Eisenhower- trofee voor v. Grimbergen P&WS6eBWt Hwü sizes Abebe Bikila overleden Geldboete voor Pleun Strik Recorddeelneming bij turnkampioenschappen Voetbal op t.v. SELECTIE JONG ORANJE KNIK FEESTNUMMER in F!t m Often bros eerste in Rini Wagtmans klassement Vissers verder in België nip Pantalon problemen? Opgelost! Canada Dry stopt Meuwese nieuwe directeur van de KNWU KAASKOP OF KAAS UIT HET VUISTJE? jjrn iets aardigs mee naar huis te nemen heb je geen reden en geen excuus nodig. Doe es wat terug. Schenk haar Bols Apricot Brandy. Likeuren Advies van BOLS om uw eigen mode te maken Bs Vrijdag 26 oktober 1973 IK HEB DE PRIJS ZELF BETAALD" (Van onze sportredactie) HOOGERHEIDE Volgende week donderdag ontvangt Harm Ottenbros de prijs voor zijn eerste plaats in het Rini Wagtmans-klassement, een bedrag van 1250 gulden. Een leuk douceurtje. Maar toch is de Hoogerheidenaar gelukkiger met zijn overwinning in het klassement dan met het geld. „Die 1250 gulden heb ik zelf betaald. Ik heb er zelfs no« geld op moeten toeleggen", aldus Ottenbros, die zijn raadselachtige uitspraak snel verklaart. „In het begin werd ik nog goed betaaild als ik ergens aan de start kwam. Maar daarna is het met sprongen achteruit ge gaan. In Valkenswaard kreeg ik niks en veel andere comi tés gaven me maar de ver plichte vijftig gulden. De co mités redeneerdenhij staat aan de leiding van het klasse ment, dus hij komt toch wel. Ze hoefden alleen maar num mer twee te contracteren. Dat DEN HAAG (ANP) Ab van Grimbergen, de coach van de nationale hockeyploeg, die te Amstelveen de wereldbeker won, is op de 36e algemene ledenvergadering van de Bata vieren onderscheiden met de Eisenhower Trofee. In van Grimbergen heeft het bestuur van de Batavieren de gehele hockeyploeg willen eren voor deze triomf. De scheidende voorzitter van de Batavieren, de heer Wim van der Vlugt, die negentien jaar zitting had in het bestuur, i werd benoemd tot ere-lid. Hij I werd als voorzitter opgevolgd door de heer Th. Ykema. Ver der kwamen als nieuwe be stuursleden achter de tafel de heren Aad Brederode secreta- I ris, Ab van Grimbergen, Frans I Spits en Pieter Weemers. (ADVERTENTIE) G+G Special oizes verkoopt mannenkleding maten. Zij hebben de I «mg voor mannen die langer I kieHit, U'i een normale totmaït 56 AA68'1,11?11'1"™ KeaintW i pcclal Sl2es |'nWtf2eSZetman"en'"et Itak H a"2'18 m'vlot "en |200'kg. hebb^CdLTtt iircm°E°Wemen'B,}ikomvan« I b ia passeml overhemd Ook dKS Van "id avonden. |^rda„n~^rr k'èrdên '?le,niaatPr°M«i]eii raeo opgelost bij: 1 SoiiS42608^Mgring5-7 I ^sterdam, Prinsengracht 45b I kroningen J VinteBoterin®estraatlO, ■Wmuiden, Kennemerlaan 36 val Gm!,0ten'met ui'wnde- w Groningen en Tilburg is het gevaar van zo'n klas-se- ment. Ik vinid een klassement wel mooi, maar dan heb ik liever een grote foto die won ik vorig jaar als prijs". Naast met misbruik dat de comités van het klassement maiafeten ondervond Ottenbros naar zijn mening nog meer nadeel van het feit, dat hij de regelmatigste renner was in de Nederlandse profkoersen. Op het sportieve vlak. Ot tenbros boekte, hoewel hij bij na constant van voren zat, slechts één zege, in De Leren Zool te Rijen. Dat hij niet meer overwinningen behaalde is volgens Ottenbros ook te wijten aan de leiderspositie die hij van het begin af aan innam". Ottenbros: „Elke k-eer als ik sprong zaten ze aan mijn wiel. Ze wilden mij niet laten