Inkomens van vrije beroepen binden aan tarief stelsel STRENGER TOEZICHT OP PRIJZEN EN WINSTEN IN ENGELAND Eerst staakt het vuren, dan verder praten Drukkerij valse dollars wellicht in België QRION Waarom? Kelly is laag in nicotine en toch fijn van smaak. MINISTER BOERSMA i fcÉrlijk vulmiddel Pr takman en pin Nederlandse regering over oorlog in Midden-Oosten Dalai Lama bij Alfrink Arabische olie pressie middel FILOSOOF G. MARCEL OVERLEDEN Ontslagen bij overname meubelfabriek binnenland buitenland Groter net Contacten Bende stal voor kwartmiljoen Goed nieuws voor de sigarettenroker. Dinsdag 9 oktober 1973 13 (Van onze redactie binnenland UTRECHT Kardinaal Alfrink heeft gisteren in Utrecht de Dalai Lama, geestelijk leider van het Boeddhisme, ontvangen. Het i onderhoud was, getuige onder meer deze foto, „bijzonder harte lijk". Eerder op de dag had dr. A. van den Heuvel, secretaris generaal van de Hervormde kerk, de Dalai Lama ontvangen. (Van onze sociaal-econo mische redactie! UTRECHT De inko- j mens van vrjje beroepen (advocaten, artsen, notaris- sen, specialisten, enz.), moe ten in de toekomst worden gebonden aan een tarief stelsel. Daarnaast moeten de werkzaamheden van de hoogste inkomensgroepen worden onderworpen aan 'n functiewaarderingssysteem. Deze wensen van minister Boersma (Sociale Zaken) heb ben gisteren het NKV verrast, I toen de bewindsman op uitno diging van deze vakcentrale in [Utrecht een inleiding hield [over het te voeren inkomens IMeid. De huidige inkomens- verdeling vindt hij ..scheef I Zijn verlangens ziet deze [minister in het perspectief on [een redelijk inkomensbeleid te [kunnen voeren. Een van grote invloed op het inkomen var. medische specialisten. Meer controle is daardoor volgens drs- Boersma (ex-vakbonds- medewerker) mogelijk. Ook een selectieve investeringsre geling, waarbij investeringen van ondernemingen worden getoetst aan maatschappelijke doelstellingen en een tijdig overzicht van de plannen voor de sociale verzekeringen zist hij als bouwstenen voor een goed inkomensbeleid. Acties in het bedrijfsleven (zoals stakingen) om een be tere inkomensverdeling te be reiken wijst de bewindsman resoluut af, zo maakte hij gis teren het NKV duidelijk. Boersma voelt niets voor het conflictmodel als bijdrage tot een inkomensnivellering. De bestaande (conjunctuur) instrumenten om een redelijke inkomensverdeling tot stand te brengen vindt de minister ver ouderd. Hij wil samen met vakbeweging en werkgevers zoeken naar modernere en be tere middelen. (Van een onzer verslaggevers) I UDENHOUT/TERNEUZEN -Na nu pas bekend is ge- worden heeft onlangs een I onbekende man getracht bij |wn bank in het Brabantse Udenhout, valse biljetten [tan honderd dollar en twee ■echte biljetten van honderd Duitse Marken te wisselen. f°en de vrouwelijke bank- "«diende haar chef liet con troleren of de biljetten echt (ADVERTENTIE) fcS?»-nen t?69 49 Keven: Houtrot Kieren afdichten tussen CS® 611 muur of langs de trap. tiïïj® en naden blijvend af naai. 00li: rondom cv-pijpen. muurvast zetten. Be- K^rwtiB. Uitgesleten trap of Kbrni? t''watten tot "nul" zonder tSrwr?" Dat; za£ n op de TV- E'^tVan dik tot ragdun pla- ILrïó T®Sel3 zetten op 'hout of BK™; °f betonemaille of over "S. Spaanplaat naadlocs i Pleisterlaag repareren lóeSS t, sohoorsteen. Opnieuw ■err Dakpan vastzetten. Stop- Te»l,„Werken- Betonnen ramen fcreti T cuane plek in goot repa- Pen'm6 ballcon dichten. Latten muur hechten. ..^"wdckelijker èn vlugger èn .