basisplan voor recreatie Be j aardenhuis Zuiddorpe ideaal oord Circus Mariska ontstaan uit jeugd-vakantiewerk Hontenisse achter :on" projecten steunen ontvreemd in ïemse adverteri sn deze krai HUIS huiskomenmet r w een attentie is goed thuiskomen. En ze verdient het. Ook al is het geen moederdag. Doe es wat terug. Schenk haar Bols Apricot Brandy. Likeur entf Advies van BOLS AUTO VAN WEG Botsing in Axel Groot concern EVE MEDEWERKER MR. SOMERS: België biedt. *een soelaas voor werkloosheid Hulst Koewacht DIRECTEUR COONE Café-Restaurant Prinsenbal Zevac houdt „bamisrit" EXPEDITIE RUIMTE EN SHOWROOM VAN POT OFFICIEEL IN GEBRUIK GENOMEN ssen S.A.Z. SÓCIëTEIT ALLEENS ZEEUWEN Iedere zaterdag ontspan ningsavo in de Veste Goes, aj 20 00 u Inl. postbus 265 delburg, tel. OII8O-43J 3425. Voor Goes en - 01100-5849 en 8870 Diversen r moeilijke Dij plaatse- te hóren, of 5 jaar ;e (N.-Br.). CAFe „DE KRAAI' Terhole, zaterdag 13 prljskaartlng voor pajJ 19.00 uur. G. Bogaert-r der. SEXCATALOGÏÏS voor een ruime keus artikelen. Stuur f 5,. enveloppe (aftrekbaar stelling) naar ERO bes trum. Postbus 890, Tilburg i in uw re- 4" >en KLEIN- :enlijke bij- liseren van 1ENDEN le- TIENDUI- ver van u ekt kennis- se heer, die echt ï'io ut bede vriend ;n. Brieven een belangrijk onderdeel voor een gezond en modern zakenbeleid een weldoordacht! beslissing passend in dit gezonde en moderne zakenbeleid Brieven, afspraken. Drukte. Mensen, en van die mensen wil je jezelf zijn, e je op 'n manier dio je eigen ïrt. Uit je eigen modezaak waar j® maal vindt dat ze je even persoonlijk Met 'n babbeltje in een en sfeer. mymstrpvrmmmÊÊB^^ÊBÊÊÊÊÊÊÊ^mÊm IURG (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent).' AXEL Gistermorgen ver loor mevrouw M.W.J.J. uit Axel in de Oranjestraat, de macht over het stuur en schoot met haar auto dwars over dc weg de bosjes in. Mevrouw J.. die uit de richting Kanaalkade kwam liep geen letsel op, maar haar auto werd zwaar beschadigd. (Van onze correspondent) AXEL Op de kruising Vooi'dstraat-Kerkdreef en Prins Hendrikstraat kwamen ,'istermorgen een bestelauto en een personenwagen met elkaar in botsing. De heer R.H.A. uit Hulst, I die de personenauto bestuurde kwanj uit de Noordstraat en wilde linksaf slaan de Kerk- dreef in. Hierbij verleende hij geen voorrang aan de best' el- auto, die bestuurd werd door de heer J. C. v. d. E. uit Dor drecht. De auto's werden ewaar beschadigd. heeft plaats voor vee of drie avonden per week ikbaar heeft voor het bezoe- /an door haar te verstrekken goede algemene onwikkeling t verlangd. ambitieuze kracht gunstige fi- ële aspecten. telling op basis van free lance. "logelijkheid tot aanstelling in dienstverband is aanwezig. oneven zien wij gaarne tegemoet' >707 aan het bureau van dR 1 tVan een onzer verslaggevers) HONTENISSE Burge meester mr. M. Somers vau ■lontenisse ziet op korte ter mijn voor de grote arbeidsre- eive in Oost-Zeeuwsch- laanderen geen oplossing 'n 'e ontwikkelingen op de lin- >er Schelde-oever bij Antwer pen. Er worden wel goede sala rissen betaald en ook de socia- le wetgeving is de laatste ja- I ren in België opmerkelijk ver beterd, maar toch blijkt er nog j een aanzienlijk verschil te be gaan tussen het Nederlandse I en Belgische arbeidsklimaat, "oor onze mensen lijkt Bel- "e daarom niet zo heel inte- essant. Bovendien heeft sche en Delwaide van Antwerpen eens gezegd: „We hebben echt Nederlanders niet nodig om <uer de zaak tot ontwikkeling j te brengen". Bovendien be staat vooral bij de chemische ^drijven op de linker-oever 'leeds meer de tendens om de "meiders eerder te pensione rs, zodat dit gebied ook voor aa oudere werklozen geen soe laas biedt", aldus burgemees- ■er mr. M. Somers. Zoals be- (end heeft de heer Somers de ec*an van de Tweede Kamer j v°nge week in een brief na- mens de burgemeesterskring I Geattendeerd op de precaire I mtuatie in Zeeuwsch-Vlaande öi op het terrein van de kerkgelegenheid. In