WINTER KRIJGT GEEN KANS AAN SPANJE'S COSTA DEE SOL O WiNTERVAKANTIE Mensen die deze winter in Zuid-Spanje gaan over winteren raad ik aan eens een auto te huren en van uit Algeciras met de veer boot over te steken naar Ceuta in Marokko (p. p. 95 pesetas, voor de auto 605 pesetas) om daarna door het Noorden van Ma rokko een trektocht te maken. Ook worden deze winter verschillende all-in reizen naar Marokko (o.a. zonne- retourtjes van 4-5 dagen) aangeboden. Enkele voor beelden: 0 2 en 3 weekse trek tochten per Ford Transit naar Midden- en Zuid Ma rokko met overnachting in hotels of op campings, v.a. 550,North African Camping Organisation te Wychen. 0 Luxe trektochten met touringcars en overnach ting in goede hotels, van af 1800,.Reisbureau KNAC-Pullmanclub. 0 Eenvoudige tochten voor jongelui. Reisbureau Roy. 0 All-in vliegreis (14 dg) op basis van half pension in hotel te Agadir, vanaf f 840,-. Eurotours. 0 All-in vliegreis (14 dg) op basis van halfpension in Agadir van f 802 tot f 984 p.p. Airtouropa. 0 Rondreis 15 dagen, r waarvan 1 week in Agadir, vanaf 1095,vliegreis 8 dagen halfpension in ho tel te Agadir vanaf 649. Centouri. 0 Zonretourtje van 5 da gen met halfpension van af 279,Vliegunie (Ar- ke Reizen - Neckermann Vliegreizen - NRV Holi day). De Costa del Sol is een van de langste vakantiekusten: by na 200 kilometer. Uitgestrekte stranden worden afgewisseld door ruige rotsmassieven en vele haventjes die soms slechts enkele oude vissersbootjes bergen maar ook, zoals in Malaga, grote oceaanstomers. Langs de hele kust loopt een schitterende, niet al te drukke, weg waar men soms van grote hoogte een kijkje op de zee kan nemen. De temperatuur schommelt in de winter maanden tussen de 12Vs en 17 graden. Men moet er wel reke ning mee houden dat het weer in één etmaal soms meerdere malen kan omslaan. Zelfs in de koudste maand, januari, is het soms mogelijk in zwempak aan het strand te zitten. De meest bekende plaatsen aan de Costa del Sol zijn: Torremolinos, Ma laga, Mavbella, Fuengirola en Estapona. VENNEKES Het kimaat aan de Costa del Sol is in de winter zelfs voor Spaanse begrippen ongewoon zacht. De Sierra Nevada zorgt er voor dat de koude landwind geen kans krijgt op de stran den neer te strijken, waardoor de warme wind uit de Sahara voor een aangename tempe ratuur kan zorgen. Niettemin moet een vakantieganger in de wintermaanden niet den ken dat hij of zij er alleen maar is met een zwembroekje, een luchtig jurkje en voor de eventuele regen een paraplu. Dat is een misvatting. Een dik ke trui en een stevige panta lon komen echt wel van pas, zeker wanneer men geruime tijd overwintert in een appar tement. In dat geval is het trouwens ook aan te raden bij de boeking nadrukkelijk een appartement met goede ver warmingsmogelijkheid te vra gen, want dat kan op z'n tijd wel eens nodig zijn. Komt dit misschien over als een koude douche; men moet niet ver geten dat zelfs in de koudste maand aan de Costa del Sol (januari) de temperatuur al tijd nog zo'n tien graden ho ger is dan in Nederland in dezelfde maand- Ik heb mijn vakantie met vrouw en kinderen nu twee maal doorgebracht in Fuen girola. Als het aan mijn kin deren ligt moet ik daar de komende jaren weer naar toe. En niet ten onrechte. Fuengi rola ligt tussen het Amster dam van de Costa del Sol. Torremolinos (wat de drukte betreft) en het meer mondai ne Marbella. Voor wie rust zoekt en toch af en toe eens een soort Kalverstraat wil aandoen of een avondje sjiek wil uitgaan is dit een ideaal oord. Allen: hoelang zal die rust er nog zijn? Toen ik er voor de tweede keer kwam, waren alle open plekken' aan de boulevard bezet door to renhoge flats, volgestopt met vakantiegangers,. Wie meerdere malen in Spanje is geweest zal het met me eens zijn: in „ontdekte" badplaat sen weet men, met name in restaurants en leuke tentjes aan de boulevard, de prijs te noemen, dat wil zeggen als je ervan uitgaat dat alles in Spanje spotgoedkoop is. Geef je je ogen goed de kost en druf je ook eens een tent bin nen te lopen waar geen Ne derlander de scepter zwaait- dan ben je beduidend goed koper uit. Maar nogmaals je moet wel kritisch zijn. Ik heb het meegemaakt dat in één jaar tijds de prijs van