ZEEUWSE LANDBOUWORGANISATIES TIJDENS PROTESTBIJEENKOMST IN GOES „Landbouwers van de >uwers mogen niet de dupe inflatiebestrijding worden" Afsluiting van Oosterschelde1 niet versneld „Niet steeds gratis optreden SOS stuurt naar minister ietingen I (,eun concentratie Zeeuwse visserij in haven Breskens KABINET-DEN broed 'helde in 12 verschillende WESTERTERP Mr. Van Aartsen stelt gemaal in gebruik Advies aan Oostburgse muziekgezelschappen stad streek slagen BENOEMING ïjaarde krijgt et zomaar efoonaansluiting >uien I Voor donderdagê aantal uren T®: 1 tot 7; min. temp: om- jheeks normaal; max. temp: 0 P' 4 graden onder normaal: lans op een droge periode van Puistens 12 uur: 70 proeent. F08 "P een geheel droog et- pal 40 procent VERBOLGEN EISEN Veertien Zeeuwen nemen deel aan ploegkamp A ^TTpstatie Dinsdag 9 oktober 1973 3 en onzer verslaggevers) 1 en onzer verslaggevers) 1-JAN STEEN Aan nieting op twee staande bij café Sport hebben chutters deelgenomen, wip: eerste hoge vogel: 1, Kloosterzande. Twee- V ereeckien, Kloosterzan- rste zijvogel: Fr. Herre- Hulst. Tweede W. Bous- -Jansteen. Derde: J. de inck, St.-Jansteen. Vier- Vereecken, Kemzeke. kal: H. Aers, Westdor- uveede: E Savooy, St.- en. Derde: mevrouw van ■k Lippelo. Vierde: J. •rt, Hulst. Tweede wip, hoge vogel: P. Bleijen- Antwerpen. Tweede: fgeschoten. Eerste zijvo- E Ottjes. St.-Jansteen. ie: A. van Hul, Kruisbe- erde: Cde Moor, St.- en. Vierde: N. Goossens, erzande. Eerste kal: A. ms Kloosterzande. Ie:J. de Jonge, Kapelle- Derde: mevrouw van Es- Lippelo. Vierde: J. Ver- Kloosterzande. De lerssociëteit St.-Jan zaterdag 27 oktober de schieting op de twee de wippen. Als extra- n worden hierbij twintig «n dertig fazanten uit- td. EWACHT De schut- aatschappij St.-Sebasti- ïield een schieting_ op de de wippen in café „De Ir". Er namen 67 sehut- aan deel. Eerste wip, e hoge vogel: R. Gijsel, l/acht. Tweede: A. de >per Koewacht. Eerste gel: R. Kamoen. Westdor- rweede: P. Baert, Koe- t Derde: A. de Munck, loroe. Vierde: M. de Zuiddorpe. Eerste kal: olliers, Stekene. Tweede: van Damme, Koewacht. 9: Th. XJzebaert. Axel. ie: A Puijlaert, Zuiddor- rweede wip, eerste hoge H de Waele, Koewacht. :de: M. de Cock, Zuiddor- Eerste zijvogel: A. Jan- Koewacht. Tweede: H. Vaele. Koewacht. Derde: de Munck, Zuiddorpe ie: A. Jansens. Koewacht, te kal: J. Bruggeman. dorpe. Tweede: A. Ver- Zuiddorpe. Derde; Art. Daele, Koewacht Vierde: ie Waele, Koewacht. Aan Dndagschieting op de lig- e wip in „De oude Mo- hebben 64 schutters mee- an. Hoge vogel: A. van Sijpt. Beide zijvogels Cyr. en Fr. Herweg. Meeste Is (5): A. de Coninck en iaert. Alle prijswinnaars nstig uit Koewacht. Aan schieting in café G. van ste in het Belgische Koe lt, namen 62 schutters Hoge vogel: Rob Saman, te zijvogel: R. Clapdorp. ede Jac. Martens. G. van ste nam de meeste vogels zijn rekening n.l. 4 stuks, hierbij waren alle win- s afkomstig uit Koe lt. in het westelijk deel van iosterschelde. waar het erg igelmatig verspreid ligt- de kust van Goeree- rflakkee is eveneens zaad uitstekende kwaliteit te [en. Het herstei van de ex- van consumptiemossels oopt vrij matig. Hierbij en verschillende factoren rol, zoals de revaluatie de gulden, waardoor de :sels in het buitenland rder zijn geworden, en de veelheden die in Frankrijk r de concurrentie van de uwse handelaren worden gevoerd. (Van een onzer verslaggevers! DEN HAAG-OOSTBURG Mede in aanmerking' genomen de vrijheid die de vissers in Nederland hebben inzake de keuze van ligplaats voor hun schepen, ziet het kabinet-Den Uyl geen enkele reden om op korte termijn een besluit te nemen over het al dan niet concentreren van de Zeeuwse visserij in de haven van Bre- kfns. Dat antw'oord minister T. Brouwer (Landbouw en Visse rij) mede namens zijn collega van Verkeer en Waterstaat aan het P.P.R.