D'66 Rotterdam ziet het niet meer zitten Ernstige bezwaren van BOVAG en RAI tegen statiegeld op autos Nixon nog lang nie uit de moeilijkheden 1 ennia verzekeringen DOMINEES STEUNEN ISRAËL Dagblad „De Tijd" weer in gevaar NAVO luistert naar Nederlandse wensen NA OVERVAL AANGEHOUDEN Rentespaarbrieven met 8% rente Orkaan van afzettingseisen geluwd, maar: D'66 in de puree Laat uw verzekerings adviseur u eens vertellen wat wij u en uw gezin te bieden hebben! —voor een vertrouwd houvast- Olid-minister van regering AMende in Nederlandse ambassade in Chili Naakt over de schutting binnenland buitenland commentaar Kruidendokter 15 november voor rechtbank Dynamiet Nieuw begin KISSINGER NAAR PEKING Minimumloon is 227,40 Die extra hoge rente is er ook voor De Grenswisselkantoren NV ponderdag 25 oktober 1973 •i VVD-senator Van Riel, die luid kwakende kikker in de mod dersloot van de Nederlandse politiek, heeft D'66 dezer dagen gekarakteriseerd als „een van de wortels uit verrottende knotwilg in de mist". Het is een wat moeizame beeldspraak maar het venijn, dat er uit spreekt, maakt in ieder geval wel duidelijk, dat de VVD bijzonder content is over het leeglopen van D'66, laatstelijk nog eens pijnlijk evident geïllustreerd dooi hef debacle van deze partij bij de gemeenteraadsverkiezingen in de Zaanstreek. Die zware nederlaag confronteert D'66 met de mogelijkheid 0p korte termijn een splinterpartijtje te worden van generlei betekenis. Dat werkt op velen zeer demoraliserend uit. De (viermans)fractie van D'66 in de Rotterdamse gemeenteraad heeft er bijvoorbeeld het bijltje reeds bij neergelegd. Zullen andere afdelingen volgen? Verscheidene factoren hebben de aantrekkingskracht van D'66 verminderd: De overheersende positie van de PvdA in het progressieve kamp, het terugtreden van de populaire Van Mier- lo, fricties in bestuur en fractie alsmede het feit, dat de hoop oo de totstandkoming van een progressieve volkspartij de bo dem is ingeslagen. Dat zijn inderdaad realiteiten. Maar moet daarmee dan het lot van D'66 definitief bezegeld zijn? Er zou op het ogenblik geen kabinet-Den Uyl zijn als D'66 ien partijcongres van de PvdA niet uit de wolken van illusies had gehaald en met beide benen op de grond had gezet. Die roep om werkelijkheidszin heeft de PvdA nog altijd hard nodig, zeker nu door de groei van de PPR de drang naar het politieke avontuur bij de linkervleugel der socialisten nog eens extra wordt geprikkeld. Maar ook op andere gronden is het bestaansrecht van D'66 nog steeds te verdedigen. De ontwikkeling van de VVD in de richting van een puur conservatieve partij van „hebben, halen en houden" verontrust vele echte liberalen. Die voelen zich nier meer thuis in een partij die bol staat van Wiegeliaanse en Rieise demagogie. Is het zo vreemd te veronderstellen dat, deze liberalen zich straks beter zulien thuis voelen bij D'66? Hel venijn, waarmee VVD'ers als Van Riel D'66 achtervolgen wijst in die richting. Natuurlijk zal er dan eerst wel wat bij D'66 moeten veran deren een herbezinning op doelstellingen, op de polarisatie ook en op het functioneren van partij en fractie. Tegenslagen kunnen nuttig zijn. Als D'66 er, zoals in Rotterdam, meteen voor op de loop gaat zal deze partij in de parlementaire ge- geschiedenis kunnen worden afgeschrven als amateuristische nieuwlichters zonder ruggegraaf. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM De D*6B- kanonnen Jan ten Brink en Jan Terlouw waren tevergeefs in het achterzaaltje van het Rotterdamse hotel „Regina". Hoezeer de partijvoorzitter en de voorzitter van de Tweede Kamerfractie zich ook in het zweet praatten, hun Rotter damse partijgenoten stemden met een overweldigende meer derheid voor het niet zelfstan dig deelnemen van D'66 Rot terdam aan de gemeenteraads verkiezingen van 1974. Een daarop betrekking heb bende motie, ingediend door de vier raadsleden van D'66 ln Rotterdam, werd goedgekeurd met 26 tegen zeven. De verga dering was het eens met de raadsleden, dat een tot „splin ter" gedegradeerd D'66, het geen te verwachten is na de Zaanstad-verkiezingen, in de Rotterdamse raad geen be staansrecht meer heeft. Op de agenda stond ook een voorstel van het afdelingsbe stuur om krachtig te streven DEN BOSCH De 46-jari 5e kruidendokter Willem van uit Casteren en zijn 58- jjWSe broer Frans zulien op donderdag 15 november voor e rechtbank in Den Bosch te- recht staan. Zij worden verdacht van het je zamen plegen van de bero- mg met geweldpleging op de "Jonge chef van het Eindho- p nse kantoor van de N.V, grenswisselkantoren, Th de iï®Se' yan totaal bijna 1,2 mil- Wi,h gy'den aan Nederlands en S,"^ds geld' De beroving iim. li" 10 november vorig (ip V.'J de villa van de krui- «endokter in Casteren. De snkempjoyé werd van achte wet een rubber hamer agen. de buit is nog ruim ne I Nederlandse politiefunction; Seti ton zoek. In mede verband daar- zijn kort geleden twee ris»„m e Politiefunctie na te l?aar ®PanJe geweest om Alicante3" of J een bank in "aniens ow dergeliJ'k bedrag kruidendnL S™81» van de onderzoek Z"13 ëestort- Het opgeleverd SSen resultaat '«Mtófv5 werden i" de bos wiizinl ssum mede op aan. ter cire .Van de kruidendok lands „a ,wee i°n aan Neder v°nden bmtenlar>ds geld ge naar een plaatselijke fusie met de PPR. Dit punt kwam ech ter niet meer in stemming, omdat 19 van de 33 aanwezige leden in verband met het late uur al huiswaarts waren ge keerd. Inmiddels is wel bekend ge worden, dat de PPR niet be paald trappelend van ongeduld op D'66 staat te wachten. Lex Latour, voorzittel van de PPR-Rotterdam, meldde dat het bestuur nog geen stand punt inneemt in deze kwestie. Men wil eerst eens polsen, hoe de leden er over denken. D'66 moet op korte termijn een nieuwe vuurproef onder gaan: de verkiezingen voor een nieuwe gemeenteraad in Amersfoort op 21 november. De Amersfoortse afdeling heeft besloten mee te doen aan deze verkiezingen. Er is in de raad van Amers foort nog een duidelijke taak voor D'66, zo vindt de afde ling, speciaal op de punten democratisering, openheid en openbaarheid. Het enige gemeentelijke sa menwerkingsverband in Ne derland tussen de KVP, D' en PvdA in Schoort, is uit elkaar. Directe aanleiding voor het uiteengaan van de dakfractie is een wethouderscrisis. DEN HAAG (ANP) „Niet het belangrijkste maar wel het kwalijkste van de voorstellen in de verkeerssec- tor is het plan van de regering tot invoering van het statie geld op auto's in 1974. Onder het mom van bezorgdheid over een milieuprobleem de au towrakken wordt hier een maatregel aanbevolen, die een doeltreffende aanpak van dit probleem slechts bemoeilijkt. Het werkelijke motief is, dat de 'maatregel reeds het eerste jaar 100 miljoen gulden aan statiegeld plus nog een bedrag aan rente aan de algemene rijksmiddelen toevoegt. Het statiegeldvoorstel is zo onop recht en staat een reële aan pak van het wrakkenprobleem zo onloochenbaar in de weg, dat wij daaraan speciale en grondige aandacht willen be steden". Dit heeft gisteren de voorzit ter van de afdeling personen auto's van de RAI in Amster dam, de heer A. Meijer, ver klaard op een gezamenlijke persconferentie in Den Haag van de BOVAG (Bond van Automobiel, Garage- en Aan verwante Bedrijven) en de RAI (Nederlandse