[Twee leden Nobelprijscommissie afgetreden 0" JlEEG-steun voor boeren Porsche-politie wil meer hoffelijkheid op de autosnelweg D'66 in verwarring na Zaanse [uitslag 4/£tot8%%rente?" Westerterp wacht commissie af Prisma Olieverbraik Gijzeling ambassadeurs in Havanna eindigt met dood ontvoerder SUBSIDIE VOOR VERVOER GEHANDICAPTE KINDEREN VAN KEMENADE 'LOOPT TE HARD' Haal inhuis! „Is het echt waar, ABN, dat ik bij u kan kiezen uit elf verschillende spaarvormen, met BOOMSTAMMEN OP DE WEG SANERING BIJ N.S. dames sport Map Eindhovense politie leidt tot klacht en eis Brabantse universiteit Henkes jonge jenever in de lange koelefles binnenland buitenland INSTRUMENT EIS MITCHELL AFGEWEZEN «Sterker nog, niet elf maar twaalf!" Algemene Bank Nederland PRISMAV Voorlopig geen hartoperaties in Utrecht ENKI Vrijdag 19 oktober 1973 /Van onze redactie buitenland) i oslo Twee leden van de Noorse Nobelprijscommissie 121 in gisteren afgetreden uit protest tegen het besluit. de Nobelprijs voor de yed« 1973 toe te kennen aan de Ameri kaanse minister van buiten- I iandse zaken Henry Kissinger I en de Noordvietnamees Le Due Th?an het eind van de bijeen komst van donderdag eiste een I socialistische afgevaardigde, inevr Berit Aas, een diep gaand debat over de samen stelling en functie van de No belprijscommissie, waarvan de leden door het Noorse parle ment voor een periode van zes jaren worden benoemd. Het voorstel is In overweging ge nomen. De Nobelprijscommissie kende gisteren de Nobelprijs voor economie toe aan prof. Vassily Leontief van de Har vard universiteit in de VS .De prijs van 510.000 kronen (360.000 gulden) werd toege kend voor de ontwikkeling van de „input-output" metho de en de toepassing daarvan op belangrijke economische vraagstukken. De Nobelprijs voor litera tuur ter waarde van eveneens 510.000 kronen is toegekend aan de Australiër Patrick White (61). De Zweedse aca demie zegt dat hij „met een epische en psychologische ver telkunst een nieuw werelddeel in de literatuur heeft gescha pen". (Van onze redactie butienland) STRAATSBURG Het Europese parlement zal van- I daag een voorstel van de Europese Commissie goedkeuren om uit het landbouwfonds ca. 18 miljoen gulden beschik baar te stellen als bijdrage aan de steun die de Nederlandse I regering de boeren verleent ter compensatie van het ver- j lies dat zij lijden door de revaluatie van de gulden. De regering heeft om de I boeren tegemoet te komen de Ibt.W- gedurende een half I jaar van 4,25 tot 6,25 procent I verhoogd, hetgeen neerkomt I op een steun van 120 miljoen 1 ruiden. De Europese Commis sie, het dagelijks bestuur van (ie gemeenschappen, heeft I voorgesteld dat de gemeen- I schap hiervan 15 procent voor I kaar rekening neemt. I Volgens de resolutie die het (parlement vandaag zal aan- Ivaarden schijnt het besluit tot (revaluatie eenzijdig te zijn ge- 1 nomen, hetgeen terecht bij enr (Van een onzer verslaggevers) DRÜNEN De Algemene Verkeersdienst Rijkspolitie wil een grote actie ontkete nen om de hoffelijkheid op de weg te bevorderen. Geld hiervoor is verkregen door een aanzienlijke schenking van een jubilerend bedrijf dat verder ongenoemd wil blijven. Dit deelde gisteren de commandant van de AVR, overste A. C. Vogel mee bij de overdracht van de 200ste Porsche-surveillancewagen aan de SAS (Surveillance- groep Autosnelwegen). De di recteur van de Porsche-fa- brieken was zelf naar het Lips Autotron gekomen om de glanzende wit-oranje wa gen over te dragen aan de pas benoemde Algemeen In specteur van de Rijkspolitie W. M .Rehorst. De hoffelijkheidsactie, die men aanvankelijk graag gis teren had willen laten begin nen, is uitgesteld omdat „we niet over één nacht ijs willen gaan en de zaak terdege wil len voorbereiden", aldus overste Vogel. Een andere reden tot uitstel is ook de pas op gang gekomen valhelm- actie van Veilig Verkeer. Overste Vogel maakte van de gelegenheid gebruik