Ambassade in Chili wordt bewaakt ..IN CAIRO IS ALLES RUSTIG 'Grote kansen voor terugdringen va inflatiespiraal' Rovers doden gijzelaar D'66 praat over opheffing Doe als 182.792 goeie vaders KOMEET KOHOUTEK NADERT Nederlandse toeristen terug BANKOVERVALLERS IN BEIROET OVERMEESTERD CONCORDIA ZIJLSTRA IN SER: Vijf voor twaalf OP NOVEMBERCONGRES Vrouwen desnoods naar rechter voor gelijke beloning binnenland buitenland commentaar EIS leeft met u mee Gestoorde doet aanval op Heinemann SER tot regering: een miljoen gulden aan prijzen Zaterdag 20 oktober 1973 (Van onze parlementaire redactie) den HAAG De Chi leense junta heeft onze am bassade in Chili onder be waking gesteld. Dat is een reactie op de houding van de Nederlandse regering, die deze week bij monde van minister Van der Stoel (Bui tenlandse Zaken) het Chi leense bewind „fascistisch" noemde. „Ik heb er geen behoefte aan en ik denk: niemand in het kabinet om die uit spraak te herroepen" aldus gisteravond minister-presi- dent-Den Uyl. Intussen is het gevolg van de strenge bewaking, dat het moeilijk wordt politieke vluchtelingen in de ambassade op te nemen. Er zitten er nu zestien. Dat betekent dat er sinds maandag nog zeven zijn bijgekomen. Voor alle zestien zal een vrijgeleide naar Ne derland worden gevraagd. Vanuit ons land mogen de po litieke vluchtelingen verder reizen naar het land van hun De regering heeft intussen officieel aan de hoge commis saris voor de vluchtelingen van de VN laten weten dat Nederland bereid is vijftig po litieke vluchtelingen uit Chi li op te nemen. Het gaat hier niet alleen om Allende-gezin- de Chilenen, maar ook om vluchtelingen uit andere Zuid- amerikaanse landen. Nu in Chili de regering-Allende om ver is geworpen zijn ze daar niet meer veilig. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL Moe, maar wel voldaan over de goede afloop en met bloemen over laden arriveerden gistermid dag ruim 180 Nederlandse toeristen, die bijna een week langer dan ze wilden in Egypte hadden doorgebracht, weer in ons land. De spanning was er bij de vrolijke en ontspannen aan komst op Schiphol, waarbij veel familieleden aanwezig waren, allang af na de meer dan een etmaal durende „cruise" met de Franse veer boot Avenir van Alexandnc naar Marseille, waar de toe risten gistermorgen met een speciale KLM-charter wer den'opgehaald. In Egypte zelf overigens hebben de Nederlanders van het strijdgewoel nauwelijks iet', gemerkt. De heer A.J. Ritmeester, leider van een groep van tien aannemers uit Nijmegen en omgeving, die met hun vrouwen onder meer de Assoeandam be zochten, zegt dat er geen en- kei moment paniek onder de b itenlandse toeristen in Cairo geweest is. „We hoorden zaterdagmiddag om 12 uur al dat er iets aan de hand was. Op dat moment zaten wé al in Assoean, waar de rondleiding over het dam- projeet gewoon doorging. We hebben eigenlijk onze hele triy kunnen voltooien, want dé dag daarop werden we nog rondgeleid door de tem pels 'an Luxor. Alleen was er daar een avondklok, waar door wc na zes uur niet meer op straat mochten", al dus het relaas van de heer Ritmeester. .-.Maandagmorgen vroeg arri veerden we in een stikdon kere trein in Cairo, waar we in een hotel werden onderge bracht. Er zaten toen onge veer 800 buitenlandse toeris ten op een uitreismogeiljk- heid te wachten. Aanvanke lijk zouden we per bus naar Libië worden vervoerd, maar •Ie Libiërs lieten ons vijf da gen wachten op een visum. Dank zij de enorme inspan ningen van de Nederlandse ambassade lukte het echter om voor onze groep plaats te reserveren op de Franse veerboot". (Van onze parlementaire redactie) JEN HAAG „In beginsel zijn er zeer grote kansen om de inflatie-ontwikkeling in ons land een hal'; toe te roepen en zelfs terug te draaien". Dit zei gisteren de president van (Van or/ze redactie buitenland) BEIROET Politie en militairen hebben gisteren met steun van pantserwagens de Bank van Amerika in Beiroet bestormd en ongeveer 26 gijzelaars, die een dag lang door vijf bankrovers waren vastgehouden, bevrijd. Er