Y.S. EN RUSLAND WAKEN VANUIT DE RUIMTE OVER HET STRIJDTONEEL Intensief overleg tussen Amerikanen en Russen; Nixon praat met Arabieren TANKSLAGEN IN DE SINAÏ ENGELAND GEWIPT DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Vandaag Zaanstad blijft rood Oeverval bij Hoofdplaat zwaarder dan verwacht m 95 Achttienduizend inkomens van één ton of meer Overspannen dochter (61) doodt moeder (96) EERSTE SNEEUW VAET IN ZWOLEE deze week Pedro Ornella Afrikanen niet gewenst EDITIE VOOR ZEELAND Arabische landen beperken olieproduktie \Politiek ivapen Havens Goede rol Paar kilomeier Edy de Luxe afwasautomaat de betrouwbare vande kleinste verandering tot uw gehele interieur „EVEN. KIJKEN" zuidzande 01170*2161 terneuzen01150*3529 STEM Donderdag 18 oktober 1973 113e jaargang no. 17462 IlRECTEUR DR. w. A. J. M. HARKX HOOFDREDACTEUR L. LEIJENDEKKER KANTOREN TE BREDA - BERGEN OP ZOOM - GOES - HULST - OOSTERHOUT - ROOSENDAAL - TERNEUZEN T (Van onze redactie buitenland) BOTTERDAM De ben- f zine in ons land zal als gc- - volg van het besluit van de I grootste olieproducerende j landen rond de Perzische Golf, om de prijs van ruwe I olie aan de bron met zeven- I tig procent te verhogen, [vrijwel zeker duurder wor- I den. De prijsstijging aan de bron I zal de zes landen te zamen ruim negen miljard meer in het laatje brengen; aan de pomp komt dat echter neer op I een prijsverhoging van 17 pro- I cent. De twee grootste benzine- I maatschappijen in ons land [Shell en Esso zeggen, dat I voortdurend onderhandeld I wordt met het ministerie van [Economische Zaken over de ■benzineprijs. Waarnemers me- Inen dat men straks 2 tot 3 [cent meer voor een liter zal Imoeten gaan betalen. I Telt men daarbij de accijns- I verhoging van vier en een hal- |vecent per 1 januari 1974 dan de consument voor een jenzineprijsverhoging van maximaal zeven en een halve [cent te staan. Zo snel staat die verhoging [nog niet voor de deur, want de miljoenen liters die nog in mammoettankers onderweg |zijn zullen voor de oude prijs worden verhandeld. De olieministers van de I Arabische olieproducerende I landen hebben op de vergade- 1 ring in Koeweit, die belegd was om te bekijken in hoever- re men de olie als een politiek ■wapen voor de strijd in het I Midden-Oosten kan gebruiken, 1 besloten de olieproduktie deze I maand met vijf procent te I verminderen en met een ver- I dere vijf procent iedere ko- I mende maand, om Israël te I dwingen zich terug te trekken I uit de bezette gebieden. bewolkt en buiig Op sommige plaatsen hagel; matige tot krach tige wind. Maximum temperatuur 8 graden. stad en streek Kerncentrale lag zestig eur stil. Pagina 3 Terneuzen Is er geen vuiltje aan de lucht. Pagina 5 BINNEN- EN BUITENLAND West, wapen in de strijd tossen boer en jonkheer. Pagina 13 Strategische kijk op de oorlog in het Midden- 0osten- Pagina 15 fINANCIëN EN economie Bouwpatroons ontevreden. Pagina 11 radio en televisie Consument straks toch op de buis? Pagina 21 (Van onze redactie WASHINGTON De Verenigde Staten en de Sov jet-Unie volgen uiterst nauwgezet de militaire acti viteit in het Midden-Oosten via geperfectioneerde ver- kennings- of spionagesatel- iieten waarover beide be schikken. Ten koste van enorme bedragen lanceert Moskou jaarlijks 35 tot 40 van deze satellieten terwijl Washington zich tevreden stelt met 6 tot 10. Gewoon lijk draaien de Russen maar 12 of 13 dagen rond de aarde en de Amerikanen drie of vier maanden. Op 3 oktober - drie dagen voordat de Arabiscli-Israëli- sche oorlog uitbrak - lan ceerde Moskou met een raket 8 Kosmos-satellieten en sindsdien zijn nog de Kos mos 596, 597, 598, 599, 600 en 601 in de ruimte gebracht. Vanaf de basis Vandenberg