TOCH LEVEN WE LANGER DAN VROEGER Vraagtekens bij de medische vooruitgang rrico ONDERZOEK NAAR ZWENDEL MET GELD VAN LIEF DADIGHEID Koelwater van 30 graden gevaar voor milieu Goed sparen is: hoge rente en betere voorwaarden. tot m iipf: af W aterzui veraars kunnen tempo niet bijhouden Racistische gruwel moorden in Boston binnenland ver Ziekten Voeding Nederlander wilde jachtluipaarden invoeren in New York Kaas met ster-allures Loonzakjes-actie voor goede doelen paplap oor uw pan Burgemeester Gewonnen Moet dat nu wel zo Progressief beleid Niet waar Vakbeweging Beroepswerklozen F.van Lanschot Zaterdag 6 oktober 1973 12 19 omdat De Bilt ook weekeinde pracht :eft beloofd, snapt u wel, dat ik m'n hart vast te houden. t u mag de Grote an morgen dan mis- i erleven, maar die of meer? ande er maandagochtend zullen zijn? Laten htig zijn. >ktober beginnen op 3 definitief de adingen. Nou, dan wat mensen 's mor- rer worden met de lan. int de werkgevers ;ssiegroep noemen; zijn wij politiek en te onbelangrijk", man Bartels in Den laag we ze, de gezamen- .ggvers, cq. onderne- toch maar eens ver- doordravers van de net iemand die tuist IAC een voetbalclub zei zelfs: NAC is balclub, man. Ik zei: man. Hij: da's nie. wel. Hij: 'snie. Ik: e. Swel. Snie. Swel, iu wel! Swel! :ek meldde een bu- Amsterdam in een wer de diepvries- t wij, Nederlanders oor 250 tot 300 mil- n aan consumptie-ijs oor ongeveer 25 gul- ersoon, oud en jong, ein. i en blijven er ijs- r. er personeel wil een lalvedaagse werk- ik in de loop van n vijfenhalvedaagse gelezen. irdf te hoog van de izen. het (week) end van de doordraversprijs ;even. Maar u staat hogere personeels- iste uitspraak van de it toch op rekening an de verdachten in unterszaak, die don- echt stonden in Den zei: „Ik wist niet verboden was; we er toch vrijheid van on in het zwerk. Zo. ik in zitten. sellige zaterdag- en Zzzzzzzz...en weg MERIJN autoriteiten de kerkvorst Kempf het bisdom 'n een snel achteruitgaan te hebben gebracht, de voorts over een van de bisschop de over de eventuele van de priesterwij- gehuwde mannen tten. blieken van het dio- it de stad Frankfort ntal kleine plaatsen hebben zich intussen ichter hun bisschop s ook bij niet-katho- gens zijn tolerantie ïeid tot dialoog be waarnemers zien in pling van Bafile een een versterkte druk rogressieven" in de kerk om ook de chop Kempf verte- gde liberale opvat- 'e kwestie van het te zwakken. Kempf zelf heeft en verklaring uitge- larin hij zegt geen aftreden te zien in welke nuntius Ba- hem heeft geuit, aring zal vandaag en n alle kerken van "n worden voorgele- ;mpf verzekert zijn dat hij zich in de jaren zal inspannen wijze van ambtsuit- welke „enerzijds re- udt met de concrete le pastorale situatie dom en waarin an- e trouw aan geloof vanzelfsprekend is", tiet op de verwijten Bafile te willen in- wil hij alleen doen het hoogste gezag in TVJij mensen leven tegenwoordig heel wat langer dan vroeger. Maar dat hebben we zeker niet op de eerste plaats aan de dokter te danken. De Britse medicus J. Powles stelt „De medische ingrepen zijn maar van ge ringe betekenis voor onze gezondheid Veel belangrijker zijn: de betere voeding, en het toen- men van de sanitaire voor- zieningen. In het eerste artikel van de ze serie is erop gewezen, dat Powles spreekt over „de me dische inflatie" in de laatste twintig jaar. Het succes staat volgens hem in geen verhou ding tot het kapitaal en de mankracht die erin gestopt is, Powles schrijft in zijn discussiestuk, dat binnenkort zal verschijnen in het „Handboek Hulpverlenen en Veranderen" van het Natio naal Centrum voor de Gees telijke Volksgezondheid: „O- ver het geheel genomen is de strijd van de industriële mens tegen ziekte nauwelijks dat succes toe te kennen, dat men ons wil doen geloven gebruik betreft (voeding, sa nitaire controle) als wat de vrijwillige geboortenregeliog aangaat. 