1 Regering wil meer experimenten met bedrijfsdemocratie Kiezer wilde Wiegel spreken «SiF» Generaal op hel matje bij minister MENTALITEIT KABINET SPREEKT KVP EN AR AAN Arabisch verzoek om initiatief EEG-landen Antwerpse politie pakt valse munters Pijnloze verwijdering Nixon-Agnew mogelijk Bpaarrente tot procent 41 VOORSTELLEN VAN BOERSMA is' bakker noemt beuker een bisschop... m Nederland heeft nieuw bewind in Chili stilzwijgend erkend binnenland buitenland 1 - gesliamponeerd ;g - AXEL JWEG 53 01150-3954 werk gevoerd door Terneuzen 3287 lil commentaar gevaarlijke taal teleurstelling Eindhovenaar had hasj en hard drugs Cok's. Die smaakt. Moskou en Tokio komen niet tot vredesverdrag Cox's. Die smaakt. LÜgggteens bij een van onze kantoren naar |KHlm deze spaarmogelijkheden. Cox's. Die smaakt. Woensdag 10 oktober 1973 13 '-■si;S ÜMjIUklQ I De heer De Jong uit Gouda was de vergaderzaal binnengegaan om met de heer Wiegel te spreken. „Nederland slaapt, de massa moet worden wakker geschut. Dit parlement doet niets". Met enige dwang werd hij uit de kamer geleid. ,'en werkelijke vrede moet altijd via de onderhandelingstafel worden bereikt en kan niet met wapengeweld worden [afgedwongen. Men zou dan ook mogen verwachten dat de Wote mogendheden, in haar streven om zo snel mogelijk een [einde te maken aan de oorlog in het Midden-Oosten, weinig moeite zouden hebben met de formulering van een gezamen lijk standpunt. Het tegendeel is het geval. Terwijl het overigens niet on verdachte Amerika terecht aandringt op een snelle beëindi ging van de oorlog en hernieuwde onderhandelingen. roeDt Moskou de Arabische wereld op tot massale steun aan Egypte [en Syrië tegen de Israëlische agressor". Het Kremlin maakt met deze oproep duidelijk dat beëindiging Van het wapengeweld niet het eerste en belangrijkste doel is Iran zijn interventie, maar het creëren van een situatie waarbij |sraël tot concessies gedwongen wordt. Moskou wenst ook geen onderscheid te maken tussen re- fcente, gewapende incidenten en de algehele oorlog die nu in |de Sinaï en op de hoogten van Golan woedt. Israël blijft de Igressor, ongeacht de gebeurtenissen van afgelopen zater- pag Men hoeft de vraag naar het politieke gelijk van de strijden de partijen niet in het geding te brengen om in te zien dat houding levensgevaarlijk is. Het uitblijven van een regel rechte afkeuring door de Sovjet-Unie van het huidige, massale wapengeweld, 'kan namelijk de andere Arabische landen aan moedigen tot deelname aan het conflict. Bovendien sterkt het Egypte en Syrië in hun overtuiging dat doeltreffende argu menten door wapens kunnen worden vervangen, pat de politiek van de wereldmachten van intriges aan elkaar fangt, mag als bekend worden verondersteld. Toch waren we piet een situatie vertrouwd geraakt waarin de wereldvrede niet peer als speelbal werd gebruikt bij het nastreven van eigen lolitiek gewin. ferst de vechtenden scheiden en dan verder praten leek een bruikbare en algemeen erkende doctrine in de wereldDolitiek pan de laatste jaren. Voor Moskou blijkt ze toch maar een betrekkelijke waarde te hebben. Dat het Kremlin op een zó kritiek moment zo open- |'ik zijn sympathie betuigt aan Egypte en Syrië en daarmee op pijn minst de indruk wekt zijn morele steun te geven aan het wabische offensief, stemt ons allerminst gerust over de ont wikkelingen van de komende dagen. De woorden van Moskou Ngen door de situatie van het ogenblik ook een heel andere In gevaarlijker klank dan het obligate, politieke trompetgeschal. ie, althans ergens in zijn achterhoofd, de hoop koestert op een betere wereld, waar in vrede en veiligheid een der menswaardig