q In u POLITIE OPENT VUUR OP STUDENTEN Bloedbad in Thailand Israël bereid tol staakt-het-vuren GERALD FORD MUNTTE KWART EEUW UIT IN MIDDELMATIGHEID „HELL'S ANGELS" VERSTOREN CONCERT ROLLING STONES DRECHTMETAAL BREIDT UIT Proto type tweederangs partijman Scheepswerven hebben personeel nodig Serie berovingen in Eindhoven Man gered uit gekapseisde baggermolen binnenland buitenland Koning meldt honderden doden MO-studenten vormen actiecomité Nachtconcert voor gehandicapten levert ton op TROEPEN EEG Helikopter stort neer: elf doden Akzo heeft „snuffelauto" KNMG: „Financiële excessen" tegengaan een miljoen gulden aan prijzen Maandag 15 oktober 1973 wicht. Programma milieubeheer in it-Briittanmië an, a suitable case eatment, film van •1 Heisz o.a. met Da- Varner en Vanessa jrave. ;eet niet te lezen ste nieuws Frans) Schooltelevisie erne wiskunde x>ltelevisie iws 1, 2, 3 j'ai vu F, magazine voor de tw uitzending ,-t uitzending •naai Elizabeth R., serie muzikale leven in eland Nieuws [IJK (Rijssel) Wij hebben vana- d gewonnen, speei- van Robeat Wise en nu r de kleuters r de jeugd act. rnaal Mohikanen van Pa- avonturen van baron der Trenck ihalingstekens ope- wegen der muziek: nz Liszt Nws. row. 22.00 Nws. 22.02 clean Dreammachine. 23.00 Nws. 23.02 (S) laat. 24.00 Nws. 0-02 naai. 0.05 Droom-top- Nws. 1.00 Muz. met Continu de nacht 0-7.00 Voor dag en mist in: muzikale GXë (VLAAMS) perettemuziek. 12.00 nededelingen en SOS- 12.08 Landbouiw- 12.15 Swingende mu- Buitenlands perso- 13.00 Nieuws, actua- perbericht en schouw- amma's. Aansluitend 14.00 Nieuws. 14.03 10. (15.00-15.03 16.00 Nieuws en ihten. 16.10 Lichte 7.00 Nieuws en me- n. 1710 Lichte mu- i5 Weegschaal. 18.00 18.05 Uitzending voor oldaten. 18.43 Paarde- thten. 18.45 Sportma- 18.55 Taalweniken. mimofoonplaten. 19.00 icitualiteiten en mede- 19.30 Lichte muziek- eurig Engels. 19.45 kunstbezit. 20.00 1 op het dak. 20.30 Li- jgramma. 21.00 Spüin- laatste editie. 21.05 strohoed in de regen, iws. 22.05 Gevarieerd igramma. 23.00 13.05 Op de late toer Jaenen. 23.40-23.45 JE NOU tNOEUJK HAAR -AND TERUG GAAN—, CARAMBAfL ttY GmI hrl no$,j [jyj iMbik? j (Van onze redactie buitenland) BANGKOK Koning Bhoemibol van Thailand heeft zondagavond via de televisie bekendgemaakt dat honder den mensen zijn gedood tijdens gevechten fussen militairen en studenten die in Bangkok demonstreerden tegen de militaire regering. De studenten drongen aan op de spoedi ge invoering van een grondwet die volgens een vroegere belofte binnen een jaar zou worden afgekondigd. -grote rookwolken de lucht bo ven de staid verduisterden. De studenten van Bangkok waren al dagenlang onrustig. Zaterdagavond liepen meer zondagochtend kwam het" tot een uitbarsting toen die stu- het bureau van het de- De koning deelde mee, dat h. het aftreden van zijn pre mier veldmaarschalk Thanom Kittikatsjorn, had aanvaard en Sanya Thammasak, rector van een universiteit, had gevraagd een nieuwe regering te vor men. Deze verklaarde later dat liij zo spoedig mogelijk met een regering zou komen en binnen zes maanden een nieuwe grondwet zou voltooi en. Ook zal hij algemene ver kiezingen uitschrijven. De militaire regering van de 62-jarige Kittikatsjorn, die sinds 1963 aam het hoofd heeft vestaan vam verscheidene re geringen mat dezelfde militai re figuren, trad af na een daig van bloedige botsingen tussen militairen en politie enerzijds en tienduizenden studenten die onder meer de