Barbaarse anti-drug- wet van Nelson Rockefeller De wraakcampagne van de barones de Portal Engels-Franse tunnel wordt werkelijkheid RIVIERKREEFT WEER TERUG IN NEDERLAND Supersonische Concorde te huur Kinderen oogsten Tjechische hop binnenland buitenland mm Vergiftigd Belegering Godsvrede Bedreigd Journalist Kanaal «u tussen de Zeer mooi meisje Actie Familieraad Bandieten Vrij Vriend IMPORT TIPS Vliegend wonder werd nachtmerrie Rampzalig Pan Am Opt Huur imisme i 27 OKTOBER 197| brands met zwart aan hier geen schijfwinst >or (23—28?) want dan ï22! (17x37) 24—19 18—32 (37x28) 26—21 1x2. Uit. Op (2329?) 19! (13x24) 26—21 3x2. Uit. Zwart speel- 1014! en nu mag de >inatie door 2419 ge. >or 2621 enz. niet :419! en de dam op voor één schijf afge- 32e zet van wit 3329 rart een positioneel ;e stand op te bouwen de 43e zet van wit de ide stelling. S3JE vervolgde hier met aarna het spel remise st echter was (1621!) -11!) en nu zijn zowel s 37—32 door (13—19!) :rd, op 3833 volgt 33x22 (17x28). Uit, ter- 38—32 (21—26) 43—38 39—33 (11—17) volgt f5ü, Lh3xf5 (Of gxf5, na f6 of Pd7 wint wit fferde stuk door Te3 ot voordeel terug. Ook ;ekstzet krijgt wit een nd initiatief). Tb8e8 (De plus- niet meer te houden). ;6. f7—f5 g5, e5e4 d6, Pb6—d7 (Wan- aar ook Tf6, Lxc5 is xf8, Te8xf8 f4. Lg7d4 (exf3, e.p., z.) -e2, Tf8—f« ■h2, Pd7—f8 xh4, Pf8xg6 se4! (De eenvoudigste wart heeft geen keus). f5xe4 f5, Tf6xf5 xg6+. Kg8—f7 6, Tf5—fl+ (Of e3, nz.) g2, Tfl—f2+ g3, e4e3 f4+. Zwart geeft het inig in harten) oost itout! de zuid erop dat west schoppen of harten zou want west legde harten in en in slag 2 werd die oost nam met de met harten acht. zuid de ruiten na en sneed >r Vervolgens schoppen uw en ruiten: west kon liet verhinderen dat NZ 500 punten voor Italië insatout-contract in NZ vest gewoon met klaver •de aan de andere tafel- ivaldi—Pedrinl in O-W :n oost één schoppen allen pasten. West be- sn zuid nam direct en ;oor de boer. Hierna :n die oost nam met de klaver te vervolgen- had, kwamen NZ niet punten voor Engeland- ke oppositie de conven- I toepaste (zijn twee- overe schoppen-harten- pnderkent er de neiginS an de conventies-mode speelkaarten bliiven lig. ((Van onze correspondent in Washington) WASHINGTON Gouver neur Nelson Rockefeller heeft voornamelijk om de politieke basis te verbreden waarop hi] ziin kandidatuur voor het pre sidentschap in 1976 wil enten, de staat New Vork opge scheept met een barbaarse an- ti-drugwet, die straffen voor schrijft die zo bars zijn dat zij aan de middeleeuwen doen denken. Tot dusver werd het drug vraagstuk fa New York gezien als een medisch en sociaal probleem, maar de Rockefel- ler-wet, die op 25 augustus van kracht werd, stelt voor de drag-problemen met draconi sche gevangenisstraffen uit te roeien. Rockefeller beweert dat de medische benadering van het drugprobleem jam merlijk is mislukt, hoewel de statistieken van New York Ci ty waar verreweg de meeste druggebruikers van de staat zidh bevinden- het tegendeel aantonen. De nieuwe wet keert zich te gen de zogenaamde „harde drugs" en bevat geen bepalin gen met betrekking tot de handel em het gebruik van marihuana. Dit zijn de voor naamste strafmaatregelen die de nieuwe wet voorschrijft: Een minimum van 15 tot 25 jaar en een maximum van le venslang zonder de mogelijk heid van voorwaardelijke in vrijheidstelling voor de ver koop van 453 gram of meer van drugs als heroïne, cocaïne, morfine en opium. Levenslang, met de mogelijk heid van voorwaardelijke vrij - lating na van 1 jaar tot 8 jaar en 4 maanden cel voor de verkoop van hard drugs in hoeveelheden tot 3,5 gram. van 1 tot 5 gram amfetaminen, van 1 tot 5 milligram LSD en het bezitten van 3,5 tot 28 gram hard drugs, 5 gram_ of meer amfetaminen en 5 milli gram of meer