kan leven, moet zich in deze dagen wel leieurgesteld voelen. Teleurgesteld om het feit dat het wéér pis op oorlog uit moest lopen op enkele uren afstand van plaatsen waar de machtigen confereren over ontwapening prede en veiligheid. Teleurgesteld ook om het feit dat de wlog in het Midden-Oosten in de Veiligheidsraad en de pigadering van de „Verenigde" Naties, maar ook vele landen e' zelfs gezinnen verschillen van inzicht aanscherpt tot on ferzoenlijke standpunten. Hoevelen ook in ons land, die bij voorbeeld Israël een warm hart toedragen waar uiteraard ;®P'zichzelf niets tegen is zouden niet het liefst eigenhandig f re Arabier „over de kling jagen"? En hoevelen die enig legbp proberen op te brengen voor de situatie van en in de fobische landen, worden niet meteen ongegeneerd voor anti- Jfmiet uitgemaakt. De lijken die in het Suez-kanaal drijven en lp de Golan-hoogvlakte liggen, houden meer verdeeld dan een pilar volken in het Midden-Oosten, ze houden de wereld ver peeld. Waar moeten we niet hetzelfde zeggen van de kogels die de sense militaire junta laat afvuren op haar slachtoffers en ai de bommen waarmee Portugal zijn koloniën bestookt? ardinaal Alfrink heeft meer dan gelijk wanneer hij als voor- van de internationale Pax-Christiebeweging steeds weer 'e'-dat we nog bedroevend weinig kaas hebben gegeten van |[l N'et alleen Arabieren en Israëli's, maar eigenlijk wij emaa'. zien gewoon nog geen kans conflicten anders dan met Jweld van wapenen uit de wereld te helpen. (Van onze parlementaire redaotie) DEN HAAG VVD- fractieleider Wiegel was evenals de gehele ka mer stomverbaasd, toen er gistermiddag tij dens de algemene be schouwingen „zomaar" een kiezer de heer De Jong uit Gouda de zaal binnenwandelde en met Wiegel oraal „op de vuist" wilde gaan. De liberale leider was net bezig de kamer te vertellen, hoe ongerust zijn tractie wel was over het verhogen van de vermogensbelasting, toen de man luidkeels van zijn ontstemming daaawer liet blijken. „Ik ben mear een gewo ne arbeider" begon hij, „en ik vind het onjuist van u. Uitspreken was er niet bij, want voorzit ter Vondeling schorste onmiddellijk de verga dering om Wiegel per soonlijk te gaan „ontzet ten". De man kreeg een hand van de oppositie leider en werd vervol gens onder grote hilari teit naar de koffiekamer getransporteerd. Vandaar wou de politie de man het gebouw uitzetten. Hij weigerde: „Ik wil eerst nog een kop kof fie". Communistenleider Bakker trok tijdens zijn algemene beschouwing al zijn registers open. Wiegel kreeg bijvoor beeld te horen dat diens politiek de zakkenrolle rij zou bevorderen, ter wijl Bakker ook veel gelijkenis had ontdekt tussen de liberale leider en de Roermondse bis schop Gijsen. Waarop RKPN-bamerlid Klaas Beuker bijna stik kend in z'n verontwaar diging zich gekwest voelde door die vergelij king. En of Bakker dat maar wilde terugnemen. Dat wilde Bakker niet Hij voegde er aan toe: „Moet ik dan zeg gen bisschop Beuker"? (Van onze correspondent) EINDHOVEN Gistermor gen heeft de gemeentepolitie van Eindhoven in een leeg staande bovenwoning in de Eindhovense binnenstad de 22- jarige Eindhovenaar J. v. d. K. aangehouden. Er werd beslag gelegd op 3 kg. hasjiesj en een geringe hoeveelheid hard drugs waaronder lsd. Dit materiaal was kennelijk bestemd voor de verkoop,. De Eindhovenaar is aangehouden en ingesloten. DEN HAAG (ANP) Hel heeft alle schijn dat Neder land heit nieuwe bewind in Chili stilzwijgend heeft er kemd, maar probeert een on duidelijke situatie te laten voortbestaam om de politieke implicaties van uitdrukkelijke erkenning te vermijden. Hoe lang deze onduidelijkheid kan