rMt R rjr Leone volgende week op bezoek TERNAAIEN" KAN BELGIë SPLIJTEN Actiegroepen zijn grote bijdrage tot democratisering SAMENWERKING RIJKE- ARME LANDEN IN CRISIS f&j amro bank er) Een eigen huis kopen? Amro WonsngliypoUieek vooru! Dordiger Minister Pronk: ITALIAANSE PRESIDENT POPULAIR W ereldmissiedag Veel vergiftigings- gevallen in industriewijk Venetië -L STERHOUT V. ns B.V. Name nmerlieden binnenland buitenland Boven partijen Politieke scholing Moeilijke strijd Giovanni leone. Europ ees STAATSMAN BULLEPEES FATSOEN HERVORMING Dr. Beck in proefschrift: WERKPLAATS Vissterfte DS 7 dochtervennootschap v- [vaardigt voor binnen.! en convectoren, aB voor luchverwarming J iachines en machines A cedienst omvat het p van zowel gas- ais 0j'| irmingsapparaten. aats voor een deze funktie in aannj lenen in het bezit teil na of moeten een verg' bben genoten, js B-E is noodzakelijk, die aan deze fun^ gegeven in het bedrijft, ericht worden aan dei i van Markomark B.V 'eendam (05987-9995) iTE OOSTERHOUT, ;laan 24 te Ooster en belangstellenden INRICHTING deze sauna en haar meest geroutineerde rgandseren wij twee 0 oktober r 1 10.00 tot 12.00 uur uur. Tel. 01620-26034 41325. r vragen wij een n giro ontvangsten en ebiteurenadministratie een MAVO-dipioma. roorkeur. de heer M. v. Beers, toestel 151. elszaken. Van Bergen- r werk te Maasland 315 of 's avonds na t en Gieterij-machines. che-ervarïng gewenst. mmercie en techniek onze dynamische on- •ichten aan onze Heer AM - TEL. (010) 120077 Zaterdag 20 oktober 1973 (Van onze correspondent) ROME Giovanni Leone, 64 jaar, getrouwd, en drie grote zoons, klein van stuk, brildragend en grijs haar. Sinds twee jaar president van de Italiaanse republiek, gekozen voor een periode van zeven jaar en dus men selijkerwijs gesproken nog vijf jaar voor de boeg. Een uiterst beminnelijk man, in korte tijd zeer populair ge worden bij het Italiaanse volk, jurist in hart en nieren en een Napolitaan van het zuiverste water. Groot voorstander van de zo genaamde parlementaire repu bliek, een Europeaan in zijn denken: overtuigd van de noodzaak van steeds grotere Europese samenwerking. Dit katholieke staatshoofd komt volgende week op be zoek in de Benelux. Neder land, waar hij dinsdag a.s. aan komt, Luxemburg en België staan op het programma: ont moetingen met politici, bezoe ken aan musea en cultuur historische bezienswaardighe den,. het min of meer geijkte programma van elk staatsiebe- zoek. Voor Leone zelf betekent deze reis meer, veel meer dan het plichtmatig op visite gaan bij bevriende staatshoofden en naties. Leone wil zien hoe Eu ropa is, hoe het eraan toegaat in andere landen. Hij wil vooral het contact op politiek niveau om mee te zoeken naar wegen om Europa werkelijk verenigd te krijgen. Italië is een parlementaire re publiek en op grond daarvan wordt wel eens gezegd dat de president een louter repre sentatieve figuur is; een public- relations man op het hoogste niveau, maar hiërarchiek toch ondergeschikt aan anderen, in dit geval aan senaat en rege ring. Leone is geen man om zich als entourage te laten gebruiken en zijn dagen in gepaste ledig heid door te brengen, hij zou de eerste zijn om daarin ver andering te brengen. Niet om via de grondwet de president meer absolute macht te geven, want ook daarvan is hij een fel tegenstander. De parlementaire democratie is iets heiligs voor hem en als jurist heeft hij groot respect voor de Italiaanse grondwet, waarin duidelijk genoeg is aangegeven wat hij als presi dent wel en niet kan e" mag doen. Tenslotte kan de president zich bedienen van zogenaamde boodschappen waarin hij de politici en het volk uitermate behartenswaardige zaken kan