rdrecht ikomst lensen in levens gevaar niet toegelaten tot ambassade NIEUW KAMERLID WIL MIN. WESTERTERP KAPITTELEN EX-PREMIER VLUCHT LAND UIT Thailand: gespannen rust Syrië zwijgt over toestand op Golan-front CENTRALISATIE VAN INTERPOLIS IN TILBURG Rode-Jeugd-lid dient-aanklacht in tegen Eindhovense politie DRIE VLISSINGSE MARINEMANNEN REDDEN BAGGERAAR Industriebond NKV en Unie BLHP leggen ruzie bij -V Inkrimping van personeel binnenland buitenland tingsavond Nederlandse) Spoorwegen) eler Ambacht OP ZOOM Nieuwe getuigenis uit Chili: ACTIE Kamerlid vraagt terughoudendheid bij benoeming °pper-officieren Spoorwegsanering twistappel RUST Rolling Stone' Keith Richard veroordeeld SUPER-WAPENS Treinen op elkaar in tunnel KEUZE PPR-aanwas kan tekort opvangen 618e STAATSLOTERIJ Tweede trekking Dinsdag 16 oktober 1973 :lng naar DORDRECHT ele verhuiskosten g van minimaal f 2400, irichten van uw woning te vari f2500.-voor i of f1250.-voor on> inen drie a vier maanden ing helpen bijv. voor en 4-kamer-flat. f 200.- per maand) ingstelling? in eens praten op en op donderdag 18 tussen 16.30 uur en het Rayonkantoor van lOES. r het bezoeken van htingsavond van de maakt zullen wij u ten vergoeden. 684 het waterschap Axeler at van 19 oktober 1973 er griffie van het wa- Axel) ter inzage van rgelegd en in afschrift n verkrijgbaar wordt ne vergadering aange- 4. bestuur van het xeler Ambacht, dijkgraaf, griffier. van alle goederen V. Bergen op Zoom. er van de produktie nderzoeken van de huidige en toekom- aiaatsen van orders. ver een middelbare ichte inkooptechni- jnktie bij een indu- Bergen op Zoom- (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Nadat P.v d.A.-voorzitter André van der Louw zijn misnoegen over het gedrag van de Ne derlandse ambassadeurs ln Chili reeds geuit had, heeft ook een vertegenwoor- van de Wereldraad van Kerken verklaard, dat de Nederlandse ambassade ln Santiago geweigerd heeft asiel te verlenen aan men sen die in levensgevaar ver keerden nu Mevrouw A. Went van der Vring, secretaresse van de Stichting Oecumenische hulp aan Kerken en Vluchtelingen heeft deze kwestie met am bassadeur L. J- Goedhart be sproken. Deze verklaarde dat hij niet de vrijheid had de vluchtelin gen te helpen. Minister Van der Stoel heeft mevrouw Went meegedeeld, dat de instructie om vluchtelingen te helpen wel degelijk gegeven is. Zoals beknd heeft de mlnis- I ter de ambassadeur op zo kort I mogelijke termijn naar Neder- I land ontboden. De Wereldraad en de Hoge I Commissaris voor vluehtelin- I gen in Genève zijn op het I ogenblik bezig met het inven- I tariseren van de opvangmoge- I üjkheden voor de honderden I Vluchtelingen, die Chili willen I verlaten. Op het ogenblik is er vol- geus mevrouw Went in Chili I rag steeds sprake van een .geweldige schending van de rechten van de mens". Er worden ook nu nog velen I tonder vorm van proces gear resteerd en gemarteld of ge- I dood. Zusters moeten iedere och- IH lijken uit de rivier die door Santiago loopt halen en naai het lijkenhuis brengen. Naar aanleiding van het ge beurde heeft het PvdA-Eerste- Kamerlid Kweksilber ge- I vraagd of de Nederlandse am- I bassadeur in Chili nog wel I gehandhaafd kan worden. Nu het Chileense vakver bond CUT is ontbonden, wil len de drie Nederlandse vak centrales dat de Internationale Arbeidsorganisatie van de Verenigde Naties een „passen de actie" onderneemt. In de Chileense stad Con ception zijn afgelopen week end twee gevangenen, die probeerden zich van wapens meester te maken doodgescho- ten. De Nederlandse vakbond van schrijvers heeft met klem geprotesteerd tegen het ver branden van boeken in Chili. „Hierdoor wordt niet alleen de "ijheid van schrijvers maar die van lezers aangetast" ndus de vakbond DEJf HAAG (ANP). Het v'uA-kamerlid Kombrink is 1111 mening, dat staatssecreta- l .1 ommersteeg (Defensie) »™te terughoudendheid moet ««ten bij de benoemingen «s hoofd- en opperofficieren J de strijdkrachten, hi schriftelijke vragen aan staatssecretaris dringt het "»ierlid aan op het instellen ji® een onderzoek naar het ^pingsbeleid bij de krijgs- (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN De 23-jarige Theo Engelen, een van de le den van de Eindhovense Rode Jeugd, heeft bij de officier van justitie een aanklacht in gediend tegen de Eindhovense politie, omdat zijn naam zou voorkomen in de zogenaamde info-map die in elke surveil lance-wagen wordt meege voerd. In deze map staan de namen van adressen en voertuigen van naar het oordeel van de politie verdachte personen. Volgens Theo Engelen is hij door een met hem sympathise rende politiefunctionaris in het bezit gesteld van deze ln- fo-map waarin onder andere stond vermeld dat hij in het bezit zou zijn van een groene Mercedes met kenteken 36-78- AE. Theo Engelen verklaarde nog nooit in het bezit te zijn ge weest van een auto. Hij bezit ook geen rijbewijs. Nadat de Eindhovense poli tie aanvankelijk had verklaard op dit bericht geen commen taar te hebben, kwam zij daar later op terug. Volgens haar was de informatiemap uit een politieauto gestolen toen deze ergens geparkeerd stond tij dens een assistentie in de bin nenstad. De ontvreemde map is volgens de politie weer in haar bezit. Er zouden een aan tal kopieën van zijn gemaakt die in handen van onbevoeg den zijn gekomen. De Eindho vense politie ontkent dat de informatiemap door een sym pathisant bij de politie in han den van de Rode Jeugd zou zijn gespeeld. De Eindhovense politie geeft het bestaan van „informatie mappen" toe. Daarin zouden gegevens staan die voor het surveillerend personeel nuttig of nodig zouden zijn. De in houd van de mappen is echter alleen bestemd voor „intern gebruik", aldus de Eindhoven se politie. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/UTRECIIT. Het kersverse Tweede-Kamer lid J. C. van der Doef (Partij van de Arbeid) zal donderdag (Van onze redactie buitenland) BANGKOK De ex-pre mier en ex-vice-premier van Tliailand hebben gistermid dag het land overhaast ver laten. Demonstrerende stu denten, onder wie zondag honderden doden waren ge vallen toen de politie en het leger het vuur openden, had den de openbare executie van deze twee voormalige leiders geëist. Ex-premier Kittikatsjorn en ex-vice-premier Tsjaroesathien verlieten, samen met een zoon van Kittikatsjorn, het land „in het belang van de orde". De nieuwe regeringsleider, Tammasak, maakte later op de dag bekend dat hij een com promis had bereikt met de stu denten en de scholieren. Dezen waren in het weekeinde aan- het demonstreren geslagen om de vrijlating van dertien van samenzwering beschuldigde studentenleiders te bewerk stelligen. Het ingrijpen van politie en leger was dermate hard dat er honderden doden vielen. Gisteren koelden demon stranten hun woede op politie bureaus. Bij de gevechten die hierbij en in andere delen van Bangkok ontstonden, zouden volgens een radiobericht „een groot aantal politiemensen" zijn omgekomen. Tegen de avond werd het rustiger in de Thaise hoofd stad. Het uitgaansverbod was ingetrokken. Door de straten raasden auto's en bussen met jonge mensen die de demon stranten aanspoorden naar huis te gaan. Studentenleiders verklaar den nog niet erg gerust te zijn op de situatie. Gistermorgen waren berichten in omloop ge bracht als zou de nieuwe pre mier door het leger gevangen genomen zijn. De studenten zeiden dat de rust pas weer zal terugkeren als vaststaat dat de militairen de macht uit handen hebben gegeven. Met het overhaaste vertrek van Kittikatsjorn zou dit inder daad het geval zijn. Andere berichten meldden dat een deel van de Thaise marine de kant van de studenten had ge kozen. Een dramatische foto, gemaakt voor het ministerie van voorlichting in Bangkok, op het moment dat een demonstrerende stu dent zijn handen in de maagstreek drukt. Even tevoren was hij getroffen door een kogel, afkomstig van een hier niet afgebeelde soldaat. Op de achtergrond houdt een tankschutter de jongen onder schot met zijn mitrailleur. (Van een onzer verslaggevers) PARIJS Keith Richard van de Rolling Stones en zijn vriendin Anita Pallenberg zijn maandag door een rechtbank in Nice bij verstek veroor deeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van een jaar en 5000 franc boete wegens het gebruik