Op zoek naar het alternatieve kinderboek 36 jaar studie van het bijenleven IR. J. MOMMERS NS-Minitrips in eigen land Directeur Maas weg bij Pompekliniek V éSSSk een miljoen gulden aan prijzen magneet reizen binnenland Schoen en slof Instituut Nobelprijswinnaar gaat zijn prijs verdelen Helikopter stort neer: 15 doden 5 dagen voordelig uit met NS Voor 30.000- aan sieraden geroofd paplw oor uw pon Tractors II Studiebril beslagen? Vraag aan Wullems EXTRA PRIJZEN VOOR TROUWE PUZZELAARS Zaterdag 27 oktober 1973 15 Tonne Cox, moeder van twee kindertjes, is sinds het vo rig jaar op zoek naar boeken voor mensjes van nu. Haar speurtocht was niet voor niks: er zijn heel wat eigentijdse kinderboeken. De kunst is al leen om ze te vinden. De Eindhovense actiegroep kinder- en jeugdliteratuur, zo als het groepje mensen rond Tonne officieel heet, is van plan om de resultaten van de speurtocht naar „het alterna tieve kinderboek" aan zoveel mogelijk mensen door te ge ven. Tijdens de vandaag ge starte kinderboekenweek zal dat gebeuren via een stand in de Eindhovense Bijenkorf. Tonne is al bezig om haar inzichten op Pedagogische Academies uit te dragen, om dat „je op die manier op den duur alle kinderen van de ba sisschool bereikt". Tenslotte zal er binnenkort nog een al ternatieve kinderboekenlijst worden gepubliceerd. Een en ander gebeurt overigens in goede harmonie met de officië le propaganda voor het kin derboek. Dat blijkt ook best te kunnen, want heel wat met gouden en zilveren griffels be kroonde kinderboeken prijken ook op de alternatieve lijst van Tonne. Tonne is zeven jaar onderwij zeres geweest. Ze herinnert zich dat ze toen eigenlijk niets van kinderboeken wist, „op een enkel boek na dat je vroe ger zelf erg mooi vond en dat je dus ging voorlezen." Vanuit het onderwijs hoef je dus bij het zoeken naar goede eigen tijdse kinderboeken niet zo veel te verwachten. Ze weten het zelf niet. Tonne: „Als je weet hoeveel moeite ik niet heb moeten doen om het schit terende „Pluk van de Pette- flet" van Annie M.G. Schmidt bij kleuterleidsters te slijten." Volgende halte: de jeugdbibli otheek. Tonne: „Ja hardstikke vol met ruggen. Je herinnert je nog een enkel boek van vroeger en verder weet je nergens van. Nu is er in zo'n bibliotheek altijd wel iemand te vinden, die het wél weet. Maar daar hebben kinderen weinig aan, die gaan niks vra gen." Tenslotte de boekhandel. „Ja, daar staat het jongste hulpje bij de kinderboeken. Bovendien staan de kinderboe ken meestal zo hoog dat je volwassen moet zijn om er bij te kunnen." Jaarlijks verschijnen er tn ons landje zo'n 1000 kinderboeken en het is dan ook geen wonder dat noch de ouders noch de kinderen in dit bos nog bomen zien. In de boekhandel is een gids verkrijgbaar: „Boek en Jeugd", maar ook daarin staan nog honderden titels. Een se lectie die veel beter te over zien is, wordt tenslotte ge vormd door de met gouden en zilveren griffels bekroonde boeken. Daarbij is wel eens een boek te vinden dat met een gouden griffel te hoog ge prezen is, zoals dit jaar „Oor logswinter" van Jan Terlouw, maar het is buiten kijf dat er geen slechte boeken bekroond worden. De speurtocht van de Eindho vense groep was er evenwel niet alleen op gericht goede kinderboeken te vinden, maar men zocht ook naar boeken die een beetje aansluiten aan onze hedendaagse wereld. Tonne: „Voor