Commissie rijtoer ouden van dagen houdt er mee op Hontenisse vanuit de lucht zeeuws „Meer doen aan opleiding van ouderen in het verkeer ZEEUWSE KLEUTERLEIDSTERS: „Op visite" stad streek Clinge Nieuw-Namen ZELDZAME VIS GEVANGEN Scholen vo! Actiegroep Schaapachtig door NETTY VAN ZALINGE Dinsdag 16 oktober 1973 e het gewestelijk vrijdag op zater- i Baptist te Zei- khaven moet ko gemeentewerken Danschutter van le gisteren mee in gezien de de grond toch uden hebben ge leven te blijven, raan toe dat de niet door de ge- door het Belgi- ie van openbare rorden aangelegd, jk comité leefmi- een dezer dagen ■rbaal voor het ;n van de bomen. van het comité i op het politie- Zelzate ontbo- In het gemeen- n Malpertuus >ersoneel van de alfabrieken Clitex nd werd ingeluid praak van de di- ltour, die zei ver- n dat alles weer het bedrijf. Ver- ïisjes uit het per- i de dames van ■issen die een dag digd waren bloe mens de jubilaris- Willaert. Met jaldans werd de igezet. De gratis gehouden werd ming alleen maar heer J. van de e eerste prijs, die m frituurset. oetlek De zan- Kenzie uit Bergen ïft bij de opening boetiek Knock-In stenmarkt, exem- zijn succesplaat uitgedeeld. Boven- bij deze gelegen- ijn nieuwe plaat het Hulster pu- anteerd. Voor het de zanger aan id een vrij grote In de eaal Kind zijn schie- iden op twee lig- ;n. Er namen 80 j deel. Eerste wip, P, Moens, De 3gels: R, Roskam, es en G. Dullaert, imp. Wip twee: 1 r, Kemzeke, 2 L. ke-Paal en 3 Alb. Jranden, St.-Jan- ig In de verga- het feestcomité in zijn de feestelijk- de komende ker- irn avalsactiviteiten i jaar besproken, met werkzaamhe- "oorzitter Jac. Na- n functie beschik- lij wenste wel be- blijven. Als nieu- >r werd met alge- ïen gekozen Willy dacht Aan de ïdstrijd van de looit Gedacht te ïen 37 leden deel. uidde: 1 mevr. De Gelderland, 3 Th. 4 J. de Maayer. 5 Voensdag 17 okto- im het gitdehuis in r de ieugd enkele ingen gehouden, ir is er een instu t s en meisjes van 8 :oeken. Lid worden nogelijk. F.F. Hermans, de de schermen" van ven Axel, ziet het imende seizoen a'" zitten. „Die toe- „Rooms-Katholiek 'U maar weg", zegt an de 400 jongeren eld elk weekend laven bezoeken, is katholiek, We heb- leftijd van 8 tot 1» billende groepen, ■rmaken zich alle- el. Het is een open ereen kan net z°' rten, pingpongen, ;n televisie kijken Verder houden we d filmavonden e" zomers kamperen- het allemaal we' (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De commissie rijtoer ouden van dagen Oostburg heeft zichzelf opge heven. In een advertentie aan de plaatselijke bevolking deelt de commissie dit mee. Het is erg jammer dat we hebben moeten stoppen, maar het was financieel niet haal baar meer", aldus de heer P. Bruggeman, die 20 jaar lang voorzitter van de Oostburgise commissie is geweest. pit jaar al werd geen be- jaardenreis meer gehouden. VVij hebben diverse reacties va van bejaarden gehad, die het stopzetten van de reisjes be treurden, maar eigenlijk hadden wij het vorig jaar al laten doorschemeren. De kas is leeg en de jaarlijkse collectes brachten niet genoeg op om een reis te maken", aldus de beer Bruggeman. In de loop van zijn 25-jarig bestaan had de commissie een potje „gefokt", waaruit de jaarlijkse tekorten op de reis konden worden bijgepast. De laatste jaren was dat f 600,- tot f 700,- per keer, en de bodem was spoedig te zien". Botsing Op de markt te IJzendijke waren drie auto's bij een aanrijding betrokken. 