Alle studenten moeten loten Boersma: minimum-loon voor 22-jarigen PRESIDENT WOEDEND OP DE PERSMEDIA schuld eisers in kunnen cheques nog niet innen Groenevelt bereid om „botte bijl" weer te hanteren Eban: Israël had geen plannen om Suez-kanaal over te steken Weienschappelijk onderwijs wil andere toelatingsregeling binnenland buitenland DRUK PUNTEN ZWOLSE D '66 MIJDT VERKIEZINGEN Cadeautje: 4 lucifersmapjes met grapjes van MaxTaiileur. Gratis bij Parade. Meer dan twee miljoen schade bij branden Y oorbereidiiig LPO verloopt bevredigend Lijk van Jan Palach verwijderd Maandag 29 oktober 1973 5 ht „Thames Cormmo- :e" Turkije. Reportage rgeet niet te leien atste nieuws (Frans) skunde euws 1. 2, 3 j'ai vu: iepen iT.F., voor de vrouw. K. uitzending Kirtuitzcnding •urnaal C) Elizabeth R. nseigement renové. irste van een serie uit. «dingen bestemd voor uders K) Wedstrijdspel voor e wetenschapsamateur lieuws KRUK (Rijssel) t 5,55 La loi des hommes, ilm van Charles Gérarè .even nu Voor de kleuters. Voor de jeugd teg. act. toumaal 9 e Mohikanen van Pa rijs Vidocq Aanhalingstekens ope nen De wegen der muziek .3.20 Nws. 21.00 Nws. 21.03 Negen- low. 22.00 Nws. 22.02 Juperclean Dreatn-machi- .55 Med. 23.00 N,ws. 23.02 anavond laat. 24.00 Nws, Radiojournaal. 0.05 n-top-tien. 1.00 Muz. met 2.00 Continu de nacht 5.00-7.00 Voor dag en de mist in. Glé (Vlaams) Nieuws. 5.33 De eerste te. 3.00 Nieuws. 8.20 Viva Vi- 9.00 Nieuws. 9.15 Licht èkproigramma. 9.30 Be ljon. 10.00 Nieuws. 10.05 Euro Strings. 10.30 School- 11.00 Operettemuziek, Nieuws, mededelingen en -berichten. 12.08 Land- rkroniek. 12.15 Lichte rnu- (12.50 Buitenlands pers- zicht. 13.00 Nieuws actua- ;en, weerbericht en toneel- da). 14.00 Nieuws. 14.05 lolradio. (15.00 Nieuws), Nieuws en beursberidi- 16.10 Lichte muziek. 17.00 iws en mededelingen. 17.10 bte orkestmuziek. 17.5) (gschaal. 18.00 Nieuws, 5 Voor de soldaten. 18.411 pdesportberichten. 18.451 rt 18.55 Taalwenken. 18,51 ité muziek. 19.00 Nieuws laliteiten en mededelingen. 0 Lichte muziek. 19.40 arig Engels. 19.45 Openbaar istbezit. 20.00 Licht pro- nma (20.30 Literaire to- k).21.00 Splinternieiras, 15 Licht programma. 22,00 ■uws. 22.05 Licht platenpn- mma. 23.00 Nieuws. 23.05 ht platenprogratnma. 23.40- 45 Nieuws. DEN HAAG Zwoegen om oen zeven of acht op het eindexamen te halen, hoeft niet meer. Iedereen zal in 1974 moeten loten om een plaats bij het wetenschappe lijk onderwijs. Dat advies stuurt de Acade mische Raad aan minister Van Kemenade. De universi teiten en hogescholen hebben zaterdagmiddag besloten dat er nog twee jaar met studen tenstoppen mag worden ge werkt, op voorwaarde dat er nu een beleidsnota gemaakt wordt, zodat dit soort jaar lijkse noodmaatregelen over bodig worden. Er zijn forse veranderingen voorgesteld: 1) De bollebozen die gemid deld een T>/> op het eindexa men weten te halen, krijgen geen voorrang meer. Zij moeten ook loten. Alleen hy perbegaafden, met ongeveer een negen gemiddeld, mogen nog op een uitzonderingspo sitie rekenen. 2) Wie uitloot krijgt het vol gend jaar zonder meer het recht op toelating. 3) Dat geldt ook voor degene die in militaire dienst is ge weest. 