vereniging de Rijwiel- en Automobiel In dustrie). Nadat de regering vorige week het wetsontwerp inzake de heffing van statiegeld op auto's bij de Tweede Kamer heeft ingediend, hebben beide organisaties een nota aan alle leden van de Tweede Kamer gezonden, waarin uitvoerig uit de doeken wordt gedaan wel ke bezwaren er tegen dit voorstel zijn en welke alterna tieven hun voor ogen staan. Inmiddels hebben BOVAG en RAI bij de vaste commissie voor Verkeer en Waterstaat een speciale hoorzitting over het statiegeld aangevraagd. „De regering wil het statie geld van f 200,- heffen op nieuwe en op gebruikte inge voerde personen- en bedrijfs wagens. Dat zijn in totaal voor 1974 500.000 automobielen, waarvan circa 15.000 gebruik te. Aangezien de gemiddelde levensduur van auto's rond de negen jaar ligt en aangezien de regering voor 97 procent nieuwe auto's treft, zuilen er de eerste jaren praktisch uit sluitend statiegeld-uitkeringen gedaan behoeven te worden voor kleinere aantallen auto's die bij ongelukken total loss zijn geraakt", zo zei de heer Meijer, die nog opmerkte dat pas over enkele jaren belan- rijke aantallen auto's door ouderdom zullen worden afge dankt, waarvan de sloopwaar- de zo gering is dat met de uitkering van het statiegeld een tijdige afvoer naar slope rijen zou kunnen worden be vorderd. Maar tegen die tijd zal dit bedrag van 200 vol gens de heer Meijer als gevolg van de inflatie een veel gerin gere prikkel daartoe zijn. BOVAG en RAI achten het zeker aanvaardbaar dat er ten minste een bestemmingshef fing zou komen, waarvan de opbrengst in een wrakken- fonds zou worden gestort. Bei de organisaties vinden het zeer zinvol, dat op korte ter mijn overleg wordt geopend tussen belanghebbenden (be drijfsleven en consumenten) en vertegenwoordigers van de centrale overheid, de provin cies en de gemeenten om ge zamenlijk te zoeken naar we gen voor een constructieve aanpak van het wrakkenpro bleem in Nederland. Volgens ruwe schattingen zullen er in ons land in 1974 ongeveer 255.000 autowrakken bijkomen en in 1980 ongeveer 500.000. De heer W .Hustinx, algemeen secretaris van de RAI, zei dat het probeem van verwerking vooral schuilt in de sioopsector, waarbij even eens de transportmoeilijkhe den een rol van betekenis spe len. In 1972 lagen op de auto kerkhoven in ons tand circa 150.000 autowrakken. DEN HAAG (ANP) —Ne gentien dominees uit heel Ne derland van verschillende ker ken hebben zich in een ver klaring solidair verklaard met Israël. „Wij verafschuwen de oorlog, maar zijn van mening dat Israël geen andere weg openstaat te vechten voor zijn bestaan", zo zeggen zij. De verklaring is onder meer on dertekend door dominee T. Scharten (Nijmegen), dr. A.H. Bredero (Dongen), mevrouw M.W. Eberle-Gotlib (Rotter dam), P. Ph. Hoeve (Waalre) dominee M.GL. den Boer (U- trecht), en dominee M. Draai- jer (Hilversum). SANTIAGO (AFP) —Or lando Millas Correa, die minis ter van Financiën en Economie was tijdens de regering van president Allende, heeft zijD toevlucht gezocht in de Neder landse ambassade in Chili. De militaire autoriteiten hadden een beloning van 550.000 escudos uitgeloofd voor inlichtingen over de ver blijfplaats van Millas Correa. (Van onze correspondent) WASHINGTON Opnieuw moet president Richard Mil- hous Nixon vannacht als een politieke leeuwentemmer tegenover de pers staan om het bankroet van zijn Water- gatebeleid zo gunstig mogelijk af te schilderen. Hij besloot gisteren de voor vannacht aangekondigde televisierede niet te houden en in plaats daarvan een dag later vragen van de pers te beantwoorden. Dat bespaart hem de last van een