RIVALEN JAN LAMMERS GRIJPT TITEL Nederlaag Nederlandse drichanders tegen Belgen Stewart uit autosport Ton Sijbrands schuwt strijd LEEDS WEER GELIJK LONNEKER KLEDING werken met'n glimlach. WISO HEEFT ANDERHALVE TON BIJEEN Nijmegen klopt HGC sport Cadeautje: 4 lucifersmapjes met grapjes van MaxTailleur. Gratis bij Parade, Lancering nieuwe Nederlandse capsule ml ELLA VIJFDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 15 OKTOBER 1973 COMO (AFP) Zelden heeft de Ronde van Lombardije, de klassieker van de vallen de bladeren, zijn naam zo veel eer aangedaan. De 144 ren-( ners, die uit een voorstad van Milaan vertrokken voor de 266 kilometer naar de wielerbaan van Como, moesten in een voortdurende regen, op gladde wegen en in een grimmige kou rijden. Zelden ook heeft Eddy IWcrckx zijn macht zo duidelijk aangetoond. Ruim vier minuten voor zijn naaste concurrent, wereld kampioen van 1973 Felice Gi- mondi, kwam Merckx aan op de baan, maar indrukwekken- der nog was de manier waarop Merckx afstand nam van al zijn concurrenten. Na 100 kilometer, bij Lecco, demarreerde de geweldige Belg. Toen hij even later om keek, zag hij dat slechts 29 concurrenten positief hadden gereageerd op zijn tempover hoging. Nadat. Merckx nog eens de gezichten was langs gegaan, ontdekte hij tot zijn teleurstelling dat hij de enige vertegenwoordiger van zijn Molteniploeg was. Eddy Merckx drong daarna niet te zeer meer aan. Het gat was geslagen en de winnaar zou in de eerste groep zitten. Honderd kilometer lang ging de groep van dertig door, toen vond Merckx het genoeg. Hij zette nog eens een aanval in en niemand kon zijn wiel hou den. Alleen Roger de Vlae- minck zette even door, maar moest spoedig het meester schap van Merckx erkennen. Als laatste van de tegenspar telaars haakte hij af. Merckx was ongenaakbaar, reed fout en risicoloos de gladde boch ten in en vergrootte zijn voor sprong gestaag. Het was in deze 67e ronde van Lombar dije de derde overwinning van Merckx in successie. Met drie overwinningen heeft hij zich in dit seizoen, dat hem een vijftigtal triomfen ople verde, in de Ronde van Lom bardije op gelijke hoogte ge steld met Alfredo Binda. Gi- iio Bartali en Henri Pellisier. Alleen de legendarische Fausto Coppi heeft Lombardije vijf keer gewonnen. Met zijn zege in de laatste klassieker van dit jaar heeft Merckx zijn positie in het klassement om'de Super Pres tige Pernod nog indrukwek kender gemaakt. Dat klasse ment ziet er als volgt uit: 1 Merckx 465 punten, 2 Ocana 310, 23 Zoetemelk 195, 4 Gi- mondi 185, 5 Maertens 165, 6 Thevenet 16. Uitslag: 1 Merckx Bal 7.03.27, 2 Gimondi It. op 4.15, 3 De Vlaeminck Belg., 4 Van bpringel Belg., 5 Bergamo It., 8 Oyion Fr., 7 Dierickx Belg., 8 Bitossi It., 9 Verbeeck Belg. 10 Lasa Sp„ 11 Zilioli It., 12 ii It. allen op 4.15.0. ZANDVOORT (ANP) De jongste Nederlandse autocou reur, de 17-jarige Jan Lam- mers, behaalde zondag tijdens de slotraces op het circuit van Zandvoort een overtuigende overwinning en legde daarmee beslag op het nationale kampi oenschap bij de toerwagens groep 1 van 7500 tot 9000 gulden. Zijn plaatsgenoot en collega- slipinstructeur Tonnie Zwa nenburg, zag het kampioen schap bij de wagens tot 7500 gulden zijn neus voorbijgaan. Kampioen werd Cees van Dongen. Voor Arie Luyen'dijik liep de slotrace in de formule-Fords op een grote teleurstelling uit. Zijn rivaal Roelof Wunderink profiteerde onmiddellijk van een foutje in de panorama- bootot, nam honderden meters voorsprong en legde voor de tweede keer beslag op de nati onale titel. Henk Bosman, die al kampi oen was bij de sportcars bo ven 1300 cc, had een zware dobber