en Hout, het verkoperde dorp waar 01623-2186 engineer ficier Zaterdagbij lage van 27 oktober 1973 01650-36328 Jpoortstraat 4 „Koperen schaap" Rookcomité Kerkhof derland)bv met bovenliggende drijving slechts 492 trommelremmen verdeler en dom veiligheids- ip beide achter- In 3-punts :of/teppluxe srieur kunstleder.) \anhangergewicht terruitverwarming Tekst en foto's: 'JAN HENDRIKS achterbank waardoor rdt en omvangrijke inderwagen I Voorzitter Jos Ja- [cobs van het „Rookco mité": „Wat hier ge lbeurt is een wereld- [ichandaat ÉiilllitÜiÜÜIüi^üëü' lade, Drimmelen, Oosterhw' fdeling, waaronder de korte termijn kontakt an uit het maken van entie en brandbestrij- 'kkring zich uitbreiden jorkoming van schade staat zijn leiding te Verkoperd land en verkreupeld houtgewas. Pastoor v. d. Aa op het kerkhof, dat grenst aan het fa brieksterrein. Op de achtergrond de kale restanten van wat eens een bufferbos was. zaak: kopervergiftiging. „Het schaap stierf eerst. Daarna vol gen wij", zegt Jacobs. De fabriek werpt tegen dat het schaap al ziek was vóór het daar graasde, dat de eigenaar (een landbouwingenieur, die ook in het rookcomité zit) het slecht verzorgde en dat het beest ge voerd was met kopersulfaat- houdend kalvervoer. hard brandden. Maar ze vonden er iets op. Pastoor v.d. Aa: „Ik ken ge vallen dat men 's nachts ge woon de filters uitschakelde. Een paar uur was al voldoende. Je ziet het meteen aan de bo men en struiken. Er komen eerst gele vlekjes op de blade ren en na een paar dagen vallen ze eraf". „Wij zullen niet rusten vóór de fabriek volledig gesaneerd is", zegt Jacobs. „Den Hout - de naam zegt 't al - was vroeger een groen natuurgebied, vol heide en bos. Wij willen dat het weer wordt als vroeger. Wat hier gebeurt is een wereldschan- daal'\ Hij vertelt het verhaal van het „koperen schaap". Een schaap, dat te weiden werd ge zet in de omgeving van de fa briek, stierf enkele weken later. Uit een autopsie aan de univer siteit van Genk bleek als oor- niemand meer van hem. Want Beerse heeft nu zijn eigen „Rookcomité", een club van 13 „kaoje manne" onder leiding van de 38-jarige, metselaar Jos Jacobs. En die slaan wél met vuisten op tafel en niet zo zui nig ook. „We zouden de boel zelfs afbreken als het niet an ders kan", zegt de actieleider grimmig. In de anderhalf jaar van hun bestaan zijn ze tekeer gegaan „als d'n duvel in het wijwaotersvat". Er zijn klachten gedeponeerd op alle niveaus, er zijn rapporten gemaakt en on derzoekingen verricht en er wordt toenemende pressie uit geoefend op het gemeentebe stuur, dat volgens Jos Jacobs, gelobbied wordt door de fa briekseigenaren. Hun eerste overwinning: de fabriek werd verplicht een filterinstallatie aan te brengen. Dat hielp, maar het was tegen het zere been van de „kleinere baaskes" die nu minder produktie konden ma ken omdat de ovens minder die zijn schade aantoonbaar kon maken en er netjes om vroeg met een royaal zoethoudertje beloond. „In kleine gevallekens is men wel gemakkelijk, maar owee als er met vuisten op tafel geslagen wordtzegt pas toor Albert van der Aa, die het „ontgroeningsproces" van zijn parochie al zo'n jaar of acht meemaakt. Hoewel de grote baas hem jaarlijks zijn privé vliegtuig of helikopter (met piloot en naft) beschikbaar stelt voor rondvluchtjes ten bate van de Vlaamse kermis, verzekert de pastoor: „Ik ben helemaal niet verkocht aan de baas van de fa briek, maar aan de andere kant moet ik rekening houden met het feit dat er veel parochianen werken en die zouden allemaal hun brood verliezen als ze niet meer kon produceren". eid binnen onze maat- uit naar een eeftijd tot 35 jaar. skt tot aanbeveling. De discussies duren voort en de tegenstellingen verscherpen zich. „Ik zie de toekomst gunstig in", zegt de pastoor tussen de ontbladerde hagen van zijn kerkhof. Maar het actiecomité is daar minder gerust op. „Heel Den Hout wordt een kerkhof als de regering geen maatregelen treft", zegt Jos Jacobs. Intussen gaat de verkopering verder. En blijven er bomen sterven. Alleen, het valt minder op nu. In Den Hout is het im mers het HELE jaar herfst. jen verzocht hun solli- ïeelszaken, Postbus 48 3l 2376. Actieleider Jos Jacobs bij de boomskeletten, die de windrichting van de fabrieksrook mar keren. Geen harde actie dus van zijn kant, maar dat verwacht ook

de Stem | 1973 | | pagina 17