Het. 39 ld Congres haast zich niet jmet actie tegen Nixon KLM [idden-Oosten Koeweit Italiaanse president op staatsbezoek PRESIDENT-DIRECTEUR FRANSE T.V. ONTSLAGEN Sabotage aan boord van Nederlandse kruiser fordanië boycot TWEE DRENTENAREN „KAAPTEN" BUS Yoortaan strenge controle op gevaarlijk chemisch afval \SIX0N-ADVISEURS: PRESIDENT WORDT NIET AFGEZET ^>4- OOK AFGEWERKTE OLIE KOMT ONDER TOEZICHT Cox's. Die smaakt. Cox's. Die smaakt. Zeeuwse D'66: statenverkiezing graadmeter voor voortbestaan Politics reageren op advertentie Van Puyenbroek lelijkter nismaking :hts tie Applaus Gevolgen voor kabinet Kabinet ;rugin tevoren :eld. Maar )at is een et een slechts staat. iatie en een aanvraagformulier Tel. ne Bank Nederland. dnuramer 3502, Amsterdam. ,meW#"e tband ituw tinge „„hetit- vertok nodlf lUr\ijkook»et rtstrrp- VVoensdag 24 oktober 1973 (Van onze parlementaire redacteur) DEN haag - He regering J een van de belangrijkste Laken van de bodemveront- reiniging stevig aanpakken. Er tornt namelijk een absoluut verbod 0111 ongeveer 1500 ge vaarlijke chemische afvalstof- In ol afgewerkte olie op of in Je bodem te brengen. Dat is 5e kern van een wetsvoorstel Sat door de voormalige minis- i stuyt uit het kabinet-Bies heuvel is opgesteld en dat thans ongewijzigd door minis ter Vorrink van Milieuhygiëne hij de Tweede Kamer is inge- diend. Voor het hewaren en verwerken van che misch afval of afgewerkte olie zal in de toekomst een ver gunning nodig zijn. Bovendien wil de regering de wegen, waarlangs de gevaarlijke stof fen worden afgevoerd, zoveel mogelijk controleren. Daarom zal zowel degene, die chemi sche afvalstoffen of afgewerk te olie aan een ander afgeeft, als degene, die deze stoffen in ontvangst neemt, daarvan mel ding moeten maken aan de minister. Het controlesysteem zal worden gefinancierd uit heffingen die uiteindelijk zul len worden doorberekend aan de vervuilers, dus aan hen bij wie de afvalstoffen vrijko men. Minister Vorrink hoopt, dat de nieuwe wet de totstandko ming zal bevorderen van de noodzakelijke verwerkingsin richtingen, zodat tal van gifti ge stoffen niet meer, zoals tot nu toe, op ongecontroleerde wijze en op allerlei plaatsen in de bodem - en daardoor ook in het water - terechtkomen, lie naleving van de wet zal moeten worden gecontroleerd door daartoe aan te stellen landelijke, provinciale en ge meentelijke ambtenaren. Om dat een zo groot aantal des kundige controleurs moeilijk direct te vinden is, zal de controle zich voorlopig wel voornamelijk beperken tot een klein aantal algemeen bekende „grote vervuilers", die te za- men echter al voor een be langrijk deel van de totale bo demverontreiniging verant woordelijk zijn. (ADVERTENTIE) AMMAN (URI) Jordanië vier Europese luchtvaart- laatschappijen boycotten, die 'schuldigd worden van het |vtrvoeren van vrijwilligers en munitie naar Israël. De vier maatschappijen zijn: 'sKIM, Air France, Lufthan- en Sabena. Het besluit om de genoemde te boycotten is op aanbeveling van net hoofdbureau in Damascus pan de Arabische actie tot het wratten van Israël. (Van onze correspondent) WASHINGTON In het Huis van Afgevaardigden zijn dinsdag resoluties ingediend waarin gevraagd wordt presi dent Nixon in staat van beschuldiging te stellen, zodat hij door de Senaat kan worden berecht, en eventueel afgezet. Nixon heeft intussen, zo als gemeld op pagina 1, er mee ingestemd zich volledig neer te leggen bij de beslis sing van het Amerikaanse hof