voortduren, hangt mede van Santiago af. Een dag of tien geleden zo is van gezaghebbende zijde in Den Haag vernomen, hebber, de Chileense autoriteiten, zoals in het internationale diploma tieke verkeer gebruikelijk is. Nederland schriftelijk in ken nis gesteld van de samenstel ling van een nieuwe reae- rinig. Nederland heeft deze brief niet geweigerd, hetgeen, zo werd in Den Haag gezegd, stilzwijigende erkenning in houdt. De wat premier Den Uyl „nieuwe machthebbers" in Chili heeft genoemd, hebben, althans tot nu toe, nog niet om een antwoord gevraagd, en men zou zich kunnen voorstel len, dat minister Van der Stoei zich niet geroepen voelt spoedig te antwoorden. Maar er bestaan wel contacten tus sen de Nederlandse ambassade in Santiago en de Chileense autoriteiten, en minister Scbmelzer heeft destijds, toen de kwestie van het aanknopen van diplomatieke betrekkin gen met Oost-Duitsland actu eel was, verklaard dat het on derhouden van contacten er kenning inhoudt. (Van onze soc.econ. redactie) DEN HAAG De regering wil meer experimenten met bedrijfsdemocratie in ondernemingen en voor onderne mingsraden meer beslissingsbevoegdheden. Ondernemings raden en het werk van de vakbonden in bedrijven (z.g. be- drijvenwerk) kunnen volgens het kabinet naast elkaar bestaan, vullen elkaar aan en steunen elkaar. bewindsman antwoord van de SER, want in 1975 is hij van plan de bevoegdheden van de ondernemingsraad te verruimen, desnoods op on derdelen. Een en ander blijkt uit de adviesaanvrage van minis ter Boersma (Sociale Zaken) aan de SER (Sociaal-Econo mische Raad) over uitbrei ding van de wettelijke be voegdheden van onderne mingsraden. In 1974 wil de (ADVERTENTIE) jnaP/; (Van onze parlementaire rdactie) DEN HAAG De territori ale bevelhebber oost, generaal- majoor L. A. D. Kranenburg, is gisteren op het matje geweest bij minister Vredieling van De fensie. De generaal had in een interne brief aan zijn onder commandanten beweerd dat linkse krachten de defensie stelmatig ondermijnen. Welke maatregelen de minister tegen de generaal heeft genomen was gisteravond nog niet bekend. Vandaag zou daarover nog in tern beraad plaatsvinden. Over de volgende punten moet de SER ook adviseren: plicht van de ondernemer altijd advies van de onderne mingsraad te vragen bij belang rijke structuurwijzigingen. Hier door moeten de ondernemings raadsleden ook worden gehoord over fusies; uitbreiding van de plicht de ondernemingsraad advies te la ten geven over alle arbeidsvoor waarden, die niet via de cao zijn geregeld. In ons land zijn al bedrijven die anders worden beheerd en/ of bestuurd dan gebruikelijk is, zo schrijft minister Boersma aan de SER. Wanneer de rege ring tot de conclusie komt dat op dit terrein wettelijke voor- (Van land) onze redactie buiten- BRUSSEL-DEN HAAG De hoofden van de Arabische diplomatieke missies in België hebben gisteren op een pers conferentie uiting gegeven aan hun wens dat de negen EEG- landan op internationaal vlak eennieuw initiatief met be trekking tot het Midden-Oos ten nemen. De ambassadeurs legden er op deze persconferentie de na druk op dat de „Arabische solidariteit" totaal is. „Dat zal ook duidelijk tot uitdrukking komen zodra de Arabische laniden zelf over hun olierijk dommen kunnen beschikken", zo werd gezegd. Van veel kanten is dinsdag middag, tijdens het eerste deel van het algemeen politiek Tweede-Kamerdebat in Den Haag het kabinet steun toege zegd bij iedere poging om de oorlog in het Midden-Oosten te doen beëindigen. „Op het ogenblik lijkt een terugkeer va-n beide partijen tot de voor zaterdag jongstle den geldende bestandslijnen de beste basis voor eem