NIEUWE BRIL? en ZN» HET OORLOGSVERHAAL VAN COMMANDANT JOSSI Zware strijd bij Suez-kanaal Syriërs op terugtocht tinici Ernstige vrees voor uitbreiding van de oorlog Twee doden bij Kalio Revaluatie zit boeren erg dwars DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND IT Vandaag VEILIGHEIDSRAAD BIJEEN Wie is toch die vrouw die alles van bont weet? horpant 9 MEUBELEN ker wrokken Golan Brits lijnvliegtuig gedwongen even in Jemen te landen EDITIE VOOR ZEELAND linder Zundert 269 Wordt uw haa dunner? Last van roos?| Kies dan haarpreparaten| WAAROM? Sovjet-Unie Werkloosheid achteruit Waarom dan niet meteen naar de vrouw die alles van bont weet Wij geven deskundig advies en ■■■kÓP'TIEK volledige service. korte nieuwstraat 3 hulst noordstraat 43 teineuzen STEM Dinsdag 9 oktober 1973 113e jaargang no. 17454 LrECTEUR: dr. w. a. j. m. harkx hoofdredacteur l. leijendekker kantoren te breda - bergen op zoom - goes - hulst - oosterhout - roosendaal - terneuzen nt. ontwerkspecialisten. Dat ;en de LAAGSTE PRIJ- ANTIE. Ons assortiment colliers, alle garnerin- asjes, bolero's enz. unt u nog - modernisering aan uw (Door onze correspondent Salomon Bouman) TEL AVIV Dit is het loorlogsverhaal van Jossi, een "jonge Israëlische commandant jvan een van de Israëlische bunkers langs het Suezkanaal. Een van de eerste verhalen YJH de strijd bij het kanaal. „Zaterdagmiddag waren we |i,it de bunker. lotseling Egyptische vliegtuigen boven kms. De Egyptische artillerie begint te schieten. Het vuur nadert snel onze stelling. We hebben nauwelijks tijd ons te organiseren. Een van onze wachtposten ziet op twee km afstand een Egyptisch regi ment heel ordelijk met de Egyptische vlag voorop op de bunker afkomen. Dat is se rieus. We hebben maar een paar tanks ter bescherming van onze positie en niet te veel z ware wapens. oVoma- melijk persoonlijke bewape ning. Onze tanks vallen aan. Gaan op de vijand af. Ze vluchten niet. Ze wachten op de tanks. Zij zijn tot de tan den met anti-tank-wapens be wapend. Wapens die ik zelfs nog nooit gezien heb. Een paar tanks worden geraakt. We hebben gewonden. Het regi ment trekt een km terug en is daar lange tijd om de positie blijven liggen". Dat is het verhaal van Jossi. Uit het strijdverloop is maan dag gebleken dat de Egyptena ren zaterdag niet alle Israëli sche posities langs het Suez kanaal onder de voet hebben gelopen. Enkele bunkers van de befaamde Bar-Lev linie bleven in Israëlische ban den. Meer dan de 54 uur zijn ze omsingeld geweest door grote Egyptische ties. troeoenconcentra- op Tijdens de Israëlische tegen aanval, van gisteren vroegen de Israëlische commandanten in enkele van de bunkers hen onder zwaar vuur te leggen om de Egyptenaren te verdrij ven. Na enige aarzeling ging het Israëlische opperbevel deze ongewone suggestie in. De moe gevochten Isaëli's in de bunkers trokken zich in hun veiligheidsposities terug. De zware Israëlische artillerie opende op een afstand van vijftien km precisievuur op de stelling en daaromheen. De manschappen in de bunker maakten via de radio-communi catie melding van de kwaliteit van het schieten en het effect ervan op de Egyptenaren. In sommige gevallen zagen de Egyptenaren zich door .deze zeer ongewone Israëlische vuurcombinatie gedwongen hun posities bij de bunkers op te geven. Israëlische soldaten achtervolgden de terugtrek kende Egyptenaren zelfs in het open veld. Zij kwamen daarvoor uit hun veilige bun ker te voorschijn. SRAEL BOMBARDEERT PORT SAID Omdat Horpanta beschikt oYtl