„Passagiers kwamen om in brandende taxi's" Toeristen profiteren nauwelijks van revaluatie Israëlische pers over oorlog „Hopen Egyptische (loden op strijdtoneel aan Suez-kanaal Nieuwe titel voor Deense Jezus-film LIBANON „ALLES DOEN OM ER BUITEN TE BLIJVEN Arrestant ontsnapt uit politiebureau *4 DE AANVAL OP DAMASCUS Israëlische correspondent mm INAS MEISJES KLAGEN BIJ MINISTER Rhodesische guerrilla actief Algemene staking in Luxemburg papier oor uw pen Kalveren VVD Raadselachtige brand in hangar Hoogeveense vliegveld Woensdag 10 oktober 1973 15 i van klasse, ie als in onze (Van onze redactie bui tenland) DAMASCUS De aanval van Israëlische vliegtuigen op doelen in de Syrische hoofd stand Damascus van gister morgen verrraste de bewoners volkomen. Er klonk in Damas cus geein luchtalarm voor de aanval. De aanval kwam zo onverwacht dat passagiers in taxi's op een van de hoofd pleinen geen tijd hadden om zich in veiligheid te stellen voor de raketten rond hen heen tot ontploffing kwamen. Ze kwamen in de taxi's in de vlammen om", berichtten de Reuter- en UPI-corresponden- ten. Correspondent Elias Antar van het Amerikaanse persbu reau AP zag drie Phantoms laag over de stad heenkomen en hun bommenlast afwerpen. Toen zij omkeerden en naar de Israëlische linies terugvlo gen, zette een Mig-21 van de Syrische luchtmacht de achter volging in. maar vuurde althans voor zover dat vanuit de stad te zien was geen schoten op de Israëlische vliegtuigen af. Honderden bur gers cn militairen wierpen zich plat op straat om dekking te zoeken toen een van de Phantoms nog een laatste duikvlucht boven de stad maakte voor hij verdween. Een kwartier na de eerste aanval volgde een tweede. Op nieuw drie straaljagers bom- bardeerden dezelfde doelen nog eens. zo meldde de AP- correspondent. Volgens zijn waarneming werd geen van de Israëlische vliegtuigen geraakt door Syrisch luchtafweerge schut. Andere ooggetuigen meldden evenwel dat twee Israëlische piloten, die zich met parachu tes in veiligheid wisten te brengen toen hun toestel werd Kraakt, door woedende me- sigten naar de dichtstbijzijnde militaire post werden ge- bracht. De aanvallen van de Israë li's brachten gedurende een twintigtal minuten enige ver warring, aldus weer AP-eor- respondent Elias Antar. Men- (Van onze redactie buitenland). TEL AVIV Israëlische i oorlogsverslaggevers hebben dinsdag verteld dat ze op het strijdtoneel aan het Suezka- naal „hopen Egyptische do den" hebben gezien. Een correspondent vertelde: I ,.0p twee plaatsen in een der I sectoren slaagden de Egypte- naren erin stellingen te v-ero- I veren, maar ten koste van zware verliezen. Rondom de i veroverde stellingen lagen ho- i pen lijken. De Bittermeren (ongeveer halverwege het Su- I ozkanaal) zijn bezaaid met Egyptische boten en doden". Deze correspondent zei dat geschat wordt dat duizenden r'H'Ptenaren het leven erbij j nebben ingeschoten. Recente ooggetuigenberich- ten van de fronten zijn alleen verkregen van Israëlische oor logsverslaggevers. Van enkele nonderden buitenlandse cor- espondenten die in Israël zijn «"gekomen, is geen tot de s"'ijdtonelen toegelaten. sen vluchtten, sommigen bloe dend uit lichte vleeswonden Gewapende militairen begon nen daarop het verkeer in de getroffen straten om te leiden De treffers vam de Israëli's veroorzaakten aan de rand var. de stad een brand waar dikke, vette rookwolken opstegen. Een I ra aks staatsburger, die met zijn vrouw en twee kin deren per auto op weg was naar Damascus, zei dat zijn auto en