6. E. G. uit IJzendijke reed met zijn auto op de Markt toen hij een te ruime bocht nam en met twee aldaar ge parkeerde auto's van A I. de R. uit Gouda en A. L. D. uit IJzendijke in aanraking kwam. Beide voertuigen wer den zwaar beschadigd. De heer Bruggeman wees er op dat de opbrengst van de collectes wel ongeveer gelijk bleef. „Maar de reizen werden steeds duurder en het was dit jaar niet meer te doen". Voor de paar honderd gul den die nu nog in kas zijn, is reeds een bestemming gevon den. Waar het naar toe gaat blijft nog een verrassing, „Maar tenslotte is het geid van de gemeenschap voor de bejaarden", zegt de heer Brug geman. Het spijt hem echt dat het comité heeft moeten stop pen. „Het was erg dankbaar werk, en er zijn toch nog be jaarden voor wie het reisje het enige uitstapje was. Ik denk hier bijvoorbeeld aan de verpleegden in het verpleegte huis St.-Antonius. De heer Bruggeman, die zijn kapsalon in Oostburg inmid dels heeft verkocht, is een aantal bejaarden in de bejaar dentehuizen blijven knippen. Iedere keer hoor je dan hoe jammer het toch is dat de reisjes niet meer zullen door gaan". Wethouder J. Vergouwen van Oostburg vindt dat de rij- tourcommissies-oude-stijl zich zelf hebben overleefd. „Niet alleen in Oostburg, maar ook1 elders zijn deze comités opge heven", zo zegt hij. „De lijstcollectes spreken de mensen niet meer aan, en bo vendien krijgen de bejaarden nu jaarlijks vakantiegeld, en ik dacht dat het niet gevaar lijk was als zij een jaarlijks uitstapje zeif bekostigen. In Breskens organiseert de be- jaardenbond dat, en wekelijks leggen de leden twee gulden opzij voor het volgende reisje. Ik geloof dat wij dit aan de bejaarden wel mogen vragen. Het behoeft geen charitatief werk meer te zijn". De comités kunnen natuur lijk de reisjes blijven organi- seien", aldus de heer Vergou wen, „maar dan in samenwer- King met de bejaarden voor wat de financiën betreft. Op dat gebied kan er echt nog een taak liggen". Voor het comité in Oostburg eenter niet meer, want dat is opgeheven. Mochten er echter m Oostburg stemmen opgaan om de bejaardenreizen-oude- stijl nieuw leven in te blazen, dan wil de heer Bruggeman daar toch weer graag aan meewerken. „Het spijt me dat we moesten stoopen, want veel bejaarden leefden naar dit reisje toe". Badhuis Het georaeentebe Stuur van Hulst heeft besloten om het badhuis in Clinge van 1 januari 1974 af, niet meer op vrijdag voor het publiek open te stellen, maar alleen op za terdag van 9.00 tot 13.00 uur. De tarieven, diie vanaf I Ja nuari 1974 gaan gelden, zijn voor douches voor personen oudier dan 18 jaar 1 gulden en voor personen daaronder 75 cent. Voor kuipbaden per per soon wordt 3 gulden gere kend. Kaarten De bejaarden- bond van Nieuw-Namen is in Lamswaarde in het bezit ge komen vain de zogenaamde kaart-wisselbeker. Met 22 per sonen werd door Nieuw-Na men deelgenomen aan de kaartwedistrijd en de afvaardi ging werd daarbij aangemoe digd door tal van supporters. Na drie maal spelen verloor de Lamswaardese bejaarden- bond op punten van Nieuw- Namen. (Van onze correspondent) BRESKEN S Het vissers vaartuig B-7 met schipper A. Timmerman heeft een zeer zeldzame vissoort de zgn. trekkervis gevangen. De vis is 37 cm. lang en weegt 840 gram. Deze soort komt vooral voor in de Middellandse Zee en de Atlantische Oceaan en sporadisch in de noordelijke wateren. In september 1932 werd op de Wenduinbank en in 1930 in de omgeving van Amsterdam een exemplaar gevangen. De vis heeft een ovaal li chaam en een kleine bek met bovenin 14 en onderin 18 tan den. Vergiftiging door deze vis is zeer goed mogelijk. De vis zal worden onderzocht door het rijksinstituut voor Visse- rijonderzoek. I Luchtfoto van Lamswaarde. (Van ean onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE In woners van de gemeente Hon tenisse krijgen binnenkort de gelegenheid om luchtfoto's te bestellen van alle kerkdorpen. De foto' s zijn door het foto persbureau Slagboom en Pee- ters gemaakt in opdracht van B. en W. en geven