Clubs niet gelukkig met KNVB-besluit Marcel Tekst: Romain van Dammc sport 0 arna- (Van onze sportredactie) BREDA - Het besluit van het KNVB-sectiebestuur teurvoetbal om volgend seizoen een hoofdklasse voor ama teurs te vormen is niet bij alle verenigingen in goede aarde gevallen. Vooral in het district Zuid I (voor het grootste ge deelte Westbrabantse en Zeeuwse clubs) zijn nogal wat be zwaren gerezen. Desondanks heeft het sectiebestuur toch be sloten om de hoofdklasse volgend jaar in te voeren. Alliance- voorzitter Th. Blijdenstein, tevens voorzitter van de Lande lijke Bond Amateurs Zuid I - de hond die de belangen van de amateurs behartigt - betreurt het besluit van de KNVB dan ook ten zeerste. Blijdenstein: „Het is eigenlijk precies hetzelfde als in 1954. Toen moest men besluiten of er in Ne derland betaald voetbal kwam of niet. Maar toen was het duidelijk ja of nee. Dat is nu beslist niet het geval. Het is nu vlees noch vis. De hoofdklas hoort eigenlijk niet meer bij de amateurs en ook niet bij het betaalde voetbal". 'RIET 'Raat 1 1 A AN het eind van de vo- rige competitie heeft de KNVB besloten om het volgend seizoen een hoofd- klasse voor amateurs te vormen. Om tot deze hoofdklasse te komen is echter een verscherpte de gradatie- en promotierege ling noodzakelijk gewor den. Er zullen drie hoofd klassen komen. Hoofdklas A (noord) wordt gevormd uit de districten noord en most. Hoofdklas B (mid den) wordt gevormd uit de districten west I en west II. Hoofdklas C (zuid) wordt gevormd uit de districten zuid I en zuid II. Momen teel zijn er zes eerste klas sen. Vanuit elke eerste klas in zuid I is dat IE promoveren de eerste ze ven naar de hoofdklasse. Vier clubs blijven in de eerste klas en de twee clubs die op de onderste twee plaatsen vertoeven degraderen naar de tweede klas. ,M het aantal clubs in de eerste klas E weer op 12 te brengen promoveren er vanuit de tweede klas B en de tweede klas A vier clubs naar de eerste klas E. In de tweede klas B blij ven dan vier clubs over, want de clubs die op de twee onderste plaatsen staan degraderen automa tisch naar de derde klas TYE nummers 1 van de derde klas A tot en met D promoveren auto matisch naar de tweede klas. De nummers 2 van de derde klas A tot en met D spelen in een groep een wedstrijdenreeks om twee plaatsen in de tweede klas. De nummers voorlaatst van de derde klasse A t/m D spelen in een groeji een wedstrijdenreeks waarbij de nummers drie en vier degraderen naar de vierde klas. De nummers laatst van de derde klassen de graderen automatisch naar de vierde klas. 1\E nummers 1 van de L* vierde klas promove ren naar de derde klas, ter wijl de nummers laatst van de vierde klassen degrade ren naar de afdelingen van de KNVB. BEZWAREN TEGEN HOOFDKLASSE Voorzitter Blijdenstein is het helemaal niet eens met de stelling van de KNVB, dat de hoofdklasse nodig is om een zo gunstig mogelijke ontwikkeling van het ama teurvoetbal te bewerkstelli gen. Blijdenstein: „De hoofdklasse is gewoon fu nest voor de rest van het amateurvoetbal. Kijk, de kop van het amateurvoet bal is eraf. Het gevolg van deze hoofdklasse is name lijk, dat de verenigingen, die niet in die hoofdklasse terechtkomen massaal de graderen. Die gaan in feite allemaal een klas lager spe len." Volgens Blijdenstein zullen de amateurbepalingen de spelers mogen bijvoorbeeld geen geld ontvangen voor ge leverde prestaties in de toekomst meer geschonden worden. Blijdenstein: „Het zit er dik in dat de spelers be taald zullen worden. Dat ge beurt nu ook al. Iedereen weet het eigenlijk. Maar het is ge woon niet te bewijzen. Dat kan niemand. Ik ben bang dat het door de hoofdklasse nog meer gaat gebeuren.. Kijk, ik vind heit niet erg dat êen club gesponsord wordt. Als een sponsor zeigt, we bouwen een clublokaal voor jullie, profi teert daar heel de vereniging van. Dat vind ik heel iets anders dan betalen van spe lers. Dat