vrijlating van 13 oolliaga's eisten. Dezen waren gevangen gezet omdat ïij een samenzwering tegen de regering zo-uden hebben be- De militairen, gesteund door tanks, openden het vuur op de studenten nadat dezen gepro beerd hadden een regeringsge bouw over te nemen in het cemtrum van die stad. De on lusten breidden zich snel uit naar andere delen van Bang kok. Honderden studenten zouden gewond zijn. Tenmin ste vier grote gebouwen ston den in lichterlaaie, waardoor (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Studenten van mo-opleidingen uit verschil lende plaatsen in ons land, hebben in Utrecht een lande lijk actiecomité 'opgericht om stelling te nemen „tegen de voortgaande rigoreuze afbraak van de mo-opleidingen". Op de bijeenkomst waren o.a. mo-studenten vain de leer gangen. uit Tilburg en Maas tricht vertegenwoordigd. Men wil snel een gesprek met de vaste commissie van onderwijs in die Tweede Ka mer om deze voornaamste ei sen naar voren te brengen: I bat die mo-opleidingen niet verder worden afgebroken, dat mo-b als leraren opleiding be- I houden blijft, dat de verho- I ging van het collegegeld onge- I daan gemaakt wordt, en dat I de subsidie om een betere on derwijskundige begeleiding mogelijk te maken wordt I verhoogd. Militairen en politie kwamen in actie en rukten op niaiar het bezette gebouw en de universiteit. In verband met de ongeire-geldhedian kondigde de regering censuur en een avondklok vam 22.00 tot 05.00 uur af. Volgens de politie wa ren de gebouwen door studera ten in brand gestoken. De nieuwe premier is rech ter geweest en raadsman van de koning. Hij was onde-x meer president van Thailamds gerechtshof. Hij is voorts een boeddhistisch led- dier. In de politiek heeft hij tot dusver geen actieve rol gespoeld. (Vervolg van pag. 1) De voortdurende luchtgevechten en luchtaanvallen eis ten ook het afgelopen weekeinde hun tol. Hoewel volgens de opgaven van Egypte en Syrië Israël nu vrijwel zijn hele luchtmacht moet hebben opgeofferd, schatten Amerikaanse waarnemers de Israëlische verliezen op 100 gevechtsvlieg tuigen. Egypte stelt sedert 6 oktober 147 Israëlische toe stellen te hebben neergehaald en Syrië 308. Israël had er bij het begin van de oorlog 488. Volgens dezelfde Amerikaanse deskun digen zou Syrië meer dan 90 van zijn 250 gevechtsvliegtui gen kwijt zijn en Egypte, dat zijn luchtmacht nog maar wei nig aan de strijd heeft doen deelnemen 80 van de ongeveer 500. Israël zou in de oorlog tot nog toe 600 tanks hebben ver loren een derde van het totaal. Egypte 250 tot 300 en Syrië 700. in Tel telex- Aviv, Salomon Dan een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Het nacht concert, onder het motto „Geef ze een eigen huis" dat zater- j dagavond in de Brabanthallen te Den Bosch ten behoeve van gehandicapte kinderen is ge- houden, heeft honderdduizend gulden opgebracht. Een stichting wil nu met dat ss a ean huis inrichten waar i &,dlcaPte kinderen de ge- zernnt ^Sen zich met lot- secootjes te ontspannen. Alles ®n,gepa>st zijn aan de I noe«en van deze kinderen, een uit vrijwilligers Maande, maar deskundige t ^6 aanwezig zijn, i? stichting em het actieeo- wt. u de sll,c,w °P touw IhJ Jtepsn dat d-e gemeente I koiTn f1:!1 over de brug zal een Sis de aarlwÜzi'n<g van van de van Go'da Meirf „De Egyptische verovering van de oostelijke Suez-kanaal- oever op de Israëli's heeft een nieuwe situatie in het Midden- Oosten geschapen. Dat werd zaterdagavond