ISRAËL: TOCH WEER GEVECHTEN SUEZ-FRONT; EGYPTE ONTKENT ld IASHINGTON HS STRIJD I00RGAAT IAKEN80 DUE BIDT Onduidelijkheid over uitleg van resolutie V eiligheidsraad Vandaag Bruidegom van 99 in Ovezande teu r rker Honderden koeien dood na vergissing Felle strijd Bruggehoofden Hermon Syrië Kissinger Griekenland SAMMY-6 Vakbond VS eist afzetting van Nixon 45 5827 61403 :ht bij huis nden in: D N.V. (Van onze redactie buitenland) ÏEL AVIV/CAIRO/DAMASCUS/AMMAN - Terwijl gister avond het kanongebulder aan liet Israëliscli-Egyptische front langzaam wegebde, was nog steeds niet zeker of ook Syrië gehoor zou geven aan de oproep van de Veiligheidsraad om 17.50 (onze tijd) het vuren te staken in de vierde Israëlisch- rabische oorlog. VS: Luchtbrug nog OVERVALLERS WERPEN MAN IN SMEERPUT Terneuzens kantoor personeel viert feest in Torremolinos Onderwijzers in België staken Dinsdag 23 oktober 1973 113e jaargang no. 17466 EDITIE VOOR ZEELAND idellen. len voor ndsen, n KANTOREN TE BREDA - BERGEN OP ZOOM - GOES - HULST - OOSTERHOUT - ROOSENDAAL - TERNEUZEN WANKEL BESTAND IN M.-OOSTEN m aavond duktïe zoeken 50 jaar voor j van moderne ize installaties lische appara- in pneumatiek jaren ervaring jt in dagdienst monteurs van 13e maand en theid geboden gebieden. fsbusje vanuit per openbaar met c.v.zorg- traat 82 39 ifdeling Perso- Sloehaven te 651 WASHINGTON (DPA) De Sovjet-Unie en de Verenig de Staten hebben de strijden de partijen in het Midden- I Oosten laten weten, dat zij \nlet meer op wapenhulp hoe- luti te rekenen als zij de oor- log rouden voortzetten. ■Bevoegde regeringskringen in Washington lieten maandag lorschemeren dat de twee jtote mogendheden met deze |tok achter de deur" naar een lakt het vuren hebben toe- Werkt. Hoewel nog geen bijzonder- jden bekend zijn, mag wor- |n aangenomen dat een wa- "nembargo alleen is gericht substantiële stukken als llegtuigen, tanks en raket- Ir.danks het akkoord zal de iding van Amerikaans mili- jir materieel naar Israël wor den voortgezet, zo deelde een irdvoerder van het Ameri- ianse ministerie van Defen sie maandag mee. Woordvoerder Jerry Fried- j® zei dat het ministerie o opdracht had gekregen luchtbrug tussen de Vere- !de Staten en Israël te slui- We wachten op rapporten o onze onderhandelaars, al- P Friedheim, die hiermee pjelijk doelde op de ge- irekken van minister van ■Btenlands» Zaken Kissinger Moskou, Tel Aviv en Cad- (Van onze redactie „en r nalfelf gistermorgen heb p twee mannen van 01 twintig, met groene outsen op het hoofd stolen U! de hand een o °P een geldtrans- fetaiinm ")aakten een n i? gulden buit. u9P het moment dat de K* van de Ned' 1 F Middenstands Bank C' fn jan Gend en m N (en de kist waarin 80 P«en) naar de gereec- Pjutransportauto liep, F er twee ïannen uit een jf. dat daar i dat de Seldkïst 'de grond werd gezet. fc d?,overva"ers zich wam ,e meester fj® er een rode llaats enamenaarin >n men en wegvlucht- itertiJulkswa§'enbusje *!h!tBel8ischai".- r^Jhmrnelni 7 Van Nederlandse ■iiÓTMPlaten. v<*>™en do öolitip0p dlt moment |Cse. n°S gSen onge- bi-- en over- rans- kist be- Nederland samen Loos 80.000 gereedstaande liep, spron- gemaskerde Volkswagen- geparkeerd 'dkis' Ter- van maakten Austinbus snel icht- - bleek Lommei Ise te heeft spoor van Drie uur na het ingaan van het bestand meldde het Israëlisch opperbevel dat de Egyptische strijdkrachten het bestand in het Midden-Oosten schonden en „op talloze plaatsen" langs het front aan het Suezkanaal het vuur hadden geopend op Israëlische stellingen. Radio Cairo ontkende dit echter scherp en beschul digde juist de Israëli's. Het Israëlische opperbevel maakte geen bijzonderheden bekend over het artillerievuur aan het Suezkanaal