elijke beloning mannen en vrouwen Diiisenberg geeft Kamer weinig toe voor geneeskunde Gedeelde Nobelprijs voor prof. dr. N. Tinbergen ignew ontving ruim 100.000 loliar als >enningen gterigaardf ..Generaalsconflict loopt met sisser af D'66 MET FAILLISSEMENT BEDREIGD EN OOK PPR ZIT OP ZWART ZAAD Haal inhuisf Bepaal uw eigen winst met NMB Spaarwiristbiljetten Henkes jonge jenever in de huw iOEREN GAAN ER TIEN MILJOEN OP VOORUIT ^sses voor gleraren de J3E®van faricht die DERK DE VBIES Overlevenden in Franse baggermolen koele fles binnenland buitenland Algemene ivet Geleidelijk Sewi^tjek chnische Hogeschool Delfl ^vorderingen Klimaat 2 NOVEMBER uitiatief Ontkenning Investeringen Alternatief V ermogensbelasting U hebt keuze uit 6 mogelijkheden: U stort Looptijd Rente U ontvangt 873,44 2 jaar 7 ƒ1.000,- 4.367,20 2 jaar 7 5.000,- 714,70 41/2 jaar 7% ƒ1.000,- 3.573,49 41/2 jaar 5.000,- 621,49 6 jaar ƒ1.000,- ƒ3.107,44 6 jaar 8!4 5.000,- Is een Derk de Vries roker een HENKES ]2 oktober 1973 Van onze parlementaire re ide) >cii HAAG - Volgende f behandelt de Sociaal- ïnomisehe Kaad een advies de uitvoering van het ïcine gelijke beloning voor ,en en vrouwen. Hoewel SEK-Ieden achter dat icipe staan, verschilt men er de uitvoering nogal van let'name de werkgever: Hegenwoordigers hebbe.. Lal wat bezwaren tegen de ïdpunten van een meerder- jd in de raad, dat er een u moet komen, die regelt V klachten onmiddellijk bij rechter kunnen worden ge doneerd. jok willen de werkgevers, tegenstelling tot de verte- iwoordigers van de drie [centrales, een geleidelijke roering. lit een dooir een SER-coin- ssfe ingesteld onderzoek dat het principe gelijke jjning voor mammen en juwen wel door het be drijfsleven is aanvaard, maar dat alle wettelijke waarborgen ontbreken. In bedrijfstakken waar naar verhouding veel vrouwen wer ken is hef aantal ontheffingen van de gelijke beloning in het minimumloon nog groot. Alle SER-leden zijtn het er inituissan wel over eenis gewor den, dat er een wet moet ko men, voortal ook omdat veel vroaiwen ruiieit onder een collec tieve arbeidsovereenkomst vallen. De raad geeft daarom de wetteelijke regeling, die iedere werkneemster met eiem beroep op de rechter een individuele aanspraak op gelijke beloning toekent. Die gelijke beloning mag overigens niet alleen op het basisloon slaan, maar moet ook overwerk, ploagenairbeid en vakantiebijslag omvatten, ter wijl de vakcentrale daarbij willen be- Dain willen de vafebondsver- tagenwoordigers nog dat gelij ke beloning onafhankelijk zal zijn van het aantal arbeidsu ren. De werkgevers hiebben hier wiel wiat bezwaren tegen. Grote verdeeldheid bestaat er binnen de SER over de manier waarop die wet moet wonden uitgewerkt. De werkgevers zouden graag zien dat eerst het bedrijfsle ven zelf een klacht van een individuele werkneemster on derzoekt en daarop beslist, bevalt de uitspraak de betrok ken werkneemster niet, dan kan zij in laatste instantie een beroep doen op de meahiter. De kroomleiden mennen een tussenstandipunt in: de loon- technische dienist moet een ad viescommissie instellen, waar in ook vertegairwoordigers van en vakbonden zit- Deze commissie kan maar :n een klacht de betrokken bedrijfsleiding ad viseren over de vraag of er wel of niet sprake is van een gelijke beloning. Voor iedere werkneemster bestaat dan mag de mogelijkheid zich recht streeks tot de rechter te wen den. Deze mag geen uitspraak