Breskens echtpaar ioekenweek »eetje gd ervroe zeeuws MARIA-VERERING NEEMT TOE IN VLAANDEREN erbouwing oude brandweerkazerne pE VOELT JE ERBIJ BETROKKEN" itslagen tennis wedstrijden FILMS IN ZEELAND stad Verduisterd Rust Aardenburg Knipoogje uit Vlaanderen Mirakel Vergelijk Actie Populair Vrijdag 12 oktober 1973 k Vlaams, orm. iloem- tsbank en l'/x i uw woninginrichter. elen 345 52. anden. |in Israël bij it breken oorlog OOSTBURG Volgende jjeek maandag, 15 oktober, jejinnen in een aantal biblio- jieken van de Provinciale Bi bliotheek Centrale een aantal Tctiviteiten voor de, kinderen fct 13 jaar. De activiteiten jjrorden gehouden in het kader i de Boekenweek, die offi- lel eind oktober-begin no- ieraber is. „Maar wij hebben let een beetje vervroegd in (erband met de herfstvakan- le", aldus de bibliothecaresse de Oostburgse openbare jibliotheek, mej. E. van Leeu- leii. AARDENBURG Waar fnre regenval er tijdens het hekend van 29 en 30 septem- kr voor zorgde dat de banen "ink stonden en de Clubkam- loenschappen van T.C. K.J.E.F." moesten worden al bast, waren de weersomstan- Tgheden van het afgelopen Jeekend toch aanzienlijk gun- «ser om de wedstrijden ver ier prettig te doen verlopen. |Er was een groot aantal in- prijvingen, vooral bij de he Het publiek kwam dan Ik voor vele verrassingen te laan. Zo werd de finale heren- fkel gewonnen door Frans talisman de Koster, die Paul felidaen versloeg met 1-6, 7-5, J-5) en Jake Trapman (6-3, 6- B- In het damesenkelspel wa- T® enkele partijen uitgeval- In, mevrouw Van Hoorebeke tam daardoor in de halve Ne, na haar eerste wed- Jrijd gewonnen te hebben van Ijl- Mieke Reijniers met (6-0, I")- In de andere halve finale akte mej. Trees van Don- |n een overwinning op me- louw Trapman-Talloen: 6-3, De finale werd gewonnen )or mej. Trees van Dongen 6-3, 6-4 in een gelijkop- fande strijd. De verdere uitslagen waren: pale; mevrouw Trapman-Tal- pi en mej. Trees van Don- In - Mevrouw Trapman-Bau- t en mevrouw van Hoorebeke H-, 6-1. Herendübbel: demi- Ne: Hr. Mattey en G. van (oorebeke - F. Haaksman de loster en F. Reyniers 6-4, 6-1. J- Trapman en J. Trapman - vnends en G. Maenhout 6- e-3. Finale: W. Trapman en J Trapman -Hr. Mattey en G. Pn Hoorebeke 6-4, 6-2. Ge il?' I dubbel; demi finale; (k- en mevr. W.Trapman - Jk- en mevr. van Hoorebeke |a> 2-6, 6-4. Dhr. en mevr. J. Tapman - mej T. van Dongen -HMtanwn de Koster 6- ik? De huale tussen de jhtparen J. Trapman en W loftan moest wegens afwe- e id van een van de fina- tot later worden uitge- De programma's voor de vers-chjiiLende bibliotheken om vatten allemaal dezelfde on derdelen. Voor de kinderen tot 7 jiaair wordt een diavoorstel ling gehouden over prenten boeken. De kinderen kunnen zelf bovendien hun tekenspul- len meenemen. De jeugd van 7 tot 11 jaar kan genieten van een toneelstuk van een Groningse groep. Het stuk De Clown is een stuk waaraan door die kinderen zelf kan wonden deelgenomen. Aange raden wordt dan ook ver- kleedkleren mee te nemen. De jeugd van 11 tot 13 jaar tenslotte krijgen een muziek feest voorgeschoteld in de bi bliotheken. Gangmaker hierbij is de groep Beautiful Idaho en ook hier kunnen de kinderen meeconcerteren met zelfge maakte muziekinstrumenten als trommels, fluiten etc. Deze groep kinderen wordt verzocht blokjes en doosjes mee te brengen. Een voorlees- wedstrijd, zoals die tot vorig jaar