in Californië vertrok op 27 sep tember een Titaan-3B-Agena- raket met een Samos-satelliet. Het was de laatste van de Amerikaanse spionagesatel- lieten die, elke week, een capsule met films naar bene den sturen. Deze capsules worden in de atmosfeer op gevangen door C-130 tran sportvliegtuigen, die opere ren vanaf de luchtmachtbasis Hickham op Hawaii. Volgens Amerikaanse deskundigen zijn deze films veel heter van kwaliteit dan die van de Russische camera's. De Rus sen halen hun films naar de aarde aan parachutes die in het gebied van Karaganda neerkomen waar ook de kos monauten bij terugkeer van uit de ruimte terechtko men. Anderzijds is het geenszins uitgesloten dat de Ameri kaanse luchtmacht gebruik maakt van Sur-71-verken- ningsvliegtuigen, die drie maal zo snel kunnen gaan als het geluid en die reeds bo ven bepaalde gebieden van het Midden-Oosten zouden zijn gesignaleerd. De snel heid waarmee en de hoogte waarop zij vliegen (30.000 meter) heeft deze toestellen onkwetsbaar gemaakt voor de SAM-luchtdoelrakettcn tijdens de Vietnamese oorlog. Van Russische zijde zou men met dezelfde bedoelingen ge bruik kunnen maken van de Mig-25-verkenningsvlieg- tuigen. Dit toestel bereikt tweemaal de geluidssnelheid en vliegt op een hoogte van 21.000 meter. GROTE TWEE ZOEKEN UITWEG (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/MOSKOU/CAIRO De supermachten Amerika en Rus land, zijn op de twaalfde dag van de nog steeds grimmiger wordende oorlog tussen de Arabische landen en Israël druk in de weer geweest om op ver schillende diplomatieke fronten een opening te vinden die kan leiden tot een gespreksbasis als eerste aanzet tot een bestand. Zowel in Cairo als in Moskou waren er woensdag de gehele dag hardnekkige maar onbevestigde geruchten als zou de Russische premier Kosygin zich voor overleg in de Egyp tische hoofdstad bevinden. Deze geruchten kregen enige grond in het feit, dat Kosygin niet aanzat aan het diner dat de Denen in Moskou te zijner ere hadden in verband met het bezoek van de Deense premier aan Moskou. Over het directe doel van een Russische missie naar Cairo werd druk gespeculeerd, maar waarnemers meenden te geloven, dat de Russen Sadat willen matigen in de oogmerken van deze huidige oorlog. 0 De olieministers van de Arabische landen tijdens de speciale conferentie in Koeweit. (Van onee redactie buitenland) TEL AVIV/CAIRO/DAMASCUS De twaalfde dag van de oorlog in het Midden-Oosten werd gekenmerkt door zware tankslagen in de middensector van het 160 kilometer lange Suezkanaalfront. In Syrië werd heftig gevochten tussen commandotroepen en vooruitgeschoven Israëlische eenheden. Een militaire woordvoerder in Tel Aviv deelde mee dat de Israëlische eenheden aan het Suezkanaal met steun van de luchtmacht 100 Egyptische tanks hebben vernield en dat vijf Egyptische Migs werden neergehaald. Cairo zweeg over de tank slagen en gaf evenmin nader nieuws over de Israëlische commando-eenheid die dins dag tot de westelijke over var. het Suezkanaal was doorge drongen. Eerder was gemeld dat drie Israëlische tanks wa ren uitgeschakeld en dat de vier overige werden achter volgd. Er zouden 10 Israëli sche militairen van deze groep gevangen zijn genomen. Een van de taken van deze Israë li's zou zijn een SA-6-raket onbeschadigd in handen te krijgen. Aan het front in de Sinai zouden 21 Israëlische tanks zijn vernield. De Israë li's hadden 15 luchtaanvallen op voortuitgeschoven Egypti sche stellingen ondernomen en deze bestookt met lange-af- standsartillerie en houwitsers, terwijl Pattontanks een aanval openden. Radio Amman zei dat Jor daanse strijdkrachten met steun van Syrische vliegtuigen zes Israëlische stellingen op de