die brief a ook gevraagd om bespoedi- van de aanleg van de 'aste oeververbinding. Dp rief is geschreven met .iet es op de algemene beschon- "bten in de Tweede Kamer vaststelling van de he- st fS van Verkeer en Water- a>t, Tot nu toe is er oyeri- ns geen officiële reactie ont- - nSon op deze noodkreet uit ■eeuwsch- Vlaanderen (Van een onzer verslaggevers) HONTENISSE B. en W. van Hontenisse staan bijzonder positief tegenover het ontwerpen van een recreatief basisplan voor Oost-Zeeuwsch-Vlaandercn. Zoals bekend zullen in dit plan alle bestaande en toekomstige voorzieningen op recreatief gebied worden opgenomen. Dit heeft als groot voordeel, dat de projecten van diverse ge,nc enten ki de toekomst op elkaar afgestemd kunnen wor den. Bovendien gaat het be staan van een dergelijk basis plan ook gelden als voor waarde om voor rijkssubsidie in aanmerking te komen. B. en W. van Hontenisse zouden graag zien. dat onder meer het recreatiegebied ,,De Vogel" en mogelijk ook de dijkrecreatie in het basisplan worden opge nomen. Burgemeester mr. M- Somers: „Met een dergelijk basisplan kunnen doublures worden voorkomen. Je zou je kunnen afvragen of er in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen naast „De Vogel" nog wel meer behoefte is aan een ge lijksoortig plan. Ik dacht, dat je een reoreatieplan heel goed los kon zien van een streek plan. Je kunt trouwens maar moeilijk zeggen: er is momen teel geen streekplan, dus kan er ook geen recreatieplam wor den samengesteld". Als mocht blijken, dat in de toekomst definitief afgezien wordt v-a-n industrialisatie bij Ossenisse, zouden er ook in dit gebied wellicht recreatie mogelijkheden geschapen kun nen worden", aldus burge meester Somers donderdag tij dens -'e maandelijkse perscon ferentie. Overigens wordt door het recreatief .basisplan het autonome handelen van de gemeenten op dit punt niet beperkt. .,De uitvoering van Schieting In café P. Lee- raertNijs in Hulst werd een prijsschieting gehouden op de liggende wip, waaraan 50 schutters deelnamen. Er werd geschoten op twee wippen. V. de Vos uit Hulst liet voor zijn collega-schutters weinig over, want naast de beide hoogvo gels slaagde hij er ook nog in twee zij vogels naar beneden te doen tuimelen. De uitslag: wip 1: de hoog vogel was voor V. de Vos uit Hulst, de eerste zij vogel voor J. Leeraert uit Hulst en de tweede zij vogel was eveneens voor V. de Vos. Wip 2: de hoogvogel werd geschoten door V. de Vos, de eerste zij vogel was ook hier voor J. Leeraert, terwijl de tweede zij vogel naar V. de Vos ging. Het grootste aantal kleine vo gels, vijf stuks, werd gescho ten door C. de Blok uit Hei kant. Postzegeldlenst De post zegelvereniging het Land van Hulst houdt zondagmorgen een bijeenkomst in hotel Van Oos- terom in Hulst. Vanaf half tien is de nieuwtjesdienst aanwezig met de nieuwste uitgaven van Nederland, Nederlandse Antil len, Suriname en België. Na het officiële gedeelte is er een verloting met als hoofdprijzen de ki-nderzegels 1934, ongebruikt, catalogus- waarde f 45,- en de kinderze gels 1926, ongebruikt, catalo- guswaarde f 20,-. De bijeen komst wordt, zoals gebruike lijk besloten met een vei ling. de verschillende projecten blijft in handen van de ge meenten. Je kunt op deze ma nier wed voorkomen, dat de boel teveel versnipperd wordt". Voorts is tijdens deze pers conferentie meegedeeld, dat de gemeente Hontenisse voor het komende begrotingsjaar weer een beroep zal moeten doem op een aanvullende uitkering uit het gemeentefonds om de fi nanciële problemen ook in 1974 het hoofd te kunintn bie den. In 1972 kreeg men in het kader vam deze aanvulling een bedrag van 3 ton en dit jaar was het vier ton. Wat er voor volgend jaar uit de bus zal komen is nog n et bekend, maar er wordt al wel aan de begroting gewerkt. Vast staat wei dat de financiële positie van de gemeente nog niet veel verbeterd is en dat onder meer de gemeentelijke belas tmgën weer verhoogd moeten