en zei niet of de Israëli's het vuren beantwoorden. De Israëlische radio maakte ook bekend, dat de Israëlische troepen aan de Libanese grens met artillerie het vuur geopend hebben nadat Palestijnse guerrillastrijders een Israëlische neder zetting met bazooka's en mortieren hadden beschoten. Israël, Egypte en Jordanië lieten in de loop van de maan dag weten gehoor te zullen geven aan de oproep van de Veiligheidsraad. Irak had al bekendgemaakt de strijd niet te zullen staken, evenmin als het opperbevel van het Pales tijnse bevrijdingsfront en Syrië maakte, vlak voor het bestand van kracht werd, bekend de re solutie in studie te hebben en in contact te staan met andere Arabische staten. Omdat er enige verwarring bestond, stel den de Verenigde Naties het tijdstip van ingang van het be stand vast op 17.50 uur (onze tijd). Omstreeks 18.15 uur meldde het centrale front aan het Suez kanaal dat daar de kanonnen inderdaad tot zwijgen waren gekomen, maar in andere sec toren werd nog geschoten. De rust keerde weer na wat wel misschien de dag van de felste gevechten uit de zeven- tiendaagse oorlog zal blijken te zijn geweest. Alle partijen deden maandag nog hun uiter ste best om zo gunstig moge lijke posities te bereiken met het oog op de aangekondigde onderhandelingen. Uit de legerberichten kon worden opgemaakt dat de strijdende partijen alles op al les zetten, zodra bekend was geworden dat de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten het eens waren geworden over een resolutie voor de Veiligheids raad die een eind aan de oor log moest maken. Duidelijk was dat het om zo gunstig mogelijke eindstellin- gen ging. Tegen het einde van maan dagmiddag meldden hoge Is raëlische officieren dat de Is raëlische strijdmacht op de westelijke oever van het Suez kanaal de wegen van Ismailia en Suez naar Cairo beheerste, waarmee het Egyptische leger op de oostelijke oever twee belangrijke aanvoerwegen moest missen. Volgens Tel Aviv is het front in Egypte (dus over het Suezkanaal) 40 kilometer diep. Cairo stelde een uur voor het staakt het vuren dat hevig werd gevochten om de twee bruggehoofden die de Israë liërs. hadden gevestigd. Het zou in feite niet meer om bruggehoofden gaan, omdat de Israëliërs omsingeld waren., In de Sinai (op de oostelijke oever van het kanaal) is het Egyptische front 15 tot 17 ki lometer breed. Maar Israël zegt dat de Egyptenaren maar een smalle strook van vijf ki lometer op zijn breedst in handen hebben. Israël stelde kort voor het van kracht worden van het bestand 1200 vierkante kilo meter Egyptisch gebied te hebben veroverd en 675 vier kante kilometer Syrisch ge bied. Volgens Egypte hebben de Israëli's maar 750 vierkante kilometer Egyptisch gebied veroverd. De belangrijkste strijd aan het Syrische front woedde maandag wel om de berg Her mon van waar de Syriërs het hele Israëlisch-Libanese grens gebied konden bestrijken. Vol gens Israëlische mededelingen slaagden Israëlische parachu tisten er commando eenheden ertn posities op de berg te bezetten. Het was gisteravond niet duidelijk of de berg ge heel door de Israëliërs werd beheerst. Damascus maakte bekend dat de hevige strijd om de berg, die zondag was ont brand, maandag in volle he vigheid voortduurde en dat de Syriërs met steun van artille rie en de luchtmacht het hoofd boden aan de aanvallen van de Israëliërs. Israël stelde het ge hele gebied van de Golan dat het in 1967 had veroverd weer in handen te hebben. Politiek lag dezaak. maan dagavond voor Syrië gecompli ceerder dan voor Egypte. De Egyptische strijdkrachten heb ben de strijd aan hun front vrijwel alleen gevoerd en Egypte was dan ook minder afhankelijk in zijn besluit het staakt-het-vuren