Axeler Ambacht verhoogt geschot tot 82 gulden verschillende vragen open na sluiting Marekx DIJKVERBETERIN G BIJ PAAL DOOR STIJGING VAN KOSTEN EN LONEN A. Onghena tegen salaris verbetering BH BEZWAREN TEGEN WINKELBOUW IN GADZAND Vergadering over carnaval in Sint Jansteen stad streek DÈSIREE %*$s. Gehandcapten krijgen handenarbeid- les in St.-Jansteen Transfiguratie speelt musical KRITIEK GRIEVEN KRANTEN Cadeautje: 4lucifersmapjes met grapjes van MaxTailleur. Gratis bij Parade. Commissies in Axel vergaderen Koewacht Hulst Miss Tina verkiezing Vijfde plaats voor Annette Burm STERBAND TS-BANDENSERVICE Vrijdag 19 oktober 1973 (ADVERTENTIE) Deelega nte i ei io i iugs) ïug JPWELIER-HORIjOGER LANGE NIÊUWSTRAAT 26 HULST (Van een onzer verslaggevers) CADZAND Een aantal Cadzandse winkeliers heeft bezwaren tegen de voorgeno men bonw van een aantal dag- winkels langs de boulevard De Wielingen in Cadzand. Van de 12 winkeliers die daar thans een winkel exploi teren is een gedeelte voor en een gedeelte tegen de voorge nomen bouw, zoals die door wethouder J. Barendregt be kend is gemaakt. Gevreesd wordt voor overbewinkeling en het feit dat het parkeerter rein, dat nu gunstig ligt ten opzichte van de bestaande ga lerij, volgebouwd gaat worden. Bovendien werd waardever mindering van de bestaande panden niet uitgesloten ge- I acht. Tijdens het fractieberaad. van de progressieve drie in Breskens kwam deze kwestie naar voren. Gezegd werd dat het plan door een aantal parti culieren zal worden uitge werkt (de zes voorstanders onder de winkeliers). Gevraagd zal het college worden door de progressieve fracties of zij staat achter het plan van de particuliere plan nenmakers, die elk duizend gulden hebben gestort voor de te maken plankosten. Verder zou men wel een onderzoek willen naar de levensvatbaar heid van een dergelijke win keluitbreiding. Kanttekeningen werden ook geplaatst tijdens het fractiebe raad bij het raadsvoorstel om 30 hectare grond nabij het na tuurgebied Het Grote Gat te kopen ten behoeve van het bestemmingsplan Oostdijk. Gevreesd werd dat het na tuurgebied bij uitvoering van het bestemmingsplan zoals thans voorzien, in de verdruk king komt. Nog voor de ko mende raadsvergadering (van avond) zullen de progressieve drie zich door deskundigen la ten voorlichten over eventuele stappen om het natuurgebied volledig in stand te kunnen houden. PPR-raadslid F. Baa- rends zei ijzersterke garanties te moeten hebben in dit op zicht, vooraleer het raadsvoor stel goed te keuren. De (Van onze correspondent) SINT-JANSTEEN stichting Steens Karnaval houdt vrijdag 26 oktober een bijeenkomst, waarop alle vere ngingen, carnavalsclubs, buurtcomlté's en individueel geïnteresseerden in het Steens ramaval worden uitgeno digd. J?eA^edoeiIirig ervan is, wen- van aan te horen bet komma wisselen om en ™ende raroavatóeest tot kendl groter succes te ma- Vi» ^gaaokte jaren, laire zj,™ ^-aan-huiscircu- ioop Iniwon«ns in de nog on volgende week tent JL^i w bj3eehhom8t at- epAiJ?® lkt worden In te- bomsten"®^ 3jdere hijeein- Steens stichting in clubtoSVrafdi^ normaal worden 5 De Kr°on w.°Ï a""" (Van een onzer verslaggevers) AXEL Het waterschap Axeler Ambacht zal het dijkgeschot met 5 gulden moeten verhogen om een tekort van 2 ton op de gewone dienst van de begroting te kunnen dekken. Het geschot komt daarmee op een bedrag van 82 gulden per hectare. Als voornaamste oorzaken worden de stijging van kosten en lonen genoemd. „Wij staan hier machteloos tegenover, omdat de stijging zich voltrekt op een veel hoger niveau en wi-j geen andere weg hebben dan deze trendmatige verho ging te volgen", aldus het be stuur in de aanbiedingsbrief- „Het blijft ons grieven, dat voor de waterschappen als volwaardige publiekrechtelijke lichamen niet dezelfde maatre gelen getroffen kunnen wor den als voor andere publiek rechtelijke lichamen als b.v. de provincie en de gemeen ten". Het dagelijks bestuur- wijst erop, dat gemeenten en de provincie hun gestegen kosten gedeeltelijk vergoed zien uit verhogingen van de rijksbijdragen. „Het zou redelijk zijn", al dus de aanbiedingsbrief, „dat er ook voor de waterschappen op de een of andere wijze voor deze problemen een op lossing gevonden zou worden" Het dagelijks bes-tuur meent daarop aanspraak te kunnen maken, omdat de waterschap pen hoe langer hoe meer het algemeen belang gaan dienen". Aandacht wordt in de aanbie dingsbrief ook besteed aan de intrekking va-n de wet van 1870 op de calamiteuze pol ders. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft er bij G.S. herhaaldelijk op aangedrongen om met de intre-tcking akkoord te gaan. Gedeputeerde Staten willen echter eerst de zeker heid hebben, dat de opheffing voor de waterschappen geen financiële gevolgen zullen heb ben. Zoals bekend vrezen de waterschappen, dat ze na in trekking van de wet moeten opdraaien voor de kosten, die nu bij het rijk verhaalbaar zijn. In de aanbiedingsbrief wordt er ook op gewezen, dat de raming van de kapitaallas- t-en voor de wegen is gestegen va-n 486.000 tot ö'5 000 gul-den. Hier tegenover staat, dat de bij-dragen op grond van de wet uitkeringen wegen stijgen van 270.000 tot 301.000 gulden. Overigens zullen de investe ringen in wegen het komend jaar enigszins worden getem poriseerd. Tot slot zegt het dagelijks bestuur in de aan biedingsbrief, dat het wense lijk is om al met ingang van 1 januari de taak voor de zuive ring van het oppervlaktewater op zich te nemen, omdat het waarschijnlijk niet zal lukken o-m per 1 januari met een nieuw bestuur te beginnen- „Het is te verwachten, dat de datum van ingang daarom wordt gewijzigd in 1 pili 1974". aldus de aanbiedings brief. Zoals bekend zullen dan in het waterschapsbestuur ook vertegenwoordigers van de vervuilers opgenomen war den. (Van an-ze correspondent) SINT-JANSTEEN In het steen zuilen zaterdiaig 20 okto ber om 14.00 uur de leden van de Nederlandse Gehandicapten Organisatie, afd. Zeeland, weer bijeenkomen. Mevrouw Hemelsoet uit Wesfcdiorpe geeft er dan een les in handenar beid. (Van onze correspondent) HULST De Hulster to neelgroep Transfiguratie zal binnenkort een heropvoering geven van haar grote succes stuk, de musical Meisjes en Matrozen. Die opvoering heeft plaafs in Hulst op zondag 4 novem ber in zaal International (voor heen Graanbeurs) om 20.00 uur. Ook in Vlissingen zal de Transfiguratie deze musical op de planken brengen en wei op 17 en 24 november in Het Seheldekwartier voor leden van de personeelsvereniging van de koriinklijkke maat schappij De Schelde. Een aan vraag van het bejaardencomi té in St-Jansteen orn een voorstelling te geven heeft de toneelgroep moeten afslaan. Het was niet mogelijk om alle spelers op een d jr-de-weekse middag vrij te krijgen, zoals het bejaardencomité wenste. Met deze drie voo-steilingen van Meisjes en Matrozen opent de Transfiguratie haar nieuwe speelseizoen. SINT-JANSTEEN Prak tisch constant is de brcigoe- aerojianriek Marekx B.V. de afgelopen maanden in het nieuws geweest door de po gingen van aü interim-direc teur P. Monlieim om het be drijf van de ondergang te redden. Het is nu nog maar een kwestie van dagen voor dit kleine hoofdstukje in de trieste geschiedenis van de ontwikkelingen rond de wei-kge,sgt;uheid in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen kan worden afgesloten. De vijftig Nederlandse werknemers van Marekx zul len elders onderdak moeten zoeken en ze worden daarbij omringd met de zorgen van alle sociale rechtvaardigheid, die Nederland kent. Welke factoren nu direct hebben geleid tot de ondergang van het bedrijf is moeilijk te zeggen. Natuurlijk zijn daar op de ontwikkelingen binnen de Nederlandse kousenniarkt van invloed geweest, maar daarnaast is het ongetwijfeld ook een kwestie van intern beleid. Tot vorig jaar zijn er ton nen geïnvesteerd in nieuwe gebouwen en machines, ter wijl op dat moment de on weerswolken zich al begon nen af te tekenen tegen de toen al betrokken hemel van de kousenindustrie. Bij het p ntci