amfetaminen (tot 10 gram) em 5 tot 25 milligram LSD. De wet laat het niet meer aan het inzicht en de discretie van de rechter over hoe zwaar een drugverkoper of -bezitter moet worden gestraft. De ge zondheidsdienst van New York City zegt dat er rond 125.000 harddruggebruikers in de stad zijn waarvan er 57.000 medische behandeling "ndergaan, 34.000 deel uitma ken van methadone-program- ma's en 23.000 deelnemen aan drugvrije herstelprojecten. Als gevolg daarvan is er sprake van een dramatische terug gang in het aantal gevangenen wegens drugproblemen: vam 2 665 in april 1972 tot 401 in april van dit jaar. Ook het aantal misdrijven ais gevolg van drugmisbruik is in New York City sterk gedaald. Oim die reden wordt de barbaarse Rockefeller-wet volmaakt on nodig geacht en gezien als een cynisch politiek gebaar. BERT VAN VELZEN (Van onze correspondent) MONTAUBAN Baron Léonce de Portal ligt sedert meer dan een half jaar in zijn zware eiken lijkkist in de grote salon van zjjn vervallen landgoed „La Fumade" in Saint Nauphary, omringd door zijn 22 honden, ongeveer evenveel katten en niet te tellen kalkoenen, kippen en eenden. De nabestaanden weigeren hem te begraven, want er is een „affaire de Portal", dermate ingewikkeld, onwaar schijnlijk en grotesk, dat Balzac vermoedelijk geaarzeld zou hebben er een roman over te schrijven. Als men alle franjes en andere versierselen van de zaak af knipt, blijft de kern over, die relatief simpel zou moeten zijn: sedert ruim een half jaar hebben de verarmde nazaten van een eertijds machtige aristocratische familie in Zuid- West Frankrijk (hun wapen spreuk „Wij zijn gewapend voor wraak" indachtig) alles - en nog iets méér - gedaan om uit hun totaal vervallen en uitgewoond landgoed met der tig kamers, gezet te worden. Sinds 1672 bewoonden de Por tals, landedelen uit een oud protestants geslacht, „La Fu made" een kilometer of tien van het oude Montauban. En in juni van verleden jaar werd na lange procedures „La Fu made" openbaar te koop aan geboden via een rechterlijke beslissing om de talloze schul den van de oude baron Léonce te voldoen. moeder, barones Anna, mee. Zij werd in de vrouwengevan genis van Toulouse opgesloten, maar moest onmiddellijk we gens luidkeelse protesten van haar medegedetineerden we gens verregaande vervuiling en ter ontluizing naar het ge vangenis-hospitaal overge bracht worden. Maar nog vóór de ontluizing kon beginnen, wist zij via een toiletraam te ontsnappen en slaagde er zelfs in ongemerkt door het cordon belegerende gendarmerie te sluipen om „La Fumade" weer binnen te komen. En daarmee begon de strijd van het geslacht de Portal te gen de overheid, een strijd die dermate onwaarschijnlijke vormen aannam, dat enkele compagnieën gendarmes van meer dan 300 km te hulp ge- roepes werden en het land goed van de wraakzuchtige baron en zijn gezin weken en weken belegerden. Baron Léonce kon zelf maar zeer beperkt aan de acties deelnemen aangezien hij se dert een jaar of tien gedeelte lijk verlamd was en hij hield zich voornamelijk met zijn huisdierenschaar bezig. Maar in maart, midden in de bele gering van zijn „kasteel" gaf hij als gevolg van de opwin ding de geest. Hij had net de 89-jarige leeftijd gehaald. Hij liet zijn tweede vrouw achter, barones Anna, een Poolse im migrante-boerin, die later „verpleegster" van de oude Léonce werd en die hij in 1950 getrouwd had. En verder hun kinderen, de 21 jarige ba ron Jean-Louis de Portal en zijn 22-jarige zuster Marie- Agnes. Intussen had Jean-Louis in het park een graf gegraven voor zijn vader, naast de laatste rustplaatsen van tientallen voorvaderen. Maar barones Anna weigerde haar man te begraven en eiste een lijk schouwing omdat zij beweerde dat baron Léonce door de gen darmes vergiftigd was