IT E 'Drie procents Kalkar-heffing wordt desnoods via een achterdeur geïnd' 1 «beert Regionalisering uw en gelanceerd door Sluis Oeverval uitgebreid Oplossing puzzel V: Natuurbehoud is winst voor allen Geen subsidie voor „wooncultuur" I. GS: geen huisvuil naar Brabant Kinderboekenweek in Zeeland geopend BOYCOT-ACTIE KAN VOTGENSSEP NIET VEEL EFFECT SORTEREN is stad KRUIS Koud irt- uiiging dt puzzel- ntatieril NIEUWE OONNUMMERS GOES Ondanks bezuinigingen Toch geld in België voor uitbaggeren Westerscheid e „De Schelde" levert vandaag mammoet af Dinsdag 16 oktober 1973 de verzekeringen ekostenverzekerlng n rechtstreeks aan jging van praktisch efficiënt werkende omgeving Is dat: kostenveizekering De oeverval nam gisteren zorgwekkende vormen aan. ensieve briefwisseling, manier rijpten ook de annen. ir huwelijk moest Edith ar 8-jarige dochtertje (uit haar eerste huwe- ïgkeren naar Hongarije, un visum was verlopen, al verkeerde in de vaste rstelling binnen zes we- ig te kunnen keren naar Vlaar daarbij bleek men d te hebben buiten de van de Hongaarse au- n, die tot nu toe rond- )CI1 laten blijken van ie „huwelijksverhaal" geloven. Voor Jozef is dat- aanleiding ge- om alle officiële stuk betrekking hebben op velijk, te laten vertalen sturen naar Hongarije, ■tussen wacht hij in spanning de reactie Hongaarse overheid af, huwelijksgeluk en dat vrouw, kan maken of Mogelijk dat Jozef Ver- htergronden bij al deze heden een rol spelen, e zoon van Frans Ver- Irene Folsinger, een «se, die zich in 1923 als inge in het noorden van asland vestigde. (Vervolg van pagina 1) Het idee om tot regionalise- ring te komen is gelanceerd door de in aantal en invloed niet te onderschatten staten- kring Sluis, die hiervoor bijval heeft gekregen van de even eens belangrijke statenkring Hulst. Samen omvatten de bei de kringen heel de regio Zeeuwsch-Vlaanderen. De statenkring Sluis heeft de vorming van twee Zeeuwse KVP-lijsten vorige week don- derdag bij resolutie besloten. onze correspondent). SWEERT Op zater- 1 oktober houdt de reniging Achter de jk voor de derde maal izeloriëntatierit over 1" rit geldt zowel voor ls voor brommers. een keur aan prijzen m zich voor de rit laten ven op zaterdag 20 ok- ussen 13 en 14 uur in selandia' te Hanswecrt. chrijving is mogelijk neer C. Kniuit, Schelde- 74, Hamsweert, tel 987 of de heer G. van Ie Scheldestraat Hans- tel, 0113Ö2164. Het fgeld bedraagt f 5,- en onzer verslaggevers) 3 De capaciteit van fooncentrale te Middel met 600 nummers uit- Hierdoor kan de weer voldoen aan ver- om aansluiting, behou- die gevallen waar de rbinding nog ont- Aan de wachttijd van adigden voor een tele- isluiting is nu ook een ekompn Vooruitzichten voor woens dag en donderdag, opgesteld «oor het KNMI op maandag om 18.00 uur: eerst enkele tuien, later meer opklaringen. Temperaturen aan de lage kant. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. "in. temp.: 0 tot 4 graden ander normaal. Max. temp.: 1 fe' 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode «an minstens 12 uur: 60 pro- rent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 7. "m. temp.: 1 tot 6 graden onder normaal. Max. temp.: 0 4 graden onder normaal, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro- rent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Konstanz 321 plus 1, Rhein- ïoo 229 Plus 4, Straatsburg '98 Plus 6, Plittersdorf 351 ™'n 1, Maxau 406 min 3, Plo- ,™6en 124 min 7, Mannheim 218 rijn 6. Steinbach 115 min 5' Mainz 221 min 8, Bingen ni riin 7, Kaub 144 min 10, ■er 232 min 1, Koblenz 145 Keulen 100 min 15. 