UZ TAYLOR NAAR AMSTERDAMSE VEILING VOOR ISRAËL ORGANON VIJFTIG JAAR -Unie en VS sturen waarnemers rrico jard! tITUUR leannine nst Onfeilbaarheid een zaak van noodrecht Beroepsmilitair bekent moord op prostituée DRUMMER FOCUS STAPT OP I -•!' 1 KLM VN VREDESMACHT VAN 7.000 MAN NAAR MIDDEN-OOSTEN IN APPEL drie jaar geëist tegen van h. BVD blijft zwijgen in ,Rode Jeugd'-zaak Uw wederhelft vliegt mee voor de helft. Wij hebben daar begripvoor Op ons'samen uit, samen thuis"tarief Dus: verenig het nuttige met het aangename en koop voor haar zon KLM meereisretourtje. Goede reis samen! n A T H :-t A VAKBONDSLEDEN VERWIJTEN CENTRALES EENZIJDIGHEID Vragen over cadeaus aan apothekers jaag in charmant gezelschap. binnenland buitenland lankservice EURS NT B.V. commentaar Chantage Dr. Houtepen in dissertatie: Kaas met ster-allures Commentaren Midden-Oosten Drie-vierde van Etliiopisclie veestapel dood door droogte Treinen botsen: machinist gewond Zaterdag 27 oktober 1973 -J bij de Raiffeisert- aangesloten bij ■Boerenleenbank. Ie gunstige voor- IJ klaar bij de it 7 126 Lgs- en/of leiding- in Nederland en iVEG 58 - HULST kak tel. 01140-2478 chtbehandeling installaties. t 59 Kloosterzande 18 tot 50 jaar) en flitslampen 3m in de prod, che functie b.v. hier aanwezig e aanlea en/of (A. Baart-Pieters) ihoornplantsoen 2 ie Man", Hol te Korte Nieuwstraat 13 an 13.30 uur tot 17-00 tot 20.45 uur op onze weg 25 te Terneuzen. AMSTERDAM (ANP) De thans 41-jarige Elisabetli Tay lor zal op zaterdag 3 november even uit Duitsland, waar zij op het ogenblik de film „Drivers Geat" maakt, overwippen naar Amsterdam om daar 's avonds in het Hilton hotel als gast vrouw op te treden bij een cha ritatieve kunstveiling ten bat» van Israël. Zij heeft voor haar overkomst en aanwezigheid bij de veiling bedongen, dat de gehele op brengst ten goedie zal komen aan de weduwen en wezen van Israëli's, die in de nu net af gelopen oorlog op het slagveld het leven hebben gelaten. Voor die veiling, die door de collectieve Israëlactie wordt ge organiseerd, zijn reedis nu al lerlei goederen, zoals schilde rijen, sieraden, antiek zilver, juwelen, Delfts blauw en kunst voorwerpen, voor een boek waarde van ruim twee ton door vrienden van Israël uit eigen bezit ter beschikking gesteld. Als veilingmeester zal optreden de heeir H. S. Nienhuis, direc teur van Mak van Waay. Het ligt in de bedoeling, dat Eli- sabeth Taylor zelf ook enkele stukken zal veilen, mogelijk een aantal sieraden of juwelen uit haar eigen beroemde col lectie. Met de AVRO-televisie wordt overleg gepleegd over de mo gelijkheid de veiling ten dele in een directe uitzending op het scherm te brengen. Voor be paalde stukken zal het publiek telefonisch mogen overbieden, nadat in de zaal het laatste bod gedaan is. Wanneer er in hot land een kijker is, die meer biedt, kan hij zich in het be zit van het voorwerp stellen. De CIA hoopt, dat nog ve meer Nederlanders kunstvoo werpen voor deze veiling zulle willen afstaan. Zij kunnen z afgeven bij het Joods culture- centrum aan de Van der Bop chorstraat 26 in Amsterdam Buitenveldert. Ter verhoging van de op brengst zal een entreeprijs var f 25 worden geheven. Na af loop staat een koud buffet ge reed, waarvan men kan genio- ten a raison van f 100 per per soon Bukken voor chantage leidt tot steeds grotere ellende, ook in de internationale politiek. Daarom is het lang niet zeker, dat landen als Engeland, Frankrijk en West-Duitsland er verstan dig aan hebben gedaan te zwichten voor het dreigement van een Arabische olieboycot. Zij hebben angst getoond; hun afhan kelijkheid gedemonstreerd van een handjevol oliesjeiks en dat kan hun straks wel eens