op be vel van de nieuwe eigenaar, Monsieur Rivière. Na langdurige en moeizame onderhandelingen (de ge sprekken hadden schreeuwend en van op veilige afstand plaats) stemden de nabestaan den erin toe een man van een begrafenisondernemer toe te laten om het in staat van ont binding verkerende lijk van Léonce met een soort bescher mende laag schuim te bespui ten en in een lijkkist te plaat sen. De jonge baron had tezelfder tijd op de gendarmes gescho ten en een van hen gewond, nadat hij een zekere Monsieur Rivière, die „La Fumade" ge kocht had, met de dood had bedreigd. De gendarmes pro beerden Jean-Louis wegens deze wandi ien te arresteren,- maar hij wist zich in de ware doolhof van „La Fumade" zo te verbergen dat hij niet ge vonden werd. En „bij gebrek aan beter" namen zij zijn En tijdens deze oogstwerk- zaamheden wist Marie-Agnes een journalist te „vangen" die zij, haar moeder en haar broer als gijzelaar vasthielden om de oogstwerkzaamheden te sta ken. De gendarmes slaagden er niettemin in de onfortuin lijke krantenman te bevrijden, LONDEN (AP) Groot- Wittaimié en Frankrijk heb ben beloofd een historisch Phn te zullen steunen voor de aanleg van een 51 kilometer ange Kanaaltunnel tussen bei de landen. Een door beide regeringen samengesteld witboek schatte »e kosten van dit al 100 jaar nöu ?rojcct °P ongeveer 5,4 Jard gulden waarbij reke- »'Pg is gehouden met de infla te en renten. Het besluit om met de twee- «e etappe van start te gaan - «els n Vlnken van de tun" nebchachten en de proefne- londm W»rd KeiijEtijdig in Pigd e" ]S ^ngeLon* .Maiesteits regering is tun™? g dat een Kanaal- met t t 0VMeensteminin,g is stoïs - nati°naal belang"? zo ment S regeringsd'ocu- eó uZa' goedkoopste sine ztuf, kwredigende oplos ser SJL00I het steed6 druk- onLT??a e verkeer tussen verklei?den en zal de barrière n handel betekent". Om He v re§ering zei, dat reeds r£ah"altunnel die nu heeft ™w3n00m "de tunnel" CifkSn. optimaal te modern P3oiteren, er een sraaEr £bent°n in het tnrm'vaifr en het cen" Pen aanL i1" moet wor' ten hierin? tatale k<>s* °p tosse? de'fe verbeteringen Frethrm, nabh o? bav,6nPlaats zullen ho? i ala,s en Par«s van een -L 8"1 betekenen goede service aan de passagiers tussen beide hoofd steden in luchtgekoelde bus sen, die de reis uiteindelijk zuillen terugbrengen tot twee uur en veertig minuten. Dat zal dan neerkomen op een verkorting van de reis- duur met vijf uur. In minder dan een uur kan men momen teel per vliegtuig van Londen naar Parijs vliegen. Maar de ritjes naar en van de luchtha vens plus de wachttijden ver lengen de reisduur tot onge veer vier uiur. De Britse en de Franse re gering namen wel notie van die lessen die men heeft ge leerd uit het Concorde-pro ject. De overeenkomst die men jaren geleden ten aanzien van de Concorde sloot, liet geen opening vrij voor een van bei de partijen om zich terug te trekken uit het project. Het gevolg was dat men met het project moest doorgaan, ook toen de kosten enorm begon nen te stijgen. Nu hebben Londen en Parijs besloten dat beide partijen ge rechtigd zullen zijn zich terug te trekken wanneer een ver dere deelneming voor een van beid'e landen, of voor de parti culiere ondernemingen die hieraan deelnemen, econo misch niet meer verantwoord is. „Zij de regering be seft, dat de omstandigheden kunnen veranderen", zo stond ln het Britse witboek. „De re gelingen tussen de regering en de groep particuliere onder nemingen staan toe dat deempmende partijen zich op elk moment kunnen terugtrek ken". Het Britse regeringsdocu ment, dat de voordelen van dit historisch project omschreef kwam met de volgende pun ten: De tunnel zal niet alleen de Britse en Europese spoor wegsystemen met elkaar ver binden, maar ook de wegen netten door de invoering