auiterst krachtige haar- tonicums b. geheel nieuwe, bijzonder huidvriendelijke haar- shampoos met een ongek( grote wasaktiviteit (voor Bleven normaal, te vet haar en t droog haar) c. massage-olie d. haarkrème Deze vier vormen tezamen, tijdig gebruik, de meest werl zame haarkuur. leder Horpanta produktop zichzelf is ook de moeite van het gebruiken waard. Eén van de vele voorbeelden, Van onze redactie buitenland) CAIRO/TEL AVIV De oorlog in liet Midden-Oosten heeft gisteravond duidelijk ernstiger vormen aangenomen. Nadat al eerder op de dag liet Israë lische leger het initiatief in de oorlog scheen te hebben overgenomen, meld- (le gisteravond radio Cairo dat de Egyptische stad Port Said werd gebombar deerd. Dit zou gebeuren vanuit zee door de Israëlische vloot en niet door (ie luchtmacht. Er zouden huizen zijn vernield. 'egelijk meldde het Egyptische opperbevel, dat de stad 11 Kantara of een deel daarvan op de „Israëlische" lever van het Suez-kanaal in Egyptische handen was ge- rallen en dat Egyptische commando-eenheden in een snelle iperatie de oliebronnen bij Balaeen aan de Golf van Suez n brand hebben gestoken, om daarna veilig op hun basis jerug te keren. Een versterkte en opnieuw gegroepeerde Israëlische oorlogs- achine is gisteren, op de derde dag van de nieuwe oorlog in het Tlden-Oosten. in de tegenaanval gegaan, maar ook gisteren tven Egypte en Syrië melding maken van successen. „De tijd ai consolidering is voorbij, onze strijdkrachten drukken de ijand terug", zo deelde het Israëlische opperbevel in een dag- der aan de troepen mee. Het was echter tegelijkertijd duidelijk it het nog een zware opgave voor de Israëli's zal zijn het in i eerste twee dagen verloren gegane gebied op de tegenstanders irug te winnen. [Volgens Cairo hebben Egyp- die eenheden na een lang- nig beleg en straatgevechten vlag gehesen in El Kantara- de provinciale hoofdstad de Sinai, waaruit zij in 1967 en verdreven. Grote hoe- ilheden materiaal, waarbij iturion-tanks zün buitge- [akt. Dhr. Geurds, Wm. de Zwijgerlaan 15, Zevenaar. leed ook aan haaruitval en i in meer of minder ernstige mate. Dankzij het gebruikvi de Horpanta preparaten is h' prachtige sukses: Weer een gezonde haardos. Verkr. bij drogist of parf.y Indien gewenst zenden wij u gaarne een lijst met verkoop' adressen. C.C.I. "Alvermij" Leeuwarden tel. 05100-27! ;ern Hoechst maken wij ondstoffen voor de was- :vezelindustrie (Trevira). voorwaarden naast het salaris: 8% 13e maand salaris, een aarregeling, een goede vrij vervoer naar en bedrijfskleding. gegevens over levens opleiding aan: Hoofd Hoechst Holland N.V., jen, met vermelding van de linkerbovenhoek van jDnze correspondent in Tel fiv meldde gisteravond: „Ont- Jannen en volledig zeker van Israëlische zege heeft opper- jvelhebber generaal David pzar gisteravond in Tel Aviv ■n overwinningspersconfe- fe" gehouden. „De maan- Jmorgen begonnen tegenaan- I wordt met succes voortge- zei hjj. fe generaal zei dat „de Sy- Icne aanval op de Golan- (jgvlakte op enkele Syrische ►heden na volledig is terug plagen". Tijdens het verloop 71 de felle strijd waren „hon- f™ Syrische tanks ver iest Ook de Egyptenaren pelen in de Siani-woestijn s honderden tanks verloren k generaal sprak de hoop .jat er op beide fronten „nog P den z°uden bijkomen" peraal Elazar onthulde, dat I pptenaren op drie plaat- P. "fuggehoofden op de oos- lu ^ver van het Suezka- pi nadden opgeworpen. Jeruzalem bestaat vol- »nze correspondent de in- dat Israël zich niet aan hevel tot een