Elektriciteit wordt duurder Regen dreef raad Goes van weg af OOSTBURG KREEG STANDBEELD Politiek jongerentoernee op stapel in Zeeland Ringdijk doorgestoken ZEEUWSE B.B. KRIJGT SNUFFELAUTO Raadsman: burgemeester had recht niet sexboetiek te sluiten Budgetonderzoek bij werknemers- gezinnen Cross-country voor pony's en paarden icussie :r schaf kken in d Goes DOOR STIJGING OLIE- EN AARDGASPRIJZEN NVV: geen tweede kanaal Vragen aan minister over Kalkar heffing Peren naar Zweden en Finland Bevestiging vonnis tegen sexboetiek geëist Boete en ontzegging voor dodelijke aanrijding stad Jongen kreeg brandwonden Onstandvastig CIJFERS AFSCHRIJVING Gestationeerd in Goes Zaterdag 20 oktober 1973 istieviering. Kerbcej. kerk Middelburg r, isteen, 11.30 lur èuCha ■viering. irg, H. Eiigius, !003. Zaterdag iqn. 8.30 en 10.30 u. 0|)' ide, O.L.V. tel. 01195-214, 10.00 u. line, zaterdag 7 30 en 10.00 u. l-3ath (kerk Zaterdag 7.00. Goes-ziekenhuizen, pa- e Goes, parochie Oost- Beveland. Zondag van 24.00 uur: J. Bierkens, laan 7 te Hansweert 1130-1363. tn Zuid-Beveland, Zon- /an 12.00-24.00 uur: Ph. inagel, Hoofdstraat 58 Ovezande, tel. 01195- jen onzer verslaggevers) Het voorstel van |W. van Goes om ten r van de invoering van Ie werktijden voor de tren drie klokken aan ffen voor mechanische stratie is niet bij alle gemeenteraadsleden /allen. er J. Welleman (PvdA) principieel tegen dit Hij vond dat men ambtenaar mocht ver dat deze zijn verant- jijkbeAd kent. In dit ar- werd hij bijgevallen ïvrouw L. Mol-De Ja- D). udier J. Dijkgraaf stel er dat de één een verantwoordelijk" oei had en de ander t enger. De klokken volgens hem de recht- aid bevorderen, et voorstel van de ►rziening Goese polder (edeelte zei de heer T n (PvdA) het woord mg ndiet te willen ho- overschrijding van het - Krediet van ruim moest men uit d;e el- middelen maar bÜP?f" heer G. Bshuis (KVP) op dat. de voo-rgeno- envoorziening van bos- i en ruige sierhees- moest uitmonden it- tmatige wildernis z0" tuinarchitecten tegen- pro pageren. Het ëe' •st van hem een ver- iterlijk krijgen. "8 erder voor de aanleg arde paden omdat hl) reinig wandelgelegen* I ontstaan in "e klei. Dit laatste z?1? :n aanvullend krediet verd door het colleêe bid t einde van de verga* on wethouder L. de o,g meedelen dat we 'g van riolering in tsdijk rond 1 februa- on worden begonnen- ankelijke pessimist-1' iden was nu de toe gekomen dat verk een aanzienlek* dacht was in het k*" nan vul lende werk- d. Hemel, zomlaj 19.00 Honte. zon.ijj tn Gent, H. Maria Irt, tel. 01158-1661 z," 19.15. zondag 8.30. 3 u. zaterdag 17.00 u.. zon 9 00 uur on' dijke: Zateidag 19.00 n ag 10.00 u. aat, hulpkerk. Zaterda. bndag 8.30 u. St.-Jan de Doper, tel 108. Zaterdag 19.00.'zon; 0, 10 00 en 19.00 uur 1, Ant. van Padua, tel 18 Zaterdag 19.00 zon. 10 en 10.45 uur. zen, H. WillibrordiH n 01150-2327. Binnenstad 11.45 u. Triniteitskerlt g 19.00 u., zondag 9 00 5 u. Kruiskerk: (Hoek) ag 10.00 u. Opstandings. aterdag 19.00 u., zondag 11.00 u. s gen, Parochiekerk Sin. terdag 19.00 en zondag 0.00 er. 12 00 u. Open t uwen burg, zondag 1100 u. g, Martinuskerk. Zater- 0. zondag 10.30 u. >rpe, H. Maria Visitatie 158-527 Zaterdag 19.01)' 8.00 en 10.00 u. ke, O.L.V Tenhemel- mg, tel. 01176-234. Za- 19.00, zondag 8.30 en aat, zaterdag 19.15 u. H. Anna. Zaterdag zondag 9.45 u. foor R3 (Hansweert. zon- rpe, zaterdag 17.15 u. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG ROTTER DAM Het is absurd als de Nederlandse regering ook maar zou willen praten over een tweede kanaal van Gent naar Terneuzen, zolang de Belgen het bestaande kanaal nog als een open riool gebrui ken. Dit is een van de, met voor tweeërlei uitleg vatbare, con clusie van het NVV-district Zuidwest-Nederland. Vandaag komt de districtsvergadering (omvattend Zuid-Holland cn Zeeland) in Rotterdam bij een. Bij deze gelegenheid wordt een jaarverslag overgelegd, dat de periode juli 1972 tot juli 1973 overbrugt. De dis trictsbestuurders konten in dit verslag met een aantal conclu sies die op Zeeland betrek king hebben en die de lijn aangeven waarlangs de vakbe weging in de toekomst gaat denken. Behalve de stellingname t genover de Belgische plannen voor een tweede kanaal Gent - Terneuzen, heeft het NVV nog een reeks andere standpunten vastgelegd, waaruit wij er en kele kiezen: Verdere industriële ex pansie in Zeeland dient be perkt te blijven tot Sloe-I, dat aldus het NVV nog lang niet aan zijn afronding toe is. West-Zeeuwsch-Vlaande- ren blijft uit arbeidsmarktoog punt een zorgwekkend gebied. De pendel vanuit deze streek naar de kanaalzone wordt door het NVV becijferd op 700 a 300 personen permanent. (Van een onzer verslaggevers) ZAAMSLAG Vrijdagmid dag brak brand uit in de gara ge aan de G. van der Nisse- straat 19 te Zaamslag. De jon gen S. van H. liep brandwon den op. Dokter Fraanje ver leende de eerste hulp. De brand ontstond toen Van H. de tank van zijn cross- bromfiets wilde bijvullen en er benzine terecht kwam op het hete motorblok. De steek vlam, die hierop volgde, ver nielde zijn brommer en die van D.S. uit Axel, die in de nabijheid stond. De brandweer bluste liet vuur. Vflhriii+TinVi ftv* Vooruitzichten voor zondag cn maandag. Opgesteld door het KNMI op vrijdag om 18.00 uur. Aanhoudend onstandvastig weer. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Neder land. Voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min. temp.: 0 tot 4 graden onder normaal. Max. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans ?P een geheel droog etmaal- =0 procent. Voor maandag: Aantal uren zon: 0 tot 4 temp.: omstreeks nor- Maal. Max. temp.: omstreeks normaal. Kans op een droge Periode van minstens 12 uur: j™ procent. Kans op een ge rent dr°°g etmaal: 30 pro' De waterhoogten van vrij dagmorgen meegedeeld door rijkswaterstaat. f„ij0nstanz 323 Pl- 2. Rhein- 9-ren. 208 pl. 8, Straatsburg 2J5 pl. 11, Plittersdorf 424 -11, ]4gXa? S8 pb 3- Plochingen -5, Mannheim 305 pl. 23, Steinbach 120 -3, Mainz 277 19(1 IS'i 157 pU' Kaub hi Tner 303 P1- 28, Ko-' RmU '2 Keu|en 160 pl. 27 Ruhrort 302 pl.30, Lobith 906 d1 91' Pa™el'dense kop 880 tj„ 3 N:S«iegen 705 pl,20. 5 k°P 85,L pl. 22. Eefde d) r i5 D 3' Deventer 238 6 5 Mons111 5432 min. 22, U12 n?e?n 3800 "77' Belfeld sluis 505 pl,3 beneden de hoogwater Morgen, zondag 21 oktober Bergen op Zoom 11.28 TemSrertL°-37en 23-25. lerneuzen 10.11 en 22.55. fc?9-15 en 22.35. ivemeldinge 11,18 Maandag 22 oktober 1 Hansweert asf °'10 en 12'50 Terneuzen 11.27 U-°° 23.36. wemeldinge 0.00 en 12.40. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In de gisteren verschenen „mil" joenennota" van de N.V. Provinciale Zeeuwse Ener giemaatschappij, wordt voor het jaar 1974 een ver hoging van de elektricileils- en aardgasprijzen in het vooruitzicht gesteld. Het gaat hier, aldus blijkt uit de begroting voor 1974 van de NV PZEM, om een doorberekening van de stijging van de brand stofprijzen. De precieze omvang van de prijsstijging is nog niet bekend, maar wel wordt door de directie opgemerkt dat de olie- en aardgasprijzen „sterk zullen oplopen". Voor de grootindustrie gel den zogenaamde conjunctuur- en brands Lof toeslagen, waar door deze super-afnemers aan de stijgende kosten meebeta len, zij het op een geleidelijke manier. Voor de kleinverbrui kers geldt de zogenaamde „brandstofelausule" die in de tarieven tot uiting gaat ko men. De N.V. PZEM rekent voor 1974 op een grote omzetstij ging in de sectoren elektrici teit en gas. Hoe stormachtig de groei verloopt blijkt uit het volgende lijstje: omzet 1972: f 157 miljoen, omzet 1973: f 188 miljoen, om zet 1974: f 242 miljoen. Voor wat de elektriciteit be treft, wordt gerekend op een afzet van bijna 5,2 miljard kWh in 1974 (in 1972 bedroeg deze afzet ruim 3,2 miljard kWh). Zeeland zelf gebruikt in 1974, volgens de verwachtin gen ruim 4,6 miljard kWh. Uit de cijfers blijkt dat de N.V. PZEM sinds de gereed koming van de kernenergie centrale te Borssele ruim schoots in de behoefte aan elektriciteit in de provincie' (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Twee de-Kamerlid Leo Jansen (PPR) heeft er in schriftelijke vragen aan de regering op aangedrongen grote bedrijven als Péchiney niet vrij te stel len van de zogenaamde Kal kar-heffing, een verhoging van de energieprijs met drie pro cent ter financiering van de proef met de snelle kweekre actor in Kalkar. Hij vraagt allereerst aan minister Lubbers van Econo mische Zaken of het waar is dat grote bedrijven als Péchi ney van die heffing worden vrijgesteld en als dat zo is of dat dan betekent dat de grote bedrijven geen heil zien in de snelle kweekreactor. Volgens Leo Jansen is het onjuist de bedrijven te be voordelen boven particulie ren, juist omdat bedrijven als Péchiney de grote energiever slinders zijn en dus eerder dan de particuliere stroomver bruiker het belang van een kernenergiecentrale van het type „snelle kweek" moeten inzien. (Van onze correspondent) KAPELLE -v Er kunnen weer Nederlandse peren naar Zweden en Finland. Zweden stelt per 23 oktober de grens open voor peren en Finland beeft bekend gemaakt dat de invoer van peren mag plaats vinden met ingang van 17 ok tober. Voor de afzet van Ne derlandse peren kan dit be langrijk zijn, want beide lan den zijn de laatste jaren dik- wiils goede afnemers van on ze peren in de winter. Hoofdzakelijk betreft dit dan het ras Conference en hiervan weer de kleine maten. Dit is ook het belangrijkste bewaarras van de Nederlandse perentelers en hiervan zijn nog ruime hoeveelheden be schikbaar in de koelhuizen. De grens van Zweden en Finland is vroeger open gegaan dan in voorgaande jaren wat komt door de kleine oogst van peren in deze landen. De aanvoer van peren op de Zeeuwse vei lingen is op het ogenblik niet groot meer. Het wachten is nu tot wordt begonnen met de verkoop uit de koelhuizen en wanneer de prijsontwikkeling in de koTnende weken gunstig is, zal hiermede niet lang meer worden gewacht. Finland heeft tegelijk bekend ge maakt, dat op 14 november de grens open gaat voor de in voer van appels. kan voorzien. Niettemin wordt gerekend op een inkoop van elektriciteit van elders ter grootte van 172 miljoen kWh. Dit is onder andere no dig, zo vermeldt de directie, om bij splijtstofwisselingen in de kerncentrale toch voldoen de stroom te kunnen leveren. In de periode dat er in Zee land een