doen voor dat hij zich door de betrokken adviescommissie heeft laten voorlichten. De werkgevers tenslotte zijn bevreesd over een direkte in voering. Dat kan ernstige pro- die het bedrijfsle- is van eeh stijging van de pro- duktiviteit en waar naiar ver houding relatief veel vrouwen Daarbij speelt ook een rol dait in die gevallen de extra loonkosten niet in de prijzen en-of tarieven mogen worden doorberekend. Vandaar hun pleidooi voor een geleidelijke invoering van de wet. Maar de vakbeweging vindt elke over gangsregeling ongewenst. De raad zal het advies vandaag over een week behandelen. :pen Theoretische NatuurM jptica van de afdeling M kunde kunnen worden gq nen in het bezit te zijn V31 een middelbare school en taresse diploma Schoeveis" (gestelde opleiding, ens Rijksregeling, afhankelip ftijd en ervaring. (Max:"13' 1407,— bruto per maai™ >mt voor rekening van hooi. Directe opneming sioenfonds. icitaties te richten aan Je itrale Personeelsdienst, Ju'" ft, onder vermelding van W iterbovenhoek van de brie' Ivan onze correspondent) ^SHINGTON Het be- j aan steekpenningen dat (rice-president Spiro Ag- f over een periode van i jaar van constructiebe- Jvcn in de staat Maryland [eft ontvangen overschrijdt 1 100.000 dollar. Hij incas- Itrde rond 37.000 dollar aan fekpenningen in zijn fune- als vice-president van de Irenigde Staten 1 werden hem steckpennin- fn overhandigd in het She- ton Park Hotel te Was- jngton, waarin hij geruime een suite bewoonde, in i huis in Bethesda en in n kantoor. ister van justitie Elliot |chardson sprak donderdag hoop uit dat plaatselijke [tnbare aanklagers in de aat Maryland geen verdere Irvoiging tegen Agnew zul- instellen op basis van het ptijsraateriaal dat door de Jderale regering tegen bem |verzameld. federale regering heeft, i rail voor Agnew's aftre- pn en zijn veroordeling we- ps belastingfraude van Mere strafmaatregelen af- pzien, die een langdurig Mlijf in de gevangenis van jwrmalige vice-president poen kunnen hetekene» Pet is zeer wel mogelijk dat federale belastingdienst porderingen zal hebben f'er "et door Agnew ontvan- p totaal aan steekpennin- [n en hem bovendien zwar» rp.'fzal opleggen. I»a "khardson had daar «er geen commentaar Op, it te belastingdienst staat r toezicht van het Ame- ~®ijse ministerie van fi- c'en. Richardson deelde li® "at het tegen Agnew 'sesproken vonnis (10.000 1 ?0e!e en een proeftijd ,i war zonder reclas- ^toezicht) niet bete- dat de vice-president J'"'««rechten heeft ver- kan zijn stem uit- in de staat Mary- rtL optreden als kan netje V°°r cea Dolitiek" iL 'aatste is vanzelfspre- hoogst voor een milde behandeling werd genomen door Fred Buzhardt, de juridische advi seur van president Nixon en opvolger van John Dean. Het lijkt alsof openbare aan klager George Beall weder om weer bij toeval op de naam van Spiro Agnew is gestoten bij zijn onderzoek naar politieke corruptie in de staat Maryland. Het onder zoek was gericht tegen de mocraten in de staat die tra ditioneel democratische gou verneurs had. Agnew werd gouverneur toen de democratische kandi daat o p tegenstand binnen zijn eigen partij stootte we gens zijn racistische opvat tingen. ECTIFICATIE in de Salamander Oostri13' op 5 oktober j.l. vember, dit moet echter onwaarschüu- fcn en openbare aan- ith »i ?eorse Beall wilden erscü'u uitsPreken over de om,'. jn 8(',lad omtrent het w Jï? dat Agnew werd ge- 11138 fstaa» stellige indruk