261 min V. Lobith 885 mi J' Pannbrdense kop 862 J? 6' Nijmegen 693 onv, IJs- ,rJP 840 min 3, Eefde 211 i P'us I® Deventer 6 n 21> Monsin 5444 min 1087 -aren 3800 °nv> Belfeld sluh 5' Grave beneden de Uls 199 min 3. Mori Toer of11 ^«sweert Zaterdag aanstaande gaat men, met de resolutie onder de arm, naar de vergadering van de Zeeuwse KVP, die in de jeugdhoeve te 's-Heerenhoek wordt gehouden. De gedachte achter de regio nalisering is, dat 'de feitelijke invloed van de Zeeuwse KyP door Zeeuwsch-Vlaamse kie zers en gekozenen wordt be paald, hetgeen in de samen stelling van de statenfractie dan ook maar tot uiting dient te komen, zo meent men. Bij de vorige statenverkiezingen heeft, zoals bekend, een groot deel van de aanhang van de NKV-zijde zich van de Zeeuwse KVP afgekeerd en is de toenmalige PPR-lijsttrek- ker Van de Voorde gevolgd. De totstandkoming van regi onale lijsten vormt een niet geringe belemmering voor het streven tot lijstverbinding en programma-coördinatie van de drie confessionele partijen in Zeeland. Als de deling van de KVP in regionale formaties door gaat, dan zal de toekomstige Zeeuwse statenfractie van de ze partij waarschijnlijk alleen uit Zeeuwsch-Vlamingen gaan bestaan. 'Het motto waaronder de sta tenkring Sluis tot regionalise ring besloot was: „Midden- Zeeland moet zijn betekenis voor de KVP nu maar eens waarmaken". In stemmenaan- tal maakt de vertegenwoordi ging van Zeeuwseh-Vlaandc- ren op de vergadering van de Zeeuwse KVP feitelijk de dienst uit. (Van een onzer verslaggevers) HOOFDPLAAT De dijk bij nummer een die zondag een zware oeverval kreeg te verwerken, kalft nog steeds af. Inmiddels zijn twee ladin gen van 1050 ton slakken door een speciaal hiervoor uit Duinkerken overgevaren schip gelost. „Toen ik gisterenmid dag de dijk in ogenschouw nam, schrok ik wel een beetje, de situatie was ten opzichte van zondagmiddag aanmerke lijk verslechterd", aldus ir. L. Uildriks. hoofd technische dienst van het waterschap het Vrije van Sluis. ..De buitenkruinlijn van de dijk is zowat bereikt. Als het weer echter deze week zo kalm blijft, als het nu is, zul len wij het wel redden", zo vervolgde hij. Vandaag wordt begonnen aan de achterzijde van de dijk klei op te voeren om de dijk meer stevigheid te geven. Aan de voorkant zullen slakken ge stort blijven worden, waarbij men hoopt deze week 10.000 ton te kunnen aanvoeren. Er kan overigens alleen bij hoog water gelost worden, maar dan gaat het ook verrassend snel, want gistermiddag kon de steenstorter van de combinatie Sintwerken na drie kwartier de steven wenden richting Vlissingen. Vannacht werd weer een la ding gelost. Bedoeling is als de dijk van achteren genoeg verzwaard is, de nu steile voorkant glooiend te maken. „De dijk is dan als het ware iets meer landinwaarts ver legd", aldus de heer Uil driks. Inmiddels is wel duidelijk dat de wind op de calamiteuze waterkeringen van 1870 voor het Vrije van Sluis een uit komst is. Volgens deze wet moet rijk en provincie de tekorten van de calamiteuze polders aanzui veren. „De dijkval bij Bres- kens heeft 83.000 gulden ge kost en deze schat ik toch wel op een half miljoen", zei de heer Uildriks. Zou het waterschap de kos ten zelf moeten dragen, dan had dit een kapitaalswerk moeten worden dat zeker een verhoging van het dijkver- schot met f 3 per hectare tot gevolg gehad zou hebben. De bestrijding van de oeverval in Hoofdplaat is -overigens vlot ter hand genomen. .,Er is voortvarend op los getrokken", zei dijkgraaf Becu. „Hopelijk blijven de najaarsstormen nog wat uit, dan klaren we het wel". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG/ARNHEM De boycotactie tegen de zo genaamde drie-procentsheffing ten behoeve van het Ne derlands-Belgische-Westduitse Kalkarproject, waartoe de afdeling Goes van de PvdA haar leden heeft opgeroepen, zal weinig effect kunnen sorteren burg als gemeente aangespro ken om het verschuldigde be drag te voldoen. „Het staat de gemeenten namelijk vrij", aldus een woordvoerder van economische zaken, „op welke wijze zij de bijdrage aan het Kalkar-project bijeengaart: door middel van een heffing op de normale elektriciteitsta rieven, dan wel door een uit kering uit de algemene midde len. Voor de provincie, met veel beperkter financierings bronnen, gaat dit niet in gellj ke mate op". Dit is de mening van des kundigen van de n.v. SEP (Samenwerkende Elektriciteits Producenten) in Arnhem. Het is namelijk zo, aldus de SEP- woordvoerders, dat Nederland op grond van een per 1 juli jl. in werking getreden wet, zich verplicht heeft om volgens een bepaalde verdeelsleutel bij te dragen in de kosten van ont wikkeling van de natriumge- koelde snelle kweekreactor in Kalkar. De bijdragen gelden tot 1979, als men het project gereed hoopt te hebben. Omdat het hier om toepas sing van een wet gaat, waar toe Nederland zich in interna tionaal verband verbonden heeft, zal de Nederlandse bij drage hoe dan ook op tafel moeten komen. De gemeente Amsterdam, zo vernamen wij bij informatie aldaar, heeft wat dit betreft een interessant precedent geschapen, De raad van Amsterdam heeft door middel van een motie op 12 september jl. besloten, dat de 3-procentsheffing op het elek triciteitstarief ten behoeve van Kalkar, in Ams'terdam niet mocht worden opgelegd. Het gevolg is, dat de gemeente Amsterdam nu uit de algeme ne middelen een bedrag moet fourneren, gelijk aan 3 procent van het totale bedrag dat nor maal via de elektriciteitsreke ningen binnenkomt. „In feite betaalt nu de gehe le burgerij mee aan de finan ciering van het K&lkar-pro- ject", aldus een woordvoerder van het Amsterdamse Energie bedrijf. Het doel dat de PvdA-Goes voor ogen stond, namelijk door middel van een boycotactie de uitvoering van het Kalkar-pro ject belemmeren, kan dan ook niet via die weg worden be reikt, zo is de mening van de SEP. In het Zeeuwse geval, dat niet precies vergelijkbaar ls met de Amsterdamse situa tie, zouden de aandeelhouders van de n.v. PZEM de bestuurs organen „neen" teigen de 3- procentsheffing kunnen af dwingen. In zo'n geval -zouden de gemeenten en de provincie, die de feitelijke bezitters der aandelen zijn, langs de achter deur verplicht worden een be drag te betalen, gelijk aan de som van alle afzonderlijke 3- procentsheffingen. De kwestie krijgt in Zee land nog een bijzonder aspect, doordat de gemeente Middel burg de enige „gemeentelijke" afnemer van PZEM-elektrici- teit is en een apart leverings contract met de n.v. PZEM heeft. Maandag a.s. wordt de Mid delburgse raad een voorstel voorgelegd om de gemeentelij ke stroomtarieven met drie procent (de Kalkar-procenten) te verhogen. Indien de raad van Middelburg, evenals de Amsterdamse raad,door mid del van een motie of anders zins de tariefsverhoging zou verwerpen, dan wordt Middel- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De ge meentebesturen van de ge meenten in Midden-Zeeland hebben een brief van Gedepu teerde Staten ontvangen, waarin hun wordt ontraden om in zee te gaan met een aanbod van de Eerste Zundertse Steenfabriek B.V., ter oplos sing van de huisvuilproblema- tiek. De Eerste Zundertse Steen fabriek had een groot aantal gemeenten in Midden-Zeeland aangeboden om tegen betrek kelijk lage kosten het Zeeuw se huisvuil naar Zundert te vervoeren en het daar te stor ten in zeer diepe, z.g. leem putten. Volgens G. S. van Zeeland lijkt het aanbod van de be wuste steenfabriek op het eer ste gezicht wel aantrekkelijk. Maar, zo zegt het college, het is een erg dure methode van afvalverwerking, als gevolg van de kosten van transport. Het is zelfs niet denkbeel dig, aldus G.S., dat er ver spreid in het landschap wilde stortplaatsen gaan ontstaan, als men met het Zundertse plan in zee zou gaan. De Middenzeeuwse gemeen ten hebben