opbreken. In Nederland is wel partij gekozen: de grote meerderheid van ons volk staat achter Israël. Niet onvoorwaardelijk overigens. Men heeft hier wel degelijk oog voor de positie van de Pales- tijnen en zou graag zien, dat Israël zich meer gelegen zou laten liggen, aan deze mensen. Nederland beschouwt de bezette gebieden (de Sinaï-woe- stijn, de Golan-hoogte en de westelijke over van de Jordaan) niet als eigendom van Israël. Ook onze regering is van oordeel, dat deze gebieden aan de oorspronkelijke bezitters moeten wor den teruggegeven, waarbij dan wel en hiermee staat of valt de staaf Israël veilige grenzen gegarandeerd dienen te wor den. Anders maken de nog geen drie miljoen Israëli's geen schijn van kans, omringd als ze zijn door een overmacht van meer dan honderd miljoen Arabieren. Er wordt nu beweerd, dat de huidige minister van Buiten landse Zaken, mr. Van der Stoel, het type van een studeer kamerpoliticus, te onervaren (te eerlijk?) zou zijn om het ge nuanceerde Nederlandse denken over deze kwestie goed bij de Arabische landen over te brengen. Maar accepteren die wel een genuanceerd oordeel? Zij wekken de indruk, dat alleen hun wil wet mag zijn. Straks gaan de onderhandelingen beginnen over het Midden- Oosten. Het komt ons voor, dat de Verenigde Naties dan aan de Arabische wereld de eis moeten stellen, dat alle boycot maatregelen worden ingetrokken. Een internationaal gega randeerde vrede kan niet tot stand komen in een sfeer van chantage en intimidatie. (Van een onzer verslaggevers)' ui i Het katholieke i! °ver de pauselijke on- eilbaarheid, dat op het Eerste Vaticaanse Concilie in 1870 is setormuleerd, is een bepaling „Üia "loodrecht" geweest. Men ïeJY00rk°men dat de kerk j zou kunnen ra- Mn, doordat staatkundige en «appehjk-e ontwikkelin- et houden van concilies mal,0 S z°uden kunnen maken. De vragen die in onze tklW°rd,en gesteId bii dogma tische uitspraken zijn in 1870 t l .T* aan de orde «■Daarom zijn die vra- legitiem en kunnen zij bètL n afgedaan met een P op het Eerste Vati- (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV Het vredesleger van de Verenigde Naties voor toezicht op het bestand in het Midden-Oosten zal uit zevenduizend man bestaan. De kosten voor een eerste ter mijn van een half jaar worden op dertig miljoen dollar geraamd, te dragen door de leden van de V.N. Een Zweeds V.N.-bataljon van tweehonderd achtenveertig man, dat op Cyprus was gelegerd, is gisteren al vertrokken. Onder de landen, die militairen voor de vredesmacht hebben aange boden. bevindt zich ook Nederland. Vast staat, dat de Sovjet- Unie „vertegenwoordigers" naar het Midden-Oosten heeft gezonden. Breznjev, de leider van de Sovjetrus- sische communistische par tij, onthulde niet of zijn „vertegenwoordigers" die toezicht op de naleving van het bestand moeten houden, militairen of burgers zijn. Uit enkele bronnen verluidt, dat het Russische officieren zijn, die al in Cairo zijn ge signaleerd. Pal na de be kendmaking van Breznjev liet president Nixon van de V.S. weten, dat zijn land burgerwaarnemers naar het Midden-Oosten zal zenden. Amerika is niet ongerust over de mededeling van Breznjev, voegde Nixon aan zijn bekend making toe. Hoeveel waarne mers Moskou en de V.S. sturen, werd niet gezegd. Aan het Syrisch-Israëlische front zijn acht observatieposten (ADVERTENTIE) caainse Concilie. Dit schrijft de theoloog drs, Anton Houtepen (33) in zijn proefschrift „Onfeilbaarheid en Hermeneutiek" over het onfeilbaarheidsbegrip van het Eerste Vaticaanse Concilie, waarop hij vrijdagmiddag bij prof. mag. dr. E. Schillebeeckx is gepromoveerd aam de Ka tholieke Universiteit in Nijme gen. Drs. Houtepen is