ra vi e?hter dat Beal1 er Ipira J1"1" van was dat Ie snew geruime tijd in (a va#genis zou doorbren- |khwds°n verklaarde dat tiatief voor de com- im!L?nderhande,'n&en rond s aftreden in ruil Het klimaat van de politieke corruptie i n de staat Mary land werd bepaald door het feit dat de uitvoering van overheidscontracten niet werd gegund in een concur- rentiesfeer, maar aan bedrij ven die aanzienlijke hijdra- gen schonken aan de ver kiezingsfondsen" van politie ke figuren. Volgens het ministerie van justitie vond Agnew dat hij pp zijn regeringssalaris niet in stijl kon leven en onder zijn vrienden in de bouwwe reld zou hij aanhoudend heb ben geklaagd over zijn fi nanciële toestand Al tijdens zijn campagne om de gouverneurszetel van Ma ryland werden er beschuldi gingen tegen Agnew geuit, volgens welke hij, ambtshal ve op de hoogte van de plaats waar een nieuw brug- comptex zou worden ge bouwd, daar snel grond had opgekocht om er aanzienlijke winst op te maken. Die beschuldiging verzonk in het verkiezingsgedruis. Maar het schijnt kenmerkend voor de stijl van Agnew te zijn geweest om overal waar mo gelijk, corrupt of niet, extra aanvullingen op zijn salaris te zoeken, er steeds over klagend dat zijn Griekse va der hem geen erfenis had nagelaten. Agnew beweert geen financië le transactie met de mannen die hem nu beschuldigen en die vroeger zijn vrienden waren, te hebben gevoerd. Hij zou slechts naar hun wensen en klachten hebben geluisterd. Het „systeem" is behalve in Maryland ook be kend in staten als Louisiana, New Jersey en New York. In het licht van het aanwezi ge bewijsmateriaal heeft Ag new eieren voor zijn geld gekozen door af te treden „in het nationale belang" en ge noegen te nemen met een boete van 10.000 dollar, die hij voor de tiende van de volgende maand moet heb ben betaald. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Minister Duisenberg van Financiën heeft gisteren geen krimp gegeven in de Kamer. Het parlement mag hooguit over enkele weken wat sleutelen aan de hoog te van de huurwaardebedragen, mits de Kamer er dan ook voor zorgt dat de opbrengst van 110 miljoen gulden of een deel daarvan ergens anders vandaan wordt gehaald. Ondanks de felle oppositie vam een groot deel van de kamer bestreed de minister ook, dat de boeren en tuinders door de revaluatie van de gul den er in hun reële inkomens op achteruit zullen gaan. De hele agrarische stand krijgt een compensatie van 130 mil joen gulden, en dat is volgens de minister zelfs tien miljoen gulden meer dan nodig is. Want het nadelig effect is maar 120 miljoen gulden voor de boeren en tuinders. De minister ontkende ook, dat het investeringsklimaat door de regeringsmaatregelen wordt verslechterd. Ter verbe tering van dit klimaat zou vol gens KVp en WD ook de in/vesterinigsaftrefcregelinig van toepassing moeten zijn op de outillage van bedrijfsgebou wen. De minister vain Financiën wilde daarvan niets weten. Niet alleen omdat dit een kostbare zaak is, maar ook omdat het naar zijn mening geen enkele bijdrage levert aan een verbetering van de werkgelegenheid. Hij zei dat de argumentatie van de KVP- fractie voor deze regeling „be paald tekort" sohiet. Geheel afwijzend stonid hij tegenover de alternatieve be groting van de WD-fractie, die naar zijn meninig een gat in de begroting slaat van 200 miljoen gulden. Hij noemde het illusoir dat men, zoals de WD wil, door bezuinigingen op