gaan". Hoewel hij een goed seizoen had, zit Ottenbros evenals de meeste van zijn collega's zonder ploeg. Dat Kela stopte, kwam voor de Hoogerheidenaar niet als een verrassing. Ottenbros: „Ik wist al lang dat het zou gebeuren. En ik geef ze groot gelijk. Kela had er twee ton inge stopt en als je dan nagaat, dat er ondanks de successen, die wij behaald hebben, maar heel weinig reclame uitgekomen is, dan kan ik niet anders zeggen -dat het onverantwoord is. Dan kun je nog beter je geld in een basketbalclub stop-pen". Ottenbros wacht nu maar af wat komen gaat. Zelf gaat hij er niet achteraan o-m onderdak te komen. Hij zou eigenlijk alleen maar terecht kunnen bij een Belgische formatie en Ot tenbros voelt er niet veel voor met een schraal contract] e in Belgische dienst te rijden. Ot tenbros: „Je hoort zoveel el lende met Belgische ploegen. Als er h-ier ergens een koers is, zeggen ze rustig dat je ergens achter Luik moet gaan rijden. En als je dat dan niet doet, ho-u-den ze gewoon je maandgeld in". Hoewel de situatie momen teel verre van rooskleurig is (Ottenbros: „Ik begrijp niet dat ze steeds maar praten over meer koersen. Laten ze eerst ma-ar eens voor sponsors zor gen".) overweegt Ottenbros momenteel no-g niet om een streep onder zijn carrière te zetten. „Op het oigenb-lik wil ik nog wél do-orgaan", aldus de 30-jarig-e ex-wereldkampi- oen. „Maar misschien veran dert dat wel. Vanaf volg-ende week ga ik voor hele dagen in de zaak werken en misschien heb ik het dain wel zo druk dat ik niet meer aan fietsen toekom". Ottenbros rekent er ergens op dat er nog wel een Neder landse ploeg op de been wordt gebracht, in feite de hoop van alle zonder sponsor zittende Nederlandse profs. Ottenbros: „Mogelijk trappen er nog wel een of twee bedrijven in. Dat is bijna elk jaar nog gebeurd". Ongesponsord rijden doet Ot tenbros in ieder geval niet. „Dat kun je als je getrouwd bent en kinderen hebt niet opbrengen". Hoewel Ottenbros' zaak in Bergen op Zoom goed loopt en hij het wielrennen in feite niet meer nodig heeft, voelt, hij zich verre van prettig met de onzekerheid of hij zijn loopbaan al dan niet voort kan zetten. Otitenbros: „Je bent er down van. als er helemaal geen vooruitzichten zijn. Je hebt n-ou niks om naar toe te leven. E-r heerst een soort ver slagenheid bij alle profs zon der ploeg. Ik ben nu dertig. Voor mij is het nog niet zo erg. Maa-r je zult toch 24 zijn en geen contract hebben voor volgend ja-air. Die jongens moeten van de winter allemaal werken. En dat gaat dan ten koste van het wielrennen, want da-ar gaat toch wel veel tijd inzitten. En je moet je in januari eigenlijk alweer be ginnen v-oor te bereiden op het seizoen!" Hein Groothuis Ottenbros: „Ik vind het begrijpelijk dat Kela stopte". ADDIS ABEBA (ANP) Abebe Bikila, die zowel tij dens de Olympische Spelen van I960 (Rome) ais van 1964 (Tokio) de marathon won, is donderdag in een militair zie kenhuis in Addis Abeba over leden. Bikila werd 41 jaar. De doodsoorzaak van de Ethiopiër werd eerst niet bekend ge maakt. Later werd echter bekend gemaakt, dat Bikila reeds za terdag was getroffen door een hersenbloeding. Bikila laat een vrouw en vier kinderen ach ter. Hij was luitenant in de keizerlijke garde. In 1969 overkwam hem een verkeers ongeluk, waarbij hij zijn rugge- graat brak en verlamd raakte. Bikila kon zich sindsdien slechts met behulp van een rolstoel