van appel, waarin hem last werd gegeven de band opnamen. van het Witte Huis aan een federale rech ter te overhandigen. Door de voorzitter van het Huis van Afgevaardig den, Carl Albert, worden de resoluties verwezen naar de commissie van justitie, die zonder veel haast zal na gaan of er rechtsgronden zijn voor Nixons verwijde ring uit het Witte Huis. Het Congres haast zich zelden wanneer er grote beslissin gen moeten worden geno men. Veel afgevaardigden wachten klaarblijkelijk lie ver op drastischer uitingen van kiezerssentimenten te gen Nixon dan tot dusver, dan zich hals over kop in een confrontatie met de pre sident te storten en het land in een nog diepere crisis. De afzettingsprocedure („im peachment") komt maar heel langzaam op gang. President Nixon keerde dins dagmorgen terug van een nachtelijk verblijf op Camp David. Zijn raadslieden zeggen dat hij „compleet koel en be daard" is, en „ervan overtuigd dat de meeste Amerikanen die buiten New York en Washing ton wonen begrip hebben voor wat hij gedaan heeft en de motieven daarvoor". •Vervolg van pagina 1.) van buiten onze ftnzen te verhinderen. Maar y®' is duidelijk dat zuiver [verdedigende maatregelen niet pioende zijn", aldus Golda Men. yfrlN ^kjssisdhe wapcule- heeft het Israëlische opperbevel dinsda-g deeld diait Syrië en 1 wapens kregen, die zo 6nwfwa?eil> dat zij z®hs tenjJ beschikking van de EaS? van bet Warscbau-pact feoem», Israëlische KetS,aa? kaide fronten ver- hl 18 dagen strijd '.5 miljard dollar aan pi]7 Vam Russische make- lEwi^rTOlwa^°höenit op banaal t °eïar ^n het lat J. ij beiuchttie dinsdag ^Ü^rach- "hstallat;^, lr[utatie-lanceer- l^ties van karton en tri- °°r Sam-6-raketten 'gd om de Is- oe tuin te led- Kti ?n j^kraëiische verlie- K'eüchte tri g hel>ben wel- I met 'a8?, in Was" I 5 3.500 eS®J®cid dat tussen ■"•'litairen Israëlische Ittivonc] gesneuveld I'm ZaZ ArabischL 15.000 1 ?e,s-°bat op tussen fwonden v i'""0 doden en ^«en Ser ™"den de ■iïbl)en vpria vliegtuigen P25- Aan ta1!tren' tcSen Israël waks zouden de a™. De adviseurs zeggen: „De pre sident zal niet worden afgezet omdat hij niets verkeerds ge daan heeft, om maar te zwij gen over de beschuldigingen van onwettige daden" die door de president zouden zijn be dreven. Nixon heeft tijdens zijn korte retraite in Camp David besloten dat hij voorlo pig geen verklaring zal afleg gen voor het Amerikaanse volk. De afgetreden minister van justitie Eliott Richardson ver klaarde gisteren op een pers conferentie dat hij niet van oordeel was dat Watergate- vervolger Archibald Cox zich schuldig had gemaakt aan een „heksenjacht" of een door par tijpolitieke gevoelens ingege ven poging om de president en zijn vrienden het leven zuur te maken. «wil :1®S om' of e verlie- z°uden de Ara- gedaan. bieren 2.000 stuks verspeeld hebben, tegen Israël 900. In politieke en diplomatieke kringen in Cairo was men het er algemeen over eens dat de internationale vredesmacht van de V.N. weer naar het frontge bied zou moeten vertrekken. In de Egyptische hoofdstad bevinden zich VN-waiamemers vootr toezicht op het bestand die sedert 1967 aan net Suez- kaniaiail waren gestationeerd maar die op 6 oktober bij het uitbreken van die oorlog waren teruggetrokken. Hun aantal is weliswaar te klein voor de nieuwe taak, maar „iets is be ter dan niets", zo meende men in genoemde kringen. Intussen stond president Sa- diat van Egypte in nauw con tact met zijn Syrische ambtge noot, El Assas, clie