keur ik af". De landelijke bond amateurs van het district Zuid 1 is ook van mening dat de hoofdklasse een grote zuigkracht zal uitoe fenen op de andere amateur- verenigingen. Blijdenstein: „Het wordt de hoofdklassers erg gemakkelijk gemaakt. Ze kunnen zo maar spelers van een andere vereniging aan trekken. Daar hoeven ze vol gens de amateurbepalingen geen cent voor te betalen. Het is duis eng gemakkelijk voor de oliuibs om de beste spelers aan te trékken. En voor de spelers is het uiteraard ook aantrekkelijker om in de hoofdklasse te gaan spelen. Dat vind ik heel normaal. Als iemand erg goed kaïn voetbal len en hij krijgt de kans om over te stappen naar het be taalde voetbal moet hij dat beslist doen. Maar, het Gijn factoren, die de rest van het amateurvoetbal natuurlijk ver zieken. Bij het betaalde voet bal ligt dat al wat andera. Als die een speler van een ama- teurvereniginig wiillein hebben moeten ze er tenminste nog f 3000,- voor betalen. Er is zelfs sprake van dat dit 10.000 gul den wordt. Dan zie je als ver eniging er tenminste nog wat van terug. Eigenlijk klopt dit ook niet helemaal. Want een betaalde club kan bijvoorbeeld voor 15.000 gulden een hele voorhoede van een amateur- clulb opkopen. Zo'n club is dan wél gelijk geruïneerd. Want ze mogen zelf van die f 15.000- geen andere spelers kopen". Ooik het feit dat het de be taalde clubs nu erg gemakke lijk gemaakt wordt om op zoek te gaan naar jong talent kan volgens Blijdenstein fu neste gevolgejn hebben voor het amateurvoetbal. „Er ko men nu drie hoofdklassen met in toitaai 42 clubs. De prof clubs moeten nu alleen maar- naar die clubs gaan kijken om talentvolle spelers aan te trek ken. Je legt je spelers dus eigenlijk in eem etalage. Het zelfde is gebeurd met het im- voerein van de juniorenlioofd- klasse. De meest talentvolle worden dan ook nog uitgeno digd voor een training in Zeist. De scouts vain de betaal de verenigingen hoeven dus alleen maar naar die centrale training te gaan kijken." Voorzitter Blijdenstein is heit oök niet eens met de pro cedure die gevolgd is met het invoeren van de hoofdklasse. Blijidienstein: „Er is altijd al kritiek geweest op de te vor men hoofdklasse- Er zijn ver schillende hearings gehouden, waarop dat tot uiting kwam. Eigenlijk moet daar in de bondsvergadering over gepraat worden. Maar die wondt altijd gehouden in november. Dus veel te laat. We hebben toen ook met dertien afgevaardig den een brief geschreven waarin we vroegen of die ver gadering niet vroeger gelegd ion worden. We kregen toen antwoord dat dit niet kon in verband met vakanties. Verder hebben we er niets meer van gehoord. 0 Voorzitter Blijdenstein: De hoofdklasse is funest voor het amateurvoetbal." (Foto Ben Steffen.) De LAB-district Zuid heeft echter nog meeT bezwaren te gen de hoofdklasse Blijden stein: „Als vereniging moet je verre reizen gaan maken. .Te, bent een hele dag onderweg. Volgens mij wordt dat ook een, probleem. Alliance speelt nu in de derde klas en we heb ben zelfs wel eens moeite om de sipelers bij elkaar te krij gen. Eigenlijk is dat ook wel begrijpelijk. Sommigen men sen zijn in verband met hun werk waak buitenshuis. Die hebben dan ook geen zin om zondag een hele dag van huis te gaan. En dat is logisch, want je moet niet vergeten, dat het amatwurs zijn. Ze voetballen voor bun ple zier". Een pluspunt voor de vere nigingen die in de hoofdklasse terecht komen is da,t de KNVB naar alle waarschijn- liijikheid de clubs reiskosten zal gaan vergoeden. Binnen niet al te lange tijd zal de KNVB hierover beslissen. Blijdenstein: „Kijk, het ver goeden van die reiskosten vind ik goed. Maar eigenlijk is het in strijd met de amateur bepalingen. Daarom ben ik ook van mening dat de ama- teurregels op de helling gaan- We hebben eens voorgesteld dat het amateurs zijn. Ze moest wonden overgelaten of ze naar de hoofdklasse wilden of niet. Maar dat wil de KNVB uiteraard