an Dijk: „Een gigantisch werk e^speeia! sizes DRIIMONT NAAST VIVEEN RUDIE LUBBERS: VOL VERTROUWEN Wiso: nod deen bestuur Straffen betaald voetbal zilveren Zevende partij: saai spaarplannen gewone gemengde verzekering "WAERDYE- KLAAR-Bè-JE" aandacht M aan presenteert: de nieuwe special sizes naiaars- kollektie Bij 16 graden ondernul gezellig wat drinken op een terrasje Godfried BOMANS Mm mens tot mens Nederlands elftal sport Rl .-rbeelA-N' Je. bebt b« "Zal me een koude bedoe ning worden", denktu. Alles behalve. U kunt er zelfs uw jas of mantel bij uittrekken. Want die leuke terrasjes vindt u in het overdekte en verwarmde Winkelcentrum Zuidplein. Verspreid tussen 140 winkels, warenhuizen en boetieks. Op het grote plein en in de vele prome- nades. Wanneer komt zomers-gezellig winter-win- kelen. In Winkelcentrum Zuidplein.' fTK winkelcentrum V V Zuid plein rotterdam een complete winkelstad onder dak TOPSCORERSCOMPETITIE AMATEURVOETBAL De Stem '.V.V.V.V.V.'.V.Vt v.v.vww.w.v. V' ■ijdag 12 oktober 1973 tERGT EEN JAAR (Van onze sportredactie) REDA „Het is een gigantisch werk geweest", zegt redanaar Arnold van Dijk over zijn laatste pronkstuk, og te vervolmaken formule I-wagen, die onlangs op dvoort, waar de nog niet rijdende bolide gepresenteerd d, grote bewondering opwekte bij de Nederlandse race nd. Hoe gigantisch, blijkt wel uit de tijd, die Van Dijk e eerste Nederlandse formule I-creatie heeft gestoken, ben er een jaar lang bijna continu aan bezig geweest", dat dan bijna dagelijks tot in de late avonduren. j zijn arbeid had en heeft overigens wel assistentie, medewerkers zijn Vissers specialist in het gieten), Grauw („een van de beste ische mensen"), Rutten, s (een bandenspecialist de racectivisie van Fire- e), Mol („een manusie van Van Manen (een spe- ~st in zelfdragend chassis - 'er buizen) en de Span- "d George („een goede "ier"). ,_at bet desondanks een vol geduurd heeft komt door- Van Dijk werkte met jits drie toeleveringsbedrij- Kony (schokveren), Fi ne (banden) en Van Bo- Platies, drie firma's die sponsors van het project «den. Van Dijk: „Ik had weer toeleveringsbedrij- 4, —pile in het buitenland tunnen inschakelen, maar 1 uuS kil voorbaat tot ukken gedoemd geweest, cieel, want die mensen dan eenvoudigweg betaald worden". .aar de Weg, die Van Dijk "lel<d wel in dat alles gemaakt moest worden, 'jb: „We hebben alles gedaan. Zelfs de bouten :»en we zelf gedraaid. Ik wel geprobeerd bepaalde en klaar te kopen, maar rukte gewoon niet. Nie- kon iets leveren. Dat kende veel verloren tijd, We zijn soms wel zes /ven uf geweest om spul- t ^en 'e krijgen". En r veel nodig is om een in wa§en te bouwen, uit het feit dat bij- ju e u de Engelse renstal he ft toeleveringsbedrij- ovendien zijn er ontzettend v,/® gnan zitten in een f'dpnmeur, die Van Dijk oude heeft meegegeven. Nnnoelijk de eerste ra- S die is uitgerust met «enterophanging van tita- edelstaal, dat uiterst nipt is' "Het materiaal 20 duur ongeveer «d gulden per kilo - A «ui bewerking is ontzet- vier tot vijf uur no- i SL® j!en gut in te ma- rdt V, f .,dle bewerkelijkheid et duur en daarom zijn it aaaaNe renstallen er tot «1 begonnen. Dat heeft «eden afgeschrikt. Maar ik ben ervan overtuigd, dat edelstaal het materiaal van de toekomst is". Van