aan Jan van Straaten, O De Bredanaar Tiest Brosens kijkt gespannen toe als zijn tegenstander Ragmond Ceulemans aanlegt voor een moeilijke stoot. (Van onze sportredactie) BREDA „Het was te voorzien. De Belgen zijn nu eenmaal veel sterker. Ze ma ken van het biljarten hun be roep. Daar blijven wij ver bij achter", zei Henny de Ruyter berustend. De Waalwijkse driebandenspecialist was niet verwonderd na de zoveelste kansloze nederlaag van de Ne derlandse equipe in de zsede interland Nederland - België in café-restaurant De Beurs Modern in Breda. De zesde interland en de zesde neder laag in „successie". Voor de vier beste Nederlandse drie- banders waren er zoals was te voorzien slechts Incidentele succesjcs weggelegd. Die kwa men dan met name op naam van Rini van Bracht, die zijn kandidatuur voor de nationale titel duidelijk stelde. Deze interland kon immers mooi gezien worden als een generale repetitie voor het Ne derlands kampioenschap ere klasse driebanden, dat in no vember in Oosterhout wordt gehouden. Hier kwamen de kaarten op tafel te liggen. Hier in Breda bleek ook dat de driebandenspecialisten er kwalitatief vrijwel niet op vooruit zijn gegaan. Er is een periode van stilstand gekomen. De Nederlanders drijven voor namelijk op de oudere garde Rini van Bracht uitgezon derd en dat is een veeg teken. Van Bracht was in feite n TONDE N (RTR-AFP) i hnevoudig werledkampioen I J.jj Stewar(; heeft zondag middag tijdens een lunch, hem ongeboden in het Lodense t! j.on Tower Hotel, aange kondigd dat hij zich uit de autosport zal terugtrekken. De ■jarige Schot, die zijn loop- aan in 196# begon, behaalde ™?pte titel in 1969, 1971 m„ i De eerste maal met n Matra-Ford, daarna twee eer met een Tyrell-Ford. „vliegende Schot" kan ïüJ j- °P b°66n de man te iJ e het meest als wereld- hüïr10in .der coureurs is ge igd. Die eer komt toe aan Z ^pndarische Argentijn Ju- Manuel Fangio, die de titel wart !al °Peiste. Wel is Ste rn— man die de meeste Prix-zeges heeft ge- Grand boekt.: 27. Al geruime tijd werd aange- nomen dat het seizoen 1973 het laatste zou zijn waarin de Schot actief zou zijn als cou reur. Tijdens de bijeenkomst in Londen gaf Stewart toe dat hij zijn beslissing ai in het voorjaar had genomen. „Ik nam het besluit op 5 april" Liet hij weten, „maar kon het uiteraard niet eerder bekend maken. Ik ben blij dat ik me heb teruggetrokken. Sedert de beslissing viel heb ik momen ten gehad waarop ik dacht doe ik er wel goed aan. In alle eerlijkheid kan ik nu zeggen dat ik me opgelucht voel." Stewbrt zei, dat ondanks het feit dat hij dierbare vrienden is de autosport heeft verloren zijn vrouw Helen er nooit op heeft aangedrongen zijn be roep op te geven. (ADVERTENTIE) ook de enige Nederlandse troef die een dikke voldoende haalde. Hij bracht het tot een overwinning op de Belg De Paepe, de jonge Europese kampioen en vierde op de Belgische ranglijst, wat wel aantoont hoe groot de kracht is van de Belgen en Van Barel. Tegen Ceulemans kon Van Bracht lang stand houden, maar in de slotfase moest hij toch met miniem verschil bui gen voor de superieure Belg, die in de biljartsport een dik belegde boterham verdient. De score 6055 was echter zeer Verdienstelijk voor Van Bracht, die Ceulemans in zijn loopbaan drie keer een neder laag bezorgde. Van Bracht: „Ik heb nog niet voluit kun nen spelen hier. Maar mijn prestaties worden steeds beter. Ik speel vrijwel geen partij meer beneden de één gemid deld, en dat is hoopgevend". Teleurstellend was het op treden van het overige drietal. Zowel Tiest Brosens (ondanks een fraaie overwinning op De Paepe in zijn laatste partij), Jan Doggen als Henny