zeggen, zonder dat het de schijn van dictatoriaal optre den krijgt. Leone heeft in zijn politieke carrière een duidelijk herken bare kleur gehad. Hij was overtuigd christen-democraat, en juist in een land waarin de oppositiepartijen groot en sterk zijn, is het denkbaar dat een president van een bepaal de politieke kom-af op erg wankele basis zijn werk zal mgeten verrichten. Dat is bij Giovanni Leone niet het geval. Hij werd met veel meer stemmen gekozen dan alleen die van zijn christen democraten. Bovendien is Leo ne nooit de keiharde, onbuig zame partijbonze geweest. Van daar dat hij gemakkelijk het vertrouwen en respect kreeg van politiek andersdenkenden. In Italië geldt bovendien dat een eenmaal gekozen presi dent op slag boven alle partij en verheven is. Men ziet in hem niet meer de vroegere christen-democratische sena tor, hij is voortaan president van de republiek. Leone is trouwens altijd een man geweest die ook buiten zijn eigen politieke kring ge waardeerd werd. Niet voor niets was hij een van de „wij zen" die naar de gulden mid denweg moesten zoeken in de uiterst tere echtscheidingspro- blematiek, in Italië een zaak van'groot (politiek) gewicht. Politiek Italië kon des te gerus ter met de uiteindelijke keuze van Giovanni Leone instem men, omdat de nieuwe presi dent een politieke scholing achter de rug heeft zoals maar weinigen voor hem. In 1944, aan het eind van de oorlog, stapte Leone in de po litiek. In het ouderlijk huis was de politiek niet vreemd. Leone sr., advocaat, heeft zich voor en tijdens de oorlog al tijd een fervent tegenstander van de fascisten getoond en het was dan geen wonder dat zijn zoon zich in Napels bij de „Democrazia Cristiana" liet in schrijven. Daarna ls het allemaal vrij snel gegaan. Hij werd districts afgevaardigde in de grond wetgevende vergadering, en werd in 1948 lid, en in 1950 vlce-voorzitter van de kamer. Hij bleef dat vijf jaar, waarna hij gekozen werd tot kamer voorzitter, een functie die hij tot 1963 vervulde. In dat zelf de jaar, en later nog eens in 1968 zette hij een kortstondig overgangskabinet op poten. Tenslotte volgde dan zijn ver kiezing tot president; een fraaie politieke loopbaan die in zijn jeugdjaren al was voorafgegaan door een veelbe lovende wetenschappelijke carrière. Leone was een bril jant student, helemaal in de ban van de rechtswetenschap pen, die hem volledig hebben opgeeist. Zo heeft Leone geen tijd ge had andere Europese talen- te leren. Hij spreekt bijvoorbeeld geen Engels, en een brief van wijlen president Kennedy die hij nog altijd zorgvuldig be waart, had voor hem vooral betekenis door de woorden „Viva Napoli", die Kennedy bij wijze van groet onder de brief had geschreven. Leone studeerde al vrij jong af en kreeg in de daaropvol gende jaren aanstellingen op diverse universiteiten, uitmon dend in een gewoon hoogle raarschap aan de universiteit van Messina. Het burgerlijk wetboek en vooral de her zieningen die daarin noodza kelijk zijn hebben tot nu toe zijn grote aandacht. De president heeft in een re cent interview zijn kantoor een „martelkamer" genoemd. „Driekwart van de mensen die bij me op bezoek komen, ver tellen me alleen maar negatie ve en pessimistische verhalen, hoe beroerd het in ons land toegaat". Niet helemaal ten onrechte, want de algemene situatie in Italië is niet om te juichen. Leone werd al in een politiek erg moeilijke tijd gekozen, en nadien zijn de problemen eer der groter geworden dan ver minderd, Iaat staan opgelost. De algemene economische si tuatie in Italië is niet best, de werkgelegenheid weinig roos kleurig. In dat laatste speelt ook de werkwilligheid een rol. Leone is een fel tegenstander van lange reeksen