2) Medische ingrepen bij in dividuen zijn vam geringe be tekenis voor de gezondheid. In de tweede helft van de achttiende eeuw is de daling van het sterftecijfer ingezet, vooral dank zij de bestrijding van infectieziekten op jonge leeftijd. De eerste hoofdfac tor was de verbeterde voe ding. Powles: „Dat de groei van nieuwe industriesteden tot een verbetering van de directe menselijke omgeving geleid heeft, is onwaar schijnlijk. Mogelijk met uit zondering van de pokkenin- entin-g, kon geen enkel ge neesmiddel of techniek in staat worden geacht het na tuurlijke verloop van ziekten in de bevolking te beïnvloe den. Van de verbeterde voe ding is bekend dat deze een leidende rol gespeeld moet hebben in de sterftedaling bij tuberculose. De daling veroorzaakte in de tweede helft van de achttiende eeuw liefst 47 procent van de tota le afname van het sterftecij fer." Een onderzoeker die zich hiermee heeft bezig gehou den, noemt als de belangrijk ste factor voor de huidige gezondheidssituatie de veran dering in sociaal gedrag, die leidde tot vrijwillige en doeltreffende geboortenrege ling, waardoor de verbeterde voeding niet door overbevol king werd teniet gedaan. De tweede hoofdfactor was de sanitaire hervorming. De ze had vanaf 1870 ongeveer, een sterftedaling bij inge wandsinfecties tot gevolg. De derde hoofdfactor is dan het medische ingrijpen ge weest. Het is volgens Powles niet waarschijnlijk, dat dit al voor 1925 van enige beteke nis was en het is erg moei lijk om de betekenis daarna te schatten. Allerwegen In een aantal artikelen wordt ingegaan op een geruchtmakend discus siestuk van de Engelse arts en medische eco loog J. Powles. In dat stuk wordt de huidige gezondheidszorg en de manier waarop mensen die gebruiken, tot in zijn wortels aangetast. Dit is het tweede artikel. wordt de komst van de anti biotica en van doeltreffende inentingscampagnes als een mijlpaal in de strijd tegen infectieziekten beschouwd. Hoewel dat klopt voor be paalde gevallen, zoals bij voorbeeld de inenting tegen difterie, is hun bijdrage aan de totale sterftedaling in de laatste twee eeuwen volgens Powles miniem. De terugloop van het sterfte cijfer had al plaatsgevon den, voordat die antibiotica beschikbaar waren. Als ze er eenmaal zijn, is er slechts een geringe extra daling te constateren. Porter heeft onlangs voor En geland en Wales de kinder sterfte (tot 15 jaar) tenge volge van rode hond, difte rie, kinkhoest en mazelen in een grafiek uitgezet voor de periode 1860-1965. Bijna 90 (negentig) procent van de totale daling van het sterfte cijfer in deze periode vond plaats vóór de intrede van antibiotica en verplichte in enting tegen difterie. Powles meent dat uit de sterftedaling bij infectieziek ten tijdens de industrialisatie twee onderling samenhan gende conclusies ziin te trek ken: 1) De hoofdbetekenis voor de gezondheid ligt in de in teractie van de mens met zijn omgeving, zowel wat het De belangrijkste ziekten in onze industriële samenleving kunnen tot de volgende hoofdklassen worden terug gebracht: Geslachtziekten; Psychische stoornissen, Ziekten die gemeengoed van of kenmerkend zijn voor in dustriële bevolking, zoals slagaderverkalking (hartaan vallen en beroerten), suiker ziekte, hoge bloeddruk, be paalde vormen van kanker (met name in longen, dikke darm en borst), chronische bronchitis, tandbederf, zwe ren aan de twaalfvingerige- darm, blindedarmontsteking, spataders, bepaalde beroeps