het overige verkeer op de weg door Israëlische straal jagers werden beschoten. „Ik duwde mijn vrouw en mijn kinderen in de berm en we kropen in dekking toen de vliegtuigen het vuur openden. Een man die een eindje ver derop lag, werd getroffen" <g) Rupsvoertuigen met Israëli sche soldaten van een geme chaniseerde infanterie-eenheid passeren het lichaam van een dode Syrische soldaat in de Hoogten van Golan. (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV De redactio nele commentaren in de Israë lische kranten behandelden dinsdag de oorlog met Egypte em Syrië. De onafhankelijke Ha'aretz vindt dat snel een besluit moet worden genomen ten aanzien van de vraag of Israël genoegen zal nemen met het heroveren van het terrein dat het in de in 1967 veroverde bezette gebieden aan Egypte en Syrië heeft moeten afstaan, of dat Israël die grenzen zal overschrijden tot in Egypte of de weg naar Damascus. Davar", het blad van de Histadroet (de vakbeweging) die de regering na staat, vraagt zich af wat het lot van Israël zou zijn geweest had het aanvaard zich terug te trekken uit de bezette gebie den voordat veilige grenzen waren vastgesteld. Israël heeft zich volgens dit blad staande kunnen houden dankzij de strategische buffer zone van Golan en Sinaï. De Egyptisch-Syrische inval heeft echter versterking van dit „strategische kamp" tot noodzaak gemaakt. Een missie die volgens Davar nu wordt uitgevoerd. Hatsofeh, orgaan van de na tionale religieuze partij, ziet in het huidige conflict het tastbare bewijs voor de nood zakelijkheid van het handha ven van de huidige grenzen. KOPENHAGEN (KNA) Het Deense filminstituut heeft de producent van de omstre den film over Jezus, Jens Joergen Thorsen, twee maan den de tijd gegeven om te zoeken naar een land, waar hi] zijn filmopnamen maken kan. Verschillende landen hebben geweigerd de Deense film ploeg toe te laten. De titel van de film is tegelijkertijd veran derd. Hij zal niet meer het seksuele leven van Jezus Christus heten, maar „de vele gezichten van Jezus Christus,". De filmplannen van Thorsen met steun van de Deense staat hebben in de wereld geleid tot protesten, niet alleen bij de christenen maar ook bij de m ohammedanen. Ook deze krant wil onbeperk te voortzetting van de Israëli sche tegenaanval. „Totdat de vijand geheel is vernietigd". Tenslotte schrijft El Hami- sjamaa>, marxistisch-socialis- tiseh, dat Israël deze oorlog niet alleen niet wilde, maar alles heeft gedaan hem te voorkomen. „Alle objectieve waarnemers hebben dat kun nen constateren. Israël, doel wit van agressie die haar tal rijke mensenlevens kost, heeft het recht de legers te achter volgen en vernietigen die op de totale oorlog aanstuurden", aldus deze krant. V) (Van onze redactie buitenland) 9 Lt. generaal David Elazar, de Israëlische opperbevelhebber, heeft gisteren zelf de Golan- BEIROET In Beiroet en heuvels geïnspecteerd. Hij arriveerde per helicopter. Links loopt Yitzhak Rabin, die in 1967 opper- elders in Libanon gaat het le- bevelhebber van het leger was. ven rustig voort ofschoon de oorlog nog geen 95 km ten zuiden van Beircet woedt. DeHSB '1 enige tekenen van oorlog zijn wellicht dat er meer wordt gepraat in de koffiehuizen, dat moer mensen een radio bij zich hebben en die vaak raad plegen en dat de vrouwen, bang voor tekorten, extra-le vensmiddelen inslaan. In Beiroet hebben zich twee kleine rustige demonstraties voorgedaan van jongelui, van wie een deel rondliep met ||l portretten van hun grote held, wijlen president Nasser van