4) Contractstudenten krijgen die voorrang niet meer. 5) Er komt een hardheids clausule, waardoor het moge lijk wordt uitzonderingen te maken voor 3 van de studenten, bijvoorbeeld voor buitenlanders en werkelijk geniale studenten. Groningen, Delft, Tilburg en Amsterdam wilden geen toestemming meer geven voor nieuwe studentenstops. Van studentenzijde was de ellende van de numeri fixi van tevoren nog eens uitvoe rig beschreven. Maar Leiden kreeg de meerderheid van de instellingen achter een voor stel om de minister nog twee jaar de kans te geven om de situatie in het wetenschappe lijk onderwijs en het hoger beroepsonderwijs nu eens goed te gaan regelen. (Van onze redactie binnenland) ARNHEM Minister Boers ma van Sociale Zaken is van plan om binnen afzienbare tijd, vermoedelijk binnen een half jaar, de SÉR advies te vragen over de wenselijkheid en moge lijkheden van verlaging van de leeftijdsgrens voor het mi nimumloon van 23 jaar naar 22 jaar. Hij verklaarde dat zaterdag in Arnhem tijdens een demon stratieve bijeenkomst van het NVV Jongerencontact, die door ongeveer 200 jeugdigen werd bijgewoond. Volgens de minister is het in eerste instantie een taak van de vakbonden om dit te realiseren. In het kader van de vrije loon politiek heeft het kabinet eerst bevoegdheden wanneer het be drijfsleven daarin is vooraf ge gaan, zei hij. Niettemin ziet de mi nister aanleiding de wens van de jongeren aan de SER voor te leggen, omdat in de belangrijke metaalsector volgens hem aan 22-jarigen reeds nu in de mees te gevallen het volwassen mi nimumloon wordt uitgekeerd. De instelling van de minimum jeugdloonregeling per 1 janu ari voor iedereen vanaf 18 jaar betekent volgens hem intussen een duidelijke rechtsbescher ming voor werkende jongeren waarvoor geen cao's van kracht zijn. Tevens ziet hij in deze maatregel de eerste stap op weg naar financieel betere tij den voor de werkende jonge ren. NW-vakbondsbestuurder F. Drabbe noemde de wens van de jongeren om per 1 janu ari te komen tot een funda mentele wijziging van het loon- heleid door het jeugdloon op te heffen en op een „volwas sen" niveau te brengen geen eenvoudige zaak. NIXON KIEST HARDE LIJN vrijdag eerder dat Cox verant woordelijk is voor de crisis. De nieuwe vervolger zal de Watergate-affaire tot een „snelle oplossing" brengen. Bij het Wiite Huis was de zeker heid gegroeid dat Cox zich nog jarenlang met de vervol ging zou bezig houden. 'mmr os TEUR BEOT U NIET 0*7" OAT SOMIEEM VAM OE« ,kAN& GEBRUIK MAKEM OM' (Van onze correspondent) WASHINGTON Een uiterst nerveuze president Ri chard Nixon heeft zich in zijn soms tumultueuze perscon ferentie over „valse, hysterische en verwrongen" verslag- geverij door radio, televisie en pers beklaagd, maar hij zei dat hij zich daar niets aan gelegen zal laten liggen. Hij verklaarde dat hjj onder grote druk op zijn best is. De president zei dat waarne mend minister van justitie Ko tert Bork volgende week een speciale Watergate-vervolger sal benoemen, waaraan hij geen presidentiële dokumenten zal afstaan. Nixon koos een harde lijn. De opvolger van Cox zal genoegen moeten ne men met minder dan Cox eis te. Nixon bleef volhouden dat presidentiële dokumenten op grond van de constitutie niet kunnen worden prijsgegeven. De nieuwe Watergate-vervol- ger zal Eet met door het Witte Huis verstrekte informaties uit die dokumenten moeten doen. Nixon verwachtte ook niet dat de nieuwe Watergate-vervol- ger hem voor het gerecht zal dagen. De voornaamste punten utt Nixon's persconferentie: Volgens Nion is er voor liet eerst een werkelijke kans In een periode van 27 jaar op permanente vrede in het Mid den-Oosten. Amerika zal met tegenzin een beperkt aantal waarnemers naar het Midden- Oosten zenden. Geen