tij dens de persconferentie die premier Golda Meir in Tel Aviv gaf heel duidelijk. Zij formuleerde het terugslaan van de Egyptische troepen over de bestandslijn van voor Grote Verzoendag d.w.z. over hielt Suez-toaraaial niet meer als (Van onze correspondent) EINDHOVEN Eindhoven is in het afgelopen weekeinde geteisterd door een kleine bende bromfietsers die erop uit waren vooral wandelende oudere vrouwen van hun tas sen te beroven. Tot zes keer hebben de bromfietsers, die steeds met tweeën tegelijk opereerden, vrouwen onder wie twee zeventigjarigen achter op gereden en hun tassen afge rukt. In de meeste gevallen bedroeg de buit niet meer dan enige tientallen guldens, maar in één geval werd een tas met tweehonderd gulden geroofd. In twee gevallen mislukt" de opzet omdat de slachtoffers zich verweerden. (ADVERTENTIE) Stel: een vriend zakt voor i z'n rij-examen.doordat hijg het autoportier niet open-1 krijgt. Stuur een Fleurop bloemist, om z'n humeur wat te temperen. Niemand woont te ver weg.om bloemen te krijgen. Raadpleeg uw Fleurop-bloemist. Weet u dat bloemen een bron van inspiratie vormen Voor vele kunstenaars? U leest erover in het Fleurop- oloemenboek. Spaar de gratis Fleurop chrysal-en ookonzakies van uw Fleurop-bloemist. een Israëlisch oorlogsdoel. Zij verklaarde diat haar regering onmiddellijk hijsen zou ko-men om een staakt-het-vuren-over eenkomst te overwegen indien de Arabieren daartoe bereid waren. Bij het uitbreken van de oorlog had generaal Mosj Dayain verklaard dat daarvan voor^ het terugdrijven van de §yriërs en Egyptenaren over de bestandslij mem geen sprake kon zijn". (Dayan herhaalde gisteravond dit standpunt. In een door de Israëlische t.v. uit gezonden interview zei hij dat hij zich aal verzetten tegen een staakt-het-vuren op de li nies die de legers op het ogen blik hebben ingenomen. „De oorlog giaat goed en na de Syriërs te hebben, verslagen, moeten wij nog vechten tegen- de Egypteraaren", aldus Day an. „Wat Syrië betreft is die voorwaarde thans met een langzame en heel moeilijke opmars naar Damascus ver vuld", zo zegt onze correspon dent in Tel Aviv. „Maar ten aanzien van Egypte heeft Is raël een territoriale veer moe ten laten, welke naar het zich Iaat aanzien moeilijk opnieuw kan worden opgenomen. In dit verband moet er aan herin nerd worden dat generaal Dayan volgens berichten in de Israëlische pers van de laatste maand ai tot de conclusie was gekomen dat Egypte in het raam van een oplossing troe pen over het kanaal zou kun nen zetten. Dat is dan rau gebeurd op een marnier die de Israëlische minister vam Defensie zich niet had kunnen voorstellen. Israël heeft een kaai,, verlo ren, Egypte zijn eer gered Deze situatie zou het uiti pumt kiu nieuw politiek vertrekpunt voor dit door oorlog en haat verscheurde deel van de we reld". Tot ponidlent in Tel Aviiv. Verdere ontwikkelingen rond de oorloig in het Midden oosten: De Oostenrijkse benzinesta tions zijn zaterdag begonnen met het rantsoeneren van ben zine. West-Duitsliand heeft in het weetoeinidie laten weten ge noeg olie te hebben. Koning Peisal van Saoedl Arable heeft Syrië een miljard dollar geschonken voor de oor- lioigBdnspainnikig van de Sy- De regering envan de negen landen van de EEG hebben zaterdag in een gemeenschap pelijk communiqué opgeroe pen tot een wapenstilstand in het Midden-Oosten. De wapen stilstand zou tegelijkertijd de rieuze onderhandelingen over eetn oplossing van het