de Ruyter bleven met hun presta ties beneden de maat. Brosens: „Het is me niet helemaal meegevallen. Ik had wat last van zenuwen. Straks zal dat wel beter gaan". Feit is dat Brosens een van de betere Ne- deflandse spelers is. Alleen moet de Bredanaar mentaal nog wat harder worden. Tech nisch is hij in staat met een moyenne van één te draaien. Dat blijkt wel tijdens zijn trainingspartijen. Maar zodra hij in een wedstrijd uitkomt, gaat het moeizamer. Mogelijk dat hij dank zij de medische begeleiding van dokter Van Opstal straks voor de volle honderd procent fit aan de start staat in Oosterhout. Hij is er meer op gebrand dan ooit daar fors uit te halen. Het talent heeft hij in ieder ge val. Jan Doggen stelde eveneens wat teleur. Alleen kwam hij tot een incidenteel succesje te gen Ludo Dielis, de ..tweede man" van de Belgen. Dat was in zijn derde partij, maar daarvóór had hij al nederlagen te incasseren gekregen van Van Barel en De Paepe. Dog gen: „Ik heb nog te veel beur ten nodig gehad. Nog wat meer trainen, dan moet h'et beter kunnen". Doggen blijft in ieder geval met zijn rustige spel altijd een outsider, die goed is voor een van de top- plaatsen. Ronduit teleurstellend was het optreden van Henny de Ruyter, die al zijn partijen verloor. De Ruyter: „Ik gooi sport In 't Kort VOETBAL Viking Sta- vainger is opnieuw voetbal kampioen van Noorwegen, De club prolongeerde de titel met een voorsprong van vijf pun ten op Rosenborg Hrond- heim. Turnen De Nederlandse dames turnploeg heeft zater dag te Gorkum de landenwed- strijd tegen de Italiaanse da mes verloren met bijna drie punten verschil. De uitslag was 175,75 pnt - 178,60 pnt. ATLETIEK: Johan Kijne heeft zaterdag te Alblasser- dam een wedstrijd over tien Engelse mijlen gewonnen. De atleet van Metro Rotterdam had Cor Vriend (PSV) als ge vaarlijkste concurrent. Aan de finish bedroeg het verschil tussen beide lopers slechts en kele tientallen meters. het op de betere conditie en ervaring van de Belgen. Die hebben alle tijd om zich op biljarten te concentreren. Wij hebben ook andere zaken aan ons hoofd. De Belgen maken er hun beroep van. Dat kan daar allemaal". Overduidelijk werd in ieder geval weer aangetoond dat Nederland nog een forse ach terstand op de Belgen heeft goed te maken. Een achter stand, die er al jaren is en die voorlopig ook nog wel zal blij ven bestaan. Alleen de leeftijd gemiddeld van de Belgen en Nederlanders duidt daar al op. Ceulemans, De Paepe en Die lis zijn nog jong. Ze kunnen nog jaren mee, terwijl Bro sens, Doggen en De Ruyter zo ongeveer wel hun maximum aan moyenne bereikt hebben, een uitschieter daargelaten. Alleen Van Bracht behoort tot de Nederlandse jovgeren. De ctriebandentop kan best wat meer aanvulling met jonge spelers gebruiken. .,Maar" zegt Henny de Ruyter, „dan moeten er wel meer mogelijk heden komen". TON KOOMEN DEN HAAG (ANP) De negende partij om het wereld kampioenschap dammen tus sen Ton Sijbrands (wit) en Andris Andreiko is na 40 zet ten in remise geëindigd, waar door de stand op 108 in het voordeel van de titelhouder is gekomen. De vele toeschou wers die op hun vrije zondag middag ondanks het vooraf gaande gebrek aan strijdlust tussen beide grootmeesters toch naar liet Haagse Congres gebouw waren gekomen, wer den door de grootmeesters drie en een half uur bezig gehouden tot wits remiSevoor- stel door Andreiko werd aan vaard. Aanvankelijk leek het -er op dat er een zeer spannende partij zou gaan worden want na wits eerste zet 3228 ant woordde Andreiko met 2025. Nu zou het gaan gebeuren, dacht iedereen, maar welk een ontgoocheling kwam over de schare toen wit met