Hoogvlakte van Golan hadden aangevallen en negen Israëli sche tanks hadden vernield. Een Israëlische aanval op twee Syrische stellingen werd afge slagen. Daarbij zijn twee Is raëlische artiüeristellingen, twee raketbases en een aantal tanks vernield, aldus de radi- ZAANSTAD Bij de woens dag gehouden gemeenteraads verkiezingen voor de nieuwe Zaanstad (samenvoeging van alle Zaangeineenten) waren bij het ter perse gaan van deze editie te weinig gegevens be kend om er voor de landspoli- tiek betrouwbare conclusies aan te verbinden. Wel stond vast dat D'66 de grote verliezer was geworden de partij is in Zaanstad vrij wel weggevaagd en dat ook DS '70 een flinke klap moest incasseren. Zowel VVD als Par tij van de Arbeid boekten een slechts bescheiden vooruitgang; de liberalen iets minder, de so cialisten iets meer dan drie percent. De confessionele groe pen handhaafden zich. De grootste winst ging naar de CPN, die van dertien naar ze ventien percent klom. Van de kiezers was zeventig percent opgekomen, aanzien lijk minder dan bij de Kamer verkiezingen, maar meer dan bij de laatste gemeenteraads verkiezingen. ZWOLLE In de omgeving van Zwolle is gisteravond de eerste sneeuw van het na jaarsseizoen gevallen. Het was een dunne laag die na enkele minuten reeds verdwenen was, maar het was toch de eerste sneeuw die de komende winter aankondigt. o. Een Syrische militaire woordvoerder zei dat Israëli sche vliegtuigen opnieuw ge tracht hadden burgerdoelen in de havens Latakia en Tartoes aan de Middellandse Zee aan te vallen. Vier vliegtuigen werden neergeschoten. HOOFDPLAAT Het stor ten van slakken voor de oe verval bij Hoofdplaat is giste ren weer gewoon doorgegaan. In totaal vijf scheepsladingen zijn momenteel gestort. Inmiddels is wel gebleken, diat de oeverval nog zwaarder is dan men zich aanvankelijk had voorgesteld. Grote stuk ken van de dijk ter plaatse staan direct bloot aan de zee, zonder dat van branding of iets dergelijks sprake is, „De slakken worden hierbij als het ware gestort op een steile hel ling", aldus ir. L. Uildriks van het waterschap Het Vrije van Sluis. Aan de achterzijde van de getroffen dijk is al een hoe veelheid klei aangevoerd. Wat de definitieve oplossing gaat worden is nog niet bekend. „Wij zijn druk bezig in de tekenkamer", zo werd gisteren meegedeeld. De Verenigde Staten en Rus land houden sinds enkele dagen intensieve contacten met elkaar over de mogelijkheid van een gemeenschappelijk vredesinitia tief in het Midden-Oosten met inschakeling van de Verenigde Naties, zo verklaarde de woord voerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken, Robert McCIoskey, giste ren. McCloskey zei dat de gedach- tenwisseling tussen Washington en Moskou op dit ogenblik nog in enigszins algemene termen verliep en niet specifiek was. De woordvoerder onthulde een en ander in antwoord op een vraag of de Sovjet-Unie specifieke voorstellen voor re geling van het conflict in het Midden-Oosten had gedaan. Het is in Washington ook op gevallen dat de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken, Henry Kissinger, vrijwel elke dag confereert met de Sovjetambassadeur in Washing ton, Anatoli Dobrynin. Naar verluidt is de grootste moeilijkheid die een gemeen schappelijke stap in de weg staat, de vraag of de strijdende partijen in het Midden-Oosten bedreigd zouden moeten wor den met een wapenembargo. De ministers van buitenland se zaken van vier Arabische landen hebben dinsdag in het Witte Huis in Washington hun opwachting gemaakt bij presi dent Richard Nixon, om hem de gevolgen onder de ogen te houden die de Amerikaanse mi litaire hulp aan Israël voor de V.S. zou kunnen hebben. De vier ministers werden