een goedkopere en uit milieuoogpunt betere op lossing bij de hand in de vorm van hun gemeenschappelijke regeling, waarbij het huisvuil wordt vervoerd naar een regi onale stortplaats in het Sloege- bied. G.S. hebben de gemeenten ten overvloede ook nog ge waarschuwd voor de onzekere toestand waarin de huisvuilaf voer komt te verkeren als eventuele contracten met de Eerste Zundertse Steenfabriek aflopen. Sen woensdag 17 oktober Sfi op Zoom 6.59 en 19.20 :6Uz*n 5.23 en 17.45 5.56 en 18.20 K"$n 4 56 en 17.15, teMinge 6 49 en 1910l (Van een onzer verslaggever: ANTWERPEN De Belg: sche staatssecretaris voor ha venbeleid, Fayat, heeft in Ant werpen meegedeeld dat on danks de bezuinigingen, die de Belgische regering volgend jaar gaat doorvoeren, op de Belgische begroting voor 1974 toen een extra bedrag van 200 miljoen Belgische franks (on geveer 14 miljoen gulden) is opgemaakt voor het uitbagge ren van de Westerschelde en de monding van dit vaarwa ter. Ook komen er op kosten van België volgend jaar twee onbe mande radarposten langs de Westerschelde bij tussen Ter- neuzen en Zandvliet. Volgens Fayat verloopt het overleg met Nederland oveT een verdere radarisatie van de Wester schelde tot Vlissingen heel goea. In Aardenburg startte de kinderboekenweek met een projectievoorstelling. (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG Gister morgen is men gestart met een reeks activiteiten die de gehele week zullen plaatsvin den in openbare bibliotheken van 'Vardenburg, Breskens, Vlissingen, Oostburg, Axel, Hulst en Sas-van Gent. Het betreft een aantal aciti- viteiten, georganiseerd door de Provinciale Bibliotheekcentra le en uitgevoerd ter gelegen heid van de kinderboeken week. Aardenburg en Vlissingen beten gisteren het spits af. In Aardenburg bevolkten ruim 45 kleintjes de bibliotheek waar zij genoten van een dia-voor stelling over prentenboeken. Daarna konden zij zich met tekenpapier en potlood heer lijk uitleven. Vandaag begin nen de activiteiten in Oost burg, terwijl in Aardenburg de oudere jeugd kan genieten van een toneelstuk en een mu- ziekv-oorstelling. Informatie over de activiteiten zijn bij de bibliotheken te verkrijgen. WEEKHOOFDPRIJZEN A. een auto PEUGEOT 104: G. W. Le-Loux - Suze Robert- sonlaan 11 - Almelo; B. PHILIPS-kleurentelevisie: J. Paul - Valkenweg 55 - Apeldoorn; C. RUVA-SLAAPKAMERAMEUBLEMENT: W. de Key- zer - Volendamlaan 1022 - Den Haag; D. voor f 850,BAUKNECHT apparaten: J. de Burck- Haan - Wiihelminalaan 24 - Alkmaar; E. Home-trainer CARNIELLI fiet: Chr. van Herp - Mo lenstraat 37 - Zuilichem (Gld.); F. SINGER naaimachine: M. Ruys - Lutgierhorst - Tolhuis 3202 - Nijmegen. ANDERE WEEKPRIJZEN Gé-Gè elektr. pop: C. de Beer - Zonnedauw 3 - Huij bergen (N.Br.). J. INDEN briljantring: R. Wes- dorp Langeweg 10 Anna Ja- coba Polder (Zld.). Doos a 12 bus SPRèME: mevr. R. Seuters - Molstraat 17 - Bre da. Pak Posters AFRIKAANS VER KEERSBUREAU: C. v. d. Wal- le - Schimmelpenninckstraat 17 - Kloetinge; C. J. Cornelisse - Brakstraat 17 - Middelburg; APAG tandenborstel: mevr. M. C. de Lugt-Stulen - Tulpstraat 3 - Koudekerke (Zld.). Setje Orlane oog-make-up: L. Gillard - Brederostraat 6 - Bre da; mevr. Cornelissen - Sta tionsstraat 18 - Rijen ((N.Br.); mevr. M. J. Miaas - Postelse Hoeflaan 40 - Tilburg. GIEMME autowashandschoen A. Broeken - Nieuwelaan 1 Made; D. J. Kuipers - Marijke- straat 15 - Moerdijk (N.Br.). 6 fles COCA COLA: F. G. Nij- Veel lezers lieten ons weten dat zij met de uit voerige prijzenlijst nogal moeite hadden. We vol staan nu in het vervolg met de publikatie van de prijswinnaars in eigen verspreidingsgebied. man - Burg. Mutsaertsstr. 