Nederlaag van debutant Animo bij Walcheren SUCCES YVONNE KLASEN CRISIS IN DE WIELERSPORT Frans Mahn „Te gauw te pessimistisch Sporttoto Strijd om libre- Markusse actief in Axel DOOR ROB VDEURSEN sport een miljoen gulden aan prijzen cht Donderdag 25 oktober 1973 14 TREK BIJ COUREURS (Van onze sportmedewerker) AXEL Rinus Markusse is in Zeeland bekend als judoka. Niet zo bekend is, dat hij eveneens trainer is van Zeeuwse wielrenners tijdens de wintermaanden. Voor Rinus Mairkusse is dit een hobby ge worden, die hij bijzonder graag bij wil houden. Er zijn tegenwoordig maar weinig mensen te vinden die zoiets pro deo doen. Deze trainingen zijn speciaal bedoeld om de conditie van de wielrenners in de winter op peil te houden en tevens als voorbereiding op het volgende seizoen. „Vier jaar geleden ben ik begonnen met deze trainingen omdat er door de Zeeuwse renners weinig aan werd ge daan. Wielrennen heeft mij ai- tijd aangetrokken en daarom ben ik er ingedoken. Het is in de judospoit, waarin ik ook trainer ben, duidelijk te zien dat er constant getramd moet worden. Dit is buiten het sei zoen daarom ook nodig voor wielrenners- Bij deze trainin gen is iedereen welkom. Het is-niet zo dat men lid dient te zijn van een bepaalde club. Ik doe dit alleen in het belang van de wielrennerij. De laatste jaren verschijnen er op de trainingen ook regelmatig Bel gische renners. Men kan dus rustig stellen dat de training internationaal is geworden. Gedurende twee maanden DEN HAAG (ANP) De cijfers van sporttoto no. 9 van 20-21 oktober 1973 zijn: Deel nemers: 495.997, bruto-inleg 1.144.974, prijzenbedrag: f 484.324.-, Beschikbaar voor de le, de 2e, de 3e prijs en de premie elk 121.081. Ie prijs: 1 winnaar, die bru to f 121.081,- ontvangt. 2e prijs: 86 winnaars die elk bru to f 1.407,90 ontvangen. 3e prijs: 1493 winnaars, die per kolom f 81,- ontvangen. Indien voor woensdag 14 november geen reclames worden inge diend, ontvangt de eerste prijswinnaar bovendien nog het bedrag van de premie, groot f 121.081,-. wordt e- iedere zondagmorgen geoefend in het Axelse bos. De variatie in de trainingen is van groot belang. Ook de op bouw vam het schema moet nauwkeurig worden voorbe reid. Iedere maandagmiddag mijn kapsalon is dan geslo ten bereid ik heel het pro gramma voor in het Axelse bos, voor de volgende zondag. Het programma dient echter geheel gericht te zijn op wiel renners. Men kan nu eenmaal een training voor wielrenners niet vergeljken met welke an dere tak van sport dan ook. Omdat één training per week te weinig is hebben we vorig jaar ook nog een avond training er bij genomen. Dat het vruchten heeft afgeworpen is reeds bewezen. Diverse ren ners doen het daarom in het begin van het seizoen reeds bijzonder goed. Dat het een succes is blijkt uit het steeds groeiende aantal renners dat deelneemt aan de ze trainingen. Het is vorig jaar diverse malen voorgekomen dat er zo'n kleine veertig -ren ners aanwezig waren- Onder deze renners bevindam zich altijd diverse Zeeuwse vedet ten zoals een Jain Serpenti, Rictoand Bukacki, Wim de Waal en Toine van den Bun der. Ons terrein is bijzonder gunstig gelegen tussen de bos sen. Wat in de rustige tijd ook goed is voor de conditie, is