werd gehouden, is van de baan. „Wij vonden dat minder geslaagd", aldus juffrouw Van Leeuwen, „met name dat wed strijdelement. Wij hopen dat aan dit program plezier beleven". De zijn niet uitslui tend bedoeld voor de jeugdige leden van de bibliotheek. „Al le kinderen zijn welkom. Iede re school krijgt van ons dan ook een programma". De activiteiten worden ge houden: Oostburg (16 okto ber), Aardenburg (15 en 16 oktober), Breskenst 17 okto ber), Hulst (17 en 18 okto ber), Vlissingen (15 oktober), Axel (18 en 19 oktober), Sas van Gent (18 oktober). (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS De 14-daagse vakantiereis naar Israël van het Breskense echtpaar T. M. Karels-Meeusen kreeg een zeer spannend einde. De dag voor zij naar huis zouden terugkeren brak de vierde IsraëlischArabische oorlog uit. De heer en mevrouw Kareis waren toen in de bad plaats Natarya. „Het was Grote Verzoendag en er was geen verkeer, winkels waren gesloten, de mensen gingen naar de synagogen. Ik zat heerlijk op het terras toen plot seling de sirene loeide. Wij wisten niet wat er aan de hand was. We dachten aan brand of zoiets", aldus mevrouw Ka reis, inmiddels weer veilig teruggekeerd in Breskens. ,.Maar even later zagen we het", vult haar echtgenoot aan. „Van her en der zag je solda ten, al dan niet in volledig tenue, aankomen op de verza melplaatsen". Opmerkelijk vonden zij de rust waarin die mobilisatie ge beurde. „Zo ontzettend rustig. Geen dramatische afscheidsta- ferelen, want de opgeroepen soldaten werden door hun fa milie „elfs niet weggebracht. Ze liepen zo rustig op straat als een man met zijn akten- tas", aldus mevrouw Kareis. „Wel toonden de Israëliërs zich enigszins verrast, maar op zondag, een dag nadat de oor log was uitgebroken, ging men weer rustig naar het strand of er niets aan de hand was. Winkels waren open en het leven hernam zijn geiwone gangetje. De bouwwerken en zo lagen wel stil, want de jongens zaten natuurlijk in dienst". Het uitbreken van de oorlog was oorzaak dat de groep waar mee de Breskense familie reisde niet op de afgesproken tijd kon vertrekken. Later re den ze midden in de nacht in bussen naar het vliegveld Lod bij Tel Aviv. „De plaatsen on derweg waren goeddeels ver duisterd, maar het vliegveld bepaald niet. Het was er ont zettend druk met mensen die den zijn" aldus mevrouw Ka: reis. De jongeren onder het ge zelschap vonden de oorlog ei- in allerijl Israël wilden verla ten. Ik dacht nog: nu zou hier eens wat moeten gebeuren. Het zou een bloedbad gewor- genlijk wel spannend. „Maar wij hebben het bombardement op Breskens meegemaakt en weten dus goed wat een oor log is", zo zegt mevrouw Ka reis. „Toen ik die jongens in Natanya allemaal naar die verzamelplaatsen zal lopen dacht ik nog: hoeveel zullen er binnen een paar dagen dood zijn. Eert verschrikkelijke ge dachte". Een staaltje van de rust waarmee de Israëliër ten strij de trekt maakten zij ook mee. „Een paar leden van onze reis groep moesten van mensen uit Nederland iets afgeven bij Is raëlische kennissen. De twee zoons van die familie waren onder dienst. Nu werd de va der - 'n reservekapitein - opge roepen. Niks geen paniek bij die mevrouw. De man bracht eerst zijn gasten weg en meld de zich toen bij zijn onder deel". „Zij weten echter waar ze voor vechten. Het is formida bel wat in Israël in 25 jaar is gepresteerd. Men is daar