van speciale autotreinen. Het zal trein- en vracht verkeer tussen Groot Brittan- ni ëen centra op het Europese vasteland mogelijk maken. De treinen zullen worden aangedreven door elektriciteit en sluiten daarom aan op het treinverkeer op het vasteland waardoor de Britse staats spoorwegen in staat zullen zijn te concurreren, met andere Europese landen. Ieder uur zal er een trein vanuit Londen naar Parijs en Brussel vertrekken, terwijl andere Britse plaatsen en ook steden op het Europese vaste land worden aangesloten op deze diensten. Er ziullen ehiartertreinen ko men, waardoor passagiers die 's nachts doorreizen, tegen even goedkope tarieven als chartervluchten bunnen rei zen. In de afgelopen jaren zijn er verscheidene studies verricht zo meldde het witboek, naar de mogelijkheden om een brug over het kanaal te bouwen. „Het schijnt dat een brug waarbij de beginkosten veel hoger liggen zowel economisch als financieel niet, komen op wegen tegen een tunnel, zo stond in het document. maar daar waren heel wat traangasbommen voor nodig geweest. Bij deze bevrijding was Ma- rie-Agnes in de verdrukking gekomen en de de Portals lie ten weten dat het jonge meis je een schedelbreuk had opge lopen als gevolg van de bar baarse methoden van de gen darmerie en snel achteruit ging. Min of meer om haar overlijden aan te kondigen, werd enkele dagen later een zwarte vlag op de toren van „La Fumade" gehesen, maar- diezelfde middag zagen gen darmes Marie-Agnes, van ach ter hun barricades, door de tuin lopen. En 's anderendaags dook zij in het ziekenhuis van Montauban op, waar zij een algemeen on derzoek eiste. De verpleeg sters verklaarden, dat toen zij gewassen en gekamd was, ge bleken was dat zij een zeer mooi meisje was. Het zeer mooie meisje en haar broer zijn nimmer op school geweest en kunnen nauwelijks lezen en schrijven, maar ken nen tot ieders verbijsterig, tal van ingewikkelde en ar- chaieke wetsteksten van bui ten, die hun vader hen bijge bracht heeft. En deze wetstek sten worden te pas en te on pas aangehaald om de onrecht vaardigheid van het uitgespro ken faillissement en de ver koop van het landgoed aan te tonen. Barones Anna schrijft overigens geregeld uitvoerige brieven aan President Georges Pompidou, aan de Minister van Justitie, maar ook naar die van Volksgezondheid en aan de Staatssecretaris van Buitenlandse Zaken. Deze bel de laatsten, Michel Poniatows- ki en Jean de Lipkowski wor den met de epistelstroom uit Saint Nauphary vereerd, om dat zij, evenals de barones, van Poolse oorsprong zijn. Al le andere Franse politici met Poolse namen krijgen overi gens ook geregeld post van barones Anna. Sedertdien staat de kist met de oude baron erin, midden in de grote salon op de beneden verdieping, bewaakt door zijn dozijnen huisdieren, en in de belegering is een soort „Gods vrede" gekomen. De meeste te hulp geroepen gendarmes van elders zijn naar hun stand plaatsen teruggekeerd, maar 80 hunner hebben eind augus tus de nieuwe eigenaar, Louis Rivière, moeten beschermen om hem en zijn arbeiders de kans te geven tachtig hectaren tarwe te oogsten, hoewel de jonge baron Jean-Louis ge dreigd had landmijnen (die hij gezaaid zou hebben) in de lucht te laten vliegen. Intussen had Monsieur Riviè re, de nieuwe wettelijke eige naar van „La Fumade" en zijn ruim honderd hectaren glooi ende landerijen, in november een justitiële actie aanhangig gemaakt om barones Anna en haar kinderen uit het landgoed te zetten en om uitvoering te eisen van haar veroordeling tot vier maanden gevangenis straf omdat zij hem met de dood bedreigd had als hij het verwaarloosde en braakliggen de land beploegde en inzaaide. Merkwaardigerwijze werd kort daarop het beleg van „La Fumade" opgeheven, de gen darmes rolden hun 300 