bet rijden van cyclo-crossen. Wat dit betreft beschikken we in Axel over een uniek terrein. Het ligt dan ook in de bedoe ling, dat er dit ja-ar weer de traditionele kerstcross wordt verreden. Deze winter begin nen we met de trainingen op 4 november om ha-lfelf. We be schikken in net Axelse bos over een goede accommodatie, namelijk de kantine van de voetbalvereniging Axel, van waaruit altijd begonnen wordt". (ADVERTENTIE) weetwat vrouwen wensen i Voor de puzzelaktie Natuur stelt Bauknecht gaarne iedere week een winnaar voor de keus uit Bauknecht apparaten, tot een waarde van 850.-; bijvoorbeeld deze fantastische wasvolautomaat. Bauknecht Nederland BV, Tramsingel 88, Breda 01600-23933, m.i.v. jan. '74 Karolusstraat 14, Oosterhout (NB). 0 Rinus Markusse (derde van rechts) „Iedereen is welkom bij deze wintertrainingen. De renners hebben het nodig. Het effect is merkbaar in het voorseizoen. (Van onze sportmedewerker) TERNEUZEN Terwijl het hele programma van 't veldhandbal werd afgelast, startte voor de hoofdklas en de landelijke eerste klas voor handbal de zaalcompe titie. Het damesteam van Walcheren, dat na enige ja ren vertegenwoordigd te zijn geweest in de hoofd klas, degradeerde moest in Vlissingen in de landelijke eerste klas aantreden tegen debutant Animo. De eerste 10 min. waren duidelijk voor de Vlissingse dames, die via goed opgezette com binaties met als afmaak- sters Corrie van der Wege en Marjan de Jonge Wal cheren op een 21 voor sprong zetten. Daarna zakte Walcheren te rug, en Animo profiteerde goed vam de verdedigingsfou- ten. Animo, dat goede combi naties liet zien, miste toch wel een speelster die deze combi naties goed a kon ronden. In de 12e en 16e minuut scoorde Animo via afstandsschoten en kwam op gelijke voet. De su prematie vain Walcheren van de eerste tien minuiten kwam in de gehele wedstrijd niet meer terug. Animo nam een voorsprong van 53, wat ook de ruststand werd. In de vier de minuut van de tweede helft scoorde Animo 63, en toen vond Walcheren het welletjes- Marjan de Jonge zette met haar medespeelsters een aantal goede combinaties op, en die rondlde zij zelf -tweemaal goed af (75). Tussen de 10-e en 29ste minuut kwam Walcheren nog sterker opzetten en de stand werd 87 voor Animo. Maar toen Walcheren op gelij ke voet kwam was het pleit Eenenaaim en Mairjam de Jonge besloht voor Animo. Lia van beslisten het oordeel door twee doelpunten (108). An-imo bleef goed terug vechten, ma-a- de inzet van Walcheren was groter. De keepsiter van Walcheren Jesica Dijsselink groeide in vorm mee. Marjan de Jonge bepaal de in de laatste minuut via de str-afworp de eindstand op 119 voor Walcheren. In Middelburg bracht de he ren eerste klas-wedstrijd EMM - Hermes niet de verras sing, die men had gehoopt. Vorig seizoen had Hermes het duidelijk moeilijk met de en thousiaste supporters van EMM. Maar Hermes was dit maal bestand en gewaar schuwd door d-e vorige wed strijd. EMM kon slechts in de eerste helft Hermes redelijk goed volgen. Toch nam EMM met 20 de leiding door Chris Mijns-bergen, maar de gebroe ders Olphen en Hermes brach ten EMM al snel in moeilijk heden, en het was 22 voor men het besefte. EMM, dat aangeslagen raakte door het missen