een cu- ba-libre was verdubbeld in de zelfde tent. Ga je dan even een paar straten verder dan blijkt alles wel mee te vallen. Overigens is het een misvat ting te veronderstellen dat cuba libre uitsluitend rum- cola betekent. Alle sterke dranken waarbij cola wordt gedronken worden cuba libre genoemd. Voor dagtripjes leent de Cos ta del Sol zich geweldig. An- dalusië is een mooie streek - waar heel duidelijk de Moorse inslag valt te bespeuren. Veel kleine nauwe straatjes - waar de huisvrouw kennelijk maar één taak heeft: het bijna wekelijks witkalken van de voorgevels. Tochtjes naar Granada met het wereldberoemde Alham- bra met zijn tuinen en grote bloemenzee waar rozen het hele jaar door bloeien, of naar het bergdorpje Mijas waar on danks alle commercie toch 'n verrrukelijke sfeer hangt, of naar Malaga met z'n modai- ne binnenstad maar waar de buitenwijken een enorme ar moede uitstralen. Voor wie er zo'n honderdvijf- tig gulden per persoon voor over heeft bestaat de moge lijkheid een overtochtje naar Marokko te maken. In die 2 dagen wordt je wel een over laden programma voorge schoteld. waarbij vrijwel geen tijd is voor eigen initiatieven, maar het is beslist de moeite waard. DOOR WIM f KING Vrijwel alle bekende reisbureaus hebben vluchten naar de Csta dei Sol. Geland wordt in Malaga waarna per bus het tripje naar hotel oj appartement gemaakt wordt. Wie geruime tijd ooerwinrerl kan er ook met de auto naar toe maar dan moet men voor de reis toch wel vier dopen uittrekken. Zeven weken overwinteren in een 2 kamerappartement va rieert pe- persoon van ongeveer f 500 in een minder luxueus appartement in Torremolinos tot bijna 1200 gulden in een van de sjieks'.s appartementen in Fuengirola. Een geheel ve-zorgde twee-weekse reis kan al voor zo'n 550 gulden en dan kan de prijs oplopen tot ruim 800 gulden. Wie in hel appartement zelf kookt doet er verstandig aan direct bij aankomst te zoeken naar de plaatselijke markt die doorgaans elke werkdag in de ochtenduren wordt gehouden. Weliswaar is de keus aan groenten beperkt, maar de prijzen liggen met. hoger dan in Nederland. Ook vis en vlees is daar te koop. Aheen een mals biefstukje zul je er niet vinden, boven dien heboen de Spanjaarden er weinig kaas van gegeten vlees goed te snijden. De prijs van vlees komt ongeveer overeen met die in Nederland. Drank.n zijn over hel algemeen goedkoop. Plaatselijke land- wijn is doorgaans niet veel duurder dan één gulden per liter. Wie niet vastgeroest zit aan de bekende frisdrankmerken (die zijn niet zo goedkoop) kan voor weinig geld goede Spaanse frisdranken krijgen. IERS DAN IN DE KI -TOEREN EN 'ERTIER ZOALS i gehouden om hen :an nood te kunnen Verder moet de ski- voortdurend op be- i dat andere skiërs irtige capriolen thalen en de ruim- n in dergelijke ge- dig heeft voor een uitwijkmanoeuvre groter zijn dan het •over men beschikt, verder uiteraard dat ig genoeg is om uit en zelfs om abrupt i, waarbij men in nood gebruik moet n de achterwerk- van boven aansnel- ir dient zijn vaart assen aan het zich op de piste bewe- ;ct en hij moet er kening mee houden rerhoeds naar rechts an uitwijken. In te- tot het autover- oeven skiërs niet :e kijken. Ook is het ten ski te verliezen iemand daarover is de eigenaar van intwoordelijk. lient tenslotte te niemand zich er beroepen kan een te zijn. Het is een irincipe geworden - dingen zich op een neer mogen veroor- hun prestaties toe- besiuit alleen de rest: doe wel en n. Marokko is een land met een grote variatie in landschap en bevolking. Het grenst aan de Middellandse Zee en aan de Atlantische Oceaan, wordt in het oosten be- grensd door lange bergketens van het Rifgebergte en de Midden-Atlas en in het zuiden ligt de Djebl-Sahara, het voorland van de echte Sahara-woestijn. De sfeer van het landschap wordt in sterke mate bepaald door de fatalistische {levensopvatting van de Marokkaan. Het land is Islamitisch en het „Inch-Allah" (als Mlah het wil) viert er hoogtij. Wat klimaat betreft is het een land met droge winden in de zomer en vrij veel neerslag in de winter. De jaargemiddelden aan maximum temperaturen variëren van 20° C. in Tanger tot 31,2° in Zagora. Marokko LAND Jyvaskyla De wereld van de Islam ontmoet