staakt het vuren te bieden. Vanuit die situatie zou dan het zoe ken naar een politieke oplos sing voor het conflict in het Midden-Oosten kunnen wor den hervat", zo schreef minis ter Van der Stoel van bui tenlandse zaken in een brief, die ronid bet middaguur bij de Tweede Kamer werd be zorgd. Meer dan vierhonderd vrij willigers. meestal jongeren, hebben zich intussen al aange meld voor hulpverlening in Is raël. En nog steeds staat de telefoon bij Isra Tours, net in Israël-reizen gespecialiseerde reisbureau, roodgloeiend. Daarom heeft men de termijn, waartoe men bereid moet zijn in Israël te blijven, van een maand tot een halfjaar ver lengd. Hierdoor kan de hulp ook meer effect sorteren. Uiteraard betreft het hier burgerlijke hulpverlening, waardoor mensen achter de frontlijn worden vrijgemaakt voor militaire functies. Alle vrijwilligers houden zich voor vertrek gereed, maar ze gaan pas weg als de Israëli sche regering te kennen geeft hun hulp nodig te hebben. Isra Tours heelt inmiddels de werving van vrijwilligers overgedragen aan de Neder landse Zionistenbond in Am sterdam. De 40 deelnemers aan de Israël-reis van de zg. „Mo.nt- forttocMen" zijn gezond en veilig in Jeruzalem, zo wordt gemeld. Het VN-controlecentrurn in Ismailia en alle VN-waarne- mersposten van de bestands commissie op de westelijke oever van het Suezkanaai zijn op verzoek van Egypte geslo ten, zo is gisteren in New York bekendgemaakt. De VN-waarnemers zijn naar Cairo geëvacueerd.. (Vervolg van pagina 1) Veel partijen ligt het zwaar op de maag, dat het kabinet naar buiten de indruk wekt als zou het teveel onder druk staan van de vakbeweging. WD-Wiegel: „Het kabinet laat de oren naar de vakbewe ging hangen". Andriessen (KVP): „Het overlag met het bedrijfsleven richt zich teveel op deelbelangen". ARP-fractie- leidier Aantjes: „Het kabinet komt over alsof het zich speci aal de representaiite voelt van een deelbelang. Van die beeld vorming moet het zich ont doen". Drees (DS '70): „Het beleid is er een van afwachten, van toegeeflijkheid aan pressie groepen". CHU-leider Kruisin- ga: „Wij betwijfelen sterk of de overheid de overlegsfeer met het bedrijfsleven tot nu toe door haar beleid gunstig heeft be ïnvloed". PvdA-fractieleider Van Thijn bestreed dat. „Het nieuwe kabi net stelt alles in het werk het vertrouwen van de vakbewe ging terug te winnen, dat door het vorige kabinet ernstig was geschokt". Principiële verschillen traden aan het licht in de benadering van de z.g. inkomensnivelle ring. De liberaal Wiegel kreeg geen steun voor zijn opvatting, dat de inkomensnivellering los moet staan van inflatiebestrij- ding. Dat laatste is volgens hem (ADVERTENTIE) DE Franse schrijver Emmanu el Robles is gekozen als lid van de Franse academie Gon- court. De 59-jarige auteur van romans, toneelstukken en es says volgt wijlen Roland Dor- geles op, die onlangs op 89- jarige leeftijd is overleden. zieninigen nodig zijn, dan vraagt zij daarover de SElVad- vies. De regering is blij, zo blijkt uit Boersma's brief, dat er nog steeds wordt gediscussieerd over de ondernemingsraad on danks het feit dat al twee jaar de nieuwe wet op de onderne mingsraden in werking is. Tij dens de grote arbeidsonrust be gin dit jaar hebben de vakbon den de rol van de onderne mingsraad onvoldoende gevon den. Het kabinet wenst, aldus de adviesaanvraag, dat in de onderneming een zo groot mo gelijke democratisering van die besluitvorming tot stand wordt gebracht. Volgens drs. Boersma moet in de toekomst de ondernemings raad geen advies meer geven, maar mede met de directie he slissen over tarief- of andere betalingsregeling, opleiding, be