feestdagen, nationaal en kerkelijk die door de Italianen kunstig aan elkaar gelijmd worden tot su- perlange weekends van soms vier tot vijf dagen. De volksgezondheid en het on derwijs eisen in deze tijd aile aandacht op; Italië gaat gebukt onder een toenemend straatge weld en een stijgende crimi naliteit, en zeker niet als laat- ;te in de reeks problemen is er het neo-fascisme. Het is overbodig te zeggen' dat Leone gebeten is op dat neo- fascisme. En hij is niet de enige, zeker niet na de meest recente uitlatingen van de lei der van deze groepering, de heer Almirante, die al eerder het Griekse kolonelsbewind prees, onlangs de rechtse Chi leense staatsgreep een uitste kende remedie ter oplossing van veel moeilijkheden in Italië noemde. Leone is president van een Europese natie, waarin de groot-Europese gedachte even wel niet bepaald bejubeld wordt. Italië heeft volgens Leone met het hoofd in Europa en met de rest van het lichaam in het Middellandse zee-gebied. Italië is een brug tussen die twee, naast elkaar gelegen werelden. Nu, na twee jaar binnenlandse oriëntatie, acht hij het tijd wor den eens verder te kijken. Be gin deze maand bezocht hij Pompidou in Frankrijk. Na Parijs is nu de Benelux aan de beurt. Amsterdam, Den Haag, 'Rotterdam, Zierikzee, de Deltawerken en het Van Gogh-museum. Het moet gek zijn als tijdens dat bezoek niet ergens het woordje Ajax zal vallen. Leone, in zijn jeugd zelf verwoed sportbeoefenaar, is regelmatig te vinden in de ereloge van het Olympisch Stadion in Rome. Hij is gek op voetballen en andere takken van sport. Leo ne is in bijna alle opzichten een typische Napolitaan: ge passioneerd, wat droefgeestig en zwaar op de hand, uitgela ten levenslustig aan de andere kant en mild in zijn kijk op het hele leven. Bewonderaar ook van mooie vrouwen, die hij dikwijls het sterkste argu- m- nt voor het bestaan van God noemt. FRANS WIJNANDS (Van onze correspondent) BRUSSEL De hoofdzonde van de muiterij der vaderen van 1830 blijft maar neerdalen op de hoofden van hun Belgische kin deren. De crisis-sfeer hang^ weer eens tot op harthoogte in de Brusselse Wetstraat en dit keer durven de moedigsten zelfs het einde van de Belgische unitaire staat voorspellen. De socialist Jules Destrée schreef een halve eeuw geleden al aan de koning: «Sire, il n'y pas de Beiges". De man had toen al gelijk, maar maakt eerst nu een kansje het ook te krijgen. Be oorzaak van de voortduren de pijn is duidelijk. De Belgen vormen geen natie en geen volk. Walen, Vlamingen en Brusselaars leven met moeite naast en veelal tegen elkaar. Dat ging betrekkelijk goed zo- iang de Franssprekende bour geoisie de lakens uitdeelde en het botst aanhoudend nu de Vlamingen geëmancipeerd zijn en de kop danig opsteken. Belgi edrijft naar een federale oplossing en maakt nu de roe rige en ongemakkelijke over gangsjaren door. Er is vanzelfsprekend een fe derale oplossing te vinden en een mogelijkheid om in di- ÜÜT8.6 fas™ "aar die oplossing te groeien. Gaston Eyskens een staatsman temidden van uorpspolitici- zette indertijd een redelijk en uitvoerbaar plan op maar dat werd door de onderscheidene partijpoten- taatjes dusdanig vervormd en verminkt dat er niets over bleef dan een chaos. En in die chaos bewegen de duizenden politieke baasjes als forellen in een snelle heldere beek. Zwarthandelaars op de politie ke noodmarkt. De vlam sloeg dit keer in de pan door het brutale en bazige optreden der socialisten. De partijvoorzitters Cools en Van Eynde zwaaien voortdurend met de bullepees, schelden een ieder de huid vol en gedra gen zich als ongelaarsde kolo nels na het borreluur. Staats secretaris Bayens ,het rode brein achter de Ibramco en ook