zijn vijf de zet een dubbele ruil nam en aan alle mogelijke interes sante varianten voorbijging en een stand creëerde die vele zetten lang weer bekend en gemakkelijk spel gaf. Wit heeft zich met deze vijfde zet wel erg laten kennen in zijn strijd tegen Andreiko, waarin beiden elkander beschuldigen niet te willen dammen. Indien wit van mening was door deze ruil van Het zwarte randstuk op veld 25 te profiteren, lijkt dat een nogal padvinderachti ge opvatting, want Andreiko liet niet toe dat het spel een klassiek speltype kreeg. Tot aan de 32e zet was het spel dan ook bepaald niet in teressant. Het ging met veel ruilen gepaard. Toen ontstond er een positie waarin enige muziek zat. Zwart liet zijn tegenstander het centrum be zetten en ging zelf tot een omsingelingsactie over. In de ze fase van de strijd leek de stelling van Andreiko wat ge makkelijker te hanteren maar kort daarna werd op voorstel van wit tot remise besloten. In deze partij gebruikten de spe lers bijna hun toegestane be denktijd, wellicht omdat zij het aanwezige publiek op zon dagmiddag niet al te vroeg naar huls wilden sturen. De belangrijkste uitslagen luiden: Van Bracht 60 58 1.034 7 De Paepe 59 58 1.017 5 De Ruyter 48 50 0.960 5 Ceulemans 60 50 1.200 9 Van Barel 42 62 0.677 3 Van Bracht 60 62 0.967 5 De Ruyter 46 61 0.754 3 Dielis 60 61 0.983 11 Dielis 60 53 1.132 10 Brosens 56 53 1.056 7 Van Barel 60 64 0.937 5 Doggen 57 64 0.890 8 Doggen 46 48 0.958 6 De Paepe 60 48 1.250 5 Brosens 47 58 0.810 8 Ceulemans 60 58 1.034 8 De Paepe 60 59 1.016 6 De Ruyter 40 59 0.677 5 De Paepe 52 64 0.812 6 Brosens 60 64 0.942 4 Van Bracht 55 48 1.145 7 Ceulemans 60 48 1.250 6 Dielis 58 73 0.794 4 Doggen 60 73 0.820 7 die bij de start o-p de laatste plaats stonid en 26 wagens moest passeren om een op niets uitlopende aanval op de kampioen te richten. Maar het bracht wel de nodige span ning. Jel'le Hinigs had een slechte start bij de formule V-race. Al op. de helft van de strijd on dernam hij een felle aanval op Maarten van Ginneken. die zioh op uitstekende wijze ver dedigde. Het interessante duel eindigde met twee meter ver schil in het voordeel van Hinigst, die door deze zege het kampioenschap in de wacht sleepte. Fred Frankenhout en Ton Colonel, gaven elkaar bij de toerwagens van 12.000 tot 15.000 gulden geen meter toe. Soms leek het meer op een vechtpartij waarbij het nogal fel toeging. Frankenihout kan zioh voorlopig nationaal kam pioen noemen. Colonel protes teerde direct na afloop, waar na ook een protest van Fran kenhout volgde. De wagens van beide rijders zullen door de sjJortcommissie uitvoerig worden bekeken- In. ieder ge val hebben zij wel voor vuur werk gezorgd en dat was wel kom op deze koude herfst dag. Hans Kiviet had een uitste kende kans op de nationale titel bij de Ford Escorts Mexi co. Direct n-a de start vloog hij echter in de tarzanboeh't sa men met Mike Gordon Smith tegen het hek op. Hij zag kans door te rijden, nam de laatste plaats in doch eindigde ten slotte nog op een vijfde. De titel ging naar Piet Schouten, die nagenoeg geen tegenstand meer had. Opmerkelijk was dat vele wagens tegen de vang bekken opreden. De schade aan de auto's was groot, per soonlijke ongevallen bleven echter uit. DEN HAAG (ANP) - Nij megen heeft het topduel met HGC in de hoofdklasse hockey met 20 gewonnen en daar mee zijn leidende positie ver stevigd. HOOFDKLASSE: MEP Kampong 01; Schaerweyde GHHC 2—0; Amsterdam Venlo 30; Groninger Studen ten - Hattem 15; EMHC - HTCC 1—0; Nijmegen - HGC 2—0. DE STAND: Nijmegen 5- EMHC 57, Amsterdam 36, HGC 46, Schaerweyde 56, Kampong 45, Gron. Stud. 5—5, Hattem 5—4, MEP 