oordelingssysteem, hoofdlijnen van aanstellings-, ontslag- en promotiebeleid en bedrijfsmaat schappelijk werk. In de ogen van deze bewinds man moeten de ondernemings raadsleden ook hun advies ge ven over o.a. benoeming en ontslag van directeuren, het in lenen en groepsgewijs werven van werknemers en opdrachten aan organisatiebureaus. Deze onderwerpen worden niet cao's geregeld. het allerbelangrijkste. Ook zon der inkomensnivellering moet inflatie bestreden kunnen wor den. ARP en KVP daarentegen zijn het eens met de opvatting van het kabinet, dat de inflatie pas goed is aan te pakken als men dat doet in het kader van een rechtvaardiger verdeling van inkomens: „De sterkste schouders moeten de zwaarste lasten torsen". De mentaliteit van het kabinet dat zich ken merkt door solidariteit met de zwakkeren in binnen- en bui tenland spreekt hen aan. KVP en ARP stellen zich dan ook in tegenstelling tot de VVD achter de steun aan bevrijdings bewegingen. Bij ons in de Tweede Ka- mer (hetgeen huiselijk klinkt bij ons in de Tweede Kamer) zijn de algemene politieke be schouwingen begonnen met zeer dikdoenerige redes e.d., terwijl in het Midden-Oosten drie legers elkaar enz.... Zo ziet u maar weer hoe betrekkelijk een en ander in dit achteraf straatje van West- Europa is Binnenkort wordt in het voetbalstadion van Santiago (waar duizenden gevangenen zittende voetbalwedstrijd gespeeld tussen Rusland en Chili. De juncta heeft nu be kendgemaakt dat de wedstrijd inderdaad gespeeld kan wor den: „De opruimingswerk zaamheden zijn in volle gang..." Een zwerver die onlangs te midden van vodden overleed in een achterbuurt van Oslo. heeft een fortuin van miljoe nen Noorse kronen (per kroon ongeveer 47 cent waard) nage laten. Geen van zijn vrienden was op de hoogte van zijn rijkdom. Maatschappelijk werkers vonden na de dood van de man briefjes waarop de namen van Europese banken waren gekrabbeld. Ze namen contact op met de banke nen ontdek ten tot hun stomme verbazing dat de zwerver bankrekenin gen ter waarde van enkele honderdduizenden guldens be zat. En bovendien nog voor miljoenen kronen aandelen had gedeponeerd bij Europese en Amerikaanse banken. De man was tot enkele ja ren geleden directeur van een bank bij Oslo. Nadat hij daar plotseling was vertrokken ging hij naar Zweden, maar vorig jaar keerde hij terug naar Noorwegen. Het is niet duide lijk hoe de man z'n fortuin heeft vergaard. Hoewel. Het waaide gisteren hard, er is storm op komst. En voor de rest doe ik er het zwijgen toe. Er is elders genoeg lawaai. MERIJN MOSKOU De Japanse premier Kakoeei Taniaba en die Russische partijleider Leo nid Breznjev hebben gisteren in Moskou drie uur lang on derhandeld over een Russiseh- Japans vredesverdrag. Er werd echter geen vooruitgang geboekt. Tarnaka, die vandaag zijn vierdaags bezoek aan. de Sovjet-Uniie afsluit, nodigde Breznjev wel uit naar Tokio te komen om d'e onderhande lingen voort te zetten. (Van een onzer verslaggevers) BRUSSEL Met het arres teren van een veertigjarige Nederlander van Indonesische afkomst in Antwerpen, heeft de Antwerpse politie een vangst gedaan die regelrecht leidde tot het oprollen van een valse-muntersbende. De Nederlander werd aange houden op de Antwerpse Groenplaats. Hij had een kof fertje bij zich waarin zich voor ongeveer 200.000 frank aan valse dollarbiljetten be vonden. De Nederlander had kenne- (Van onze correspondent) WASHINGTON David Bro- der, een geleerde politieke co- ADVERTENTIE) Li/ o/enle' die wii vergoeden op spaargelden, loopt van I '2voor dagelijks opvraagbare tegoeden tot 8V4% voor "zo Spaarwinstbiljetten aan toonder en de N.M.S. - uentespaarbrieven. 