meter kabel van de veldtelefoon op, ontruimden hun barricaden en trokken af „omdat Monsieur Rivière zijn tarwe had kunnen zaaien en het ergste voorko men kon worden." In werkelijkheid scheen ech ter de belegering vóór het in zetten van de winter opgehe ven te zijn op instigatie van Parijs en de volumineuse cor respondentie waarmee de ba rones de President der Repu bliek, diverse ministers en tal loze politici overstelpt had. Hoewel baron Léonce in maart zijn wereldse strijd teneinde gestreden had schijnen zijn vrouw en kinderen hem voort durend op de hoogte te hou den van de ontwikkelingen, min of meer zoals de overle den voorvaderen door de oude Chinezen van alle voorvallen onderricht en bij alle beslis singen betrokken werden. Naar beweerd wordt, hebben er geregeld rond de zware ei ken lijkkist in de grote salon familieraden plaats. De Portals zijn overigens geenszins ter neergeslagen, want zij achten hun kansen op de eindover winning zeer reëel. En zij hebben, zoal niet voor heter, dan toch voor soortgelij ke vuren gestaan: Léonce en Anna hadden bijna dertig ja ren lang gevochten tegen de erfgenamen van zijn eerste vrouw, Elisa, tot de advocate van de baron in 1968 „op won derbaarlijke wijze" een testa ment uit 1892 ontdekten van Oom William de Portal, die in 1931 overleden was en die middels dat testament „La Fu made" achterliet aan Léonce. Maar even later overleed de notaris van de baron, een ze kere Valette, die onder aan klacht stond wegens valsheid in geschrifte en soortgelijke onfrisheden. Baron Léonce was door deze voortijdige dood van zijn notaris in grote moeilijkheden geraakt, een schuldeiser dreigde zijn land goed en landerijen te laten verkopen en Léonce probeerde een banklening te krijgen, hetgeen echter niet lukte om dat nu bleek dat de notaris- oplichter hypotheken op „La Fumade" genomen had in naam van baron de Portal. opbrengst van één goede oogst van de landerijen van „La Fu made." Léonce verwaarloosde zijn be zittingen steeds meer; het kas teeltje verviel, het land lag braak, in de bossen werd niet meer gekapt of aangeplant. Het ene proces volgde op het andere; Léonce verkocht zijn 250 schapen, daarna zijn 50 koeien en weigerde een reke ning voor reparaties (die uit eindelijk onvermijdelijk ge bleken waren) voor „La Fu made" te betalen. De rekening beliep 100.000 franks, hij had bij de kostenopgave de begro ting van de aannemer gete kend, maar verklaarde nu, dat zijn handtekening vervalst was. En nu, in het najaar van 1973 is er een „status quo" ont staan. De gendarmes zijn afge trokken, Jean-Louis en Marie- Agnes (die al weer lang aan een grondige wasbeurt toe is) hebben de journalisten ont vangen, verklaard dat notaris sen bandieten zijn, en hun ar senaal getoond: twee jachtge weren, een karabijn met kij ker, onwaarschijnlijke hoe veelheden munitie en een vat van honderd liter stookolie met stro omwonden. Vermoedelijk de laatste hoop, terwijl Jean-Louis geheimzin nig van landmijnen gewag maakt. En de hele affaire rond „La Fumade" is nu zo inge wikkeld geworden dat geen mens er blijkbaar iets van be grijpt. Barones Anna en haar kinderen maken dagelijks ru zie met hun advocaten en ne men om de paar weken nieu we raadslieden in de arm. Merkwaardigerwijze was de overleden notaris zowel een vriend van de schuldeiser van baron Léonce de Portal als van Louis Rivière, die uitein delijk het landgoed kocht voor 300.000 franks, één zesde van de officieel getaxeerde prijs. Overigens was deze som van 300.000 franks gelijk aan de Het hof van beroep in Toulou se dat een uitspraak had moe ten doen inzake de uitwijzing van de Portals uit „La Fuma de" heeft deze uitspraak tot na het lange zomerrecès uitge steld. En de drie Portals mo gen zich vrij bewegen. Hoewel barones