te accepteren dan Syrië, hoewel het zich nauw had verbonden met de andere Arabische landen. In de loop van maandag deelde Irak, dat een sterke strijd kracht aan Syrische zijde heeft, mee dat het geen gehoor zou geven aan de oproep van de Veiligheidsraad het vuren te staken. Koning Hoessein van Jordanië maakte bekend dat zijn troepen i-n de stellin gen op Syrisch gebied zullen blijven en het staakt het vu ren in acht zouden nemen. (Hoessein heeft een elite tankbrigade in Syrië). De Syrische regering maak te vlak voor het van kracht worden van het bestand be kend dat de resolutie van de Veiligheidsraad in studie was, maar Damascus zei niet of de Syrische troepen ook het vu ren zouden staken. Volgens een Israëlische ge neraal aan het Golan-front was te verwachten dat de Sy riërs wel een staakt-het-vuren de facto in acht zouden ne men, maar dat zij dat officieel vooralsnog niet zouden toege ven. Ondanks het feit dat Israël akkoord ging met het bestand, werden ook maandag nieuwe reserve-eenheden onder de wapenen geroepen. Libië, dat de strijdende par tijen vooral met geld heeft gesteund, verklaarde zich maandag evenals Irak ronduit tegen een wapenstilstand. Dat deden ook de Palestijnse be vrijdingsorganisaties die ver klaarden de strijd onvermin derd te zullen voortzetten. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Kis singer, die in Moskou met de Sovjet-leiders de reso lutie voor de Veilgheidsraad had opgesteld die in de nacht van zondag op maan dag werd aanvaard, reisde gis teren naar Tel Aviv waar hij gedurende enkele uren met de Israëlische leiders confereerde, onder wie premier Golda Meir. Tegelijkertijd zou pre mier Kosygin van de Sovjet- Unie zich in Cairo hebben be vonden om met president Sa- dat te onderhandelen. Volgens onbevestigde berichten zou hij daarvoor in de Iraakse hoofd stad Bagdad zijn geweest en wellicht nog naar Damascus reizen De Griekse regering heeft zich bereid verklaard een plaats be schikbaar te stellen voor even K :';L Nu het aan de fronten rustiger lijkt te worden, vinden deze twee Iraëli's op de westelijke kanaaloever even tijd iets te eten. tuele vredesonderhandelingen tussen Israël en de Arabische staten. In 1949 werden de bestands besprekingen tussen Israëliërs en Arabieren op Rhodos gehou den. De Nederlandse regering hééft met voldoening kennis genomen van de jongste reso lutie van de Veiligheidsraad, aldus een woordvoerder van het ministerie van buitenland se zaken gisteren in Den Haag. De regering hoopt dat de in de resolutie gevraagde onder handelingen zullen kunnen-lei den tot een duurzame vredes regeling in dat gebied op basis van alle elementen van de Vei ligheidsraadsresolutie 242 van 1967, zo voegde hij er aan toe. De Westduitse bondskanse lier, Willy Brandt, heeft „aan allen die dit aangaat" de op roep gericht de uitspraak van de Veiligheidsraad op te vol gen en de wapens in het Mid den-Oosten te laten rusten. Ondanks de rol van het Kremlin in de totstandkoming van de resolutie van de Veilig heidsraad heeft de Sovjet-pers nog niet of nauwelijks gerea geerd. De Britse regering is bereid hij de voorbereiding van een vredesregeling in het Midden- Oosten ten volle mee te wer ken. Politieke waarnemers trekken hieruit de conclusie dat Londen bereid is een contin gent voor een of andere vorm van .VN-troepen ter bewaking van het bestand beschikbaar te stellen. CAIRO (UPI) De vrouw van Abd-el Latif Ghaneina. >een industrie-arbeider uit Cairo, heeft zaterdag het leven ge schonken aan een zoon. Zij noemen hem „Sam-6", aldus in Cairo verschijnende bladen. De „Sam-6" is een Russische 'luchtdoelraket waarmee de Arabieren in de jongste oorlog de Israëlische luchtmacht zwa re verliezen hebben toege bracht. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK Meer dan twaalf uur na de oproep van de Veiligheidsraad der Vere nigde Naties aan de strijdende partijen in het Midden-Oosten de wapens neer te leggen, heerste in kringen van de vol kerenorganisatie nog grote on duidelijkheid over het kader waarin de overeengekomen vredesonderhandelingen zou den moeten plaatsvinden. In de zowel door Israël als door Egypte aanvaarde veilig heidraadsresolutie nr 338 wordt onder meer gezegd dat gelijk tijdig met een wapenstilstand „onder passende leiding" on derhandelingen moeten begin nen .met de conflictanten met het doel tot een recht vaardige en duurzame vrede te komen. Een VN-woordvoerder ver klaarde dat secretaris-generaal Waldheim het aan de Veilig heidsraad overlaat te interpre teren wat onder de formulp „onderhandelingen onder pas sende leiding" moet worden verstaan. Een Britse VN-woordvoer der herinnerde eraan dat VN- delegatieleider Sir Donald Mait'ar-d van Engeland zich in de nacht van zondag op maan dag uitsprak voor onderhande lingen onder de leiding van de Verenigde Naties. Er zijn echter meerdere mo gelijkheden denkbaar zoals: onderhandelingen in het kader van de Veiligheidsraad, zoals de Fransen hebben gevraagd: indirecte onderhandelingen (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Een jonge koe in de provincie Utrecht „ver wierp" in januari van dit jaar een kalf, er kwam m.a.w. vroeg tijdig een einde aan de zwangerschap. Een onderzoek van de Stichting Gezondheidszorg voor dieren wees niet uit dat het dier aan de besmettelijke veeziekte brucellose (abortus bang) leed, dat was echter wèl zo. Dat misverstand kostte 758 runderen en 1 miljoen gulden. Omdat het onderzoek in de eerste instantie gunstig uitviel, en men het misverstand niet bemerkte, werden gezondheidsverkla ringen afgegeven voor 30 koeien en 21 stuks jongvee. Door verhandeling van het vee breidde de ziekte zich over be drijven in heel Zuid-Holland en Utrecht uit. Na uitgebreid speur werk van de (per provincie erkende) gezondheidsdiensten werden 41 bedrijven besmet verklaard. In Utrecht zijn 589, in Zuid-Hol land 169 dieren afgeslacht. Sinds 1961 probeert het landbouwschap de abortus bang te bestrijden. tussen de conflictanten on der bemiddeling van de VN- bemiddelaar Gunnar Jarring, die volgens VN-woordvoerders binnen enkele uren beschik baar zou kunnen zijn; onder handelingen onder bescherm heerschap van de Russen en de Amerikanen, waarop de Amerikaanse VN-vertegen woordiger John Scali indirect duidde; of een Midden-Oosten vredesconferentie die mogelij kerwijs onder beschermheer schap van de Verenigde Naties plaatsvindt. Onduidelijk was maandaga vond ook nog de toekomst van de bestandswaarnemers van de VN in het Midden-Oosten. Dezen zijn in het verloop van de jongste oorlog van hun waarnemingsposten langs het Suezkanaal naar Cairo overge bracht. Een terugkeer naar hun voormalige posten, die deels door de oorlog zijn ver nield, is nog niet aan de orde geweest. Hierbij komt nog dat de frontlinie gewijzigd is. Naar van diplomatieke zijde bij de Verenigde Naties is vernomen, nemen de leden van de Veiligheidsraad in deze kwestie een afwachtende hou ding aan. Ze verwachten dat desbetreffende voorstellen binnenkort van Russisch-Ame- rikaanse zijde zullen komen. WASHINGTON President Nixon heeft met het ontslag van de drie hoogste ambtena ren van justitie een storm van protest onder de oppositie uit gelokt. Maandag eiste de groot ste vakbondsfederatie van de V.S., de AFL-CIO, het aftre den van Nixon. Gaat hij niet vrijwillig heen, dan moet de procedure van „impeachment" tegen hem worden geopend, al dus de leiders. Met