Egypte- De vele journalisten die naar Libanon zijn gekomen, kunnen nog niet veel doen. Ze mogen niet naar het strijdto neel gaan en „volgen" de oor log van hun hotelkamers uit. In 1967 was het allemaal H heel anders, toen ontstond er II in Libanon onder meer een golf van anti-Amerikanisme nadat president Nasser, het geen hij later terugnam, zei dat de Amerikanen aan de zij de van de Israëliërs streden. Een lid van het Libanese kabinet heeft de buitenlandse pers gewaarschuwd op discre te wijze dat zij haar best doet „om Libanon erbuiten te hou den". Hij voegde eraan toe: „U moet bij uw geweten te rade gaan. De toestand is zeer ge- 9 De Egyptenaren hebben gisteren deze foto vrijgegeven van een brug over het Suezkanaal, die vaarlijk. U bent allen vrien- door de Egyptenaren was geslagen. Aan de overkant van het kanaal de zogeheten Bar-Levi-linie den van Libanon. Wij willen met zijn hoge duinen. Egypte zegt over deze en andere bruggen nog steeds materieel en troepen buiten het conflict blijven". de Sinai in te sturen. jm (Van sen onzer verslaggevers) BREDA Toeristen, die 1»!' '>'an deze winter of "v°lge"d jaar naar het bui- Wand te gaan, zullen van de uil at'e van de gulden wei- (5 foordeel hebben. Dat komt orrtat de reisbureaus de toni contracten in het bui- von a' hadden afgesloten mJtn !le reSering de prijs- ;0'"n aankon'*'-'e. lie' heet. koerswinst dat nu nog gemaakt wordt, is maar net voldoende om de eigen hogere loonkosten en andere kosten te kunnen opvangen. Hoewel het overleg tussen de verenigde reisbureaus en het ministerie van Economi sche Zaken over het doorbere kenen van de revaluatie in de reissommen nog niet is afgelo pen, is toch al wel duidelijk dat het er voor de reisconsu- nen -iv ro 1opziet. De stijging van lonen en prijzen, ook in het buitenland, heeft de concurrentieverhou dingen op de reismarkt nog verscherpt en de toch al klei ne prijsmarges nog miniemer gemaakt. Gevreesd wordt dan ook, dat elke volgende prijs verlaging een kwaliteitsver mindering' zal inhouden. Maatschappijen die nog wei nig of geen prijsverschillen signaleren zijn Hotelplan, de M S en de Scandinavian Arc tic Sunway. Hotelplan voorziet, in geval zich geen prijsstijgingen meer voordoen, een voordeeltje van eén a twee procent, de lucht vaartmaatschappij -Finnair voor haar reizigers naar Fin land zelfs vijf procent. Zwitserland en vermoedelijk ook Italië zullen in prijs gelijk blijven; Frankrijk en Enge land zullen iets duurder wor den. De nationale verkeersbu reaus van Duitsland, Oosten rijk en Spanje verwachten door de prijsveranderingen meer Nederlandse vakantie gangers. Noorwegen ook, maar pas op langere termijn. Echt een grote doorbraak zal zich echter pas voordoen als de gulden nóg een keer revalu eert. En verder kan worden opge merkt, dat de zelfdoeners, waarmee we de mensen be doelen, die zelf hun hotels «onder inschakeling van reis bureaus bespreken, meer van de revaluatie profiteren, dan degenen die een confectiepro dukt van de touroperators be trekken. Wie voor de revaluatie ln een tweesterrenhotel aan de Cöte d'Azur een week half- pension bestelde, was daaraan ongeveer f 228,- kwijt. Na de revaluatie was de Nederlandse tegenwaarde nog maar f 204,- Dat is dan toch mooi meegeno men. (van onze onderwijsre- dacteur) DEN HAAG Officieel zijn wij leerlingen, maar in de praktijk zijn we volledige werkkrachten voor 50,- per maand. Met die hoofdklacht heeft 't nationaal INAS- comité zich maandag tot minister Van Keine- nade gericht. Het comité heeft een