gedetailleerde verdediging: lastige vragen kan hij omzeilen of onbeantwoord laten. Die persconferentie be gint vannacht om twee uur onze tijd. De voorzitter van het Ame rikaanse Huis van Afgevaar- digden, Carl Albert, heeft gis teren gezegd, dat het voorlopi ge onderzoek van het Huis van Afgevaardigden over het eventuele in staat van be schuldiging stellen van presi dent Nixon doorgang zal vin den, ondanks het feit dat de president de bandopnamen die betrekking hebben op de Wa tergate-affaire ter beschikking heeft gesteld. Nixons verdediging komt twee dagen nadat hij onder dreigende ultimatums van af zetting en onder zware druk van zijn eigen partijgenoten was gecapituleerd in de „slag om de Nixon-tapes". Rechter John Sirica zal negen geluids banden gaan beluisteren en een aantal daarbij behorende documenten aan een zorgvul dig onderzoek onderwerpen. Na vijf dagen van 'n chaotische crisis stond de president ein delijk toe wat maandenlang vergeefs van hem was geëist De orkaan van afzettingseisen is geluwd, maar het stormt nog steeds rond de president. De prijs die hij in deze, door hem zelf veroorzaakte crisis moet betalen is hoog: de laat ste resten van zijn gezag zijn ondermijnd; zijn geloofwaar digheid staat op een lager peil dan ooit, hij verloor twee uit zonderlijk integere mannen uit zijn regeringsteam. Zijn enige winst, de verbanning van de (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Dagblad De Tijd, twee jaar geleden door een actie van het personeel voor ophefing behoed, verkeert opnieuw in gevaar. De financiële resultaten van de krant zijn zo slecht dat de VNC, de uitgever van de krant, de regering om steun heeft gevraagd bij de voortzetting van het avondblad. De regering heeft, vooruitlopend op een medio 1974 vast te stellen mediabeleid een renteloze lening uit het bedrijfsfonds voor de pers aangebo den om de VNO in staat te stellen de exploitatie van De Tijd voort te zetten. De VNU heeft dit aanbod nog niet geaccepteerd maar wel laten weten dat de exploitatie van De Tijd „voorshands zal worden voortgezet". Tegelijkertijd heeft de VNO het voort bestaan van De Tijd binnen het bedrijf opnieuw ter discussie gesteld. Dat de redactie van De Tijd zich op het ogenblik weinig illussies maakt blijkt uit een hoofdredactioneel commentaar, waarin let terlijk staat„VNU zit met een bedrijfsverantwoordelijkheid, die zij kennelijk wil afwikkelen". In het commentaar wordt voorts uiteengezet dat de nieuwe formule, die de krant de laatste twee jaar heeft ontwikkeld, meer abonnees gekost dan opgeleverd heeft. De teruggang in abonnementen heeft geleid tot een afname van het advertentievolume. „Zo dreigen wij in de confrontatie met lezers en adverteerders het onderspit te delven", aldus het commentaar in De Tijd van gisteravond. door hem verafschuwde Archi bald Cox, kan een Pyrrusover winning word en- Het werd woensdag in de loop van de dag, uit verklaringen van Witte Huis-adviseurs, dui delijk dat de president nog niet van plan is om zijn doc trine van onschendbaarheid van presidentiële conversaties op te geven. Door rechter Siri ca toe te staan naar de Water- gate-geluidsbanden te luiste ren heeft hij echter een grote hoeveelheid water bij de wijn moeten doen. Hoe hij zijn ca pitulatie met een handhaving van de omstreden doctrine wil riimen is verre van duidelijk Het is niet te verwachten dat de president na zijn perscon ferentie erg veel van zijn ver loren gezag zal hebben terug gewonnen. Er is te veel ge beurd en het volk voelt zich te vaak bedrogen. De jongste Nixon-crisis is met de capitu latie van de president in het dispuut rond de