BEDRUKTE T-SHIRTS STEEDS MEER MODE JEUGD „0PENG1 PLAATS! EVISR Duitse diplomaat in Vaticaan onthulde poging om mgr. Kempf af te zetten NOOIT MEER ONGESTELD IN WEEKENDS Strijd zolang Israël bestaat HET SI Ik wil BEURZEN VOOR VROUWEN DE „GRO- Vier keer oorlog in vijfentwintig jaar NIEUWE NK Gratis kopstuk bij 5 mode vrouw mode Weigering Oorlog Geen vrede Commando's Habasj Jarring I Het in 1869 op initiatief I I van de Fransman Fer- I tinki'—ïen" Als ie vaak Sn de publiciteit oent, kan je de I si zegt wim Spit (49), I het »T.?isteren voorzitter van li jHV (Nederlands Katho- z Dwarsbokkers op andere toer Volwassenen corresponderen Dinsdag 9 oktober 1973 4 14 Dinsdag 9 oktober 1973 eindredactie rieja van aart (Van onze redactie buiten,and). tel aviv/jeruzalem Het dagelijks leven in israd gaat zoveel mogelijk normaa zijn gang. Vrijwel alle open bare diensten blijven functio neren ten dele dank zij het in schakelen van scholierer Kleuterscholen en lagere scho len bleven gisteren gesloter De onderwijstelevisie heef, het aantal uitzendingen voo de lagere-schoolkinderen d om vergroot. Leerlingen middelbare scholen en beroeps opleidingen gingen gisteren gewoon naar school. Buiten de lesuren wordei alle Israëlische jongeren op een of andere manier inge schakeld om de „opengevallen] plaatsen" te vullen, bijvoor beeld op de postkantoren, voor het rondbrengen van post, in de ziekenhuizen, en voor het ophalen en afleveren van ineelk. Leerlingen van beroeps opleidingen worden naar fa brieken gestuurd, die een groot deel van hun arbeiders naar het front zagen vertrek ken. Voor alle posten van de „ro de Davidster" (het Israëlische rode kruis) staan lange rijen bloeddonors, onder wie veel toeristen. In de ziekenhuizen ls al het personeel gemobili seerd voor de ontvangst van gewonden die met helikopters worden aangevoerd. Overal zijn speciale platforms aange bracht om het uitladen van brancards te vergemakkelij ken. Hier en daar komt het ziekenhuispersoneel in moei lijkheden door het te grote (Van onze correspondent) BONN De poging van de apostolische nuntius in Bonn, Corrado Bafile, om de bis schop van het Westduitse dio cees Limburg, Wilhelm Kempf, af te zetten, is uitge lekt via een indiscretie van een Duitse diplomaat in de Vaticaanse curie. Deze onbekend gebleven per soon onthult zichzelf in de brief, waarin hij de gelovigen in het bisdom Limburg waar schuwde, als ,een van jullie vrienden, die de pech heeft in de Vaticaanse diplomatie te werken zonder het systeem goed te keuren". Zoals reeds eerder gemeld, had Bafile in een brief aan kardinaal-staatssecretaris Vil- lot geprobeerd bisschop Kempf achter diens rug om en buiten medeweten van het Westduitse episcopaat te wip pen, omdat de bisschop zich volgens de nuntius ten aanzien van de samenstelling van de vrij gekozen episcopale raden te tolerant gedragen zou heb ben. Terwijl Kempfs talrijke hangers beweren, dat deze verkiezingen in overeenstem ming zijn met de decreten van Vaticanum II, beweerde Bafi le, dat zij geëigend zijn onrust in de wereldkerk te stichten. Steen des aanstoots was vooral de benoeming tot pastor van een katholieke parochie van de oud-katholieke Otto Franzmann, roomskatholieke kerk was overgegaan. Franzmann is getrouwd en heeft twee kinderen. De con servatieve groep „beweging voor paus en kerk", die de nuntius in deze aangelegen heid actief had laten worden, diende intussen tijdens het af gelopen weekeinde een nieu we aanklacht tegen monseig neur Kempf bij aartsbisschop Bafile in. Volgens de leider van de be weging, prof. Hoeres, had monseigneur Kempf zich aan een zware schending van zijn ambt schuldig gemaakt, omdat hij het nagelaten had stelling te nemen tegen het boek van de Frankfortse theoloog prof. Kessler. Hoeres is van mening, dat in dit boek alle