van de kernmachten mag met gewa pende militairen op dat toneel verschijnen. De nieuwe Watergate-ver- volger zal volgens Nixon niet op verzet van de Senaat stui ten. Maar gisteren onderschre ven 53 van de 100 senatoren een wetsvoorstel, waarin een door reehter John Sirica aan te wijzen Watergate-vervolger wordt voorgesteld, die huiten de invloed van het Witte Huis staat niet door Nixon kan worden ontslagen en die ook niet aan Nixon behoeft te rap porteren. De president suggereerde dat Archibald Cox en de pers 8e schuld waren van de huidi- fe crisis. Hij maakte er veel werk van dat de senatoren Ervin, Baker en Stennis zijn ..compromis" van vorige weck zaterdag aanvaardden en dat ook Elliot Richardson dit com promis zou hebben onder schreven. Alleen Cox kon het "let accenteren. Nixon's raads vrouw Ann Armstrong zei Op de vraag wat er in president Nixon is omgegaan onder de stormvloed van af- zettingseisen verklaarde de president dat hij blij was dat er geen „beslissing in dit ver trek" behoefde te worden ge nomen. Hij herinnerde aan zijn beslissing tot het bombar deren van Noord-Vietnam. >,Toen werden er termen ge bruikt als tiran, dictator, hij heeft zijn verstand verloren, hij moet aftreden, hij moet worden afgezet. Maar ik hield stand en als gevolg daarvan hebben we onze krijgsgevan genen teruggekregen, op hun voeten en niet op hun knieën". Nixon zei niet te zullen aftreden. Hij zei dat hij onder grote druk verreweg op zijn best is. Hij zei dat de Was hington-Moskou crisis van de ze week echt was, „de moei lijkste sedert de Cubaanse ra ketcrisis van 1962". Hij verde digde zijn vriend Bebe Rebozo als „een eerlijk man". Volgens Jack Anderson, de columnist die een aantal voor de Nixon- regering zeer pijnlijke onthul lingen heeft gelanceerd, heeft Gerald Ford, door Nixon aan gewezen als opvolger van Spl- ro Agnew, ervan beschuldigd dat hij van een handelaar in politieke invloed in Washing ton 15.000 dollar geleend heeft en dat bedrag nooit heeft te rugbetaald. De lobbyist Robert Winter- Berger zou onder ede voor een senaatscommissie hebben verklaard Ford het bedrag te hebben geleend. Winter-Ber- ger publiceerde vorig jaar een boek onder de titel ,.The Was hington Pay-Off" waarin hij onthullingen deed over politie ke corruptie op grote schaal in Washington. _®n blue jeans van LOIS met uitlopende pijp en opgestikte zak j~ wiodel Gaucho zoals zij hier draagt of een voorgewassen o met steekzak en onafgewerkte zoom model Indo zoals I aanheeft. Iedere week kunt u één van deze jeans winnen, als de «Sr 1 meedoet aan de Puzzelactie in deze krant ten bate van Stichting Natuurbehoud en Natuurbeschermingseducatie. De ^hszijn een geschenk van Saez Vogels NV, Badhoevedorp. (Van onze redactie binnenland) ZWOLLE D '66 zal vol gend jaar in Zwolle niet aan de gemeenteraadsverkiezingen meedoen. In de Zwolse raad is de frac tie van de democraten twee man sterk. Eén van de twee, de lieer M. F. Kofflard, heeft zich inmjddels bij de PvdA aange sloten. Volgens de zojuist afge treden secretaris van de afde ling Zwolle van D '66 functio neert deze afdeling niet meer 0 Beeld van een grote demon stratie voor het Witte Huis in Washington voor het aftreden van president Nixon. Een uit spraak van een federaal hof maakte deze demonstratie mo gelijk; tot op heden waren demonstraties in de omgeving van het Witte Huis verboden. PATER Leo Pennings uit Lent is zaterdag teruggekeerd naai Chili. Tot op het laatste mo ment hebben leder, van de Zuid-Amerikagroep Nijmegen hem trachten te bewegen zijn positieve visie op het nieuwe bewind in Chili te herzien en niet terug' te ke-ren. Behalve pater Pennings keert nog een aantal Nederlandse paters te rug na-ar Chili. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie binnenland) AMERSFOORT „We hebben de botte bijl met heel veel plezier gehanteerd. De ondernemers hebben nu wee gezegd dat ze niets van onze plannen willen weten- Als ze zo doorgaan zal de botte bijl weer tevoorschijn moeten worden gehaald". Voorzitter Arie Groene ;eM van de Industriebond NVV zei dit zaterdag in Amersfoort op een forumbijeenkomst van het centrum hoger pe-so-n-eed in het NVV over de n.komensve- del-ing. (Jit de zaal was kritiek gele verd op het feit dat de indus triebonden vorig jaar met een botte bijl hebben gewerkt Groenevelt stelde daar een ci taat uit het bijbelboek predi ker tegenover, ,Wie altijd op de wind let zaait nooit". Er is al jaren over een betere inko mensverdeling gepraat en er moest eindelijk iets gebeu ren. De andere fnrumieden bo duurden voort op het botte bijl-thema. Prof. dr. P. J. Ros- cam Abbing (theologisch in stituut Groningen): „Het was eigenlijk een vijl die er alleen aan de rand iets afkrabde" Dt' Groningse econoom prof. dr. F. Hartog: „De enige scherpe kamt aan de botte bijl is de scherpzinnigheid waar-mee Groenevelt hem verdedigt". Het doel van de inkomens politiek moet geen nivellering ma-ar „beëindiging van bevoor rechting" zijn, meende prof. Hartog. Volgens hem rs de „ontvoorrech-timig" evenwel op hol geslagen en bofte nivelle ring geworden. Groenevelt noemde dat zeer overdreven; „Het gaat maar om eem fractie van de inkomens die het be treft". Het voornaamste is, dat de discussie op gang is ge bracht. „De bijl was in ieder geval sterk genoeg om de be nen onder het kabinet-Bies heuvel weg te halen en als hamer om het kabinet-Den Uyl in elkaar te timmeren", aldus Groenevelt. (Vervolg van pagina 1) De Veiligheidsraad besloot in le nacht van zaterdag op zon- lag een 7000 man sterke vre- lesmacht naar het Midden- Hosten te zenden en de kosten an de voorlopig op zes ïnaan- en vastgestelde actie over de •den van de volkerenorganisa- ie te verdelen. Deze kosten 'jn door secretaris-generaal Valdheim geschat op 76 mil- ien gulden (30 miljoen dol- ir). China zat hieraan niet ïeebetalen. De Chinese verte- enwoordiger, Tsjoean Jeng ei dat China niets voor do- oorgestelde „noodstrijdmacht" United Nations Emergency Force) voelt omdat de twee su- perinogendheden de VS en de Sovjet-Unie de crisis in het Midden-Oosten ten koste- van de Arabieren von hun eigen egoïstisch- -■' ->u' uitbuiten. De Chinese gedele geerde deed hierbij een felle aanval op de Sovjet-Unie, die hij van een „vuige politiek" be tichtte. Of de Sovjet-Unie in de kos ten van hel vred-esleger zal bij dragen is niet duidelijk gewor den. Tot dusver was Moskou er niet toe bereid. Welke landen militairen voo dit leger zullen leveren is nog niet besloten. De van Cyprus overgevlogen voorhoede bestaat uit Oostenrijkers, Finnen en Zweden. Canada, Polen en Roemenië zijn genoemd als lan den die contingenten zullen le veren. Ierland heeft aangebo den 140 militairen beschikbaar te stellen. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Abba Ebari. zei zaterdag dat T=>,-aël nooit van nlcti is u°wee<!' 