ont. vangen in het ovale werkver trek van de president, na een inleidend gesprek van drie kwartier met minister van bui tenlandse zaken Kissinger. De Arabische delegatie be stond uit Abdelaziz Bouteflika van Algerije, Omar el Saqqaf van Saoedi-Arabië, Saba el Ja- rid ei Saba van Koeweit en Taibi Benhima van Marokko. Het gesprek met president Nixon dat volgens deze „zeer goed" was werd bijge woond door Kissinger en door adjunctminister van buiten landse zaken voor het naburige oosten, Joseph Sisco. De Saoedi-Arabische minis ter zei dat hij en zijn drie col lega's achttien Arabische lan den vertegenwoordigden. „Wij zijn goed ontvangen en we hebben een zeer goede gedach- tenwisseling met president Nixon gehad", verklaarde hij. „De besprekingen waren vruchtbaar en wij zijn van me ning dat de man (president Nixon) die de Vietnamese oor log kon oplossen, de man die overal ter wereld naar vrede streeft, een goede rol kan spe len bij het streven naar vrede m ons deel van de wereld, het Midden-Oosten", zo voegde hij eraan toe. „Ik heb tegen de ministers gezegd dat waar het op dit ogenblik om gaat, 'een recht vaardige en vreedzame oplos sing van de crisis in het Mid den-Oosten is, 'n doel dat we kunnen, willen en moeten be reiken", aldus Nixon. President Leopold Sengftor van Senegal heeft woensdag op een pensconferentie in Parijs verklaard, dat premier Golda Meir van Israël bereid is de Arabische bezette gebieden te ontruimen na ondertekening van een vredesovereenkomst met slechts enkele kleine grenscorrecties. Senghor is momenteel voor een officieel bezoek in Parijs. Op de vraag hoe groot de grenscorrecties zouden moeten zijn zei hij: „O, helemaal niet groot, een paar kilometer aan beide kanten". Hij zei dinsdag een brief van premier Golda Meir ontvanger te hebben met dit aanbod. (ADVERTENTIE) medium dry fles DEN HAAG (ANP) Iets meer dan 18000 mensen in Nederland heeft een beiast- baar inkomen van honderddui zend gulden of meer per jaar. Dit blijkt uit de jongste gege vens vain de fiscus gebaseerde cijfers van het C.B.S. Tezamen betaalden deze mensen ruim 1,7 miljard gulden inkomsten belasting. De cijfers hebben betrekking op 1969. in 1.968 waren er ruim 16.000 inko mens van een ton of meer en in 1967 ruim 13.000. Het aantal Nederlanders, dat een inkomen heeft van meer dan 50.000 maar minder dan 100.000 gulden per jaar, be droeg in 1969 een kleine zes tigduizend. Er is een zeer gro te groep van inkomens tussen de 25.000 ear 30.000 gulden per jaar, namelijk van 119.000 personen. Deze groep was in 1968 94.000 personen groot en omvatte in 1967 80.000 men sen- De inkomensgroep tussen dc 25.000 en de 50.000 telde in 1969 ongeveer 277.000 perso nen. Er waren in dat jaar 167.000 gezinnen met een in komen van 15.000 a f 16.000, 131.000 met 16.000 a 17.000 gulden, 106.000 met 17.000 a 18-000 gulden. 87.000 met 18.000 a 19.000 en 71.000 met 19.000 a 20.000 gulden belast baar inkomen per jaar. De groep van inkomens tussen de 20.000 en de 25.000 gulden per jaar telde ruim 231.000 belas tingplichtigen. In totaal waren er in 1969 bijna 1.148.000 be- lastingsplichtigen met een be lastbaar inkomen van meer dan 15.000 gulden. Hun geza menlijk belastbaar inkomen was 31,2 miljard gulden. Sa men betaalden zij ruim 7,9 miljard gulden belasting- (Van onze redactie binnenland) ZANDVOORT Woensdag middag had in Zandvoort een familiedrama plaats waarbij een 96-jarige vrouw door haar dochter van het leven werd be roofd. Het slachtoffer, mevr. C. M. Verkerk-Deijdenrijk, die bij haar dochter aan de Vondel laan inwoonde, werd door haar (overspannen) dochter, de 61- jarige mevrouw C. M. H.