zijn vier doden gevallen: een was een 52-jarige Ameri kaanse klant, die werd dood geschoten door de bankrovers. Bij de bestorming van de bank werden twee rovers, die zouden behoren tot de Libane se socialistische revolutionaire beweging, gedood. Donderdag was ai een politieman omi het leven gekomen. Diens lijk is gisteren geborgen. Het gevecht tussen de poli tie en de rovers duurde ortge- Het gonst de laatste dagen van geruchten over vredes plannen voor het Midden-Oosten. Tegelijk met hun wapenvoorraden schijnen op te maken uit b.v. Kosygins bezoek aan Cairo zowel de Verenigde Staten als de Sovjet- Unie hun vindingrijkheid aan te spreken in pogingen de ooriog te doen stoppen, voordat het te laat is en beide grootmachten bijvoorbeeld zich gedwongen zouden zien behalve tanks, af- 1 weergeschuf en vliegtuigen ook manschappen te sturen. Het zou op het eerste gezicht te mooi zijn wanneer in een paar dagen tijd een voor alle partijen bevredigende regeling uit de bus zou kunnen komen, die men in de afgelopen zes jaar sinds de zesdaagse oorlog van '67 niet heeft kunnen vin den. Toch was het moment daarvoor deze week rijper dan ooit in die zes jaar. Zowel op de Golan-hoogvlakte als in de Sinaï- jwoestijn verkeerde de oorlog in een betrekkelijke pat-stelling jMaar zowel politiek als strategisch is de strijd in de Sinaï hef .belangrijkst. Terwijl de Syriërs vrij snel waren teruggedreven bleken de Egyptenaren verrassend sterk. Zelfs na een dagen- 1 lange moordende tankslag hebben ze tot nu toe hun posities laan de „Israëlische" oever van het Suezkanaal kunnen hand haven. Maar ook Israël blijkt, militair gezien, in vorm. Een Israëlische eenheid heeft zelfs op een plaats vaste voet kunnen .krijgen op de Egyptische zijde van het kanaal. Het is duideli|k .dat Israël alleen al om psychologische redenen alles doet om dit bruggehoofd te behouden. Deze militaire situatie nu mag van groot belang worden geachi voor de kansen op een bestands- en zelfs vredesregeling. Het schijnt dat in de Russisch-Amerikaanse onderhandelingen deze week met name het door Frankrijk (en Engeland) in de Veiligheidsraad ingediende voorstel het uitgangspunt is ge worden: op-de-plaats-rust zonder voorafgaande voorwaarden. Om die voorwaarden gaat het. Israël/Amerika: Arabieren terug naar de bestandsgrenzen van voor zaterdag 6 oktober j.l. De Arabische landen/Sovjet-Unie: Israël terug naar de grenzen van vóór de zesdaagse oorlog. Dat laatste kan zonder meer niet van Israël verwacht worden, maar de eis aan de Arabieren heeft ook geen enkele schijn van kans: ze zullen alleen over het Suez-kanaal geslagen kun nen worden. Een factor die ervoor pleit dat het moment voor onderhande lingen nu rijper is dan het zes jaar is geweest, is het feit dar de Arabieren zich nu niet of vee'l minder de geslagen hond hoeven te voelen tegenover de overwinnaar Israël. Ze zouden nu de Israëlische onderhandelaars in wat Israël altijd heeft geëist - directe onderhandelingen tegemoet kunnen treden en van de breekpunten was immers steeds dat de Arabische enden die directe confrontatie aan de gesprekstafel weigerden, an de andere kant zouden de politici van de „harde lijn" in srael wat minder invloed krijgen, als Egypte kans ziet in de Smai stand te houden. Nogmaals: de inval door Egypte en Syrië op 6 oktober was een rege rechte bestandsschending en volstrekt laakbaar, maar men an dit niet los zien van de zesdaagse oorlog en de impasse je daarna optrad. Het diplomatieke offensief van deze week 'I - deze doorbraak van de impasse te hebben willen aan gr11pen om de kans op vrede te vergroten. Maar er is haast bij 5 gypte er onverhoopt in zou slagen de Israëli's terug te nngen oit de Sinaï tot aan hun vroegere grenzen, zal Israël mogei.jk willen en redelijkerwijs ook niet kunnen be s en in de situatie. Maar als de Israëlische troepen de Egyp- land^H °V6r ^uez'<anaa' terugdrijven, zullen de Arabische ziin tl °P ^Un keurt 0Pnieuw niet rusten voordat ze in staat hr>A„° 6en nieuwe verovering. In beide gevallen lijkt er geen Hen °P oplossin9 te zijn. bereid 'u"" ZSer vraa9 de oorlogvoerende partijen H vc 9eyechten in deze fase van de strijd te staken ^och d y^vcuiien in aei te hebt)6 ^oviet-Unie lijken een beslissende invloed worde 6 j.op "hun" partij. Bemoedigend zou -genoemd kunnen n- °t het er nu de schijn van heeft dat niet alleen de VS de Sov°t ^os!