zijn visie op het werk van de Porsche-groep nog eens na der uiteen te zetten. „In het begin hadden we een Sinter klaas-image bij de andere politiemensen", zei hij, want we bekeurden te weinig en praatten teveel". „Maar het verkeer Is een complex gebeuren waar vrij wel iedereen aan deelneemt. De enige selectie is het rij bewijs. Opzetdelicten komen in het verkeer bijzonder weinig voor. Wie gaat er van huis met het plan er vandaag eens een flinke puinhoop van te maken? Dezelfde mensen die je 's zaterdags in de su permarkt tegenkomt en tel kens pardon zeggen als ze met hun tas per ongeluk te gen je aanstoten, kom je ook tegen op de weg. Als diezelf de mensen met een gangetje van 120 ergens per ongeluk tegenaan stoten, hebben ze geen tijd om pardon te zeg gen". Overste Vogel zei ervan overtuigd te zijn dat de weg gebruikers in hoofdzaak goedwillende mensen zijn. Het zijn lichamelijke, geeste lijke factoren, onoplettend heid en onnauwkeurigheid die het op een gegeven mo ment uit de hand doen lopen. Menselijk falen dus. Vanuit die wetenschap, al dus overste Vogel, willen wij onze taak blijven benaderen, zonder daarbij te vervallen in schoolmeesterachtighe den. De overdracht van de 200ste surveillancewagen was ook een beetje een reü nie voor de mannen van het eerste uur. Verschillende van hen beklommen het podium om hun sterke verhalen nog eens te vertellen. Duitse en Belgische collega's woonden het feest ook bij, waarbij vooral de Duitsers in het licht van de schijnwerper kwamen omdat de Nederlandse Por- schegroep destiids bij hen de kunst heeft afgekeken. (Van onze redactie binnenland) ZAANSTAD Omgerekend naar de uitslag van de Kamer verkiezingen van vorig jaar Ihebben de Partij van de Ar- I beid, de CPN, en de VVD bij I de woensdag gehouden verkie- I zingen voor de gemeenteraad Ivan de nieuwe Zaanstad ieder een zetel gewonnen. D'66 ver- T loor de beide zetels die het op papier had en de KVP I verloor er een. De overige partijen bleven gelijk. De krachtsverhoudingen in (aalszetels luiden nu: Partij Ivan de Arbeid 14, CPN 8, I VVD 6, KVP 3, Prot. Chr. 3. PPR 3, PSP 1 en DS'70 1. De voor D'66 desastreuze uitslag heeft in het gehele lland bij de meelevende leden Ivan deze groep grote versla genheid gewekt. In Rotterdam telfs zo erg dat de vier man "terke raadsfractie op de aan bande dinsdag te houden af- elüvgsvergadering zal voor tellen het volgend jaar niet ten de gemeenteraadsverkie- tmgen dieel te nemen. De frac- «voorzitter zei dat de partij was opgericht om de Neder- tadse partijpolitiek te same- I ren en niet om als „splinter" w blijven bestaan. Wel wil mai als „beweging" met het oelfde oogmerk blijven funge- rsn» kele andere EEG-landen be zorgdheid heeft gewekt. Het door Nederland gekozen com pensatiestelsel houdt geen na delen in voor de consument t.a.v. de prijzen van land bouwproducten, maar de inko- menstederving van de boeren wordt slechts ten dele en tij delijk vergoed. Volgens de rapporteur van de landbouwcommissie. de Belgische christen-democraat Charles Heger, heeft de reva luatie van de gulden niet bij gedragen tot een goede sfeer in Nairobi - waar enkele da gen ma de herwaardering het IMF vergaderde - kan de va lutamarkt opnieuw in beroe ring komen en wordt de vor ming van een onafhankelijke Europese rekeneenheid ver traagd. In het Nederlandse argu ment dat revaluatie een der middelen is om de toenemende inflatie te bestrijden schuilt volgens Heger een ernstig ge vaar. De- en revaluatie zijn volgens deze redering niet langer de consequentie van een bepaalde economische of financiële situatie, maar wor den een instrument van het conjunctuurbeleid.. „Men be sluit tot opwaardering om een oververhitting van de econo mie tegen te gaan en tot deva luatie om een usteloze econo mie te stimule-en". Revaluatie maakt de uitvoer van landbouwprodukten naa- Nederland aantrekkelijker. Hierdoor zullen de ontvang sten