ziekten, huishoudelijke-, ver- keers- en bedrijfsongevallen. De restgroep, die niet met onze leefwijze verband houdt, is waarschijnlijk niet groot. Het betreft enkele vormen van infectie en kan ker, een klein aantal ouder domsziekten en een iets gro ter aantal stofwisselingsziek ten. Een belangrijk deel van de ziektelast in onze samenle ving komt door die samenle ving. Als je traumatische en bepaalde beroepsziekten bui ten beschouwing laat, hoe kunnen dan de resterende ziekten het best worden ge kenmerkt Vaak worden ze betiteld als „chronisch" in tegenstelling tot de „acute' ziekten van 'vroeger. Maar, zegt Powles, de hartziekte hoeft niet minder acuut te zijn in zijn uitwerking dan de tuberculose. „Het etiket teren van een ziekte als chronisch-, zegt ons weinig. Het onderscheid tussen be smettelijke en degeneratieve (ontaarde) ziekten zijn als belangrijkste gezondheids problemen grotendeels ver drongen. De vraag is nu de geconstateerde of die „doge neratie" een algemeen gel dend verschijnsel in de bio logie van de mens is, die we pas in de gaten hebben ge kregen toen de mensen ouder werden, of dat die degenera tie juist speciaal het resul taat is van een soort relatie tussen onze maatschappij en onze gezondheid Volgens Powles kan dat laat ste worden aangetoond. We leven in een ziek-makende wereld. JOS AKLERS NEW YORK (RTR) -- Een Nederlander, F. Z., heeft ge probeerd twintig jachtluipaar den uit Afrika in New York ln te voeren. Als hij daar ver oordeeld wordt, kan hij maxi maal vijf jaar gevangenisstraf on 10.000 dollar boete krijgen, gen. De jachtluipaarden behoren tot de diersoorten die met uit sterven worden bedreigd. (ADVERTENTIE) "iet vevgeten...Frico eten RIJSWIJK (ANP) Het onderzoek naar methoden voor zuivering van het oppervlakte water voor de bereiding van verantwoord drinkwater ver toont thans een grote achter stand. De eisen, die aan het benodigde onderzoek worden gesteld, hebben bovendien de grenzen van de aanwezige technische en wetenschappelij ke kennis overschreden. Dit onderzoek moet worden geïn tensiveerd. Hiervoor is mee» geld nodig dan de kwartcent per kubieke meter water, die nu aan speurwerk wordt uit- gegeven. Dit heeft de directeur van het KIWA, ir. G. Wijnstra. in Rijswij-k deze week meege deeld. De verontreiniging van het oppervlaktewater, met ma- me dat van de Rijn. heeft dengelijke vonmen aangemo- men dat het voor de zuive raars met de kennis waarover zij beschikken, bijna ondoen lijk wondt nog goed drinkwa ter af te leveren. In mei van dit jaar gaf de 1AWR, de vereniging van- drinkwaterl-eid-inigbedrijven in de Riinoevenstaten, èen memo randum uit waarin zij kenbaar maakten, dat de waterzuive raars met de rug tegen de muur stonden. „Wij zijn aan het einde van ons Latijn", zo klonik het uit de morad-eoi van de verantwoordelijke men sen. De heer Wijnstra haalde het (Van een onzer verslaggevers) WINTERSWIJK Is er op grote schaal zwendel gepleegd met liefdadigheidsgeld? Dit wordt momenteel onderzocht door de Utrechtse politie. Het gaat hier om tonnen geld. ingezameld via een loonzakjes actie door de Utrechtse stichting „Verenigde Chari tatieve Instellingen" Deze stichting beweert geld tot een totaal van ruim een half mil joen overgedragen te hebben aan een vijftal „goede doe len". Een deel van deze „be gunstigden" zoals het Konin gin Wilhelminafonds ontkent echter hevig ooit maar 'n cen-t te hebben gehad. De zaak is aan het rollen gebracht door de Winterswijkse juwelier Wim Overkamp, die een recla mecampagne van de Utrechtse stichting niet vetrouwde. Hij weigerde te betalen en is op 1 oktober in het gelijk gesteld door de kantonrechter van Groenlo, die gewaagde van „listige