„„STOPPEN, AFDICHTEN, Ster uitvlakken, PLEIS- igffi plajmuren EN HER- Cr. .met: PORION. de in )n-rfjl ontwikkelde één-com- dus een kant-en-klare, eclfSr\ wwlpasta met enorme £™öacht aan èlk materiaal, Woohtig, binnen of buiten, Isoh I as' Blijvend thermoplas- Itïi»? waterdicht. Krimpt niet, TlWaï n R,°bourt niet, buig- en en r„ - Onschadelijk voor de han- ta I1,;8 «nmer onbeperkt houd- ™s geen restenverlies. i~» ƒ8,75 2 kg ƒ15,60 5 kg ƒ30,50 waren ging de man er van door. De twee echte biljet ten van honderd Mark liet hjj achter. Uit het onderzoek is geble ken dat dezelfde man ook in Tholen valse dollars heeft ge wisseld. De dollars, die in Udenhout, Tholen en Gent te voorschijn zijn gekomen, zijn afkomstig van dezelfde druk kerij. Men heeft gebruik ge maakt van hetzelfde procédé en volgens de politie zijn de dollars van slechte kwaliteit. De politie zegt over sterke aanwijzingen te beschikken dat de dollars in België wor den gedrukt. De Belgische opsporings dienst suggereert echter dat de in Gent in beslag genomen dollars afkomstig zijn uit Ne derland. „Er is een relatie met de dollars, die in Oegstgeest werden gevonden en we heb ben de indruk dat de bende, die toen aan het werk was, niet helemaal is opgerold", vertelde gisteren een woord voerder van de Belgische poli tie. Hoofdinspecteur E. Hu- bregtsen, korpschef van de ge meentepolitie in Terneuzen. die bij het oprollen van de valsemuntersbende in Oegst geest was betrokken, noemde de mededelingen van zijn Bel gische collega's onjuist. Vol gens hem is er van de Oegst- geester club niemand buiten schot gebleven en zijn van die kant geen dollars in omloop. Overigens is het onderzoek naar de herkomst van de dol lars, die in Gent, Tholen en Udenhout zijn aangetroffen, nog in volle gang. Het verhoor van de twee Zeeuws-Vlamin gen. die vorige week in Gent, werden aangehouden toen ze valse dollars probeerden te wisselen, heeft nog niets opge leverd. „ze blijven nog steeds beweren dat ze onwetend en onschuldig als pasgeboren lammetjes zijn", aldus de Gentse onderzoeksrechter Jas pers. Overigens werden eind vorige week in de auto van de twee Zeeuws-Vlamingen nog diverse valse dollarbiljetten aangetroffen. LONDEN Minstens nog gedurende een vol jaar blijven lonen en prijzen in Groot-Brit- tannië aan strenge controle on derworpen. Het derde stadium van het economische beleid der conservatieve regering zal evenmin de vakbonden als de werkgevers veel troost geven. Minister-president Edward Heath heeft met een zeer on gebruikelijke persconferentie de campagne geopend om zich bijval te verschaffen of al thans berusting te wekken. Zelfs de voorzichtigste ver wachtingen van de vakbonden werden echter gelogenstraft. Er heerst bijna allerwege een grimmige stemming omdat successen in de strijd tegen inflatie zo uiterst moeilijk be reikbaar blijken te zijn. De premier is aan de vooravond van het jaarlijkse congres van zijn partij langer dan een uur ten aanschouwe en aarihore van de hele natie aan het woord geweest zonder het ge tij van de publieke opinie gunstig te kunnen beïnvloe d-en. Voor de komende twaalf maanden worden loonsverho gingen van 7 toegestaan, met een minimum van 13.50 per week voor de laagstbetaal den en een maximum dat zelfs voor de hoógstgesalarieerden is vastgesteld op nauwelijks een fractie meer dan 40 gulden per week. Er zullen enige strenge aanvullende bepalin gen van kracht worden voor namelijk ter beloning van ver hoogde produktiviteit. Boven dien is een „drempelovereen komst" in