-Tweede-Kamerlid Waltmans, die over deze kwestie vragen had gesteld. De regering is het niet eens met de stelling van de heer Waltmans, dat een snelle be slissing over concentratie no dig zou zijn, nu de gemeente Oostburg in onderhandeling is met rijkswaterstaat over de gehele Breskense havenaecom- modatie. Burgemeester A. Schipper van Oostburg vindt het minis teriële antwoord voor de streek een verschrikkelijke te leurstelling. Hij vond het on juist, dat „indirect de overna me door de gemeente van de rijkshaven in Breskens gekop peld werd aan de concentra tie-gedachte". „Het vrije kiezen van een ligplaats is voor ons geen punt. De Arnemuidense visser kan gerust in Vlissingen zijn ligplaats kiezen. Het gaat om het verkrijgen van een gecon centreerde aanvoer en verwer king. Zeeland kan het volgens mij op den duur niet hebben als de noodzakelijke accommo datie versnipperd wordt over twee gemeenten", zo zei de heer Schipper. Hij wees erop dat de vorige minister van Landbouw èn Visserij ingenieur P. Lardinois herhaaldelijk de stellige inten tie heeft geventileerd de Zeeuwse visserij te concentre ren in Breskens. „Zowel op politieke forums als voor de vaste commissie van visserij van Tweede en Eerste Kamer. Wat belet overigens de minis ter zich te conformeren aan het standpunt van het hoogste bestuursorgaan in de provin cie". zo vroeg hij zich af. „Provinciale Staten immers hebben zich in overgrote meerderheid uitgesproken voor concentratie in Breskens' kens". De heer Schipper stipte de „noodkreet" nog aan die de Zeeuwsch-Vlaamse burge meesters onlangs hebben doen uitgaan naar de regering. „En uitgerekend die visserij-con centratie, belangrijk voor een betere werkgelegenheid in ons gebied, gaat op zo'n manier niet door". (Van een onzer verslaggevers) GOES „Deze bijeenkomst I is een waardig protest ge- 1 «eest. Ik hoop dat het niet I nodig is dat we nog op een andere wijze onze tanden (moeten laten zien". Met deze «oorden sloot ZLM-voorzitter J. B. Becu gisteren in de Prins I van Oranje te Goes de protest- vergadering van de drie lan- bouworganisaties in Zeeland, I te weten: de ZLM, de CBTB I sectie zuid en het rayon Zee- I land van de NCB. Op deze protestvergadering was ook de [landelijke voorzitter van het l Landbouwschap, ir. C. S. |Knottnerus uit Steenbergen. aanwezig. Over de ruggen van de [landbouwers bestrijdt de rege- ring de inflatie en dat pikken |ve niet. Zo kan het protest [(Van een onzer verslaggevers) WILLEMSTAD Per 1 ja nuari 1974 kan-de benoeming jwerden verwacht van mr. fok, thans officier van justitie de arrondissementsrecht bank te Middelburg, tot offi cer van justitie in de Neder landse Antillen. Zo deelde de ftntilliaanise minister van jus te dr. H. Dennert mee. (Van onze correspondent) iOES „Het ziet er naar dat voor de 65-plussers telefoonaansluiting nog zonder meer betaald kan :den uit de