kunstgrepen en valse voorwendsels''. In april 1970 vervoegde zich bij Overkamp een keurige heer met een peperdure wa gen die vroeg of Overkamp wilde adverteren op d-e loon zakjes van een aantal bedrij ven in Winterswijk. De op brengst van deze advertenties was bestemd voor een stich ting Verenigde Charitatieve In stellingen te Utrecht, die er op haar beurt een aantal instel lingen mee wilde helnen. Overkamp had aanvankelijk weinig zin in het project hij vond een advertentie op een loonzakje „gedwongen winkel nering" maar hii bezweek toen hem een aanbevelings brief werd getoond van de toenmalige burgemeester. Hii (ring), omdat de keurige heer jaar. Een kleine advertentie op de loonzakjes moest 250kos ten, de volledige achterzijde 2000,Overkamp bestelde voor 420,Hij kocht een advertentie met zijn firma naam en het artikel Désirée (ring), cm-datde keurige heer hem had verteld dat Désirée dan de helft zou betalen. Ook de bedrijven, aldus de keurige heer, waren vol enthousias me over het goede doet en zouden het leeuwedeel leve ren. Het ging in totaal over 33.000 zakjes en twintig be drijven. Overkamp: „Toen kreeg ik een bevestiging van het contract dat ik al getekend had en dat vond ik vreemd want gete kend is fini en een bevesti ging is niet meer nodig. Ook moest ik de volle 420, betalen. En zo stonden er meer dingen in, die niet afgespro ken waren. Ik belde Désirée, maar die wist van niets. Ik ging informaties inwinnen in Utrecht, bij diverse ministe ries, oudcollega's in het maatschappelijk werk. bij po litie en bij de gemeente en mijn wantrouwen steeg. Zo ontkende de burgemeester ooit een aanbevelingsbrief geschre ven te hebben. Ik besloot toen om niet te betalen. Van an dere middenstanders had ik gehoord dat het een vies zaak je was, maar er was niets meer aan te doen, zeiden ze „want contract is contract". Ik was het daar niet mee eens De zaak kwam voor de rech ter. Het hele geval heeft drie dagen geduurd. Iedereen zei: „Ach man, daar is niets meer aan te doen, betaal nou maar die 42Q.dan ben ie er van af". Maar ik heb in het maat schappelijk werk gezeten en misschien is het mijn sociale instelling, maar ik was niet van plan deze grove onrecht vaardigheid te accepteren. Ik heb goddank gewonnen. De rechter heeft eiseres in het ongelijk gesteld en ook ver oordeeld voor de kosten van het proces. Had ik verloren, dan had ik mijn zaak wel kunnen opdoeken. De stichting heeft misbruik gemaakt van 0 Juwelier Wim Overkamp uit Winterswijk die de zaak aan het rollen heeft ge bracht. sentimenten en dat doet ze al meer dan vijftien jaar. Ik vind dat die duistere praktijken aan de kaak moeten worden gesteld". De directeur van de stichting Verenigde Charitatieve Instel lingen te Utrecht de heer Heibloem, ontkent fel dat zijn stichting dubieuze praktijken er op nahoudt: Wij bestaan al twintig jaar en hebben in die tijd voor 600.000,gege ven aan diverse instellingen uitsluitend met de nettoop brengst van die loonzakjes Een man van ons gaat de fa brieken af en een de midden stand. Met een stel bedriiven sluiten wij overeenkomsten af dat ze zoveel loonzakjes afne men tegen de kostprijs. Rn daar krijgen we 10 procent overheen. Ik kan alles bewii- Brieven voor oeze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatfe zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit* zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bi| de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactfo het in alle gevallen eens is met inhoud, cq. strekking. Hebben we eert paar weken geleden kunnen lezen dat de vergoedingen (als schadeloos stelling) aan de leden van de Tweede Kamer verhoogd zijn, waardoor ze gemidldjeld