het vooruitzicht ge steld: bij 7 algemene infla tie in het op 1 november be ginnende jaar van dit nieuwe economische programma mag een loo'nronde van 2.50 per week worden bedongen en voor elk volgend procent van gemiddelde prijsstijgingen op nieuw hetzelfde bedrag. Dit geldt voor iedere werknemer. In het nu aflopende jaar had premier Heath een door zijn partijgenoten van de oude stempel verafschuwde controle op sommige prijsverhogingen laten ondernemen. De traditio nele Tories zijn geneigd hem te beschouwen als weinig min der dan een socialist, dus een verrader, vooral nu hij heeft aangekondigd dat een veel groter net met veel kleinere mazen zal worden aangeschaft voor de komende fase van zijn politiek. Eerst hadden alleen de 200 grootste bedrijven in het land toestemming te vra gen voor prijsverhogingen, doch ver over de 1000 middel grote firma's krijgen nu de zelfde verplichting opgelegd. Er is voor ongebreidelde kapi talisten niet veel troost meer in de conservatieve partij te vinden. De maximaal toegesta ne winst op activiteiten bin nenslands zal met ingang van 1 november 10 van de om zet zijn. Dividenduitkeringen mogen niet meer dan 5 hoger zijn dan in het voorbije Jaar, tenzij de overheid vindt dat een onderneming in staat moet worden gesteld extra zuigkracht op het voor beleg gingen beschikbaar komende particuliere kapitaal uit te oe fenen. De banken hebben door de hoge rentevoet en omdat ze altijd gewend zijn geweest hun klanten schandalig af te zetten (er is geen effectieve Britse postgiro) zulke enorme winsten gemaakt dat Edward Heath besloten heeft ze bij wijze van straf 180 miljoen gulden interest per jaar afhan dig te maken; dit gebeurt door het voorschrift dat geweldige sommen renteloos bij de En gelse bank gedeponeerd moe ten worden. Tijdens de persconferentie in de fraaie „lange galerij" van het Lancaster House, vlak bij Buckingham Palace werd de heer Heath gevraagd of hij zich gerechtigd achtte zonder een mandaat van de kiezers te gaan ingrijpen op deze wijze. De premier beriep zich op het nationale belang. Voorts zei hij: „De huidige regering is de eerste die een situatie schept waarin meer winst is te ma ken door te exporteren dan door niet verder te kijken dan de grenzen van ons eigen land. Wij gaan bovendien de infla toire druk op de bouwnijver heid verminderen door over heidscontracten ten bedrage van 600 miljoen gulden voor de constructie van utiliteitsge bouwen uit te stellen, terwijl wij tevens het mes zetten in de militaire uitgaven. Daaren tegen zullen wij zuivelproduk- ten subsidiëren en de genatio naliseerde industrieën laten doorwerken zonder prijvserho- gingen. En met de hypotheek verenigingen (van wie bijna de helft van de bevolking geld leent) treffen wij een over eenkomst waardoor mensen die voor het eerst een huis kopen gedurende vijf jaar 8,5 rente betalen in plaats van het huidige niveau van 11 Het klonk een ogenblik plezie rig Edward Heath te horen zeggen dat Nieuwjaarsdag voor de Engelsen een vakan tiedag wordt, zoals dat voor de Schotten in overeenstemming met het vastelandse gebruik sinds de vorige eeuw normaal is. De Schotten krijgen een andere extra-vakantiedag erbij, zei de premier, die nog niet wist aan welke datum het noordelijke volk de voorkeur zou geven. In theorie staat de vrije Nieuwjaarsdag gelijk aan een loonsverhoging van 0,4 van het jaarlijkse inkomen, maar in feite hebben al heel veel Engelse bedrijven de vrije 1-ste januari ingevoerd omdat de helft van de bevol