oVerproduktie is, wordt daarentegen stroom naar elders verkocht, hetgeen in geld uitgedrukt ongeveer tien miljoen gulden kan ople veren. Dg N.V. PZEM rekent voor 1974 op een totaal aan investe ringen van f 140 miljoen, waar van in dat jaar f 128 mil joen uitgeleend geld za] be staan. Er moet een nieuwe le ning v/orden aangegaan ter waarde van f 40 miljoen. De kostbaarste projecten zijn: de bouw van een tweede, op aardgas werkende centrale in Borssele, en in de toekomst te bouwen 380 kV-koppelver binding van Borssele naar Geertruidenberg. Alleen hei laatste project wordt al op f 140 miljoen geraamd. De kernenergiecentrale, zo beeft het dagelijks bestuur Van de PZEM laten weten, wordt vanaf 1 november in commerciële exploitatie geno men, hetgeen betekent dat vanaf het moment de afschrij vingen op deze centrale, die ruim een kwart miljard gul den heeft gekost, op de begro ting zichtbaar gaan worden. De centrale zal in twintig jaar worden afgeschreven, waarna hij echter nog een tiental jaren of langer elektri citeit zal kunnen leveren, en dan derhalve voor directe winst gaat zorgen. De loonkosten voor de PZEM worden berekend naar de meest pessimistische prog noses van het Centraal Plan Bureau, neerkomend op een stijging van 12 procent ten opzichte van 1973. De cijfers op de rekening van de N.V PZEM over 1973 zijn herzien op basis van de werkelijke gegevens. De ba lans over 1973 sluit op een eindbedrag van f 188.267.000. De begroting 1974 geeft een eindbedrag aan van f 242.549.000. De kosten van stroomopwekking bedragen al leen (in 1974) naar raming een kleine f 152 miljoen. (Van onze correspondente) MIDDELBURG De 26-ja- rige F. B. sexboetiekhouder uit Huist was in beroep tegen de uitspraak van de kanton rechter van 20 maart jongstle den, die hem veroordeelde tot f 250 boete. B. maakte op de eerste plaats ernstig bezwaar tegen het feit dat de dagvaar ding aan hem betekend was, terwijl de zaak op naam stond van zijn echtgenote. B. wist echter zoveel van de zaak af, dat bij uitsluitend in staat bleek informatie over de boe tiek van zijn vrouw voor de rechtbank uiteen te zetten. Volgens B. zou de bioscoop voorstelling wel degelijk be sloten zijn geweest. De bezoe kers moesten lid zijn van de voor dit doel opgerichte vere niging. Maar op de jaarverga- dering schitterden alle leden door afwezigheid. Volgens de officier, mr. Kolkert. bestaan er bij de justitie onderling nogal wat verschillende me ningen met betrekking tot de mate van strafbepaling bij overtreding van de zedelijk heidswetgeving. Momenteel sleutelt de commissie-Makaay aan een nieuwe zedelijkheids wetgeving. In afwachting van de nieuwe wet moeten wij ons zoveel mogelijk distantiëren van art. 240 van het wetboek van strafrecht, dat een zeer verstrekkende tekst behelst over het In bezit hebben of vertonen van aanstootgevend materiaal aldus mr. Kolkert B zou echter wel de bio scoopwet hebben overtreden want ondanks dat hij geen vergunning had sexfiims te draaien deed hij dit toch. Hij vroeg entreegeld, en van enige beslotenheid zou volgens de officier geen sprake zijn ge weest. Daarop eiste hij beves tiging van het vonnis van de kantonrechter en de uitspraak is op 2 november. (Van een onzer verslaggevers) RILLAND-BATH Een mijlpaal in het gehele project. Zo kenmerkte gisteren de heer H.J. van Koeveringen, tecli- nisch-hoofdambtenaar van rijkswaterstaat en projectlei der van de zuidelijke werken der Sclielde-Rijnverbinding. Het