meneer duizend pk ge noemd, heeft overal waar energie wordt geproduceerd een zetel in de kring. Hij heeft op knappe maar slinkse wijze meer macht vergaard dan goed is voor België en voor hemzelf. Dat bazige machtsvertoon en dat eigengereide optreden van de socialisten konden katholie ken en liberalen op den duur niet meer nemen. Stokken om de socialisten mee terug te drijven binnen de perken van het fatsoen en van het regeer- program waren er genoeg. De Ibramco is van de Perzische olie tot en met de raffinaderij in Ternaaien politiek econo misch en persoonlijk een louche zaak. En het is verder onge hoord dat de socialisten hun minister Anseele de hand bo ven het schuldige hoofd hou den terwijl zij er ook zelf met bewijzen in de hand van over tuigd zijn dat onder zijn be wind en mogelijk mede door hem de staat en met name in de sektor PTT voor miljoenen werd opgelicht. Zelfs in Ame rika ging Agnew op den duur voor de bijl. De kracht van de socialisten ligt overigens niet zo zeer in g;etal of capaciteiten maar meer in hun eigen bruta liteit en de zwakte der andere partijen die immers hopeloos opgedeeld zijn in Vlamingen Walen en Brusselaars, terwijl de socialisten met marxisti sche discipline de unitaire vlag blijven zwaaien. Het is niet onmogelijk dat de regering Leburton waarin so cialisten, katholieken en libe ralen niet met maar naast en tegen elkaar werken, ten val komt. Waarschijnlijker lijkt echter een hervorming. Men zou het aantal ministers van 36 stuks willen terugbrengen naar een meer redelijke pro portie. In dat geval zou An seele uit de boot vallen en het PTT-schandaal op die wijze met de tot op de draad ver sleten vlag van het compromis bedekt kunnen worden. Als Leburton valt, blijft er van het Ibramco-project in de hui dige vorm geen steen op de andere. Maar ook als hij aan blijft zal dat project grondige wijzigingen ondergaan en in dat geval staat het ten eerste nog lang niet vast dat men op de voorgenomen wijze met de Perzen in zee gaat en ten tweede dat de plaats van ves tiging uitgerekend 'Ternaayen zal zijn. Het Nederlandse pro test heeft indruk gemaakt. En in België is men er inmid dels ook wel achter dat Jos van Eynde ongelijk had toen hij met zijn grote en grove pen de Nederlanders van het uiten van dreigementen be schuldigde. Het eerste en eni ge dreigement kwam van Bel gische zijde toen aangekon digd werd dat er mogelijk in Ternaayen een raffinaderij zou komen. De Belgen en Luike naren mogen best een raffina derij bouwen maar niet uitge rekend daar en zo dat zij er zelf geen last van hebben en alle milieuvero.'n-e nigende lasten voor rekening komt van de bevriende buur. Dat zou een daad van onfatsoen zijn. Die overtuiging wint wel in België. Deze crisis heeft de kansen dat Ternaayen en het bedreigde- stuk van Neder lands Limburg schoon blijft aanmerkelijk vergroot. Het is nu ook de tijd voor een poli tieke en diplomatieke actie van Nederlandse zijde. Lebur ton is immers bezig met het opstellen van een nieuw soort regeerplan en daarin speelt de Ibramco mede een hoofdrol. DEN HAAG Als gevolg 'an de droogte komt ook de katholieke gemeenschap in het Sahel-gebied (Afrika) in ademnood. Van de plaatselijke n f" Senegal. Maureta- n»e. Mali, Niger, Opper-Volta ei> Tsjaad wordt verwacht dat Z'J blizondere bijdragen blij- ,cn 'everen om de nood van d" bev°lking te verlichten. Tegelijkertijd kan de katholie- dan echter mi"der stamu? b idragen voor de in- kewerk S Va" het kerkel«- benWd! P?,andi-" Seleden heb- ken 17 mh' Missiewer- de Sahel L 6nj gulden naar levensonderl?20? a voor het kelifk w?"wd van ket" nen 5A Vjr|r 1971 rek=- bisc shoppen uit de door de droogt ©getroffen landen op nog