bijstandsrege- >it zei mr. J. L. Ostman op vergadering van de vereni- g van directeuren van •rheidsorganen voor sociale eid (DIVOSA) in het ser- e-flatgebouw „De Schakel" loes. im voor een vergoeding voor aansluitingskosten van een ïfoontoestel in aanmerking komen, zullen de individue omstandigheden van de ivrager, vooral wanneer de- nog mobiel is en deel kan nen aan het maatschappe- verkeer, eerst worden on- zocht. la een inleiding door de sr J, L. Moens vertegen- ordiger van de Stichting „D_e Velanden" voor Philadelphi- dagverblijven en tehuizen Goes over het werk van e stichting, brachten de be kers een bezoek aan d* verblijven „De Rank" en Zunniguus" en het vervan- ide tehuis „De Karnemelks- Vooruitzichten voor woens- lag en donderdag, opgesteld P«or het KNMI op maandag •oi 18.00 u.: vrij koud met af P toe buien. Weersvooruit- ■ichten in cijfers gemiddeld pver Nederland. Voor woensdag: aantal uren ln: 0—5; min. temp. om- [treeks normaal, max. temp: '®n ongeveer normaal tot 3 gra vis' normaal; kans op een periode van minstens 12 lor: 60 procent; kans op een (eheel droog etmaal: 30 pro' tent. De waterhoogten van maan- agmorgen, meegedeeld door 'Jkswaterstaat: Konstanz 306 8' Rheinfelden 230 pl. 27, raatsburg 188 pl. 20, Plit- ïrsdorf 323 pl. 13. Maxau 380 '9. Plcchingen 156 pl. 21, jannheim 178 onv., Steinbach 8 Pl. 4, Mainz 192 pl. 7, "ogen 79 pl. 4, Kaïub 111 pl. .Trier 229 pl 2. Koblenz 116 'Li, Keulen 55 min 2, Ruhrort '7 min 3, Lobith 818 min 7. jpwrdenge kop 796 min 4, Imogen 622 min 5, IJsselkop '4 min 6. Eefde IJssel 302 min Deventer 180 onveranderd- 'Wsin 5440 min 4, Borgharen Pl. 36. Belfeld 1088 onv., ®ve beneden de sluis 500 I ^orgen, woensdag 10 okt. Bergen i gekarakteriseerd erhaaidelijk werd "vji t de landbouw ten i ïgaSMM» .vjyytj; (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het is pertinent onjuist, als zouden de afsluitingswerken voor de Oosterschelde worden versneld. Dat antwoordt minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat liet socialistische kamerlid P- A. Roels, die daarover vragen had gesteld. Minister Westerterp „ontkent nadrukkelijk" dat de aan nemer sneller werkt dan voordat de Oosterscheldecom- missie werd geïnstalleerd. Elke suggestie, als zou het kabi net de afsluitingswerken laten versnellen om de commissie zo onder druk te zetten, wijst de bewindsman verontwaar digd van de hand. Er wordt bij de uitvoering van de in de Deltawet vastge legde werken volgens een nor male planning gewerkt. Afge zien nog van het feit dat ver snelling' van de werken op geen enkele wijze zou stroken met het regeringsbeleid, zou een dergelijke handeling zelfs teohnisoh onmogelijk zijn, al dus minister Westerterp. Zo'r groot en gecompliceerd water staatkundig werk als de af- [Hansv/eert l'fneuzen lïr 6en "emeldmge op Zoom 2.22 en 13.39 1.37 en 1348. 1.05 en 13.13. 