worden. Als voornaamste fi nanciële knelpunten worden de verliezen op de haven van Walsoorden en „De Vogel" ge- no erna. Ook op het onderwijs legt de gemeente Hontenisse nogal wat geld toe, evenals de uitke ringen op grond vain de alge mene bijstandswet, waarvan 20 procent voor rekening van de gemeente komt. Op het ge bied van het onderwijs zijn het met name de kleinere schoten met de daaraan ver bonden hogere kosten, die een nadelige invloed op de begro tingspositie hebben. Verwacht wordit, dat de problemen nog troter zullen worden als het plan van het kabinet Den Uyl tot uitvoering wordt gebracht, dat de uitkeringen uit de bij standswet op 100 procent van het minimum loon worden ge steld. Volgende maand krijgen de raadsleden de begroting aangeboden en in december moet deze worden vastge steld. Pastorie De pastorie van Koewacht zal zodanig worden verbouwd, dat er in de toe komst naast de pastoor ook nog een gezin in gehuisvest kan worden. De verbouwings- kosten belopen ondanks de hulp van een groot aantal vrij willigers een bedrag van 25.000 gulden. Er staan wat de Koewachtse parochie betreft nog meer ac tiviteiten op het programma. Zo zijn er plannen om het orgel, dat boven op het zang koor staat, beneden in de kerk te plaatsen. Daarmee is even eens een aanzienlijk bedrag gemoeid. Het kerkbestuur heeft voorts besloten om het oude kerkhof een opknapbeurt te geven door de vele oude zerken op te ruimen en door ook het nieuwere gedeelte een ander aanzien te geven door het inzaaien van gazongras en het aanbrengen van een afras tering. ,-Dit alles kost veel geld", aldus secretaris A. v.d. Putte van het kerkbestuur. De plannen kunnen volgens hem alleen verwezenlijkt worden met medewerking van vrijwil ligers uit de parochie en een financiële bijdrage (Van een onzer verslaggevers) ZUIDDORPE. Meer klei nere bejaardencentra en zoveel mogelijk verspreid: dat is vol gens directeur-administrateur R. Coone van het bejaarden huis in Zuiddorpe de meest ideale oplossing voor 65-plus- sers, die noodgedwongen hun toevlucht tot zo'n centrum moeten nemen. In kleinere te huizen bestaat er een intensie ver onderling contact. Iedereen vindt er aandacht voor zijn problemen en duurder hoeft aeze vorm niet te zijn. Een voorbeeld van zo'n „klein" bejaardencentrum is dat van Zuiddorpe. Er wonen 54 bejaarden en de pension- prijzen liggen er met 765 gul den per maand nog juist onder hei landelijke gemiddelde. De sfeer is er goed, want iedereen Kent iedereen, hoewel de heer Coone niet wil verhullen, dat dat soms ook wel eens verve lend kan zijn. „Veei bejaarden huizen lebben tegenwoordig kamerbediening," zegt hij, „maar ik zie onze eetzaal meer als een restaurant Als je in een hotel zit vind je het zelf (Van een onzer verslaggevers) TEMSE Afgelopen don derdag zijn bij een inbraak in een iadio- en televisiezaak in Trnse verschillende zwart-wït en kleurentelevisietoestellen ontvreemd. De daders zijn na de in braak in een a-uto met Neder landse nummerplaten ont vlucht. Ze konden een greep uit de etalage doen, nadat ze een steen doo.r de ruit hadden gegooid. Op dezelfde wijze werd vorige week in Temse ook een andere iv-za-ak be roofd. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Circus Mariska is in Zeeuwsch-Vlaanderen. Voor de kinderen uit Oostburg, Ter- neuzen en Sas van Gent is dit niets nieuws, want daar is het ^circus al geweest. Gistermid- "dag was het de beurt aan de Axelse jeugd om eens met dit nieuwe circus kennis te ma ken. Het was een hele bedrij vigheid, daar aan de anders zo rustige Rooseveltlaan. Wappe rende vlaggen, harde muziek, een grote felgekleurde tent (waar zo'n 700 mensen in kunnen) paardjes die stonden te grazen en een opgewekte, maar toch enigszins vermoeide spreek-stalmeester. die best bereid was in de caravan (de karbonaadjes stonden smake lijk geurend op een pitje te bakken) iets te vertellen over circus Mariska. t „Dit is het eerste seizoen dat we