uit heffingen voor het gemeenschappelijk landbouw fonds stijgen, terwijl de Ne derlandse uitvoer enigszins wordt afgeremd en de restitu ties betrekking zullen hebben op een geringere omvang van de hoeveelheid goederen of in waarde zullen dalen. WASHINGTON (UPI) De vroegere vertrouweling van president Nixon en gewe zen minister van justitie, John Mitchell, heeft donderdag ge faald in een poging, geluids banden van het Witte Huis gerechtelijk te laten opeisen. Een federale rechter in New York heeft een verzoek hier toe van Mitchell van de hand gewezen. (ADVERTENTIE) fcenkt voor de Nationale Puzzelactie 1973/74 week 5 spaarboekjes met een eerste inleg van f500,- spaarboekjes met een inleg van f 100,-. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De vragen die het pas geïnstalleerde ka merlid J. van der Doef (PvdA) donderdagmorgen aan minister Westerterp van Ver keer en Waterstaat heeft ge steld over eventuele bezuini gingen bij de Nederlandse Spoorwegen hebben niet ge leid tot een hartige discus sie. Minister Westerterp hield de boot namelijk af door een con crete beantwoording pas mo gelijk te achten nadat de Commissie-Reinoud haar ad vies heeft bekendgemaakt.. Zoals wij in ons blad van dinsdag al uitvoerig hebben uiteengezet gaat deze commis sie na welke saneringsmaatre gelen bij de spoorwegexploita tie mogelijk zijn. Het gaat er immers om dat de door het rijk over 1974 te verlenen bij drage in het NS-tekort ruim honderd miljoen gulden van dat tekort dat door NS- directie op 442 miljoen gulden is berekend ongedekt laat. Bij wijze van voorlopige ge ruststelling zei minister Wes terterp dat een sluiting van onrendabele lijnen in elk ge val pas bij de invoering van de nieuwe jaardienstregeling zou kunnen plaatsvinden. (ADVERTENTIE) amazone sportief dames duikerhorloge chroom - waterdicht m met instelbare duikring. 0 Na een aanrijding is op het Amsterdamse Stadionplein een truck met oplegger, geladen met 30 ton boomstammen, om geslagen. Bij het ongeluk werd niemand gewond. (Vervolg van pag. 1) Van een beperking van de toevoer uit het Midden-Oosten is de minister nog weinig con creet bekend. De olielanden hebben een politieke beslis sing genomen om de export van ruwe olie naar landen die Israël steunen met 5 te beperken. „De vraag is of dit een harde of niet meer dan een symbolische maatregel is", aldus minister Lubbers, die dit zei voordat Sacedi-Arabië de boycot aankondigde. De eenzijdige prijsverhoging door de OPEC-landen - de posted-prijzen, die dienen als berekeningsbasis voor royal ties en belastingen - zijn een zijdig met 65 tot 70 ver hoogd. Het globale effect daar van is een prijsverhoging met 20 tot ?5 gulden per ton. Dat prijseffect zal zwaarder door werken in de prijsstelling van zware oliën dan in dat van benzine. Wij gebruiken zo'n 30 miljoen ton per jaar. „Als de ze verhoging in deze mate van toepassing zou zijn betekent dat een zeer substantiële in vloed op onze economie en die van de andere westerse lan den". Minister Lubbers verzekerde de Kamer, dat tot maatregelen zal worden overgegaan wan neer het eigen voorzieningsni veau effectief in gevaar zou kunnen komen. (Van onze redactie buiten land) HAVANNA Een tegen stander van het Castro-bewind op Cuba, die langer dan 24 uur de ambassadeurs van Bel gië en van Frankrijk in zijn macht had, is overleden aan de verwondingen die hij kreeg bij een schietpartij met Cu baanse veiligheidsagenten. De ontvoerder werd gister nacht overmeesterd en de twee gijzelaars werden onge deerd bevrijd bij een actie die rechtstreeks onder leiding van premier Fidel Castro stond. De ontvoerder, een Cubaan, overleed in een ziekenhuis tij dens een spoedoperatie. Hij had eerder gedreigd zichzelf te zullen doden én de twee diplomaten, tenzij hij vrijelijk uit Cuba mocht vertrekken. (Van onze correspondent EINDHOVEN De Bossche advocaat mr. H. Barten heeft op verzoek van zijn cliënt