7 I -ch ge bied ten westen van het Suez- kanaal te bezetten. Israël is be reid dit gebied terug te geven in ruil voor een permanente re geling in het Midden-Oosten. Israël kan echter onmogelijk vooraf onderhandelen over ck- grenzen en „ik zeg eerlijk daf wij nu rekening moeten hou den met de lessen van dezi oorlog, namelijk een grens heb ben die niet meteen kan woi den weggevaagd bij een eerst jrote aanval", aldus Eban. Over de Israëlische bezetting van een gebied op de westelijkt vever schreef zondag de hoofd- edacteur van het gezaghebben de Egyptische dagblad „Al Achram", Hassanein Heikal dat de Verenigde Staten Israël de inlichtingen hebben ver schaft die het de Israëlische- troepen mogelijk maakten het Suez-kanaal over te steken en in westelijke richting op te ruk ken. Volgens Heikal staat het „on betwistbaar" vast dat twee Amerikaanse verkenningsvlieg tuigen van grote hoogte films hebben gemaakt die ten doel hadden een zwak punt in de Egyptische stellingen in de Si naop te sporen. Zij ontdekten dat dit punt het gat was tussen het tweede Egyptische leger korps in het neerden en hei derde in het zuiden Door deze opening lanceerden de Israëli's op 15 oktober hun actie over iet Suez-kanaal. Alleen de Amerikaanse troc. ien in Europa, de Atlantische Oceaan en het Middellandse Zeegebied, alsmede de 82ste luchtlandingsdivisie te Fort Bragg in de Verenigde Staten zijn nog in staat van verhoogde paraatheid. Voor de rest van de strijdkrachten in de VS en an dere delen van de wereld is dn ,1 (Van een onzer verslaggevers) UDEN Twee branden heb ben afgelopen weekeinde een schade aangericht van twee miljoen gulden. Daarnaast brandden nog een huis en een dancing af. In de nacht van vrijdag op zaterdag brandden het kan toorgebouw en de tabakdro- gerij van de tabakfabriek N.V. Taband-ru in Uden door onbe kende oorzaak tot de grond toe af. De schade bedraagt een miljoen gulden. Het bedrijf is verzekerd. Een felle uitslaande brand in de graan-maalderij annex dro gerij De Korenbloem in het Zuidhollandse Woubrugge richtte zaterdag een schade van tenminste een miljoen gulden aan. Grote voorraden copra, lijnzaad en veevoer gingen ver loren. Voor de brand die in dan cing 't Hout in Helmond uit brak bestaan aanwijzingen dat die is aangestoken. In het voor de dancing gelegen café-ge deelte bleken bij onderzoek twee gokautomaten te zijn opengebroken. De brand brak om halftwaalf uit. Op dat mo ment was niemand in de zaak aanwezig. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor, maar de schade was aanzien lijk. Zaterdagmorgen brak brand uit in een woning aan de Hoofdvaartseweg in Assen. Bo venbewoner W. Lambers (24) werd wakker van de grote rookontwikkeling en ging naar beneden waar hij de 94-jarige hoofdbewoner overdekt met brandwonden bewusteloos in de gang zag liggen. Hij bracht deze naar buiten en haalde daarna een 24-jarige bewoon ster via het balkon uit het brandende huis. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT De voorberei ding van het tweede Landelijk Pastoraal Overleg, dat in be ginsel op 30 en 31 augustus en 1 september 1974 gehouden zal worden, verloopt verhoudings gewijze bevredigend. Dit is ge constateerd óp een zaterdag in de Utrechtse Jaarbeurs gehou den vergadering van vertegen woordigers der diocesane LPO- delegaties. Aldus meldt de pers dienst van de r.