een duide lijk overzicht van de oude en nieuwe dorpskernen. Voorlopig zijn de luchtfoto's te bezichtigen op het gemeen tehuis te Kloosterzande, maar heit liigt in de bedoeling, dat ze als een expositie de komende weken ook een, tour nee maken lang» alle andere kernen. De prenten kunnen via het gemeentehuis worden besteld en ze kosten tien gul den per stuk. beeld van Kloosterzande. Hfj had alleen maar even dag gezwaaid tegen zijn vriendje aan de overkant van de straat. De automobilist die juist op dat moment langs kwam had alleen maar oog voor het groene stoplicht, dat hij met nóg een klein beetje gas net wel kon halen. De klap kwam niet eens zo erg, hard aan. Het jongetje had niet eens de tijd meer om te zeggen: „Ik vind het zo erg voor de deuk in uw auto". Hij lag alleen maar heel stil, net een lappenpop, die door zijn kleine eigenaar achteloos was weggesme ten. Ineens hoefde niemand meer het stoplicht te halen, zens ue taxi en ue grote vrachtwagen bleven staan bij het jongetje op ue weg. Al leen zijn kleine vriendje van ue overkant liep Krijsend weg. Dit voorval stond me weer helder voor de geest toen ik vorige week de aag van het Zeeuwse onderwijs bijwoon de, waat'Dij de kleuter m het verkeer centraal stond. De hele zaal van het Schelde kwartier in Vlissingen was tot de laatste plaats toe oezet door pratende, lachende kieuterleiusiers, afkomstig uit heel Zeeland. Ze waren üuiüeiijK blij met de dag, die anders was dan anderen. Tegelijk met het uitgaan van de lichten verstomde het lawaai in de zaal. Een wat oudere dame met grijs haar betrad het podium. Ze sprak over het verkeersgedrag van de kleuters. Via een omweg kwam ze bij de kinderen m China, „waar alles op de scnolen zo gedisciplineerd verloopt. Je krijgt daar ook beslist niet de indruk, dat deze kinderen discipline aan leren onder dwang", zo stel de deze mejuffrouw A. Vreugdenhil uit Rotterdam. „Wij leven in een heel an dere maatschappij, waar vryneid van nandielen en denken ons hoogste goed is. We zouden ook beslist niet willen ruilen. Maar toch blijkt het maar al te vaak in de praktijk, dat aan onze kleuters meer discipline zou moeten worden bijgebracht, als het om verkeersgedrag gaat. Dan blijkt het n.l. een zaak te zijn van leven of dood". Vorig jaar kwamen er 226 kinderen om in het verkeer. Dat zijn cijfers die er toch niet om liegen. Dat zijn twee grote kleuterscholen vol!! „De verkeersopvoeding van de kleuter moet op de eerste plaats in het gezin en later op de kieu.e.- en oasis-scho- len worden voortgezet. Maar vooral de verkeersopvoeding thuis blijkt heel belangrijk te zijn.", aldus mej. Vreug denhil. Eigenlijk ook heel begrij pelijk, omdat een moeder nu eenmaal meer aandacht kan besteden aan een of twee kinderen, aan een kleuterjut aan een hele klas. De heer A. van Leeuwen voorlichtings ambtenaar van de gemeente politie in Rotterdam, maakt de kleuterleidsters aan de hand van diamateriaal duide lijk, wanneer en hoe een kleuter in een gevaarlijke si tuatie terecht komt. Dat was natuurlijk heel leerzaam, maar eigenlijk hadden wij automobilisten en andere weggebruikers daar moeten zitten, want wat doet een kleuterjuf met alle goede voorlichting als wij, wegge bruikers, brokkenmakers onze ga-rag maar gaan? We weten allemaal wel, dat kinderen ondoordachte dingen doen, dat ze net als dat jongetje in het begin van dit verhaaltje, onverwac - naar een vriendje, of hondje kunnen toe stap pen, dat ze altijd hollend vanachter geparkeerde auto's uitkomen, dat ze als kippen zonder kop tikkertje spelen en dan onverwachts de rij baan opvliegen. We weten het allemaal, naar wat doen we er aan? In Brabant is vorig jaar de actiegroep „Stop de Kinder moord" opgericht, door een groep