de aannemer H. Robben uit Nue- nen bij de officier van Justitie te Den Bosch een klacht inge diend tegen de Eindhovense politie. Aan deze klacht heeft hij een schadevergoedingseis van honderdduizend gulden verbonden. De aannemer is zeer verbol gen omdat zijn naam ook voorkomt in de informatiemap van de Eindhovense politie, die in handen van de Rode Jeugd is geraakt en die gege vens bevat over naar het oor deel van de Eindhovense poli tie verdachte personen en hun voertuigen. De heer Robben voelt zich zeer in zijn eer en goede naam aangetast omdat hij in de map als souteneur wordt aangeduid. Daar er foto- copieën van de mappen in om loop zijn, vreest de aannemer schade voor zijn bedrijf. Zoals wij in ons blad van dinsdag 16 oktober hebben ge meld, beweert de Eindhovense politie dat de informatiemap uit een van haar surveillance auto's is gestolen. Premier Castro zat in een jeep voor de zwaarbewaakte Franse ambassade tijdens de slechts enkele minuten duren de actie om de gegijzelde am bassadeurs te ontzetten. Zij waren daar al sinds dinsdag middag onder bewaking van de Cubaan. Het drama nam een einde toen de Franse ambassadeur terugkeerde van het Cubaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, waar hij de eisen van de ontvoerder had besproken terwijl de Belgische ambassa deur in de Franse ambassade achterbleef. Toen de Cubaan de deur opende om hem bin nen te laten, stormde een achttal Cubaanse veiligheids agenten naar binnen en over meesterden de ontvoerder na een kort vuurgevecht waarbij deze zwaar werd gewond. Volgens de Cubaanse autori teiten was de man een „con tra-revolutionaire delin quent". UTRECHT (anp) Het zal nog geruime tijd duren voor in het academisch zie kenhuis in Utrecht weer open hartoperaties worden ver richt. Hoewel het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen zich onlangs bereid heeft verklaard geld beschikbaar te stellen voor de verbouwing van de kliniek voor hart- en vaatehirurgie en voor de aan schaf van nieuwe apparatuur, blijkt het bijzonder moeilijk snel voldoende deskundig per- soneel te vinden om de kli niek te bemannen. Dit is gisteren bekend ge worden tijdens een vergade ring van de faculteitsraad van de medische faculteit in Utrecht. De onlangs benoemde hartchirurg prof. dr. H.A. Huysmans gaf in de vergade ring een overzicht van de stand van zaken met betrek king d hrtcahurgieni toetirl% stand van zaken met betrek king tot de hartchirurgie in het academisch ziekenhuis. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Minister Van Kemenade van Onderwijs heeft gisteren eer goed voor beeld gegeven van een opbou wend overleg met de volks vertegenwoordiging. Als ge- (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Minister dr. J.A. van Kemenade (Onder wijs en Wetenschappen) loopt met de voorbereidingen van een eventuele Brabantse Uni versiteit veel harder dan de colleges van bestuur van de twee Brabantse hogescholen- kennelijk lief is. In ieder ge val kunnen ze zijn tempo niet bijhouden. Hij heeft ze uitgenodigd, nog geen maand nadat hij hun opvattingen over samenwer king te licht had bevonden, op korte termijn ieder twee leden te benoemen. Die moeten gaan meewerken in een werkgroep met een zware ambtelijke be zetting en een ambtelijk se cretariaat. Om een bestuurlijk concept uit te werken waarmee hij, de minister, wel in zee durft te gaan voor de beide Brabantse hogescholen. Die werkgroep zal, aldus de brief, een bestuursstructuur moeten uitwerken voor een Brabantse universiteit, „waarin beide ho gescholen zullen opgaan". En dat laatste gaat verder dan op 11 september zou zijn afgesproken. Daarom gaan er van de colleges van bestuur van de Brabantse hogescholen twee brieven naar minister van Kemenade. Om hem duide lijk te maken dat zij vasthou den aan een federatief ver band. Met dien verstande dat de Tilburgers in hun brief wel duidelijk zullen maken dat