medewerker aan het Diocesaan Pastoraal Centrum van het bisdom Bre da met speciale opdracht oecu menische aangelegenheden en is hoofdbestuurslid van de St. Willibrordvereniging. niet vergeten...Frico eten van VN-waarnemers gevestigd. Ook zijn er zes mobiele pa trouilles van „blauwhelmen" zoals de waarnemers populair heten gestationeerd. De Vei ligheidsraad zal nog nader be palen welke landen aangezocht worden troepen te leveren aan de V.N. Voorlopig bevelhebber van deze nieuwe vredesmacht, is de Fin Ensio Siilasvu» De heer Bakker, die namens Nederland dertien jaar als VN- waarnemer in het Midden-Oos ten heeft gewerkt, verklaarde gisteren weinig te verwachten van de VN-vredesmacht, die voor het Midden-Oosten is voorzien. Om de strijdende par tijen uit elkaar te houden is z.i. een legermacht van min stens 40.000 man nodig. Zo'n le ger zou per jaar alleen al aan onderhoudskosten 240 miljoen dollar kosten. De Israëlische militaire woord voerder, generaal-majoor Chaim Herzog, staat sceptisch tegenover de vredesmacht, „om dat deze vaak een nationaal belang of het belang van een blok dient". Egypte daarente- gen heeft het besluit van de Veiligheidsraad met instem ming begroet Terwijl de internationale spanning rond het Midden-Oos ten duidelijk afneemt, wordt daar aan het Egyptisch-Israëli sche front nog bij herhaling ge vochten. Het Egyptische derde leger zonder water en voedsel en omsingeld door Israëlische troepen, doet pogingen door de Israëlische linies heen te bre ken. Ten noorden van de door de Israëli's belegerde havenstad Suez zouden de gevechten even eens oplaaien. Egyptische tanks en artillerie zouden pogingen doen de weg vrij te maken voor ongeveer 20.000 man Egyptische troepen die in de Sinai-woestijn vastzitten. Een helikopter van de Israëlische luchtmacht heeft 200 kilo bloedplasma aan de in gesloten Egyptenaren geleverd. Voorts is bekendgemaakt, dat een tanker, die onder Liberi aanse vlag voer en op weg was naar Israël, op een Egyptische mijn is gelopen en in de Golf van Suez dreigt te zinken. Aan vankelijk was gemeld, dat Egypte deze tanker had bescho ten, maar die verklaring werd ingetrokken. 9 Prins Bernhard was gis teren aanwezig bij een bijeen- kost t.g.v. het 50-jarige be staan van Organon te Oss. Foto De eerste steenlegging voor het Organon Auditorium werd verricht door prins Bern hard en de stichter van Orga non de 85-jarige dr. Saai van Zwanenberg. GRONINGEN (ANP) De 21-jarige beroepsmilitair J. T. L. R. uit Groningen heeft be kend een week geleden de 39- jarige prostituée Bea Pot te hebben vermoord. R. is getrouwd en heeft kinde ren. UTRECHT (ANP) In een open brief aan de drie vakcen trales hebben 58 vakbondsle den „sterke" afkeuring uitge sproken over het telegram dat NVV, NKV en CNV op 8 ok tober aan de Israëlische vak beweging Histadroet hebben gestuurd. Zij uiten ongerustheid over de eenzijdige opstelling van de vakcentrales achter Israël. De ondertekenaars verwijten de centrales dat ze de leden niet hebben geraadpleegd bij de standpuntbepaling over een zo controversiële kwestie als de nieuwe oorlog in het Mid den-Oosten. (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM Drummer Pierre van der Linden van de popgroep Focus heeft besloten de groep te verlaten. Hij zal ook niet meegaan op het toer- nee door Canada en de Vere nigde Staten, waarvoor de groep a.s. maandag vertrekt. He tvertrek van Pierre van der Linden is te wijten aan spanningen tussen hem en de andere leden van de groep. De drummer was gisteravond niet te bereiken, maar zijn vader verklaarde desgevraagd dat de belangrijkste reden voor het vertrek van zijn zoon uit de popgroep was, dat hij zich on