Anna tot vier maan den gevangenisstraf veroor deeld is en Jean-Louis een gendarme met een schot ge wond heeft. Alle bevelen tot aanhouding en voorgeleiding zijn op mysterieuze wijze in getrokken. Jean-Louis en Marie-Agnes oogsten kolossgle hoeveelhe den walnoten èn zitten 's avonds met barones Anna, die wodka drinkt, temidden van de tweeëntwintig honden, evenveel katten, pluimvee en ongedierte rond de lijkkist van baron Léonce, waarop een pick-up oude polka's speelt en waarop in overvolle asbakken onwelriekende peuken smeu len. (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN Twee Nijmeegse biologie-studenten hebben bij een onderzoek in de Limburg se wateren geconstateerd, dat de bijna geheel uit ons land verdwenen rivierkreeft weer in opkomst is. De kreeft schijnt bij duizen den voor te komen in het ge hele Julianakanaal en in de Maas tot bij Asselt, boven Roermond. Er is zelfs al een exemplaar in het Maas-Waal kanaal bij Nijmegen gevan gen. Beide studenten zouden voor de voortzetting van hun onderzoek graag tips ontvan gen van mensen, die de kreeft óók al herontdekten. Begin deze eeuw constateerde men in Nederland een drasti sche achteruitgang van de zoetwaterkreeftenstand. Ener zijds was dit het gevolg van een toenemende watervervui ling, anderzijds van een steeds weer terugkerende kreeften- pest. Het gevolg was, dat men na de jaren vijftig algemeen aannam, dat de zoetwater- kreeft zo goed als verdwenen was uit de Nederlandse wate ren. Totdat in 1970 de heer Mohren op een vergadering van het Natuurhistorisch genootschap meldde, dat hij in de bedding van het Julianakanaal „dui zenden kreeften" had waarge nomen, waarvan er tientallen onder stenen verborgen zaten. Toen Rijkswaterstaat in de zo mer van dat jaar de beddingen van de Maas en bijbehorende kanalen gedurende enkele da gen drooglegde voor een in spectie, trof men inderdaad een overvloed van kreeften aan. Het onderzoek van de studen ten wees uit, dat het niet bleek te gaan om de vroegere Nederlandse rivier kreeft Asta- cus Fluviatilis, maar een klei nere Amerikaanse soort ge naamd Orconectes Limosus. Dit dier kan een grootte berei ken van 8 9 centimeter en is begin deze eeuw geïmporteerd en uitgezet in Oost-Duitsland en Frankrijk. Beide onderzoe kers geloven, dat de dieren zich over de Maas vanuit Frankrijk naar Nederland hebben verplaatst vooral via schepen. In het Julianakanaal krijgen de kreeften volop kans om zich te vermenigvuldigen door het vrijwel stilstaande water. De watervervuiling schijnt deze Amerikaanse kreeft ook minder last te be zorgen. „Wat wij nu graag willen weten voor ons onderzoek, is op wel ke schaal deze kreeft zich weer over Nederland is gaan verspreiden. We weten bij voorbeeld, dat ook al eens in de Maas-Waal-kanaalhaven Dij Nijmegen een kreeft werd gevonden. Het dier kan er via een binnenvaartschip terecht gekomen zijn, maar wellicht ook op normale wijze de Maas zijn afgezakt. We kunnen met z'n tweeën natuurlijk niet heel Nederland gaan bevissen en hopen dat sportvissers en ie der die wel eens een kreeft heeft gevangen ons even een briefje willen sturen. Als het mogelijk is graag met vermel ding van kleur, grootte en plaats en datum van de vangst." Men kan bericht stu ren aan, of opbellen naar mej. dr. J. Geelen, Faculteit der Wiskunde en Natuurweten schappen, Zoölogisch Labora torium, Toernooiveld Nijme gen (tel 080 -558833). (Van onze correspondent) LONDEN Luchtvaartmaat schappijen zullen in de gele genheid worden gesteld de Anglo-Franse supersonische Concorde voorlopig te huren. De meeste bouw- en onder houdskosten blijven dan voor rekening van de belastingbeta ler der beide landen, die reeds acht miljard gulden in het project hebben gestoken. Er worden aanvankelijk 16 toestellen