Verjonging van Sas' centrum m Griffier Kusee werd ridder Rumoer rond benoeming commissaris iir Brabant 0e Stem /De Vrlfe Zeeuw IR. J. BOLK BIEDT GEMEENTE UITGEWERKTE IDEEËN AAN Comité zet bomen, waar haven moet komen Agenten als cowboys van de Poel L. v. Hecke 25 jaar koster FIESTA GITANA IN RED BARREL OflOÖg1®®OT] AUTO RIJD! SLOOT IN stad streek iam mi—in mm Axel Vogelwaarde in keeland Maandag 15 oktober 1973 2 (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Ir. J. P. H. Bolk van het adviesbu reau voor ruimtelijke ordening en vormgeving „Stad en landschap" heeft zijn gedachten op papier gezet over de wijze waarop Sas van Gent een aantrekkelijk stadscentrum kan krijgen, een centrum dat als ontmoetingscentrum moet fungeren voor jong en oud, voor inwoners en voor bezoe kers. Volgens ir. Bolk voldoet het huidige centrum van Sas van Gent niet aan deze omschrijving. Vandaar ook dat er volgens ir. Bolk heel wat aan het huidige centrum van Sas van Gent zal moeten worden gesleuteld, een karwei dat dan in fasen kan worden uitgevoerd. De gedachten van ir. Bolk komen ter sprake in de Sasse raadseommis. e voor ruimtelij ke ordening, die vrijdag 26 ok tober bijeenkomt. In het kader van nieuwe voorschriften en nieuwe inzichten omtrent b.v. winkelconcentratie, centrum functie en de vraag waar straks het nieuwe stadhuis moet ko men te staan is men nu in Sas van Gent al geruime tijd bezig met de vraag wat er met het centrum moet gebeuren. De no ta van ir. Bolk vormt een on derdeel van het hiertoe ver gaarde informatiemateriaal. Dat er met het centrum van Sas van Gent iets moet gebeu ren staat voor ir. Bolk vast. Hij stelt dat het huidige centrum op de bezoeker een weinig uit nodigende indruk maakt, dat er nauwelijks sprake is van een aaneengesloten winkelfront (een eerste vereiste voor .ge zellig" winkelen), dat er wei nig relatie is tussen de winkel concentraties aan de randen van het centrum, dat hier en daar sporen van verval zijn waar te nemen e.d. Een positief punt wat aantrekkingskracht betreft noemt hij evenwel de weekmarkt. Toch zal er veel moeten gebeuren om het cen trum zo aantrekkelijk te ma ken dat Sas van Gent ook zo veel bezoekers krijgt als b.v. Hulst en Sluis. Verkeerstech nisch gezien is de ligging van Sas van Gent uitstekend. In zijn nota doet ir. Bolk ter verbetering van de situatie de volgende aanbevelingen: Maak van Watermolen straat, Kloosterlaan. Wilhelmi- nastraat, Stationsstraat en (Van een onzer verslaggevers) ZELZATE In de nacht van vrijdag op zaterdag heeft het gewestelijk comité leefmilieu, dat aan de Belgische kant van het kanaal van Gent naar Ter- neuzen voortdurend op de bres staat als het om milieubelan gen gaat, vijf- tot zeshonderd jonge bomen geplant op een terrein in Zelzate waar de ge meente Zelzate een haventje wil laten aanleggen. Dit terrein ligt vlak voor hel psychiatrisch Sint Jan Baptist ziekenhuis. Het gewestelijk co mité leefmilieu is tegen de aanleg van de haven te Zel zate. Voorzitter Leon Lauieys zei hierover: „Vlak voor de deur van het psychiatrisch zie kenhuis, waar negenhonderd patiënten zijn opgenomen, hoort zeker geen insteekhaven met loskaden voor zand. Een rustig park als scherm moet op deze plaats komen. Het haven tje ligt er nog niet eens. Toch zijn er nu