zwartboek ge produceerd over de tweejarige INAS-oplei- ding. INAS is de afkor ting van inrichtingsassis- tenten en daarvoor kan aan de huishoudschool een vervolgopleiding worden gevolgd. Na een jaar theorie volgt dan een jaar stage in gezin, bejaardentehuis en zie kenhuis of inrichting. In die stagetijd krijgen de meisjes een zakgeld van 50,- per maand. In de praktijk, zo stelt het zwartboek, zijn we vaak geen leerlingen die met allerlei zaken kennis mogen maken, maar goedkope arbeidskrach ten. „Je voelt je vaak een goedkope werkster", stellen de meisjes. En: „Als INAS'er ben je volkomen afhankelijk van de mensen waar je terechtkomt. Vinden ze dat een INAS'er goed moet kunnen dweilen en we's schoonmaken, dan maak je maandenlang we's schoon". Er zijn geen richtlijnen voor de geen Het zwartboek bevat ook de klacht dat de op leiding weliswaar wette lijk erkend is als voor opleiding voor de ver pleging, maar dat wordt in de praktijk door wei nig ziekenhuizen erkend. Tegenover minister Van Kemenade werd tenslot te ook geklaagd dat huishoudscholen en sta geplaatsen met maatre gelen tegen de zwart boekschrijfsters hebben gedreigd. De minister zei „hogelijk verbaasd" te zijn. Hij vond het juist verheugend dat leerlingen de eigen op leiding doorlichten en hij vond het tijdstip goed gekozen. Als er toch sancties dreigen, wil de minister graag ingelicht worden. „Dat kan hele maal niet", aldus minis ter Van Kemenade. AMERSFOORT (ANP) - Uit het politiebureau in Amersfoort is gistermiddag de 21-jarige A. G. uit Amsterdam ontsnapt, terwijl hij in de ver hoorkamer zat te wachten. De man was maandag gearres teerd voor autodiefstal. Hij ontsnapte door het tra liewerk van het raam te ver breken en uit het raam te klimmen. Hij maakte een val van zeven meter, maar liep blijkbaar geen letsel op. want hij is voortvluchtig. SALISBURY (KNA) Op nieuw zijn Rhodesische jonge ren meegevoerd naar Zambia om opgeleid te worden voor de guerrilla-oorlog tegen de regering Smith. Van de 93 jeugdigen, die door de vanuit Zambia opererende Rhodesi- sohe guerrillatroepen werden overmeesterd, zijn er inmid dels 62 ontsnapt. Zij zijn voor lopig ondergebracht in de je zuïetenschool Sinit-Albert. in het noordoosten. Sinds in juli uit deze school '287 leerlingen werden ontvoerd, wordt Sint- Albert bewaakt door het Rho desische leger. LUXEMBURG (DPA) In Luxemburg' heeft naar schat ting tweederde van de werk nemers gevolg gegeven aan een oproep van het socialisti sche vakverbond tot een sta king van 24 uur. Aan deze actie, diie ten doel had kracht bij te zetten aan eisen voor een grotere sociale rechtvaar digheid, namen de christelijke Donden en de ambachtsorgani saties niet deel. Daarentegen wera de staking gesteund dooi de socialisten en communis- t'Èfii. OP Sardinië is een rijke grootgrondbezitter uit Nuoro, de 60-jarige Giuseppe Maccio- ni, ontvoerd toen hij per auto zijn wijngaarden inspecteerde. Een klopjacht van de carabi nieri heeft nog geen resultaat opgeleverd. Brieven voor oeze rubriek moetefi met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatfe zullen deze vermeld wordtn. Slechts bi| hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bif de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactite het in alle gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. t Met vakantie in Friesland zag ik daar in een zonnige weide een verheugend tafe reeltje. Een fraaie koe die haar eigen kalveren zoogde Zij had die nacht, min of meer tot verrassing van de eigenaar, het