trots op en dat kan ik goed begrij pen". Dagelijks wordt in huize Kareis het verloop van de strijd in het Midden-Oosten gievolgd. ,.Je hebt het nu van nabij meegemaakt en je voelt je erbij betrokken. Hopelijk loopt het goed af", zo zeiden de heer en mevrouw Kareis. Zeeuwse collecte. De Zeeuwse collecte heeft dit jaar in de gemeente Aarden burg (kernen Aardenburg, Be de en Draaibrug) 314,51 op gebracht. Bolling ABC Uitslag 8e clubbolling van de Aarden- burgse Boilers Club: 1. J. Smoor - E. Rijckaert; 2. F. Rijckaert - J. Haegeman; 3. F. van de Walle- C. Bauwens; 4. O. Dhoore - F. Voet. 9 De heer en mevrouw Kareis gaan hier aan boord van een schip in de Israëlische ha Eilath, waarmee een excursie wordt gemaakt. Eilath is nu nauw betrokken bij de Israëlisch Arabische strijd. F&i onze correspondent) [HOOFDPLAAT De Joii- Cn ,.Yer?niS>'ng Hoofdplaat, «jdelijk ondergebracht m de gemeenschapsruimte Bis t vo°rmalig gemeente- 1 kan binnen een week Nknen met de verbouwing ^«onderkomen: de voor- a n» andweerkazerne aan ««terzijde van het voor- I Vrf\jSemeentehuis- I ujdagavond 5 oktober rdm wethouder G. Claeijs NrW? en de heer I. Swj. namens gemeente- I bericht meedelen, 'en het geraamde be drag (ƒ11.000,-) wat nodag is voor de verbouwing, goedge keurd. Men heeft besloten dat ge meentewerken en Jo.Ve.Ho. de verbouwwerkzaamheden zul len verrichten. De mate van zelfwerkzaamheid bepaalt de uiteindelijke kosten. De Jo. Ve.Ho. deelde reeds een jaar de gemeenschapsruimte van het voormalige gemeentehuis met de leden van de bejaar- dênbonid afdeling Hoofdplaat De beide verenigingen wilden liever in aparte ruimten ver blijven. In januari werd contact ge legd met het gemeentebestuur van Oostburg met het verzoek een ruimte te creëren waar ze zelfstandig konden bestaan. In een hierna volgend gesprek werd toegezegd, dat er aan dacht aan besteed zou worden. Nadat er in april een voorlopi ge subsidie-aanvraag inge diend werd, werkte gemeente werken dit plan zoveel moge lijk uit. De gemeenteraad keurde het plan ©irnd juni goed, waarna men wachtte op provinciale goedkeuring. De Jo.Ve.Ho. wil in tegen stelling tot andere verenigin gen niiet als soos naar buiten treden. Hun doelstelling is de jeugd van 15 tot en met 25 jaar enige mate van ontspan ning en vorming te geven. De ze groep is ontstaan uit de vroegere K.W.J.-groep, waarin die huidige voorzitter, Fons oulimans, ook al actief was. Hij vertelde dat deze ruimte niet alleen voor hun eigen ac tiviteiten kan dien-en maar ook als gemeenschaps- en verga derruimte. Verder dacht hij Hl de richting van een instuif, die een keer in de maand zou worden gehouden voor de leeftijdsgroep, die buiten de Jo.Ve.Ho. valt. Tot slot zag hij het gezamenlijk optreden met het evenementencomité als een vanzelfsprekendheid. Zonder te beweren dat de bewoners ten noorden van de Belgisch-Neder landse grens zich minder om geloofszaken zouden bekommeren kunnen we toch wel opmerken dat in Vlaanderen de devotie nog heel wat groter is. Overi gens zijn ook in Vlaande ren velen de realiteit gaan inzien van een blinde hei ligenverering sinds er vele namen van de kerkelijke kalender zijn geschrapt. Maar de verering van On ze Lieve Vrouw is nog al tijd onveranderd gebleven. O.L. Vrouw zit in Vlaan deren nog stevig op haar troon. Niettegenstaande de kerke lijkheid en het kerkbezoek ook in Vlaanderen een sterk