belangrijke ge heimen van de verlossing be streden worden. In werkelijk heid is het echter zo, dat het gehele Westduitse episcopaat zich met dit werk bezig ge houden heeft, maar kennelijk geen aanleiding zag het pu bliekelijk te veroordelen. Prof. Kessler verklaarde zich bereid binnenkort toelichtin gen op zijn boek te zullen publiceren. Het misnoegen over Baffin's handelwijze, komt niet alleen in talrijke protes ten van gelovigen en diocesa ne raden tot uiting, maar ook in de verklaring van kardinaal Julius Döpfner, aartsbisschop van München en leider van de Duitse bisschoppenconferentie, waarin hij het eigenmachtige optreden van de nuntius ver oordeelt. Volgens Döpfner heeft hij echter van Bafile de verzeke ring gekregen dat zich een dergelijke gebeurtenis niet zal herhalen. 9 Een voorbeeld van een trui met firmanaam. Onder het motto „Nooit op zondag" heeft Nourypharma te Oss onlangs een speciale anti-conceptiepil op de markt gebracht, die ongesteldheid in het weekend voorkomt. In feite was ook met alle voorgaande anticonceptiepillen de menstruatiecyclus al vol doende regelbaar, maar alleen was daar wel een ingewikkeld rekenschema voor vereist. De nieuwe pil van Nourypharma, die onder de naam Pregnon 28 in de handel is, voorkomt dit denkwerk door een normaal dagelijks gebruik. Dat bete kent, dat de tot nog toe ge bruikelijke onderbreking tus sen twee verpakkingen door tot het verleden behoort. Preg non 28 is als het ware „voor geprogrammeerd". De fabrikant van de nieuwe pil verwacht dat juist hierdoor de nieuwe vinding bij de vrouwen in zeer goede aarde zal vallen. Te meer daar uit een NlPO-onderzoek van een jaar of zes terug gebleken is, dat acht van de tien pilge- bruiksters het geregeld ge bruik nog wel eens durft te vergeten. De hoeveelheid werkzame stof van de pil is in verband met het frequenter gebruik wat teruggebracht. Pregnon 28 is alleen op dol- tersvoorschrift verkrijgbaar. 9 Op deze katoenen pakken zijn borduursels van Dick Bruna bevestigd. Femina in Rotterdam en Damesbeurs in Den Haag, twee beur zen, die bewijzen, dat fabrikanten, ondanks alle acties van femi nisten, nog het beste hun produkten via vrouwen kunnen slijten en dat veel produkten nog steeds als typisch vrouwelijk worden beschouwd. Stofzuigers en snijmachines horen tot deze laatste groep. Nu valt inderdaad niet te ontkennen, dat de vrouw in de meeste gezinnen degene is, die alleen dergelijke apparaten ge bruikt. Van die kant is het ook begrijpelijk, dat organisators de beurzen namen geven als Femina en Damesbeurs. Toch willen de mannen blijkbaar ook graag nieuwtjes op een beurs zien. Veertig procent van de 145.000 bezoekers van de onlangs in Den Haag gehouden Damesbeurs bestond namelijk uit mannen. Bij Femina in Rotterdam, een beurs die op het moment wordt gehouden, zal het waarschijnlijk niet anders gaan. Nu zullen de meeste mannen wel niet zo progressief zijn, dat ze op een demonstratieve manier naar de beurzen gaan en laten weten, dat ook zij belang stellen in de stofzuiger en snij machine. De reden van het bezoek van het mannelijk geslacht zal, feministen ten spijt, in de meeste gevallen wel moeten worden gezocht in verf, tuinattributen en dergelijke. Het aantal versierde T- shirts, dat tegenwoordig wordt verkocht is groter dan ooit. Er zijn er met borduursels, schil deringen, kraaltjes, pailletten en badges. Ze worden kant en klaar gekocht, zelf versierd, of in het warenhuis worden din gen uitgekozen en op het shirt bevestigd. Oorspronkelijk was het T- shirt helemaal niet als boven kleding in de handel, maar bekend als ondergoed. Het Amerikaanse leger promoveer de het kledingstuk tot werk kleding, omdat op deze manier onder andere vuile manchetten werden voorkomen. De grote toekomst van het T-shirt bleek echter niet te liggen