al klachten van pa tiënten en personeel van hei ziekenhuis over de hinder, die het voorbereidende werk ver oorzaakt". Met het planten van het bos te Zelzate werd vrijdagavond om elf uur begonnen. In to taal twintig leden van het ge westelijk comitë leefmilieu hadden aan het planten van de twee tot drie meter lange bo men tot zaterdagochtend vijf uur handen vol werk. Toen de televisieploeg van de B R T ar riveerde gingen de laatste bo men de grond in. Of het bos zal blijven «taan is nog de vraag. Het gemeente bestuur van Zelzate heeft laten weten de zaak de komende da gen van alle kanten te bekij ken Men liet doorschemeren dat mogelijk een kleine groen strook tussen ziekenhuis en in steekhaven toegestaan zal worden. De rest van de bomen zal wellicht toch moeten ver dwijnen. Het gemeentebestuur van Zelzate merkt op dat de aanleg van de insteekhaven de werkgelegenheid bevordert Het gewestelijk comité leefmi lieu heeft daarop echter mee gedeeld dat nu al voor het be zetten van alle arbeidsplaatsen in en rond Zelzate mensen vanuit alle hoeken van de pro vincie moeten worden gerecru- teerd. zodat het aspect van ver betering werkgelegenheid be slist geen rol speelt. Westkade een tangent als grens van het eigenlijke centrum. Leg aan deze tangent par keerplaatsen aan. Breng een andere straatin deling aan binnen de tangen ten, waarbij trottoirs verdwij nen en de voetganger zich ple zieriger en gemakkelijker kan bewegen. Hierdoor kan indien gewenst het autoverkeer geheel of gedeeltelijk in het centrum worden verboden. De Markt kan hierdoor het centrale ont moetingspunt worden. Werk blinde wanden weg met groen of met vitrines en richt het gebied in met terras jes, zitbankjes, kunstelementen, bomen, luifels e.d. Verbied in zijn algemeen heid winkelvestiging buiten de tangenten, waardoor verwin- keling van het centrum kan toenemen en een aaneengeslo ten winkelfront kan ontstaan. Maak vanaf de tangenten duidelijke uitnodigingen naar het centrum. Verplaats de weekmarkt naar de Markt en omgeving. Organiseer openluchtactivi teiten op de Markt. Plaats het nieuwe raadhuis op het Keizer Karelplein of binnen de tangent, zodat het en relatie heeft met het een. trum. Gebruik vormgeving nieu we raadhuis als symbool voor het, koopcentrum van Sas van Gent. Ir. Bolk, die zelf zijn plannen ambitieus noemt, wijst erop dat het in fasen kan worden uitge voerd. Hij geeft bovendien het advies om in de toekomst alle bouwaanvragen ook te laten beoordelen door een commissie die zich met de integrale cen- trumproblematiek bezighoudt. (Van een onzer verslaggevers) GOES (ANP) De agenten van de rijkspolitie op Zuid- Bevcland en die van de ge meentepolitie van Goes hebben een nieuwe naam gekregen: ze worden algemeen de cowboys van de Poel genoemd. Het ge beurt de laatste tijd dagelijks dat deze politiekorpsen tiental len keren gealarmeerd worden door weggebruikers, omdat er vee op dc weg loopt. De reden hiervan dat door de herverkavelingswerkzaamhe den in het natuurgebied de Poel alle scheidimgssloten tus sen de weilanden zijn leegge pompt. Het vee ziet zijn kans schoon en draaft via de lege twee tot drie meter brede slo ten, waar normaal zo'n een tot anderhalve meter water in staat, de wegen op. Ook de spoorwegen hebben last van dit verschijnsel. Op