OORLOG IN HET MIDDEN OOSTEN Arabische strategie: Israël afmatten NIEUW NOORS KABINET PRO-EEG Premier Isa stapt uit Democratische Partij MAN BEDREIGT POLITIEAGENTEN buitenland )S bijwerken van en bakkebaarden. Jarenlang zorgeloos scheren. Handig. Wm WM. Verwoest Winnoocl Reeks Campagne X-Y-beweging steunt Guinee Steun voor mgr. Kempf na actie van nuntius Plaimingswel universiteiten uitgesteld invia/73 vakbeurs voor het interne goederentransport,! g opslag en distributie IM OP ANTILLEN: Tegenslag voor Nixon: bandjes naar rechter -IJ 11 13 0 Bijgaande kaart geeft een overzicht van de brandhaard in het Midden-Oosten, gedeelte lijk historisch, maar grotendeels met betrekking tot de actuele oorlogssituatie. Duidelijk blijkt uit de kaart links dat de „uit straling" van de Israëlische luchtmacht een voortdurende bedreiging vormt voor de Ara bische wereld. Juist door het bestaan van deze sterke lucht macht heeft Israël tot nu toe weten stand te houden. Vooral in 1967, maar ook nu weer, blijkt deze luchtsteun onmis baar voor de Israëlische grond troepen. Op de kaart linies is verder te zien welke gebieaen in de Sinaï-woestijn nagenoeg even groot als heel Nederland van groot strategisch belang zijn. Deze gebieden worden nog niet door de Egyptenaren be dreigd. Het grondgebied van Israël is sedert 1948 aanzienlijk toe genomen. De zg. Westbank het gebied boven en onder Je ruzalem, dat in 1967 door Israël werd veroverd op Jordanië, ligt er tot nu toe rustig bij. Jor danië strijdt nog alleengeheel in het noorden, in Syrië, bij de Golanrhoogten. Op de kaart rechts honen ts ook duidelijk te zien hoe groot de „Arabische wereld" is. Is raël ligt daar nogal eenzaam en klein tussen. ngebouwde tondeuse is van speciale constructie, willoos strak worden snor en akkebaarden bijgewerkt. De Philishave 90 Super 1 heeft een razendsnelle 15.000 toerenmotor. HulS sterk bovendien. Uw garantie voor jarenM zorgeloos scheren. Handig, die aan/uit schakelaar. Precies oflö® duim-bereik. (Van onze redactie buiten land). BEIROET De vierde Ara- bisch-Israëlische oorlog Hikt nog lang niet beslist. Zaterdag begon de tweede week, waar mee eens te meer de algemeen erkende gegevens werden om vergeworpen over de huidige politieke en militaire eondities in het Midden-Oosten. Voor de eerste keer sinds de stichting van de Hebreeuwse staat, 25 jaar geleden, hebben de Ara bische landen een psychologi sche drempel overschreden door hun legers in de strijd te durven werpen tegen hun te- lenstander, ondanks diens reputatie onoverwinnelijk te rijn. Zij hebben daarvoor het «apen gekozen waarmee Is raël tot nu toe zoveel succes had: de verrassing. Op de nbliksemoorlog" van 1967, dié een frustratie werd voor de Arabische wereld, hebben de Arabische opperbevelhebbers geantwoord met een „uitput tingsoorlog" om het militaire Potentieel van de tegenstander geleidelijk te vernietigen. In een tijdsbestek van een "eek is de in het grootste geheim uitgewerkte strategie 'yen de Arabische legerleiders ^ngzaam gaan dagen: de te- lenstander moet worden afge- j mat. Bevreesd voor de grote "agkraeht van Israël en diens capaciteit een korte, maar gro te inspanning te leveren, heb reu de Syrische en Egyptische ■'gets, door de nadruk te leg gen op de duur, een doel be reikt waarvan het lot van de ??