doorsteken van de noorde lijke ringdijk waardoor er een open verbinding tot stand kwam tussen de Kreekrakslui- zen en de Oosterschelde. De werkzaamheden aan de Kreekraksluizen zijn nu in hun laatste fase gekomen. Gis termorgen om 8.45 uur viel het eerste gat van 70 meter breed in de noordelijke ring dijk. Het water in de sluizen is nu onderhevig aan eb en vloed. De zuidelijke ringdijk is nu de eerste waterkering geworden. Volgens de heer Van Koever ingen zal de zandzuiger nog drie tot vier weken nodig heb ben om de gehele noordelijke ringdijk af te breken. Hij vaart dan door de sluizen naar de zuidelijke ringdijk, die op een speciale manier afgebro ken moet worden omdat deze nu de eerste waterkering is ■geworden. Men heeft aan de zuidzijde van de zuidelijke ringdijk een extra-dijk aange legd in de vorm van de letter u. De zuiger zal dan eerst een gat graven door die zuidelijke ringdijk en door dat gat varen. Daarna wordt het gat weer gesloten waarna de zuiger het resterende gedeelte van het kanaal uitgraaft. Wanneer dit geheel klaar is, wordt de zui delijke ringdijk definitief weg- gegraven en is het geheel vol tooid. De geplande datum hiervoor van februari 1975 wordt zeker gehaald volgens de heer Van Koeveringen. In december van dit jaar wordt begonnen met het invaren van de noordelijke sluisdeuren. In juli van het volgende jaar moeten de in totaal zes deuren van 300 ton per stuk op hun plaats zitten. Het betonwerk in de sluizen is geheel vol tooid. Men is nu bezig de zo geheten bewegingsderken aan te brengen. Een dezer dagen wordt begonnen met het aan brengen van de remmings- en toeleidingswerken in de voor havens. Dat is tegelijk het laatste bestek in het Schelde- Rijn-project. O De ringdijk is doorgestoken. De sluizen zijn nu in open verbinding met de Oosterschelde. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG ln 1974 zal het Centraal Bureau voor de statistiek (CBS) een onder zoek instellen naar de gezins uitgaven van werknemersge zinnen. Dit budgetonderzoek is noodzakelijk voor de herzie ning van de basis van het prijsindexcijfer van de gezins consumptie. Thans ligt nog het uitgavenpatroon van 1969 aan dit prijsindexcijfer ten grondslag. Het onderzoek zal in 74 Ne derlandse gemeenten (in Zee land doet alleen Vlissingen mee) worden gehouden onder werknemersgezinnen die be staan uit een echtpaar met een, twee, drie of vier' kinde ren jonger dan 15 jaar. Tot de 74 gemeenten waar het onder zoek wordt ingesteld, behoren in elk geval de gemeenteneet 80.000 of meer inwoners. De medewerkende gezinnen zullen een maand lang hun dagelijkse uitgaven noteren. Verder zullen zij nog enkele keren bezoek krijgen van een enquêtrice van het CBS, die dan zal vragen naar uitgaven voor duurzame goederen. Na afloop van het onderzoek ont vangen de gezinnen als blijk van waardering voor hun medewerking f 25. (Van onze correspondent). GOES De kring Zeeland van de Bescherming Burger Bevolking gaat binnenkort een auto in gebruik nemen die voorzien is van apparatuur om radioactiviteit, chemische en biologische luchtverontreini ging te meten en op te sporen. Deze „snuffelauto" gaat opere ren vanuit Goes waar het cen trum van de B.B. kring Zee land gevestigd is. Het werk terrein zal de hele provincie Zeeland beslaan behalve Zeeuwsch-Vlaanderen omdat dit een apart rayon is. Ook brandweerkorpsen kun nen van de hulpverleningsauto gebruik maken, bijvoorbeeld wannéér vermoed wordt