gebouwd, maar de BOAC en Air France zijn de enige definitieve afnemers en zij kopen respectievelijk 5 en 4 toestellen. Het is nu dringend nodig een bestelling te vinden voor 7 Concordes die in elk geval ook voltooid zullen worden. Bo vendien hopen de British Air craft Corporation en de direc tie van de Franse fabriek Aé- rospacial nog steeds dat gedu rende een aantal jaren telkens 5 van deze uiterst dure toestel len in produktie genomen kun nen worden; tot de verhoopte internationale belangstelling eindelijk op gang komt. Staten, gezegd dat hij vertrou wen heeft in het plan om Con cordes te verhuren. Het kan nog wel een jaar duren, meent hij, tot het eerste contract is getekend, in welke periode hij inmiddels ook de Australische maatschappij Quantas hoopt te bewerken. De opmerking van de Britse industrieel was voorafgegaan door mededelin gen die de Londense pers op ving in Bristol waar het hoofdkantoor van de BAC is gevestigd. Een jaar geleden nog zag het ernaar uit dat in de gunstigste omstandigheden 76 Concordes bij in totaal meer dan een dozijn maatschappijen ge plaatst konden worden. Dit liep terug in de voor de BAC en Aérospacial rampzalige maand januari van dit jaar toen de Pan Am, TWA en de eveneens in Amerika gevestig de United Airlines in totaal 14 orders en opties lieten schrap pen. Kleinere Amerikaanse maatschappijen en de Sabena van België volgden, tot tenslot te nog slechts de BOAC en Air France overbleven. Vooral de grootste Amerikaan se maatschappijen, Pan Am en Trans World Airlines, zijn de klanten die men alsnog hoopt te werven. Het aanbod van het huurcontract is het eerst ech ter gericht tot Branff en Via- sa, de Amerikaanse en de Venezolaanse firma, die op hun gemeenschappelijke lijn diensten twee Concordes kun nen gebruiken, doch evenals andere luchtvaartbedrijven slechts schoorvoetend en met tussenpozen interesse toonden. Sir George Edwards, het hoofd van de BAC, heeft op een luchtvaartshow te Dallas, in het westen van de Verenigde Optimistische geluiden uit China en Iran zijn sindsdien nog niet door concrete bestel lingen gevolgd. De hoop om over twee jaar, als de eerste Concordes in gebruik worden genomen, de produktie te ver hogen tot 18 toestellen per jaar is vervlogen. Bij een jaar lijks tempo van 5 toestellen, met een zoveel mogelijk gelij ke werkverdeling voor de BAC en Aérospacial, is de goed van militaire orders voorziene Britse vliegtuigenfa- briek voorlopig redelijk tevre den, doch het Franse bedrijf heeft dringend behoefte aan meer opdrachten. PRAAG (AP) De Tsje chen beweren vol trots dat het bier uit Pilsen het beste ter wereld is en de meeste lief hebbers van dit schuimende brouwsel zijn het daar volko men mee eens. Toch schijnen maar weinigen buiten Tsje- choslowakije te beseffen dat de hop door jongelui geoogst wordt. Kenners beweren, dat de hop die verbouwd wordt op de rode klei in het westen van Bohemen de beste ter wereld is. Wat de hoeveelheid betreft blijft Tsjechoslowakije bij de Verenigde Staten en West- Duitsland achter. „Ook al kunnen de bekend ste bierbrouwerijen in de we reld niet voor de volle hon derd procent gebruik maken van onze hop dan zullen zij toch een gedeelte hiervan ge bruiken om hun bier die spe ciale smaak te geven", zo meldde het dagblad van de Tsjechische vakbond Praca zijn lezers. Het „groene goud" wordt dit jaar geplukt door ongeveer 40.000 schoolkinderen, die zijn aangesloten bij de zogeheten „hopbrigade". In de voorafgaande jaren waren ongeveer 110.000 pluk kers in de leeftijd van 15 tot 18 jaar op de velden bezig. Tegenwoordig bedienen de meeste achttienjarigen de geautomatiseerde plukmachi- nes. Op deze wijze wordt on geveer 80 procent van de oogst in Tsjechoslowakije bin nengehaald.

de Stem | 1973 | | pagina 25