king het toch vertikt op die dag te werken. Het parlement heeft het hele pakket maatregelen goed te keuren, nadat verder overleg met de vakbonden en de cen trale werkgeversorganisatie heeft plaatsgevonden. De drie doelstellingen van Heath ge nieten algemene instemming: produktieverhoging, inflatiebe- strijding, voorrang voor de minstbedeelden. Maar de jong ste meningspeilingen suggere ren dat minder dan eenderde gedeelte van de bevolking in genomen is met de vastbera denheid van Heath. HAMBURG (DPA) De nieuwe oorlogshande lingen tussen de Arabi sche landen en Israël heeft opnieuw het gevaar van de afhankelijkheid van het westen van de Arabische oorlog naar vo ren gebracht. De olielanden hebben er wel belang bij de olie stroom tegen stijgende prijzen te laten doorvloei en, maar beginnen er nu blijkbaar ook voor te voe len de olie bewust als politiek wapen te gebrui ken in de strijd tegen Is raël, als zwaarste pressie middel tegen het westen. Tot dusver kon Israël nog zonder veel moeilijk heden uit de V.S. en an dere westelijke landen oorlogsmaterieel betrek ken, maar nu zouden na- leveranties wel eens be perkt kunnen worden, omdat de olielanden kun nen dreigen met stopzet ten of minstens drastische beperking van de uitvoer van ruwe olie. In het eer ste halfjaar van 1973 kwam bijna 40 procent van de wereldbehoefte aan olie uit de Arabische landen. De toekomst van de industrielanden hangt daarom voor een groot deel af van een snelle en bevredigende vredesre geling in het Midden- Oosten. Voor de negen EEG- lidstaten moet praktisch alle olie worden inge voerd. Ongeveer 46 pro eent van de import komt uit het Midden-Oosten (Saoedi-Arabië, Aboe Dhabi, Koeweit en Irak) en ongeveer 43 procent uit Afrika (Libië, Alge rije, Nigeria). (Van onze correspondenten) DEN HAAG/NEW YORK De Nederlandse regering vindt dat de Veiligheidsraad nu in de allereerste plaats moet nagaan hoe een voor heide partijen in de oorlog in het Midden-Oosten aanvaardbare formule kan worden ge vonden die leidt tot een staakt-het-vuren. Daarna valt er te praten over de manier waarop men kan terugkeren tot de oude bestandslijnen, die golden sinds de zesdaagse oor log in juni 1967. Minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken bracht dit regeringsstand punt gistermiddag ter ken nis van de vaste kamercom missie voor Buitenlandse Zaken. Vlak voordat bekend werd dat de Veiligheidsraad hijeen zou komen, sprak hij de hoop uit dat dit spoedig zou gaan gebeuren. In de verklaring sprak de bewindsman de ontsteltenis uit van de regering over de hervatting der krijgshandelin gen in het Midden-Oosten. Het is inmiddels duidelijk gewor den, zowel uit rapporten van VN-waarnemers als uit andere openbare verklaringen, dat Egypte en Syrië het initiatief tot deze militaire activiteiten hebben genomen. Daarmee hebben deze landen eenzijdig het sinds augustus 1970 ge handhaafde bestand verbro ken, aldus minister V. d. Stoel. Volgens minister Van der Stoel zal de regering zich niet verzetten tegen een eventueel debat in de algemene vergade ring van de V.N. maar acht zij het in dit stadium ongewenst dat in de algemene vergade ring resoluties worden aange nomen. Primair is het beëindi gen van de oorlogshandelingen aldus de minister. LEIDSCHENDAM (ANP) De politie in Leidschendam heeft in samenwerking met de rijkspolitie in het district Den Haag tien personen aangehou den, die ervan verdacht wor den bij inbraken voor een kwartmiljoen gulden aan geld en goederen te hebben