leven geschonken aan een welgeschapen tweeling. Een koe en een stierkalfje. De boer en zijn vrouw vonden het zelf „prachtig mooi" en heb ben besloten de twee kleintjes een volle week, tot aan de volgende marktdag, bij de moeder te laten blijven. Een bijzonder voorrecht! Een hele week leven zoals de natuur het bedoeld heeft. Onze kinde ren hebben gelukkig dikwijls verrukt kunnen kijken naar een paard met haar veulen, maar zagen ze ooit een kalfje in de wei bij de moeder drin ken? Dat zou net zo gewoon moeten zijn, maar koemelk is er Voor de mens, nietwaar? Pasgeboren kalveren worden meteen weggehaald en zijn al direct zo'n zeshonderd gulden waard. De meeste stiertjes verdwij nen in de duistere mesterijen, die groeien het snelst. Daar krijgt het jonge dier zijn le ven uitgemeten, in zestien we ken staan en eten. Geen zon licht, geen beweging, geen gras! Niet eens stro om op te staan, want zouden de dieren daar van eten, dan gaat de blanke kleur van het vlees achteruit. Na achttien weken, langer kan niet want dan ster ven ze aan bloedarmoede en dergelijke ziekten, komt op zekere nacht de veewagen voorrijden. De houterig wan kelende kalveren worden er met enige moeite in gedreven voor hun reis naar het abattoir. Beschamend, nietwaar? Merk waardig is dat vele boeren 't best zelf anders zouden willen, maar het bedrijf moet rende ren. Op het land waar het leven goed is, was die mooie koe met haar zwartbonte tweeling een vertederend schouwspel. Veel voorbijgangers stopten omdat je zoiets vrijwel nooit te zien krijgt. Sentimenteel gedoe is nergens goed voor, maar we zouden zo graag zien dat onze dieren „deel van leven" had den, tot op de dag dat ze nu eenmaal voor de dood bestemd zijn. SOETDIJK P. RADEMAKER- DUIJTS. Ik wil inhaken op het stuk papier voor uw pen van M. J. A. Gerritsma. Het kan best waar zijn dat Wiegel een volksmenner is hij spreekt volgens M. J. A. Gerritsma uit de mond van het kapitaal. Maar Gerritsma uit de mond van de PvdA, en de PvdA heeft in het verleden alles af gebroken, wat KVP, CHU, WD en AR hebben opge bouwd. Wat de PvdA doet is ge woon doorzetten wat die ande ren al lang hadden gewild. Ik vind dat de WD gerust een flinke oppositie moet opbou wen, hopende dat CHU, KVP en (AR) met de VVD mee gaan, want in deze partijen zitten alle lagen van de bevol king, ook de Partij van de Arbeid. Het gaat de PvdA net als alle partijen om de knik ker. Ik weet niet of Gerritsma het verschil ziet van premier Den Uyl in oppositie en nu als premier regeerder, eerst was het een kraker en nu hij re geert lijkt hij Lam Gods. WD moet nog veel veranderen wil die partij zo'n kraker worden als PvdA. BREDA H. J. VAN ENGELEN HOOGEVEEN (ANP) De Hoogeveense politie stelt een uitgebreid onderzoek in naar de raadselachtige brand, die is ontstaan in de hangar op het vliegveld in Hoogeveen. Een Pipereub, waarmee di recteur P.R. Olde van de Air stichting Hoogeveen regelma tig rondvluchten maakt, is uit gebrand. Twee andere toestel- len die ook in de hangar ston den, zijn waardeloos gewor den. Ook de hangar moet als verloren worden beschouwd. De schade is ruim drie ton. Op het moment van de brand was niemand aanwezig. Ook de hangar liep zware schade op. Sabotage wordt niet uitgeslo ten geacht. Het verbrand» vliegtuigje was voor f 40.000 verzekerd Uit het onderzoek van de politie is gebleken, dat er een brandspoor is getrok ken langs en rond het middö» ste van de drie vliegtuigjes, di" m d- hangar op het vlieg veld stonden.

de Stem | 1973 | | pagina 15