staakt-het- t van de Veiligheidsraad neerleggen zolang de Syri an Egyptische troepen over de bestandslijnen ne oorlog van 1967 zijn rr,La/ Israël is ge- Ken van de beslissing preadent Nixon op een ■flatting van de Veilig- ad aan te dringen. Is- °°Pt maar dat de VS J? s'aat zullen stellen het sne doel d.w.z. het terug- rare.,Vai! Syriërs en Egyp- 'e verwezenlijken. h„ s.che Pers en radio 1 ,»^jer'sens nog zeer wei- dacht aan de politieke hclmgen. De energie is ij I> het strijdtoneel ge- l!mÏÏ?ag ,is voorts bekend F. dat Iraakse strijd- aan de zijde van de "«naren en de Syriërs n„.^eevechten. Aan Syri- zilde deden al Marokka- -fde strijd mee. de meldingen van de Lot. j voorts worden op- Ij'' dat Israël vooralsnon 'vchtruimen beheerst. f'«heen zijn luchtmacht Éze, ten volle te hebben Etm„ aan de Syrische zouden zware sla- T, Jn toegebracht. Aanhou- itma c'e Israëlische ("macht maandag de fron- Zie voor meer nieuws en achtergronden over de oorlog in het M.-Oosten de pagina's 13, 14 en 15. ten bestookt. Aan het Suez- kanaal waren dat de bruggen die de Egyptische genie zater dag had geslagen en aan het Syrische front kolonnes, tanks en de vliegvelden. Voor het eerst verschenen de Iraëlische toestellen ook boven Libanon en ook weer boven Jordanië. Jordanië heeft twee toestellen neergehaald. Een Israëlische legerwnord- voerder deelde mee dat sedert het begin van de strijd in de heuvels van Golan 400 Syri sche tanks ongeveer de helft die dat land in het strijdperk heeft geworpen zijn vernie tigd en dat de overigen zich terugtrekken. De Israëlische autoriteiten gaven de geëvacu eerde burgerij toestemming naar de nederzettingen in Go lan terug te keren. Volgens waarnemers een duidelijk te ken dat men zich in Tel Aviv geen ernstige zorgen meer maakt over het noordelijk front. In Damascus daarentegen meldde een woordvoerder dat de Syrische troepen nog steeds oprukken en in de loop van de dag sprak men de verwachting uit dat weldra de verovering van Koeneitra zou kunnen worden bekendgemaakt. Volgens officiële Israëlische meldingen en berichteD van Israëlische oorlogscorrespon denten hebben de Israëlische pantsereenheden in de Sinaï het initiatief van de Egyptena ren overgenomen en zijn zij bezig aan een tang-operatie om de Egyptische brugge- hoofden van het achterland af te snijden. Vrijwel alle brug gen over het Suez-kanaal zijn vernietigd. Honderden Egypti sche tanks zijn uitgescha keld. Cairo stelt hiertegenover nu de hele oostelijke oever van het kanaal te beheersen en zegt dat de Egyptische groe pen nog steeds oprukken daar bij de Israëliërs zware slagen toebrengend. Egyptische vlieg tuigen hebben Israëlische bat terijen luchtdoelraketten, ra dar-stellingen, commando-pos ten en de vliegvelden Meleis en Bir Tamada aangevallen. De beide vliegvelden zijn nu gesloten, aldus Cairo. Egypte maakt ook melding van zeegevechten in de Mid dellandse Zee en de Rode Zee. Bij één van deze gevechten is een middelgroot Israëlisch oor- lgsschip tot zinken gebracht, aldus Caïro. „Aan het Suez-kanaal zijn we met de vernietiging van de Egyptische strijdkrachten be gonnen", zi Israel's opperbe velhebber Elazar. er aan toe voegend dat de Egyptenaren gisteren tientallen vliegtuigen boven de Sinai-woestijn had den verloren. Hij gaf toe dat er zich nog grote Egyptische troepenconcentraties op de oostelijke kanaal-oever bevin den. Tegen die achtergrond, moet aldus weer onze corres pondent, het antwoord op de vraag of de Israëlische troepen het Suez-kanaal al waren