ruog niet reageerde op de oproep van de Veiligheidsraad het vuren te staken. De Iraaikse president, Hassan el Bafcr wiens land die VN-resolutie verwierp zond zijn minister van gezond heid, Ezzat Mostafa, als per soonlijk afgezant naar Cairo. Vertegenwoordigers van de Westduit9e bergimgsmaat- schappij Ulrich Harms GmbH zullen donderdag in Cairo be ginnen met onderhandelingen over het opruimen van scheepswrakken in het Suez- kaniaal, zo heeft de maatschap pij dinsdag bekendgemaakt. Harms heeft een deelgenoot schap gevormd met het Joe goslavische bedrijf Brodospas in Split. Zij heeft de Egypti sche regering al een aanbod Richardson geloofde ook niet dat Nixon al maandenlang had gezonnen op middelen om Cox aan de dijk te zetten omdat deze zijn werk veel te goed deed. Nixon zei dat hij, wan neer hij in de schoenen van Archibald Cox had gestaan, dezelfde koers als de Waterga- te-vervolger zou hebben ge volgd. Richardson hield zijn perscon ferentie in een dcor hem voor deze gelegenheid geleende zaal van het ministerie van justitie, dat tot vorige week zaterdag onder zijn eminent beheer stond. Hij werd door zijn vroegere personeel en door do pers begroet met een ovationeel applaus dat uit mondde in gejuich. Hij keerde op zijn departement terug als een held. De vervolging van wandaden in het Witte Huis is nu weer onder controle van het Witte Huis: Henry Petersen, de chef van de criminele tak van het ministerie van justitie moet nu het werk van Archibald Cox overnemen. Richardson had groot vertrouwen in de inte griteit van Petersen. Hij zei echter ook dat de onafhanke lijke Watergate-vervolger Cox juist was gekozen om het ver trouwen van het grote publiek in de integriteit van het on derzoek naar de Watergate- wandaden te bolsteren, nadat dit vertrouwen ernstig had ge leden. Ofschoon Richardson dat niet met evenveel woorden zei is het duidelijk dat ook hij van opvatting is dat Nixon zijn woord heeft gebroken toen hij Cox liet ontslaan. De vraag of Nixon dient te worden afgezet, liet hij onbe antwoord. Volgens de leider van ae democratische meer derheid in het Huis van Afge vaardigden zijn er nu nog niet voldoende stemmen in het Huis om de president in staat van beschuldiging te kunnen stellen. (Vervolg van pagina 1.) Een rechtvaardige oplossing voor het vraagstuk van de vluchtelingen is naar het oor deel van de regering even es sentieel als een bevredigende oplossing van het territoriale vraagstuk en daarmee ook on verbrekelijk verbonden". In dit aldus geformuleerde standpunt is geen wijziging gekomen. De recente resolutie van de Veiligheidsraad inzake het staakt-het-vuren en volgende stappen op de weg naar een duurzame vredesregeling ver wijst naar resolutie 242/'67 en heeft dan ook de volledige steun van de Nederlandse re gering". Aldus de regerings verklaring die gisteravond is uitgegeven. Luxemburg heeft de uitvoer van olieprodukten bestemd voor binnenlands gebruik, naar landen binnen de EEG tijdelijk verboden. Bij het crisiscomité te Brus sel (een aantal nationale des kundigen) heeft men handels politieke maatregelen omtrent de voorziening van ruwe olie en produkten daarvan bespro ken. De maatregel van Luxemburg viel slecht in Brussel, omdat ze in strijd is met de bepalingen van het Verdrag van Rome. POLITIE-agenten in het Fran se Besangon hebben 12.000 guldein aangetroffen in een wo ning die door stakers van de Lip-horloge fabriek als hoofd kwartier wordt gebruikt. Het geld, afkomstig