van twee straifworpen en tot driemaal toe het niet goed afwerken van een break out, moest toezien dat Hermes naar een 84 ruststand toe speelde. Het eerste kwartier van de tweede helft kwam EMM er maar weinig aan te pas. Hermes speelde een tech nisch bekwame partij handbal- De combinaties zette men net zo lang door tot d-e verdedi ging van EMM een fout be ging. Ma-ar die fout werd door Hermes snel en vakkundig af gestraft met een doelpunt. Jan Jonig-epier van EMM werd aan handen en voeten gebonden door een strakke mand-ekking. Toen deze speler forceerde om kost wat kost tooh aan d-e bal te blijven, hapte Hermes steeds op tijd toe. In de laatste minuten kwam EMM op ver rassende wijze toch iets na derbij. Via Chris Mijnsbergen, Freddy van de Wheele (twee maal) en Rob Ves. via een strafworp, werd de eindstand 169 voor Hermes. (Van on zwenunedewerker) VLISSINGEN De Storm vogel organiseerde in het overdekte instructiebad te Vlissingen de eerste wedstrij den voor de Kring B-zwem- competitie. Voor deze competi tie hebben de teams van ZIJ uit IJzendijke, De Bruinvis uit Sas van Gent, Zeelandia uit Kruiningen, Luctor B uit Mid delburg en de Stormvogel B. uit Vlissingen, zich aangemeld. Ondanks het feit dat de Vlis singse B-ploeg slechts 4 van de 15 zwemnummers wisten te winnen nam men toch de lei ding in de stand voor de B-competitie. Deze stand luidt; 1. Storm vogel B 2712,3 punten, 2. Zee landia 2867,6, 3. de Bruinvis 2980,5. 4. Luctor B 3050,8, 5- ZIJ 3119,6. De meest succesvolste zwemster wa-s wel Yvonne Klasen van De Bruinvis. Zij wist drie eerste plaatsen te bemachtigen en wei op de 100 meter schoolslag dames, de 50 meter vlinderslag meisjes en 100 mieter rugslag dames. De zwemvereniging IJzendijke heeft in Paula B-uysse een heel goede kracht. Zij won de 50 meter vlinderslag meisjes in de goede tijd van 45,9 ter wijl zij later op de middag een tiende van een seconde tekort kwam om Ria Bral van de Bruinvis van de eerste plaats te houden, op de 100 meter borstorawl. Vooral de wijze waarop zij zwemt be looft iets voor de toekomst. Overigens kan zij haar heel goed gebruiken daar deze club de laatste tijd nogal wat klap pen heeft gekregen. Eerst be sloot de sterke Rud-ie Bron met zwemm-en te stoppen ter wijl later ook de trainer van ZIJ de heer Bron het bijltje er bij neerlegde. De uitslagen waren: 100 meter schoolslag dames: 1. Yvonne Klasen De Bruinvis. 1.33.0, 2 Carine Ja-mes, Luctor 1.36.7, 3 Karin Oostinga de Stormvogel 1.38.6, 100 meter rugslag heren: 1 Tonny Feytel Zeelandia, 1.20.3, 2. Dies Si-nke Zeela-ndia, 1.21.5, 3. Hans Haarsma de Stormvogel, en Koen Dehyl- sters, de Bruinvis 1.24.5, onder de 16 jaar: 1. Yvonne Klasen de Bruinvis, 42,0, 2. 50 meter vlinderslag meisjes Nelly v-d. Parel, Zeelandia 42.1. 3. Ri-a Bral de Bruinvis 43.2, 100 meter vrije slag jongens on-der de 16 jaar: 1. Matthieu Caron d-e Stormvogel 1.15.1, 2. Rud-ie van Oorschot, de Storm vogel, 1.16.0, 3. Han van Noorden Zeelandia 1.16.8, 100 m-eterschoolslaig meisjes onder de 14 jaar: 1. Jolanda Wisse Stormvogel 1.37.0, 2 Mieke Verdonck ZIJ 1.37.9. 3. Joke Keymel d-e Stormvogel en Liesbeth Leijnse de Storm vogel in 1.39.7, 100 meter rugslag jongen onder de 14 jaar: 1. Koen Dehulaters de Bruin-vis 1.23.8 2. Bouke Dieleman d-e Storm vogel 1.30.9, 3. Johnny Wolff Stormvogel, 1.32.6. 