kinderen uit een beschermd milieu is er genoeg herkenningsliteratuur, maar hoe zit het met kinderen van ouders die in actiegroepen zit ten?" Onderschat die aantallen niet, in een recent boek wordt gemeld dat we in Nederland 4000 actiegroepen rijk zijn. Daarom ging men in Eindho ven ook zoeken naar kinder boeken waarin gezagsverhou dingen bekritiseerd worden. En weer was het raak: In deze kinderboekenweek werd een zilveren griffel toegekend aan „Lotta uit de Kabaal straat" van Astrid Lindgren en dat is een heel zuiver voor beeld van zo'n alternatief kin derboek. Hetzelfde boek kan ook uitstekend dienen ais be wijs dat er wel degelijk boe ken zijn, waarin de jongens niet altijd de helden en de meisjes de braverikken zijn. Wie naar kinderboeken zoekt waarin de milieuproblematiek zinnig aan de orde komt, kan wederom naar „Pluk van de Pettefiet" grijpen of naar „Het laantje met de lindeboom" van Leonie Kooiker. Een ander aspect waar de Eindhovense groep op lette was het doorbreken van de gebruikelijke nuttigheidsnor men. Weer dient een boek van Annie M.G. Schmidt genoemd te worden: „Kroezebetje" en het prachtige prentenboek „Frederick" van Leo Lionni verdient eveneens vermelding. Er werd ook gezocht naar boe ken, waarin het geweld en het leger taboe gesteld worden in plaats van verheerlijkt. We derom viel de aandacht op „Koning van Katoren" van Jan Terlouw. Dit keer is er trouwens een zilveren griffel toegekend aan „De Soul Bro thers en Sister Lou" van K. Hunter en dat prachtige boek moet in één adem met dat van Jan Terlouw worden genoemd. Het kreeg van kritische vrou wengroepen trouwens het van daag voor het eerst uitgereikte „gouden vuistje." In kinder boeken kan natuurlijk ook on ze harde concurrentiemaat- schappij aan de kaak worden gesteld en dat gebeurde in het eerder bekroonde „Het malle ding van bobbistiek" van Leo nie Kooiker. En wat mij be treft nog fraaier in „Sjakie en de Chocoladefabriek" van Ro- ald Dahl. Het taboe van de dood wordt doorbroken in het nu bekroonde „Dat is heel wat voor een kat vind je niet", wederom een schitterend ver haal. Zo kun je natuurlijk nog wel even doorgaan, maar het is opvallend dat een speurtocht naar eigentijdse kinderboeken steeds bij hetzelfde rijtje au teurs uit komt. Wat Nederland betreft zijn dat Annie M.G. Schmidt, Leonie Kooiker, An Rutgers van der Loeff, Jan Terlouw, Miep Diekman, Henk van Kerkwijk, Gertie Even huis (ten onrechte nog nooit bekroond), Jaap ter Haar (i- dem, maar hij zal het volgend jaar vast van de partij zijn met zijn nieuwste: „Het we reldje van Beer Ligthart"), A- let Schouten en Tonke Dragt. Dat ouders wel degelijk geïn teresseerd zijn in meer infor matie over goede en ook ei gentijdse kinderboeken, blijkt uit de stroom reacties die de Eindhovense groep heeft ge kregen. Niettemin heeft het werkelijk goede kinderboek het nog altijd moeilijk en kunnen uitgevers er vaak al leen maar aan beginnen omdat ze ook „leesvoer" op de markt brengen. Tonne Cox tenslotte: „Ik wil niemand verbieden om welk boek dan ook te lezen, maar je kunt best proberen wat tegen gif te geven." Die goeie boe ken zijn er. In dit artikel zijn voldoende titels genoemd voor een royale keus in de kinder boekenweek en voor het tradi tionele Sinterklaasgeschenk. De rest vindt U in de biblio theek. JOS AHLERS (Van een onzer redacteuren) ESCH „Er zijn op het