meer dan f 60,000,- pe-r jaar uit de staatskas ontvangen» nu enkele dagen geleden hebben we kennis kunnen nemen dat de begroting 1974 de inkomens van enkele leden van ons ko ninklijk hiuis zullen worden verhoogd. W.as het inkomen van de koningin in 1973 f 2.940.000,- nu voor 1974 wordt dat f 3.293.000,- voor prins Bernihand was het f 590.000,- en wondt f 653.000,-, voor Beatrix was het f 'en wordt f 758.000,- prans Claus wordt het i van f 600.000,- tot f '672.0*00,". Met alle respect die we voor ons koninklijk huis •kunnen hebben mag toch ze ker wel de vraag gesteld wor den of die verhogingen nu noodzakelijk zijn en of een voorbeeld van matiging nu niet beter zou zijn. BERGEN OP ZOOM F. MAU- RER Met verbazing heb ik geluis terd naar wat onze minister president vertelde tijdens het actualiteitenprogramma „Ach ter het Nieuws" van vrijdag 28 september j.l. Terwijl de heer Den Uyl voor de verkie zingen allergisch was voor woorden als 'geleidelijkheid en „buitenlandse invloed", is hij eir thans van overtuigd, dat wij geduld moeten hebben, en dat wij stap voor stap tot een betere maatschappijvorm zul len komen. Mede om dat te bereiken, is de gulden gereva lueerd met als gevolg, dat er nog meer werklozen zullen komen, maar op langere ter mijn zal de werkeloosheid worden teruggedrongen tot be neden de 100.600. Werkelijk een verheugend vooruitzicht. Op verzoek noemt hij de in stellingen en hun „gift". Ko- nigin Wilhelminafond 146.577, Vereniging Zorg en Bijstand Utrecht: 150.208,93, Zorg voor gerepatrieerden, Den Haag 210.888, Prins Bernhardfonds ƒ14.887,12 Vrienden Neder landse Blindenbibliotheek: 36.611,09 Dit alles is gecontroleerd en aan te tonen, aldus de heer Heibloem. Bij een eerste con trole bleek dat niet elke be gunstigde verrukt is met de Utrechtse stichting. Het Ko ningin Wilhelminafonds: „Wij hebben nooit iets gekregen, en wij distantiëren ons volkomen van die stichting. Het is abso luut niet waar. Laat ze dan maar eens de oveschrijvingen laten zien. Wel is er eens, heel lang geleden, een kort contact geweest met de stichting, maar het voorstel hebben we toen afgewezen omdat we het du bieus vonden. Het Prins Bernhardfonds: „De politie van Utrecht heeft bij ons informaties ingewonnen. Wij hebben ook onze twijfels over die stichting, maar het is inderdaad mogelijk dat wij in de loop der tijd iets hebben gekregen. Dat kan ik zo niet nagaan, maar het lijkt me toch wel een dubieuze zaak". De politie van Utrecht beves tigde ons met het onderzoek bezig te zijn. voorbeeld aan vam de hypetrfil- tratie-metihode, die thans wordt getest. Met dit systeem kam praktisch alles uit het wa ter worden gehaald. „Maar of er dan nog verantwoord drink water overblijft, is de vraag. Onze kennis schiet te kort om te beoordelen of er niet teveel (waardevolle) stoffen uitge haald worden. Ook de medi sche wereld kan op deze vraag geen antwoord geven. Ir. Wijnstra is verder van oordeel, dat de Nederlander niet zuinig met water hoeft te zijn. „Maar hij mag het bok niet verspillen", voegt hij er snel aan toe. Te zuinig omgaan meit het leidingwater kan ge volgen hebben, die voor het schone milieu wel eens ernst! ger zouden kunnen uitpakken dan de belasting met afvalwa ter. De volksgezondheid kan gevaar lopen, als men niet voldoende spoelt. Het merendeel van. het lei dingwater wordt gebruikt om afval weg te werken. De heer Wijnstra gelooft niet in het dubbele leidingstelsel, dat door sommige mensen wordt geadviseerd om verspilling van, goed drinkwater tegen te gaan,. Het is volgens hem een onhaalbare kaart, vooral ge zien de hoge kosten van aan. leg. Het systeem van een dub. bele leiding heeft wel zin voor de