van de ver koop van horloges uit de fail liete fabriek, wordt gebruikt om lonen door te betalen. DEN HAAG (ANP De Italiaanse president Leone en zijn gezelschap zijn gistermid dag op de vliegbasis Ypenburg in ons land aangekomen voor een staatsbezoek, dat op vrij dag zal duren. Prinses Beatrix en prins Claus verwelkomden de president op Ypenburg en reden met het gezelschap per auto naar het station Maria- hoeve in Den Haag. Vandaar ging het gezelschap, een kwar tier achter op het tijdschema, per koninklijke trein verder naar het Centraal Station in Amsterdam. Daar stonden koningin Juli ana en prins Bernhard gereed om Giovanni Leone met zijn echtgenote, de 45-jarige Vitto- ria Leone-Michitto, te begroe ten, waarvan de foto een in druk geeft. Over de stad weerklonken 21 saluutscho ten. Langs het door marine, land- en luchtmacht afgezette Damrak bereikten de twee gastein calèches, waarin de ho ge gasten en Kopinklijke fa milie gezeten waren, met de stoet auto's met eredienst, en beide gevolgen het paleis op de Dam, waar zich tussen de menigte een aantal Italianen uit Sardinië bevond, die van de gelegenheid gebruik maak ten om met de demonstratie borden tegen de sociale wan toestanden op hun eiland te protesteren. Arthur Conté (ADVERTENTIE) ^"atidig^eet'n s MEPPEL (ANP) De politie van Meppel heeft twee inwoners van Smilde aangehouden, die eerder een bus van de Drentse Vervoers Maatschappij hadden „gekaapt". Het tweetal, de 25-ja- rige R. D. J. en de 24-jarige D. D„ dat in Assen was ingestapt, vertelde de chaufeur even voorbij Smilde dat de bus was ge kaapt en dat hij rechtstreeks naar Amsterdam moest rijden. Er waren toen nog drie passagiers in de bus. Zij moesten de rit aanvankelijk meemaken, maar mochten later uitstappen. Een van hen waarschuwde de politie. De bus reed daarna langs de Drentse Hoofdvaart. De chauffeur ging op de eisen van de kapers in, omdat hij dacht dat ze gewapend waren. Later bleek, dat ze slechts een onschuldige zakkam hadden. Aan het avontuur kwam even voorbij Meppel een einde. De bus stopte bij een benzinestation, omdat de chauffeur had gezegd dat zijn brandstof op was. De politie was vanaf Meppel achter de bus aangereden en kon de twee kapers bij het benzinestation zonder veel moeite inre kenen. Zij verzetten zich niet. Over de motieven om de bus te kapen is nog niets bekend. Ver moedelijk hadden de twee nogal veel gedronken. (Van onze correspondent) PARIJS De zestien maanden geleden voor een tijdsduur van drie jaren be noemde president-directeur- generaal van de Franse Ra> dio en Televisie (ORTF), Arthur Conté, is gisteren door de regering ontslagen als gevolg van zijn felle con flict met de minister van voorlichting Philippe Ma- laud. Dit ontslag zal in Frankrijk aanzienlijke ge volgen op sociaal en politiek gebied met zich kunnen brengen en de beslissing van de regering heeft dan ook tot een zekere verwondering geleid. Hoewel Conté de baas van de ORTF was, stond minister Malaud (bekend om zijn auto ritaire houding, zijn stugheid, zijn orthodoxie) boven hem en tussen beide figuren waren se dert geruime tijd spanningen, omdat de president-directeur- generaal het monopolie van de ORTF wilde handhaven en de minister een decentralisatie voorstond. De politiek voor het handha ven van het monopolie had Arthur Conté de steun van alle vakbonden van het bijna 17.000 man tellende personeel van de ORTF bezorgd en se dert zijn presidentschap waren radio en televisie