het Zeeuwse traject moest men onlangs een trein tot stilstand brengen vlak voor een hals starrige koe. De anders zo goe de verstandhouding tussen po litie en boeren dreigt door dit verschijnsel in ernstige male te verslechteren, omdat de politie- cowboys het verschil niet zo erg kennen tussen de stieren en koeien. Ze brengen dus vaak per ongeluk een relatie tot stand, waar de boer hele maal niet van gediend is. De politie in Zeeland ziet voors hands nog geen oplossing voor dit probleem. „We kunnen toch ook niet van de boeren eisen, dat ze de hele Poel tijdelijk af rasteren", aldus een zegsman van de Goese politie. Wel gaf hij de weggebruiker de raad niet te snel te rijden in dit gebied en vooral goed uit te kijken naar loslopend vee op de wegen. 9 De heer Kusee krijgt de onderscheiding door burgemeester Ashoff opgespeld. (Van een onzer verslaggevers) ZAAMSLAG Griffier J. W. Kusee van het waterschap Axe- ler Ambacht, heeft zaterdagmiddag uit handen van burgemees ter J. Aschoff, vdn Terneuzen de ere-tekenen ontvangen, beho rende bij de koninklijke onderscheiding „ridder in de Orde van Oranje-Nassau". De heer Kusee kreeg de on derscheiding, omdat hij dit jaar veertig jaar in overheidsdienst is en voorts met het oog op zijn verdiensten in het maatschap pelijke leven. En dat het met die verdiensten bepaald niet mis was, bleek zaterdag tij dens de lange lijst, die burge meester Aschoff tijdens de hul digingsbijeenkomst in Zaam- slag voorlas: voorzitter van het Groene Kruis, secretaris van de „jong hervormden", notabel van de hervormde gemeente, kerkvoogd, voorzitter van de kerkvoogdijk, secretaris van dc kinderuitzending, secretaris van de Novib, bestuurslid van het Nederlands bijbelgenoot schap, om over de vele func ties van de heer Kusee ten dienste van het onderwijs nog maar te zwijgen. Verschillende van deze functies bekleedt dc heer Kusee nog steeds. Burgemeester Aschoff: „In de samenleving tref je veel verschillende mensen en dat is boeiend. Maar een ding is bij zonder belangrijk, namelijk dat je steeds weer mensen aantreft die belangstelling hebben voor die samenleving. Uit de lijst die ik zojuist heb voorgelezen blijkt, dat u tot die mensen behoort". Volgens de Terneu zense burgemeester heeft de heer Kusee niet alleen veel werk verzet, maar ook nog op een wijze, waaraan „veel men sen een voorbeeld kunnen ne men". De heer Aschoff gaf ook nog éen overzicht van de func ties, die de jubilaris in over heidsdienst heeft vervuld. Begonnen als volontair bij de gemeente Waarde, belandde de heer Kusee via de gemeente secretarie van Arnemuiden en Zaamslag, waar hij sinds 1965 gemeentesecretaris is geweest. Aanvankelijk werd hij waaT- nemend-griffier van „Axeler Ambacht", daarna griffier. „Mensen als u zijn onmisbaar en Zaamslag is u veel dank verschuldigd", aldus burge meester Aschoff, die de heer Kusee vervolgens de onder scheiding opspeldde. Dijkgraaf P. van Hoeve van het waterschap bood de jubi laris een gratificatie aan en een kaart van Zeeuwsch- Vlaanderen uit de achttiende eeuw. In zijn felicitatietoe spraak haalde de dijkgraaf ver schillende herinneringen op Het hoofd van de technische dienst van het waterschap, de heer Van der Waa, sprak de jubilaris namens het personeel toe en overhandigde hem een pennenset. Tijdens de bijeen komst in „De Poorte" in Axel werd voorts het woord nog ge boerd door voorzitter A. Geluk van de Zeeuwse waterschaps- IN Beemster heeft een door hooibroei ontstane brand een boerderij volledig in de as ge legd. De boer die verzekerd was schat de schade op twee en een halve ton. bond, dominee A. Deinum, do heer L. Hamelink van het Groene Kruis, C J. Visser na mens het open bejaardenwerk en C. A. de Kraker van de oranjevereniging. 