grote industrieën. Het wordt dan ook op verschillen de plaatsen in Nederland toe gepast. AMSTERDAM Bij hetl gebruik van koelwater door elektrische centrales zal een| aanzienlijk strengere tempera- tuurnorm moeten worden ge hanteerd dan de gebruikelijke grens van 30 graden Celsius, die het oppervlaktewater thans na „opwarming" mag bereiken. Tot dusverre ging men er van uit dat de dieren wereld in het water zonder bezwaar kan worden blootge steld aan temperaturen tot dertig graden. Men mag even wel niet uitgaan van grenzen waarbij nog juist geen sterfte optreedt. Een betere maatstaf is de temperatuur waarbij de dieren in al hun levensver richtingen optimaal functione ren: deze ligt in ons land juist boven 20 graden Celsius. Tot deze conclusie komt de bioloog, dr. J. Verwey, oud- directeur van het Nederlands instituut voor onderzoek der Zee. In de zojuist verschenen publikatie „Milieu en koelwa ter". Het is de jongste uitgave van de stichting Natuur en Milieu, de centrale werkorga nisatie van vier landelijke in stellingen op het gebied van natuurbehoud en milieube heer. Bij de stichting en de met haar samenwerkende provinci ale milieufederaties heerst on gerustheid over de verreiken de consequenties voor milieu, natuur en landschap van ons groeiende elektriciteitsver bruik. Bezorgdheid over het zich snel verdichtende net van bovengrondse hoogspannings lijnen, die een bedreiging vor men van landsschapsschoon en vogelwereld. Bezorgdheid ook over de ge volgen van de lozing van steeds grotere hoeveelheden koelwater door elektrische eentrales op onze wateren, al dus de stichting. Dit beleid gaat meer in de stijl van: „Wie het aardse niet heeft, zal in de hemel rijkelijk beloond worden." Mensen die zich socialist noemen (maar zijn zij het werkelijk?) heb ben de mond vol van woorden als menselijkheid en meer van die holle kreten, maar door op nog meer werkeloos heid aan te sturen verliezen zij wel de belangen van de getroffenen uit het oog. Deze getroffen mensen mogen ech ter niet klagen, want het soci alistische „systeem" moet en zal ten koste van alles gaan func tioneren. Elk systeem is echter verwerpelijk. Systeem houdt in, dat de mens ondergeschikt is,' of dit nu kapitalistisch, so cialistisch of communistisch is. Het kapitalisme functioneert niet, het communisme niet en hetz.g. socialisme zal even min kunnen functioneren. De vakbondsleiders zijn uit op een arbeiderszelfbestuwr, wat ook weer een „systeem" is, waar de mensen worden ingepast. Ook dan zullen het weer enkele mensen zijn, de_ huidi ge vakbondsleiders die het voor het zeggen hebben. Zelfs bij een dergelijke „onderne mingsvorm" is het doel het maken van winst, met dit ver schil, dat de arbeiders (ver moedelijk) alle winst krijgen, en terecht. Het materialisme van de mens zal ook dan zijn invloed doen gelden en de mensen zullen elkaar opzwe pen tot ongekende arbeidspro- duktiviteit (met alle gevolgen daaraan verbonden), want wie niet voldoende inzet toont zal ook dan als een profiteur wor den bestempeld. Zonder het met V.V.D.-fractieleider Wie gel eens te zijn durf ik te zeggen: Het huidige socialisme is geen socialisme meer, maar een gekonkel en gefoezel van machtswellustelingen tot meerdere eer en glorie van henzelf onder het mom van menselijkheid. Gaarne, beste vrienden, wil Ik inhaken, op het artikel in de Stem van 3-10-73. Daaruit spreekt uw heiimwee naar het verleden'. In stampvolle verga derzalen betoogden arbeiders toen met opgestroopte mouwen en met gebalde vuisten het recht op een paar centen meer per uur. De emoties laaiden hoog op. Brood-roof discrimina tie en, verguizing waren geen zeldzaamheden. Deze romanti sche tijd