™g in de eerste uren af- ltt6; weerstand bieden aan de onuetigende reactie van Is rael. Ny vuurvloed is over de Go- ,1, n' <*e Israëlische tanks achter de hand kunnen houden voor andere tactische opdrach ten. De eerste ooriogsweek heeft Israël de hoofdmacht van zijn leger ingezet in de strijd om de Golan. Strijdmachten van Syrië, Irak, Marokko, Jorda nië, en' wellicht ook Saoedi- Arabië hebben weliswaar de Israëlische opmars in de rich ting van Damascus moéten toestaan, maar ze zijn niet on der de voet gelopen en bieden nog steeds volwaardig tegen stand. Aan het kanaal hebben de Egyptische troepen zich diep ingegraven. hebbi val len gepoogd een tegenaan reten, °P het Suezkanaal te lan- maar de gevechten du- Wi voort, de Arabische legers In niet op de vlucht geslagen ontvangen nieuwe verster kingen- Jo: is rog een amjere gunsti- '°r voor de Arabische iu.s cen week van bom beren zou de Israëlische I 2m rtacht, die zware verlie- I rarn I moeten lijden met t'an jan Phantoms, een begin v»,. a"emnood moeten gaan '°nen. In dit verband is ren V3n t'e markantste facto- schiiVSn 11026 00rl0g de ver- I "er, van raketten. De oe- I tin vVan 'let Suezkanaal en Sy- rnnk'm a,'s 'rot ware bedekt met tele lanceerinstallaties. Pen!? clag 7-r'n honderden van üen m Damascus getuigen van h enorme trefzekerheid het' !°ze machines, waarvan re» k OP zo grote schaal n verrassing bcteken- Wn h opperbevelhebbers heb- kiinn I troepen grotendeels Par- i heschprmen onder de vn i',:e raketten en =vl!egtuiger Syrië heeft de eerste oor logsdagen echter duur moeten betalen. De economische infra structuur van het land is ern stig getroffen: elektrische cen trales, raffinaderijen, pijplei dingen, havens en vliegvelden. In een week tijd is het resul taat dat het regime van gene raal Assad voor de economi sche ontwikkelingen van Syrië had bereikt, volledig verwoest. Het lijkt er echter op dat d-e Syrische leiders deze massale verwoestingen niiet hadden uitgesloten, evenmin als een eventuele belg van Damas cus. Van een staat van „geen oorlog, geen vrede", die al lang door de Arabische leiders werd verafschuwd, is her Mid den-Oosten zodoende verras send in een staat van oorlog terechtgekomen, die enorm verwoestend is en die boven dien nog steeds blijft aan groeien: Jordanië, dat 600 km grens met Israël heeft, is on der sterke Arabische druk het conflict binnengestapt. Wat betreft het wape n van de olie, het laatste redmiddel van de Arabische landen, daarover wordt woensdag in Keoweit gesproken. Het resultaat van de Arabi- che legers-in de eerste zeven oorlogsdagen heeft en groot psychologisch effect gehad op de Arabische wereic die het vertrouwen in haar zelf heeft hervonden. Na de nederlaag van zes jaar geleden hebben de Arabieren getoond dat ze sindsdien veel hebben geleerd, zoals het niet te vroeg bezin gen van de overwinning. De populariteit" van de pre sidenten Sadat en Assad en hun prestige zijn momenteel op een hoogtepunt. Talrijke commentaren beklemtonen diat zij. wat er nog moge gebeuren, voor hun volken en de Arabi sche naties de eersten zullen blijven die de uitdaging heb ben aangenomen en tev.ens hebben aangetoond, dat het mogelijk was Israël te bestrij den zonder in enkele dagen overwonnen te zijn. luchtmacht. Nasser greep dit excuus aan om de betrekkingen met de Verenigde Staten te verbreken, al gauw gevolgd door de meeste andere Arabi sche landen. Een paar ervan, zoals Egyp te, Syrië en Algerije neuten ze sindsdien nooit meer geheel heiwat. Niettemin erkende Nasser later zelf dat de aantij ging geheel ongegrond was ge weest. De nieuwe beschuldigingen staan klaarblijkelijk in ver band met een toenemende Arabische campagne van be dreigingen aan het adres van de Verenigde Staten en Europa dat de oliekraan dichtgedraaid zou kunnen worden (zie hiero ver ook onze pagina financiën/ economie). De campagne is volgens westerse diplomaten in Bei roet in de. grond niet anti- Amerikaans. Veeleer is ze ge baseerd op de redenering dat 't de voortdurende Amerikaan se hulp is die zou beletten dat de Arabieren zich van Israëls veroverder gebieden meester makeu. Het heeft er overigens de schijn van dat de Arabische landen aan het samenspannen zijn tegen de Verenigde Sta ten, die ze ervan beschuldigen dat zij in de oorlog in het Midden-Oosten militair tussen beide komen- Hoewel de campagne nog in een beginstadium is, herinnert