'Het laatste woord had de jubilaris zelf Hij bleek bijzonder getroffen dooi het huldebetoon, waarbij ook zijn vrouw werd betrokken Na de officiële huldigingsbijeen komst volgde een druk bezoch te receptie. Inbraak In de nacht van vrijdag op zaterdag werd in gebroken in garage De Tol te Axel. Er werd uit de kassa een bedrag van vierhonderd gul den in Nederlands geld en tweeduizend Belgische franks gestolen. De dader verschafte zich toegang via een klap- raam. Botsing Zaterdagavond kwamen twee Terneuzense bestuurders van een personen auto, P. M. S. en L. D. op het kruispunt JuliamastraatWil- helminastraat met elkaar in botsing. Er ontstond zware materiële schade. Schieting Uitslag kermis- schieting Rapenburg: koning: Eddy Scheerders, Hulst, prins R. de Gutenaere Rapenburg erfprins: Perdy van Kruyssen Kloosterzande, tweede hoge vogel: Eddy Scheerders. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Dat de heer L. van Hecke zich als kos ter van de Petrus en Paulus- kerk te Middelburg een warm plaatsje heeft verworven in de Middelburgse katholieke ge meenschap, bleek gisteren bij de viering van zijn zilveren kostersjubileum. De door het kerkbestuur aangeboden recep tie na de eucharistieviering van ha ielf in het katholieke mili taire tehuis te Middelburg werd druk bezocht. Hulde werd de heer Van Hecke, zijn vrouw en kinde ren gebracht door diverse spre kers met afwisselend zang door het kerkkoor en muziek door de blokfluitclub. Pastoor Hendrikse zag in het jubileum van zijn koster een goede reden om zijn preek tij dens de eucharistieviering te wijden aan de betekenis van liturgie en eredienst. In dit openbare belijden door de ge loofsgemeenschap vervuide de koster een eigen taak. De heer Van Hecke had steeds een grote zorg aen de dag gelegd voor de ambiance waarin de erediensten plaats konden vin den. Tijdens de receptie sprak pas toor Hendrikse nog namens het kerkbestuur. Hij bood de heer Van Hecke een enveloppe met inhoud aan. Voor mevrouw Van Hecke waren er bloemen. Namens het kerkkoor werd ge sproken door voorzitter Van Otterdijk en ook hij had een enveloppe met inhoud. De voorzitter van de parochiei aad, de heer Van Os, vertelde dat de raad voor bepaalde zaken altijd kon terugvallen op de er varing van de koster. De heer Van Hecke hield een dankwoord dat doorspekt was met humor. lïij vatte zijn ge voel samen met een opmerking die een oud vrouwtje tegen hem had gemaakt toen hij als vrijgezel koster werd in Mid delburg: „De koster is het paal tje waar elke hond tegenaan mag pissen". De heer Van Hec ke zei hondjes te hebben zien komen, pootjes te hebben zien oplichten en nattigheid te heb ben gevoeld die 25 jaar. „Te- neer gebruikt als paaltje waar op men even kan leunen. Op zo'n moment voel je je een ge lukkig mens", aldus koster Van Hecke in