van dit bedrijf is de vraag opgekomen of die investeringen door de toen malige directie wel zo goed zijn overwogen. Het -hoger leidinggevend personeel vindt vindt van niet en wijst de beschuldigende vinger naar van niet en wijst de gelopen maanden nu de red dingspogingen hun anti-cli max hebben gevonden in het verdwijnen van een belang rijk stuk werkgelegenheid. Zelfs als die verwijten worden ontdaan van de emo tionele geladenheid van het moment, blijven er toch nog verschillende vraagtekens achter. Een Marckx-functio- naris, die zijn naam niet wil noemen, omdat hij er bij het vinden van ander werk last van kan ondervinden: „Er is de laatste maanden tot het overlijden van de heer Marekx een beleid gevoerd, waarbij het leidinggevend personeel inderdaad kritiek nad op bepaalde investerings plannen. Maar al die beden kingen werden door de di rectie naast zich neergelegd. Overigens zijn de motieven voor dat beleid ongetwijfeld zuiver geweest. Daar twijfe len we niet aan. Marekx was in bepaalde opzichten een conservatief man, maar met op andere punten zeer mo derne inzichten. Hij heeft het bedrijf sinds 1939 tot grote bloei gebracht. Vaak heeft hij daarbij moeten gok ken, en meestal deed hij dat goed. De laatse keren had hij de pech van de goedkope imr Of de investeringen van i»rr*M. 't Was voor hem geen de werkgelegenheid geweest zijn, is daarom nog maar een vraag. Ik vraag me alleen af of het zin heeft om naar de schuldvraag te zoeken, nu de heer Marekx er zelf niet meer is. We hebben geen van allen getwijfeld aan de integriteit van een man als Monheim, die er zijn eigen baan voor heeft geriskeerd om hier orde op zaken te stellen. Het personeel draagt hem op handen en dat is terecht, was voor hem geen gemak''°liiV- Op het moment, dat hij hier de touwtjes in handen nam, stond hij praktisch al voor een failliete boedel. Maar wat voor zin heeft het om nu over die fouten in het verle den te gaan discussiëren? Nu de zaak Marekx is stukrelTen on gebrek aan belangstelling bij nieuwe in vesteerders, komen er vooral bij het oudere personeel nog al wat grieven naar boven. Die wrevel heeft betrekking on de tijd van voor drs. Monheim. Praktisch iedereen heeft met lede ogen gezien, hoe er tot vorig jaar nieuwe geldverslindende ma chines bijkwamen. Een afde- Ungseh"f- Jk ge'nof niet, dat de laatste investeringen de grote klan hebben gegeven. De oorzaken zitten veel die per". De breigoederenfabriek Marekx was tot het overlij den van de directeur, typisch een van die bedrijven, die zelden in het nieuws kwa men. Er heerste een enigs zins feodale toestand, die door het personeel werd ge accepteerd. Alleen het kan toor van de heer Marekx ademde al een sfeer van „ge zag". Er was de laatste jaren weinig veranderd. Het was ook niet overdadig luxueus ingericht, maar het stond bij na symbool voor het gevoer de beleid. Ondanks de kri tiek van dit moment, wordt er door de chefs toch nog met groot respect over de heer Marekx gesproken, hoe wel hem van de andere kant verweten wordt, dat zijn pri- vé-leven hem teveel geld kostte. Bij Marekx is een andere wind gaan waaien op het moment dat drs. Monheim er zijn intrede deed: een jonge, energieke en vooral ook soci aal bewogen econoom. Van minuut tot minuut heeft hij „zijn" mensen op de hoogte gehouden van de jongste ont wikkelingen, zonder daarbij ooit de indruk te wekken „voor een verloren zaak te strijden". Journalisten had den vrij toegang tot de fa briek, de directiekamer en het personeel. „Ik heb de kranten nodig om deze strijd te winnen", was zijn devies, waarmee hij zich verschillende keren de woede van Haagse ambtena ren, op de hals heeft gehaald. Intern bleek het bedrijf al te veel uitgehold, om er nog nieuw leven in te blazen. Ondanks de openheid zijn er wel verschillende vragen opengebleven, waarop nooit een concreet antwoord is ge geven. Enkele daarvan: hoe veel waren in concreto de miljoenen-schulden van de firma, hoe groot was het fi nanciële gat, dat gestopt moest