ogenblik in ons land zo om en nabjj de 10.000 bijenhouders. Die hebben samen tussen de 70.000 en 80.000 bijenvolken. Zeker de helft van die imkers zijn mensen die bjjen houden voor hun genoegen, hobbyisten dus. Dat is in en vlak na de oorlog heel an ders geweest. Toen was er een ware hausse in de bijen- houderij. Ook wel, zo vermoed ik nog steeds, omdat men extra-suikerrantsoenen kreeg als men bjjen hield. Om de volken 's winters bjj te voeden. Heel wat van die suiker is beslist niet naar de bijen gegaan". Ir. J. Hommers (65) glimlacht als hij dat vertelt. Hij weet alles van bijen. Geen wonder. Hij was maar liefst 36 jaar rijks- bijenteeltconsulent van Nederland. De enige. Eind deze maand Saat hij met pensioen. Hij, de Brabander in hart nieren, is al enige weken oruk bezig de boerderij die nij heeft gekocht in Esch bij naaren op te knappen. „Fijne Ro0ns??' hier in dit dorpje, en hier nu al ingeburgerd, oei me er el helemaal thuis. Ja, ik studeerde in Wagenin- 8en en volgde er ook een cur- ™t°ver bijenteelt. Dat deden aanstaande landbouw- m8enieurs. Ach, ik Vond het wel boei- ,maar kon toen niet be- oeden dat ik nog eens m'n aan de bijen.Z°U gMn Wijden nnTo„en ik bij het proefstati onkwam moest ik meteen egmnen de grote kloof tus- overb^ der m materie ver- altiid ?an ?'uderen- Dat is gelootli'o en' Het is on- versch t Wat er over b'ien liikp ',"j.aan wetenschappe- gen" es en besehouwin- ev?n n»!1' uie-p adem- Kiikt herMvpo buiten waar de teli k af nn de gedeel" slaat t„ j kaderde bomen kerktor» de verte steekt de hektoren van Haaren om- „Weet Srauwe lucht, voorbij wa« de oorlog proefstaten aS er van het het eons, over> van Ik ben tn» SC,hap 00k niet- niets weer h erU'ik met esh potlood egonnen, met wood en een kladblok. Assistenten Weg Admini stratie WegBibliotheek Weg! Op een schoen en een slof gingen we weer aan de slag". Hij zegt enkele malen met nadruk dat hij zijn werk steeds met heel veel plezier heeft gedaan. „Gewoon, om dat het boeiend was en is. Ook, omdat onze kennis over bijen en hun betekenis steeds is gegroeid. Goed, ik moest natuurlijk in mijn werk steeds de praktijk in het oog houden. Zuiver we tenschappelijk onderzoek was niet voor het consulent schap weggelegd. Maar waar ligt op een gegeven moment precies de scheiding?" Of er in de bijenteelt en onze kennis van de bijen in de 36 jaar dat hij rijksconsu lent is geweest veel is veran derd „Dat zou ik denken Hoeveel onjuiste dingen ver telden wij vroeger de men sen over bijen. Maar ja, we wisten ook niet beter. Neem nu onze wetenschappelijke kennis. Karl von Frisch, de Oostenrijker die net de No belprijs heeft gekregen, en zijn leerlingen hebben over de „taal" en de kleurgevoe ligheid van bijen zoveel wonderlijke dingen ontdekt dat ie eT stil van kan wor den. En wat weten we nu allemaal niet over erfelijk heid in de bijenwereld. Door toepassing van kunstmatige inseminatie. Hoeveel mensen weten dat bijen elkaar haarfijn „vertel len" dat ze honing gevonden hebben? Dat ze bij de dans die dat overbrengt ook nog meedelen waar die honing precies zit en hoe er naar toe gevlogen moet worden? Ze staan zelfs met elkaar in communicatie over windrich ting, afstand en wat dies meer zij. Het gebeurt alle maal, omdat ze het zonlicht kunnen polariseren. Dat kun nen wij, mensen, niet. Over hun reukvermogen hebben we verrassende ontdekkin gen