verontrustte ouders. Voorzitter van deze groep is de journalist Vic Langenhof, die zelf een kind bij een verkeersongeval heeft verlo ren en waarvan een tweede kind zwaar gewond raakte bi' een ongeluk op slraat. Ze hebben de minister van Verkeer en Waterstaat een rekest overhandigd waarin ze aandringen op o.a. het in stellen van snelheidsbeper- kende maatregelen bij scho len en het aanstellen van v=ili-fheidsinsp"cteurs, die in staat zouden zijn gevaarlijke verkeerspunten ter plaatse aan een onderzoek te onder werpen. De actiegroep ont vangt d"izo"den telefonische en schriftelijke adhesiebetui gingen. De minister heeft en kele toezeggingen gedaan. .Zoethoudertjes", noemt de secretaresse van de actie groep ze. Maar nu kom je weer op ons. de verkeers deelnemer zelf terecht. Wat kan een minister doen, als wij ons "o1f niet eens de no dige verkeersdiscipline kun nen opleggen? De man van de Rotterdam se gemeentepolitie stelde het -d da nog eens heel duidelijk. „Een kleuter is bij een ongeval op straat nooit schuldig, om de eenvoudige reden, dat een kleuter niet in staat is schuld te dragen. Een klein kind kan geen afstand en geen snelheid schatten. De ver keersborden ver boven zijn hoofd opgehangen, ontgaan hem of helemaal, of hij legt de betekenis ervan verkeerd uit. Daarom moeten de vol wassen verkeersgebruikers hem ontzien en op hem let ten. Je zet een klein kind in de dierentuin toch ook niet in de leeuwenkooi om hem te laten verscheuren. Het is veak veel gevaar lijker dan die leeuwenkooi en toch laten we onze veel te kleine kleuters er zonder veel gewetenswroeging op los. In Zeeland gebeurt alles op kleinere schaal, dan in de rest van Nederland. Maar ook in onze provincie komen er kinderen om in het ver keer. Adjudant J.L. Boogaard van de verkeersgroep van de rijkspolitie in Middelburg kan het aantal kinderen, dat in zijn eentje bij verkeerson gevallen betrokken raakt, niet noemen. 0 Steeds meer kinderen vallen ten slachtoffer aan het ver keer. Hij zegt: „Waar wel veel kinderen bij om het leven komen, dat zijn de verkeers ongelukken. De normale au tobotsingen, waarbij kinde ren inzittenden zijn. Hoe vaak het niet gebeurt, dat een kind onherstelbaar be schadigd raakt als het op de voorbank gezeten is los naast de bestuurder, of bij de persoon op schoot. Het ge beurt maar al te vaak, dat kinderen als projectielen door de voorruit naar buiten geschoten worden tijdens een botsing. Als wij rijkspolitie mensen, auto's zien voorbij komen, waarbij kinderen op de voorbank zitten, dan hou den we ze heel vaak aan. Dan wijzen wij de ouders op het gevaar. Sommigen lachen wat schaapachtig, anderen verontschuldigen zich". Kinderen willen altijd graag voorin de auto zitten, maar ook hier is discipline nodig, en wel van de ouders. Op deze punten moeten zij het voor het zeggen hebben en niet hun kinderen, „"daar naast", zegt adjudant Boo gaard, „horen kinderen ach terin ook altijd in een zitje of in veiligheidsriemen te zit ten". De kleuterleidsters dedeiï tijdens de studiedag de sug gestie, dat er veel meer aan verke-r. opvoeding voor vol wassenen zou moeten worden gedaan via de radio en de tv. Deze beelden zouden naar mijn mening zo schok kend moeten zijn, dat ze de werkelijkheid benaderen, misschien dat deze schokken de beelden ons in toom kun nen houden, als we in onze auto of op de brommer op de weg zitten. Misschien kan fantasie de werkelijkheid helpen verbeteren, want ik geef u de verzekering, dat een echt dood kindje op de weg nooit meer uit je ge- dachtenwereld is weg te bannen. eindredactie bas augustijn Huismoeders trekken tegenwoordig zelf nog al eens de klaar-over jas aan, om hun kroost tegen het verkeer te bescher- men.

de Stem | 1973 | | pagina 7