zij toch al verdacht sterk aan een beschuldiging van wij'le-n president Gamal Abdel Nasser in de zesdaagse oorlog van 1967, dat Amerikaanse vlieg tuigen van de zesde vloot de Israëli's hielpen bij het vernie tigen van de Egyptische (ADVERTENTIE) De huidige reeks beschuldi gingen begon vorige week. Het semi-officiële persbureau Mena in Cairo gaf' een bericht uit waarin stond dat Ameri kaanse militaire vliegtuigen deelnamen aan de militaire operaties op -het schiereiland Sin-aï. Een uur later werd het bericht zonder opgaaf van re denen ingetrokken. Zondag diende Syrië een officiële klacht irt bij de Arabi sche Liga in de Egyptische hoofdstad volgens welke vlieg tuigen van de Amerikaanse luchtmacht met veteranen uit de Vietnamese oorlog deelna men aan de luchtaanvallen op Syrië. Al eerder had de Egyptische regering officieel verklaard dat twee st-aalgevechtsvlieg- tuigen van de Amerikaanse marine verkenningen op grote hoogte boven de Nijldelta en Cairo hadden uitgevoerd. Het diende een protest bij de Ver enigde Staten in. In de afgelopen drie dagen hebben anaere Arabische or ganisaties soortgelijke be schuldigingen geuit. De Verenigde Staten hebben rechtstreekse betrokkenheid bij de oorlog stellig tegenge sproken, zoals zij ook deden nadat Nasser in 7967 zijn be schuldigingen had uitgespro ken. OSLO (DPA) De nieuwe premier van Noorwegen, Per Bratteli, heeft het door hem sa mengestelde kabinet aan koning Olav voorgelegd. Minister van buitenlandse za ken wordt een van de fervent- ste voorstanders van toetreding van Noorwegen tot de EEG. Knut Frydenlund, die lid is van de sociaal-democratische partij van Bratteli. Het ministerie van defensie zal opnieuw worden geleid door Alf Jacob Fostervoll, die deze functie al in een vorig kabinet- Bratteli bekleedde. De 63-jarige Trygve Bratteli krijgt voor de tweede maal de leiding van de nieuwe regering. In 1972 was hij als overtuigd voorstander van Noorwegens toetreding tot de EEG als pre mier afgetreden toen hij de con sequenties trok uit de uitslag van de volksraadpleging van 24 september waarin de Noorse kiezers zich met 53,5 tegen 46,5 tegen het lidmaatschap van de EEG uitspraken. Het kabinet-Bratteli volgt de drie-partijencoalitie op van Lars Korvald, die vrijdag het ontslag van zijn regering in diende. Bij de algemene verkie zingen van vorige maand ver overden de sociaal-democraten, het linkse bondgenootschap van socialisten en communisten en socialistische splintergroepen samen 78 van de 155 zetels in het parlement. (Van een onzer verslaggevérs) DEN HAAG. De lande lijke werkgroep X min (een samenwerkingsorgaan van een aantal kerkelijke en semi-ker- kelijke organisaties) heeft een beroep gedaan op de regering om de staat Guinee-Bissau zo spoedig mogelijk te erkennen. Om het be'ang van de vei worven vrijheid te onderstre pen, zo zegt de werkgroep, draagt de beweging 50 000, - over aan de uitvoerende raad van Guinee-Bissau. FRANKFORT (KNA) Meer dan 64000 gelovigen van het Westduitse bisdom Limburg hebben zich in een handteke ningenactie opgesteld achter him bisschop mgr. W. Kempf, van wie nuntius Bafile het ontslag had geëist. Volgens de initiatiefnemers is deze actie niet tegen de van de nuntius gericht „zijn stijl". Zoodag heeft de diocesane raad een brief aan paus Pau- lus gezonden, waarin staat dat de priesters en de parochies trouw zijn aan hun geloof, aan de kerk, aan de paus en hun bisschop. De brief wijst erop dat het verwijt van de nuntius aan het adres van de bisschop in feite het gehele bisdom treft. (Van onze onderwijsredac- teur). DEN HAAG De plan- ningswet McKinsey voor de universiteiten komt voorlopig niet. Top-adviseur prof. Ver burg heeft de minister om ontslag gevraagd. Van Kemenade wil de planning van het hele on derwijs gaan regelen. Daartoe zal spoedig een nota worden ingediend. McKinsey