50 meter vlinderslag meisjes onder de 12 jaar: 1. Paula Buysse ZIJ 45.9, 2. Addy Dek Zeeland,ia 47.0, 3. Mieke Ver donck ZIJ 47.2. 100 meter vrije s-lag jongens onder de 12 j-aar: l.Kees Witte Zeela-ndia 1.25.9, 2. Marco Mijer Zeland-iia 1.27.0, 3. André Reiimhou-t Luctor 1-27.5. 100 meter rugslag dames: 1. Yvonne Klasen d-e Bruinvis 1.29.2, 2. Marja Jakobsen Stormvogel 1.30.0 3. Irene Buii-js Stormvogel 1.32.3. 100 meter schoolslag heren: 1. Fred Mewe Zeel-arudia 1.28.2, 2. Ferry Kasiman Stormvogel 1.29-9, 3. Dick de Braai de Bruinvis 1.30.1. 100 meter vrije sla-g meisjes onder d-e 16 jaar: 1. Ria Bral de Bruinvis 1.20.1, 2. Paula Bruysse ZIJ 1.20.2. 3. Lilian d-e Vis Stormvogel 1.23.1. 100 meter rugsla,g jongens on-der de 16 jaar: 1. Tonny Feytel Zeela-ndia 119.2, 2. Koen Dehulsters de Bruinvis 1.23.8, 3. Hans Haa-rsma Stormvogel 1.25.6, 200 meter wisselslag heren: 1. Dies Sinfce Zeelandia 3.06.5, 2. Bennie v. d. Steen Stormvo gel 3.06.5, 3. Dick d-e Braai de Bruinvis 3.07-6. 5 x 50 meter vrije sla-g esta fette meisjes onder de 16 ja-ar: 1. Stormvogel, 3.07.8, 2. ZIJ 3.2-0.3. 3. Luctor 3.29.1. 4 x 50 meter wisselslag es tafette jongens onder die 16 jaar. 1. Stormvogel. 2.32.4, 2- Zeelandia 2.39.1, 3. Luctor 2.52.4. (Van onze sportredactie) HULST De acht districts kampioenen vijfde klas libre van het gewest Brabant-Zee land zullen op 26, 27 en 28 oktober in restaurant De Bruijn in Hulst strijden om de ge westelijke titei in deze klas. De organisatie van deze titel strijd is in handen van het jubilerende (40-jarig bestaan) HBC. Voor het district Zeeuwsch-Vlaanderen heeft zich geplaatst, de wedstrijdlei der van het district, de Axe laar A. Meeuwse. Meeuwse pliaaitste zich enke le weken geleden in café De la Paix van Rein Dielemap in een boeiende sitrdjd. Raas werd daar overtuigend kampioen, maar zijn gemiddelde was zo hoog, dat nu Meeuwse voor uitzending n-a-ar het geweste lijk kampioenschap in aanmer king kwam. De deelnemers aa-n het kam pioenschap in Hulst zijn: A. van Rijt (Helmond), M. Vee- kens (Haps), G. Bevers ('s- Hertogembosch), P. Bijm-ans (Ma-arheze), C, Wevers (Ze venbergen), H. Schoenmakers (Breda), A. Meeuwse (Axel) en A. Rentmeester (Ovezan- dte). WINTERTRAINING IN (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Frans Mahn, de coach bij de KN- WU, die de verantwoor ding draagt voor speciaal het amateurgebeuren op de piste, is een geboren op timist. Dat staat vast. Hji, die vaak met de meeste moeilijkheden te kampen had gedurende de afgelo pen jaren> omdat de heren amateurs hun neus ophaal den voor het baanwerk het geld moest op de weg verdiend worden die Frans Mahn zegt zonder blikken of blozen: „Heb ben de afgelopen wereld kampioenschappen in Spanje niet bewezen, dat Nederland in de breedte het sterkste wielerland van de wereld is. Wij ver overden daar toch maar de meeste medailles van alle landen, die er verte genwoordigd waren. Dan moet het toch goed gaan". Frans Mahn, wat voorover gebogen op een rechte stoel aan een kale tafel, kijkt tri omfantelijk. Hij weet ook wel wat er bedoeld wordt met de Vraagstelling