worden, welke conces sies wilden belastingen in vesteringsbank en bedrijfs vereniging doen en is er in derdaad sprake geweest van een minder goed beleid? Be kend is, dat het bedrijf het assortiment de laatste maan den al drastisch heeft moe ten inkrimpen, omdat men niet meer aan bepaalde grondstoffen kon komen. Het was een cirkel, die alleen met veel geld doorbroken had kunnen worden. Opvallend is de afgelopen maanden het gebrek aan be langstelling van de gemeen telijke overheid geweest. Toen Mi-Lock een aantal maanden geleden gedwongen was om 7 personeelsleden te ontslaan, kwam onmiddellijk het gemeentelijk apparaat in bedrijf. B en W. toonde zich dodelijk ongerust en schreef onmiddellijk een brief aan Economische Za ken. Nu het bij Marvkx rechtstreeks ging om een be dreiging van de werkgele genheid voor 90 mensen, bleef het ijselijk stil en die houding staat in contrast met de ongerustheid over de werkgelegenheid in Oost- Zccuwsch -Vlaanderen, die door het Hulster gemeente bestuur steeds wordt ten toongespreid. T. V. 0 Sommige werkneemsters ontslag gepaard gaat. weten nog niet goed raad met de paperassen waarmee het (ADVERTENTIE) per liter 12.70 %l Laatste werkzaamheden aan dijk bij Paal. (Van een onzer verslaggevers) PAAL Het aannemings bedrijf Gebrs. Geldof B.V. uit Temeuzen legt momenteel de laatste hand aan de verbete ring van de zeewering tussen Baalhoek en de Paal. Het gaai in dit geval om het traject waarover dijkgraaf W. Staal een aantal maanden geleden opmerkte, dat het waterschap Hulster Ambacht er niet lan ger de verantwoording meer voor wilde nemen. Volgens de oorspronkelijke plannen had de dijk bij Paal al vervangen moeten zijn m het kader van de dijkverho- ging. Daar werd evenwel een stokje voor gestoken in ver- het Baalhoekkanaal Met het oog op de aan.eg van deze waterweg, we-den de werk zaamheden uitgesteld. Resul taat was, dat de plaatselijke bevolking dodelijk ongerust wend achtergelaten met een zeedijk, die het vc' :ens net waterschap bij dc eerste de beste behoorlijke najaarsstorm zo-u kunnen begeven. Naar aanleiding van de publiciteit die deze zaak kreeg kwamen er gesprekken op gang met Rijkswaterstaat en die resul teerden in de beslissing om op korte termijn een noodvoorzie ning te treffen. In augustus is het Terneuzense aannemings bedrijf begonnen met de dijk- verbetering, die voor het stormseizoen op 1 november begint, gereed moet zijn. Met de noodvoorzieningen is een bedrag van 247.550 gulden ge moeid. De maatregelen moeten voor tien jaar voldoen. Verwacht wordt, dat voor die tijd met de aanleg van he Baalhoekkanaal begonnen kan worden en de dijken in deze omgeving dan aangepast zul len worden. Hoewel het wa terschap aanvankelijk kritiek had op het gebrek aan belang stelling voor de noodsituatie bij Paal. wordt nu gesproken over een vlotte medewerking van rijk en provincie. De werkzaamheden omvatten on der meer het aanbrengen van een damwand, een kistdam met een glooiing van beton blokken en het afsluiten me beton van coupures. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Voor het derde achtereenvolgende jaar is de heer A. Onghena uit Zuiddor- pe niet akkoord gegaan met een voorstel tot verhoging van de salarissen voor het water- schapspersoneel. Nogmaals heeft hij donderdagmiddag tij dens de algemene vergadering van het waterschap Axeler Ambacht een toelichting gege ven op zijn motieven. „De verhoging van die sala rissen is een factor, waardoor het geschot verhoogd moet worden. Dat is onredelijk, om dat de prijzen voor de land- bouwprodukten nog steeds niet stijgen", aldus de heer Onghena. In verband met de revaluatie van de gulden zou het volgens hem meer voor de hand hebben gelegen als de salarissen verlaagd zouden wor den. Dijkgraaf P. van Hoeve bleek niet bereid om deze re denering voor serieus te ne men. „Wat u zegt is in theorie misschien wel waar, maar wij hebben hier met de praktijk te maken. Deze salarismaatre gelen zijn genomen in het lan delijk georganiseerd