gesto len. Het zijn acht mannen en twee vrouwen tussen 20 en 27 jaar, afkomstig uit Leidschen dam, Rijswijk en Voorburg. Bij twee van hen heeft de politie een pistool gevonden. De zaak kwam aan het rol len doordat één van de helers een gestolen houten olifantje voor het raam van zijn woon kamer had gezet. Van de buit is slechts een deel teruggevon den Nederland heeft op her ogenblik geen zitting in de V- raad, maar onderhoudt wel ge regeld contact in het kader van de EEG van de negen, waarvan twee landen wel in de raad vertegenwoordigd zijn. Denkbaar achtte de mi nister het dat het eerste Vei ligheidsraaddebat procedu reel zal stranden. De regering heeft bepaalde opvattingen over de meest, gewenste formule om tot een staat het .vuren te komen. Deze formule zal achter de schermen, tussen de leden van de V-raad, tot stand moeten komen. De voorkeur van de rege ring gaat uit naar herstel van de op zaterdagochtend j.l. gel dende bestandslijnen, maar mochten alternatieve Destands- lijnen voor beide partijen aan vaardbaar zijn dan zal de Ne derlandse regering zich daar tegen niet verzetten. Met deze opvatting kon de commissie voor buitenlandse zaxen zich in meerderheid verenigen. Communisten en pacifisten waren het niet op alle punten met de regering eens. Zeer kritisch toonde de meerderheid van de commissie zich ten aanzien van de hou ding der Verenigde Naties. De Veiligheidsraad had zaterdag al bijeen moeten komen, vond men. Arabische en Israëlische woordvoerders hebben elkaar in de Verenigde Naties giste ren ervan beschuldigd de nieuwe oorlog in het Midden- Oosten te zijn begonnen. Op verzoek van de Verenigde Sta ten kwam de Veiligheidsraad, die gedurende het weekeinde diep verdeeld bleek over de vraag welke houding zij zou moeten aannemen in het con flict- bijeen om halfnegen gis teravond (zie pag. 1). In een rede voor de algeme ne vergadering heeft de Egyp tische minister van buiten landse zaken Zayyat verklaard dat zijn land uit zelfverdedi ging heeft toegeslagen en „de Egyptische vlag op Egyptisch grondgebied heeft geplant". „Is het soms dan geen waan zin", zo vroeg hij, „te ver wachten dat de Arahieren in stilte zullen blijven gedogen dat hun landen bezet worden gehouden?". Premier Golda Meir had de Arabiéren van waanzin be schuldigd. De algemene verga dering, waarin Arabische, Afri kaanse, Aziatische en com munistische landen de meer derheid vormen, juichte Zay yat toe. De Israëlische minister van buitenlandse zaken Eban ver klaarde dat „er geen man of vrouw in deze zaal is die niet diep in zijn hart beseft dat Egypte en Syrië de oorlog zijn begonnen". Hij zei dat hun aanvallen de geschiedenis zullen gaan als een der „laag ste daden waarvoor een rege ring verantwoordelijk kan zijn geweest". Syriës onderminister van buitenlandse zaken Ismail heeft Israël ervan beschuldigd aanvallen te hebben onderno men van zulk een omvang dat PARIJS (AFP) De filo soof roman- en toneelschrijver Gabriel Marcel is gisteren in zijn Parijse woning op 83-jari- ge leeftijd aan een hartaanval overleden. Tot zijn wijsgerige werken, die christelijk existentialis tisch worden genoemd behoren „Le Journal Metaphysique", „Etre et Avoir", „Du Refus a l'Invocation" en „Présence et Xmmortalité"-. Ook in zijn toneelstukken behandelt Marcel, die in een onkerkelijk milieu opgroeide en in 1929 rooms-katholiek werd, meestal religieuze en sociale thema's. De Academie Frangaise ver leende hem in 1948 de grote literatuurprijs. zij van tevoren beraamd moes ten