5—4, HTCC 5—4, Venlo 5—2. GCHC 5—0. LONDEN (ANP) Aan de top van de Engelse league veranderde weinig, al moest Leeds United, als enige nog steeds ongeslagen, een punt prijs geven in Leicester. Leeds, dat sinds 1959 niet in Leicester had kunnen winnen, stond binnen twintig minuten met 02 achter door Wor- thington en Birchenall, maar nog vóór rust maakten Jones en Bremner gelijk. Door dit derde gelijk spel van Leeds United kwam Burnley een punt dichter bij. Burnley won het duel met Queens Park Rangers, dat vo rig jaar ook nog in de tweede divisie speelde, met 21 door doelpunten van Nulty en de 17-jarige Hankin. Thomas slaagde er een keer in gelijk te maken voor QPR. Derby County kwam in derde posi tie na een overwinning met 1o op het terugvallende Manchester United. Kevin Hector maakte al na vijf mi nuten het doelpunt, toen hij gretig profiteerde van een slechte terugspeelbal van For syth. In de staartgroep behaal de Birmingham zijn eerste over winning van dit seizoen ten koste van Wolverhampton Wanderers. De Londense der by tussen Spurs en Arsenal werd door Tottenham met 2 0 gewonnen. In een keihard duel scoorden Gilzean en Chi- vers in de laatste acht minu ten. De top van de ranglijst wordt gevormd door :1 Leeds United 11-19, 2 Burnley 11-17, 3 Derby County 12-15, 4 Co ventry 12-15, 5 Everton 11-14, 6 Newcastle 11-13. (ADVERTENTIE) Wegens het enorme succes van de Hoofdpijncapsule brengt Meenk nu óók de Anti-hoest-capsules. Verkrijgbaar'bij apotheker en drogist. Zijnnog gemakkelijker in te nemen. Werken snel en afdoende. Verpakt in handig etuitje zijn ze altijd ditekt bij de hand. Wees maar blij dat er Meenk-capsuIeS zijn.... dag hoofdpijnl dag hoestl. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP) An derhalve ton is het werkkapi taal van de WISO, de nieuwe profscliaatsorganisatiie. „Vol doende oin de rijders gerust te stellen", ald'is de initiatiefne mer Jan Klok. Hij verwacht dat niemand van de vijftien rijders gebruik zal maken van de ontbindingsclausule in de contracten, waarin staat dat omstreeks 15 oktober de gehe le organisatorische opzet rond moet zijn. Door de plotselinge komst van Tyler naar Nederland is dat niet geheel het geval. Het nieuwe bestuur moet nog geïnstalleerd worden. Boven dien zijn nog niet alle zaken rond de sponsoring geregeld. De WISO is zeker van drie nationale sponsors: de Varta Centurion accufabriek uit Venlo- de Melkunie en d-e Ne derlandse Credietbank. Men hoopt deze week met de vier de sponsor rond te komen. Dit is een internationale firma. Voorts zijn onderhandelingen gaande met geïnteresseerden in Scandinavië. Ook zijn er nog steeds contacten met John Tyler, de Amerikaan, die claimt de rechten van de fail liete ISSL te hebben opge ko'ht- De Amerikaan zegt over een filmcontract met Amerikaanse televisiemaat schappijen te beschikken voor een bedrag van ver over de honderdduizend dollar. Hij heeft dit ontract op fifty-fifty- oasis aangeboden aan de WI SO. De organisatie beraadt zich nog. En wel omdat er met Crisan niets aan het toeval is overgelaten. Het is getest, verbeterd, weer getest en opnieuw verbeterd. Crisan shampoo is de eerste kompleta kuurbehandeling, die in bijna 100% van alle gevallen helpt. Dankzij de nieuwe intensieve werkstof OM 80. Bovendien is Crisan shampoo ongewoon zacht. Zowel voor uw haar als voor uw hoofdhuid. En dat is dan te danken aan een aantal huid- en haarverzorgende komponenten. Crisan shampoo is gegarandeerd goed. Dat merkt u al bij de eerste keer. Crisan shampoo in de blauwe flakon. 4,95. In Europa door 50.000 gebruikers getest: 98,6% is nu vrij van roos.

de Stem | 1973 | | pagina 11