in deze vorm bezig zijn", vertelde de 32-jarige heer J. de Jong uit Amster dam. die een jaar geleden nog hei. rust ve leve"'je van een reclame adviseur leidde. „Dit circus is eigenlijk ontstaan uit het vakantiejeugdwerk. Er waren wat mensen die aan wat vakantiejeugdwerk deden en in die vakantietijd eens iets op circusgebied brachten. Eerst was het één dag, toen werd het een week en daarna vonden we zelfs dat die zes weken vakantie te kort waren om met een valwaardig circus programma voor de dag te ko men". Toen is de stichting Jeugd en Circus opgericht om met circus Mariska het land door te kunnen trekken. Nu is men bijna op het einde van ons eerste seizoen. „Ik denk dat we nog zo'n week of twee doordraaien en dan eens rustig gaan bekijken, hoe de zaken in de afgelopen maanden gelo pen hebben", zegt J. de Jong. „Wat we fout en wat we goed hebben gedaan en zo. Daarom kan ik nu ook nog niet zeggen, of we hier het volgend jaar mee doorgaan Deze opzet, iedere dag in een andere plaats, had ook zijnl voor- en nadelen. We bereik ten op deze manier natuurlijk veel kinderen, maar aan de andere kant, hielden we ge woon geen tijd over om recla me te maken. Maar ik geloof wel. dat we aan ons gestelde doel, voor een zo laag mogelij ke toegangsprijs de jeugd ver trouwd maken met het circus, hebben beantwoord". Met een groep van 26 men sen uit Spanje, Ierland, België en Nederland brengt het cir cus een gevarieerd program ma, met dieren, clowns, een Russische schommel, dressuur etc. Er doen ook acht kinderen in mee, maar altijd kinderen die bij Billy Smarts' circus hebben gewerkt. Tegen de winter moeten de ze kinderen ook terug naar hun winterkwartier, omdat ze anders met hun schoolwerk achter zouden komen. „Ze ma ken hier ook nog huiswerk, maar 's middags staan ze in de piste", aldus de heer de Jong. Vanmiddag geeft circus Mariska nog een voorstelling in Hulst. toch ook veel leuker om in het restaurant te zitten, dan op ie kamer. Zo'n eetzaal heeft een sociale functie." De 54 bewoners van het centrum in Zuiddorpe komen uit heel Zuidwest-Nederland. Er is geen wachtlijst, zodat alle aanvragen op korte termijn gehonoreerd kunnen worden. „Het lijkt me voor een bejaar de verschrikkelijk, dat hij nog een eind moet wachten als hij voor zichzelf de beslissing al heeft genomen om naar een bejaardenhuis te gaan," aldus de heer Coone, die eraan toe voegt, dat de bewoners van het Zuiddorpse centrum alle per soonlijke vrijheid behouden. Er zijn uiteraard wel regels, waaraan men zich te houden heeft. Coone: „Kijk, ik vergelijk een bejaardencentrum gewoon met een bedrijf. Het is een doelmatige combinatie van personeel met kapitaal. Het is geen kwestie van: neem nou maar bejaarden op, dan loopt het wel. Overigens is het soms weieens moeilijk om aan per soneel te komen. Dan moet ik ze tot uit België halen. Mo menteel gaat het wel." Van de 54 bewoners van het Zuiddorp se centrum, zijn er slechts 12 die de maandelijkse pension- prijs uit eigen zak kunnen op brengen. De overigen moeten een beroep doen op de bij standswet, maar dat is voor bejaarden in een tehuis een normaal verschijnsel. Kan er in een klein bejaardenhuis goedkoper worden gewerkt? De heer Coone: „Dat hangt een beetje van het beleid af. Als ik er op uit zou zijn om op het personeel uit te sparen dan zou dat wel kunnen. Maar dat gaat wel ten koste van het verzor gingspeil." En verder: „De sfeer in een klein bejaardentehuis is goed. Soms heb je natuurlijk wel eens wat narigheid, maar dat komt in de beste families voor. Voorlopig biedt het centrum in Zuiddorpe voor de toekomst nog voldoende plaatsingsmoge lijkheden. Steeds meer bejaar den geven er de voorkeur aan om in bejaardenwoningen te gaan wonen. De stap naar het bejaardencentrum kan steeds langer worden uitgesteld. Om die stap wat gemakkelijker te maken is het tehuis van Zuid dorpe gedeeltelijk uitgebreid en gemoderniseerd. De zolder verdieping is vervangen door een