zijn. De nieuwe voorzitter van het NKV, de heer W. Spit, heeft gisteren tijdens de ver- bondsraadsvergadering van het NKV sympathie en solidariteit jegens Israël betuigd. Hij deed dat mede namens NVV en CNV bij de verwelkoming van de heer Yogal, Europees verte genwoordiger van de Hista- druth, de Israëlische vakbewe ging. De verbondsraadsverga- eering onderstreepte de solida riteitsverklaring met ap plaus. De joodse organisaties in Nederland hebben in een ge zamenlijk telegram aan de re gering van Israël hun ontzet ting geuit over het heropenen van de vijandelijkheden van de Syrische en Egyptische le gers en Israël hulp toege zegd. De 105 deelnemers aan de zgn. Expogéreis naar Israël verkeerden maandagmorgen allen in goede welstand. Het programma van dit bezoek - van 2 tot 16 oktober - gaat voorzover mogelijk normaal door. Dit heeft de vereniging voor ex-politieke gevangen Expogé uit Israël vernomen. De 150 jonge Nederlanders, die via het Rotterdamse reis bureau Kibboets Tours sinds 5 september in Israël verblijven, maken het goed. Dit heeft een zegsman van Kibboets Tours, dat reizen van drie maanden naar Israël verzorgt, maandag medegedeeld. Ook met de mensen, die in kibboetsen vlakbij de hoogte van Golan zitten, is alles in orde. Wij moeten gaan toegeven dat wij de mensen in derdaad hartstikke gek zijn. Het mens-dom. Aan de andere kant van de aardbol, waar Chileense mili tairen bezig zijn met alles wat menselijk bekeken verboden zou moeten zijn, heeft een persfotograaf van UPI zijn ca mera en zijn filmrolletje moe ten afgeven. Hij was aangehouden door inderdaad enkele mili tairen die bij een van de poor ten van het grote stadion de wacht hielden. In dat stadion verblijven nog steeds enkele duizenden gevangenen die door de militaire kliek zijn gearresteerd na de staatsgreep tegen Salvador Allende's be wind. De fotograaf had zijn came raoog laten vallen op een aan plakbord op de poort waarach ter de militairen met automa tische geweren geposteerd wa ren. De tekst op het bord: „Alle sportactiviteiten opgeschort wegens de slechte gesteldheid van het terrein". Mijn activiteiten worden vanwege andere omstandighe den voor heden beëindigd. Dit nog: ene R. Nixon te Washing ton heeft gemeld alles te zul len doen om de strijd in het Midden-Oosten te laten beëin digen. En aangezien R. Nixon een buitengewone reputatie heeft op het gebied van het blussen van wereldbranden belooft dat weer alle goeds. Groetjens. MERIJN (Van onze correspondent)' EINDHOVEN Kinder- meubelfabriek De Eekhoorn te 's-Heerenberg zal per 1 no vember a.s. worden overgeno men door Smedro B.V. te Heeze. Dertig werknemers van De Eekhoorn zullen ontslagen worden. De zestig machines van De Eekhoorn zullen op 1 november naar Heeze worden overgebracht. Smedro zal daarmee kinderstoelen en boxen maken. (ADVERTENTIE) Sind's enige tijd worden alle pakjes Kelly balvaret aan uw leverancier .afgeleverd met nevenstaand etiket van de Stichting Informatieve Etikettering Nederland. Kelly halvaret heeft één stip d.w.z. dat het 'teer'- en nicotine gehalte INFORMATIEVE ETIKETTER1NS NEDERLAND MINDER STIPPENMINDER'TEER'EN NICOTINE Vanzelfsprekend bevinden zich bij uw leverancier nog pakjes Kelly halvaret zonder deze officiële aanduiding. Deze Kelly halvaret sigaretten hebben dezelfda hoogwaardige kwaliteit en voldoen ook reeds volledig aan de 'één stip* lager is danTesp. 14 mg. .en 1,2 mg. per sigaret. norm van de Stichting Informatieve Etikeitering.

de Stem | 1973 | | pagina 13