ze toch erg veel haast hebben met de stichting van een letterenfa culteit. De Tilburgse Hoge school Raad heeft donderdag lang en vaak en erg vaag ge praat over het samenwerkings plan van het Samenwerkings orgaan. Men kwam niet tot goed- of afkeuring van dit rapport. Het regende axnande- menten en verklaringen over een ontwerpvoorstel over hechtere bestuurlijke samen werking tussen de twee hoge scholen. Dat ontwerp werd toen maar aangehouden. Er was voorts een gedachtenwis- seling over de studie die argu menten aandraagt voor de stichting van een letterenfa culteit in Tilburg. Mr. J. Daniels, die als lid van het college van Bestuur leiding gaat geven aan al de werkzaamheden die die lette renfaculteit in Tilburg moet gaan verwezenlijken, vertelde dat het Tilburgse college van bestuur bereid is de confessio- naliteit van de Katholieke Ho geschool op te geven als dat kan leiden tot een goed we tenschappelijk onderwijs in de regio. Een verklaring die en kele hogeschoolraadsleden deed aandringen op een rap port over de confessionaliteit van die hogeschool. volg daarvan zal een subsidie regeling worden gemaakt voor het vervoer van bepaalde groepen gehandicapte kinde ren naar blo-scholen. Vrijwel de gehele Tweede Kamer verlangde in eerste in stantie, dat alle schoolvervoer van alle gehandicapte kinde ren voor de volle honderd pro cent door hot rijk (via de gemeenten) zou worden ver goed. Dat vond minister Duy- senberg van Financiën te duur worden. Hij liet minister Van Kemenade vertsilen, dat een dergelijke subsidie twintig miljoen gulden per jaar zou kosten. Van Kememadle stelde de Kamer voor, de hele operatie in een paar fasen uit te voern, daarbij drie beperkingen stel lend, die hij dan in nader overleg mot de Kamer zoif-uit- werken. In de eerste plaats zou die subsidie niet gelden voor het vervoer naar alle ty pen van blo-scholen. In die tweedie plaats wilde de bewindsman in overleg met de Kamer een leeftijdsgrens stellen, die dan bij volgende gelegenheden eventueel weer zou kunnen worden verhoogd. En in de derde plaats wilde de bewindsman de subsidie be perken tot die gezinnen, wier inkomens beneden de grens van de sooiale verzekeingen liggen. Ook gelezen? Ons land drijft voor 55 procent op olie wat betreft de energievoorzie ning. Als u nagaat dat een mens al voor meer dan driekwart uit water bestaat, dat wij Ne derlanders bovendien al een eeuwenlange strijd tegen het water voeren, en daarenboven nog eens met al die stijgende prijzen nauwelijks het hoofd boven water houden, is boven staande mededeling natuurlijk wel olie op de golven. En 40 procent van onze energiegrondstof moet uit het Midden-Oosten komen, zei de minister gisteren. Daar heb je zo geenergfie) in, hè. De Rotterdamse haven moet het zqlfs voor 70 procent van de olie hebben, las ik. Kun je nagaan wie wil wie wat wint. Tussen haakjes: te denken dat er in die woestijn alleen maar zand ligt, is wat al te Sinaief. Er zit ook olie ónder. Links: Zaan kleef aan. Engeland heeft intussen weer een Heath hangijzer minder; de kabeljauwoorlog is in een soort bestand geëin digd. De Engelsen zullen wel ontdekt hebben dat er een kink in de kabeljauw zat. Nobelprijs voor de vrede voor Le Due Tho: Duc-je voor het bloeden? 'n IJzersterke: „De vuilnis man van vandaag is de anti quair van morgen" (stelling van de in Rotterdam gepromo veerde dr. J. van Walleg- hem). In Axel vertrouwen ze het maar niks. D'r zal toch maar een aanval komen. Alleen van v.'ie? De Russen of de Ameri kanen of de Arabieren? Of de Belgen? Ik zet er onderdehand een punt achter, want lk heb ver nomen dat hieronder nog een zakelijke mededeling moet ko men een gekleurde nog wel, en daar wil ik niet tussen komen. Stel je voor: Merijn zou er voor het eerst van z'n leven gekleurd opstaan! Ik krijg er een rooie kop van, gelooft u dat? MERIJN. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1973 | | pagina 11