gedaan. Enfin het is te veel om op te noemen". Ir. Mommers stelt dan dat wetenschappelijk onderzoek nog iang niet ten einde is. „Men beseft meestal niet hoe belangrijk bijen zijn in de biologische kringloop. Voor de bloemen en planten zijn bijen onontbeerlijk. Voor on ze boomgaarden ook. Zij be vruchten door overbrenging van het stuifmeel. Het afge lopen jaar was voor de bijen slecht. Ei is grote sterfte op getreden. De overgebleven bijen zijn zwak geweest. Re sultaat: grote schade voor kwekers". Ir. Mommers meent dat het tijd wordt dat men in Neder land een instituut krijgt dat zich bezig houdt met de be studering van alles wat met bijen te maken heeft. „Juist, omdat we steeds meer zijn gaan beseffen hoe belangrijk bijen zijn. Voor de natuur. Een voorbeeld?" In Noord-Limburg en Oost-Brabant worden volken gebruikt voor de bevruchting bij de belangrijke augurken teelt onder glas. Daarvoor zijn per seizoen 6000 volken nodig. Elke drie weken moet er gewisseld worden, want zo'n volk kan maar drie we ken onder glas leven. Er zijn men-sen die hun beroep ma ken van het verhuren van bijenvolken Dat brengt aar dig wat op. Welnu, als in een bepaalde kas een volk enige dagen weg is geweest, blijkt dat er een hiaat is ontstaan in de augurkenkweek van die dagen. De mens kan het Ir. J. Mommers: „Instituut voor bijenstudie gewenst". stuifmeel nooit zo goed over brengen als de bij". Er zijn zo vertelt ir. Mommers onder andere, di verse bijenrassen. „Weer iets merkwaardigs daarbij dat we ontdekt hebben. De bijen van het ene ras kunnen die van het andere ras niet altijd goed „verstaan". Het tempo van het dansen verschilt van ras tot ras. Ook is er duide lijk verschil in agressiviteit". Vragen? Ze zijn nog tal loos als het gaat om de bijen. We zouden, bijvoorbeeld, moeten weten hoe de bij rea geert op de manier waarop de mens met haar omgaat. We weten dat ze geluid ma ken en dat ze waarnemen via de luchttrillingen. Maar vermoedelijk horen ze niet, zoals wij. We weten ook dat een bij die honing heeft gehaald van een bepaalde bloem op die bloemsoort blijft vliegen. En dat daardoor bepaalde groe pen bijen van een volk elk seizoen op bepaalde soorten bloemen blijven vliegen. Men probeert in Amerika rassen te kweken die alleen maar bepaalde planten zullen bestuiven. Ik sta daar zelf wat Kritisch tegenover. Er is daarover te weinig bekend. Ach, 'k kan over alles wat met bijen heeft te maken uren vertellen". Hij gaat op z'n eigen boer derij geen bijen houden. „Ik zit te dicht bij de weg". Maar ongetwijfeld zal hij nog menigmaal de Ambrosi- ushoeve in Hilvarenbeek, het proefstation, bezoeken. „Ik heb er steeds heerlijk ge werkt. Ons consulentschap heeft nu 12 vaste krachten. Tk wordt opgevolgd door Ir. J. Pettinga, die al bij het proef station werkt. Weet u, in al die jaren is er vrijwel geen verloop van personeel ge weest. Zeker ook, omdat we goed met elkaar kunnen op schieten. Maar niet minder, omdat bijen er wel voor zor gen dat het werk niet eento nig wordt". JACQUES LEVIJ. CANBERRA (RTR) De Au stralische schrijver Patrick White, winnaar van de Nobel prijs voor letterkunde 1973, heeft gisteren aangekondigd dat hij van plan is zijn prijs 80.000 dollar onder de Au stralische auteurs te verdelen. Aanvankelijk wilde hij aan jonge schrijvers reisbeurzen verstrekken, maar bij nader in zien heeft hij het beter gevon