spanning wacht het pu bliek op de vergadering van het congres, die vandaag be gint en waarvoor al minstens vijf aanvragen voor het ope nen van de procedure tegen Nixon gereed liggen. OOK ZON Periodes met zon en slechts hier en daar een bui. Matige wind. Maximumtemperatuur rond 12 graden. STAD EN STREEK ETI: Zeeuwsch Vlaande ren heeft meer industrie- grond nodig. Pagina 3 Nieuwe scholen in Terneuzen. Pagina 5 FINANCIEN EN ECONOMIE Klad in de wegenbouw. Pagina 17 BINNEN- EN BUITENLAND Wet beschermt diere- en plantesoorten. Pagina 11 Interim-directeur redt bedrijf. Pagina 13 SPORT Problemen rond medi sche staf Ajax uitge praat. Pagina 15 RADIO EN TELVISIE Progressieve markt onderzoeker wordt TROS-presentator. Pagina 16 AMSTERDAM (ANP) Drie nog onbekende mannen hebben zondagnacht rond 12.00 uur een overval gepleegd op een garagebedrijf te Amster dam. Zij sloegen de 36-jarige garagebediende neer, gooiden hem in een smeerput en ver dwenen met de dagopbrengst van de garage, een bedrag van 520,—. De garagebediende, die kor te tijd bewusteloos was, werd overgebracht naar het St.-Lu- casziekenhuis. Na behandeling kon hij huiswaarts keren. (Van onze correspondent) OVEZANDE De 99- jarige Rotterdammer J. Kruimel is gistermiddag in zijn zomerhuisje aan de Hollestelleweg in Ovezande in de echt ver honden met de 74-jarige mevrouw J. Vreke, die hem al jarenlang heeft verzorgd. In verband met de hoge leeftijd van de bruidegom was de amb tenaar van de burgerlijke stand van de gemeente Borsele naar het kerk dorp Ovezande gekomen om dit bijzondere huwe lijk te voltrekken. Na de plechtigheid ver trok het hoogbejaarde echtpaar naar zijn fiat in Rotterdam. Komende zomer hopen de heer en mevrouw Kruimel weer naar Ovezande terug te keren. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Het perso neel van het Terneuzense ma kelaarskantoor J. F. Rouw B.V., en zijn „dochters" het passage- en reisbureau REBU- RO en de verzekeringsmaat schappij Scaldis gaan op niet alledaagse manier het feit vieren dat. de heer J. F. Rouw 15 jaar geleden zijn makelaars kantoor stichtte. Vrijdag vliegt een gezelschap van 42 dames en heren vanuit Brussel naar de Spaanse bad plaats Torremolinos om daar Vier dagen (en avonden) lang op kosten van hun werkgever verwend te worden. „Ik vind dat onze mede werkers en medewerksters dit uitzonderlijk uitje wel hebben verdiend. Door hun inzet en samenwerking is ons bedrijf geworden wat het nu is", zegt de heer J. F. Rouw. Hij voegt er aan toe dat het idee om het derde lustrum in Torremolinos te vieren gelanceerd door mevrouw Rouw met groot enthousiasme door de mede werkers is ontvangen. „Ik beschouw de mensen die bij ons werken als één grote familie. Met die trip naar Spanje hoop ik dat de onder linge banden nog meer ver stevigd worden", zegt de heer Rouw. BRUSSEL (ANP) Een groot aantal scholieren uit de Belgische provincies Antwer pen en Luik heeft gisteren vrij gehad, omdat hun leerkrachten een dag staakten. Ook leer lingen van de Belgische scholen in Duitsland vonden gisteren geen onderwijzend personeel op school. Deze staking van het onder wijzend personeel was door twee grote bonden (de algeme. ne en de christelijke) uitge roepen, omdat naar hun me ning de Belgische regering on voldoende is ingegaan op een uitgebreid eisenpakket. De bonden hebben een „sta- lcingsschema" voor deze week opgesteld. Vandaag zijn de provincies Limburg, West- Vlaanderen, Namen en Luxem burg aan de be-irt, morgen wordt er niet gestaakt omdat men meent dat een halve dag staking te weinig indruk maakt donderdag zijn de provincies Oost-Vlaanderen en Henegou wen aan de beurt en vrijdag volgt de provincie Brabant. <t>

de Stem | 1973 | | pagina 1