van verdovende middelen. Saxofonist Bob Keys kreeg vier maanden en 1000 franc boete. De musici werden er van beschuldigd in 1971 in hun villa feestjes te hebben gegeven waar verdovende middelen werden gebruikt. Keith en Anita kregen een betrekkelijk milde straf omdat hun advocaten hadden gezegd dat zij een ontwenningskuur hadden ondergaan. (ADVERTENTIE) (vervolg pag 1) Israëlische luchtaanvallen op Latakia en Tartoes, twee ha venplaatsen aan de Middel- landse-Zeekust, zijn door Da mascus bevestigd. Volgens Sy rië waren de aanvallen gericht op burgerlijke doelen en zou den twee burgers daarbij zijn gedood. Een Israëlische Phan tom zou zijn neergeschoten. Israël zegt echter dat bij de aanvallen olieinstallaties zijn bestookt. opleving noordelijil DE Chinees L.S. Ah te Am sterdam heeft bij een ruzie bij het dobbelspel ernstige steek wonden in de buik opgelopen; in zorgwekkende toestand werd hij in het VU-ziekenhuis opgenomen. DE ontvoerde Britse ereconsul in de Mexicaanse stad Guada lajara, Anthony Williams is vrijgelaten. De ontvoerders kregen een vrijgeleide naar het buitenland en een losgeld van een half miljoen gulden. meldde voorts een van de strijd in de ijtke sector van het Go- Over die juiste lig ging van dit front bewaart Sy rië echter het stilzwijgen. Westelijke diplomatieke krin gen in Damascus zeggen te twijfelen aam die waarheid van de Israëlische beweringen dat hun troepen halverwege Da mascus staan. Voor het eerst sinds dagen waren er maandag geen luchtaanvallen op deze stad. Syrië zegt dat het sinds het betgiin vain de oorlog 313 Israëlische vliegtuigen heeft neergeschoten. De Egyptische luohtsucoessen zouden thans op 198 toestellen staan. Israël maakt over de eigen verliezen geen cijfers bekend maar zegt dat ze licht zijn. (Van een onzer verslaggevers) Het verzeke- I4tn noern Interpolis met ca. tt»! ,werknemers wordt ge- I hseerd in Tilburg. L1!' i" de praktijk inhou- taL?- 6e kantoren van In ternal ABTB te Arnhem, In- i InuA B^M te Roermond, I tenw- LTB te Leiden, Im- HSnBTL te De" Haag en Haf» eveneens te Den g zullen worden omge vormd tot districtskantoren. De inkrimping van het aantal personeelsleden, welke hier van ongetwijfeld het gevolg zal zijn. hoopt men bij Inter polis voor een zeer groot deel te kunnen opvangen door na tuurlijk verloop- Men koestert bij Interpolis de ze verwachting omdat voor het gehele centralisatieproces een ruime tijd is genomen. „Met een ruime jd", wordt zo ver namen wij van mi. H.I.J.M. Verhoeven directie-secretaris van Interpolis in Tilburg, een periode van vier a vijf jaar bedoeld. De sociale aspecten hebben een punt van bespre king uitgemaakt met de vak bonden, waarmee een aanvul lende CAO is overeengeko men. Over het aantal personeelsle den, die ziullen moeten afvloei en bij de verschillende vesti gingen wilde men zich thans niet uitlaten. „Ontslagen zullen zoveel mo gelijk worden vermeden. Er is een goede mogelijkheid voor overplaatsing, terwijl natuur lijk verloop als vrijwillig ver trek, (vroegtijdige) pensione ring e.d. ook voor de nodige soelaas zal zorgen", aldus mr. Verhoeven De sociale begeleiding incl. verhuiskosten en afvloeing zal naar schatting een bedrag ver gen van ca. 7 miljoen gulden. Egypte maakte maandag be kend dat zijn strijdkrachten negen Israëlische vliegtuigen hadden neergeschoten en der tien tanks buiten gevecht stel den bij gevechten die maan dag aan het Suezfront plaats vonden. Egyptische vliegtuigen deden aanvallen op een opruk kende Israëlische tankcolonne in de noorddlijtoe sector van het front. Volgens Egypte deden zich maandag bij tussenpozen ge vechten voor. De militaire communiqués maakten geen gewag van het door Israël ge melde mislukte offensief Ge zegd werd dat Egyptische een heden een Israëlische tegen aanval op de zondag ingeno men vooruitgeschoven posities hebben afgeslagen. De Israëli's verloren hierbij zeven tanks en trokken zich iin oostelijke richting terug. Er had voorts een Egypti sche aanval plaatsgevonden op een Israëlische versterking in het noordelijke deel van de Sinaï-kust, waarbij de tegen stander bij gevechten van man tegen man zware