dat er een „luchtje" aan een brand zit. )e auto die al in Goes gearriveerd is is aangeschaft in het kader van het transport van gevaarlijke stoffen over de openbare weg. Op 1 no vember treedt hiervoor een wettelijke regeling in werk- king. Daarom wil de B.B. de wagen omstreeks die tijd op de weg hebben. Op het ogenblik is men nog bezig om de nodige technische apparatuur erin te bouwen Voor een ge deelte bestaat deze inbouw uit apparaten van de BB. zelf, de rest wordt aangevuld met spullen die nog in bestelling zijn. Het rijdende, snuffellabora- torium zal worden bemand door een zestal speciaal voor dit doel opgeleide B.B.-mensen onder leiding van chemicus drs. H.J. Sedrijn, die eveneens al een tijdje bij de B.B. werkt. De Zeeuwse snuffelauto is de der de van Nederland. De gemeen te Amsterdam heeft er al twee in dienst. Wat betreft de B'.B. in Nederland heeft Zeeland de primeur. De aanwezigheid van chemische industrieën in het Sloe heeft volgens de woord voerder van de BB. in Goes geen invloed gehad op het be sluit tot aankoop van de wa gen. Begin november hoopt men klaar te zijn met de in bouw van de meet- en regi- strcerapparatuur in de auto. Deze za] dan aan de bevolking en de autoriteiten getoond worden. GOES Regen, regen en nog eens regen. Dat maakte de excursie van de gemeenteraad Goes, welke gisteren werd ge houden naar verschillende ob jecten binnen de eigen ge meente, niet tot een onver deeld genoegen. Tijdens de koffiepauze in het lunchcafé Stadhuis werd dan ook beslo ten het excursieprogramma aan te passen aan de barre weersomstandigheden. Het geplande bezoek aan het in aanbouw zijnde pérsrioolge- maal in de Zuidvlietstraat en het sportveld in 's-Heer Arendskerke werd geschrapt. In plaats daarvan werd een bezoek gebracht aan het stad huis waarvan de restauratie volgend jaar gereed komt. De raadsleden konden zich gis teren al een goed beeld vormen hoe het stadhuis er komt uit te zien. De excursie startte gisteren met een rond- ritje over het evenementen terrein waarna het spoorslags ging naar de nieuwe garage van de reinigingsdienst. „Nu hoeven onze monteurs met dit soort weer tenminste niet meer buiten aan de auto's te sleutelen", schetste directeur van de reinigingsdienst D. Ta- kema de vooruitgang voor het personeel met het nieuwe onderkomen. Vervolgens ging de Goese raad naar de Hollandse Hoeve waar druk gewerkt wordt aan de realisering van een kinder boerderij. De vuilnisstortplaats Midden-Zeeland, waaraan ook Goes deelneemt, werd beke ken vanuit de autobus. Als laatste stond een bezoek aan de televisietoren Tn Go es- Noord op het programma. De excursie werd besloten met een maaltijd in hotel De Ko renbeurs te Goes. (Van een onzer verslaggevers) CADZAND. Ter gelegenheid van de ingebruikneming van het nieuwe kantoor van V.A.Z.V. in Cadzand-Bad heeft het ge meentebestuur van Oostburg een standbeeld aangeboden gekre gen. De directeur van V.A.Z.V. de heer P. de Lijser, heeft hier voor een opdracht verstrekt aan de Zeeuwse kunstenaar Guido Metsers. Het beeld zal geplaatst worden op het pleintje bij het kantoor van het bureau. De Zuidzandse firma Strijdonk heeft het gemeentebestuur aangeboden de sokkel waarop het beeld geplaatst moet worden te vervaardigen. Tijdens de receptie gis termiddag toonde burgemeester A. Schipper zich zeer ingenomen met deze geste. „Het beeld kan dienen voor de verfraaiing van de entree van Cadzand-Bad, aldus de heer De Lijser. Burge