(ou ^ard werkt aan een vredesregeling, waarbij rikaanse voorstT"^'"''* a'<'<00rc' gaan met vroe9ere Ame an de VS u yrenscor desmarht I"6/ Sovjet-voorstel van een internationale vre- niet door 6 ^eren tussen Israël en de Arabische lan stuurd r 6en Van ketrokken partijen kan worden wegge- deskansoJ''^1 zek?r1 het is vijf voor twaalf voor eventuele vie anSen °P redelijk korte termijn. veer een uur, waarbij de bank rovers diverse pogingen van de politie om de bank binnen te dringen afsloegen met ma chinegeweervuur. Zij gooiden ook ten minste Iwee handgra naten de straat op De politie en de militairen vielen tegelijkertijd van twee kanten aan, vanaf het dak en van de begane grond van het bankgebouw. Zij waren van het dak van een aangrenzend gebouw de bovenste verdie ping van de bank binnenge drongen, vanwaar zij handgra naten en traangas in het trap penhuis gooiden. Direct na de eerste ontploffingen drongen politiemannen en militairen het gebouw binnen en begon nen zij zich met behulp van speciaal opgeleide honden een weg naar boven te vechten. De vijf Arabieren hadden tien miljoen dollar geëist en een vliegtuig om naar het bui tenland te gaan. Een derde eis, de vrijlating van politieke ge vangenen hadden zij laten val len. De bestorming was een halfuur voor afloo-p van een nieuw ultimatum begonnen. De Arabieren hadden hun ulti matum herhaaldelijk verscho ven- Direct na het begin van de aanval lieten de rovers hun gijzelaars gaa-n. Via het dak bracht de politie hen over de platte daken van de gebouwen ernaast naar de begane grond. Donderdagmiddag waren al 20 van de oorspronkelijk 52 gij zelaars ontsnapt. Vrijdagmor gen ontkwamen er nog twee langs het dak. De gedode Amerikaan, de 52-jarige Crawford Maxwell, was klant in de hank tijdens de overval. De rovers hadden gistermorgen gedreigd dat zij hem zouden doden wanneer hun eisen niet zouden worden ingewilligd. De terechtstelling gebeurde even voordat de po litie de aanval inzette. De drie overgebleven bank rovers werden gearresteerd. (Van onze.parlementaire redactie) DEN HAAG Moet D'66 doorgaan of zichzelf ais poli tieke partij opheffen? Deze fundamentele vraag zal aan de orde komen op het congres dat de democraten op 24 novem ber in Utrecht houden. De klap bij de verkiezingen voor de gemeenteraad van Zaanstad en het besluit van de Rotter damse raadsfractie om niet (ADVERTENTIE) 182.792 goeie vaders zijn al beter af met een Concordia levensverzekering. Omdat daar de winst niet naar aandeelhouders gaat, maar naar de polishouders, naar u. Voor 100°/oDe moeite waard om 'ns te onder zoeken voor u zich elders laat verzekeren. Neem contact op met Concordia, Oudenoord 10, Utrecht, Tel. 030-333433 mee te doen aan de raadsver kiezingen van volgend jaar zijn in de partij zoh hard aan gekomen, dat deze fundamen tele discussie niet langer ont lopen kan en mag worden. Dat is de mening van de top van D'66, ook al wordt het oesluit van de Rotterdamse raadsfractie ernstig betreurd en als onjuist van de hand gewezen. Zowel partijvoorzit ter Ten Brink als de fractie leider in de Tweede Kamer Terlouw zeiden gisteren, dat het congres antwoord moet ge ven op de vraag of het voort bestaan van D'66 nog gewet tigd is. Terlouw: „Het congres is nu wel gedwongen zich te bezin nen op de positie van de partij zelf en het voortbestaan daar van". Ook de fractieleider in de Eerste Kamer, mevrouw Was senvan Schaverenis is die mening toegedaan. Het dagelijks bestuur van D'66 vindt het besluit van de Rotterdamse raadsfractie on juist omdat het een vergaande consequentie verbindt aan de nederlaag in Zaanstad. Die ne derlaag is volgens het bestuur in belangrijke mate bepaald door plaatselijke omstandighe den „al kan niet ontkend wor den, dat de crisis die de partij momenteel doormaakt bij de Zaanse kiezers heeft doorge werkt". In een verklaring van de driemansfractie in de Amster damse raad wordt gezegd, dat deze fractie zich zal blijven inzetten voor een modern be leid. Twee kikvorsmannen van de marine hebben gisteren de Britse kustvaarder Surrey- brook (1596 ton) van de on dergang gered. In de vliegen de storm maakte het schip met een forse deklading een slagzij van meer dan 30 graden. 