of de Nederlandse wielrennerij he lemaal in het slob zat en zit. Mahn, zelf lang regerend als sprintkampioen van Neder land en een van de weinige coureurs op de wereld, die het ooit presteerde om in een jaar tijd sprint- en wegkam pioen te worden, zegt ter verduidelijking: „Ach, we zien het zo gauw te pessi mistisch. Je moet niet verge ten, dat we in een klein landje leven, waar we blij moeten zijn met elk succes> dat we maar bereiken. Nee, slecht zitten we niet. Ten minste zo denk ik er over. Als je nu toch ziet, dat we een Zoetemelk, een Bal, aan Kuiper en ook nog een Kar stens hebben, dan mogen we onze handen dichtknijpen." Mahn kijkt je aan met een eerlijk gezicht. Hij ziet het wel zitten. Voor de komende jaren althans, want is er in derdaad in de Nederlandse baansport een zekere verbe tering waar te nemen. Het laatste jaar dan. En dat na jarenlang ploeteren van die zelfde Frans Mahn, die steen en been klaagde, dat hij nooit de beschikking kreeg over de juiste mensen op de juiste plaatsen (lees baan- nummers). Mahn zag goede tijdrijders aan zijn controle onttrokken, omdat de KNWU maar een ding voor ogen had: prestaties op de weg bij de amateurs. Mahn was vaak een eenzaam roepende in de wielerwoestijn, omdat hij niets te bieden had. Dit sei zoen -S dat voor het eerst beter geworden. Mahn kon zij pupillen, die zich intens voorbereiden op de WK ver goedingen geven. En voor geld doen coureurs nog altijd alles. Zeker amateurs. Door de via niet te riante financiële vergoedingen ge stimuleerde baaninspannin- gen is Frainis Maihin weer de Mahn geworden, die hij vroeger als coureur al was. Optimistisch en de lol niet uit de weg gaand. Maar zelf tipt hij tijdens het gesprek een van de oor zaken van het mogelijke fa len van de Nederlandse profs op de baan. Zegt: „Het is nog steeds mogelijk om reg lementair van de ene op de andere dag prof te worden Dat betekent in de praktijk, dat een knul. die dat doet, van de ene op de andere dag de wijsheid in pacht zou moeten kunnen hebben. En dat gaat natuurlijk nooit. Er zou een betere begeleiding van de jonge prof op de weg en op de baan moeten ko men. Maar daar heeft de KNWU de mensen niet voor." Mensen, die volgens Mahn alleen uil de praktijk kun nen voortkomen. „Wat dat betreft is het fietsen een ra re sport. Er bestaan geen boeken, die je als begeleider even kunt naslaan om een idee te krijgen over een be paald probleem De KNVB heeft het wat dat aangaat een stuk gemakkelijker. De KNWU heeft de laatste jaren twee cursussen gehad: die voor jeugdleiders en die voor jeugdibegeleiding. Dat is een stap in de goede richting, maar er zou nog veel meer moeten gebeuren..." En dan is Frans Mahn reëel. Hij maakt constant mee hoe hij moet schipperen om zijn baanzaakjes voor elkaar te krijgen. Krijgt nu eindelijk wat medewerking van zijn eigen KNWU. Heeft jaren moeten smeken om begrip voor zijn moeilijke situatie. Houdt zich ook bezig met een diep in de put zittende De lezers van De Stem hebben nu enkele weken achtereen in onze krant over de ontwikkelingen in de wielersport kunnen lezen. Zij, die geïnteresseerd zijn in het vaderlandse wielerge- beuren zullen zich via de interviews hoogstwaarschijn lijk een mening