meester Schipper beaamde dit. „Cadzand-Bad is de badplaats van West-Zeeuwseh-VIaanderen, maar ik geneer mij wel eens voor de entree die het op dit moment heeft," zo zei de burge meester. Hij stipte aan dat er momenteel plannen in de maak zijn om hieraan het een en ander te veranderen. Bedoeling is dat Guido Metsers een aantal schetsen ontwerpt en bij het Oostburgse college van B. en W. zal indienen, waaruit een definitieve keuze zal worden gemaakt. Tijdens de receptie gistermiddag boden veel relaties de heer en mevrouw De Lijser hun beste wensen aan en bezichtigden het fraaie kantoor dat, aldus de burgemeester, een mooi visite kaartje is voor de veie toeristen die Cadzand-Bad in de zomer bevolken. (Van een onzer verslaggevers) GOES Vertegenwoordi gers van de politieke partijen in Zeeland komen op donder dag 8 november bijeen in het ontmoetingscentrum ,.De eVs- te" te Goes om het plan voor een politiek jongerentournee door de provincie Zeeland na der uit te werken en te orga niseren. „Het idee vooir een politiek jomgerentournee is ontstaan bij een achttal personen, diie el kaar toevallig hebben ont moet", vertelde gisteren op een persconferentie in Goes de heer T. J. Duym. een der ini tiatiefnemers. Sinds mei van dit jaar lopen deze aolit per sonen met het plan rond en hebben ze er met elkaar over gesproken. De acht zijn: Peter Boersma uit Middelburg, Ger- da Welleman uit Middelburg, Karin Aerts uit Middelburg, Wim Millenaar uit Vlissingen, Henk Nieuwenhuis uits-Tho- len, Piet. Geene uit Kwaden- damme, Anneke van Weert uit Middelburg en Thijs Jan Duym uit Goes. De heer Duym benadrukte gisteren dat het plan niet van een bepaalde politieke partij uitgaat. Men constateerde ge woon dat er bij jongeren een toenemende interesse is voor politiek, maar dat de afstand tussen de „partijbonzen" en de jongeren steeds groter wordt. De politieke partijen spreken voor de jongeren een meer en meer onverstaanbare taal. Vandaar het plan om een tour- tournee wil men scholen, nicht op de jongeren. Alle politieke partijen in Zeeland ziijn benaderd met de vraag of ze willen meewerken een stuk goede voorlichting te geven aan de jongeren. „Geen discussie onder elkaar en een politiek steekspel tussen de partij vertegenwoordi gers, maar informatie zonder partij politiek winstoogmerk: in ge- (Van onze correspondent) REIMERSWAAL Vandaag houdt de Landelijke Ruiterver- eniging Reimerswaal voor de vierde maal in het recreatie gebied Den Inkel een cross country voor pony's en grote paarden. Deze wedstrijden beginnen Om 10 uur en bestaan o.a. uit een lichte en een zware cross. Om 17.00 uur is de prijsuitrei king in de kampeerboerderij van het recreatiegebied Den Inkel. Na afloop zal daar ook een mosselmaaltijd plaatsvin den. Tot nu toe hebben 142 per sonen zich voor deze cross -aan gemeld. sprek gaan met de jongeren over het belang of de onzin van de politiek", aldus de heer Duym. Bij de organisatie van dit toernee wil men scholen, buurt- en clubhuizen inscha kelen waar dan avonden zul len worden belegd. Medewer king is al toegezegd door de cabaretgroep van Kees Vro- mens, die momenteel „klsur bekerm©n in de delta" opvoert. De vergadering van donderdag 8 november begint om 20.00 (Van onze correspondente) MIDDELBURG De recht bank in Middelburg toonde zich vrijdag mild voor de 65- jarige Belg F.fl. uit Mariker- ke, die op 4 augustus jongstle den op de voorrangskruising Langedijk-Kinderdijk bij Axel