18 Tilburg. Boek PLASTICVRETER van BRUNA: A. H. C. Knibbeler - Hoogeind 39B - Breda. Puzzel Bornse Cartonn. fabriek: A. A. E. van der Eeze-van der Veen, Muiderslotstraat 59 - Breda; L, Hendrickx - Hoge- bergdreef 11 - Putte (N.Br.). ABN spaarboekje met 500,s mevr. N. van der Put-Prince - Beethovenlaan 82 - Tilburg. ABN spaarboekje met 100, mevr. R. de Jong - Nieuwstraat 7 - Sluis (Zld.); W. van Oos trum Sterrebos 75 - Breda; A. van Loon - Herelsestraat 83 - Heerle (Gem. Wouw). (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Wij kunnen nog geen vrijheid vinden een voorstel te doen tot het voteren van gelden op de be groting ten behoeve van het project tentoonstellingen wooncultuur. Dat schrijven Gedeputeerde Staten van Zee land in hun toelichting op de diverse posten subsidiëring culturele evenementen 1974. De Zeeuwse oulturele raad had dit project voor de eerste keer opgenomen in zijn ad- viesbegroting aam het college van Gedeputeerde Staten. De ouil'turede raad baseerde zich daairbij op het cultuurplan 1972. De culturele raad wilde dat de provincie tentoonstellin gen zou subsidiëren, die infor matie geven over de functie van het wonen, over nieuwe woonvormen en over de vorm geving van de gebouwde om geving in het algemeen. Gede puteerde Staten vragen zich echter af of de provincie principieel op dit terrein wel een taak heeft. Het college zegt in ieder geval meer infor matie nodig te hebben om dit te kunnen beoordelen. In principe gaan Gedepu teerde Staten wel akkoord met de aanstelling van een consu lent kunstzinnige vorming bij het Zeeuws instituut voor kunstzinnige vorming, In de begroting is daarvoor al een bedrag ingeruimd van f 27.500. Inmiddels zijn ook van de ge meenten positieve zij het dan nog voorlopige toezeg gingen wat dit betreft ontvae- ~gen. Een definitief voorstel tot subsidiëring van de consulent kunstzinnige vorming komt op tafel zodra het subsidienteno- verleg (provincie en gemeen ten) geheel is afgerond. Subsidiëring van experimen ten dient volgens G S. beperkt te blijven tot die culturele projecten, welke meer in de kunstzinnige sfeer liggen. Met dit standpunt stelt het college zich .op tegenover de Zeeuwse culturele raad die de „experiimentenpot" openge steld wilde ziien voor experi menten in het brede culturele vlak zoals bij het bibliotheek werk, vo-rmings- en ontwikke lingswerk en wooncultuur. Ge deputeerde Staten zeggen niet bij voorbaat afwijzend te staan tegenover subsidiëring van dit soort experimenten maar vindt dat het van geval tot geval moet worden beke ken. (Van onze correspondente) VLISSINGEN De Schel- depoort-reparatiewerf in Vlis- singen-Oost neemt vandaag af scheid vanhet grootste schip dat ooit op deze werf werd afgebouwd. Het is de 228.600 tons metende turbinetanker British Progress die maandag morgen aan de rederij British Petroleum Tanker Compagny Limited London namens de Rijn-Schelde-VeroIme-groep werd overgedragen. De British Progress werd gebouwd door de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaat schappij in Amsterdam. Het is de tiende tanker in deze klas se welke door de Amsterdam se werf werd afgeleverd. In ijn toespraak zei de heer J. van der Meer, lid "an de raad van bestuur van het Rijn-Schelde-Verolme-con- cern, dat de officiële contract datum voor oplevering 12 no vember 1973 was. Maar hij zei bijzonder gelukkig te zijn datf het schip een maand eerder klaar kwam in verbsnd met de moeilijkheden in het Mid den-Oosten. De British Progress kan een snelheid ontwikkelen van 16,10 knopen per uur en heeft een vermogen an 3200 SHP. Van de brug af gezien (Het bovenste dek ligt op zo'n 25 meter boven de waterlijn) lijkt het schip een brede groe ne straat vol met buizen Er bevinden zieh 38 tot 40 perso neelsleden aan boord. Het schip vertrekt dinsdag vanuit Vlissingn naar het Midden- Oosten om daar ruwe olie te laden bestemd voor Rotter dam.

de Stem | 1973 | | pagina 3