Dijk heeft titanium ge bruikt uit veiligheidsoverwe gingen. Van Dijk: „De meeste ongelukken en dat zijn er nogal wat worden veroor zaakt door het afbreken van een wiel. Als de ophanging echter van titanium gemaakt wordt, is de kans daarop veel kleiner. De trekvastheid van titanium is vijf keer zo groot als van staal en er treedt bo vendien geen vermoeidheid in op". Veiligheid heeft bijzonder grote aandacht van Arnold van Dijk gekregen. Dat komt in diverse vondsten van de Bre dase constructeur, die zijn sporen in het bouwen van wa gens ruimschoots verdiend heeft voor hij drie en een half jaar geleden terugkwam naar Breda, werkte hij jaren lang bij Porsche in Duitsland en hij produceert al bijna elf jaar formule V-wagens tot uiting. Het brandstofsysteem bij voorbeeld wijkt ook al flink af van die van de meeste fa- briekswag'ens. Van Dijk: „In deze wagen zitten zes brand stoftanks, terwijl de meeste andere wagens er twee of drie hebben. Doordat deze met zes is uitgerust, is de kwetsbaar heid veel geringer". Van Dijk heeft ook gezorgd voor zuur stoftoevoer naar de cabine, die zo aangesloten kan worden op de helm van de coureur. Van Dijk: „De meeste coureurs ko men om doordat ze bekneld raken en daardoor te weinig zuurstof krijgen". Er zit ook een zelfontwor pen brandblusapparaat in de wagen, die het voordeel biedt dat hij mechanisch werkt. „De meeste brandblusapparaten werken elektrisch", aldus Van Dijk, „maar die hebben het nadeel dat, als er ook maar iets gebeurt met de accu, ze weigeren. En dat gebeurt veel. Ik ben daar achtergekomen door twee ongelukken, die een klant van mij overkwamen Beide keren vloog bij hem de accu uit de wagen en functio neerde de brandblusser niet meer". Tenslotte heeft Van Dijk zijn chassis ook sterker ge maakt dan die van de meeste wagens. „De meeste chassis bestaan uit één stuk. Die van mij bestaat uit meerdere stuk ken". De bolide van Van Dijk, die aan alle internationale regle menten voldoet, is nu bijna toe aan het stadium van proef rijden. Eind oktober zal op het circuit van Zolder een testse rie plaatsvinden. Dat testen zal door Van Dijk zelf gebeu ren. „Dat moet een technische man doen. En ik heb al veer tien jaar een licentie, dus het zal best lukken". Dat de wagen nu nog met een 5000-motor is uitgerust, is daarbij volgens de Bredanaar in het geheel geen bezwaar. Van Dijk: „De 5000-motor is doelbewust gekozen om er de testserie mee te rijden. Hij heeft zelfs iets meer vermogen dan een formule I-motor, zo dat de brutale kracht, waar de onderdelen aan blootgesteld worden, goed nagebootst kun nen worden". Het is de bedoeling dat de DEN HAAG (ANP) De tuchtcommissie van het be taald voetbal heeft deze week twaalf spelers geschorst. De volgende straffen werden uit gesproken: Twee wedstrijden geschorst: Kievit Excelsior, plus 100 gul- dne boete. Een wedstrijd ge schorst: Van der Velden SVV, plus 150 gulden en van Ginkel Wageningen plus 125 gulden boete. Voorwaardelijke schorsing van een wedstrijd omgezet in onvoorwaardelijke schorsing van een wedstrijd: Den Tuin der SVV, Heezen Vitesse en Th. de Boer Volendam. Twee wedstrijden voorwaar delijk geschorst: Van Dint.er PSV een wedstrijd voorwaar delijk geschorst: Cornwall Amsterdam plus 150 gulden, Overeem Utrecht plus 125 Peeters Excelsior plus 100 en Hiddink De Graafschap. Trainer Berger FC Utrecht kreeg een berisping. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) creatie van Van Dijk volgend jaar aan alle Europese races van het Grand Prix-circuit deelneemt. Van Dijk: „De mensen moeten niet denken dat er volgend jaar al grote successen komen. Het is het technojaar, waarin we onge twijfeld technische troubles tegemoet zullen gaan. Maar ik ben ervan overtuigd dat we het jaar daarop goed mee kun nen komen. Het plan is dat de wagen door een Nederlander gereden wordt. Er zijn al con tacten met coureurs geweest, maar er is nog niets vastge legd". Arnold van Dijk, die dè door hem gebouwde wagens de naam Arno Cars meegeeft („Die naam bestaat al lang. De Duitsers noemden me al tijd Arno Arnold konden ze niet uitspreken en zo is die naaim tot stand gekomen"), ziet zijn werkstuk niet als een eenmalige zaak. Hij wil zich voortaan nog bijna uitsluitend met het grote werk bezighou den. En dat zal hij dan doen in compagnonschap met zijn medewerker Vissers, die zijn gieterij onlangs van de hand heeft gedaan. HEIN GROOTHUIS Volnouveauté's... in kostuums, colberts, pantalons, pullovers en overhemden Waarom zou 't voor een extra-lange of extra-zware man geen modieus najaar mogen zijn? Tilburg, Schouwburgring 5-7 Tel. 013-42 6847 Amsterdam, Prinsengracht 458 Groningen, Oude Boteringestraat 10 Vinke IJmuiden, Kennemerlaan 36 Maandags gesloten, met uitzonde ring van Groningen en Tilburg (Van onze .sportredactie) BREDA Gerrit Viveen, die afgelopen weekeinde niet Scoorde, heeft Guillaume Drumont van Clinge, die twee treffers maakte, naast zich gekregen op de eerste plaats in' de strijd om ds Zilveren Stemschoen. Bij de clubs nestelde Clin ge zich alleen op de eerste plaats. Clinge heeft een be hoorlijke kloof geslagen, want de Zeeuwse club heeft reeds negentien maal ge scoord, terwijl de naaste con currenten Chrislandia, WHS en Moerse Boys zijn met vijftien doelpunten. Eerste klasse E: 1 P. Pau- lides RKC met 5 doelpunten; 2 Arents De Valk met 4 doelpunten; 3 7 spelers met drie doelpunten. Clubscore: 1 BW met 13 doelpunten, 2 RKC met 1? doelpunten, 3 RBC en Vlis- singen met 8 doelpunten. Tweede klasse B: 1 S. Ha- rinck, Middelburg, 5 doel punten; 2 F. van Pelt, Baro nie. Kollenburg, Dongen; H. Wijs, Middelburg; J. van Leeuwen, RKVVÜ; J. Freij- ters, Rood Wit; R. de Bruij- ne. Rood Wit, met. 4 doelDun- ten. 3 4 soelers met 3 doel punten. Clubscore: 1 Rood Wit met 12 doelpunten, 2 Middelburg IG doelpunten, 3 Dongen er- KKTVV 9 doelpunten. Derde klasse C: 1 H. Raats, BSC, 7 doelpunten; 2 P. Smits, Waspik, 5 doelpun ten; 3 Sigtermans. BSC. Du- dok, Madesie Boys; J. Mathij- sen en J. van Steen. Moerse Boys met 4 doelpunten. Clubscore: 1 Moerse Boys, 15 doelpunten, 2 BSC 14 doelpunten, 3 TAC en Was pik, 10 doelpunten. Derde klasse D: 1 W. Roe ken, NSV, 5 doelpunten; 2 Fokke, HW'24; H. Vaders en Giljam, Vosmeer, 4 doel punten; 3 2 spelers met drie doelpunten. Clubscore: 1 Vosmeer 10 doelpunten, 2 NSV 8 doel punten, 3 Goes 7 do-elnun- ten. Vierde klasse F: 1 K. v. d. Muijzienberg, Boeimeer, 5 doelpunten; 2 A. van Don gen, Virtus. 