een ongeluk veroorzaakte, waarbij de naast hem zittende mevrouw M. A. L. het leven verloor. De Belg, die nog steeds de lichamelijke en geestelijke nasleep van de aanrijding niet helemaal heeft kunnen ver werken, bleek vrijdagmorgen niet in staat de feiten zonder huilen te kunnen aanhoren- En toch was het, zoals vaak bij dit soort ongelukken het geval is, een moment van onacht zaamheid geweest, die de man heeft doen besluiten de voor- rangskruising over te steken. Hij had eerst wel aan de naast hem zittende mevr. gevraagd of de weg vrij was. Op haar bevestigend antwoord was nij de weg dan ook opgereden. Volgens de off'cier zou de man niet eerst gestopt zijn voor de haaietanden omdat hij in zijn tweede of derde ver snelling de weg was opgere den. Volgens Je officier was verdachte wel schuldig aan de dood van het slachtoffer. Hij zou volgens de officier onver antwoordelijk en aanmerkelijk onvoorzichtig hebben gereden. De eis luidde f 400,- boete, en acht maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. Na korte schorsing van de meervoudige raadkamer werd de man veroordeeld tot f 300,- boete in verband met de slechte financiële toestand van de man en acht maanden ont zegging uit de rijbevoegd heid. (Van onze correspondente) MIDDELBURG Mr. H. Mul raadsman van dc 29-jari- ge sexboetiekhouder P, M. uit Terneuzen, heeft vrijdagmor gen in hoger beroep vernieti ging gevraagd van het vonnis dat de kantonrechter in Ter neuzen in oktober van het vo rige jaar oplegde aan zijn cliënt Dit was een geldboete van f 100,-. Volgens mr. Mul zou de veroordeling ten on rechte hebben plaatsgevon den- Zijn cliënt zou de algemene politieverordening van Sluis niet hebben overtreden. Op 10 december vorig jaar gebood de burgemeester van Sluis slui ting van de sex-bioscoop op grond van een artikel in de algemene po.itieverordening van Sluis. Vo Lgene mr. Mul had de burgemeester van Sluis niet het recht om in zijn eent je het besluit te nemen en dé zaak te laten sluiten. Tevoren had de gemeenteraad uit spraak moeten doen, volgens hem. Dat is niet gebeurd. Daarom achtte mr. Mul de handelwijze van de burge meester in strijd met de ge meentewet. Wat tot gevolg zou moeten hebben dat het verbod onverbindend wc-rdt verklaard, zodat M. vrijuit gaat. M, die zijn zaak omschreef als een sex-boet;ek met daar boven een sex-museum, zou de bezoeker in staat gesteld hebben in de Oover de zaak liggende ruimte sex-aia's. die op de wand geprojecteerd werden te beKi.iken De men sen moesten dan wei een cata logus kopen bij wijze van en tree. Deze verklaring was in tegenstelling met de uiteinde lijke bedoeling van M.Omdat de zaak op hoogtijdagen met nonderden bezoekers, voorna melijk Belgen, is afgeladen, probeerde de sex-boetiekhou- der wat opluchting beneden te krijgen door de mensen door te sturen naar boven Dat mu seum moest je beschouwen als een soort showroom waar de artikelen alleen maar werden aangeprijsd. Dat doet een dea ler van een auto-showroom uit eindelijk ook, zo verklaarde de verdachte. Dat kunt u nou wel zo stellen, repliceerde de officier van justitie, mr- J. Kolkert, maar daar hoef je voor de voorstelling niet te betalen, en dat moeten de mensen bij u wel De officier meende dan ook dat de man wel degelijk de algemene poli tieverordening van Sluis had overtreden. Hij vroeg bevesti ging van het vonnis van de kantonrechter, en de uitspraak werd bepaald op 2 novem ber.

de Stem | 1973 | | pagina 3