg te komen. Jaspers: „Ik heb nu nog ruim te voor enkele Westbrabantse renners. Ik wil de ploeg zo veel mogelijk op West-Bra bant afstemmen. Aan die Lim burgers heb ik bitter weinig gehad. Ze reden meestal nog niet eens in Limburg ook. Ze koersten bijna altijd in België, tegen Luxemburg aan. Daar heb je geen reclame van. En Van der Patten is helemaal een grote teleurstelling voor mij geworden. Die is nadat hij het voor Olympia's Toer had laten afweten nooit meer ver schenen. Hem had ik van te voren dan ook al ontslagen". Ceulen en Wilms, de twee Limburgers had Jaspers ook al tevoren de laan uitgestuurd. Maar hij zal mogelijk beiden of een van hen toch weer aantrekken. Dat is in verband met het feit dat Novy enkele Limburgers in de ploeg wil hebben. Jaspers: „Ik denk wel dat ik Ceulen weer zal nemen. Daar heb ik in Olympia's Toer tenminste nog plezier aan be leefd. Maar hoe het precies zal gaan met die Limburgers weet ik van de week pas. Ik heb daar namelijk een gesprek over met Arie den Hartog (de importeur van Novy - red.)". Victoria, dat het afgelopen sei zoen 31 overwinningen boekte (Bert Broere 10, Peer Maas 10, Benny Ceulen 5. Willy Wilms 4. Johnny Kcmings 1 en Bram Geense 1), krijgt in de persoon van Bert Broere, die als renner geen deel meer uit kan maken van de ploeg door de nieuwe reglementen (hij is te oud om gesponsord te wor den), een nieuwe ploegleider. Jan Jaspers, die dit jaar zelf als ploegleider fungeerde: „Bert wilde er helemaal mee stoppen. En dat vond ik zonde. Hij is altijd een van «mijn beste renners geweest. Dus vind ik dat ik ook wel wat voor hem mag doen. In de klassiekers zal hij nu zuiver als ploegleider fungeren en in de criteriums als rijdende ploegleider in een witte trui. In de criteriums is hij dus net zo iets als een speler-trainer in het voetbal". HEIN GROOTHUIS. (ADVERTENTIE) 't Is waar. hen duidelijke vermelding van banknaam èn bankrekeningnumme op facturen en bij overschrijvingen voorkomt vertraging in het bankgirale verkeer. De gezamenlijke banken. HENK WULLEMS Deze PEUGEOT 104 waarde 8.595 met zuinige, krachtige 50 pk motor, 135 km/u; voorwielaandrii- ving; versnellingspookje; draaistraal slechts 492 cm; schijfremmen voor, trommelremmen achter- vier portieren; rondom veiligheidssloten; automatische remkrachtverdeler en rembiisteilinqis' iedere week één van de weekhoofdprijzen, die u kunt winnen wanneer u voor 1 deelneemt aan krant (t.b.v, de Stichting Natuurbehoud en Natuurbeschermingseducatie) in deze

de Stem | 1973 | | pagina 13