grotere hulp uit Europa. Hoeveel steun pauselijke Missiewerken aan de Sahel kan geven, hangt voor een groot gedeelte af van de op brengst van de collecte die morgen op Wereldmissiedaig, wordt gehouden. Voor 800 bis dommen in de derde wereld werd vorig jaar 35 miljoen dollar ingezameld, in Neder land bijna 5,8 miljoen gulden, waarvan 2,2 miljoen op We reldmissiedag. HET bezoek aan de tentoon stelling „Pompeii uit de as herrezen", in het gemeentemu seum in Den Haag, overtreft de verwachtingen van de di rectie van h°t museum Het komende werk >-Je wordt de 50.000sie bezoeker verwacht. I PARIJS (AFP) —De mi nister voor Ontwikkelingssa menwerking, J.P. Pronk, heeft op de conferentie van de OE SO te Parijs gezegd dat „wij al lang wisten dat er een cri sis op ontwikkelingsgebied be stond. Tegelijkertijd hebben we zoveel mogelijk gezwegen als een kat die om de hete brei loopt. De laatste jaren is in de armste streken van de wereld, in Zuid-Azië en Afri ka, het inkomen per hoofd dik wijls helemaal niet gestegen. Wij weten dat de inkomens- v ideling in de arme landen absoluut onbevredigend is. Op sociaal gebied is de toestand nog slechter. De samenwer king tussen de rijke en arme lanuen is in een crisis geraakt. Op het gebied van de handel zijn de resultaten al evenmin bevredigend". Minister Pronk zei dat de verantwoordelijkheid daarvoor niet op de openbare mening geschoven kan worden. „Wij mogen de verantwoordelijk heid voor het mislukken van een politiek niet veel te snel leggen op de schouders van de openbare mening. Die heeft geen eigen leven, maar bestaat tegelijk met de politieke macht en beide worden door een vodrtdurende wisselwer king gevormd. M.a.w. als men een verandering in de openba re mening verwacht, verwacht men een politiek „leider schap". Dat houdt in dat de politiek verantwoordelijken zelf een zware verantwoorde lijkheid dragen. „We moeten niet proberen het feit dat wij niet handelen af te schuiven op de openbare mening". ZWOLLE (ANP) Zes amateurarcheo'lugen uit Over ijssel hebben bij Gramsbergen een prehistorische werkplaats blootgelegd. Er werden 2.097 stukjes vuursteen ontdekt, als mede een aantal andere stenen voorwerpen. Volgens de arche ologen gaat het om een werk plaats waar onze voorvaderen ongeveer 11.000 jaar geleden hun gereedschappen vervaar di-gden. (Van een onzer verslaggevers) ini huilst UTRECHT Actiegroepen er zijn er op het ogenblik zo'n 4.000 in ons land dra gen wezenlijk bij tot de demo cratisering van de samenle ving. Ze hebben als regel een „buitengewoon democratisch" gehalte. Ze zijn in ieder geval vaak veel democratischer dan de gekozen vertegenwoordi gingen. Aldus dr. Wolfgang Beek (36), die gisteren in Utrecht promoveerde tot doc tor in de sociale wetenschap pen. Actiegroepen verwezenlij ken een stuk inspraak van ge wone Durgers om de vingers aan af te likken. Ook is het opvallend dat er in heel wat actiegroepen op den duur een verbluffende des-kundigheid ontstaat over de zaak waar voor men in actie is geko men. In actiegroepen zijn de com municatielijnen steeds heel duidelijk. Ze steken daarmee zeer gunstig af tegenover de ambtelijke anonimiteit van in stellingen en diensten. Hqt open contact in die groepen berust op de volstrekt gelijk berechtigdheid van de deelne mers aan de actie. In de actiegroepen komt ie dereen aan bod, ongeacht zijn of haar intellectuele maat. Men maakt in die groepen dankbaar gebruik van alle mo gelijkheden die de individuen in de groep hebben. Dat ge beurt zeker bij die actiegroe pen die een bepaald politiek bewustzijn hebben bereikt. Juist die groepen zijn con currenten geworden van poli tieke partijen en vakbonden. Hun kracht is hun openheid