in de legergroene versie. Vlak na de Tweede Wereldoorlog werd het als werkkleding en vrije- tijdskleding gedragen. Coca-cola bedrukte als eer ste onderneming shirts met het embleem en wereldbeken de flesje. Het bedrukte T-shirt kwam in zwang. In Nederland was het Heineken, die zo'n zes jaar gelden het idee overnam. Behalve een leuk idee een goed reclamemiddel voor de fabrikanten. Vooral in de Verenigde Sta ten zijn de bedrukte shirts een rage geworden,, Twee thema's staan centraal: geweld en ero tiek. Niet alleen in Amerika: Studio Gravan International in Nederland kreeg onlangs een embleem aangeboden van een terreuropleiding in Hamburg, compleet met karate-vuist in actie. Gravan heeft op het mo ment veel pop-artsymfoolen. Zo zijn er grote, opvallende cijfers en letters, gapende monden met likkende tongen, gestyleerde voeten en strip- en sprookjesfiguren. Ook badges, geborduurde versierselen, worden steeds meer gebruikt Behalve op T- shirts, worden ze genaaid op spijkerbroeken en -rokken. TYouwens, niet alleen voor de wat oudere jeugd worden bad ges gemaakt Zwitsal, leveran cier babyverzorgingsartikelen heeft ontwerpen van Dick Bruna, onder andere bekend van posters, gebruikt voor badges. De geschiedenis van de badges gaat terug tot de mode van 1910. Veel gebor duurde versierselen waren toen mode. Ook de daaropvol gende navy-look is belangrijk geweest voor de ontwikkeling van de badge. Na een zekere stilstand in de jaren 1935 - 1945 is er na de oorlogsjaren weer sprake geweest van een opleving. De navy-look kwam opnieuw op met sergeantsstre pen en legertekens. De badges werden steeds origineler en groter. Nu zijn ze zelfs in de grootte van een broekzak te koop. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG Voor de vierde maal in de 25 jaar sedert Israël zijn onafhankelijkheid uitriep zijn er gevechten op grote schaal in het Midden-Oosten uitgebroken. Aan de huidige strijd zijn dagen van geruchten over Arabische en Israëlisch troepenconcentraties langs de frontlinies vooraf gegaan. Het vooruitzicht van een nieuwe reeks vijandelijkheden was al het onderwerp van intensieve speculaties sedert de leiders van Egypte, Jordanië en Syrië vorige maand in Caïro bijeenkwamen voor hun historische topconferentie. Deze mondde uit in het herstel van de betrekkingen van Egypte en Syrië met Jordanië. Besloten werd toen in de strijd tegen de gemeenschappelijke vijand het oostelijke front nieuw leven in te blazen. Ruim 25 jaar geleden, op 15 mei 1948, toen na een woelige politieke voorgeschiedenis van het zionisme en het vertrek van de Britse troepen uit Pa lestina de staat Israël werd uitgeroepen, bevond het land zich al direct in oorlog met zeven Arabische landen, die verbitterd over de toenemende immigratie van joden in het onder Brits mandaat staande Palestina op 22 maart 1945, de Arabische Liga hadden ge vormd. Zij drongen op tot nagenoeg aan het Suezkanaal, maar na interventie van de V.N. wer den de Israëlische grenzen weer die van de bestandsover eenkomsten. De uitroeping van de staat Israël leidde tot een openlijke oorlog tussen joden en Arabie ren. In 1949 sloten de strijden de partijen een wapenstil stand. Ondanks de bestandsovereen komsten die in 1949 tot stand kwamen, bleef de oorlogstoe stand echter bestaan. Tal van grensincidenten volgden en in 1956 toen in Egypte president Nasser aan het bewind kwam, maakte Egypte de nationalise ring van het Suezkanaal be kend. Daarop trok Israël samen met de Britten en Fransen op tegen Egypte en op het schier eiland Sinaï werd verbitterd gevochten. De Arabische landen bleven weigeren het bestaan van een joodse staat te erkennen en op een topconferentie in 1964 be sloten zij een Jalestijnse bevrij dingsbeweging in het leven te roepen. De acties en tegenacties duurden voort, waarna