dalende lijn vertoont schijnt zelfs de verering van de moeder van Christus nog toe te nemen. Een. waardemeter hiervoor is ht beedevaartsoord te Oost akker, een randgemeente van Gent, toegewijd aan O.L. Vrouw van Loundes en daar om ook wel eens het „Vlaamse Lourdes" ge noemd. Overigenis: spreekt men in de omgeving van Gent kort weg o-ver Lourdes, dan weet iedereen dat daarmee zeker niet het Franse stadje in de Pyreneeën mee wordt be doeld. Weliswaar verscheen im de negentiende eeuw daar O.L. Vrouw en in Lourdes- Oostakker werd alleen maar de bekende grot nagemaakt. De Maria-vereerders in Vlaanderen wijzen er echter veelbetekenend op dat hier het grootste Maria-mirakel is gebeurd. In 1875 genas er heel plotseling een zekere Pieter de Rudder, een arbei der uit het Westvlaamse Jab- beke, die in 1867 een zware boom op zijn been had ge kregen toen hij hielp bij het rooien van bomen en sinds dien kreupel was. De wonden, die hij bij dit ongeval had opgelopen, wil den niet geniezen en ten ein de raad besloot hij op bede vaart te gaan naar het Vlaamse Lourdes. Uitgeput kwam hij er samen met zijn vrouw aan. Hij wou er ook nog de kruisweg doen en sleepte zich met zijn kruk ken voort tot hij in zwijm viel. Toen hij weer bij be wustzijn kwam kon hij weer lopen, zonder hulp. Hij was volkomen genezen. Artsen konden er geen wetenschap pelijke verklaring voor vin den. Meer dan honderd art sen, van verschillende natio naliteiten, onderzochten hem. 0 Mariaverering in Vlaan deren. Het geknielde nonne tje kan er nog als een sym bool van worden beschouwd. Overigens gaan ook in Vlaan deren de kloosterzusters steeds meer hun oude, tradi tionele gewaden in de kast hangen. Er werd toen ook een ker kelijk onderzoek ingesteld. N.a meer dan dertig jaar, in 1908 gaf de bisschop van Brugge een verordening uit, waarin stond: „Oordelen en verklaren wij dat zinig van Pieter de SA8I IUd:B L do reofifetsoio at miraculeus is en moet toege schreven worden aan een bijzondere tussenkomst van God, verkregen door de voorspraak der allerheiligste maaigd Maria". zijn Vlaamse Lourdes werd blijkbaar steeds Momenteel schat het aantal bezoekers op miljoen per jaar. Het sestal groepen en di- zijn uit Zeeuwsch- "kooistig. En de vaart er wel Er zijn houten winkel- waarin allerlei religieuze snoep en speel- iie kinderen te langeboden, ver in de loop der en een café als restau- dieshow zijn geworden, dat in stakingen en ontvoogdings strijd van de arbeidersklasse de kerkelijke overheid in Oost-Vlaanderen aan de kant van de patroons staat Niet ln de eerste plaats dit wonder, maar wel de stich ting van het „genade-oord" - in juni was dat honderd jaar geleden- werd op 9 septem ber met veel ophef herdacht. De pauselijke nuntius, aarts bisschop Jozef, kardinaal Su- ensens en de overige bis schoppen van België waren erbij aanwezig. Het is natuurlijk onvermij delijk -en zeker in België- dat massale religieuze uitin gen op de voet gevolgd wor den door de negotie. Voor de actiegroep „Inspraak bisdom Gent" is dat één van de vele uitwassen, die weinig of niets te maken hebben met religie. Af en toe doet de actie groep scherpe aanvallen op de bisschoppelijk overheid in Oost-Vlaainderen. Uit inge zonden stukken in kranten blijkt diait veel jonge pries ters sympathiek staan tegen over de activiteiten van de actiegroep. Het jaar geleden, toen het beeld in die