overgestoken, worden: „Nog niet". Elazar gaf te kennen dat dat wel op het Israëlische pro gramma staat. Generaal Elazar ontweek een rechtstreeks antwoord op- de vraag of „de Israëlische troepen de bestandslijn met Syrië ai waren gepasseerd en op Damascus afstevehden. „De bestandslijnen staan niet in de aarde gegrifd en wij doen al les om de vijand te vernieti gen". REGEN Veel bewolking. Van middag bijna overal regen. Vrij krachtige wind. Maximum tempe ratuur omstreeks 15 graden. STAD EN STREEK Geen snelle beslissing over visserijconcentratie in Zeeland. Pagina 3. Veranderingen in Zeeuwsch-Vlaams uit gaansleven. Pagina 5. FINANCIëN EN ECONOMIE Nieuwe NKV-voorzitter verbindt voorwaarden aan overleg. Pagina 11 BINNEN- EN BUITENLAND Boersma wil vrije beroe pen aan tarieven binden. Pagina 13. SPORT Rensenbrink wil graag terug naar Nederland. Pagina 17. RADIO EN TELEVISIE Hans van Willigenburg presenteert soort „Van twaalf tot twee" voor televisie. Pagina 19. PUZZELAKTIE Vierde prijzenregen in Puzzelaktie Natuur op pagina 10. Een Israëlische Skyhawk gevechtsbommenwerper van de luchtmacht vliegt naar het gevechtsterrein om ondersteuning vanuit de lucht te geven aan een oprukkende kolonne gemechaniseerde Israëlische gevechtsinfanterie, op weg naar posities aan het front op de Golan-hoogten. (Van onze redact)» huiten- land) NEW YORK De nieuwe ooriog in het Midden-Oosten heeft gisteren pas goed de in ternationale diplomatie in be weging gezet. Gisteravond om elf uur kwam de Veilig heidsraad vn de V.N. bijeen op verzoek van Amerika. Met name president Nixon blijkt zeer bezorgd te zijn voor een uitbreiding van de oorlog, naarmate meer legers van an dere Arabische landen zich in de strijd gaan mengen. Voor alles willen de V.S. bewerkstel ligen dat het tot een staakt het vuren komt. Amerikaanse regeringsfunc tionarissen in Washington heb ben bekendgemaakt dat de Verenigde Staten in de Veilig heidsraad brede internationale steun zullen proberen te krij gen voor een resolutie waarin staking van de vij andelijkheden en streven naar een algemeen akkoord tussen de strijdende partijen wordt gevraagd. De grootste moeilijkheden zullen waarschijnlijk komen over de vraag welke vorm een staakt het vuren moet hebben een wapenstilstand in de situatie zoals die momenteel is na drie dagen oorlog of een te rugkeer naar de posities van zaterdagmorgen. In Washington zei een woordvoerder van het Witte Huis dat president Nixon zich in verbinding Heeft gesteld met partijleider Breznjev van de Sovjet-Unie. Deze had Nixon ook een boodschap te ruggestuurd. De inhoud van beide brieven is onbekend. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, heeft overleg ge- pleegd met de Chinese ambas sadeur in Washington, Hwong Sjen, met de Egyptenaren en Israëli's en heeft het Ameri kaanse standpunt besproken met de permanente leden van de Veiligheidsraad. De V.S. streven blijkbaar naar een ge meenschappelijk standpunt van de grote mogendheden. Doei is snelle beëindiging van de oorlog en ..herstel van een sfeer die leidt tot een regeling van de geschilleii in het Mid den-Oosten". In de Sovjet-Unie wacht men drie dagen na het uitbre ken va>n de nieuwe oorlog in het Midden-Oosten nog steeds op een eerste Arabische over winning ir> de hoop dat Israël er dan toe zal kunnen worden gedwongen politieke conces sies aan zijn buurlanden te doen. In diplomatieke kringen in Moskou wordt erop gewezen dat in tegenstelling tot 1967, toen na het uitbreken van de iuni-oorlog Israël onmiddellijk