overleg en het zou vreemd zijn als een lagere overheid daarvan af wijkt", aldus de heer Van Hoeve. De volledige vergadering met uitzondering van de heer Onghena ging vervolgens met de salarisvoorstellen akkoord. Bedenkingen tegen de wijze, waarop de salarisverhogingen worden vastgesteld, bleek ook de heer H. Goethals wel te hebben. „Waarom wordt er bij de vaststelling van die salaris sen gekeken naar het bedrijfs leven en waarom niet naar de landbouw? Misschien omdat er ln. het bedrijfsleven meer wordt verdiend". De heer Ver- helst had voorts bezwaren te gen het feit, dat het water schap zich teveel met land schapsverfraaiing zou bezig houden. „Ik ben niet tegen die beplantingen, maar het gaat me om het principe. Het is niet de taak van het water schap om daar speciaal grond voor te okpen. Dat is het werk van staatsbosbeheer". (Van een onzer verslaggevers) AXEL In Axel komen volgende week weer verschil lende commissies bij elkaar. Maandag 22 oktober vergadert om 19.09 uur in de raadzaal van het stadhuis de commissie gemeentebedrijven. Er moet onder meer gespro ken worden over de verkoop van bouwgrond, de aankoop van grond en een woning en de overname en overdracht in beheer en onderhoud van twee landbouwwegen. De commissie voor onderwijs, culturele en jeugdzaken spreekt om 19.30 uur op dezelfde datum onder meer over een voorstel tot vaststelling van de vergoedin gen voor het gereformeerde kleuteronderwijs. Tot slot komen om 20.00 uur de leden van de commissie voor de gemeentefinanciën bijeen, onder meer ter bespre king van een voorstel om aan de motorclub Axel een subsi die toe te kennen in verband met die op 15 september ge houden motorcross. Busreis De leden van de bejaarden,bond, afdeling Koe wacht, hebben een busreis ge maakt naar Halle-Kempen, waar een bezoek werd ge bracht aan brasserie-dancing de Toverfluit. Om 13.00 uur 's middags werd een gezamenlij ke maaltijd gebruikt- Verder werd de dag doorgebracht met kaarten en dansen De muzi kale begeleiding daarbij was in handen van Marcel en Ge orge Helleman,s, die er de stemming op voorstreffelike wijze inhielden. Om vijf uur werd d'oor de directie van de Toverfluit aan allen een kof fiemaaltijd aangeboden. Om 20.00 uur keerde het gezel schap huiswaarts. Schieting— De schutters- maatschappij Thuis Weg orga niseert maandag 22 oktober een schieting op de Liggende wip in de zaal bij G. van Rumste in Koewacht-België. Aanvang 15.00 uui Aanrijding Op het kruis punt rijksweg 60 - Zoetevaiart vond een aanrijding plaats tussen twee personenauto's. E. C. uit Sint-Jansteen gaf geen voorrang aan de auto bestuurd door J. den H. uiït Axel. Nie mand liep verwondingen op. Kaarting De kaartclub Si.-Ceciina uit Hulst hield de eerste competitiekaarting vam het seizoen in clublokaal café Kon de Vilder. Hieraan namen 24 kaarters deel. De uitslag luidt als volgt: 1. F. Buys 6-0, 2. R. Leeraert 4-1, 3. G. de Wit 4-3, 4. J. Nijssen 4-4, 5. G. van Vooren 4-6, 6. Th. de Rijk 4-8, 7. P. van Kerkhoven 4-8, 8. L. Lebbinck 4-9, 9. P. Collet 4-9, 10. M. Kaijser 4-12. (Van onze correspondent) NIEUW-NAMEN De 12-jari- ge Annette Burm uit Nieuw- Namen is vijfde geworden in de nationale Miss Tina-wed- strijd. In Treslong in Hillegom werden uit 12 missen (uit elke provincie een) de 15-jarige Marjolein Vrolijk tot de Neder landse Miss Tina 1973 gekozen. Onder grote belangstelling kondigde pieson'ator Hans van Willigenburg d- meisjes in de leeftijd van 12 ot 18 jaar aan. Een jury bsetaande uit verte genwoordigers van Tina, Libelle en van de t.v. beoor deelde de zelfgemaakte en ge showde kleren van de deel neemsters op kwaliteit en jore- sensatie. Tussentijds traden de Valentino's en het duo Sandra en Andress op. (ADVERTENTIE) Alphen a/d Rijn Amersfoort Amsterdam Apeldoorn Arnhem Bergen op Zoom Drachten Ed# Emmen Enschedé Gorinchem 's Gravenhage Groningen Helmond Kampen Leiden Meppcl Middelburg Naarden Nijmegen Roosendaal Stadskanaal Terneuzen Tilburg Vlaardingen

de Stem | 1973 | | pagina 7