'De bemanning kon een groot gedeelte van de dek lading (hout) overboord gooien. Maar de slagzij werd er niet minder om, doordat een ander deel van de lading vast bleef zitten. Kikvorsman W. Rutten werd vanuit een helikopter neergelaten op het voordek van de Surreybrook. Terwijl de woeste golven het schip heen en weer slingerden hakte hij met een bijl in op de trossen waarmee het reste rende deel van de deklading was vastgesjord. Het wilde water deed zijn werk: de golven spoelden de losgeraakte lading overboord. Rutten werd afgelost door zijn collega P. Mik en het schip kwam weer normaal in balans te liggen. Op dat moment wa ren nog zeven van de dertien opvarenden aan boord. De rest van de bemanning was eerder van boord gegaan. AUGSBURG (DPA) Een geestelijk gestoorde man heeft vrijdag in Augsburg de 74- Jarige Westduitse president, Gustav Heinemann, aangeval len.. I Aanvankelijk werd bekend gemaakt, dat Heinemann doori een onbekende slechts licht in het gezicht geschampt werd, nadat de Westduitse president een toespraak had gehouden tot jonge ondernemers. Later deelde de politie mee, dat de president geen „ernstige ver wondingen" had opgelopen. Heinemann verliet de zaal zonder hulp en besloot het program van zijn bezoek aan Augs-burg niet te wijzigen en vender „af te werken" (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON De indrukwekkende komeet Kohoutek wordt steeds groter en helderder in de vroege ochtendschemer en beeft inmiddels een begin van een staart gevormd- Volgende maand wordt „de ko meet van de eeuw"' zichtbaar met het blote oog en een sterrenkun dige heeft hem al kun nen zien met een ge wone verrekijker die zevenmaal vergroot, al dus dr. Steven Maran, die voor de NASA de komeet waarneemt. Kohoutek is nu 400 miljoem km van de zon verwijderd. Op 5 janu- ïri nadert de komeet ie aarde tot op 120 miljoen km, waarna dit hemellichaam het zon nestelsel weer gaat verlaten. Maran zei op een persbijeenkomst in het ruimtevaartcentriun Goddard dat Kohoutek de derde week van no vember voor ieder met het blote oog waar neembaar wordt en omstreeks Kerstmis het helderst is in de och tendschemer. In janua ri, wanneer de komeet de zon heeft gepas seerd, kan hij in de avond worden ge zien. Geschat wordt dat de helderheid tussen die van Venus en de volle maan zal zijn. De staart zal op het hoog tepunt zich uitstrekken over een zesde van de hemel. Op 8 september is al vastgesteld dat de „kop" van de komeet een doorsnee heeft van 40 km. De NASA wil in de cember en januari veel aandacht wijden aan bestudering van Ko iioutek. Daarvoor zul len zowel de telescopen aan boord van de Sky lab als die aan boord van drie onbemande Amerikaanse kunstma nen, vliegtuigen, bal lonnen, peiirakeften e.d. worden gebreikt en bijna elk observato rium ter wereld zal de komeet volgen. de Nederiandsche Bank, dr. .J Zijlstra, in de SER tijdens de behandeling van het rapport van de economische deskundi gen van de SER. Deze nota is een basis voor het nog af te sluiten centraal akkoord over de matiging van lonen en prij zen in 1974. Dit SER-Kroonlid baseert zijn optimisme op het rege ringsbeleid en de bereidheid van werkgevers en vakbewe ging tot effectieve meewer king om de geldontwaarding terug te dringen. Dr. Zijlstra ziet voor de toekomst minder gevaar voor overspanning van onze economie en daarom meer mogelijkheden om de in flatiespiraal terug te draaien. Wel waarschuwde hij ervoor, dat regering en bedrijfsleven niet te vroeg de ontwikkelin gen in het buitenland (loonen