CRM, Onderwijs en Ont wikkelingshulp de medewer king kan verkrijgen van de vakbeweging voor de bestrij ding van de inflatie- Met die opmerking haalde de minister zich het ongenoe gen op de hals van oud-minis ter Drees en van fractieleider Wiegel. Drees zei: „Typisch de opvatting van de corporatieve staat, dat het bedrijfsleven dan niet bereid zou zijn mee te werken. Dat komt mij onge looflijk voor". Wiegel: ,,Uit een oogpunt van een goed functionerende democratie is het volstrekt onaanvaardbaar, dat de vakbeweging dan niet zou meedoen". Op de tegenvoorstellen var ie FvdiA-fractie om eftreis posten in de begroting te sdhrapp-en ten behoeve van nog meer geld voor ontwikke lingshulp ging de minister niet Minister Duisenberg wees ook boutweg het voorstel van de KVP-fractie om af te zien van een verhoging van de ver mogensbelasting met een punt tot 8 promill-e van de hand. Een verhoging van de orde noemde hij niet excessief. Uit zijn betoog bleek duidelijk, dat hij het verlangen van de kamer om wat te sleutelen aan de bedragen van de huur waarde maar wat pietleuterig vond. Hij ontkende ook, dat de middengroepen door de belas tingvoorist-ellen van de rege ring onevenredig zwaar wor den belast. ZUIDDUITSE metaalarbeiders hebben in grote meerderheid gestemd voor een stakingsactie teneinde eisen voor een betere C.A.O. kracht bij te zetten. De acties begonnen waarschijnlijk dinsdag. (ADVERTENTIE) STOCKHOLM (Reuter) De Nederlandse prof. dr. N. Tinbergen die aan de uni versiteit van Oxford hoog leraar is op het gebied van het gedrag van dieren, heeft gisteren een gedeelde No belprijs voor geneeskunde gekregen. Hij ontvangt de prijs ten bedrage van 510.000 Zweedse kronen samen met de 86-jari- ge Oostenrijkse prof. Karl von Frisch en diens landgenoot dr. Konrad Lorenz. De 70-jarige dr. Lorenz is verbonden aan het Max Planck- instituut te Seeqiesen in Op- per-Oostenrijk. Prof. Von Frisch heeft gedoceerd aan de universiteiten van Breslau, München en Graz. Hij woont nu in München. De drie geleerden hebben de prijs gekregen voor ont dekkingen op het gebied van sociaal gedrag. Prof. Tinbergen bezit nu de Britse nationaliteit. Hij werd op 15 april 1907 in Den Haag geboren. Na zijn studie in de biologie in Leiden werd hij daar in 1940 tot lector en in 1947 tot hoogleraar aan de rijksuniversiteit benoemd. In 1949 aanvaardde hij een lecto raat in Oxford, waar hij in 1960 „reader" werd. Zijn belangstelling gaat vooral uit naar het bestuderen van het gedrag van dieren. In de overwegingen van het Ka- rolinska —Instituut" die de prijs toekent, staat dat de on derzoekingen op het gebied van het gedrag van dieren tot zeer belangrijke resultaten voor de psychiatrie en psy chosomatische ziekten hebben geleid. Dit is in het bijzonder het geval ten aanzien van de mogelijkheid om als voor zorgsmaatregel veranderingen in het milieu aan te brengen die aan de biologische uitrus ting van de mens zijn aange past. Prof. N. Tinbergen is een broer van de econoom prof. dr. Jan Tinbergen, die twee jaar geleden de Nobelprijs voor economie heeft gekregen. Een andere manier van sparen, met een leuke spaarwinst na 2, 4V2 of 6 jaar. De NMB Spaarwinstbiljeilen zijn aan toonder.,- zij zijn te verkrijgen aan de kas van elk NMB kantoor. 73/4 °/o 8% °/o Vraag eens inlichtingen over deze nieuwe spaarmogelijkheid. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK. 0 De in Nederland geboren 'prof. dr. N. Tinbergen (midden) broer van de econoom prof. dr. J Tinbergen, deelt de Nobelprijs geneeskunde met prof. dr. Karl von Frisch (links) en dr. Konrad Lorenz (rechts). Prof. N. Tinbergen is hoogleraar aan de univer siteit van Oxford. (ADVERTENTIE) Flauwekul. Een Derk de Vries roker is iemand met verstand van sigaren. Een man die kwali teit proeft en ruikt. En die dan graag voor z'n sigaartje wat minder betaalt. Waarom duurder als het inet Derk de Vries voordeliger kan? Nou dan! Bolknak O COURAGE 33 cent O GOUD -38 cent Senoritas O FORTUIN 18 cent O APOLLO 22 cent een warme vriendschap waard! (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Generaal- majoor L.A.D. Kranenburg, die zich de woede van minis ter Vredeling op de hals heeft gehaald door in een brief aan zijn ondercommandanten link se politici te verwijten dat zij de krijgsmacht stelselmatig on dermijnen, is er genadig af gekomen. Hij heeft de minis ter moeten beloven dat hij de ondercommandanten zal laten weten geen reactie meer van hen te verwachten en dat de zaak als gesloten moet worden beschouwd. Dat is gisteren door het mi nisterie van Defensie bekend gemaakt. De minister ant woordt in de zelfde zin op vra gen van het liberale kamerlid Ploeg. De bewindsman heeft geen disciplinaire maatregelen te gen de generaal (territoriaal bevelhebber oost) genomen. Wel zegt hij onomwonden het onjuist te vinden dat de gene raal hiërarchieke kanalen ge bruikt voor het behandelen van politieke onderwerpen. Het kwalijke daarvan vindt de bewindsman, dat de onderge schikten van de generaal zich gedwongen zouden, kunnen voelen stelling te nemen in politi-eke vraagstukken. Dat doet niets af aan het feit, vindt Vredeling, dat ie dere militair de grondwette lijke vrijheid van meningsui ting mag ha-nteren, maar nogmaals niet via dienstka- nalen. Als de betrokken ge neraal van zijn verontrusting blijk wil geven kan hij dat rechtstreeks doen bij de poli tieke top en eventueel via de publiciteitsmedia. Zoals gemeld had de gene raal in zijn zeventien pagina's tellende brief zijn zorgen ge uit over wat hij noemde „stel selmatige ondermijning van de krijgsmacht door links". Symp tomen daarvan zouden zijn: de vrije haardracht, de verdwij ning van de groetplicht en minder disciplinair gedrag. LONDEN-PARIJS (DPA) Franse duikers en bergers van de Westduitse sleepboot „Hermes" hebben gisteren op 30 meter diep in het wrak van de gekapseisde Franse bagger molen „Cap de la Hague" klopsignalen gehoord. Ver moed wordt, dat acht overle vende bemanningsleden in een luchtzak in het wrak zitten. De baggermolen was gister morgen voor de Franse kust vergaan. Kort na het ongeluk heeft de Britse autoveerboot „Free Enterprise" twee van de vijftien bemanningsleden ge red. Uit zee zijn vijf lijken geborgen. Getracht zal worden het schip naar Calais te bren gen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „D'66 wankelt op de rand van de atgrond. Als u niet allemaal te hulp komt, gaat de partij fail liet". Die noodkreet hebben de leden van D'66 gistermorgen in hun bus gekregen. Uit de circulaire blijkt dat D'66 een schuld heeft van bijna twee ton. Aan leden en sympathise- renden wordt gevraagd ten minste negentigduizend gulden bijeen te brengen, buiten de normale contributies om. Maar de financiële commis sie, geeft geen garantie dat de partij er door een dergelijke injectie weer helemaal boven op zal komen. Als