en onbevangen aanpak van problemen. Hun zwakte het feit dat ze op overheidsinstan ties en politieke partijen zijn aangewezen om succes te kun nen hebben. Actiegroepen die er op uit zijn de maatschappelijke structuur te veranderen, ope reren voornamelijk in de wel zijnssector van de samenle ving. Ze zijn er zich wei van bewust dat de beslissende ac ties daarvoor in de bedrijven gevoerd moeten worden. Ze hebben zelf geen kans van slagen op dit gebied. Ze zijn echter zeer belangrijk. Juist die actiegroepen im mers maken in de welzijnssec tor van de samen levin g de klassentegenstellingen duide lijk. En ze vervullen een cen trale functie in de politieke ontwikkelingen, omdat ze ais detectives optreden om kleine, niet openbaar gemaakte zaken op te sporen en publiek te maken. Dat zijn samengevat de conclusies van dr. Beek. Deze in Duitsland geboren medewerker van de Universi VENETIë (UPI) _l„ het Venetiaanse Porto Marghera hebben zich opnieuw vergifti gingsverschijnselen voorge daan, veroorzaakt door chemi sche gassen. Porto Marghera is de industriële buitenwijk van Venetië waar de lucht zo is vervuild, dat het arbeidsbu reau de arbeiders opdracht heeft gegeven tijdens het werk gasmaskers te dragen De giftige gassen zijn voorna melijk afkomstig van d< kunstvezelfabriek Montefi bre. Woordvoex-ders van het ar beidsbureau vertelden dat on geveer 1200 arbeiders de fa bx-iek ontvluchtten nadat ze de reuk van rotte eieren hadden waargenomen. 24 Uur tevoren hadden 35 arbeidei-s duidelijke vergiftigingsverschijnselen op gelopen in dezelfde fabriek. Sinds het begin van deze maand zijn in vier afzonderlij ke incidenten minstens 13„ vei-giftigingsgevallen in Porto Marghera gesignaleerd. Porto Marghei-a staat al lang onder felle, kritiek van de ecologen, die vinden dat de industrie de lucht en het water van Vene tië onaanvaardbaar vervuilt Het arbeidsbureau gaf in janu ari 205 fabi-ieken in Porto Marghera opdracht uit voor zorg gasmaskers beschikbaar te -stellen aan hun ongeveer 50.000 werknemers. RHODESIë heeft vrijdag drie veroordeelde guerrillastrijders opgehangen, aldus een verkla ring van de Rhortesische rege ring. Het zijn Richard Robin son, van gemengd bloed, en twee Afrikanen, Christopher Guroborinotaya en Amon Si- banda. teit van Amsterdam leverde met zijn proefschrift over ba sisdemocratie een bijdrage tot de discussie over inspraak en actiegroepen. Hij bestudeerde daarvoor jarenlang het ver schijnsel van die groepen, vooral in Amsterdam, Dor drecht, Den Helder en Leeu warden. De overheid probeert steeds weer de invloed van actiegroe pen en de geëiste inspraak te neutraliseren, aldus dr. Beek. Ze houdt daarbij krampachtig vast aan de bestaande vormen van parlementaire democratie. Een democratie die niet meer voldoet. De overheid probeert de inspraak herhaaldelijk te herleiden tot administratieve en planologische kanalen. Dat komt, meent dr. Beek. omdat die overheid nog steeds uitgaat vain een mensbeeld waarin volwaardige burgers onmondig zijn op het gebied van het vormen van beleid. De overheid miskent de talenten die burgers hebben, vooral als het om hun eigen directe belan gensfeer gaat. In die overheidsopvattingen over inspraak ontbreekt een belangrijke sociale dimensie. Ze erkennen niet dat de die mocratiseringsprocessen die ze hanteert, gedemocratiseerd moeten worden. Dat ze de burgers moet laten meedenken en meepraten en meebeslissen over procedures. De overheid gebruikt om in spraak te verwezenlijken ge- eikte methodes hearing, enquête en speelt daarbij dan zelf de eerste viool. Dr. Beek stelt dat door het massale optreden van actie groepen een belangrijk maat schappelijk proces in gang is gezet. Het