dergewaardeerd voelde. Houtepe (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH De procureur- generaal bij het gerechtshof in Den Bosch mr. C.H. Nuis heeft vrijdagmiddag in hoger beroep tegen het 23-jarige Rode Jeugdlid Lucien van H. beves tiging van het rechtbankvon- nis van drie jaar met aftrek geëist. Lucien werd in april van dit jaar door de Bossche recht bank veroordeeld wegens het in bezit hebben van materia len voor het vervaardigen van explosieven en een cylinderr»- volver met munitie. De explosieven werden door de politie gevonden toen deze in december 1972 een inval deed in de woning van de ouders van Lucien, die nor maal in Utrecht woonde, maar bij zijn ouders een paar dagen op bezoek was. Vanaf het begin heeft Lucien gezegd dat hij niet wist wat er in het pak zat, dat de politie onder zijn bed vond. Ook zei hij niet te weten hoe zijn vingerafdrukken op de explosieven terechtgekomen zijn. Volgens hem was er sprake van een provocatie door de BVD, die al tijdenlang loerde op een kans om hem „erbij te naaien". Een mening, die bevestigd werd door mede-Rode Jeugd lid Danny Mulders, die door de BVD indertijd benaderd werd om informaties over de Rode Jeugd te verstrekken. Iets wat hij aanvankelijk ook deed, maar waarover hij later de Rode Jeugd inlichtte, die hem daarop ais „dubbelsDion" gebruikte. Gisteren werden als getuigen in deze zaak gehoord drs. A. Kuipers hoofd van de binnen landse veiligheidsdienst, J.P. van Dongen, die dienst doet bij de vreemdelingen- en in lichtingendienst van de politie in Breda en die bevestigde dat hij werkzaamheden verrichtte voor de BVD en de Eindho- vense politiecommissaris C. Vringer Adjudant Van Dongen en drs. Kuipers beriepen zich op het verschoningsrecht dat hen toe gekend zou zijn bij koninklijk besluit van aug. 1972. Na daarover in de raadkamer te zijn geweest, achtte het hof het beroep op verschoning ge grond. Volgens het hof zou de BVD onmogelijk kunnen wer ken als op een zitting alles verklaard zou worden over zijn werkwijze. Drs. Kuipers bevestigde wel dat hij de zaak van Danny Mulders en de BVD kende, maar dat hij daarop verder niet kon ingaan. Ook kon hij niet de echte identiteit onthul len van „De Roo", de contact man van Danny Mulders bii de BVD. Adjudant Van Dongen beves tigde dat hij wel eens contact had gehad met Danny Mul ders. Hoe vaak Dat kon hij helaas niet zeggen. Hij ont kende een ontmoeting georga niseerd te hebben tussen Dan ny en De Roo in de stations restauratie van Tilburg. Van die ontmoeting zijn door de Rode Jeugd foto's gemaakt. Een van die foto's liet Bakker Schut zien aan Van Dongen Deze erkende dat daarop „De Roo" stond. Bakker Schut. Er zijn geloofwaardige verklaringen van getuigen, er zijn foto's en bandopnamen gemaakt van ge sprekken van BVD-mensen met Danny Mulders, die er allemaal op wijzen dat Lucien in een val gelopen is. „En tegenover al deze ondubbel zinnige en gedetailleerde aan wijzingen staan dan een paar deels erkennende, deels ont wijkende en deels ontkennen de verklaringen van politie en BVD" aldus Bakker Schut. Uitspraak over 14 dagen. Ook het moordwapen is door de politie gevonden. De mili tair, die in Leeuwarden was gelegerd, heeft de moord ge pleegd met een bajonet. Op het wapen dat in de schuur bij hem thuis was gevonden zijn nog bloedsporen aange troffen. Als motief van de moord geeft R. aan dat hij moeilijk heden met zijn slachtoffer had over geld. Bij een vorig be zoek aan de prostituée zou er onenigheid over de te betalen som zijn geweest. Verder heeft de politie de handschoenen gevonden, die de moordenaar aan had tijdens de moord. Dat verklaard waarom de politie nagenoeg geen vingerafdrukken