op bijna wonderbaarlijke wijze van stakingen gespaard geble ven. De minister daarentegen wenste een verregaande auto nomie van elke van de drie televisie-kanalen, dacht over een autofinanciering van al thans één kanaal uit reclame- ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP) Aan boord van de Nederlandse kruiser „De Zeven Provin ciën" is vorige week woens dag, zo is eerst thans bekend geworden, sabotage gepleegd door een nog onbekend lid van de bemanning. Volgens de ma rinevoorlichtingsdienst in Den Haag is de schade meegeval len. De sabotage blijkt nogal op amateuristische wijze te zijn uitgevoerd. De Nederlandse kruiser neemt op het ogenblik al weer deel aan marine-oefe ningen in het westelijk deel van de Middellandse Zee. De marinevoorlichtingsdienst zei gisteren desgevraagd, dat de marinerecherche de zaak in onderzoek heeft. Een marine rechercheur uit Nederland is inmiddels naar de kruiser ge vlogen. De sabotage is aan het licht gekomen bij controlewerk zaamheden, toen de kruiser vorige week woensdag in Tou lon lag, de Franse marineha ven aan de Middellandse Zee. In een peilkoker van een zo genaamde turbo-smeerolie- voorraadtank werd een hoe veelheid suiker aangetroffen, terwijl in een peilkoker van een soortgelijke voorraadtank zand werd geconstateerd. Bij de daarop volgende totale in spectie, eveneens op woens dag, werd in een tandwielkast eveneens zand gevonden, ter wijl bovendien een tot twee ton stookolie bleek te zijn wegge lopen. Bemanningsleden trof fen een klep in geopende stand aan, waardoor de stook olie kon wegstromen en onder meer op de branderramen te recht kwam. Aan werktuigin stallaties is geen schade aan gebracht, aldus een medede ling van de marinevoorlich tingsdienst in Den Haag. Vol gens de marine moet een van de circa 780 bemanningsleden van de kruiser de dader van de sabotages zijn. Er blijken geen burgers aan boord te zijn geweest. inkomsten en was sterk voor een decentralisatie die dour het ORTF-personeel ontmante ling genoemd werd en waar in de mogelijkheid gezien werd tot het stichten van pri- vé-televisieonderneminigen. Het ontslag van Conté en diens conflict met minister Malaud van voorlichting heeft ook voor het kabinet gevolgen gehad. Mala-ud zelf is nl. benoemd tot minister van ambtenaren zaken en Jean-Philippe Lecat. staatssecretaris van economi sche en financiële zaken, is benoemd tot minister van voorlichting, een functie die hij ook vroeger al eens heeft vervuld. Henri Torre, tot dus ver eveneens staatssecretaris, wordt minister van econo mie. Met die mutaties moet dan een soort, zij het gebrekkig, evenwicht geschapen worden tussen het ontslag van Arthur Conté en de blaam die ook de minister treft. De slag die dp ORTF treft en die de publieke opinie raakt, kan wel eens een heel zware slag betekenen, mét alle consequenties van dien voor de regering. De goedkeuring v-an de be groting van de ORTF voor 1974 is uiteindelijk de aanlei ding voor het grote conflict geworden: over het lopende jaar (dus 1973) heeft de ORTF 50 miljoen franken (bijna 30 miljoen gulden) tekort, voor volgend jaar wordt dit tekort op 150 miljoen franken miljoen gulden) geraamd. (90 (Van een onzer verslaggevers) GOES De vraag of D'66 wel of niet moet worden opge heven, moet worden voorge legd aan alle Nederlandse kie zers. Dat houdt in dat de pro vinciale statenverkiezingen van 1974 als graadmeter moe ten worden gebruikt voor het wel of niet voortbestaan van de