s m overal in MarokkoFoto: de moskee Bab el Mansour te Méknét. voor avontuur en romantiek Marokko is eerst en vooral een vakantieland voor mensen die eens wat anders willen dan dc vier Z's: zon-zee-zand en zopie. Het biedt enorme mogelijkheden voor doe-het-zelf reizigers alsmede voor hen die een geheel verzorgde reis willen maken. Zelf maakte ik een kampeersafarie met een groep van acht personen. De Nederlander Andy Fellman heeft ons tijdens deze safarietocht dwars door het noordelijk deel van Marokko geleid. DOORELCO AKKERSDiJK ritme van arabische muziek. Na enig zoeken vonden we middenin een bos èen grote witte tent. Toen we er binnen- girtgen werden we geconfron teerd met een geweldig feest. Tientallen vrouwen zongen en dansten op het ritme van trommels, vedels, fluiten en handgeklap. Het was een fas cinerend schouwspel, waarvan we tot diep in de nacht geno ten. SCHOUWSPEL In de Medina van Fes zagen we meisjes van vijf, zes jaar de mooiste Berbertapijten knopen onder leiding van oudere meis jes die aanwijzingen gaven voor de patronen. Hier bevinden zich ook de leerlooierijen en -ververijen die bevoorraad worden door ezels die stapels stinkende huiden naar de looibassins voeren. Vanaf de daken van de omliggende hui zen hadden we een goed uit zicht op dit boeiende schouw spel. GEBEDEL Een van de zaken waarvoor el ke toerist gewaarschuwd moet worden is: niet in te gaan op het gebedel van kinderen. Laat men zijn goede hart spre ken en geeft men aan een paar kinderen wat muntjes dan is men in de kortste keren in gesloten door een horde jon gens en meisjes waar ze zo snel vandaan komen is je een raadsel die je als om strijd belegeren, zodat het aanbeve ling verdient om hoezeer men ook door medelijden be wogen moge zijn de hand op de portemonnee te houden. Marokko is een goedkoop va kantieland, zolang men zich houdt aan de inheemse spij zen, dranken en artikelen. Dé Islam verbiedt het drinken van alcohol, zodat sterke drank alleen in internationale hotels en tegen internationaal geldende prijzen te koop is. De nationale drank is verfrissen de muntthee, die al voor 0,60 Dirham (is 42 cent) overal te koop is. Op de markten en in de Medina's is het fruit spot goedkoop, o.a. 10 sinaasappe len voor 40 cent. Afdingen is overal gebiedende eis aj lijkt het voor velen in het begin een minderwaardige zaak ge zien de heersende armoede. De koopman verwacht echter, dat de klant afdingt en heeft zijn prijzen daarop ingesteld, - zodat men zichzelf te kort zou doen wanneer men zich van afdingen zou onthouden. NIET DUUR Eten is niet duur; in een door- snee-restaurant kost een toe ristisch menu van 4 tot 5 gangen niet meer dan 10 tot 12 Dirham 7,tot 8,40). Maar nog goedkoper is het een klein Marokkaans eethuis in de Medina te bezoeken waar men zich voor slechts drie tot vier gulden te goed kan doen aan typisch Marokkaanse gerech ten, zoals cous-cous, geitekaas, joghurt, meloen, dadels. Het is vooral de totaal andere sfeer die een bezoek aan Ma rokko uitermate boeiend maakt. In Tetuan dwaalden we door de Medina en de Mella. De Medina is de oude, om muurde binnenstad en de Mel la is de joodse wijk ervan. Een wir-war van straatjes waar je zonder gids grote kans loopt te verdwalen. Een drukte tan belang heerst er, duizen den bazars en werkplaatsjes van ambachtslieden, bedelen de mensen, brievenschrijvers - en slangenbezweerders, vrouw tjes die van neinde en verre gekomen zijn om een paar ei eren, een handjevol graan en een paar bosjes mint te ver kopen. Tussen het geroezemoes tan duizenden mensen klinkt herhaaldelijk het belgerinkel tan ezels die zich door de druk bevolkte smalle straatjes een weg banen. In de heilige stad Moulay Idriss, enkele ja ren geleden nog verboden ter rein voor niet-muzelmannen, straalde ons de heiligheid van de daken tegemoet. Alles wat met de Islam of met het ko ninklijk huis te maken heeft, is heilig in Marokko. De ko ningen zijn rechtstreekse af stammelingen van de profeet Mohammed. Alle koninklijke Paleizen en moskeeën hebben daken van een intens mooie, heilige kleur groen. Midden in de nacht in Zer- louti, nabij Moulay Idriss, hoorden wc niet ver van onze kampeerplaats 't fascinerende

de Stem | 1973 | | pagina 25