voortbewegen. Abebe Bikila is op 7 augus tus 1932 geboren in de plaats Mout. Geïnspireerd door zijn Finse trainer Onnie Niskanen snelde Bekila tijdens de Olym pische Spelen van 1960 in Ro me barrevoets naar een volko men onverwachte overwinning op de marathon. Zijn tijd over de 42 kilometer en 195 meter was 2 uur, 15 minuten en 16,2 seconden. In Rome bereikte Abebe Bi kila nog niet het uiterste van zijn kunnen. De donkere atleet greep als eerste in de historie vier jaar later in Tokio voor de tweede achtereenvolgende maal Olympisch goud op de marathon, nu in de tijd van 2.12.11,2. De televisiebeelden van de gymnastische oefenin gen, die Bikila na zijn race in het stadion uitvoerde, liggen nog vers in het geheugen. Bi kila kwam als 30-jarige in 1968 (Mexico) opnieuw tij dens de olympische spelen uit in de marathon, maar moest reeds na tien kilometer de strijd staken. Zijn landgenoot Mamo Wolde greep toen de gouden medaille. (ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP) De tuchtcommissie van de KNVB heeft de PSV'er Pleun Strik voorwaardelijk gestraft voor een bindende wedstrijd. Verder werd hem 'n boete opgelegd van f 200. De middenvelder van de Eindhovense ploeg kreeg deze straf naar aanleiding van de gele kaart die hij zaterdag opliep in het duel met Ajax. Trainer Bob Maaskant van de eerste divisieclub SW, die zondag tijdens de wedstrijd te gen SC Cambuur van het veld werd gestuurd door scheids rechter Beukma-n kreeg een berisping. Voorts strafte de tuchtcom missie nog twee spelers: J. G. van Renswouw (Eind hoven): geschorst voor een wedstrijd, a-lsmed-e voor een wedstrijd voorwaardelijk uit gesloten met een proeftijd van een jaar, en een geldboete van I 100,—. V/. de Jong (Heerenveen): ingaande 25 oktober 1973 voor een wedstrijd voorwaardelijk geschorst met een proeftijd van een jaar, alsmede een boete van f 100, (Van een speciale verslaggever) LONDEN Bij grote inter nationale kampioenschappen behoren tegenwoordig record cijfers wat deelnemende lan den en sportlieden betreft. Dat is ook vandaag en morgen het geval bij de negende Europese turnkampioenschappen voor dames, die in de Wembley- pool in Londen worden gehou den. Voor de eerste grote in ternationale krachtmeting na de Olympische spelen van München, waar vooral het da- mesturnen op uitermate hoog peil stond, hebben 22 landen met 44 turnsters ingeschreven. In 1971, toen de kampioen schappen (die om de twee jaar worden gehouden) in Minsk plaatsvonden, waren er 21 landen. Bij de Europese titelstrijd mag elk land, in tegenstelling tot de wereldkampioenschap pen en de Olympische Speleu, slechts twee deelneemsters in schrijven. Het is dus een indi viduele wedstrijd. Op de eer ste dag komen alle turnsters uit op de vier onderdelen: de paardsprong, de evenwichts- balk, brug met ongelijke lig gers en de vrije oefening. De beste zes turnsters strijden de volgende dag in de zogenaam de toestelfinales om de hoog ste eer. Zoals dat de laatste vijftien jaar het geval is, zal de strijd om de medailles weer een duel worden tussen Rusland en Oost-Duitsland. De Russen hebben voor Londen drie turnsters ingeschreven. Van het drietal Loedmilla Toeristsjeva, Olga Korboet en Rozoedana Sikoeralidze zal de laatste waarschijnlijk als re serve optreden. Loedmilla Toeristsjeva, de wereldkampi oene van 197-0 en Olympisch kampioene van München. zal in Londen haar titel moeten