grot door de pastoor in ingewijd. Oorspronkelijk was de grot alleen 's zondagsmiddags voor het publiek geopend. Maar sinel werd de toeloop zo groot dat men 't bedevaarts oord altijd geopend moest houden. Op bedevaart gaan naar De motor van de actie groep is die heer Wuytack uit het Waasland, een man, d-ie een tijd geleden als priester iis geschorst. Tijdens die re cente havenstaking in Ant werpen zette hij de arbeiders aan de strijd tegen de kapi talistische maatschappij vol te houden. De actiegroep stelt onder meer aan die kaak dat de parochie- en priesterraden, die sinds enige tijd in Vlaan deren als inspraakorganen werden opgericht, in feite maar zoethoudertje® zijn, dat de diensten op zondag op verschillende uren een mo- Voor dat alles krijgt Frans Wuytack weieens een veeg uit de pan, vooral dan in vakbondskringen, waar men niet graag ziet dat anderen zich bemoeien met het werk dat zij als het hunne be schouwen. Maar anderen, en daaronder zijn ook priesters, kijken op naar Frans Wuyi tack. Hij kreeg bekendheid en kele jaren geleden doordat hij -voor wat daar „commu nistische ondermijning" werd genoemd- uit Venezuela werd verbannen. In Vlaande ren wondt hij op één lijn gesteld met de door het boek van L.P. Boon en door de televisiesierie ook in Neder land bekend geworden pries ter Daemis die destijds door alle „weidenkenden" werd verguisd, maar thans in ka tholieke kring algemeen er kend wordt als een sociaal voorvechter, die zijn tijd ver vooruit was. Hij kreeg in zijn geboortestad Aalst zelfs een standbeeld. Langzaam maar zeker tre den er wijziging op in het traditionele beeld van het katholieke Vlaanderen, dat vroeger -zoals vrijzinnigen stelden- door de pastoor dwaas word gehouden en door de barons arm. De Ma- ria-vererinig heeft er echter niet onder geleden. C. VAN DER DONK 1 eindredactie bas augustijn HULST DE KONING VAN ENGELAND. Ook deze (vierde) week, last tango in Paris, met Marlon Bando en Maria Schneider. Zondag avond weer maar eens Blue Movie. Beidie toegang 13 jaar Zondagnamiddag een spar nende western vol schietgra ge cowboys De zwarte wre ker. TERNEUZEN LUXOR THEATER. Sean Conmery, Gert Fröbe, Honor Blaokman, Shirley Eaton en vele anderen in de superspan- nende technicolor Goldfin- ger. Geheim agent 007 James Bond in zijn grootste en vin dingrijkste avontuur tegen de naar goud bezeten Gold- finiger. Toegang alle leeftij den. OOSTBURG LEDEL THEATER. Vooi de 5e week Frank en Eva, de nieuwste film van Wim Ver stappen en Pim de la Parra. met Willeke van Ammelrooy Lex Goudsmit, Sylvia Kris tel, Ronnie Bierman en Elsje de Wijn. Toegang 18 ja-ar. Voor de 76e week Blue Mo vie, men schijnt er niet ge noeg van te krijgen. Toegang 18 jaar. VLISSINGEN ALHAMBRA. Goldfinger zie voor nadere gegevens -.uxor theater Terneuzen. MIDDELBURG CITYTHEATER. De groe ten aan de duivel (A man :alled Joe Clifford). De man met de snelste pistolen uit het wildie westen. Met An thony Steffen, Eduardo Fa- jairdo en Mary Paz Pondal. toegang 18 jaar. Mijn hond is een dief. Een film van Walt Disney. Toegang alle leeftij den. Porgy and Bess, de vermaarde negeropera van Samuel Goldwyn met Broek Peter, Dihann Car roll, Ruth Attaway, Leslie Scott en Clarence Muse met die vermaarde muziek van George Gershwin. GOES GRAND THEATER. Gold- finger, zie voor nadere gege vens Luxor Theater Terneu-

de Stem | 1973 | | pagina 9