4 doelpunten; 3 5 soelers met 3 doelpunten. Clubscore: 1 Boeimeer 12 doelpunten, 2 Gloria UC, UW en Virtus met 9 doel punten. Vierde klasse G: 1 Lodiers, Kruisland, 5 doelpunten; 2 Claessen, Roosendaal, 4 doel punten; 3 3 spelers met 3 doelpunten. Clubscore: 1 Roosendaal 11 doelpunten, 2 SC' Kruisland 10 doelpunten; 3 ODIO en Steenbergen, 7 doelpunten. Vierde klasse H: 1 Dru mont, Clinge, 8 doelpunten; 2 De Meyer, Biervliet en De Block, Clinge, 5 doelpunten; 3 P. Telussa Jong Ambon. Minderhoud, Noormannen 4 doelpunten. Clubscore: 1 Clinge 19 doelpunten, 2 Noormannen 12 doelpunten, 3 Biervliet 11 doelpunten. 2A en 3A klasse: 1 N. Hage, WHS en G. Dorrestein, Wit Zwart, 5 doelpunten; 2 Moerland, WHS, 4 doelpun ten; 3 4 spelers met 3 doel punten. Clubscore: 1 WHS, 15 doel punten, 2 Wit Zwart 9 doel punten, 3 Arnemuiden en Terneuzense Boys 8 doelpun ten. Vierde klasse A en B: 1. Viveen AZW 8 doelpunten, 2. v.d. List BWR 7 doelpun ten, 3. Hoekman Krabbendij- ke 6 doelpunten. Clubscore: 1. Chrislandia 15 doelpunten, 2. VVN 14 doelpunten. 3. BWR, The Gunners en Krabbendijke 12 doelpunten. DJAKARTA (ANP) Ru- die Lubbers verklaarde donder dag na aankomst in Djakarta tijdens een door de televisie overgenomen persconferentie vol vertrouwen te zijn voor het gevecht over twaalf ronden van zaterdag 20 oktober tegen oud- wereldkampioen zwaargewicht Mohammed Ali (Cassius Clay). „Ik ben niet gekomen om zo maar wat te boksen, maar ook om te proberen te winnen", al dus Lubbers. „Volgens mij is Ali de meest imponerende bok ser die ooit heeft bestaan. Maar eens komt er een tijd dat het hoogtepunt voorbij is. Het einde van Ali komt sneller dan hij zelf vermoedt. Ik ben me er van bewust dat hij wei eens meer moeilijkheden heeft ge kend tegen een kleinere tegen stander, zoals bijvoorbeeld Joe Frazier". Toen de eveneens aanwezige Mohammed Ali dat hoorde, barstte hij woediend los: „Die man is een dwaas. Iemand zoals hij, die de euvele moed heeft het tegen mij op te nemen, moet wel dwaas zijn". De im pulsieve Amerikaan sloeg van boosheid met beide handen op de tafel en zwaaide een vuist voor de ogen van Lubbers heen DEN HAAG (ANP) —De Wiso, de nieuwe prof-schaats- organisatie van Jan Klok heeft nog geen definitief be stuur. De vergadering waarop het bestuur zou worden gefor meerd, is uitgesteld. Dit naar aanleiding van de plotselinge overkomst naar Den Haag van John Tayler, een Amerikaans zakenman uit Kan sas City, die claimt de rechten van de failliete I.S.S.L. te heb ben opgekocht. Een maand ge leden was Taylor ook al in Nederland. De WISO bood hem toen in ruil voor zijn investeringen een plaats in het bestuur aan. Dit weigerde de Amerikaan, omdat zijn zake lijke inzichten in het geheel niet overeenstemmen met de stichtinigsopzet van de WISO. DEN HAAG (ANP) De zevende partij van de twee kamp om het wereldkampi oenschap dammen is de kort ste en meest oninteressante geworden van de tot nu toe gespeelde partijen. Na 49 mi nuten (22 zetten) werd op voorstel van de wereldkampi oen tot remise besloten. De stand in de tweekamp is nu Sijbrands 8, Andreiko 6 pun ten. De vele damliefhebbers, die tot dusverre nauwelijks aan hun trekken zijn gekomen we gens de geringe strijdlust in dt voorgaande partijen, zullen met een gevoel van onbehagen naar huis zijn gegaan. Want om drie kwartier te moeten aanzien hoe sterk de beide coryfeeën wel zijn in ruil-ma- noeuvres, kan niet goed zijn voor het humeur. Nu zijn er mensen, die be weren dat Andreiko niet wil dammen en dat Sijbrands er eigenlijk weinig aan kan doen. Maar de meest fervente Sij- brands-aanhanger zal toch toe moeten geven dat de wereld kampioen toch ook de plicht heeft zelf iets te laten zien.