op 5 juni 1967 de zesdaagse oorlog uitbrak. Daarin slaagden de troepen van de ruim 20.000 vierkante kilometer omvattende staat Is raël er in een gebied te bezet ten dat zeker eens zo groot is (de Syrische hoogte van Go lan, de Sinaï, de westelijke Jordaanoever, het oude stads deel van Jeruzalem en de strook van Gaza. Ook na de zesdaagse oorlog was er van vrede geen sprake. Aan schietpartijen over het gesloten Suezkanaal en lucht gevechten maakte een voorlo pig bestand van augustus 1970 voor slechts korte tijd een ein de. Grensincidenten en Israëli sche acties op buurlanden en op bases van Palestijnse com mando's wisselden elkaar af. Een van de jongste ernstigste incidenten deed zidh voor op 12 september j.l., toen Israël meldde 13 Syrisohe Mig-21 straaljagers boven de Middel landse Zee te hebben neerge schoten. Daaraan waren schietpartij en voorafgegaan. Eind 1969 voerde Israël luchtaanvallen uit op militaire doelen in Egypte. Waarbij het diep doordrong op Egyptisch grond gebied. Op 2 april 1970 werd er zeven uur slag geleverd tussen Israëlisdie en Syrische tanks, artillerie en vliegtuigen in het gebied van de hoogte van Golan. Op 15 oktober 1972 vielen Israëlische vliegtuigen doelen in Libanon en Syrië aan. Op 27 december 1972 waren militaire bases in Syrië het doelwit en enkele dagen daar op waren beide landen gewik keld in een luchtgevecht. In februari 1973 deden Is raëlische troepen een aanval diep inwaarts het Libanese ge bied waarbij Israëlische com mando's twee Palestijnse vluchtelingenkampen aanvie len. In de afgelopen jaren wij zigde zich echter het patroon van de strijd. Men beperkte zich niet alleen tot de gebrui kelijke fronten, maar de strijd verplaatste zich naar doelen over de wereld verspreid. Arabische verzetsstrijders, die de belangstelling voor hun zaak levend wilden houden, voerden acties uit tegen belan gen van Israël en diens bondge noten. Tot de spectaculairste aan slagen behoorden die van de Zwarte Septemberbeweging van september vorig jaar op het Israëlische Olympisch dorp in München, waarbij elf doden vielen. Bij een aanval in opdracht van Palestijnen op het vlieg veld van Tel Aviv op 30 mei 1972 kwamen 26 mensen om en werden er 80 gewond. Bij een overval op de Saoe- di-Arabische ambassade op 1 maart 1973 werden twee Ame rikaanse diplomaten en een Belg vermoord. De Arabieren van hun kant stelden de Israë lische geheime dienst aanspra kelijk voor moorden op verte genwoordigers van het Pales tijns verzet, o.a. in Rome, Pa rijs en Nicosia. Op 21 februari 1973 schoot de Israëlische luchtmacht een Libisch passagiersvliegtuig neer, dat boven de Sina'iwoes- tijn vloog. Daarbij vonden 106 inzitten den de dood. Op 10 april van dit jaar werden bij een Israë lische commando-actie drie Palestijnse verzetsleiders in Beiroet vermoord. Op 10 augustus j.l. werd een Libanees vliegtuig door Israël onderschept, waarin naar men meende de Palestijnse verzets leider George Habasj zat. Hij had echter een ander vliegtuig genomen. Het jongste incident dat veel stof deed opwaaien en wereldwijde repercussies had, was de gijzeling op 28 septem ber van o.m. drie Russische joden op doorreis naar Israël .11 Oostenrijk. Zij werden na 16 uur vrijgelaten na een aan bod van bondskanselier Kreis- ky het opvangcentrum Schönau voor Russisch-Joodse immigranten te sluiten. Bij het toenemen van de spanning in de afgelopen jaren was er geen enkele beweging merkbaar op het politieke front, waar beide partijen vast hielden aan de ingenomen po sities. Bemiddelingspogingen van V.N.