is gewenst, vindt hij, dat de actiegroepen zich zelf en hun ervaringen in dis cussie gaan brengen. Ze moe ten hun activiteiten gaan bun delen. Ze hebben samen een schat aan ervaringen en orga nisatietalenten. Die moeten ze in kaart gaan brengen. Niet om te verworden tot een nieu we bureaucratie, maar om uit het defensief te geraken. Ze moeten er daarbij voor zorgen dat ze mobiel, waakzaam, open en spontaan blijven. psuFap oor uw pen Brieven voor oeze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatite zullen dezn vermeld worden. Slechts bif hoge uifr zondering zal van deze regel worden afgeweken. Na'am en adres zijn dan bi| de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het In alle gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. Naar aanleiding van de pu» blikatie in De Stem van 27-9- 73 over de vissterfte in de Mark, wil ik namens vele sportvissers uit de regio West-Brabant, fel protesteren tegen de onverantwoordelijke lozingen van verschillende be drijven langs de rivier de Mark. Het schijnt dat deze water verontreiniging een jaarlijkse traditie gaat worden. ..Reeds enkele jaren achtereen is in de maand september deze vis sterfte opgetreden. Het moet .onze sportvissers en bestuur ders wel opgevallen zijn dat deze waterverontreiniging op treedt als met toeval dat „ene bedrijf" weer gaat starten. Het vele werk dat de visverenigin gen uit W.-Brabant hebben ge daan aan het weer bevisbaar maken van de Mark is in één klap weggevaagd. Als men dan leest in de Stem 27-9-73 dat de visverenigingen vóór maar liefst -25.000 gulden aan pootvis hebben uitgezet en je leest op de bewuste datum dat er 'n bedrijf (ven) zo vriende lijk is geweest zijn sterk ver ontreinigd water te lozen in de Mark, wat mede de oorzaak is aan deze massale vissterfte, dan moet toch bij deze visver enigingen, die het ons sport vissers zo goed mogelijk naar de zin willen maken, de moed toch wel even in de schoenen zijn gezonken. Al de jaren die de verenigingen gevochten hebben voor beter viswater zijn in een klap voor niets geweest. Langs deze weg ho pen wij (de sportvissers) dat het bewuste bedrijf(ven) zeer streng gestraft of beboet zul len worden en in het vervolg deze lozingen achterwege zul len laten. BREDA W. TERMOHLEN IN het De Gorlaeuslaboratorl- um aan de Wassenaarseweg in Leiden heeft vrijdag prof. dr. G. J. Gorter officieel afscheid genomen als gewoon hoogle raar in de natuurkunde en di recteur van het Kamerlingh Onnes Laboratorium. (ADVERTENTIE) Bij het kopen van een eigen huis doemen vaakj ingewikkelde vragen en problemen op. Niet alleen smeken vaktermen om uitleg, zoals het j verschil tussen k.k. en v.o.n., erfpachtscanon, overdrachtsbelasting, enzovoort. Maar vooral oofr de mogelijkheden en de grootte van de hypotheek zijn vragen van de eerste orde. Is hypotheek mogelijk? Hoeveel? Hoevee! kost dat per maand? Wat zijn de fiscale mee- en tegenvallers? Welke hypotheekvorm is in een bepaald geval de meest geschikte? Het verdient aanbeveling om in ieder geval' informatie in te winnen bij een van de kantoren van de Amsterdam-Rotterdam Bank. Want er is een In vele vormen, dus tal van mogelijkheden. Om te beginnen zou u onderstaande coupon kunnen invullen en opzenden. U ontvangt dan een handig vraagbaakje over allerhande zaken die het kopen van een eigen huis meebrengt, getiteld „Het kopen van een eigen huis", plus informatie over de Amro Woninghypotheek. Graag ontvang ik de brochures „Het kopen van een eigen huis" en „Amro Woninghypotheek". Naam: Adres: Woonplaats: Kan in open envelop ongefrankeerd verzonden worden aan Daane-Amro Couponburo, Antwoordnummer 3333, Amsterdam W II. S M

de Stem | 1973 | | pagina 15