als de agressor werd gebrand merkt en werd verzocht zijn troepen uit de Arabische lan den terug te trekken, het Kremlin nog steeds niet tot een bestand heeft opgeroepen, pen. In de officiële Russische verklaringen sinds zaterdag wordt er wel de nadruk op gelegd dat Israël zich uit de bezette Arabische gebieden moet terugtrekken als men een duurzame vrede iin het Midden-Oosten wil bereiken. Verder hebben de Russische leiders ervoor gewaarschuwd dat de nieuwe oorlog de groei ende ontspanning tussen Oost en West in gevaar kan bren gen. Partijleider Leonid Breznjev heeft maandag de in de afge lopen zes jaar al eerder gege ven verzekering herhaald dat de Sovjet-Unie bereid is te helpen bij het bereiken van een regeling van het conflict in het Midden-Oosten. Breznjev heeft echter niet zijn onvoorwaardelijke steun gegeven aan de Arabische be schuldigingen dat Israël met de vijandelijkheden is begon nen, ofschoon hij wel, zoals ook in een verklaring van de Russische regering van zondag avond wel gebeurd, Israël in het algemeen als de „agressor" veroordeelde. (Van onze correspondent) KALLO Bij eem frontale botsing tussen twee personen auto's op de snelweg naar Antwerpen, ter ho igte van Kalio, is de 32-jarige me vrouw Tilly van der Oruijs- sen-Van Helsland uit Clinge om het leven gekomen. Haar echtgenoot werd zwaar ce- wond opgenomen in het zie kenhuis te St.-Gillis-Waas. De bestuurder van de andere au to, W. de Stobbelaere uit Ant werpen. kwam eveneens om het leven. ADEN (RTR) Een Jumbo van British Airways met 221 passagiers en een bemanning van 19 is gisteren door straal jagers gedwongen in Aden te landen na schending van het luchtruim van Zuid-Jemen. (Van een onzer verslaggevers) GOES De drie landbouw organisaties in Zuidwest-Neder land hebben gisteren tijdens een protestvergadering in Goes duidelijk lucht gegeven aan hun ongenoegen over de nadelige gevolgen voor de boer van de opwaardering van de gulden. De organisaties (NCB, ZLM en CBTB) vinden dat de regering onvoldoende compenserende maatregelen heeft getroffen. Het inkomen van de boer gaat volgens de landbouworganisa ties door de revaluatie van de gulden achteruit. De vergadering stuurde in dit verband een telegram naar mi nister-president Den Uyl, waar in gezegd werd dat de opvol ging van de als minister van landbouw afgetreden mr. Brou wer een uiterst urgente zaak is. Ook elders in het land hiel den de boeren protestbijeen komsten. (Zie ook pag. 3) DEN HAAG (ANP) De werkloosheid in ons land, die sedert april van dit jaar een bijna onafgebroken lichte stij ging te zien heeft gegeven, is in septembr verminderd: het voor seizoen gecorrigeerde cij fer van de geregistreerde ar beidsreserve (mannen en vrouwen) was einde septem ber 122.600, 2.100 minder dan einde augustus. (ADVERTENTIE) Dat is Dora van de Ven, onder wier ogen de mooiste assortimenten tot stand komen Wie zou de bontwereld beter kennen dan de vrouw met een bijna 60-jarige bontervaring, die door inzicht èn door vroegtijdig en massaal in te kopen, ook dit jaar de enorme stijging van bontprijzen wist voor te blijven. Om de kwaliteit goed in de hand te houden wordt alles in eigen ateliers vervaardigd. Daarom geeft zij ook 2 jaar schriftelijke garantie en blijvende service TILBURG - Heuvelstraat 44 DEN BOSCH - SCHAPENmarkt 17 BREDA - Elndstraat 14 EINDHOVEN-Demer 18 consumentenbeurs - ahoy' - zuidplein - rotterdam - oktober 1973 dagelijks open van 10 -17 en van 19-22.30 uur.'s zondags 10-17 uur.

de Stem | 1973 | | pagina 1