verliezen zouden zijn toegebracht. Syrië zou zeer spoedig nieu we „superwapens" in de strijd werpen. Volgens Libanese po litici zijn deze wapens van Russische makelij, „De wereld zal binnen de komende dagen goed nieuws horen over een wijziging aan het Syrische front van de defensie in het offensief. Dat zal dan het ge volg zijn van nieuw-ontwik kalde wapens die het Syrische leger gaat gebruiken en waar het Israëlische leger niets te genover kaïn stellen", aldus deze politici, dde kort tevoren een bespreking met Sarvar Azimov, de Russische ambas sadeur in Libanon hadden ge voerd. De verklaring gaf geen nadere aanwijzingen oveT de aard van het nieuwe wapen. (Van onze correspondente) VLISSINGEN. Een drie man sterke explosievenploeg van de Koninklijke Marine heeft afgelopen weekeinde as sistentie verleend bij het moei lijke reddingskarwei: het met springstof openen van de Fran se grindzuiger „Cap de la Hague", die vorige week op de Noordzee was gekapseisd. Daarbij wisten ze een van de opvarenden, een 25-jarige Fransman, vader van twee kin deren, gezond en wel weer bo ven te brengen. Vrijdagavond kreeg de ma rine het verzoek om te helpen bij de bevrijding van de opva renden van het in nood ge raakte baggerschip. Onmiddel lijk vertrokken luitenant E. B Kooyman, bootsman J. Spiljard en kwartiermeester G. Toonen uit Vlissingen met een perso nenauto boordevol springstof fen. Aangezien alle redmiddelen tot dan toe gefaald hadden werd besloten toch een gat te maken met springstof, en wel onder de plaats waar zich op dat moment een man op een trap half in het water in een luchtbel bevond. Zondagmor gen wist men een gat te slaan dat groot genoeg was om de enige overlevende veilig naar de oppervlakte te brengen. Bootsman J. Spiljard, de eigenlijke explosievendeskun dige, is in Zeeland een autori teit op het gebied van mijnop ruiming, zoals onlangs bij Cad- zand is gebleken. De drie hebben hun werk te Vlissingen inmiddels normaal herval. (Van onze redactie buitenland) NAPELS In een tunnel in Napels zijn maandag twee treinen met elkaar in botsing gekomen. Daarbij werden hon derdtwintig reizigers ge wond. In de tunnel is één spoor en is een zijlijn waar de ene trein normaliter wacht tot de andere is gepasseerd. De ge wonden verkeren niet in le vensgevaar. minister Westerterp van Ver keer en Waterstaat attaqueren over een het kabinet en de re geringspartijen dierbare zaak: het openbare vervoer en met name de Nederlandse Spoor wegen. Van der Doef, tot voor kort voorzitter van de Katho lieke Bond van Vervoersperso neel, wil weten welke sane ringsmaatregelen nog voor 1974 bij de spoorwegen nodig zijn. Bovendien wil hij daarover een uitspraak van de Kamer hebben. De interventie van de heer Van der Doef moet worden toe geschreven aan de onrust die onder het spoorwegpersoneel is ontstaan nadat bekend is ge worden dat minister Wester terp een lommissie onder voor zitterschap van de vroegere PTT-directeur-generaal ir. Rei- noud aan het werk heeft gezet om te rapporteren hoe de steeds toenemende NS-verlie- zen kunnen worden terugge drongen. Het resultaat van dat onderzoek moet 1 december ge reed zijn. Hierdoor worden allerlei, de laatste jaren wat op de achter grond geraakte zaken opnieuw actueel: de sluiting van een aantal spoorlijnen die zo on rendabel zijn dat ze zelfs hun dagkosten niet opbrengen, de sanering van het goederenver voer en misschien ook de ver mindering van de treinfre- quenties buiten de spitsuren wat de inspanningen van Spoorslag '70 goeddeels onge daan zou maken of het laten rijden van kortere treinen. Dat alles zou tot een flinke personeelsbesparing kunnen leiden, wat in een onderne ming waar een slordige zestig procent van de exploitatiekos ten door de personeelslasten wordt gevormd, niet onbelang rijk is. De spoorwegvakbonden zijn tegen die gedachte al in het geweer gekomen door hun leden per circulaire „tot waak zaamheid" op te roepen. Voor minister Westerterp geldt een ander soort waak zaamheid, namelijk een zo ef ficiënt mogelijke besteding van de voor het openbare vervoer bestemde bedragen. NS slokt daarvan een kleine 350 miljoen op in 1974. Maar openbaar ver voer is niet identiek met uit sluitend railvervoer en wan neer in het verzorgingsniveau van bepaalde gebieden op ade quate wijze kan worden voor zien door een te dure trein te vervangen door een veel eco nomischer bus kan daar ook uit een oogpunt van de bevor dering van het openbare ver voer moeilijk bezwaar tegen worden gemaakt. Die keuze zal de openbaarvervoersspecialis- ten in de Kamer nog wel eens voor dilemma's plaatsen. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT De Industrie bond NKV en de Unie van Beambten, Leidinggevend en Hoger Personeel hebben de meningsverschillen uitgepraat die dit voorjaar zijn ontstaan tijdens de cao-onderhandelin gen en de totstandkoming van het „Haags akkoord". Ze hebben besloten, de sa menwerking te herstellen en ze zullen streven naar een goede onderlinge verhou ding. Wat zou het aardig zijn, als de Egyptische president Sadat, vanochtend in zijn rede eens zou zeggen: het is mooi ge weest, (dat zou hij natuurlijk in het Egyptisch zeggen) wat ons betreft kunnen we gaan praten. Het westen blijkt wat je noemt een ge-OLIED stand punt in te nemen. Net zo glad. -Cr (En ook zo smerig?) Je krijgt er wel vuile han den van. Nou ja, die wassen we ge woon volgend jaar op ralcontie weer schoon, in de Middel landse Zee. Ook de oorlog kent zijn anekdotes. Een Israëlische ver- keerszondaar werd vorige week aangehouden in Tel Aviv. Hij was door een rood stoplicht geraasd. De agent zei: „Kijk, we zijn in oorlog, ik slinger u dus niet op de bon. U moet op een andere manier betalen". Daarom nam hij de man mee en leverde hem af in een ziekenhuis. Waar hij voor straf een halve liter bloed moest afstaan. Traise politie: Pang-kok! Het moest er wel van ko men daar in Bangkok, met zo'n koning: Bhoem! Bhoeml... Bhoem!... Bhoemi- bol! En dan was er een uitstedi- ge NAC-fan - of een souvenir jager - die naar de jeugdcom missie van NAC schreef: in een krant stond een bericht dat ten bate van het jeugd werk naaktfoto's worden ver kocht. Kunt u mij meedelen wanneer deze op het clubter rein worden verkocht en of ze ook per post kunnen worden besteld". Weer iemand die ten slacht offer valt aan de Bredase tongval: Nilbadkfoto's te koop! ■ir Gek toch, dat iedere krant zo nodig moet melden dat Nixon 'n Ford heeft genomen. men. Als u het mij vraagt ztf er voor deze herfst nog veel meer ellende in de lucht. Hoe mooi de herfst in mijn favoriete park ook is. Ik neem geen blad meer voor de mond: ze zijn me te dor. MERIJN DEN HAAG (ANP) —Het aantal PPR-leden is sinds de verkiezing vorig jaar toegeno men van 4000 tot 9500. Het voor 1973 begrote tekort van de partij van f 30.000,- zal naar verwachting door de con tributies van deze nieuwe le den kunnen worden gedekt. PPR voorzitter Van Dam zegt dit naar aanleiding van be richten over financiële moei lijkheden waarin zijn partij zou verkeren. (ADVERTENTIE) Prijzen van 15 zijn gevallen op nummers eindigende op: T 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 95 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 37 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 813 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 149 200 zijn gevallen op nummers eindigende op 914 400 zijn gevallen op nummers eindigende op097 1.000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 3221* Een prijs van 2.000 is gevallen op het nummer013125 2.000 is gevallen op het nummer: 012890 2.000 is gevallen op het nummer: 001990 2.000 is gevallen op het nummer 003175 2.000 is gevallen op het nummer094802 De prijs van 5.000 is gevallen op het nummer055782 50.000 is gevallen op het nummer: 071678 Een extra prijs van 100.000 is gevallen in de serie S op het nummer062887 en een troostprijs van 2.000 op nummer062887 van elk van de andere series. Een extra prijs van 100.000 is gevallen in de serie T op het nummer: 031613 en een troostprijs van 2.000 op nummer031613 van elk van de andere series. Gewonnen prijzen kunnerf na de derde trekking worden geïnd. Attentie - Op een met een gemerkt nummer is tevens een van de lagere prijzen gevallen.

de Stem | 1973 | | pagina 9