0.32 en 12.45 2.12 en 14.29. van gisteren gekarakteriseerd worden. Herhaaldelijk werd betoogd, dat de landbouw ten volle bereid is haar aandeel te leveren in de bestrijding van de inflatie. ZLM-voorzitter Becu stelde dat de landbouw al jarenlang voorop gaat in deze bestrij ding. „Immers, de prijs van nnze produkten wordt bindend vastgelegd in Brussel en die prijs wordt niet bepaald op basis van een kostenbereke ning. Al jaren worden in onze sector de hogere kosten niet in de prijzen doorberekend", al dus de heer Becu. Landelijk landbouwschap voorzitter ir. Knottnerus legde uit waar precies de regering Den Uyl had gefaald in haar maatregel van de opwaarde ring van de gulden. „Volgens het theorieboekje is revaluatie een juist middel tegen de in flatie, maar in de praktijk is het dat niet meer. Het is na melijk niet meer een structu rele onevenwichtigheid tussen de valuta's welke voert tot revaluatie of devaluatie, maar een groepje internationale sdp- culanten". aldus de heer Knottnerus. Een tweede fout van „Den Uyl" lag volgens hem even eens in een pure theoretische benadering van het probleem. Want wat betreft de gevolgen van de recente opwaardering kon de landbouw niet vergele ken worden met de industrie. „Geen enkele werknemer in de industrie merkt de nadelige gevolgen van die opwaardc ring in zijn loonzakje. Men heeft hoogstens op het einde van het jaar wat minder winst gemaakt als onderneming. Bii de landbouwers gaat echter het di-reot besteedbare inko men achteruit. Want de land bouwer kan een inkomsten verlies in de huidige situatie niet meer verhalen op zijn be drijfskapitaal, alleen nog op zijn persoonlijk inkomen". De heer Knottnerus was zeer verbolgen over het feit dat de regering de opwaarde ring als excuus had gebruikt om andere prijzen te verlagen, dan die van geïmporteerde goederen. „Den Uyl" had ge maakte afspraken geschonden, want sinds wanneer voert Ne derland consumpliemelk in'" vroeg hij de vergadering veel betekenend. De verlaging van de consumptiemelkprijs had volgens hem niets te maken met de revaluatie. CBTB-voorzitter G. J. de Jager merkte aan het slot van zijn rede op dat de overheid bij de belangenafweging dient te beseffen dat boeren en tuinders ook deel uitmaken van het Nedei'landse volk en dat het tijd wordt dat aan hun gerechtvaardigde verlangens tegemoet wordt gekomen. F.en netto-verlies van 150 miljoen gulden valt volgens hem na melijk niet te rijmen met de opzet van de overheid, dat landbouwinkomens gelijke tred dienen te houden met de inkomens van andere bevol kingsgroepen. Bovendien wordt op voorhand aan de landbouw een zware prijs op gelegd bij de inflatiebestrij ding terwijl nog maar moet worden afgewacht wat andere bevolkingsgroepen bereid zijn hiervoor bij te dragen", zo zei hu. (ADVERTENTIE) Aan het einde van de pro testvergadering werd met al gemene stemmen besloten aan de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer der Staten Ge neraal en alle fractievoorzit ters een paar duidelijke eisen voor te leggen: ten eerste vol ledige compensatie van het re valuatienadeel, ten tweede: ook na 1 april 1974 moet deze compensatie doorgaan, en ten derde: er moet worden tege moetgekomen aan de op voor raden geleden verliezen. boerderijdrop (lEIJIIfAVI katjesdrop dubbelzoute drop »ll ÊMlmVSï 11 knoopjesdrop griotten - valutadrop - komeetdrop - jujubes - salmiak pastilles honingdrop - bruine beertjes - milottes (Van een onzer verslaggevers) GOES De commissaris van de konimgiti in Zeeland, mr, J. van Aartsen, zal op 22 oktober het nieuwe gemaal Maelstede in de Heer Jansz- polder officieel in gebruik stellen. Deze plechtigheid be gint die datum om 16.30 uur. Het nieuwe gemaal werd ge bouwd in opdracht van het waterschap De Brede Wate ring van Zuid-Beveland- Heel wat mensen zijn druk in de weer om gratis hun wintervoorraad aardappelen te oogsten. Gratis ja, want waar de aardappelrooimachines huji werk hebben gedaan, liggen meestal nog heel wat aardap peltjes voor het oprapen. Voor de boer kost het teveel geld om dit restantje aan aardappe len nog van het veld te halen. De opbrengst weegt niet tegen de kosten op. Voor de mensen, die er tijd en wat vuile han den voor over hebben, is het wel interessant. In Zeeuwsch- Vlaanderen ziet men zelfs vele Belgen „aan het werk". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Woensdag 17 en donderdag 18 oktober worden in de Flevopolder de nationale ploegkampioenschap- pen gehouden voor rondgaande ploegers en heen en weer gaande ploegers. De Zeeuwse afvaardiging voor de rondgaande ploegers bestaal uit A. J. Driedijk in Wolphaartsdijk, C. P. de Rijcke uit Poortvliet, Iz. Haartsen uit Schoondijke, M. Markusse uit Nieuw- en St.- Joosland, A. G. van Dijke uit 's-Heere Arendskerke, J. L. Moi uit St.-Maartensdijk en J. de Visser uit Domburg. De Zeeuwse deelnemers voor heen en weer gaande ploeg- wedstrijden zijn P. A. de Jon ge uil Wemeldinge, L. de Kok uit Kerkwerve, F. van de Biieck uit Wolphaartsdijk, J. Hoogenboom uit Noordwelle, J. C. Geuze uit Poortvliet, M. den Engelsman uit Poortvliet en P C van Schaik uit Kort- gene (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Om hun fi nanciën wat bij te spijkeren zouden de Oostburgse muziek gezelschappen niet meer ge heel gratis moeten optreden, ais ze daarvoor b.v. door win keliersverenigingen uitgeno digd worden „Als ze gevraagd worden voor winkelacties zo- als Sinterklaasintochten en dergelijke, zou daar best een kleine financiële vergoeding tegenover mogen staan", zei gisteravond wetnouder J Ver gouwen tijdens de vergadering van de financiële commissie op het Oostburgse raadhuis. De commissie besprak de ontwerpverordening vonr sub sidies aan muziekgezelschap pen. „Het is voo- de gezel schappen. die fo een flink stukje creatief werk beteke nen voor onze gemeente, erg moeilijk de eindjes aan eikaar te knopen", zo vervolgde de wethouder. Hij sprak zijn waardering uit over het werk van de di verse gezelschappen in de ge meente, hierin bijgevallen door de heer C. Dekker die vond dat ze meehieipen bij de representatie van de gemeen te. Het enige genschap dat bij de nieuwe regeling achter uit is geboerd, is de drum band Oostburg. „Wij hebben dit met het bestuur besproken Het was een bitter pilletje dat geslikt moest worden, maar men had alle begrip voor de nieuwe verordening", aldus de heer Vergouwen. De heer T. Cambier stipte nog even aan dat achteraf nog subsidies terugkomen", zo gegeven aan het gezelschap Excelsior uit Cadzand. „In het algemeen moeten wij niet op subsudie» terugkomen". zo meende hij. „Dan zit het ge vaar erin dat men er maar op los gaat leven met in het ach terhoofd de gedachte: we vra gen maar bij". Excelsior had echter dit jaar een tegenvaller, omdat de nieuwe dirigent 950 gulden per jaar duurder bleek te zijn dan de voormalige. Iets wat men bij de subsidieaanvraag in die tijd niet had kunnen voorzien. Overigens had de fi nanciële commissie geen be zwaren tegen de ontwerpver ordening. Men ging eveneens akkoord met de subsidie van 65 gul,den voor de Amman-stichting ten behoeve van de nazorg van slechthorenden en zij gaven 25 gulden voor de reis, die drie bedlegerige patiënten