1 NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK lumnist van de Washington Post, die dit jaar voor zijn beschouwingen de Pullitzer- prijs kreeg, heeft een plan ge opperd voor een pijnloze ver wijdering van Richard Nixon en Spiro Agnew. Volgens Broder kunnen de veldslagen rond Nixon en Ag new zeer lang gaan duren. Bo vendien is het verre van dui delijk wat er gaat gebeuren wanneer het Hooggerechtshof Nixon zou opdragen de Water- gategeluidsbanden over te dra gen aan Archibald Cox of een rechtbank Agnew zou veroor delen. Nixons advocaten hebben bij herhaling laten weten dat zij er aan twijfelen of de presi dent een gereehteriijk bevel moet opvolgen (zij suggereren dat hij boven de wet staat) en Agnew beweert dat op grond wettelijke en politieke gron den de grand jury en de rechtbanken de competentie missen over hem te oordelen. Broder gaat voorbij aan de interessante vraag wat er moet gebeuren wanneer het Congres zou besluiten Nixon uit zijn ambt te ontzetten en Agnew zich in de gevangenis zou be vinden. Agnew is volgens de grondwet de opvolger van de president en technisch is het du» mogelijk dat Amerika Nixons opvolger uit de cel zou moeten halen. David Broders zorgen liggen dichter bij huis. Hij acht het niet te tolereren dat Amerika, na de bittere ervaring van de oorlog in Vietnam, nog eens drie jaar een crisis rond Nixon en Agnew zou moeten doorle ven. Een afzettingsprocedure zou grote bitterheid veroorza ken, terwijl de politieke wil in het Congres er niet is om Nixon en Agnew uit hun ambt te verbannen. De pijnloze methode die Bro der voorstelt zou als volgt kunnen worden uitgevoerd: 1. De gouverneurs vain de vijf tig Amerikaanse deelstaten komen bijeen om een persoon aan te wijzen, die tot 1976 president zou zijn, onder de afspraak dat hij zich in 1976 niet als kandidaat zou opwer pen. De democratan bezetten 31 van de 50 gouverneurspos ten, maar ze zouden zich kun nen scharen achter de „deken" onder de gouverneurs, de re publikein Nelson Rockefeller. 2. De gouverneurs zouden ver volgens het Huis van Afge vaardigden vragen Nelson Rockefeller te kiezen tot Spea ker of voorzitter. De huidi ge Speaker, Carl Albert zou, wellicht slechts tijdelijk, moe ten aftreden. De Speaker is de derde in de opvolging van de president, na de vice-presi dent. 3. Rockefellers verkiezing tot Speaker zou een overduidelijke wenk zijn aan Nixon en Ag new om af te treden. In tegen stelling tot een pijnlijk afzet tingsproces zou de schuldvraag m het midden blijven. 4. Speaker Rockefeller zou Nixon dan opvolgen. Hij zou een vice-president kunnen aanwijzen die, evenals hem, zou beloven in 1976 uit de presidentsrace te blijven. Aan de chaos die thans in Was hington heerst zou een eind zijn gekomen. lijk een afspraak met iemand die de koffer van hem in ont vangst zou nemen. Die man moet echter lont geroken heb ben want hij kwam niet opda gen. De Antwerpse politie, die die man arresteerde, kreeg van hem snel het adres in Antwer pen los waar de biljetten wer den vervaardigd. Het was een drukkerij, toebehorende ""aan de 29-jarige Leopold R. aan de Antwerpse Steenweg in Hobo ken. In de drukkerij vond de politie voor vele duizenden aan valse dollarbiljetten, evenals drukinkt, foto-apparatuur, off- set-apparatuur en de platen die voor het drukken van de valse dollars werden ge bruikt. Het onderzoek naar deze valsemunterij kwam vorige week dinsdag pas goed op gang. Toen arresteerde de po litie in Gent twee Nederlan ders die een half gelukte po ging hadden ondernomen bij een bankkantoor valse dollars in te wisselen (ADVERTENTIE) <èn°£a^dig'lcet'nap/w

de Stem | 1973 | | pagina 13