-V. met een doek gewurgd en later met een plank op het hoofd ge slagen. De daderes is waar schijnlijk meteen uit haar wo ning gevlucht want toen haar echtgenoot later thuiskwam, trof hij zijn schoonmoeder dood aan. Om ongeveer acht uur woens dagavond werd de politie voor een ongeval nabij de spoorweg overgang bij de Sophiaweg ge waarschuwd. De bestuurder van een trein die voor een on veilig sein stond, zag bij het optrekken dat er een vrouw op de rails lag. Hij bracht het treinstel tijdig tot stilstand en wilde de vrouw helpen maar deze verzette zich hevig. Daar bij zwaaide zij met een mes. Later bemerkte de treinbe stuurder pas dat de vrouw hem een lichte verwonding had be zorgd. Omstanders hebben de vrouw tenslotte overmand. Toen bleek dat zij de vermoedelijke dade res van de moord was. Zij werd een woning aan de Tollenstraat binnengebracht en na een kal meringsmiddel te hebben ge kregen naar het bureau van politie gebracht. LUITENANT Gilbert Wood- waid (56) inspecteur-generaal van het Amerikaanse leger is op het Londense vliegveld He- aitrow overleden. Hij was op weg naar de grote logeroefe- ning in Beieren. Waarschijn lijk is hersenvliesontsteking de doodsoorzaak. (Van onze sportredactie) LONDEN Het Engelse nationale elftal heeft de eind ronde voor het wereldkam pioenschap voetbal volgend jaar in West-Duitsland niet gehaald. Gisteravond reikten de Engelsen in het Wembley- stadion tegen Polen niet ver der <\an een 11 gelijkspel en dat betekende, dat de Olympi sche kampioen van München, Polen volgend jaar in de eind ronde zal uitkomen. Enge land dat in 1966 wereldkampi oen werd en in 1970 in de halve finale in Mexico werd geklopt door Brazilië, had moeten winnen om zich te plaatsen. Het is 35 jaar geleden, dat Polen zich kwalificeerde voor de eindronden. (Zie verder onze sportpagi na's). (ADVERTENTIES) Als ik in een parochie een Europese missionaris benoem, krijg ik van de mensen ge schenken. Als ik hun een Afri kaanse priester stuur, vragen ze waarom ik een hekel aan ze heb. Een bittere ervaring voor de Afrikaanse bisschop uit Kame roen, die ons dit vertelde. Hij is niet de enige die de PMW laat weten dat de overschake ling op eigen kader voor de jonge kerken in Afrika en Azië een moeilijke zaak is, ook om financiële redenen. Wat de Eu ropese missionaris kon, dank zij relaties in het moederland, kan zijn Afrikaanse opvolger niet zo gemakkelijk. Hij be schikt over minder geld, en kan met zijn mensen minder doen voor de opbouw van de samen leving' en de kerk. Daarom is hij soms niet gewenst. De nor male ontwikkeling van de Afri kaanse of Aziatische christen heid wordt er door geremd. Wij proberen daar iets aan te doen. Het hulpprogramma van de PMW is gericht op de jong« kerken zelf, met al hun mede werkers, vooral die uit het ei gen volk. Op Wereldmissiedag, 20-21 oktober, vragen wij voor deze priesters en leken midde len om te leven en te werken. Er is èen kerkkollekte en U kunt gireren. Op giro 8725 - PMW - Den Haag - Laan Copes van Cattenburch 127. advertentie van edv electric b.v. 7 X' Roestvrij stalen interieur. Grote capaciteit: voor de afwas van de gehele dag van een gezin van 4 tot 6 personen. 1 Geschikt voor vrijstaande opstelling en inbouw onder of naast de aanrecht. Keuzetoetsen voor normaal, teer of zeer teer serviesgoed met aangepaste temperaturen en waterdruk. Automatische water- N ^"""4 ontharder. Twee sproeiarmen. Uitschuifbare en uitneembare ,S W* rekken. Automatische toevoeging 4 V;1 van afwas- en glansmiddet. "4, Zichtbare controle van inhoud <ÉËU van zout- en glansmiddel- reservoir. Adviesprijs! 1.345,- incl. 16°/o B.T.W. wasautomaten - céntrifggés.-.köelkasten - diepvriezers - Öfwasadtqmafen enz: W 4- 41

de Stem | 1973 | | pagina 1