conflict op basis van resolutie 242 van die Verenigde Naties. In een diohtbezette zaal van de Koopmansbeurs aan het Damrak in Amsterdam hebben enkele duizenden mensen za terdagavond hun solidariteit betuigd met Israël. In Brussel en solidariteits- met die Arabieren. De inzameling op Urk voor Israël heeft zaterdag een be drag van 83.000 gulden opge bracht, bijna tien guldien per Volgens de journalist Victor Louis, die goed bekend is in kringen van het Kremlin, zou Rusland samen met Egypte plannen hebben opgesteld het Suezbamaal weer voor het scheepvaartverkeer open te stellen, ondanks het feit da-t deze waterweg nog steeds het strijdtoneel is van Egyptisch Israëlische gevechten. 0 Israëlische militairen met hun vlag in een halfrupsvoer- tuig tijdens de opmars op Sy- risch grondgebied. LIMA (DPA) Bij een ongeluk met een hefschroef- vliegtuig in het oerwoud in het noorden van Peru zijn elf personen om het leven geko men en vier gewond. Die helikopter was met geo logen, geofysici, technici en arbeiders op speurtocht in dit gebied, waar nia®r olie wordt gezocht. (Van onze correspondent) ARNHEM De Akzo heeft een „snuffelwa- gen" in gebruik geno men om de iuchtveront reiniging bij de diverse bedrijven van het con cern te meten. De mi lieu-auto f 20.000,- bezit een teiescopische mast, die een hoogte van ien meter kan herei ken. Akzo zal de lucht rond de bedrijven vooral on derzoeken op aanwezig held van chloor, sükstoï- oxyde, zwavelkoolstof zwaveldioxide en fluor verbindingen. „On- UTRECHT (ANP) toelaatbaar gedrag er, een grof misbruik vam mazen die in de bestaande regelingen aanwezig zijn". Zo bestempelde die voor zitter vain de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij tot be vordering der Geneeskunt, dr. A E, Leuftink, zaterdag op het congres van de KNMG in Utrecht de „financiële exces sen" die de laatste tijd op het gebied van de gezondheidszorg zijn geworden. Hij kondigde aan, dat het hoofdbestuur op korte termijn contact gaat op nemen met alle betrokkenen over maatregelen om die ma zen te dichten. In 't kort h HET gewestelijk comité leef milieu van Zelzate (België) heeft uit protest tegen de voorgenomen aanleg van een haven, illegaal een aantal bo men geplant op een terrein voor het St.-Jans-Batist zie kenhuis te Zelzate. DRIE joden te Moskou die be toogden voor een uitreisvisum naar Israël en vijf journalis ten, die van het incident ver slag deden, zijn door de Mos kouse politie aangehouden. Een uur en een kwartier latei- werd het gezelschap vrij gela ten. VIER Amerikaanse militairen zijn om het leven gekomen en een Westduitse burger is ern stig gewond, toen tijdens de Nato-oefening Reforger-V een Phantom-jager op een geblin deerd infanterievoertuig stort te. IN Den Haag zijn twee etages van twee verschillende wonin gen uitgebrand. Aan de Loos- duinse weg raakte een hofjes woning in brand. In de Snij derstraat ontstond brand op de eerste etage van een dubbel bovenhuis. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. (Van onze correspondenten) WASHINGTON —De presi dent ontblootte zijn tanden herhaaldelijk en langdurig in een bevroren glimlach. Er was opgeruimde snarenmu- ziek; er waren diplomaten en politici en zijn dochters wa ren er, de prinsessen van de Amerikaanse stembusmonar- chie. De president verklaarde dat het goed ging met de natie, en dat zijn critici niet mochten omzien in wrok in hun „obsessie met het verle den" en dat hij een nieuwe vice-president had gevonden toen vrijdag de dag aanbrak in Camp David: Gerald (voor zijn vrienden Jerry) Ford. De bijeenkomst in het Witte Huis had de sfeer van een deftig zakenjubileum waar van iedereen ter plaatse zegt dat het plezierig is, maar thuisgekomen beweert dat de bijeenkomst niet te pruimen was. De sfeer was vrijwel onbeschrijflijk: iedereen deed zijn uiterste best er goedgeluimd uit te zien, ter wijl in de sombere zielen van de gasten slechts een triest woord stond gebrand: Agnew. Ford is geen politieke krachtpatser en werd deswe- 'V- -- ge met grote hartelijkheid door vriend en vijand be groet. De congressionele schouderklopmachine werkte op volle toeren. Iedereen vond Jerry geweldig, terwijl iedereen weet dat Jerry 25 jaar lang in het Congres heeft uitgemunt door middel matigheid. Hij heeft een kwart eeuw in clichés ge sproken en gedacht. Hij is prozaïsch, partijdig en hard werkend en het proto-type van de tweederangs partij man. Dit zijn de redenen waarom Nixon hem heeft ge kozen: Nixon duldt geen sterke man in zijn omgeving. ,'elfs bij de bereiding van het Ford-presentatieritueel hanteerde Richard Nixon be drog en rookgordijn alsof hij daar onder geen enkele om standigheid buiten kan. Al lang voordat Spiro Agnew ballingschap uit de Witte Huis-corridors verkoos boven de cel wist Nixon wie Ag new zou opvolgen. Nochtans vroeg hij partijgenoten in het congres van hun voor keur te laten blijken in een ijlings geconstrueerde ideeën bus, die Nixon onderweg naar Camp David waar schijnlijk heeft weggewor pen. Hij liet zijn secretaresse een redevoering tikken met vier slotzinnen, waarin Ford, Connally, Reagan en Rocke feller figureerden, maar dat was om het geheim te be schermen, dat voor Nixon al dagenlang geen geheim meer was. De maskerade moest de indruk vermijden dat Nixon zeer tevreden was dat Ag new eindelijk zijn biezen had gepakt en dat Nixon daar zelf ijverig aan had ge werkt. Nixon's suggestie dat zijn benoeming van Gerald Ford als een „nieuw begin" moet worden gezien wordt door weinig commentators ernstig genomen, want de keus is op zichzelf een continuering van het oude. Binnenkort zal het hooggerechtshof zich met de kwestie van de Nixon-tapes gaan bezighouden; in een „obsessie met het verleden" zal de Watergate-commissie In Nixon's bankrekeningen gaan snuffelen om iets meer te weten te komen over de financiering van zijn huizen in San Clemente en Key Bis- cayne; zelfs Spiro Agnew zal publiekelijk gaan omzien in wrok: hij verschijnt van nacht een kwartier na middernacht Nederlandse tijd op de beeldbuis om te ontkennen dat hij een schurk Is. Van een onzer verslaggevers) CALAIS Het bergings vaartuig „Bever" van Smit Tak uit Rotterdam heeft zondag morgen vroeg, kans gezien een van de opvarenden van de donderdag voor de Franse kust gekapseisde baggermolen „Cap de la Hague" in veilig heid te brengen. Door het slechte weer had men de laatste dagen niet veel kunnen doen. Een poging van een Duitse sleepboot om het omgeslagen wrak naar ondie per water te trekken mislukte, omdat de molen al te ver in het zand was weggezakt. Door de sterke eb en vloedstromin gen was het werken onder water vrijwel onmogelijk en moest men explosieven gaan gebruiken. De Nederlandse Marine werd bereid gevonden met een expert en springstoffen te hulp te komen. Deze probeer de bij ieder tij met springstof fen een weg te banen naar de plaats waar de duiker van Smit Tak klopsignalen had ge hoord. Zondagmorgen om vier uur werd het geschoten gat ver groot en kon men de inge sloten Fransman Girard Lionel na 69 benauwde uren naar buiten brengen. Van de vijf tien opvarende zijn er nu drie gered, twee dood aangetroffen en nog tien vermist. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het eerste van de serie van drie, overi gens boeiende concerten, die de Rolling Stones, dit week einde in de Rotterdamse Ahoy-hal hebben gegeven is niet zonder incidenten verlo pen. Vlak nadat de Stones met hun show waren begonnen ontstonden zaterdagavond vechtpartijen voor het podium, toen een groep van een tiental met messen bewapende en zich Heli's Anigels noemende jongelui zich naar voren drong en da-ar het publiek begon te molesteren. Leden van die, volgens de vrouw van die organisator Ac- ket, 150 man tellende orde dienst wisten de „Angels" de zaal uit te werken voor de gevechten een grote aanvang hadden aangenomen. Bij het handgemeen werd overigens niemand ennisitig gewond- Zaterdagavond moest wel een meisje maar een zieken huis worden vervoerd, dat van een verhoging boven de wie lerbaan was afgevallen, waar ze stond te diansen. Het concert, diat de Stones gistermiddag gaven is zonder ramoer verlopen. In bet eerste deel van die show was het publiek nogal emotioneel bij de muziek van De Stones bè trokken. Daarna maakten de Stones, die begonnen waren met nummers van hun laatste elpee via oudjes als Midnight Rambler en Jumping Jack Flash het gebeuren tot een bevrijdende happening, met compleet op het eind tijdens Street Fighting Man enorme ballons gevuld met confetti. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) BREDA De in Dordrecht gevestigde Stichting Drecht- metaal laat haa- arbeidsieservi voor een beperkte groep me taalbedrijven uitbreiden to! een arsenaal van „uit te le nen" werkkrachten voor de gehele Drechtstreek, zoals het belangrijke industriegebied tussen Rotterdam en Gorin- chem wordt genoemd Ze gaat dit doen door behal ve geschoolde werknemers ook ongeschool-d fabriekspersoneel le werven en om aan de vraag naar geschoolde jcheepsmetaalbewerkers tege moet te kunnen komen on geschoolde jongeren tussen 21 en 23 jaar in de gelegenheid te stellen een 65 weken duren de part-time opleiding te vol gen in de bedrijfsschool van een der bij haar aangesloten scheepswerven. Het directo raat-generaal voor de arbeids voorziening heeft voor deze kostbare opleiding een belang rijke financiële steun toege zegd. Drechtmetaal heeft tweehon derd werknemers in dienst, waaronder scheepsmetaalbe- werkers, constructie- en ma chinebankwerkers, draaiers en elektrisch-lassers. De stichting is in het leven geroepen als alternatief voor het koppelba- zensysteem. Bij haar werving beperkt Drechtmetaal zich in hoofd zaak tot werknemers, die in het verleden nogal mooie zijn geweest door te werken bij montage- en uitleenbedrij ven. Door een goede selectie en een proeftijd van acht weken wordt bereikt dat bedrijven, die hun personeelsbestand tij delijk moeten aanpassen aan pieken in de produktie, een uitstekende aanvulling kan worden gegeven. Iedere week kunt u een half jaar SKOL-bier winnen door deel te nemen aan de Nationale Puzzelactie in deze krant t.b.v. de Stichting Natuurbehoud en Natu'urbeschermingseducatie. De 26- weken SKOL-bier (iedere week een kratje) werden aangeboden door de Ver. Ned. Brouwerijen Oranjeboom BV, Nederland.

de Stem | 1973 | | pagina 5