niet, want dan krijgen ze niet genoeg goede clubs bij elkaar. Het zal er volgens mij wel op uit draaien Jat we over een paar jaar de hoofdklasse een onaf hankelijke klasse wordt. Dat de verenigingen dus zelf mo gen bepalen of ze de spelers betalen of niet. Het wordt dan wel een mooie doorstroming voor het betaalde voetbal. Spelers die terug willen, gaan dan naar die hoofdklasse. De kloof tussen het „echte" ama teurvoetbal en de hoofdiklasse wordlt dan steeds groter". De AUiance-voorzitter is ook niet gelukkig met de scheids lijnen die de KNVB voor de drie hoofdklassen getrokken heeft. „Ik had liever gezien dat bijvoorbeeld een l'ijn tus sen Rotterdam en Nijmegen getrokken was. Want er be staat nog een gevaar. Het is wel theoretisch, maar het kan mogelijk zijn. Als nu bijvoor beeld drie jaar achter elkaar twee Wfestbrabantse clubs op de onderste twee plaatsen staan degraderen ze. Er komt er één voor in de plaats. Na een tijdje heb je dan geen enkele meer in de hoofdklas se". Cees Vermint, trainer van landskampioen RBC vreest vooral dat door het Invoe ren van de hoofdklasse en de verscherpte degradatie- en promatjeregelimg de spelverru- wing steeds meer zal toene men. Vermunt: „Tot nu toe heb ik daar gelukkig nog niet zoveel van gemerkt. Maar ik ben bang dat het, als de com petitie wat langer aan de gang is wel het geval zal ziln. Na tuurlijk is dat begrijpelijk. Als je als eersteklasser niet bij de bovenste zeven komt en niet promoveert naar de hoofdklasse degradeer je in feite. De clubs die dan ook nog op de onderste plaatsen terecht komen degraderen twee keer- Ik heb aan het begin van de competitie dan ook gezegd dat we voor een zwaar seizoen staan. Je moet dus met een heel andere in stelling beginnen. Als je aan de top wilt spelen vraagt dat offers. Je moet meer trainen bijvoorbeeld. Wat die hardheid betreft is het volgens mij wel zo, dat de club die door hard te spelen in de hoofdklasse wil komen op een gegeven moment toch door de mand valt. Met forceren hereik je namelijk niks. Je moet wel kwaliteit In de ploeg heb ben". De verre reizen die de clubs uit de hoofdklasse moeten gaan maken ziet Cees Ver munt .niet als een bezwaar. Vermunt: „Ik vind dat geen argument. Ongeveer twintig jaar geleden speelde ik in het eerste team van RBC. Toen was het nog allemaal amateur voetbal. En we moesten ook verre reizen maken. Tegen woordig zijn de wegen veel beter. Nee, dat zie ik echt niet als een bezwaar". Cees Vermunt vindt eohter wel dat de hoofdklasse op een ongelukkig moment ingevoerd wordt. „Daar bedoel ik het volgende mee. Verschillende clubs die jaren aan de top gespeeld hebben en nu door allerlei factoren een wat onge lukkig seizoen hebben pakken naast de hoofdklasse. Kijk maar naar TSC. Die hebben altijd aan de top gestaan. Nu gaat het wat minder- Ook Sparta '25 draait momenteel niet zo best. Die zijn twee jaar geleden nog landskampi oen geweest. Voor die cluns zou jk het erg jammer vinden als ze er niet bij zijn. Maar je kunt uiteraard nog niet zeggen hoe de competiie verloopt. E- moeten nog veel wedstrijden gespeeld worden". TSC-bestuurslid De Laat van mening dat de hoofdklasse een zelfstandig leven zal gaar. leiden. De Laait: ,Het wordt een groep tussen het betaalde voetbal en het amateurvoetbal. De amateurbepalimgen ziullen dan ook ruimer geïnterpre teerd moeten worden. Uiter aard is het wel prettig dat de KNVB die reiskosten die er boven opkamen wil vergoeden. Toch ben ik bang <Jat het de verenigingen in het algemeen veel geld gaat kosten. Stel nou dat T.SC in de hoofdklasse komt en we 'draaien imee in de middenmoot. Volgens mij scheelt dat dan erg veel in de publieke belangstelling. Kijk, als je in de eerste klas E in de middenmoot speelt, maar je moet tegen Veeree Boys komt er toch ontzettend veel pu bliek kijken. Het is tenslotte een derby. Maar als TSC ite- gen Limibungia moet spelen en ■er istaiat niets