den het geld beschikbaar te stellen aan oudere auteurs die naar zijn mening van de rege ring niet die erkenning hebben gekregen die zij eigenlijk ver dienen. White zal nu met ingang van het volgend jaar een jaarlijkse prijs van ongeveer 6000 dollar uitloven onder deze groep au teurs. KOPENHAGEN (AFP) Een helikopter van de luchtvaart maatschappij van Groenland is ten zuiden van de hoofdstad. Godthaab, in zee gestort. Alle vijftien inzittenden zijn omge komen. (ADVERTENTIE) Volledig verzorgi incl. reis van ieder station, logies en maaltijden. d, dus Zuid-Limburg Montferland Amsterdam rit 5L- DenHaagfScheveningen uf 60.- uf 62.- »Af 66,- VAf 68. ïJLf 69.- VAf 73.- VAf 73.- »a f 79.- va f 80.- M.f 85.- Twente Drenthe Zeeland Friesland va f113.- va f 113.- VAfllS.- Giethoorn Schiermonnikoug Ameland Terschelling Vertrek dagelijks. Alle informatie in de brochure „Toeren met NS" op het station. (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN - Geneesheer-di recteur J.R.M. Maas verlaat de Pompekliniek in Nijmegen Op zijn verzoek is hem door het bestuur op de meest eer volle wijze ontslag verleend. Vrijdagmorgen is dit door het bestuur aan patiënten en per soneel van de kliniek meege deeld. Voor ingewijden kwam deze stap niet als een verras sing, omdat hen bekend was, dat de heer Maas na 7 jaar directie en ook nog enkele ja ren voorbereidingswerk van de kliniek meende niet hele maal meer in de kliniek te passen. Ontkend wordt dat er sprake is geweest van enige druk van de zijde van het ministerie. Dit naar aanleiding van de ALKMAAR (ANP) De Alkmaarse juwelier Jonker is gistermorgen vroeg beroofd van sieraden ter waarde van dertigduizend gulden. Drie ge maskerde mannen forceeixien zijn winkeldeur en gristen de sieraden uit de etalage. Ze werden daarbij echter gestoord door buurtbewoners die de po litie waarschuwden. Onmiddel lijk werd een achtervolging in gezet. De rovers, die er in een Mercedes vandoor gingen wis ten in de buurt van Beverwijk de politie kwijt te raken. Na een onstuimige rit door de pro vincie, waarbij ze door de po litiekorpsen van Bergen en Oosthuizen nog werden gesig naleerd, lieten de rovers de auto in Heiloo staan, waar de politie haar leeg aantrof. moeilijkheden die er de laat ste jaren rond de kliniek ziin geweest. Het bestuur tekent bij het be sluit van de heer Maas aan, dat het dankbaar is voor het werk dat onder zijn inspiratie tot stand is gekomen. „Zijn toekomstige vertrek wordt door bewoners, staf en bestuur ten zeerste betreurd. Alle be trokkenen hopen en verwach ten in de lijn van de heer Maas werkend datgene, wat in de kliniek aan waardevols is opgebouwd, te kunnen behou den en verder dragen." Wanneer de heer Maas daad werkelijk de Pompekliniek verlaat is nog niet bekend. Hij zal eerst zijn opvolger, die nog benoemd moet worden, inwer ken. Brieven voor oeze rubriek moeten met volledige naam en edrea worden ondertekend. Bi| publikatfe zullen deze vermeld worden. Slecht» bij hoge ui* zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en edres zi|n dan bQ de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactto het ht alle gevallen een» i» met inhoud, cq. «trekking. Omdat de heer Veltman niet weet waarom landbouwers vrijstelling hebben van we genbelasting, zal ik het hem eens duidelijk maken. Deze groep doet niets anders dan haar produkten afleveren