zijn dankwoord. (Van een onzer verslaggevers) HULST De Spaanse gita rist Antonio Rodrigues heeft zaterdagavond in Hulst veel succes gehad met zijn optreden m „Te Red Barrel" van Eli Francesci. De gitarist verzorg de er de muzikale omlijsting van een „gezellig avondje' waarvoor belangstelling van velen bestond. Het was net tweede optreden van Anionic ln Hulst. BERGEN OP ZOOM. Schouwburg Luxor, 20.15 uur: De Cirkel van Somenset Maugham door de toneelgroep Podium. Stichting Etcetera, Molstraat 10a, expositie Gerard de Wit, schiderijen en tekeningen (t-m. 25 okt) Ma. t.m. vrij van 13.3017.00 uur, vrij. ook van 19.0021.00 uur, zat. en zon. van 13.3018.00 uur. GOES. Grand, 20.00 uur: Goldfinger 14 j. HULST. Bioscoopgebouw, 20.00 uur: Last tango in Paris 16 j. Boekhandel Van Geyt, Steenstraat 20, expositie, gra fisch gezelschap. De Luis 10 kunstenaars (t.m. 29 okt) Werkd. van 9-0012.00 en 13.0018.00 uur. KLOETINGE. De Verfmolen, expositie werk van de edelsmid Alfred Tempelman uit. Gouda (tot 2 raov.). MIDDELBURG. City, 20.00 uur: De groeten aan de duivel 14 j. Rijksarchief, St. Pieterstraat 38, expositie Spiegel van Be- (Van een onzer verslaggevers) BREDA In politiek Bra bant is rumoer ontstaan rond de te verwachten benoeming van een nieuwe commissaris der koningin in die provincie. Vorige week kwam plotseling de naam naar voren van prof. dr. A. van Trier, voormalig rector-magnificus van de T.H. in Eindhoven, als belangrijkste kanshebber. In een publikatie in een Eindhovense krant heeft de christelijk-democratische frac tieleider in de staten van Bra bant. drs. J. v.d. Heijden, daar ernstig bezwaar tegen ge maakt. Van Trier blijkt name lijk niet voor te komen op de aanbeveling van de christen democraten aan de minister, waarop burgemeester E. Kolf schoten van Leidschendam als eerste stond. Met het doen van deze, en nog enkele andere mededelingen, heeft drs. Van der Heijden zich op zijn beurt de ontstemming op de hals gehaald van de andere politie ke partijen, die van oordeel zijn dat hij hiermee het ver trouwelijk karakter van het gesprek tussen minister en fractieleiders heeft geschon den. PAK-frafctieleider H. Ein- mahl die in het weekeinde aan de minister heeft getele grafeerd dat hij zich gerech tigd acht de mededelingen van Van der Heijden van commen taar te voorzien, heeft laten weten dat die mededelingen, behalve onvolledig ook nog deels onjuist zijn. Prof. Van Trier is door PAK en D'66 als goede tweede aan bevolen na dr. Th. van Schaik en de Brabantse VVD-fractie zou hem als enige kandidaat hebben geadviseerd. houden is Restauratie van At. chivalia (t.m. 20 okt) Ma. t.m, vrijd. van 9.0012.30 133017.00 uur. Zat. van 3.3012.30 uur. OOSTBURG. Ledel Theater, 20.00 uur; Frank en Eva 18 j. ROTTERDAM. De Doelen (Grote zaal) 20.15 uur: „Little angles oi Korea", Koreaanse ballet- en zanggroep. Schouwburg, 20.00 uur: ,,Die Entfühning aus den Serail" door de Nederlandse Operastichting. TERNEUZEN. Luxor, 20.00 uur: Goldfa. ger. VLISSINGEN. Alhambra, 20.00 uur: Gold- finger 14 j. WESTDORPE. Kunsth. Troutzaerte, Singel 45, expositie Pierre van Soest, schilderijen en tekeningen (t-m. 24 okt) Werkd. van 9.0018.00 uur, zon. van 14.0018.00 uur. Op ma. ge sloten. ANTWERPEN. .Ion. Ned. Schouwburg, 20.00 uur: „Mooi weer van