op het spel zal dat enorm veel schelen in de publieke belangstelling". Vlissingen, de enige Zeeuw se vertegenwoordiger in de eerste klas E is altijd al voorstander geweest voor voor een hoofdklasse in het amateurvoetbal. Secretaris 8 okiober 19/J EOS ANGELES (AP - «Verdwenen zijn het witte ge- i zicht en de op een kachelpijp lijkende hoed met bloemen. Bewonderaars van Marcel ■Marceau zullen moeite hebben «Be pantomimespeler te her- Jkennen in zijn nieuwe film [totdat hij begint te bewegen. Marceau speelt dn zijn eerste grote film Shanks de hoofdrol maar ditmaal niet de wereld beroemde figuur Bip, de tragi komische clown waarmee hij 16 jaar geleden is begonnen. In plaats daarvan beeldt hij iowel Malcolm Shanks uit, een yetensohapsman die beschikt )Ver bovennatuurlijke krach ten, als de oude Walker een mysterieuze grijsaard van 80 iaar' 1MT Iets nieuwis voor Marceau is dat hij ook praat. „Ik heb ïooit sinds ik met Bip begon ip het toneel gesproken" zei le in Straatsburg geboren mi- mespeler. Vele mensen zijn jan ook van mening dat hij doofstom is en zullen verrast (Van onze rtv-redactie) BREDA Het nu al weer zes jaar bestaande swingor kest, The four city seven plus Mie heeft onlangs een nieuwe plaat het daglicht doen zien. Dixie is back in town. Voor ons een reden om deze for- le, waarvan de meeste le den uit Brabant komen nog eens naar voren te halen. Het orkest kreeg veel bekendheid, door op jazzconcoursen diverse irijzen weg te slepen (Beek sn Donk, Utrecht). In de herinnering ook ligt iet optreden van het orkest ijdens het nachtconcert van iet Oude Stijl Jazz Festival In iet Bredase Turfschip. Met de niniddels overleden Ameri- taaaise klarinettist Albert Ni- sholas- Op de foto van links naar ■echts: Marcel Hendricks, Je roen Ophoff, Hans Kreyts, Jos truggemam, Jan Hoeks, Plet Saakes, Tonny van Kampen en le Bredanaar Daan Wiltha- ;en. De Joode hierover: „We heb ben er nooit bezwaar tegen gehad. De KNVB vergoedt een gedeelte van de reiskos ten. De clubs verliezen dus geen extra-geld. We zijn ook voorstander van een onaf hankelijke klasse. Maar dat zal weer wel enkele jaren duren voor die ingevoerd wordt. We moeten eerst maar eens proberen om in die hoofdklasse te komen". KEVISIE 18 OOR DOVE (Van onze r.t.v.-redactie) ETTEN-LEUR —De heer J. lep uit Etten-Leur is een lenmans actie begonnen ten •ehoeve van dove televisie- ijkers. Jn een brief aam onze •edactie stelt hij de gehele iroblematiek van mensen, die loof rijn en graag tv kijken lan de orde. Het zijn juist de populaire programma's „Driesprong", i,Dubbel en dwars" en de „Be- .ernd Boudewijn kwis", waar 'e doven nauwelijks naar :unnen kijken en zeker niet lan mee kunnen doen, „Dove mensen kunnen nooit te nimmer naar een opera, meel of cabaret, daarom juist 1:7 20 belangrijk. Het .neet van de tv kan voor de love vergroot worden als er naar meer met ondertitels lerd gewerkt. Ook bij de Ne- lerianse programma's. Het is turners zo, dat de meeste uit zendingen weken van te voren opgenomen worden", aldus de h'®er Klep in zijn brief. „In pet verleden werd op de zon- agmid'dag het nieuws in het 'eekjournaal van ondertitels oorzien. waarom gebeurt dat Bet meer? Het gaat voor ge- endicapten steeds meer berg- 1 .stelt de heer Klep vast. heeft twee brieven aan int en KRO gestuurd en ving de volgende antwoor- De TROS: „Wij hebben idee aan alle kanten beke- Mn, doch na rijp beraad moe- wij tot onze spijt meedelen, Qu TROS werkelijk niet - n beginnen aan hetgeen u 3 verzoekt ten aanzien van ie dove kijkers." ,0® KRO: „Als oplossing j- "et probleem van, voor mensen moeilijk te vol- programma's, noemt u", r"l ,heeJ Klep) „alle, ook Ioi-iu i programma's, on- mdov+'i,: In de praktijk komt mdertitehng neer op forse in vesteringen. Hiervoor ont- wing in de hand werkt. RBC-trainer Vermunt is bang dat de verscherpte promotie- en degradatieregeling spelvetrv

de Stem | 1973 | | pagina 12