-k. kerkprovin cie. (Van onze redactie buitenland) PRAAG De Tsjechoslo- waakse autoriteiten hebben het lijk van Jan Palach, symbool van hei protest tegen de Rus sische invasie van 1968, verwij derd. Het graf, waarop geen naam was aangegeven, draagt nu de naam van een op 2 okto ber overleden vrouw. Niettemin was er zondag bij het graf op de 01sanyTbegraaf- plaats in Praag veel belang stelling. Er brandden meer dan honderd kaarsen. Palach, een 2I-jarige student, stak zich 8 januari 1969 op het Wenceslasplein in Praag in brand als protest tegen de voortdurende aanwezigheid van Russische troepen in zijn land. (Van onze correspondent) TEL-AVIV De eer ste Israëlische minister heeft zondagavond zijn nek over de Grote Ver- Eoendagoorlog gebroken. J.S. Shapira, de minister van justitie heeft de re gering laten weten dat hij bij de eerst komende kabinetszitting zijn ont slag zal indienen. Midden vorige week lanceerde deze door gaans rustige man een zeer emotionele op laster gelijkende campagne te gen de minister van de fensie generaal Mosje Dayan, terwijl ook pre mier Golda Meir in zijn ogen niet vrij uitging voor de ernstige fouten die voor en tijdens het uitbreken van de oorlog Hoor de militaire en po litieke leiders werden gemaakt. Minister Shapira ver klaarde niet langer met generaal Mosje Dayan in éen regering te kunnen zitten. De arbeiderspar tij, waarvan minister Shapira een vooraan staand lid is, werd door deze aanvallen van de minister op de leiders van het land in grote verlegenheid gebracht. Ruim twee maanden voor de algemene ver kiezingen is het een hoogst onplezierige zaak dat een minister de rechtse oppositie met emotionele argumenten tegen de populaire mi nister van defensie in de kaart speelt. Politiek gezien hebben de beschuldigingen van de minister een zoutzuur effect op de Israëlische moreel. De oorlog is kei hard aangekomen. Het aantal doden en gewon den is voor dit land ont stellend groot. Daarom weegt de schuldvraag zo zwaar Geen wonder dat de arbeiderspartij -met deze opstandige minister kor te metten heeft gemaakt. Minister Shapira is da gen achtereen bewerkt door vooraanstaande le den van de arbeiders partij uit de politiek te gaan. Voor deze druk is hij gezwicht. Bij pre mier Golda Meir vindt hij in dit nog steeds moeilijke uur voor Israei geen gehoor. De premier meent dat de tijd voor „afrekeningen nog niet is gekomen. Politieke schuldeisers kunnen hun cheques nog niet In nen. Maar de tijd van de „grote afrekening" van de Israëlische Watergate kan niet meer veraf zijn. De gemaakte blunders zijn te groot om ze tn de doofpot te houden. Teveel moeders huilen om hun zonen, teveel kinderen vragen naar hun vaders. De oorlog heeft fsraël te hard geraakt om er aan voorbij te kunnen gaan EEN recordtijd van 85 dagen zullen de astronauten van Skylab-3, Varr. Pogue en Gib son mogelijk doorbrengen in de ruimte. Hun vlucht begint op tien november. BULENT Ëcevit leider van de Turkse sociaal-democratische republikeinse volkspartij is zaterdag aangewezen als pre mier Hij zal een nieuwe rege ring gaan vormen en moet daarbij een coalitie aangaan met rechts. (ADVERTENTIE) De eerste die de wereld- kampioen snelwandelen feliciteerde was een Fleurop- bloemist. Hij is altijd nóg sneller.. Niemand is te snel weg ...om bloemen te krijgen. Raadpleeg uw Fleurop-bloemlst. Weet u dat Iris, de koerierster, volgens de oude Grieken, berichten van de Goden naar de mensen overbracht en dat ze reisde via de regenboog? U leest erover in het Fleurop-bloemenboek. Spaarde gratis Fleurop chrysal- en pokonzakies van uw Fieuroo bloemist.

de Stem | 1973 | | pagina 5