moderne recreatiezaal. Bo vendien is er een hobbykamer bijgekomen, een kapsalon en een ruimte voor het sorteren van de was. (ADVERTENTIE) Bierkaaistraat 8 Hulst Telefoon 3444 DE zaak voor 'n gezellig dineetje - bijeenkomsten - vergaderingen. Menu's vanaf 10, Keuken open tot 22 uur. Dinsdags gesloten TRAIT D'UNIojii het huwelijksbureau dat J strekt eerlijke vccJ II aeeft over uw kans sen. NATUURLIJK, erkend door de RAAD VAN TOEZIQ onder verantwoorde e„ -oonliike bemiddeling (W ERKEND huwelijksconsulen oofd kantoor Postbn, Ie. tel.: 08380-14199 ••ted a Del bergen 55' fiOO-52721 Vrijdag 12 oktober 1973 (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) IIULST —De Hulster car navalsvereniging „De Vossen" is bezig met het voorbereiden van diverse evenementen met het oog op het komende carna valsfeest. In het „Vossenhol", De Ko ning van Engeland vindt op zaterdag 10 november het prinsenbal plaats. Bij deze ge legenheid zal de prins aan het publiek worden voorgesteld, tezamen met de hofdames en de raad van elf. Leo den Hoop zal op deze avond enkele van zijn bekende carnavalsschla gers, ten gehore geven zoals Antoinette. „In de hemelis geen bier", en meer van dat soort nummers. Aan deze avond werken verder mee de Hulster carnavalskapel „De Kallesaien", de carnavalsvere niging „De Troubadours" met hun boerenkapel en carnavals verenigingen van Nieuw-Na- men en Graauw. Het Belgisch orkest Vidi Andrews uit Vra- sene zorgt voor de muzikale omlijsting, terwijl de Hulster dansmariekes onder leiding van mevrouw L. van Hoye-de Bakker de avond opluisteren met een show. Het trappenhuis dat het oude met het nieuwe gedeelte verbindt (Van onze correspondent) HULST De Zeeuwsch- Vlaamse automobiel sportclub (ZEVAC) houdt morgen een kaart-leesrit. Deze bamisrit wordt verreden in 2 klassen. Voor de a-klassers is de lengte circa 80 kilometer, voor de b- klassers 65 km. De gemiddel de snelheid waarmee dient te worden gereden is bepaald op 24 km per uur. De start is aan de Tivoliweg te Hulst waar om 19.31 uur de eerste deelne mer van start zaal gaan. In schrijven voor deelname vanaf 18.30 uur in de foyer van de Sporthal '„Den Dullaert". De aard van deze rit ls grensbenadering. Van toepas sing is het NRB-reglement 1973, waaraan wordt toege voegd een bijzonder reglement dat voor deze rit van kracht is. De finish van deze voor het clubkampioenschap van de ZEVAC meetellende rit is ge legen nabij restaurant ,de Huifkar te Absdale waar ook de prijsuitreiking zal plaats vinden. (Van onze correspondente) AXEL Pot Woninginrich ting N.V. te Axei heeft er 6.000 m2. aan ruimte bij. Het opvallend witte drie verdie pingen tellende gebouw aan de Nieuwendijk werd sinds vorig jaar oktober al als magazijn gebruikt, maar gistermiddag werden de expeditieruimte en de nieuw ingerichte slaapka mer-showroom officieel in ge bruik genomen. De Terneuzense kunstenares Dign-a Blaauw verleende het geheel een extra feestelijk tintje, door haar wandkleden en beeldjes te exposeren. Het geheel was bijzonder smaakvol ingericht door etaleur Jan Bielde<ns. De heer D.J. Oggel, loco burgemeester van Axel zei in zijn openingstoespraak dat hij erg blij was, dat, in deze tijd van fusies en opheffingen, de firma Pot zich zo gunstig ont wikkelde. Het architectenbureau Ber ger uit Utrecht maakte het ontwerp van de grote stalen constructie, die als blikvan ger voor het gebouw staat. Ongeveer 50 jaar geleden begon de firma Pot een zaak aan de Kerkdreef. Daarna kwam er een winkel in de Weststraat bij. Tien jaar gele den werd het moderne pand aan de Oranjestraat betrokken en zes jaar gelfeden werd de winkel in de Weststraat uitge breid. Ondanks de tegenslagen (de herfststorm van het vorig jaar rukte het dak eraf) is nu de ruimte aan de Nieuwen dijk in gebruik genomen. Er werken ongeveer 50 mensen G Het gezelschap met loco-burgemeester Opgei bij enkele kunst bij Pot. voorwerpen van Digna Blaauw

de Stem | 1973 | | pagina 7