tapes niet uit de wereld. De vraag in hoe verre hij nog doeltreffend kan regeren is nu klemmender dan ooit. Nixon is nog lang niet uit de moeilijkheden. De politieke tekenaar van de Washington Post, Herblock, illustreerde het dilemma van president Nixon sprekend. Hij tekende een gigantische jachthond, die als een berg boven Nixon uit torent. Rond de hond ver spreid liggen botten gemerkt met namen als Haldeman, Ehrlichman, Mitchell, Magru- der en Dean. De president werpt de dreigend kijkende hond geluidsbandjes toe, waar van hij er een aantal aan de borst klemt. Het opschrift van de tekening luidt: „Kijk, lek kere tapes, okay jongen, okay?" De stormachtige reactie op het „Nixon-compromis" lijkt de president te hebben overval len. Volgens sommigen echter wist hij dat er storm zou op steken, maar nam hij dat risi co omdat hij ten koste van alles van Cox af wilde. Het feit, dat hij zich zo lang tegen het prijsgeven van de tapes en de memoranda van persoonlij ke conversaties met bij de Watergate-schandalen betrok ken figuren heeft verzet en dat hij dinsdag een zó hoge prijs aar. prestigeverlies heeft moeten betalen, doet velen denken aan de mogelijkheid dat de tapes politiek dynamiet zouden kunnen zijn en de be wijzen zouden kunnen leveren van een misdadige rol van de president in een aantal schan dalen. Nixon zal vannacht zeggen dat hij de grootste crisis uit zijn bestaan en de moderne Ameri kaanse geschiedenis heeft ge temd. Hij zal zijn doctrine van de onschendbaarheid van ver trouwelijke presidentiële ge sprekken blijven verdedigen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De studie die in NAVO-verband op Ne derlands initiatief wordt inge steld naar taakverdeling en specialisatie lijkt vervulling van Nederlandse wensen mo gelijk te gaan maken. Uit de tussentijdse rapportages van de werkgoepen komt het beeid naar voren, dat bijvoorbeeld de Nederlandse luchtmacht zich meer uitsluitend kan gaan richten op het verlenen van steun vanuit de lucht aan de grondtroepen. De woordvoerder van het mi nisterie van Defensie waar schuwde echter tegen al te groot optimisme. „De studie is nog niet afgerond. Men is ze ker nog niet zover dat al uit gezocht is welke taken naar andere NAVO-partners zouden kunnen worden verschoven. Maar het is juist, dat de tus sentijdse rapportages tenderen naar de mogelijkheid van in williging van Nederlandse wensen. De NAVO-minister- raad zal op 6 en 7 december in Brussel de resultaten van de studie bestuderen en moge lijk tot beslissingen komen". WASHINGTON (AP) De reis van de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Henry A. Kissinger, naar Chi na, die is uitgesteld in verband met de crisis in het Midden- Oosten, zal nu in november plaatsvinden. Het bezoek aan Peking vindt plaats van 10 tot 13 november. De woordvoerder ontkende, dat uit de tussentijdse verslag geving zou kunnen worden op gemaakt, dat Nederland in de toekomst geheel atoomvrij zou kunnen worden. Wanneer de Nederlandse luchtmacht inderdaad meer tot taak zou krijgen het steunen van grondtroepen kan dit ge volgen hebben voor de voor ziene opvolging van de Star- fighters, die overigens nog tot 1980 in dienst zullen blijven. Men zou dan kunnen volstaan met een minder geavanceerd toestel. AMSTERDAM Rob du Mee's film „Naakt over de schutting" is gisteren in Amsterdam in première gegaan. Foto hoofdrolspe lers John Bluming, Jennifer Willems en Rijk de Gooyer. BREDA In ons voorpagi na-bericht van gisteren over d-e vraag va-n de vakbonden aan de regering om een straf te stellen op onderbetali-ng van het winkelpersoneel is een vervelende fout