heeft gevonden. Hoofdcommissaris van poli tie, de heer K. Heijink, noem de de oplossing van de moord door de Groningse recherche een enorme prestatie. Vak technisch stond het onderzoek op zeer hoog peil. De politie heeft de moorde naar donderdagavond rond half elf aangehouden op grond van het feit dat er bij het lijk een bril is gevonden, die on miskenbaar aan de verdachte bleek toe te behoren. De bril had eigenschappen die maar zeer zelden voorkomen. Een dergelijke bril zou hooguit slechts vier tot vijf maal per jaar in Nederland worden voorgeschreven. Donderdagavond werd de eerste verdachte in de moord zaak die onschuldig bleek te zijn op vrije voeten ge steld. Deze verdachte was in de nacht van dinsdag op woensdag door de politie aan gehouden. ROME (UPI) „Rampzalige droogte" heeft in Ethiopië he le dorpen en ruim drievierde van de veestapel weggevaagd. Zo heeft de voedsel- en land bouworganisatie van de Vere nigde Naties in Rome gisteren meegedeeld. Volgens de organisatie heb ben haair waarnemers gerap porteerd, dat „hele dorpen zijn uitgeroeid. Waar overlevenden zijn, verkeren zij in ten hemel schreiende toestand". Het hoofd bonkt nog immer, maar dapper slaan wij ons door een zeer hevige tegen slag heen. In Kopenhagen, waar het nu al veel koeler is dan bij ons is een man aangehouden, die probeerde 99.000 valse dollars uit te zetten, iemand uit Frankrijk met een adellijke ti tel en lang haar. Hij noemde zich Charles- Louis Xavier graaf d'Orleans- Brogante, een man met zwarte lange lokken. Toen de man eenmaal flink aan de tand werd gevoeld, bleken niet al leen zijn dollars vals te zijn, maar ook zijn titel en zijn haar. De geheel en al kale Claude Beernaerd wordt er nu van verdacht een van de mensen te zijn die voor een valse muntersbende geld uitzetop tal van plaatsen in Europa. Een zeer valse munter. Dan eindig ik voor heden met een lofwaardig initiatief uit het Gelderse Putten, waar men de bosopruiming op grootse wijze gaat aanpak ken. •ir Vanmorgen zullen Jong en oud de bossen intrekken om zoveel mogelijk vuilnis weg te halen. De schoonmakers zullen het vuil naar het marktplein midden in het dorp brengen, waar alles op een hoop wordt gegooid. Zodoende zal voor iedereen duidelijk worden hoe erg wij wel de bossen vervuilen. Zegt het voort. Bonjour. DEN HAAG (ANP) Het Tweede-Kamerlid Beekmans (D'66) heeft minister Lubbei-s (Economische Zaken) en staatssecretaris Hendriks (Volksgezondheid)) inlichtin gen gevraagd over de verkoop methoden van farmaceutische industrieën, die zoals door ons gemeld vliegreizen en kleuren-tv-toestellen zouden aanbieden bij bestellingen bo ven een bepaald bedrag. Het kamerlid informeert naar de mening van beide bewindslie den over deze vei-koonmetho- den en vraagt welke maatrege len genomen kunnen warden am te bereiken dat de op deze marnier gegeven kortingen ten goede komen aan de consu ment MERIJN P.S. Vraag niet wie de door draver dezer week is. Presi dent Richard Milhouse heeft al genoeg aan zijn hoofd. En wij met hem. UTRECHT (ANP) Door nog onbekende oorzaak is gis termiddag tegen half een op het emplacement in Maastricht een met kalk geladen goede rentrein op een stilstaande lo comotief gebotst van de Belgi sche spoorwegen. De machinist van de Belgische locomotief, die tengevolge van de botsing ontspoorde, is met een wond aan het hoofd naar een zieken huis in Maastricht gebracht. De Nederlandse machinist van de goederentrein mankeerde niets. (ADVERTENTIE) •i '.1* ;i. -:T i A i t 'i I i A f 4' M -é ■A IJ' Si *j£ vï© 3 W3p Bij uw reisagent ligt de nieuwe dienstregeling met tarieven klaar. Economy class tarief5 dagen geldig.

de Stem | 1973 | | pagina 13