aan fabriek magazijn of opslag plaats. Het is toch zeker lo gisch dat deze groep die di verse lasten hebben, die ande re groepen niet hebben, vrij- stelhng hebben. Verder weet hij niet dat 'n trekker-chauf feur 16 j. is als hij met zo'n machine op de weg komt. Dit is een wettelijk voorschrift. Hij kan weten dat de meeste trekkers niet meer dan 50-100 uur op de wegen zijn, die voor autoverkeer zijn bestemd. Vrachtauto's misschien wel 2000-3000 uur. Het landbouwvervoer neemt een 10-15 ton mee, zware vrachtwagens wel 30-35 ton. Hij geeft de landbouw nog een flinke prik ook door zijn opmerking, dat de landbouw de ontwikkelingslanden du peert, door de suikerproduktie. Dat de Nederlandse staat meer aan accijns heft dan dat een landbouwer er aan verdient, weet hij blijkbaar niet. Een trekker kost zo een 15 - 30- duizend gulden. Deze zoge naamde verkeersexpert weet niet eens dat door de suiker produktie duizenden mensen geheel of gedeeltelijk hun be staan hebben. Bankwerkers, chauffeurs, monterus. transportonderne mers, kantoorpersoneel, gara ges, fabrieken, controleurs eto. De groep die 6-7 telt, maar niet minder dan 22 van de export verzorgt, heeft het bij sommigen altijd ge daan. Het zou heus geen kwaad kunnen als vele automobilisten zich in hun snelheid zouden matigen, heel wat mensenle vens zouden er worden ge spaard en het zou voordelig zijn voor hun portemonnee. Wat zegt de heer Veltman van elkaar passerende hieten- auto's? Niets, de bieten vlie gen soms vooral in de bochten naar alle kanten. Niets, het is de agrariër die hij een flinke trap geeft. De overlast, die de land bouw ondervindt in de zomer in de polders van de vele toeristen, zodanig dat soms de zware en brede maaidorsers op smalle wegen moeten uit wijken. Het risico dat ze in een sloot wegzakken is niet denkbeeldig. De heer Veltman had dienen te weten dat de landbouwers niet voor de lol op weg zijn, maar voor hun brood. Al een jaar of zeven zijn de prijzen der landbouw- produkten die onder de EEG- regeling vallen in de praktijk niet of slechts weinig ver hoogd. PHILIPPINE A. T. NEYT In het artikel „Bril", stelt de heer Corn. Verhoeven, dat het niet juist is, dat het Ne derlands Talen Instituut via een STER-spot het studeren aanbeveelt, als een middel om carrière te maken en dat de weg naar omhoog wordt ge baand door wilskracht en am bitie, maar dat volgens hem studeren leuk is en dat kennis iets kan betekenen zonder dat ze in geld wordt omgezet. Ik heb mij afgevraagd wat voor bril hier eigenlijk wordt bedoeld? Zijn de glazen wel op de juiste sterkte afgesteld, of zijn ze zo beslagen? Men hoeft geen opticien te zijn, dacht ik, om te constateren dat hier iets mis is. Dat studie leuk is en veel voldoening geeft, daarmee ben ik het volkomen eens. Studie zuiver uit liefhebberij, waarbij de eventuele financiële voor delen nauwelijks een rol spe len, komt ook voor. Maar dan heeft men toch reeds een zo danige basis gelegd, meestal een voltooide universitaire op leiding of iets van dien aard, dat men zich in deze maat schappij qua positie, standing (vervelend woord, maar reëel), en uiteraard ook financieel, zeer goed kan redden. Is dit niet het geval, dan zal men moeten blokken om zich in de samenleving te kunnen handhaven. Na een dag wer ken, geen t.v. kijken; zich soms leuke dingen ontzeggen; gewoon doorzetten en een di ploma of