prijsvorming) moeten volgen. „Als we dit gnverhoopt toch zouden doen, dan zal het re sultaat van de actie tegen de inflatie bijna niets opleveren" aldus de president van de Ne deriandsche Bank. Verder vond dr. Zijlstra het opmerkelijk, dat de koop krachtverbetering voor de werknemers in 1974 onge veer op 2% uitkomt, ook na de geldontwaarding. Hij noemde het frappant, de berekeningen voor en na de revaluatie van die koopkrachtverbetering steeds op 2 uitkwamen. Dit feit illustreert in zijn ogen, de mogelijkheid de inflatie doel treffend te bestrijden en toch ruimte te houden voor meer koopkracht en ruimte voor meer collectieve voorzienin gen. De werkgevers in de SER bleken gelukkig met het rap port van de wijze mannen van de SER, dat onder leiding van prof. Schouten was opgesteld. Deze Tilburgse hoogleraar, die in de raad zijn werkstuk toe lichtte, sprak enkele keren over „Kok zij met ons" (Kok is de NW-voorzitter, red.). De vakbeweging is niet zo gelukkig met de inhoud van het rapport van de wijze man nen. Maar dit was al eerder duidelijk. (Vanonze parlementaire redactie) DEN HAAG Iedere vrouw moet een wettelijk recht op gelijke beloning krijgen. Des noods moet zij door een be roep op de rechter dit recht tot gelding kunnen brengen. De gelijke beloning moet ook gelden voor vrouwen, die part-time werken. Dit zegt de SER in een gis teren vastgesteld advies aan minister Boersma (Sociale Za ken). De bewindsman had be gin 1972 om dit advies ge vraagd. De SER wil het recht op gelijke beloning in een wet vastleggen. Daarbij gaat het niet alleen om het basisloon, maar ook om toeslagen. Terwijl de oorlogsgruwelen in het woestijnzand van de Sinaï helaas voortduren, wen den wij de blik en de steven eens westwaarts. In Amerika is sprake van een forse pa niek, om niet te zeggen hys terie. In Alabama hebben bijvoor beeld zo'n duizend automobi listen voor een enorme ver keersopstopping gezorgd, om dat een helderziende had voorspeld dat er „vliegende schotels" zouden verschijnen. Die waren daar al enkele da gen achtereen gezien. li- Maar er viel niets te zien. De politie in de zuidelijke staten van Amerika wordt de laatste dagen overstroomd met telefoontjes over waarnemin gen van niet-geïden tificeerde voorwerwerpen (zogeheten „u- fo's) aan de hemel. Nou, het probleem is inmid dels ook weer opgelost. De betrokken Amerikaanse auto riteiten hebben bekendge maakt dat in dat gebied veel weerballons in de hogere luchtlagen hangen. Soms wor den die door de zon verlicht, gaan enorm schitteren en, tja, dan zien de mensen ze ineens allemaal vliegen. Gek toch, zo gauw er iets uit de hemel komt vallen, of lijkt te vallen, is men in op perste extase. Dat zal nog wat worden als die komeet Kohoutek over een paar maanden langs komt. De doordraver dezer weekf Het Nobelprijscomité. Min twee leden dan, want die zijn afgetreden uit protest tegen de onderscheiding van Kissinger en Le Due Tho als vredes prijsdragers. Overigens is D'66 ook een doordraversprijs. In 1966 op gericht om het politieke par tijwezen te laten ontploffen, gaat de partij als een nacht kaars uit. Met innige deelneming. Jammer, dat ze zelf niet in de gaten hebben, dat hun aan vankelijke bedoeling, de „ont ploffing" toch aardig werke lijkheid aan het worden is. Al weet ik niet zo zeker of dat zonder D'66 ook niet gebeurd zou zijn. Ik stop met mijn politieks kletspraat. En groet u allen. De herfst is mooi in het bos, weet u dat? En daar voel je ook veel minder van de re gen. MERIJN RUSSISCHE medici hebben bekendgemaakt dat de voor malige majoor-generaal van het Russische leger, Pjotr Gri- gorenko, volgende maand zal worden ontslagen uit de spy- chiatrische inrichting waar hij nu verblijft. DE 71-jarige heer H. G. Schön uit Stralen (West-Duitsland) is vrijdagmiddag in Aalten bij een verkeersongeval om het leven gekomen. (ADVERTENTIE) Elke week te winnen: een Erik elektrische 2-persoons de ken, t.w.v. 192.-. Puzzel mee voor de Aktie Natuur. Een geschenk van Erik Verkoopkantoor BV te Lisse.

de Stem | 1973 | | pagina 13