-gezant Gunnar Jarring vermochten niet de politieke impasse te doorbreken en on derhandelingen op gang te brengen. Een plan van de voormalige Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken William Rogers om tot een interimregeling te geraken door openstelling van het Su- ez-kanaal en geleidelijke te rugtrekking van Israël uit de bezette gebieden, leverde evenmin resultaat op. 9 Israëlische tanks en pantsert op de Hoogte van Golan. Israël wenst rechtstreekse onderhandelingen om tot vre desovereenkomsten te komen. Egypte wil voorrang verleend zien aan de terugtrekking van Israël uit alle bezette gebie den, zoals vervat was in de resolutie die de veiligheids raad op 22 november 1967 aanvaardde. Israël is bereid tot terug trekking uit de bezette gebie den, maar niet uit alle. Het houdt vast aan Jeruzalem dat inmiddels bij de staat is ge- op weg naar het front voegd, en aan verdedigbare grenzen en strategische posi ties, zoals Sjarm El Sjeik in het zuiden van de Sinaï bij de ingang van de Golf van Aka- ba. In een verkiezingsrede op 3 oktober verklaarde minister van defensie Dajan, nog, dat Israël van plan is de grenzen van Jeruzalem te verschuiven tot Bethlehem in het zuiden en Jericho in het oosten. „Dat is ons program voor de ko mende vier jaar". (Van onze redactie buitenland). CAIRO Het Suez-kanaal dat de Egyptische troepen zijn overgestoken heeft een lengte van 168 kilometer, een breedte van 80 tot 135 meter en is 12 i meter diep. Het heeft in het I verleden de verbinding over zee tussen Europa en het Ver re Oosten met bijna de helft bekort en was de belangrijk ste .verbindingsroute tot het de „feitelijke" grens tussen Israël ^"Egypte werd en in juni I 1"67 een einde kwam aan een doorvoer van 250 miljoen ton I zeeverkeer per jaar. s C'TRECHT „Als ik I jT. dds voor de spiegel sta, wil mezelf recht in de ogen Kunnen kijken. Ik wil in deze I n 'ic eerlijk zijn en blijven. I «k? mensen wil ik niets voor- P'^Eolen. wat ik toch niet kan niet bedonderen. In- I ie Cf hebben ze je door, ais het m(M)'er gaat maken dan I uitls ban zijn. Hoe natuur- heter '?e i"' werk doet, des te I vn is bet vor de zaak en I voor jezelf". «K Val;vel.bond)i d(, tweede 40«00(Hede„L <rUim v,,5?°b al is Spit sinds mei offi,.r\eillen<® voorzitter is de lanee j verkiezing hem „niet eaan boude kleren" ge- oneie 's zeker een emoti- aamgelegenheid als je of- De twee grote producenten van verpakt brood, King Corn en Bums, gaan met hun brood op een andere toer en willen daarmee de antireclame die er nogal eens tegen hun produk ten is geweest een halt toeroe pen, aldus het vakblad „Bak kerswereld". King Com is vorige week met een ander brood op de markt gekomen. Het is niet meer dwars gebakken om het duidelijke onderscheid met het zg. ambachtelijke brood (van de warme bakker) te verkleinen. Nieuw is voorts, dat op de verpakking de hoe veelheid koolhydraten, eiwit en vet, maar ook het aantal calorieën per snee brood staan vermeld. Bums lijft vooralsnog het brood nog dwars bakken, maar heeft de hoeveelheid vet per sneetje brood teruggebracht van 0.8 gram tot 0.5 gram. Dit minder vette brood komt deze week op de markt. 9 Pregnon 28. Corresponderen met iemand in een ander land kan handig zijn als men een vreemde taal wat wil bijschaven en boven dien kan men op deze manier het een en ander te weten komen over andere leefge woonten. Hoewel dit corresponderen helemaal niet aan leeftijd ge bonden hoeft te zijn, zijn het toch meestal scholieren, die er zich mee bezighouden. Toch bestaat er ook onder de oude ren vaak belangstelling voor dergelijke correspondentie. In de Verenigde Staten levert het 21-jarig bestaan van een pen- club voor volwassenen dit be wijs. De club, Letters Abroad, heeft al ongeveer een miljoen mensen gratis aan penvrien den geholpen. Van de inschrij vers wordt verwacht dat ze in het Engels kunnen correspon deren. Degenen, die met ie mand in de V.S. willen schrij ven kunnen contact opnemen met Letters Abroad 209E 56th St. New York, 10022, U.SA.

de Stem | 1973 | | pagina 14