het bedrag van negentigduizend gulden niet wordt gehaald, acht de commissie het voortbestaan van D'66 niet gewaarborgd. Daarom zal de commissie pas tot afdracht aan de penning meester overgaan als in totaal negentig mille ontvangen is. Is dat bedrag op 15 december niet gehaald, dan krijgen de schenkers hun geld weer te rug. In de begeleidende brief van de voorzitters van het hoofd bestuur en de beide kamer fracties wordt nog gezegd: „Wij zijn in het verleden veel te optimistisch geweest, hebben een te grote wissel getrokken op toekomstige groei. Er is onverstandig met geld omge sprongen". De financiële com missie voegt daaraan toe, dat te grote investeringen in kan toor en inventaris zijn gedaan en dat de contributieontvang sten nauwelijks voldoende zijn om een zeer bescheiden partij apparaat in stand te houden. Ook de PPR kampt met een lege kas. In de oktober-uitgaaf van de PPR-aktiekrant wordt de PPR „een partij zonder centen" genoemd. De oorzaak ervan wordt toegeschreven aan een tekort over 1972 van ruim dertig mille en aan een administratieve chaos op het partijbureau. Het tekort over 1973 wordt op een zelfde be drag geschat. Het partijbestuur van de PPR wil nu door een serie korte en intensieve acties er in een klap weer bovenop ko men. Men streeft er naar op 5 december een ton bijeen te hebben. De AR-partij heeft een financiële actie op touw gezet, ter gelegenheid van het 95-jarig bestaan. Tot dusver werd een bedrag van f 127.500, ontvangen. Deze opbrengst overtreft de verwachtingen. Zo ziet u maar weer: Spiro T. Agnew vice-president van de Verenigde Staten kiest eieren voor zijn (uit „bijdragen") verkregen geld en treedt af. Voor het goede begrip: Agnew was die man die toen de geruchten over corruptie en het aannemen van steekpenningen de kop opstaken sprak over laster campagnes, aanvallen op zijn persoon, van pogingen om hem als vice-president onmogelijk te maken. Verdomde leugens, zei hij over de berichten in de pers. Damned lies". „Schuldig, omdat hij de be schuldiging (van belastingont duiking) niet heeft tegenge sproken", sprak de rechter. Wie heeft Arie gebeldvra gen zij hier. Hoe kunnen wij nou weten we wie Arie gebeld heeft. Vraag dat Arie zelf! Een tamme luipaard die uit zijn kooi op een circusterrein in Bologna was gebroken, heeft zich in de eerste de beste koffiebar op zijn weg tegoêd gedaan aan het „dolce vita". In afwachting van brand weer en politie voerde de bar man de koffiebarman het dier chocoladebiscuits en koeken. Het luipaard kon de aanblik van de hartige hap vlees die hem werd voorgehouden na zoveel zoetigheid niet weer staan en liet zich weer naar zijn kooi lokken. Je krijgt maar weinig Hoog te van Golan. •k Spiro: eerst ontduikt hij, nu duikt hij onder. Ahum, ik zou een ieder wil len vragen en dringend ver zoeken voortaan wat voorzich tiger te automobileren. De premie van de verzekering swingt de pan weer uit op 1 januari Agnew - Wegnew En nou zegt Nixon natuur lijk dat het hem spijt dat zijn vice-president vertrekt. Tsssss. Ik vertrek of het u nou spijt of niet. MERIJN EEN half uur na de ontvoering van de Britse consul in het Mexicaanse Guadalajara, waarvan wij gisteren melding hebben gemaakt, is in dezelf de stad de Mexicaanse indus trieel Fernando Araguinen (53) meegevoerd. Zijn auto werd aangehouden toen hój zich maar zijn fabriek begaf. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1973 | | pagina 13