gevormd hebben over een mogelijke oplossing van de crisis. De sportredactie van De Stem zou die meningen graag we ten. Vandaar dat wij u als lezers uitnodigen schriftelijk te reageren nu de serie naar zijn einde loopt. Het is de bedoeling, dat de sportredac tie als afsluiting van de reeks verhalen uit uw reac ties een selectie maakt en die dan tot een afsluitend verhaal samenvoegt. Uw brieven onder het motto „Wielersport" te richten aan de sportredactie van De Stem, Reigerstraat 16, Bre da. prof/als Lelln Loevestijn, die in San Sebastian om on begrijpelijke redenen faalde. Redenen waar nu nog druk naar gezocht wordt. Waar schijnlijke conclusie: Loeve- sijn was niet bestandtegen de spanningen, die een sprinttoernooi als op de we reldkampioenschappen nu eenmaal altijd met zich brengt. Diepere oorzaak: ge brek aan begeleiding. Een gegeven, dat nDg duidelijker 'zal worden als volgend sei zoen die horde van neo-profs los komt. Gedwongen door de nieuwe reglementen. Frans Mahn is het er wel mee eens, dat er veel verbe terd zou kunnen worden, als er meer aan de begeleiding werd gedaan. Maar zegt ook: „Het werd tijd, dat er wat gedaan, werd aan die achter lijke toestanden rond de amateurcriteriums. Dat moest gewoon ingedamd worden. Op deze manier werd de he le structuur van de wielren nerij naar de verdommenis geholpen. Omdat de heren alleen op geld uit waren en niets anders. Ze reden zich zelf helemaal kapot. De poen telde. Meer niet". Frans Mahn voegt er on middellijk aan toe, dat hij er niets voor voelt, om de kreet te slaken, dat het vroeger zo veel beter was als nu. „Nee, dat vind ik altijd grote waanzin. Kijk, als ik als ren ner vroeger de kans had ge kregen om precies als de huidige amateurs veel geld te verdienen, dan had ik dat niet gelaten. En al die oud coureurs, die dat nu uitroe pen, ook niet". Via de nieu we reglementen ziet Frans Mahn het dagen aan de ein der. Voor zijn geliefde baan sport. „Want", zegt hij, „je hebt nu kans, dat het voor de mannen minder aantrek kelijk wordt op de weg. En als ze dan kansen zien op een Nederlands kampioen schap op de baan dan komen ze wel." Mahn die zich heeft ver bonden aan de KNWU tot en met de Olympische Spelen van 1976 in Montreal, is nu al op jacht naar talent. En daarnaast probeert hij zijn huidige kern zolang mogelijk bij elkaar te houden. Via motivatie, want Mahn is een van de uitzonderingen in het vaak autoritaire wielerwereld je. Geeft zijn jongens in spraak. Vroeger stonden wielrenners bekend als stom me kilometervreters, maar die tijd is al lang voorbij. Ze kunnen bij mij zeggen, wat ze er van denken, maar uit- eindlijk geeft mijn mening wel de doorslag. Niet dat ik zeg houden jullie allemaal je smoel, maar eens moet er een beslissing genomen wor den. En dan kom je in situa ties, dat je dat als coach moet doen. Maar met uitleg." En die aanpak wordt ge waardeerd, San Sebastian heeft het even bewezen. Maar het kan volgend jaar weer anders zijn. Mahn: „Ja, dat kan gebeuren. Kijk naar dat grote Rusland. Een me' daille op de tandem en dat was alles. Nu heb ik het goed gedaan, volgend jaar kan ik er misschien niets meer van..." Baancoach Frans Mahn geboren optimist

de Stem | 1973 | | pagina 22