daag" van David Storey. Ring, theater, Pastorijstraat 20.00 uur: ,.Don Pasquale" door de Vlaamse Kameropera. Volkskundig Museum, Gil- d-ekamersbraat, collectie "Wie- gersma. Nederlandse volks kunst (t.m. 5 nov.) Dag- be halve op ma. van 10.0017.04 uur. ASSENEDE (B). Galerie Marg. de Boevé, Hoogstraat 4, expositie Paul Horvath (-t.m. 21 okt). GENT. Kon. Ned. Schouwburg, 20.00 uur: „Mistero Buffo" van Dario Fo door de Nieuwe Scè ne. Centr. v. Kunstambachten, St. Pietersplein 9, Expositie! van Jan van Eyk en Piet Kil laars, twee Nederlandse kun stenaars uit Brabant en Lim burg, Jacques Girnberg, Kunstpromotie COPAL, Minia tuur circussen, Koninklijke fo toclub Lux Nova- Alle da /an 14.0018.00 uur, zon- en feestdagen van 10.39—12.30 en van 14.0018.00 uur (t.m. nov.). (Van onze correspondent) GOES Zondagmiddag heeft op de Kapelseweg een eenzijdig ongeval plaatsgevon den met een personenauto dit bestuurd werd door A. Dage vos, afkomstig uit Wemeldin- ge. De heer Dagevos geraakt! met zijn voertuig in de berm en na drieëntwintig mete door de berm gereden te heb ben belandde hij in de sloot De bestuurder moest mei hoofdwonden overgebracht worden naar het Sint-Joanna- ziekenhuis te Goes. Eveneens te Goes heeft zon dagmiddag een eenzijdig on geval plaatsgevonden op kruising Wulfaertstraat—Van de Spiegelstraat. De personen auto die bestuurd werd door mejuffrouw J. M. van di Guchte uit Heinkenszand werf geheel vernield. Het ongelul >ntstond doordat mejuffrouw Van de Guchte die een sigaret .tangehoden kreeg van een naast haar zittende meerij dende lifter, vergat de bocht te nemen. Uitgave: Uitgeversmaatschappij De Stem B V. Editie Zeeland: RAYONKANTOREN. TERNEUZEN Nieuwstraat 9, tel 01150-7920 (4 lijnen): HULST: Steenstraat 14 tel 01140-3751 (3 lijnen); GOES: Klokstraat I tel. 01100-8030 (3 lijnen). KANTOORUREN: Maandag t.m vrijdag 8 15-12 30 en 13 30-17 00 uur. HULPBIJKANTOOR OOSTBURG: Voor aanname advertenties en abonnementen: Boekhandel P^ ters. Brouwerijstraat 4, tel 01170-2791. BUITEN KANTOORUREN: ADVERTENTIE-EXPLOITATIE: Breda: maandag t.m. vrijdag 19 00-21 00 uur. tel 0 1 600-22341; zaterdag 9 00-12.00 uur, tel. 01600-49900: zondag 20.Ü0-22.0Ü UIL', tel. 01600-22341. BEZORGKLACHTEN: Zeeuwsch-Vlaanderen: tel. 01140-3751 of 01150-6297: Midden' Zeeland 01100-4944. HUISAANSLUITINGEN: REDACTIE: Chef Zeeuwse redactie' S C. Augustijn, Kantoor Nieuwstraat Terneuzen, te) 01150-7920 privé tel 01150-5745 algemeen redat' teur Zeeland' A f Koopman kantoor Kromme Weele 4. Mrf' delburg, te) 01180-7764 privé tel 01180 1438 redacteur Middet' Zeeland drs. J Bouwmans tel 01100 3405 kant Klokstraat l Goes, tel 01100-8030. privé Colijnshof 35 Goes redacteur 1* lérneuzen en Kanaalzone G van Bprkel. kantoor Nieuwstraat" Terneuzen. tel 01150-7920. privé tel 01150-4866: redacteur 0\ Vlaanderen A Verlind kantoor Stee' traal 14 Hulst tel 0114®' 3751. privé tel 01140-3103: redaeteui W Z-Vlaanderen: R der Helm, Melkweg 40. Oostburg. tel. 01170-3370; sportredactl' Zeeiand T Koomen. tel 01155 2594 FOTOJOURNALIST ZEELAND: C J de Boer, Truman laan 10 Axel tel 01155-2237. ABONNEMENTEN EXPLOITATIE: Inspecteur Zeeland: P Konings. tel. 01150-6297. ADV ERTENTIE-EXPLOIT ATIE Inspecteur Zeeland: C. Menu, tel. 01100-4316

de Stem | 1973 | | pagina 2