- Wits vierde zet 28-22 in de zevende partij is er bepaald niet een, waar een tegenstan der door geïnspireerd kan ra ken. De spelers hebben ver- plichtigen, niet alleen tegen over het publiek, maar ook tegenover hun sport. Tot nu toe hebben zij* van de match om het wereldkampioenschap een karikatuur gemaakt, die weliswaar vlug en gemakke lijk geld oplevert, maar in de toekomst wel eens uiterst na delig voor de damsport zou kunnen blijken te zijn. Men kan zich afvragen welke spon sors er met dit voorbeeld voor ogen nog in geïnteresseerd zullen zijn om tegen betaling van enkele tonnen een derge lijk gebeuren te financieren. De partij had het volgende verloop wit (Sijbrands), zwart (Andreiko): 1. 32-28, 18-23; 2. 33-29, 23x32; 3. 37x28, 13-18; 4. 28-22, 18x27; 5. 31x22, 17x28; 6. 29-24, 20x29; 7. 34x32. 16-21; 8. 39- 33, 21-26; 9. 44-39, 9-13; 10. 32-28, 19-23 duldt 'wit niet in centrum; 11. 28x19, 14x23; 12. 42-37, 12-18; 13. 38-32, 7-12; 14. 32-28, 23x32; 15. 37x28, 10- 14; 16. 40-34, 14-19; 17. 34-29 5-10; 18. '29-24, 19x30; 19. 35x24, 10-14; 20. 45-40, 11-17, 21. 36-31, 26x37; 22. 41x32, 6- 11, remise op-voorstel-van wit. Taylor, die inmiddels heeft moeten erkennen geen rechten te kunnen laten gelden op de rijders zelf (dezen hebben in middels getekend bij de WISO) meent dat hij wel een bepaal de zeggenschap heeft over het stadion de Uithof in Den Haag, waar de voormalige I.S.S.L. de tribunebouw heeft bekostigd. Voorts heeft hij contracten met de Amerikaan se televisie en rechten voor het houden van wedstrijden in Japan. Deze wil hij gehono reerd zien. In hun gesprek van woensdagavond zijn de heren Klok en Taylor echter niet tot een definitieve 'overeenkomst geraakt. en weer. Uiteindelijk duwde de coach van Ali, Angelo Dundee, zijn pupil met zachte hand te rug naar zijn stoel. Lubbers voorspelde na dit incident dat het op 20 oktober een goede partij zou worden, maar wei gerde iets over de afloop te zeggen. „Ik ben niet zo best in een woordenstrijd buiten de ring". Mohammed Ali had al eens eerder verklaard dat Lubbers goed genoeg zou zijn om het een paar ronden tegen hem uit te houden. Ditmaal verwees de 31-jarige Amerikaan de goede prestatielijst van de 28-jarige Lubbers. „Ik heb die lijst eens nauwkeurig bekeken", aldus Ali, weer op zijn bekende bat- beltoon. „Lubbers is een goede bokser. Te goed om een voor spelling te kunnen doen. Ik zie aan zijn gezicht dat hij goed is. Hij moet wel goed zijn, want hij heeft een knap uiterlijk. Ik zie er ook wel aardig uit. Al leen goede boksers kunnen e-r ook nog knap uitzien, omdat zij niet veel klappen krijgen. Le lijke boksers zijn niet goed. Frazier is lelijk. Foreman is le lijk'. Later zei Mohammed Ali over de kansen van Lubbers: „als hij mij verslaat zal ik niet naar de Verenigde Staten te rugkeren. Ik zou nog liever In donesisch staatsburger willen worden". Ali voegde er aan toe dat zijn uiteindelijke doel Joe Frazier is, hoewel