geslopen. Ver meld werd dat het minimum loon f 277.40 per week zou bedragen. Dit moet evenwel f 227,40 zijn, zoals ons gisteren van diverse zijden is verze kerd. Heden vermelden wij op gezag va de Bouw- en Hout bond NKV dat deze bond een procedure heeft gewonnen tegen een werkgever die een jonge woninginrichter Theo Valentijn „op een stoel liet zitten". Valentijn maakte vorig jaar bezwaar tegen het feit dat hij bij zijn werkgever vaak moest overwerken. Zijn directeur ontsloeg hem daarop, maar het gewestelijk arbeidsbureel wei gerde de ontslagvergunning wegens onvoldoende motive ring. Daarop werd Theo door de directeur in het kantoor op een stoel gezei. Na twee weken „zitten" be sloot Theo op advies van de bond zich niet meer bij het bedrijf te melden, maar zich wel beschikbaar te houden voor het geval er normaal werk te doen viel. Zijn direc teur zette toen de loonbetaling stop en het GAB gaf toestem ming om de arbeidsverhouding met Valentijn te verbreken. De sociaal-juridische afde ling van de bond schakelde een advocaat in, die een proce dure begon. Valentijn nu is in het gelijk gesteld. Hij krijgt loon, vakantiegeld en nog een wettelijke verhoging ook. Achtera y. De rechter overwoog, dat „vaststaat dat gedaagde de ei ser op een stoel heeft gezet en hem uit zelve uit het arbeids proces heeft uitgeschakeld, een noch doeltreffende, noch geoorloofde sanctie". Er is nog recht in deze we reld. Nederland overweegt een tulpenbollenboyeot tegen Ara bische landen in te stellen. Keihard terugslaan, it Wie kaatst moet de bol ver wachten. Nixon; olie-bol. Tis kermis hier, ik zal me de oliebollen goed laten sma ken. MERIJN (Van onze correspondent) EINDHOVEN De twee broers M. en H. van de V. zijn in de nacht van dinsdag op woensdag bij Oirschot aange houden nadat zij op dinsdaga vond om elf uur een mislukte overval hadden gepleegd op een tankstation langs de rijks weg Tilburg-Eindhoven onder Oirschot. De broers waren ont snapt uit de jeugdgevangenis Nieuw Vosseveld in Vught. In het tankstation bedreig den de gemaskerde overvallers de 24-jarige Jan van Zeist met een flobertgeweer, maar deze zag kans het geweer te be machtigen, nadat er een schot gevallen was, dat overigens niemand raakte. Daarop vluchtten de overvallers te voet een bos in. De gealarmeerde politie ar resteerde de broers twee uur later. Zij bekenden ook eerder op de avond in Eindhoven een auto te hebben gestolen waar- In zich gouden tanden bevon den met een waarde van vijf tigduizend gulden. De auto is gistermorgen te ruggevonden in Oisterwijk. De broers waren ermee tegen een boom gereden. Zij zijn inge sloten op het bureau van de gemeentepolitie in Eindho ven. (ADVERTENTIE) U kunt nu óók van die extra hoge rente profiteren. Zorgeloos, risikoloos. Laat uw' geld groeien met GWK-rentespaarbrieven. Dat zijn spaarbewijzen aan toonder (dus niet op naam gesteld) met een looptijd van 5 jaar en een rente van 8 V4%. U kunt ze zonder administra tieve rompslomp voor f 500,- of voor f 1000,- kopen bij elk GWK-kantoor. De brief van f 500,- groeit in 5 jaar naar f 742,50 en aan de aanbieder van een brief van f 1.000,- betaalt GWK na 5 jaar f 1.485,- uit. Tussentijdse uitbetaling is mogelijk. Over de fiskale voordelen informeert GWK u graag. Bij GWK ligt een folder voor u klaar. U weet toch dat vrijwel alle GWK-kantoren - op de stations en aan de grenzen - doorlopend geopend zijn, meestal ook 's avonds en in het weekend? Hoofdkantoor: Centraal Station Amsterdam, Postbus 721, tel. 020-221324 (samenwerking van N.V. Nederlandse Spoorwegen, N.V. AMEV en Pierson, Heldring Pierson)

de Stem | 1973 | | pagina 19