verdedigen. Twee jaar geleden bij de „thuiswedstrijd" in Minsk moest de nu 21-jarige Russin DEN HAAG (ANP) De heer H.J.C.M. Meuwese is be noemd tot directeur van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie als opvolger van de heer Smidt, die gedurende twee jaar deze functie heeft bekleed. De nieuwe directeur zal tevens de perscontacten behartigen. De heer Smidt blijft adviseur van de KNWU. (ADVERTENTIE) Een minder fraai moment uit de mooie wedstrijd F.C. Hembrug tegen V.S.O.P. II. Scheidsrechter Mittendorp meende door outputser Bobby Dapper van V.S.O.P. II voor "kaaskop" uitgemaakt te gijn. Dapper protesteerde dat-ie naar de coach om gijn hapje tussendoorgijn kaas uit het vuistje, riep. (NZB-foto) de hoogste eer delen met haar landgenote Tamara Lazako- vitsj. Het tweetal verzamelde op de vier onderdelen een to taal van 38.85 punten, een ge middelde van ruim 9,75 pun ten. Olga Korboet, het 18-jari- ge mini-turnstertje uit Grodno, was ruim een jaar geleden tij dens de Olympische Spelen in München de lieveling van het publiek. In het klassement van de achtkamp eindigde zij door een misslukking aan de brug „slechts" als zevende. Zij re vancheerde zich echter door in de toestelfinales goud te vero veren op evenwichtsbalk en de vrije oefening. Een geruststelling voor de Russinnen, die in Londen wor den geleid door veelvuldig Olympisch kampioene Larissa Latynina, is echter de afwe zigheid van de Oostduitse Ka rin Janz en Erika Zuchold, die in München respectievelijk tweede en vierde werden in de achtkamp. Karin Janz, die bij de Olympische Spelen twee gouden medailles won bij het paardspringen en de brug, heeft in het begin van dit jaar afscheid genomen van GEEL (ANP) Ton Vissers manager van de wielerploeg Canada-Dry, heeft gisteren in Geel ten overstaan van zijn renners verklaard, dat zijn fir ma zich voor 1974 uit de wie lersport heeft teruggetrokken. Alle reeds voor het volgende seizoen aangegane verbintenis sen zijn, aldus Vissers, overge nomen door een sportgroep van Belgische nationaliteit. De naam van de hoofdsponsor zou over enkele weken bekend worden gemaakt. De ploeg zal bestaan uit twaalf Belgen en vijf niet-Bel- gen. De kern wordt gevormd door Herman van Springel, Andre Dierickx, Georges Pin- tens, Staf van Roosbroeck, Yvan Benaets, Maurice Bury, Grisilain van Landeghem en Jan van d-e Wiele, die ook allen deel uitmaakten van de Canada Dry-equipe. Voorts worden de na-men genoemd van de Belg Eric Lemam en de Fransman Roger Pingeon. De Belg Flo- •rent van Vaereinbe-rgh is ploeg leider en Ton Vissers manager. HILVERSUM (ANP) De AVRO-televisie zendt op woensdag 31 oktober een rechtstreekse reportage uit van de voetbalwedstrijd tus sen een Europees en een Zuid amerikaans team, die ter ge legenheid van de wereldvoet- baldag die avond in Barcelona wordt gespeeld. De reportage die wordt overgenomen van de Spaanse televisie, is van 20.21 tot 22.15 uur te zien op Neder land 2. de wedstrijdsport in verband met haar artsenstudie. Erika Zuchold trok zich terug om zich te kunnen wijden aan haar gezin. In Oost-Duitsland heeft men nu alle hoop gevestigd op An- gelika H-ellmann, die al vele jaren deel uitmaakt van de nationale top. De Oostduitse werd in München zesde in het algemeen klassement en wist zich bovendien te plaatsen voor de finales van de brug on-gelijk en de vrije oefening. Op beide onderdelen eindigde zij als