hij nu voornamelijk aan Lubbers dacht. „Ik maak me nog niet druk over Joe Fo reman. Ik wil Frazier te pak ken nemen. Daar heb ik wel enkele redenen voor. Ik wil mijn prestatielijst van een smet verlossen. En als ik Frazier eenmaal heb verslagen, komt Foreman misschien vanzelf wel". Ali zei voorts dat er vol gens hem geen discussie moge lijk was over wie er het alleen recht op de wereldtitel heeft. „Zodra ik de kans krijg er om te mogen strijden zal ik de kam pioen zijn". Hij bevestigde be richten over plannen zich bin nenkort terug te trekken. „Als ik tegenover Frazier en Fore man heb gestaan wil ik er mee stoppen. Ik wordt ook een jaar tje ouder. Wat ik daarna ga doen weet ik nog niet. Ik heb nog zoveel bezigheden in de Verenigde Staten, waar ik nu niet nader op kan ingaan". (ADVERTENTIE) Een rijk geïllustreerde, bijna 200 pagina's tellende bundel, waarin een keuze uit Godfried Bomans' journalistieke werk: gesprekken met Simon Carmiggelt en Wim Sonneveld, met bet acteursechtpaar Paul Steenbergen en Myra Ward, met minister Joseph Luns en dr. Max Euwe (uitgezonden door de tv). Maar ook: met humor doorkruide herinneringen aan Bomans' stadgenoot Lodewijk van Deyssel, rake artikelen over de schrijvers H. G. Wells en G. K. Chesterton en nog veel meer in dit eerste van drie delen Nagelaten werk. Voor 9,90 bij elkfe boekhandel. Een uitgave van Elsevier. (ADVERTENTIE) Assurantieconcern Stad Rotterdam anno 1720 NV ^Tondag 18 november is voor het Nederlands elftal de dag van de waarheid. Dan zal de klasse, buiten kijf aanwezig in de teams van Ajax, Feyenoord, PSV, FC Twente en nu ook Barcelona, het moeten opnemen tegen de selectie van de Belgi sche bondscoach Raymond Goethals. Op die dag vormt een plaats in de eindronden van het wereldkampioenschap voetbal, in 1974 in West-Duitsland, de hoge inzet. Floog, omdat een voetbalnatie slechts tijdens de eindronden internationale erken ning kan verdienen. De successen van Ajax en Feyenoord in de Europacup-duels van de laatste jaren hebben Nederland welis waar doen uitgroeien tot een voetbalnatie. Maar de erkenning bleef uit. Vandaar dat de huidige situatie rond het Nederlands elftal zo uiterst gevaarlijk is voor de broze reputatie, die Ne derland via clubresultaten opbouwde. Door het zeer zwakke beleid van bondscoach Fadrhonc wordt de sfeer rond Oranje immers steeds slechter. Ook de sfeer in het elftal zelf wordt er niet beter op. Na afloop van de ronduit abominabele Oranje-ver toning tegen Polen van afgelopen woensdag moest de Neder landse bondscoach zich in allerlei zeer doorzichtige bochten wringen om de op zijn zachtst gezegd, vreemde beslissingen tijdens de laatste oefenwedstrijd voor de strijd tegen België te verklaren. Tenslotte kwam het er op neen? dat hij terug zou moeten grijpen op de oude kern (lees: Ajax met versterking). In ieder geval kon Fadrhonc geenszins de indruk wegnemen, dat zijn beleid voor de wedstrijden tegen IJsland, Oostenrijk' Noorwegen en Polen falikant fout is geweest. En dat moet voor de KNVB reden zijn om in te grijpen. Immers, als een Neder lands elftal ooit internationale erkenning zou kunnen afdwin gen, dan is het nu. En die kans mag Nederland niet voorbij laten gaan door het beleid van één man («ft i

de Stem | 1973 | | pagina 17