partij. Als bij deze statenverkiezin gen. landelijk gezien, geen herstel optreedt ten opzichte van de Kamerverkiezingen 1972, dan neemt D'66 het prin- vipe-besluit zich als politieke partij op te heffen. Dait is de strekking van een motie, wel ke de afdeling Zeeland van D'66 zal indienen op het lan delijk congres van deze partü op 24 november in Utrecht. De Zeeuwse afdeling is het niet eens met die houding van de Rotterdamse D'66 raads fractie, die stopte met haar werkzaamheden gezien de verkiezingsuitslag in Zaan stad. U denkt natuurlijk: aan dat kolommetje van die Merijn verandert nooit eens wat. Steeds op dezelfde plaats, voortdurend die stukkies om en om cursief en mager (zo heet dat). Maar ik zeg u: u vergist zich. Hierboven staat in fraaie sierletters „Deze Tijd" en nu kan ik u verklappen dat die letters niet iedere dag op nieuw gezet worden, wat met de meeste andere letters in deze krant wel het geval is. Neen, die letters van Deze Tijd staan op een redelijk duurzaam gevalletje dat enige tijd meegaat. Redelijk duur zaam slechts, want dat geval letje slijt. Frans en Jaap (dat mag wel eens gezegd worden) nu hebben gisteren buitenge woon goed werk verricht en voor een nieuw gevalletje ge zorgd. Waarvoor ten eerste on ze dank en ten tweede: uw opmerking over het feit dat er hier nooit iets verandert, is onwaar. V De Nederlandse Gezinsraad is het totaal oneens met de inhoud van het voorontwerp van de wet op de kindercentra, die in april onder de vorige regering ter discussie is gesteld. V De regering gaat voorbij aan de noden van de kinderen en zegt geen enkele financiële steun toe aan gemeenten die het oprichten van kindercentra willen stimuleren. Het voor ontwerp concentreert zich vooral op het stellen van re gels voor het verkrijgen van vergunningen, aldus de Ge zinsraad, die verder zegt: „Door het veranderen -van enkele woorden is het ook ge schikt te maken voor een re geling van fietsenbewaarplaat- Er zit nog veel scheef in deze wereld. Laten we maar proberen de zaak recht te trekken. Mijn gordijntje gaat dicht. Toedeloe. MERIJN (Van een onzer verslaggevers) GOIRLE Een aantal PvdA-kamerleden zal op 2 november een gesprek hebben met de directie van de textielfabriek H. van Puyenbroek (800 werknemers) in Goirle Aanleiding is een adver tentie, die een van de directeuren, mevrouw G. van Puyenbroek-Vroom, heeft laten plaatsen. In die advertentie werd niet alleen personeel ge vraagd maar ook kritiek geuit op de werkgele- genheidspolitiek in Ne derland. Zo is mevrouw Van Puyenbroek het vierkant oneens met de richtlijnen waarmee de gewestelijke arbeidsbu reaus moeten werken. Mevrouw Van Puyen broek meent dat er in midden-Brabant slechts van een papieren werk loosheid sprake is. „We stikken in de orders maar kunnen aan de vraag niet voldoen om dat er veel arbeidsplaat sen onbezet zijn en blij ven. Op de laatste ad vertentie hebben we slechts zes gegadigden gehad. Een van hen was drie weken werkeloos", aldus mevrouw Van Puyenbroek. HET is een gemis dat er geen samenvattend overzicht be staat van wat er gebeurt op het gebied van de preventieve gezondheidszorg. Alus me vrouw Veder Smit (VVD) in een brief aan de staatssecreta ris van Volksgezondheid. DE algemene vergadering van de VN heeft met meerderheid van stemmen besloten „de agressie van Portugese troepen tegen de staat Guinee-Bissau" op haar agenda te plaatsen. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1973 | | pagina 9