uit Oost burg, een week lang met de Zonnebloem hebben mogen maken. sluiting van deze zeearm kan niet naar believen worden versneld of vertraagd. Boven dien zou het financieel niet kunnen de werken te versnel len. Het feit dat er binnenkort veel betonblokken zullen wor den gemaakt wijst op geen enkele manier in de richting van een versnelling van de afsluitingswerken. Het Kamer lid had gesuggereerd dat de fabricage van die blokken op een versnelde afsluiting zou den kunnen wijzen. Volgens Westerterp echter, gaat het hier alleen om een bodembe scherming in de geulen tussen die wijkvakken die al klaar zijn. Dat om calamiteiten te kunnen voorkomen. De bewindsman gaat uitvoe rig in op het feit dat er tegen woordig ook 's nachts op het Oosterschelde-complex wordt gewerkt. Dat heeft volgens hem helemaal niets te maken met versnelling van. de wer ken. Dat is alleen een zaak van de aannemer. Een mogelijk „point of noreturn" wordt door d.e momenteel in uitvoering zijnde werken niet dichterbij gebracht. Technisch gesproken valt dat moment pas in het voorjaar van 1978, als de eer ste betonblokken in de geulen moeten worden gestort (in het geval natuurlijk, dat de rege ring een definitief besluit tot afsluiting van de Oosterschel de heeft genomen). (Van een onzer verslaggevers) BREDA-GOES „Wanneer straks aan het advies van de commissie Klaasesz even wei nig aandacht wordt geschon ken als nu aan zijn verlangen om de werken stop te zetten, ziet het er voor Nederland maar somber uit". Dit schrijft het comité Samenwerking Oosterschelde (SOS) uit Goes, het overkoepelend orgaan van twaalf milieuverenigingen en belangengroepen aan de minis ter van Verkeer en Waterstaat drs. Th. E. Westerterp. Het comité brengt in de brief de minister nogmaals haar uitdrukkelijke wens on der de aandacht om de wer ken in de Oosterscheldemon- ding, die ten doel hebben deze zeearm af te sluiten, in af wachting van de nieuwe on derzoekingen onmiddellijk stop te zetten. „Wij zijn van mening dat aan de geloof waardigheid van de commis- sie-Klaasesz op dit punt in ernstige mate tekort wordt ge daan". aldus het comité, dat vervolgt: „Nu al wordt actie groepen en milieuverenigingen en voorstanders van een open Oosterschelde in het algemeen verweten dat zij weinig ver trouwen in uw commissie heb ben. Maar wij zeggen dat wanneer u en uw parlement maar half zoveel vertrouwen in de commissie zouden stellen als wij. de werken nu stil zouden liggen". De commissie besluit haar brief, waarvan afschriften ge zonden zijn aan de ministers Gruijters en Vorrink, met dp minister blijk te geven van het vertrouwen in hem om aan de wens van zowel het comité als van de commissi e-Klaa- sesz onverwijld vervolg te ge ven. (Van onze correspondent) SLUISKIL De gemeente politie te Terneuzen heeft, in verband met een brand, die zondagavond om ongeveer elf uur bij de familie W. te Stroodorpe (Sluiskil) uitbrak, het echtnaar W. aangehou den. Op het ogenblik dat de brand uitbrak waren noch de ouders, noch de beide kinde ren thuis en doordat de brand weer snel ter plaatse was, kon de schade nog enigszins be perkt worden. Er werden ech ter bepaalde aanwijzingen aangetroffen, die de politie doen vermoeden dat brand stichting in het spel kan zijn. Het echtpaar W. is op het politiebureau te Terneuzen in gesloten.

de Stem | 1973 | | pagina 3