zesde. De Oostduitse formatie bestaat verder uit Kerstin Gerschau en Inge Hauke, twee nieuwe talen ten. Nederland is in de Wem- bley-pool, die reeds maanden geleden volledig was uitver kocht. vertegenwoordigd door de scholieres Joke Kos (17) en Jeann-ette van Ravensteijn (15). Het tweetal maakte vo rig jaar geen deel uit van de Olympische ploegr die in München in het landenklasse- ment beslag legde op de ne gende plaats. Reserve Ans Dekker was wel lid van die succesvolle ploeg. De Noord hollandse turnster, die twee jaar geleden met 35.05 punten als 21e -eindigde, werd door KNGV-trainster Eva Bartha voor Londen als reserve aan gewezen, omdat zij tijdens een selectiewedstrijd op Papendal Joke Kos en Jeanette van Ra vensteijn moest laten voor gaan. De Nederlandse deelneem sters zullen in Londen geen rol van betekenis spelen. Eva Bartha weet dat ook. „We zijn bezig met de opbouw van een nieuwe ploeg voor de wereld kampioenschappen van vol gend jaar in Varna en voor de Olympische Spelen van Mon treal. Wij missen natuurlijk Ans Smulders, maar ik ben ervan overtuigd dat Nederland binnen afzienbare tijd een turnster van dat formaat heeft. Er is talent genoeg". Ans Smulders-Van Gerwen, die met echtgenoot Cor en Hans Gunneman momenteel op uitnodiging van de Canade se turnbond voor een maand in Canada verblijft voor het geven van demonstraties, ein digde twee jaar geleden in Minsk overigens als 26e door een mislukking tijdens de brugoefening. In Londen zal voor de eerste maal de zoge naamde beklede evenwichts balk officieel in een wedstrijd gebruikt worden. De Internati onale Turnfederatie (FIG) heeft hiertoe besloten om het risico van blessures te vermij den en de grip op de slechts tien centimeter brede balk voor de dames groter te ma ken. DEN HAAG Voor de wedstrijd, die Jong Oranje dinsdag 30 oktober in het ka der van het toernooi om de Europacup voor jeugdlanden teams in Eindhoven tegen Noorwegen speelt, zijn zestien spelers geselecteerd. Deze se- lectiegroep ziet er als volgt uit: Doel: Barth (Anderlecht) en De Jonge (Ajax). Achter: Rïjsbergen (Feyenoord), Vis ser (Nee), Krijgh (PSV), Van Kraay (PSV) en Van lerssel (FC Twente). Midden: Thijs- sen (FC Twente), W. v. d. Kerkhof (PSV), Vosmaer (Haarlem) en Notten (FC Twente. Voor: Rep (Ajax), Lubse (PSV), Kist (Az'67), Bos (FC Groningen) en A. Mühren (Ajax). Scheidsrech ter is de Deen Pedersen. (ADVERTENTIE) KNIP van november is wat je noemt een feestnummer. Uitgebreide aandacht wordt natuurlijk besteed aan de feestelijke december-mode. En ook aan die gezellige relaxjurken. Verder in Knip bladzij na bladzij zelf te maken Sinterklaas- en Kerst-kadoosen wat u zelf maakt zijn toch échte van-harte-geschenken! Knip geeft ideetjes voor iedereen uit het gezin. Zoals bijv. een kaarsenstandaard die de kinderen zelf kunnen maken, zelf te zagen puzzels, een kruissteekkleed vol klederdrachten, een poppengarderobe, dassen voor vader, 'n kerstkleedje, gebreide mutsen met sjaal en meer, meer, meer. Ja Knip is nu eenmaal altijd de kalender vóór, zodat op tijd kunt zijn. In dit nummer óók nog 'n complete combinatiegarderobe, vlotte overgooiers, fijne soepele jurken en veel, erg veel daagse, maar beslist geen alledaagse mode. Zo ziet u, KNIP is niet zómaar een zelfmaakmodeblad. KNIP (met gratis raderblad) is overal verkrijgbaar a f 1,35. ip is nu eenma; er óók - -is,

de Stem | 1973 | | pagina 17