diploma's te halen, teneinde je gezin een behoor lijk bestaan te verschaffen. Als men uit een gezin komt, waar studeren jong wordt bij gebracht en waar tevens de financiële mogelijkheden aan wezig zijn, dan kan men over dag studeren. Later kan men dan wat „uit liefhebberij" gaan doen ;zoals u stelt. Maar veelal gebeurt dit zelfs ook al weer uit pure noodzaak; om bij te blijven. Want wil deze maatschappij goed blijven functioneren, dan hebben we zoveel mogelijk mensen nodig die ter zake kundig zijn en dat kan alleen door studie. U gelooft toch zeker niet, dat de mensen die 's avonds thuis studeren of avondscholen bezoeken om een diploma boekhouden, handelscorrespon dentie, elektrotechniek, soms zelfs mavo te halen, zich „uit enkel liefhebberij" zo inspan nen? Meestal direct na de avond maaltijd tot tien of elf uur aan de slag zijn, omdat ze het zo leuk vinden? Deze kleine groep heeft in gezien dat ze in het maat schappelijk leven voortdurend strijd moeten voeren om bij te blijven en dat mensen die meer diploma's hebben ook meer verdienen en wie wil dat niet? Dat het Nederlands Talen Instituut via de STER- reclame de kijkers erop atten deert, dat wie vooruit wil ko men ook diploma's zal moeten halen, is een waarheid waar men niet onderuit kan. Dat mijnheer Verhoeven zich eraan ergert, dat dit tus sen de waspoeders en de on verzadigde vetzuren wordt ge bracht, is zijn goed recht. Maar dat kennis iets kan bete kenen, zonder dat dit in geld wordt omgezet, geldt alleen maar voor de enkeling. BREDA A. DE JONG Na het ontslag van de heer Peeters, dacht iedere NAC- supporter dat het nu beter zou gaan. Zijn opvolger, de heer Wul lems, presteert echter nog minder. Na 10 wedstrijden heeft NAC welgeteld vijf winstpunten, en 29 doelpunten tegen. Mijn vraag is nu hoe is dit mogelijk? NAC beschikt over de beste doelverdediger van Nederland, heeft een re delijke kern van ervaren ere divisiespelers en maakt toch uitslagen van 71 tegen PSV en 8—3 j.l. zondag tegen FC Den Haag, dat in de negen voorafgaande wedstrijden slechts 6 doelpunten had ge scoord. Mijn antwoord hierop is: een gehele nieuwe opbouw bij NAC is nodig, dat wil zeggen, bestuur weg wat ook volgens de heer Lemmens niet geschikt is voor zijn taak, om over de trainer maar niet te spreken Bij hem geldt ook geen daden maar woorden. Graag had ik hier antwoord op van de heer Wullems. TERHEIJDEN J. STOKKER- MANS Om commentaar gevraagd antwoordde de heer Wullems: „Op zulke onzinnige dingen reageer ik niet". (ADVERTENTIE) De puzzelaars(sters) die aan alle 26 puzzels meedoen, die doze krant - in samenwerking met een aantai andere dagbladen - organiseert t.b.v. de Stichting Natuurbehoud en Natuurbeschermingsedu catie, maken kans op een bijzondere hoofdprijs. Notaris J. H. Birkhoff heeft n.l. één van de 26 weken aangewezen, waarin hij zes (goede) inzendingen trekt die, aan het eind van de aktie, beloond worden met bijzondere hoofdprijzen: De eerste is een geheel verzorgde wereldvliegreis naar Ceylon voor 2 personen, ter waarde van 3.600,-. Deze fantastische prijs is een geschenk van HOTELPLAN, internationale reisorganisatie B.V., Den Haag, De tweede t,'m zesde prijs bestaan uit; een weekendreis naar Londen voor 2 personen per KLM (halfpension), aangeboden door reisbureau DE MAGNEET BV, Alkmaar. vlieg-touringcar-trein-privé

de Stem | 1973 | | pagina 15