is overi- juridi-sche gaten Het nieuwe be leid is voor prof. Verburg aan leiding geworden om ontslag te vragen. Ook zijn er pei- soonlijke motieven in het spel. Prof. Verburg zou niet ak koord gaan met het salaris dat hij als voorzitter van de stuur >u saan verdienen. u Dagelijks 10.00 - 17.00 uur. CROESELAAN-UTRECHT WILLEMSTAD (ANP) De breuk in de democratische par tij van de Nederlandse Antil len is een feit geworden toen voorzitter R. J. Isa tijdens een vergadering van de wijkleiders van de partij vanwege het tu mult en de chaos de voorzit tershamer neerlegde. De heer (Van onze redactie buiten land). WASHINGTON Een Amerikaans hof van beroep heeft zoals we zaterdag nog in enkele edities kondei mel den, bepaald dat president Nixon de geheime geluids bandjes aan de president van de Amerikaanse districtsrecht bank, John J. Sirica, ter on derzoek moet afstaan. Het gaat om de banden met in het Wit te Huis opgenomen gesprek ken, die aanwijzingen zouden kunnen bevatten over de Wa- tergateaffaire. Nixon mag die gedeelten vasthouden die betrekking hebben op buitemlamdse zaken of op de nationale defensie. De uitspraak van het hof betekenl een i cgenslag voor de president, die zich er halsstar rig tegen heeft verzet de ban den prijs te geven, maar ook voor speciale aanklager Archi bald Cox, die integrale uitle vering van de geluidsbanden aan de Grand Jury Had ge- eist. Het hof vand de volgende oplossing: nadat rechter Sirica de banden heeft beluisterd, is rt aan 'n te beslissen of alle door Nixon afgestane ban den aan de Grand Jury zullen worden doorgegeven of slechts gedeelten ervan. Mocht een selectie niet mogelijk blijken, op technische gronde" bijvoor beeld, dan kan Sirica de Grand Jury. een verklaring zenden over die gedeelten die mogelijk bewijzen voor straf bare handelingen zouden kun nen vormen. Aangezien het zeker is dat Nixon zich tegen de uitspraak van het hof zal verzetten zal in laatste iimsta"tie het hoogge rechtshof moeten beslissen. Isa, die premier is van het de missionaire Antilliaanse kabi net, zei niet meer tot de partij te behoren. Met de voorzitter vertrok een groot aantal wijkleiders en ook de bestuursleden R. Elhage en F. J. Pijpers (beiden demissio naire ministers). Onder leiding van de gevolmachtigd minister van de Nederlandse Antillen in Nederland, S. Rozendal, zetten vier van de zeven leden van het voorlopige bestuur en vol" gens een opgave van de heer Rozendal 39 wijkleiders de ver gadering voort. Minister Ro zendal werd aangewezen als voorzitter van het bestuur. ROTTERDAM (ANP). De Rotterdamse politie heeft de 28-jarige expeditieknecht H. van de M. uit de Maasstad ge arresteerd wegens bedreiging van twee politieagenten. Op het bureau had de man een brigadier met een zakken- haak bedreigd, nadat de poli- tieman had geweigerd de brom fiets van de expeditieknecht te rug te geven, die eerder in be slag was genomen. Na dit incident vluchtte de man in zijn auto. Eeri patrouillewagen zette de achtervolging in en probeerde Van de M. tot stoppen te dwin gen. De expeditieknecht ne geerde het stopteken en reed met grote snelheid door. De mannen' van de patrouil lewagen zagen even later hoe Van de M. op een agent in reed, die daar het verkeer stond te regelen. De politieman kon de auto net op tijd ontwij ken. Tenslotte wisten de ach tervolgende politiemannen de expeditiekneclit klem te rijden en te arresteren. „HET wordt tijd dat in het leger behalve aan verdediging van de democratie, ook aan opvoeding tot de democratie wordt gedaan", dit schrijft het NKV in het verbondsblad „Ruim Zicht", naar aanleiding' van de affaire Kranenburg. Generaal Kranenburg had, zo als bekend, in een brief aan zijn ondercommandanten over de aanvallen gesproken di« naar zijn mening op de Neder- lai-idse krijgsmacht worden ge daan. J'Wi'

de Stem | 1973 | | pagina 11