is voorbij. Wij leven in 1973 met alle koele zake lijkheid van heden. Nu wondt de stnijd gestreden op een an der niveau. In het landelijk overl-eg staan onze bezoldigde bestuurders tegenover de on dernemers met hun betaalde 'deskundige adviseurs en treedt m-en in overleg met re geringsfunctionarissen even eens met betaalde deskundi gen. Het is duidelijk d-at men een, andere werkwijze toepast dan in het verleden. De resul taten spreken, voor zich zelf. ETTEN-LEUR Ook nu worden echter nog steedis de betaalde bestuurders gekozen uit de actieve leden. Na een, lange voorbereiding en opleiding kuonen zij bun taak in het huidige klimaat uitoefe nen. De eisen zijn zwaar, te zwaar, en vaak bezwijken be stuurders aan hun inspannin gen. U breekt een lans voor mensen, d*ie actief zijn als lid van een vakbond en n-og idea len. hebben. Hiermee zou u strijd uitlokken op leven en dood, vooral in de plaatselijke afdelingen-. Deze strijd om de baantjes zou in alle hevigheid gaan woeden en de vakbewe ging meer schade dan goed doen. De plaatselijke vakbonds afdelingen functioneren slecht. Op d-e jaarvergaderin gen is d-e belangstelling zo be droevend, dat dit een verto ning van onmacht is gewor den» De structuur van de orga nisatie is aan een wijziging toe en hier wordt h-ard aan gewerkt. Ook die menselijke contacten sta-an hierbij volle dig in de aandacht. Bezoekt u een-s de verga daring van de N.K.V. Centrale Breda. U bent van harte welkom. BREDA, C. M. v. d. POEL. lid van de Ind. bond BREDA N.K.V. met onbezoldig de bestuursfuncties. M. J. ROS Uit het onderzoek van de Federatie Metaal- en Elektro technische Industrie kwam vast te staan, dat vele werklo zen niet willen werken voor een loon, dat even hoog is als de uitkering. Vooral Brabant trekt behoorlijk de lijn. Het wordt hoog tijd, dat men na een jaar steun eens begint te denken aan werkverschaffing. Natuurlijk zal de PvdA hier wel bezwaar tegen maken, want dat kan stemmetjes kos ten. Maar er zijn zoveel pu blieke werken, die niet kun nen worden uitgevoerd, omdat er geld moet worden verknold aan ontwikkelingshulp en so ciaal werk voor hulpbehoeven den, die men met de grootste moeite probeert op te sporen om ze dan ongelukkig te ver klaren en zodoende de sociale doctorandussen aan een motief voor subsidiëring te helpen, dat het er maar van moet komen. DRS. E. CAMPERT (ADVERTENTIE) BOSTON (AP) De Ame rikaanse stad Boston is de af gelopen dagen opgeschrikt door een tweetal gruwelmoor den met een racistisch tint je. Enkele dagen geleden werd de uit Duitsland afkomstige vrouw Evelyn Renee Wagler, die in een overwegend zwarte wijk van de stad woonde, door' zes mannen in brand gestoken. Eerder had zij een waarschu wing gekregen van drie ne gers die haar lieten weten dat zij uit de zwarte gemeenschap moest verdwijnen. Toen zij daar niet op inging, omdat zij van mening was dat zij niet schuldig was aan de rassehaat in de Verenigde Staten, werd zij aangevallen toen zij met een blik benzine over straat liep. De zes aanvallers dwongen haar het blik te openen en de mhoud over zich heen te gie ten. Vervolgens staken zij haar in brand. De politie heeft tot nu toe nog geen spoor van de misdadigers gevonden. Minder dan 24 uur na de dood van Evelyn Wagler werd de stad wederom opgeschrikt door een moord. Deze keer stenigde een groep van meer dan 30 zwarte jongeren een blanke man die a: n de haven zat te vissen. Hij raakte buite bewustzijn en werd later met zijn eigen mes doodgestokc .1 en be roofd. bankiers 's-Hertogenbosch, Amsterdam, Bréda, Den Haag, Eindhoven, Nijmegen, Roosendaal,Tilburg, Vught. Spaaragentschappen over heel Nederland.

de Stem | 1973 | | pagina 13